Y - Nærum Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Y - Nærum Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3g SP/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Y - Nærum Gymnasium
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Freyja Trap Vosborg, Hanne Witt
Hold
2023 SP/2 (
1g SP/2
,
1g SP/2/orlov
,
2g SP/2
,
3g SP/2
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Begynderspansk - Caminando (=45 ns)
Titel 2
Intro til spansk i 2g
Titel 3
Cuentos (15 ns)
Titel 4
El día de los muertos og filmen Coco (10 ns)
Titel 5
Navidad en España (10 NS)
Titel 6
Lommefilmfestival: "Ser diferente" (15 NS)
Titel 7
Træning af skriftlighed - delprøve 1 + 2 (10 NS)
Titel 8
Ser diferente - (EKSAMEN) (25 NS)
Titel 9
Intro til 3g (10 NS)
Titel 10
Un mes en Málaga (EKSAMEN) (40 ns)
Titel 11
Aspectos de México (50 ns) (EKSAMEN)
Titel 12
España en la calle (25 NS) (EKSAMEN)
Titel 13
Repetition og eksamenstræning
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Begynderspansk - Caminando (=45 ns)
Med begynderbogssystemet "Caminando" og en solid egenindsats vil du tilegne dig gode basale mundtlige og skriftlige færdigheder i spansk allerede i 1g.
Undervisningen tilrettelægges med særligt fokus på høj elevaktivitet, samarbejde, stor sprogproduktion, innovativ didaktik og trivsel.
At lære et nyt sprog fra bunden kræver af dig som elev, at du:
-er nysgerrig
-er vedholdende og ikke opgiver, når noget er svært, men beder om hjælp
-tør lave masser af fejl og opdager, at det er når du selv producerer sprog (med og uden fejl), at du rigtigt lærer noget
-bruger tid på sproget flere gange om ugen (din lærer giver dig ideer til hvordan), da en hyppig sprogdosis er afgørende for at få det "ind under huden"
-er opmærksom og fagligt aktiv i timerne og stiller spørgsmål til det du ikke forstår
-forbereder dig til timerne, så du har et godt grundlag for at deltage aktivt
-ser spanskafleveringerne som en træning til at blive god til spansk og søger hjælp i lektiecafeen, når det er svært
Forløbet varer fra uge 45 og frem til foråret 2024, hvor det afsluttes med en mundtlig årsprøve (efter udtrækning).
Indhold
Kernestof:
!Hola!
Modulet i dag bruger vi på at lære hinanden at kende og tale om, hvad vi skal arbejde med i den nærmeste tid og resten af året.
Til brug i modulet:
Lyt til, læs og oversæt for dig selv mundtligt vedlagte, indtalte tekst om de dødes dag i México:-). Medbring en blyant og dit hæfte og mappen fra GF.
Lyt til, læs og oversæt for dig selv mundtligt vedlagte, indtalte tekst om de dødes dag i México:-). Medbring en blyant og dit hæfte og A4- plastmappen fra GF til at indsætte løse ark, som du kan få brug for til en kommende årsprøve:-)
Afsnit
Lektie: I dag får I en screening/test i det stof I har lært i GF-forløbet. Testen foregår på Min Læring. I må gerne bruge noterne fra jeres hæfte og GF-mappen, samt CAMINANDO bogen. Testen varer det meste af modulet. Sørg for at læse godt op på stoff
LEKTIE: Øv dig på ordene til "El tiempo", "Los dís de la semana", Los meses y las estaciones del año" på side 35 i CAMINANDO. Medbring bogen og en blyant eller kuglepen og høretelefoner:-).
Clausen, Waldenström: Caminando - grundbog, Gyldendal; sider: 28-29, 35, 37-38, 46-47, 51-52, 64-65, 67-69, 81-82
MODULPLAN:
Lektien til dette modul er at læse og lytte (lydfil vedlagt) til teksten "América del Sur" side 8-9 i kompendiet (lydfil vedlagt). Læs også teksten højt selv og forsøg at efterligne min oplæsning. Medbring skrivegrej, jeres GF-KOMPENDIUM og selvfølge
DESCRIPCIÓN_DE_IMAGENES.pdf
description
Moduloverskud
LYT til, læs og oversæt mundtligt teksten "Entrevista con Eloy" side 28-29 i Caminando og medbring bogen (som altid).
description
Modulplan:
Læs og oversæt vedlagte tekst om spansk jul: texto_navidad_1g_2023.doc
Lektie: ØV dig på tallene 1-90 så du kan vinde BANKO på spansk:-)
Generelle kommentarer og formålet med opgaven:
DUO LINGO CLASSROOM:
Lektie 1: Kig på mine rettelser af "Entrevista con Eloy" opgaven, som I skal genrette til i morgen. Du kan i dette modul spørge til de rettelser du ikke forstår.
MEDBRING CAMINANDO!
I modulet:
TU PERSONA ES?
Brug ca. en halv time på denne lektie: Lyt til, læs og oversæt teksten "Aurora Aragón de León" og medbring BOGEN, MAPPEN og EN KUGLEPEN/BLYANT.
description
0) Udveksling af ideer til selvtræning af spansk
Brug mindst en halv time, gerne mere, på én af aktiviteterne i vedlagte dokument:
1) Lektien til i dag, hvad har I lært?
Lektie:
Arbejdspar i1 gsp/2
LYT til, læs og oversæt mundtligt for dig selv teksten "Julia- una presentación". Medbring som altid BÅDE Caminando, mappen med løse ark OG en blyant eller kuglepen.
Læs om perfektum i den grønne kasse på side 67 så godt, at du kan forklare, hvordan man danner perfektum på spansk (førnutid). Hvordan siger man følgende:
Hanne har ferie-fridag
Medbring som altid Caminando, din plastmappe med løse papirer og en blyant! Lektie : Omskriv følgende sætninger fra 1. person til 3. person og medbring din omskrivning i klassen. Husk, at det kun er verberne og pronominerne der skal omskrives. Pronom
Grupper i 1gsp/2:
Lektie: LYT TIL TEKSTEN "¿Qué haces en tu tiempo libre"? via denne lydfil og ØV DIG derefter i mindst 10 minutter på at læse teksten højt efter Hanne. Nærlæs herefter teksten og forsøg at oversætte den så godt du kan med brug af gloserne.
Duo Lingo - alle skal kobles på Classroom og lave mindst 50 XP nu - via dette link: www.duolingo.com/classroom/ybvqgk
Alexander 1i + Sofie 1h, Alex 1x + Hyben 1hTobias 1i + Viggo 1h, Felipe 1x + Clara 1hEmma 1u +Marco 1h, Kasper 1x + Rebecca 1xMads Emil 1h+ Sebastian 1h, Oscar 1x + Miguel 1iKarla 1i +Malou 1h, Adán 1x + + Sebastian 1xSavannah 1i + Filippa 1h, Luna 1
Lektie: Øv dig på disse gloser, som alle er gloser fra filmens første 75 minutter. Skriv gerne selv flere gloser på, som du hører i filmen. Du kan tilføje flere rækker/kolonner:
Grupos:
LEKTIE: MEDBRING PLASTMAPPEN!!!!
Rolplay/ROLLESPIL:
HUSK at et virtuelt modul er et modul, hvor man arbejder selvstændigt (gerne hjemme), men hvor man skal uploade et produkt for at få "tilstedeværelse" for modulet. Der vil ikke blive givet undtagelser for dette. Besvarelsen skal læges på elevfeed-bac
Lektie (sæt min. 30 minutter af til denne lektie):
LEKTIE 1) Genlæs teksten "¿Qué haces en tu tiempo libre", så du har gloserne i hukommelsen i modulet.
PAREJAS Y GRUPOS NUEVOS (fra 19/3):
PAREJAS Y GRUPOS NUEVOS (fra 19/3): parejas:
https://quizlet.com/376124795/caminando-asi-vivo-yo-flash-cards/
Læs teksten "Así vivo yo" på side 81 (gloser på side 82) og forsøg at oversætte mundtligt så godt du kan. Det kan være en god idé at skimme gloserne for møbler på side 85 først for at få lidt overblik inden læsningen. MEDBRING CAMINANDO og MEDBRING M
LEKTIE: Lav en tegning (PÅ A4 papir) af din lejlighed/hus/bolig med de forskellige rum og indretning. Det skal ikke være mere detaljeret end, at du kan nå at tegne den på 15-20 minutter. Du vælger selv detaljer. Medbring tegningen i klassen. Uden den
Plan para la lección:
LÆS og oversæt teksten "En la Calle" og find svar på spørgsmålene til teksten som står på side 52. Du BEHØVER ikke at formulere svarene, men sørg for at vide hvor i teksten du finder svarene, så du er klar til modulet:-). MEDBRING BOGEN OG PLASTMAPPE
MEDBRING CAMINANDO, PLASTMAPPEN MED LØSE PAPIRER OG SKRIVEGREJ:-)
VERBOS_REFLEXIVOS (2).pdf
Parejas:
Vi starter i 1.11
VI MØDES I 1.04
Vi mødes i AUD Vi ser "Diario de motocicleta" færdig i dette modul. Diario de motocicleta preguntas 1gspansk 2024.doc
1gsp2 Sprogdag - mi ciudad- Sprogdag 2024.docx
description
LEKTIE: Hver gruppe forbereder hjemmefra en kort spansk præsentation af deres film og desuden en kort spansk præsentation af deres musik, samt laver en liste med kunstnernavne og titler.
I lærer gerundium og vi øver billedbeskrivelse Min egen ordsamling i modulet.
Medbring opladt PC og gode gåsko (vamos al bosque).
Vi hygger på spansk:-).
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Screening i GF stof
17-11-2023
Min egen ordsamling
03-12-2023
Entrevista con Eloy skriveopgave
12-12-2023
Opgaver om VERBER på Min Læring
15-12-2023
Genretning af "Min egen ordsamling"
18-12-2023
Mi familia - skrivemodul
16-01-2024
Genretningen af "Eloy opgaven"
17-01-2024
Min egen ordsamling version 3
04-02-2024
Oplæsningsopgave - udtaleopgave
20-02-2024
Mi tiempo libre
19-03-2024
Genretning af din indtaling af "Julia - una presen
02-04-2024
Mi Barrio - Sprogdagsfilm
24-04-2024
Min egen ordsamling -Opstartes i modul
26-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 37
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige - - Introduktion til spansk sprog, kultur og historie. Der lægges vægt på basale grammatiske strukturer samt den kommunikative kompetence. Vi benytter begyndersystemet Caminando suppleret med diverse billeder, videoer, film og sange bl.a. fra internettet. Det skriftlige arbejde fungerer som støtte for mundtligheden.
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Intro til spansk i 2g
Vi starter skoleåret med at genopfriske gloser og grammatik og med at tale om hvad I skal lære i 2g og ikke mindst hvordan. I vil blive introduceret for forskellige sprogindlæringsstrategier, som I også får lejlighed til at arbejde med i praksis.
Indhold
Kernestof:
NBNBMBNB ÆNDRING: VI mødes ALLE i klassen til spansk kl 09.55 og går ALLE til musikkoncert kl 10.45!
Lektie: (Sæt 30 minutter af til denne lektie): Studér det vedlagte ark ”Min daglige spanskdosis”, gå ind og tjek hjemmesiderne, og download diverse ting hjemmefra. Udvælg mindst én yndlingsaktivitet, som du bruger mindst 15 minutter på at øve eller l
Hvilke aktiviteter for at lÃ_re gloser.docx
Qué_ has_ hecho_ durante_ las_ vacaciones_23-kopi.docx
MEGAVIGTIGT: Medbring CUENTOS kompendiet, en blyant eller kuglepen og TAPAS grammatik. Vi arbejder videre med grammatikrepetition og "El cuento de los tres osos".
Modulplan:
PAR:
LEKTIEN TIL DETTE MODUL ER AT GENLYTTE TIL OG GENLÆSE LOS TRES OSOS TEKSTEN (I SKAL LÆSE HISTORIEN HØJT, LANGSOMT OG TYDELIGT) OG MEDBRINGE MAPPEN OG EN BLYANT
MODULPLAN:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Cuentos (15 ns)
Vi læser de 2 folkeeventyr "Los tres osos" og "Caperucita Roja", samt fortællingen "El hombrecito vestido de gris".
Vi har fokus på mundtlig udtryksfærdighed og udtale.
De 2 spanske datider gennemgås og indgår i det skriftlige arbejde, fx med omskrivninger fra nutid til datid.
Du trænes i på spansk att kunne tale om personers indbyrdes relationer.
Forløbet afsluttes med en mundtlig fremførelse af en eller flere scener fra en af de 3 tekster, samt en skriftlig test i det stof, der er gennemgået i forbindelse med emnet (gloser og grammatik).
Primære mål for forløbet/efter dette forløb skal du kunne:
- have styr på og kunne anvende de basale udtaleregler i spansk (dvs. vokalernes lyde, stumt h, udtalen af b/v, c, ch,d,g, gue/gui ,j, ll, que/qui,s, t, samt vise bevidsthed om spansk intonation)
- kunne formulere korte og enkle sammenhængende sætninger på spansk om de læste tekster
- kende og anvende spørgeordene
- give en kort mundtlig præsentation på spansk af en selvvalgt person fra en af de læste tekster
- kunne genkende de 2 datiders former og kunne skelne mellem brugen af disse i det mest oplagte tilfælde
Produkter knyttet til forløbet:
- mundtlige fremlæggelser
- skriveøvelser
- test
Indhold
Kernestof:
Hanne er på kursus og derfor er modulet aflyst. I kan bruge modulet på at se en god spansk film på Netflix fx
www.duolingo.com/classroom/eqdkjr
RÆKKEFØLGE OG TIDSPLAN FOR FREMFØRELSE AF SKUESPIL FOR HANNE I 2.07:
Skal skynde sig at aflevere Caminando:
1 del af modulet: Oversættelse (los tres osos) og herefter skriftlige afleveringer retur og snak om skriftlighed. Vi arbejder digilogt!
MAKKERPAR på 2gsp/3:
Lektie 1: lav opgaverne A, B og C på side 16 og 17 i kompendiet. Vær grundig med at sætte dig ind i grammatikforklaringerne inden du går i gang.
Modulplan:
Genlæs og oversæt HELE teksten "Caperucita Roja". Øv dig også på at læse den højt. Brug min lydfil til at øve dig:
Øv dig på din egen rolle, som din gruppe fordelte mellem jer i sidste modul. Brug min lydfil til at øve dig: Caperucita roja.mp4
AFLYST FORDI 2/3 AF ELEVERNE PÅ HOLDET DELTAGER I NATRVIDENSKABSFESTIVAL
Vi mødes i lokale 1.18. HUSK EN BOG TIL NAG LÆSER:-). HUSK også CUENTOS kompendiet!!
Grupo 1: Kasper + Adam, Filip + Oscar + Alex Grupo 2: Ea + Rose, Sebastian 2x + Juan + Tobias Grupo 3: Mikkel + Alexander, Malou + Isabella Grupo 4: Luna+ Emma, Savannah + Sebastian 2h Grupo 5: Marc+ Mads, Filippa + Clara Grupo 6: Rebecca + Karla, So
Vi mødes i lokale 1.04!
Grupos:
Lektie: LÆS om De to datider "Præteritum og imperfektum" i Tapas Grammatik. Du skal hjemmefra svare på:
Angel Carmona Zambrano: Tapas grammatik, Gyldendal; sider: 35-37
Til brug i modulet:
Nye grupper fra uge 43
HUSK: CUENTOS KOMPENDIET OG TAPAS GRAMMATIK! Det skal afleveres den 3/11 med alle opgaverne lavet:-)
Caperucita_roja_ren tekst forberedt .docx
description
LYT til HELE teksten "El hombrecito vestido de gris" på side 26-29 i kompendiet: El hombrecito vestido de gris.mp4
Fremgangsmåde for grupperetning af CR:
Læs og oversæt mundtligt resten af teksten (det som din gruppe ikke nåede) "El hombrecito vestido de gris" på side 26-29 i kompendiet: El hombrecito vestido de gris.mp4
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
El día de los muertos og filmen Coco (10 ns)
I dette forløb stifter du bekendtskab med en meget vigtig tradition i México og andre latinamerikanske lande, "El día de los muertos". Vi arbejder med filmen "Coco". I grupper skal I lave en mundtlig præsentation af filmens handling, hovedpersoner, temaer og herunder inddrage, hvordan filmen præsenterer "El día de los muertos".
Dette forløb indeholder endvidere en række mundtlige øvelser om hverdagsemner og i den forbindelse repeteres og trænes den nødvendige basisgrammatik (særligt verbal- og adjektivkongruens).
Indhold
Kernestof:
VI MØDES VED AUDITORIET!
I får et minikomependium til "Coco" og vi laver en enkelt opgave sammen inden vi ser filmen
HUSK: SENEST den 7 nov skal CUENTOS kompendiet afleveres i hånden:-).
SENEST i dag skal CUENTOS kompendiet afleveres i
GRUPO 1GRUPO 2GRUPO 3GRUPO 4GRUPO 5GRUPO 6FilipTobiasMalouEaIsabellaAdamJuanOscarAlex MikkelKasperSebastian 2xAlexanderRoseFilippa SofieRebeccaLunaHybenMarcSavannahEmmaMadsClaraSebastian 2hKarla
Lektie: LYT TIL DE 4 sange i "COCO-kompendiet" (på YouTube) og MEDBRING KOMPENDIET
Modulplan (kort modul) slutter 13.20
LEKTIE: EL VERBO DEL DÍA (dagens verbum): "SER" (LÆS om verbets betydning og anvendelse i Tapas grammatik side 49-50 og træn verbets bøjning i PRÆSENS; PERFEKTUM, PRÆTERITUM OG IMPERFEKTUM (tjek i ordbogen.com).
MODULPLAN (IKKE LEKTIER):
NAG AIRPORT: Klassepynt: PERU
Afsnit
Medbring din mappe og arket med hitverbern og en blyant! Modulplan (ikke lektie) 1) El verbo del día: HABER Hvad betyder verbet og hvad bruges det til?
HUSK: Isabella, Malou, Marc, Sebastian, Sofie skal være i engelsk i 3 og 4 modul (ikke i dette!).
Lektie: Du skal hjemmefra oversætte og øve alle ordene i vedlagte dokument. Du må gerne bruge AI til at oversætte ordene, men du skal være bevidst om, at der er forskellige ordklasser og du skal øve ordenes betydning GODT! Medbring dine oversatte ord
Modulplan (IKKE lektie):
Hanne er på kursus om blandt andet klimaudfordringerne i Spanien, så derfor er modulet virtuelt. I skal lave opgaverne på MIN LÆRING med titlen "VIRTUELT MODUL 28/11/24 Kongruens". De skal være lavet senest fredag morgen kl 10 hvor jeg fører fravær.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Navidad en España (10 NS)
Indhold
Kernestof:
Lektien er at forberede dig på screeningen som I får i dag i det grammatikstof I har haft indtil nu (1+2 g). Se under opgaven til den 1/12 hvad du skal forberede dig på og brug de to timer opgaven er sat til. Hanne fjerner fraværet for opgaven når pr
Screening - se på lektien til i mandag hvad du skal forberede (samme lektie som til i mandags)
Navidad en España
Afsnit
Grupo 1Grupo 2Grupo 3Grupo 4Grupo 5Grupo 6Grupo 7FilipTobiasMalouIsabella JuanOscarAlexAdam MikkelKasperSebastian 2xAlexander Filippa SofieRebeccaEa HybenMarcSavannah MadsClaraSebastian 2hKarla RoseEmmaLuna
Lektie:
MEDBRING JULEKOMPENDIET! JEG tjekker om alle har lavet de sider I skulle i det virtuelle modul (til og med side 12), så hav det klar ved starten af modulet:-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Lommefilmfestival: "Ser diferente" (15 NS)
I denne periode afholdes den årlige "el festival de bolsillo" (lommefestival), hvor alle 2g sproghold producerer lommefilm og dyster om at vinde årets film.
Emnet i år er 'Ser diferente'.
I de indledende moduler arbejder vi bredt med emnet, hvor eleverne træner centrale gloser og arbejder med forskelligt glosemateriale til emnet på spansk.
Formål:
- at træne mundtlig spansk (emnespecifikke gloser samt sætningskonstruktion)
- at arbejde kreativt med et emne med film, som medie.
Kernetekst:
Fra antologien: "La Identidad Contrastada": Mariángeles - una chica diferente
Indhold
Kernestof:
Afsnit
Medbring din grammatikbog og en blyant eller kuglepen til modulet:-)
ØV DIG HJEMMEFRA PÅ DAGENS VERBUM SOM ER "IR" Hitverber spontant spansk.pdf
Medbring blyant, teksten, din plastmappe med løse papirer og Tapas Grammatik.
LEKTIE:
VI MØDES I 1.05!
Kriterier for feed-back/bedømmelse af sprogfilm
Vi mødes i 1.15!
Grupo 1Grupo 2Grupo 3Grupo 4Grupo 5Grupo 6Juan 2xRebecca 2xKasper 2xSebastian 2xLuna 2x Oscar 2xAlex 2xAdam 2xFilip 2x Mikkel 2iAlexander 2iSavannah 2iKarla 2i Hyben 2hMarc 2h Malou 2hIsabella 2h Mads 2hClara 2hSebastian 2hFilippa 2hSofie 2h Rose 2uE
Stemmeprocedure:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Træning af skriftlighed - delprøve 1 + 2 (10 NS)
I dette forløb er der fokus på skrivning. Eleverne har arbejdet med delprøve 1 + 2 i modulerne. Der har været fokus på basalt ordforråd og basal grammatik til at kunne skrive simpelt, men sikkert og varieret i delprøve 1. Herudover har vi trænet sætningsopbygning fra basal til mere avanceret (både hoved og ledsætninger, brug af perifraser, varierede sætningsindledere osv).
Indhold
Kernestof:
Genlæs og medbring teksten om den argentinske, homosexuelle pige "Mariángeles", som vi læste og arbejdede med i to moduler til emnet "ser diferente". Du skal have godt styr på teksten inden modulet, da I skal arbejde individuelt med den uden brug af
MEGET vigtigt: MEDBRING din nye "skriftlighedsmappe", "SER DIFERENTE" kompendiet og en velspidset blyant og et viskelæder:-).
Modulplan:
VIGTIGT: MEDBRING GRAMMATIKBOGEN
description
Lektie:
Afsnit
Læs og oversæt vendingerne i skabelonen for brev i dette dokument: De skriftlige genrer i spansk - kompetencer og genremål-9.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Ser diferente - (EKSAMEN) (25 NS)
Forløbet er en fortsættelse af filmfestivalforløbet, som havde fokus på emnet "Ser diferente".
Vi læser tekster fra "La Identidad Contrastada" og fra antologien "España hoy y mañana" :
Teksterne belyser forskellige måder at være ung på, samt forskellige identiteter, både kulturelt, personligt og kønsmæssigt.
Vi taler om:
-Forskellige normer i forskellige kulturelle sammenhænge (Argentina, México, Spanien, Colombia..)
-Styrker, udfordringer og konsekvenser ved at skille sig ud fra normen
-Hvad kan som ung gøre for at acceptere både egne og andres forskelligheder fra normen
Der vil i dette forløb være fokus på tekstlæsning, samtale om teksterne i mindre grupper og hermed også på kerneordforråd til emnet. Det forventes, at du giver dig god tid til at læse tekstlektierne (læse og oversætte hjemmefra i mindst en halv time per lektie) hjemme, så du inden modulet har en god idé om, hvad teksten handler om og kan udpege centrale pointer.
En stor del af undervisningen tilrettelægges niveaudifferentieret.
Kernestof:
Fra antologien: "La Identidad Contrastada":
Mariángeles - una chica diferente
Aby- una chica contra las convenciones
Fra antologien "España hoy y mañana" :
”Mariana, 21 años: Quiero ser futbolista professional pero no como los hombres. Hay tanto dinero, no es sostenible” (Fra antologien “España manana”, p. 78-83.
Supplerende stof:
Supplerende anvendte internetbaserede opslagsværker og arbejdsplatforme:
www.minlæring.dk
www.ordbogen.com
- dansk-spansk, spansk-dansk
www.mitcfu.dk
www.padlet.com
www.quizlet.com
www.duolingo.com
Indhold
Kernestof:
SUPERIMPORTANTE!!!!! Medbring grammatikbog, teksten om Mariángeles (komependiet) og din mappe med papirer til skriftlighed. Uden grammatikbog vil du komme til at græde!
SUPERIMPORTANTE!!!!! Medbring som I skal HVER GANG grammatikbog, teksten om Mariángeles (komependiet) og din mappe med papirer til skriftlighed.Uden grammatikbog vil du komme til at græde!
LÆS og oversæt mundtligt den første halvdel af teksten "ABY: Contra las convenciones" fra side 13-15 til og med linje 6 i kompendiet (talt knap to sider).
LÆS og oversæt mundtligt resten af teksten "ABY: Contra las convenciones" side 13-17 i kompendiet "SER DIFERENTE" og FIND svar på spørgsmålene i teksten.
Lektie: Inden modulet: Hav hjemmefra styr på teksten "Aby contra las convenciones" som vi har arbejdet med i 2 moduler.
Modulplan:
LAV halvdelen af opgaverne i OPG A side 18, dvs. sætning 1-10) hjemmefra. Sørg for at du kan forklare dine valg. MEDBRING KOMPENDIET "SER DIFERENTE", GRAMMATIKBOGEN og din mappe med papirer og en blyant.
LÆS og oversæt mundtligt den første halvdel af teksten "Mario- un estudiante internacional" fra side 21 til og med side 22 i kompendiet.
Rose, Alex og Savannah: navneliste
LEKTIE:
TEAM 1TEAM 2TEAM 3GRUPO 1GRUPO 3GRUPO 5Mads 2hMarc 2hClara 2hFilippa 2h Karla 2iSavannah 2iOscar 2xAlex 2xFilip 2xAlexander 2iMikkel 2iIsabella 2hHyben 2h GRUPO 2GRUPO 4GRUPO 6Sofie 2hMalou 2hSebastian 2hRose 2uEmma 2uLuna 2xRebecca 2xEa 2i Kasper 2x
Medbring følgende som hjælpemiddel til prøven (uden disse hjælpemidler vil det for mange af jer være svært at skrive en sammenhængende tekst med varieret ordforråd og nogenlunde korrekt grammatik):
Læs den første side (minus de sidste to linjer) af teksten "Nahia 18 años) på side 30 i kompendiet. Du skal regne med at slå ca 20 gloser op i ordbogen. Skriv gloserne du har slået op enten ovenover de pågældende ord eller i margen af teksten. Medbri
Plan para la lección:
Læs de sidste 1,5 sider af teksten "Nahia 18 años) på side 31-32 i kompendiet. Du skal regne med at slå ca. 25 gloser op i ordbogen. Skriv gloserne du har slået op enten over de pågældende ord eller i margen af teksten. Medbring din forarbejdede teks
VIGTIGT: MEDBRING BÅDE GRAMMATIKBOGEN OG jeres mappe med hjælpeark til skriftlighed. Vi gennemgår i dag "værktøjskassen", som er det eneste I må have med til årsprøven. I har "værktøjskassen" i jeres mappe med løse papirer.
I skal til årsprøven blandt andet kunne HITVERBERNE og basisgrammatikken i vedlagte PPT, som I har fået gennemgået tidligere:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Intro til 3g (10 NS)
- samtale om ferien og andre dialogbaserede øvelser
- repetition af basal spansk grammatik (vigtigste ordklasser og basalt ordforråd) gennem evaluering og genretning af den skriftlige årsprøve)
- træning af hverdagssprog gennem emnet VIAJAR,
Indhold
Kernestof:
Bienvenidos a la primera clase de español. Jeg glæder mig til at se jer igen efter ferien:-).
Modulplan:
TAPAS grammatikbogen er blevet hjemkaldt men I skal FØRST aflevere den i bogdepoter EFTER den 1. september, da I skal bruge den når I genretter årsprøverne.
TAPAS grammatikbogen er blevet hjemkaldt men I skal FØRST aflevere den i bogdepoter efter den 1. septemberAfsni
Genlæs teksterne til årsprøvens delprøve 2:Texto B, Los niños de la cárcel.pdf Texto C.pdf og læs Hannes feed-back på din delprøve 2. Du finder den under opgaven "Genretning af årsprøven" til den 21/8.
Verbalkæder, 2g spansk 2025.docx
description
Genlæs teksterne til årsprøvens delprøve 2:Texto B, Los niños de la cárcel.pdf Texto C.pdf samt opgaven: Delprøve 2, alt materialet, FÆRDIG.pdf
Afsnit
https://app.minlaering.dk/lektier?vis=338129
Lektien til i dag er at øve betydningerne af alle ordene i vedlagte planche: Viajar planche 2024.docx . Slå dem op du ikke kender og skriv betydningen ind i dokumentet. Øv dem til du kan dem!! Det er super vigtigt, at du kan bruge disse gloser i modu
Arbejdspar (2-3 sammen):
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Un mes en Málaga (EKSAMEN) (40 ns)
Gennem 9 kapitler af ”Un mes en Málaga” følger vi danske Marie, der er en måned på sprogskole i Málaga efter 3. g. Hun fortæller om sit møde med Spanien, spanierne og spansk levevis og kultur.
Forløbet har til formål, at I får repeteret og trænet grammatik og ordforråd fra 2g og at de af jer, der skal med på sprogrejsen Salamanca får en god introduktion til livet i en spansk storby, samt opnår viden om en række aspekter af spansk kultur. De af jer som ikke skal med på sprogrejsen får på den måde mulighed for at rejse med virtuelt.
Hvert kapitel er skrevet i én af de genrer som prøves til den skriftlige eksamen og har tilhørende opgaver med træning af gloser og grammatik, samt spørgsmål til teksternes indhold. . Der vil være mange forskellige slags sproglige øvelser undervejs. Eksamensopgaver, hvor I skriver i de genrer I kan møde til eksamen, bliver en integreret del af forløbet.
Det forventes, at du har et godt overblik over Maries oplevelser og ophold i Spanien, og at du gennem læsningen af de 9 kapitler har oparbejdet en solid viden om en lang række aspekter af spansk kultur. Det forventes endvidere, at du på et frit, forståeligt og nogenlunde flydende og korrekt spansk vil kunne redegøre for disse, og sammenligne dem med danske forhold.
Læste og bearbejdede kapitler fra e-bogen:
www.unmesenmalaga.dk
Kapitel 1 BLOGINDLÆG: Mis primeros días en Málaga
Kapitel 2 BLOGINDLÆG: Vivir con una familia española
Kapitel 3 BREV: Un día típico en Málaga
Kapitel 4 ARTIKEL: Los jóvenes malagueños
Kapitel 5 DAGBOG: Ir de tapas
Kapitel 6 ARTIKEL: Picasso – un gran artista (+billedbeskrivelser)
Kapitel 8 BLOGINDLÆG: Los estereotipos sobre los españoles
Kapitel 9: LÆSERBREV: La pobreza en Málaga (+ delprøve 1 og 2)
Kapitel 11 EMAIL: La despedida
Supplerende anvendte internetbaserede opslagsværker og arbejdsplatforme:
www.minlæring.dk
www.padlet.com
www.quizlet.com
www.duolingo.com
Gyldendals e-ordbog:
ordbogen.com
- dansk-tysk, tysk-dansk
Indhold
Kernestof:
Lektie: Øv dig meget grundigt på alle ordene i planchen her. I får en lille test i disse ord i starten af modulet. Bagefter skal I i nedenstående par/små grupper arbejde mundtligt med emnet. Hanne kommer i dag rundt til alle og snakker - for nogles v
Sidste 20 minutter af modulet:
Kære alle!
Lektie 1 escuchar, leer y traducir este texto en casa en voz alta (lyt til, læs og oversæt denne tekst for dig selv: BlogindlÃÂ_g.Un mes en Málaga.docx
Lyt til, læs og oversæt teksten til CAP. 2 i I-bogen https://www.unmesenmalaga.com/cap-2/, som vi arbejdede med sidste gang. Sørg for at tjekke/træne gloserne som du finder på samme side som teksten.
SALAMANCA:
LEKTIE: Lyt til og læs teksten til kapitel 3 så godt at du hjemmefra kan svare på de 9 spørgsmål til teksten. Øv dig mundtligt på at svare hjemmefra og medbring dine svar som stikord (UDEN PC). https://www.unmesenmalaga.com/cap-3/ NB: ALLE skal nu af
MODULPLAN:
Ingen lektier, men I der skal til Salamanca skal skrive n besked til 20632272 (Hannes RIGTIGE nummer) med beskeden "Hola, soy X, + jeres evt. allergier". Jeg mangler fra Alex, Filippa, Clara, Rose
Lyt til teksten til kap 4 på "unmesenmalaga.com" og oversæt den herefter ved hjælp af gloserne til teksten på samme side.
Plan para a lección:
V-LOGGEN HUSK!
Forberedelse: Gennemlæs nedenfor vedlagte bedømmelskriterier/feedbackark for Videologgen (både Salamanca og hjemmeblivende)
Desværre aflyst pga sygdom:-(
Vi mødes i 1.11 I får en lille skriveøvelse uden hjælpemidler som opfølgning på jeres "BILLEDBESKRIVELSESOPGAVE" (I skal derfor KUNNE det I skrev i besvarelsen, og der er sat én elevtime til at øve dette). Brug min feedback og mine rettelser til at
I ikke tils
Modulplan:
I får en skriveøvelse (prøve) uden hjælpemidler som opfølgning på jeres "BILLEDBESKRIVELSESOPGAVE" (I skal derfor KUNNE det I skrev i besvarelsen, og der er sat 1,5 elevtime til at øve dette). Brug min feedback og mine rettelser til at forberede dig
LAV følgende opgaver grundigt hjemmefra til kapitel 5 DAGBOG: "Ir de tapas", så du er klar til at tale om dem/fremlægge dem i jeres "team" i klassen. Teksten læste I i modulet sidst, men hvis I ikke nåede at læse den hele eller ikke var der skal I
Plan:
Modulet er afholdt i SALAMANCA
Modulet i torsdags blev aflyst og derfor er testen rykket til i dag. Til gengæld skal I BÅDE læse den almindelige lektie OG læse op til testen (se også lectiobesked herom fra i mandags).
Lektien til sidste modul var: LYT TIL, LÆS HØJT OG OVERSÆT TEKSTEN til kapitel 6 om "Picasso" i "Unmesenmalaga".
Differentieret arbejde med E-bogen ”Un mes en Málaga” 4 noviembre 2025 (CAP. 6)
Hanne viser jer "billedbeskrivelsesmappen" med diverse ark
Vi mødes i lokale 1.27
Til skriftlige genretninger senere på ugen:
I får jeres to tests retur og skal i dette modul arbejde med at genrette dem samt med opgaver på MIN LÆRING (se der opgaver til den 22/11). Imens taler Hanne med de af jer der ønsker en standpunktssamtale:-.
HUSK JERES MAPPE MED LØSE PAPIRER OG Grammatikbogen "TAG TYREN VED HORNENE"
Læs side 180-185 i "Tag tyren ved hornene" og kig på vedlagte ark "konjunktiv terpeark" og HUSK BÅDE SELVE BOGEN OG DIN PLASTMAPPE DA DER KOMMER FLERE VIGTIGE ARK I DAG!
Birgit Tengberg: Tag tyren ved hornene, Tengberg Media; sider: 180-185
Vi mødes i 1.04
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 30
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Aspectos de México (50 ns) (EKSAMEN)
Forløbet starter med en generel introduktion til Mexico, hvorefter der læstes og bearebejdes tekster om historiske, samfundsmæssige, religiøse og kulturelle emner.
Undervisningen er til dels elevtilpasset og undervisningsdifferentieret.
Formål med forløbet
- indlære centralt ordforråd så eleverne kan udtrykke sig mundtligt og skriftligt om emnet.
- arbejde videre med 25 hitverber at kende ud fra bogen Spontant spansk
- Træne indlæring af datids-formerne: pretérito og imperfecto
- Arbejde med de overordnede regler for aspekt (= forskellen mellem de to datidsformer).
Læst og bearbejdet materiale:
Kernestof:
- El país de Aby: México, I: La identidad contrastada, Gyldendal 2013 (= 10 NS + arbejdsopgaver 5 NS = 15 NS)
-Los jóvenes mexicanos I: Mosaíco Méxicano, s. 16-17, (2 NS)
-El país más obeso del mundo I: Mosaíco Méxicano, s. 49-51, (3 NS
- La cultura mexicana, Mosaíco Méxicano, s. 56-57, (2 NS)
-La mujer y el hombre mexicanos I: Mosaíco Méxicano, s. 96-97, (2 NS)
-El Machismo I: Mosaíco Méxicano, s. 98-101, 5 NS)
- Frida Kahlo, fra antologien "Frida Kahlo y Diego Rivera"
- Frida Kahlo malerier fra antologien "Frida Kahlo y Diego Rivera"
Film: Frida (på engelsk, men bearbejdet på spansk).
Indhold
Kernestof:
Lektie:
Nye grupper i 3gsp/2 fra 23 november 2025
Afsnit
Lektie: FORBERED dig på at præsentere den Méxicoplanche/det mindmap, som du og din gruppe udarbejdede (og tog et foto af) i sidste uge. Du må kun tale ud fra de stikord, fotos og tegninger der er på planchen. Hver gruppe præsenterer i 5-7 min overfo
Vi spiller glose- og grammatikspil
Din forberedelse til denne delprøve 1:
Din forberedelse til dette skrivemodul:
Din forberedelse til dette skrivemodul (samme lektie som sidst):
!Vemos una película de navidad en el auditorio!
Modultilpasning
Læs teksten "Los jóvenes mexicanos" på side 7 og studér statistikkerne om de unge mexicaneres "valores" på side 8.
Modulplan:
Nye grupper i 3gsp/2 uge 2, 3, 4, 5 og 6
Lektie: Lav genretning af billedopgaverne i delprøve 1 og ret hele delprøve 2. Begge dele afleveres i modulet og opgaven er lavet:-).
gambitter spansk 2026.doc
'Læs teksten "La cultura mexicana" på side 11 i kompendiet. Det er KUN de 14 linjer med fed tekst du skal læse.
Arbejde med teksten ”la cultura mexicana” s. 11-12 i kompendiet – Januar 2026
Lektie (som samtidig er forberedelse til terminsprøven):
MODULPLAN:
Genlæs vedlagte to dokumenter fra 2g om de to datider "Præteritum og imperfektum", som I fik gennemgået i forbindelse med arbejde med "Caperucita Roja":
MEGAVIGTIGT: Medbring Méxicokompendiet OG din mappe med løse papirer. Find billedbeskrivelsesarkene frem og læg dem forrest i din mappe. I dag beskæftiger vi os i 3 moduler med "Frida Kahlo"
TEAM 1TEAM 2GRUPO 1GRUPO 4Mads 3hSebastian 3hKarla 3iFilippa 3h Kasper 3xSebastian 3xAlexander 3iMikkel 3iGRUPO 2GRUPO 5Filip 3xAlex 3xOscar 3xTobias 3i Hyben 3hEa 3iClara 3hAdam 3xRebecca 3x GRUPO 3GRUPO 6Sofie 3hMarc 3hMalou 3hIsabella 3h Rose 3uEm
Frida Kahlo flexdag 3g spansk 2026.docx
description
Intro til Frida Kahlo Tarea 1: Qué sabes de Frida Kahlo? I går rundt og spørger hinanden i klassen og fortæller hinanden på spansk i korrekte, simple sætninger, hvad I ved om Frida Kahlo. TAG NOTER!! Herefter går I hjem i jeres gruppe og skriver en l
VI MØDES I 1.04
Modulplan
Læs teksten "El país de Aby" på side 27-30 i kompendiet. Medbring kompendiet og skrivegrej!
Filip
I får jeres terminsprøver retur i dag og Hanne gennemgår den med jer - I arbejder med at genrette - Hanne hjælper i hele modulet
MINE FEJL OG HVAD JEG SKAL GØRE MED DEM.docx
description
Retteskema, TERMINSPRØVE 2026HW.docx
description
Lektie til modulet:
I forbereder jeres opsamlende "Frida Kahlo og México" præsentation. NB: enkelte ændringer i grupperne.
2026 PrÃÂ_sentationsopgave Frida Kahlo-2.docx
I forbereder jeres opsamlende "Frida Kahlo og México" præsentation - I skal være helt færdige i dette modul og have gennemøvet præsentationen med "cue-cards"
Nye grupper i 3gsp/2 uge 8, 9, 10, og 11 (lille ændring)
Præsentationer gruppevist for HW i Studierum 1.30.
2026 PrÃÂ_sentationsopgave Frida Kahlo-2.docx 20140820-095511-cuadros_diego_frida.pdf
Nye grupper i 3gsp/2 uge 8, 9, 10, og 11
Moduloverskud
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
España en la calle (25 NS) (EKSAMEN)
Spanierne lever en stor del af deres liv på gaden og i byens barer. I dette forløb vil du komme nærmere ind på spaniernes forhold til det at "gå i byen", såvel de unge som den ældre generation.
Vi læser følgende KERNETEKSTER fra antologien "España en la calle":
1."Un bar para hacer amigos: "Somos como una familia" (Eleverne præsenterer en selvvalgt spansk bar fra nettet)
2."Los jóvenes españoles bebemos mucho, pero sabemos controlarlo"
3. "Occupy din by" (dansk indledning + teksten på spansk ”De las plazas al parlamento: ”La política de la calle es más importante”(fra antologien "España en la calle", pp. 24-33, 2019)
Supplerende stof:
- video om 15M og protesterne i forbindelse hermed
https://www.youtube.com/watch?v=-_2NbUSp_PU
Målet for forløbet er, at du:
1. Får trænet dine læse, lytte og talefærdigheder i spansk. Det forventes, at du yder en indsats hjemme med at læse og oversætte teksterne, når disse gives for som lektie. Teksterne er skrevet i et ukompliceret spansk men er ikke glosserede, hvilket betyder, at du skal beregne tid til gloseopslag.
2.
På et forståeligt, frit og nogenlunde flydende spansk kan tale om spaniernes levede liv i det offentlige rum (i byen, på baren, på gaden), deres forhold til alkohol, deres måde at omgås hinanden på - og om hvordan protestbevægelsen 15-M er opstået på gaden og hvilken styrke der ligger i det. Du skal kunne drage sammenligninger med danske forhold.
3.
Grammatisk skal du mundtligt kunne anvende ”hitverberne” i præsens , perfektum, i futurum med ir, samt i gerundium. Du skal kunne anvende ser, estar og hay nogenlunde sikkert i forhold til situationen og endelig skal du demonstrere et varieret og relevant ordforråd, så du kan tale om emnet uden at gentage dig selv for meget.
Indhold
Kernestof:
Nuevo Tema: España en la calle:
MODULPLAN:1. ¿Qué habéis hecho y dónde habéis estado durante las vacaciones de pascuas? (5 min)2. Hanne indleder med at fortælle om forløbet ”España en la calle” via studieplanen. 3. Vi gennemgår den danske indledning ved at Hanne stiller følgende sp
Grupperne har givet hinanden lektie for, så I i dette modul kan nå at gøre præsentationen af jeres bar helt færdig på 30 minutter (I skal have lavet stikord og øvet hjemme). Se kravene til opgaven nedenfor.
Afsnit
LÆS og oversæt teksten "Los jóvenes españoles bebemos mucho, pero sabemos controlarlo", som du finder i kompendiet "España en la calle". Vi bruger kun ét modul på teksten så det er vigtigt, at du har fundet svar på følgende spørgsmål til teksten hjem
Nye grupper i 3gsp/2 uge 12-16 2026
Træn så mange emnegloser du kan nå via nedenstående link (test i modulet i morgen):
TEST i emnegloserne (1)- træn via dette link: https://aprenderespanol.org/vocabulario-ejercicios.html
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Repetition og eksamenstræning
Træning i mindre grupper af:
Billedbeskrivelse
Tekstpræsentationer
Emnegloser
Dialoger om de opgivede emner
Repetion af:
De 4 mener vi opgiver:
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/2031/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79894764522", "T": "/lectio/2031/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79894764522", "H": "/lectio/2031/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79894764522" }