Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Y - Nærum Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Sofie Steenkjær
|
|
Hold
|
2023 EN/e (1e EN, 2e EN, 3e EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Worlds of English
1. Formål: Vi har først et kort fokus på det engelske sprog og dernæst aspekter af den britiske kultur: Skole- og klassesystemer.
2. Materiale: Vi bruger i-bogen Worlds of English, som præsenterer sprog, litteratur, kultur og samfundsforhold. Vi arbejder med forskellige genrer indenfor fiction og non-fiction.
Focus 1:
Modern English from 1800 og language and culture
Focus 2:
The British School system
Penelope Lively: The Happiest Days of your Life
Penelope Lively: Clara's Day
Peter Walford: On public schools
Robert Cassen: On Class and Education
Lucy Cross: The Sin Bin or Lucy's Heart
Andrew Sparrow (The Guardian, 28/8 2014): Closed shop at the top in deeply elitist Britain, says study
3. Arbejdsformer: Individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Og læreroplæg.
4. Andet: Undervejs indgår skriveøvelser og skriftlige opgaver.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Novel: Montana 1948
1. Formålet med at læse romanen "Montana 1948" et at træne analyse af et længere værk og at få kendskab til en særlig periode i USAs historie med særligt fokus på historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
2. Arbejdsformer: Individuel læsning og gruppearbejde.
ns: ca 130
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Evil (Wider Contexts)
Topic: Evil (...ns)
Materiale: "Wider Contexts", Red. af Grønvold, m.fl., Gyldendal 2012.
Analyseredskab: https://englishclass.dk/pages/analysis/shortstoriesandnovels.html
1. From "Wider Contexts's" introduction to the topic:
"This section deals with the concept of evil and the way it is portrayed in both fiction and non-fiction. How can we define evil? Do we need evil to understand what is good? Is man fundamentally evil or good – or do we all possess both elements? What triggers evil and what prevents it from surfacing? Why are we so fascinated by evil?"
2.
Texts:
Introductory pages
Sean Spence: Bad or Mad? (nf)
Ted Hughes: Hawk Roosting (f)
Edgar Allen Poe: The Tell-Tale Heart (f)
Bret Easton Ellis: Killing Child at Zoo (f)
Stephen Reicher, m. fl. :Why not everyone is a torturer (nf).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bring your copy of "Wider Contexts" to class.
-
Engberg-Pedersen, Jonna: Wider Contexts, Gyldendal; sider: 133, 137-142, 151-152, 154-158, 178-181, 183-186
-
Study focus when you read "Bad or Mad":
-
1. Homework: Cohesion markers in "Bad or Mad".
-
At home: Go through the "pre-reading" section, jot down notes. Then you go on and read the poem "Warning to parents".
-
Read the poem "Hawk Roosting"
-
Study focus: Who is talking in the poem? What is going on in the poem? Is there a storyline?
-
Read the poem "Hawk Roosting".
-
Poul Tornøe: Get it Right, Gyldendal; sider: 28-30
-
Læs om kongruens og genopfrisk din viden. Lav øvelse 3.A, side 29 hjemmefra.
-
1. Study focus before you read: Look up the term "yuppie" in the dictionary ( for example, www.m-w.com) of on the internet.
-
2. Read the excerpt from "American Psycho" for today.
-
Afsnit
-
Homework:
-
Read "The Tell-Tale Heart" at home.
-
Bring WC and Get it Right to class.
-
Bring Wider Contexts (WC) and Get it Right to class.
-
Read the short story "Born of Man and Woman".
-
Learning check: Born of Man and Woman
-
Bring WC AND Get it Right to class today.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
13,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
The Five Paragraph Essay
1. Formål:
In the course of five modules, we learn how to write in paragraphs and how to structure a five-paragraph analytical essay. The students write their first essay in groups and receive detailed feedback on the final essays and study the essays written by the other groups.
After brushing up on our knowledge of the three modes of persuasion, we are continue our work with argumentation analysis by looking at Toulmin's model of analysis and the most common argumentation fallacies.
2. Academic focus (faglige mål fra lærerplanen):
- at skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- at anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
3.
Arbejdsformer:
Individuelt arbejde og gruppearbejde, samt læreroplæg.
4. Materiale:
Diverse materialer om essay-skrivning
Short story: "Sandy and Her Beautiful Sisters"
Grammar:
Introduction to the Continuous tenses (udvidet tid)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
SRO (EN og SA)
1. Emne er den amerikanske præsidentvalg, 2024.
2. Materiale:
a. "Election Year" (2024), af Lotte Genefke, Lise Wich, Stine Nue Mikkelsen
Antologien beskriver: "Election Year klæder eleverne på til at forstå det amerikanske politiske system og valgmekanismerne og undersøger, hvordan aktuelle emner som the war on woke, SoMe og AI, immigration, abort og økonomi spiller en rolle i midtvejs- og præsidentvalget. "
b. Tre taler: Trump (6/1 2021), Biden (2/11 2022) , Harris (23/7 2024)
3. Arbejdsmetoder: Klasseundervisning og kursus i emnet.
SRO-opgaven skrives individuelt af eleverne i december 2024.
4. Videnskabsteoretisk kursus indgår i forløbet.
Antal normalsider: ca 20
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Love
1.
2.
3. Materiale fra "Wider Contexts":
Raymond Carver: What We Talk about When We Talk about Love"
Jane Austen: of "Pride and Prejudice"
WH Auden: Stop all the Clocks"
Margaret Atwood: "Happy Endings"
Kate Chopin: "The Story of an Hour"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
India
1. Materiale: "Narrating India" (2018) red. af Katrine Brønsted
Afsnit: Indian independence and partition.
2. Formål: At få indblik i væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA, samt andre engelsksprogede regioner, her med særlig fokus på Indiens historie fra 1947 og med perspektiver til nutidens Indien.
Antologiens metodeafsnit vil også blive inddraget ( p. 310-346)
3. Arbejdsformer: Individuel læsning, pararbejde og gruppearbejde.
4. ca antal ns: 90.
Texts:
"Indian Independence and Partition"
J.Nehru: A Tryst with Destiny
M.A. Jinnah: Muhammad Ali Jinnah’s First Address to the Constituent Assembly of Pakistan
Salman Rushdie": of Midnight’s Children
Saadat Hasan Manto: The Return
Saadat Hasan Manto: Toba Tek Singh
Additional texts/material:
L. Illingworth: Political Cartoons
Satish Gujal: Mourning En-masse
Film “All we Imagine as Light” (2024, set i Reprisen, sep. 2025. Længde 2t og 3 min; dvs 40 ns))
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
See you.
-
1. Bring "Get it Right" with you.
-
1. Bring Get it Right with you.
-
Katrine Brøndsted (red.): Narrating India, Alt i Ord; sider: 16-19, 21-28, 31-34, 37-40, 42-55, 57, 62, 330-331, 334-335
-
Start with STUDY FOCUS page 16 before you begin reading.
-
Grammar: Bring Get it Right with you
-
Opsamling: PEEL and the article "AI changes the way yo think"
-
Titel
-
Study focus:
-
Bring Get it Right. AND "Narrating India".
-
Bring "Get it Right" to class
-
Read "A Tryst with Destiny". Note the "While you read", page 29 (=study focus).
-
Read Jinnah's speech, 1947.Note the "Before you read", p. 31 (=study focus)
-
Bring Get it Right to class.
-
Note "Before you read" - before you read Jinnah's speech.
-
Sum up work from Friday, Aug. 29: Nehru's speech from 1947 ("A Tryst with Destiny")
-
Husk Get it Right
-
Vi mødes i Reprisen i Holte kl 14.45.
-
Answer the "Before you read" page 37 in writing.
-
Read the portrait of Salman Rushdie.
-
Engberg-Pedersen, Jonna: Wider Contexts, Gyldendal
-
Read the excerpt from "Midnight's Children" and answer the "While you read" as your study focus.
-
Afsnit
-
Study focus: Before you read, p. 37
-
In "Midnight's Children":
-
Study focus: Pick one of the three cartoons.
-
Read "The Return".
-
Answer "After you read" as homework for today - and read "The Return" again for today.
-
Read about "Historical Criticism"
-
Read about "Gender Criticism" too
-
Study focus: What is significant for each method? What does it focus on?
-
Modulet er virtuelt efter ønske fra jer.
-
Answer "Study focus" (page 50) before you read the text "Toba Tek Singh" (page 50-55).
-
Study the "Talk about independence and partition" - and make sure that you know all the words and concepts.
-
Read the text for the next written assignment, due, Oct 26.
-
Hand out: The English Handbook (?)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Shortfilms and film analysis
1. Materiale: The English Handbook, afsnit om "short film".
2. Formål: Fra engelskfagets vejledning: "Fiktionsfilm analyseres således li-
gesom skrevne fiktionstekster, men med inddragelse af karakteristiske filmtekniske virkemidler, cinematic technique, som indbefatter termer som framing, angles, camera movement, editing, sound og lighting. "
Forløbet fokuserer også på hvordan film hensigtsmæssigt kan indgå som empiri i SRP, idet vi arbejder med film som både er et visuelt værk (som beskrevet ovenfor) og som en tekst (fx replikker).
3. Arbejdsformer: Læreroplæg, par- og gruppearbejde.
I dette forløb indgår student teaching som en del af det. Eleverne underviser hinanden i emnet udfra et særligt tilrettelagt didaktisk forløb.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Shakespeare: Macbeth and sonnets
1. Vi læser uddrag af Shalespeares værk "Macbeth" og som supplering og perspektivering af forfatterskaber læser vi udvalgte sonetter. En filmatisering af "Macbeth" indgår i forløbet.
2. Formål:
a. At analysere og fortolke forskellige ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode.
b. At kunne perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
c. At eleverne skal kunne læse tekster, der ikke er skrevet på nutidigt engelsk, fx Elizabethan English, omfatter undervisningen i sproglig variation også elementer af det engelske sprogs historiske udvikling".
3. Arbejdsformer: Fælles læsning af tekster i klassen og vi inddrager native speakers oplæsninger. Individuelt- og pararbejde, og oplæsning indgår også i forløbet.
Ca antal ns: 100
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Student teaching:
-
Birgitte Speyer: Reading Shakespeare in Our Time, Columbus; sider: 1, 76-78, 80-105
-
Study focus: Note the list of persons. And explain why Macbeth becomes a king? How is this possible as Macbeth is not entitled to the throne by birth?
-
Study focus:
-
Homework: read the text for the next written assignment, due November 30.
-
Bring your "Shakespeare in our Time" to class.
-
1. Study focus in Act II, scene i: What is the relationship between Macbeth and Banquo in this part of the play?
-
SRP: Valg af fag
-
Husk en bog til NAG læser i dag!
-
1. Sum up Act II, scene ii in writing
-
Katrine Brøndsted (red.): Narrating India, Alt i Ord; sider: 98-105
-
OBS: Det er IKKE "Narrating India", som du skal læse i - du skal læse i "Shakespeare in Our Time", side 98-105!
-
Read the section "Closing the play" and jot down notes as you read.
-
Today: Shakespearean sonnets
-
Write assignment, due jan. 13
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Literary History og værk 2
1. Materiale: The English Handbook (From the Romantic age to modernism) og værk 2
"The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde" af RL Stevenson.
2. Formål:
a. At analysere og fortolke forskellige ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode. Her indgår værk 2.
b. At kunne perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
ca 100 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2031/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79894764444",
"T": "/lectio/2031/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79894764444",
"H": "/lectio/2031/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79894764444"
}