Holdet 2022 FR/1efj FR - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Andreas Bodilsen, Rebekka Nørsøller Meijer, Troels Hughes Hansen
Hold 2022 FR/1efj FR (1efj FR, 2efj FR, 3aefj FR)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fransk introforløb
Titel 2 Rendez-vous à Nice
Titel 3 La musique et les émotions
Titel 4 Traditions et Noël
Titel 5 Les contes de fées (EKSAMEN)
Titel 6 La jeunesse difficile
Titel 7 Entre deux cultures
Titel 8 La Deuxième Guerre mondiale (EKSAMEN)
Titel 9 Homo, hétéro ou autre (EKSAMEN)
Titel 10 La Francophonie (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fransk introforløb

Stof gennemgået:
- Udtaleregler
- Être + avoir
- Verber 1. bøjning
- Artikler
- Possessive pronominer
- Nægtelser
- Delingsartikel/artsartikel
- Sociolingvistik (høflighed på restaurant og sproglige registre)
- Adjektivernes bøjning og stilling
- Nationaliteter
- Vejret
- Tallene 1-100
- Ordforråd inden for forskellige, basale områder.

Elementarsystemet Carte Blanche + øvebog + grammatik, v/ Jutta Fitzner og Trine Rhein-Knudsen, Gyldendal, 2004. S. 17, 25-26.

- Grammatikkanalen på youtube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j © 2021 Troels Hughes Hansen
- Verbe avoir au présent de l'indicatif - alain le lait: https://www.youtube.com/watch?v=MnUWNIN3zss © 2015 alain lelait
- Verbe être au présent de l'indicatif - alain le lait: https://www.youtube.com/watch?v=z2IrJ0DB0Xg © 2015 alain lelait
- French Numbers (0-20): https://www.youtube.com/watch?v=vy2EbFpP8eI © 2019 Dr. Aamir Zaheer Bhatti
- French Numbers (20-60):
https://www.youtube.com/watch?v=kN9sFlVv_og © 2019 Dr. Aamir Zaheer Bhatti
- French Numbers (60-100): https://www.youtube.com/watch?v=TOML8M2bxcs © 2019 Dr. Aamir Zaheer Bhatti
- 40 Basic French Phrases Every Beginner Should Know | Super Easy French 82: https://www.youtube.com/watch?v=xM4r3FF2wMA  © 2020 Easy French
- How to Order Coffee in a French Café | Super Easy French 75: https://www.youtube.com/watch?v=MBK7K1Xw3Lc © 2020 Easy French
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rendez-vous à Nice

Samlet undervisningstid: 21 timer à 60 minutter

Formål
I forløbet har eleverne indledningsvist repeteret gloser, grammatik og øvet kommunikativ kompetence, som eleverne lærte i 1g.
Eleverne har set 10 episoder af miniserien Rendez-vous à Nice og er herigennem blevet introduceret til forskellige sider af franske samfundsforhold, fx ungdomslivet for franske gymnasieelever, det franske skolesystem, den historiske inddeling af arrondissements i Paris, samt til forskellige dagligdagssamtaler på fransk, f.eks. ordforråd knyttet til la santé og les vêtements. Sideløbende har eleverne læst udvalgte scener fra serien, ligesom eleverne har arbejdet innovativt bl.a. med at filmproduktion og med at planlægge deres egen fest på fransk.

Kernestof
- TV-serie: Rendez-vous à Nice, épisode 1-10. EMC Publishing/Anna Nordqvist. (Tilgændelig på youtube)

Supplerende materialer
- Transcription des épisodes, A. Vargas, D. I. Moen, N. Gaillot. EMC Publishing, LLC (uddrag/résumé fra épisode 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9)
- Les arrondissements de Paris, https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI
- Franskportal.dk (pixigrammatik, grammatiske spil)
- Ordbogen.com og Abc.ordbogen.com

Ordforråd
Præsentation, familierelationer, vejret, fritidsaktiviteter, tal, klokkeslæt, skoleremedier, billedbeskrivelse, tøjgloser + verbet porter, la bonne et la mauvaise santé, les arrondissements de Paris, faire la fête

Grammatik
Præpositioner v. lande+byer, adjektivers bøjning, bøjning af aller+faire, bøjning af verber i 1., 2., 3. bøjning, futur proche + passé récent, komparation af adjektiver, refleksive verber

Arbejdsformer
Klasseundervisning, individuelle skrive- og udtaleøvelser, filmproduktion på fransk, Memrise (online hukommelsesspil til opbygning af ordforråd og træning af grammatiske emner), gruppearbejde (læsning af tekster, udarbejdelse af resuméer og fremlæggelser, løsning af diverse opgaver relateret til de studerede emner), mundtlig fremlæggelse af gruppearbejde på fransk, Qui est-ce ? -spil (Hvem er hvem? – virtuel udgave), Wordwall og quizlet (online hukommelsesredskaber til glosetræning)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 1 18-09-2023
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La musique et les émotions

Samlet undervisningstid: 22,5 timer à 60 minutter

Formål
Eleverne er blevet præsenteret for fransk og frankofon musik fra forskellige perioder og af forskellige genrer. De har arbejdet med ordforråd om sange og følelser, og de har skullet præsentere sange, musikvideoer og musikere og tale om deres følelser i forbindelse med forskellige sange. Eleverne har læst forskellige sangtekster, arbejdet grammatisk og forståelsesmæssigt med teksterne og sunget med på sangene. Eleverne har også præsenteret sange efter eget valg for hinanden. Forløbet har inkluderet en fransk sprogdag d. 7. november, hvor et modul var afsat til fællessang sammen med en fransk-dansk pianist. Eleverne har desuden set og arbejdet med filmen La famille Bélier, bl.a. med at læse og dramatisere udvalgte scener.

Kernestof
- Indila: ”Dernière danse” (2013)
- Michel Delpech: "Pour un flirt" (1971)
- Anaïs Delva: "Libérée, délivrée" (fra Disney-filmen La Reine des neiges) (2013)
- Joe Dassin: "Les Champs-Élysées" (1969)
- Tryo: “Greenwashing” (2012)
- Pink Martini: "Je ne veux pas travailler" (1997)
- Yves Montand: "C'est si bon" (1948)
- Louane Emera: ”Je vole” (fra filmen La famille Bélier) (2014)
- Zaz: ”Je veux” (2010)

Supplerende materialer
- Film: La famille Bélier (2013)
- Transskribering af scène 27 + 30
- Tekst: Résumé du film, le personnage principal, le thèmes (fra Franskportalen)
- Franskportal.dk (pixigrammatik, grammatiske spil)
- Ordbogen.com og Abc.ordbogen.com

Ordforråd
La musique, les sentiments, menings- og ytringsudtryk

Grammatik
Konjunktioner, artikler (delings+reduceret+bestemt+ubestemt), demonstrative pronomener, bøjning af uregelmæssige verber (être, avoir, aller, vouloir, mettre, prendre, faire), præpositioner ved lande og byer

Arbejdsformer
Klasseundervisning, gruppearbejde med grammatisk fokus, kommunikationsøvelser (mundtlighed, samtaletræning), verbestafet med bøjning af hyppigt anvendte verber, lytte til og synge med på fransk musik af forskellige genrer, individuelt skriftligt arbejde med fransk musik (meninger, ytringer, følelser, beskrivelse af musikvideoer), deduktiv grammatisk læring og videreformidling af grammatisk viden, Memrise (virtuelt hukommelsesspil til opbygning af ordforråd og træning af grammatiske emner)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 2 15-11-2023
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Traditions et Noël

Samlet undervisningstid: 10,5 timer à 60 minutter

Formål
Forløb om typiske danske og franske juletraditioner. Eleverne har arbejdet med interkulturel forståelse af højtidsfejring i Danmark og Frankrig med fiktive og ikke-fiktive tekster og videoklip. Eleverne har arbejdet innovativt med at lave filmatiseringer på fransk om danske juletraditioner. Eleverne har desuden arbejdet med grammatik tilpasset deres individuelle behov. Undervejs er digital dannelse blevet inddraget ved at eleverne har brugt chatGPT til at producere franske tekster om danske juletraditioner, som eleverne har forholdt sig kritisk til. I forløbet har eleverne gruppevis deltaget i en videoudveksling med en fransk gymnasieklasse i Bordeaux, hvor eleverne har trænet kommunikative kompetencer og forberedt spørgsmål på fransk om franske samfundsforhold, kultur og jul i Frankrig.

Kernetekster
- Guy de Maupassant: ”Nuit de Noël” (1882)
- Franskportal: “Noël à la Française”, https://www.youtube.com/watch?v=uqNqYgXXwWs&t=210s

Supplerende materialer
- Alain Morisod & Sweet People: ”J’ai vu maman embrasser le père Noël” (2009)
- Andersen, a.H. & Andersen, A. (2024). Le passé composé (perfektum/før nutid). I FranskNU. Systime. https://fransknu.systime.dk/?id=541
- Hassing, M. (2024). Le passé composé. I Paris – la grande ville. Systime. https://paris.systime.dk/?id=176#c764
- Dahlgreen, B. (2024). § 16. Le passé composé (førnutid/datid) og le plusqueparfait (førdatid). I Voilà. Den nødvendige grammatik. Gyldendal. https://voila.systime.dk/?id=146
- Franskportal.dk (pixigrammatik, grammatiske spil)
- Ordbogen.com og Abc.ordbogen.com

Ordforråd
Traditions de Noël typiques danoises et françaises, Noël, les chiffres

Grammatik
Passé composé, imparfait, aspekt, repetition: tallene 0-90

Arbejdsformer
Klasseundervisning, diverse quizlet og wordwall-spil til ordforrådstræning, Memrise (hukommelsesøvelser til at træne ordforråd + grammatik), gruppearbejde med filmproduktioner på fransk, videoudveksling med fransk partnergymnasium, gruppepræsentationer af grammatiske emner, individuel læsning af fransk novelle, individuelle skriveøvelser om danske juletraditioner, bingospil på fransk
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 3 20-12-2023
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Les contes de fées (EKSAMEN)

Samlet undervisningstid:

Formål
Forløb om eventyr og klassiske eventyrtræk og -gloser på fransk. Eleverne har læst et udvalg af eventyr på fransk og har set eventyr som kort tegnefilm. Undervejs i forløbet er indarbejdet repetition af forskellige grammatiske aspekter, især passé composé, imparfait og aspekt samt hvordan ordet ”som” kan bruges på fransk. Derudover er eleverne blevet introduceret til personlige pronominer som direkte objekt og dativobjekt. Eleverne har desuden trænet mundtlighed, billedbeskrivelse, at stille spørgsmål på fransk samt øvet sig i at præsentere og samtale om en tekst på fransk.

Kernetekster
Fra bogen Contes (Hachette, 2011):
- Le petit chaperon rouge (pp. 5-8)
- Barbe Bleue (pp. 27-32)
- Hansel et Gretel - Dessin animé complet en français - Conte pour enfants: https://www.youtube.com/watch?v=9WIW2sYaFMg

Supplerende materialer
- Alfabetsangen: https://www.youtube.com/watch?v=_LYy3P2okyw
- Franskkanalen: Dannelse af imparfait og passé composé, https://www.youtube.com/watch?v=B2ffmAdx9kk&list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j&index=11
- Franskkanalen: Brug af imparfait og passé composé, https://www.youtube.com/watch?v=Un0YS7u9nK4&list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j&index=11
- Hoe, P. (2024). At oversætte som. I Le bon choix. Systime. https://lebonchoix.systime.dk/?id=133
- Brandt, T. (2017). Boîtes à outils 1 (pp. 71-72). I Un, deux, trois: eksamen på fransk på A- og B-niveau, en håndbog. Gyldendal

Ordforråd
Spørgeord, klassiske eventyrgloser

Grammatik
Personlige pronominer som direkte objekt og dativojekt, que/qui/comme, repetition: passé composé og imparfait (dannelse + brug)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 4 05-01-2024
Devoir 5 09-02-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La jeunesse difficile

CA 30 NS

Forløb om den svære ungdom med udgangspunkt i første sæson af ungdomsserien SKAM France: https://sites.google.com/view/alllofskam/skam-france om Emma Borgès

Eleverne har arbejdet med tematisk ordforråd om ungdomsliv, kærester, fester, skole osv.

Fokuspunkter:

- Imparfait/passé composé
- Pronominer som subjekt, objekt og dativobjekt
- Verberne 'aller' og 'faire' i forskellige konstellationer
- Billedbeskrivelse
- Personkarakteristik
- Præsentation af handlingsforløb og relationer

Arbejdsmåder:

Eleverne har arbejdet med faste formuleringer omkring især 'je pense que', 'parce que', 'à cause de', 'même si'. Der er arbejdet fokuseret med skriftlighed, og eleverne er blevet præsenteret for delprøve 1.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Entre deux cultures

CA 40 NS

Forløb om vanskelighederne ved at føle sig splittet mellem to (eller flere) kulturer. Forløbet er bygget op omkring fjerde sæson af tv-serien SKAM France, hvor vi følger den muslimske pige Imane, der går på gymnasiet sammen med med personerne fra de tidligere sæsoner.

Eleverne er blevet introduceret for begrebet 'laïcité' og for det franske skolesystem. Vi har arbejdet med billedbeskrivelse, personkarakteristik, og vores tematiske ordforråd har især været centreret om religion, kultur, kærlighed, forældre, venner.

Mundtligt har eleverne arbejdet intensivt med at præsentere forskellene og lighederne mellem forskellige kulturer og religioner. De er også blevet introduceret for begrebet 'frankofoni'.

Forløbet er afsluttet med et mini-skriftlighedsforløb som optakt til skriftlig årsprøve. Her er eleverne blevet introduceret for delprøve 1 og delprøve 2.

Kernetekst:
SKAM France saison 4, Imane: https://sites.google.com/view/alllofskam/skam-france
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 La Deuxième Guerre mondiale (EKSAMEN)

I ALT CA 50 NS

Forløb om 2. Verdenskrig med særlig vægt på krig og barndom.

Formålet med forløbet: At give eleverne indsigt i kulturelle produkter med en afgrænset historisk periode som ankerpunkt. Herigennem trænes også den kommunikative kompetence. Igennem arbejdet med forløbets kernetekst og supplerende materiale vil eleverne få indblik i historiske, kulturelle og interkulturelle forhold.

Der er arbejdet aktivt med ChatGPT i undervisningen

Vi har gennemløbet den franske jødeforfølgelse og Vichy, og vi har arbejdet fokuseret med koblingen af temaerne krig og barndom med særligt afsæt i en fransk, litterær klassiker, Le grand cahier af Agotha Kristof.

Fokuspunkter:
- Træning af tematisk ordforråd (barndom + krig)
- Kommunikativ og interkulturel kompetence
- Indblik i særlige franske forhold ud fra en historisk vinkel
- Skriftlige øvelser i at kæde tekster sammen tematisk i en perspektivering.

Kernetekst:
Agota Kristof: Le grand cahier v/Kitti Reffs, Munksgaard, 1991 (I uddrag - i alt 30NS)

Supplerende materiale:
La Rafle (film) af Rose Bosch (2010)
Diverse ordforrådslister udarbejdet af læreren på Quizlet.com
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fransk 1 05-09-2024
Fransk 2 24-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Homo, hétéro ou autre (EKSAMEN)

CA 40 NS

Forløb om seksuel orientering og om vanskelighederne ved at springe ud som homoseksuel. Vi har taget udgangspunkt i tredje sæson af tv-serien SKAM France, hvor vi følger Lucas Lallemant, der bliver forelsket i og indleder et forhold med den bipolare Elliott.

Vi har arbejdet med tematisk ordforråd om homoseksualitet, følelser, skole, venner, familie, ungdom, psykisk sygdom og samfundets blik.

Forløbet har været koblet op på delprøve 1 fra d. 26. maj 2023, og vi har arbejdet med dette prøvesæts uddrag af Cordelias roman 'Tant qu'il le faudra'  samt delprøve 2's materiale om unge homoseksuelles problemer med det omgivende samfund.

Kernetekst:
SKAM France saison 3: https://sites.google.com/view/alllofskam/skam-france

Supplerende:
Uddrag af 'Tant qu'il le faudra', Éditions Akata, 2020
Diverse quizlets og youtube-videoer til brug i undervisningen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 La Francophonie (EKSAMEN)

CA 50 NS

Vi har arbejdet med begrebet 'Francophonie' med forankring i Aïcha Benaïssas roman 'Née en France', der handler om en ung pige af algerisk familie, der vil præsentere en fransk kæreste for familien, og som derefter bliver sendt på genopdragelse i Algeriet.

Grammatisk har eleverne fået en kort introduktion til brugen af konjunktiv på fransk, og vi har arbejdet med konsolidering af den nødvendige grammatik til delprøve 1 og 2 frem mod terminsprøven.

Mundtligt har vi trænet grammatisk ordforråd om forskellige lande, kulturer, sprog osv.

Derudover har vi arbejdet med sangtekster fra flere forskellige frankofone lande (Senegal og Mali).

Kernetekster:
Aïcha Benaïssa, Née en France (uddrag, kap 1-10), red. Kitti Reffs, Munksgaard, 1996
Omar Pène: Africa, 2006
Mdou Moctar: Afrique victime, 2021

Supplerende:
Bassekou Kouyaté & Amy Sacko, Interview på TV5-monde og live-fremførelse af nummeret 'Djoudjon'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer