Holdet 2022 DA/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Marie Louise Johannsen
Hold 2022 DA/c (1c DA, 2c DA, 3c DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1. Intro til tekstlæsning af epik og lyrik
Titel 2 Forløb 2. Sonnergaard Radiator (værk 1)
Titel 3 Forløb 3: DHO - vikingetid og sagagenren (værk 2)
Titel 4 Forløb 4: Middelalderlitteratur - folkeviser
Titel 5 Forløb 5: Den analyserende artikel
Titel 6 Forløb 6: Nyheder i flere medier (værk 3)
Titel 7 Forløb 7: Introduktion til debatterende artikel
Titel 8 Forløb 8: Autofiktion
Titel 9 Forløb 9. Skriftlig dansk, debatterende artikel
Titel 10 Forløb 10. Romantik - natur og kærlighed
Titel 11 Forløb 11: Druk (1. del af forløb)
Titel 12 Tilladte hjælpemidler til skr. årsprøve i dansk
Titel 13 Forløb 11: Druk (2. del)
Titel 14 Forløb12 Kvinden i det moderne gennembrud (værk 4)
Titel 15 Forløb 13: Yahya Hassan (værk 5)
Titel 16 Forløb 14: Dokumentar (værk 6)
Titel 17 Tilladte hjælpemidler til terminsprøven
Titel 18 Forløb 15: Reflekterende artikel
Titel 19 Forløb 16: Modernisme - det splittede sind
Titel 20 Tilladte hjælpemidler til eksamen i skr. dansk
Titel 21 Forløb 2: Dansk-historieforløb
Titel 22 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1. Intro til tekstlæsning af epik og lyrik

Forløbet introducerer eleverne til læsning af fortællende tekster (epik) og digte (lyrik)

Nøglebegreber: fortælleteknik og synsvinkel, jeg-fortæller, personal fortæller, alvidende fortæller og observerende fortæller, indre og ydre synsvinkel, kombineret synsvinkel, scenisk og panoramisk fremstillingsform, med- og bagudsyn, fortalt tid og fortælletid samt diverse begreber til kompositionsanalyse, moderne eller traditionel novelle.

Lyrik: digtgenrer og det lyriske sprog: brugslyrik, centrallyrik, traditionel vs. moderne digt, prosadigt, lyrisk digt, interaktionslyrik, semantisk felt, billedsprog; sammenligning, metafor, personifikation, besjæling

Kernestof:
Om fortælleteknik (kopi fra Fibiger m. fl.: Litteraturens veje, sølvudgaven, s. 327-433), 2010
Komposition (kopi fra Fibiger m. fl.: Litteraturens veje, sølvudgaven, s. 502-504), 2010
Øvelse i fortælleteknik (Radiserne)
Padlet med oversigt over begreber til analyse og fortolkning af epik
PPT: Fortælleteknik (fortællerbegreber fra Håndbog til dansk)
Håndbog til dansk, siderne om fortælleteknik + tid og miljø (s. 42-43) + personkarakteristik (s. 44-45)
Helle Helle: Mere kaffe? 2000
Minimalisme hos Helle Helle (lærernote af Søren Vrist Christensen)
Søren Vrist: Video om minimalistisk skrivestil: https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo&t=395s
Svar-Bazar. Tid, miljø og personkarakteristik

Opgave: Remediering af Pia Tafdrup: Sus, 1998 (tegning eller video)

Skriftlighed:
Opgave 1: Lyrikanalyse
Tove Ditlevsen: Barndommens gade og Ib Michael: Titelløst digt.
Analyse og fortolkning med fokus på billedsprog, og hvordan der skabes betydning i digtene.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2. Sonnergaard Radiator (værk 1)

Forløb med det mål at indøve grundbegreberne fra epikforløbet samt træne analyse og fortolkning af noveller på egen hånd, fremlægge en analyse samt give og modtage respons.
Forløbet er derfor primært afviklet som elevoplæg, hvor produktet er en PPT på 8 dias (+ oplægsnoter til klassen).

Forløbet indledes med en fælles analyse af novellen "Polterabend", hvorefter eleverne fordeles på noveller, som de analyserer i grupper samt giver respons på en anden gruppes analyse og fortolkning.
Begreber til analyse fra HTD: Komposition, personkarakteristik, miljøkarakteristik, sprog, fortælleteknik, tema og budskab/fortolkning og perspektivering, novellebegrebet, den klassiske og den moderne novelle.

Jan Sonnergaard: Radiator, 1997
Introduktion til Jan Sonnergaard: https://forfatterweb.dk/oversigt/zsonnergaard00#anchor5018
Håndbog til dansk
PPT: Hvad er en novelle?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3: DHO - vikingetid og sagagenren (værk 2)

I DHO-forløbet er temaet slægt og ære i vikingetiden. I dansk har vi analyseret Ravnkel Frøjsgodes saga (værk 2), og vi har haft et litteraturhistorisk perspektiv, hvor eleverne har læst om genren og om hvordan de islandske fortællinger ofte handler om slægtsfejder og ære, men også om ordholdenhed og loyalitet.
Vi har fokus på samfundsstrukturen, genretræk, karakteristik med henblik på at analysere og fortolke status, slægt og ære. Der har også været et sprogligt fokus, hvor eleverne bl.a. har fået kendskab til scenisk og panoramisk fremstilling. Som afslutning på forløbet har eleverne analyseret og fortolket riddervisen Ebbe Skammelsen og kan perspektivere sagagenren til folkeviser.

Sideløbende med det litterære forløb har der været et skriftligt fokus (skriftlighed 1), hvor eleverne har lært at skrive en akademisk opgave og i den forbindelse har de arbejdet med indledning, redegørelse, analyse og afslutning. De er blevet introduceret til, hvordan man bygger et afsnit op (påpeg, citer og kommenter) og kan henvise og citere korrekt.

Kernestof
Primærlitteratur:
Ravnkel Frøjsgodes saga in: Mogens Bjerre-Hansen m.fl.: Falkenstjerne, bd. 1, Systime, 2007

Sekundærlitteratur: ,
Af: Litteraturens veje, side 39-42 + 42-45, Systime, 2010, 2. udgave

Af: Maja Bødtcher-Hansen og Mischa Sloth Carlsen: Med tiden - en litteraturhistorisk arbejdsbog", Gyldendal, s. 27-30

Genren, herunder sproglig-stilistiske karakteristika
https://www.youtube.com/watch?v=tGWU53yWVfU


NB: Materialet ligger i Dokumenter-mappen 3c SRPøh!!
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4: Middelalderlitteratur - folkeviser

Miniforløb om middelalderlitteratur med fokus på riddervisegenren.

Vigtige begreber: omkvæd/stevstamme, syrebadsteknik,  ridderviser, de fire æ'ere: slægt, ære, hævn, skæbne.
.

Kernestof:
Ebbe Skammelsøn

Litteraturhistorien på langs og på tværs, 2. udgave: s. 19-21 (middelalder), 34-36 (baggrund, genren), s. 25-28
Analysemodel til folkeviser
Af: Dansk litteratur fra runer til graffiti, s. 12-15 (Hvad er en folkevise?)
Af: Mads Rangvid: "Brug litteraturhistorien". Systime, 2016. Afsnittet Slægtens betydning. De fire æ'ere.


Indføring i de typiske genretræk, dernæst selvstændig analyse af viser i grupper + oplæg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5: Den analyserende artikel

Kortere forløb der har til formål at lære eleverne at skrive en sammenhængende analyserende artikel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 6: Nyheder i flere medier (værk 3)

Forløb med fokus på nyhederne i dagbladene og i tv, herunder reportagen. Først arbejdede vi med nyheder i aviser og derefter med nyheder i tv.


Vigtige begreber: Hvad er en avis? Avisens genrer, stofområder, nyhedsstof vs. meningsstof, servicestof, livsstilsstof, nyhedskriterier, nyhedstrekanten, kilder, vinkling, troværdighed, uafhængighed,
mediernes rolle i et demokrati, public service, nyhedsbehov hos borgeren og nyhedskompasset.

Pointen med at arbejde med nyheder fra DR + TV2, public service, i modsætning til nyheder på nettet (apps, tabloidpressen) var, at de var mere troværdige pga. public serviceforpligtelsen.

Som en af nyhedsgenrerne har vi arbejdet med reportagen. Hvad kendetegner genren? Hvilke undergenrer indenfor reportagen findes der? Vi arbejdede med reportagegenren i forbindelse med klassens studietur til Riga, hvor eleverne efterfølgende skulle skrive en rejsereportage med brug af de typiske genretræk.

På studieturen besøgte klassen desuden en lettisk nyhedsstation, hvor vi både fik en rundvisning i redaktionslokaler og tv-studie samt et oplæg om nyhedsformidling i skyggen af Rusland-Ukraine-krigen og de udfordringer der er ved at formidle til en delt modtagergruppe - både de lettisktalende og de russisktalende brugere af stationens nyhedsprodukter.  
I den forbindelse diskussion af begreber som uafhængighed og troværdighed vs. fake news.

Kernestof:
Håndbog til dansk s. 198-201 (avis, avistyper, m.m.), s. 202-203 (nyhedskriterier), s. 312-313 (analysemodel til nyhedstekster)

DR: "Ryd forsiden", sæson 1, 1.afsnit 1. dec. 2019, dokumentar:
"Dødstrusler og deadlines : Hvordan arbejder man journalistisk med nyheder, bl.a. ift. stofudvælgelse. Hvad er en god nyhed? Berlingske, Information og JyskeVestkystens redaktioner.  
https://www.youtube.com/watch?v=35bqJ90khEA

Avisen i Undervisningen: Berlingskes guide til avisjournalistik på 2 min.
https://www.youtube.com/watch?v=wTtLhEBHViY

Skematisk oversigt: Avisens genrer, "Udvidet avisoversigt med alle avisens genrer", DLF, 2012

Reportagen:
Af Borker, Lisbet, Brøndgaard, Povl Erik og Rokamp, Sanne Zillo: "Reportagen i ord og billeder", s. 3-9, DLF, 20xx
Morten Sabroe: Et svin i Berlin, Information 2.1.1990
Analysemodel til reportage

Kompendium Nyheder
Evalueringsskema til afslutning af forløb om nyheder i tv og på nettet
(Så godt som alle nøglebegreber - ha' styr på!)
Vi har især arbejdet med nyheders funktion - for den enkelte bruger, og for samfundet.

Desuden set "TV!TV!TV!" om nyheder med Ane Cortzen fra DR, 2014. Herfra henter vi især PKP-modellen og et nyhedsindslags opbygning. De fem sync'er.

Derefter har klassen arbejdet med gruppearbejde: vælg en nyhedsblok fra TV-Avisen på DR og analyser dels hele nyhedsudsendelsen, dels et udvalgt indslag.
Analysemodel til nyheder på tv fra kompendium s. 15-16.
Perspektiver til enten konstruktive nyheder eller Lasse Jensens artikel "Nyheder skal være hurtige", fra Information, 25. sept. 2013.
Dette udgør et værk.

To skr. opgaver er tilknyttet forløbet:
Opgave 1 om meningsjournalistik. Analyserende artikel om minkjournalistik.
Opgave 2 reportage fra Riga i forbindelse med klassens studietur
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1. Meningsjournalistik 17-09-2023
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7: Introduktion til debatterende artikel

Forløb med det mål at give klassen en første introduktion til den skriftlige genre den debatterende artikel.
Introduktion til genren, arbejde med argumentation og skriftlig øvelse i at diskutere (Unges studievalg)

Nøglebegreber:
Argumentation, Toulmins argumentationsmodel, den grundlæggende og den udvidede model, argumenttyper, diskussionsmarkører, diskussion og debat.

Klimadag i samarbejde med engelsk: Retorik. Brug af retoriske virkemidler og tydeligt kropssprog ved afholdelse af en tale
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Diskussion 26-10-2023
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb 8: Autofiktion

I dette forløb har klassen arbejdet med den litterære genre autofiktion og har bl.a. undersøgt, hvordan genren forgrener sig til Instagram-mediet.
Forløbet knytter sig til litterære tekster, der tematisk kredser om problematiske familieforhold.

Klassen stifter i dette forløb bekendtskab med dele af den nyeste litteratur i DK.

Klassen arbejder analytisk med begreber som fiktionalisering og autenticitetsmarkører i denne type litteratur. Andre vigtige begreber er fakta, fiktion, hovedstolen, selvbiografi, autofiktion, virkelighedskontrakt, fiktionskontrakt, dobbeltkontrakt og paratekst.

Der læses uddrag af "Hovedstolen" (1998) af Christina Hesselholdt og
"Den, der lever stille" (2018) af Leonora Christina Skov, side 28-35 + 44-53

Desuden uddrag af Glenn Bech: "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet, Manifest", 2022, side 68-69, 70-71, 91-92, 121-123, 324-325, gennemgået af praktikant Adam H. El- Matari. Fokus på genren og de sproglig-stilistiske virkemidler.

Derudover har klassen arbejdet analytisk med udvalgte billeder fra Leonora Christina Skovs Instagramprofil, hvortil Roman Jakobsens kommunikationsmodel er anvendt til at sige noget om billedernes og den dertilhørende teksts funktion.

Leonora Christina Skov:  Udsigt fra Hovedstolen, Weekendavisen 5. januar 2018, essay.

Der er i undervisningen vekslet mellem læreroplæg, tavlegennemgange, gruppearbejde, individuelt arbejde, skriftligt arbejde og fremlæggelser.

Skønlitteratur:
- Uddrag af "Hovedstolen" (1999) af Christina Hesselholdt, Månestrålesofaen s. 35, Badekarret side 36, og Skrift side 37-38
- Uddrag af "Den, der lever stille" (2018) af Leonora Christina Skov s. 28-35 og s.140-153.

Instagram:
- https://www.instagram.com/p/BZgRmlqDtU4/
- https://www.instagram.com/p/BdyFb-Jjkcc/
- https://www.instagram.com/p/BZ1ZblqjxBL/

Skriveøvelse: Fiktionalisering af barndommen (6.12.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Forløb 10. Romantik - natur og kærlighed

Litteraturhistorisk forløb om romantikken med de gennemgående temaer natur og kærlighed.

Først har vi arbejdet med oplysningstiden, bl.a. for at se, hvad romantikken reagerer imod. Vi har arbejdet med Ludvig Holberg og hans  oplysningstanker i forbindelse med censur og læste hans epistel om censur. Her har nøglebegreber været rationalisme og argumentation.

De forskellige romantiske strømninger, vi har dykket ned i, er følgende:
- Universalromantik (herunder monisme, panteisme og organismetanken)
- Nyplatonisme (herunder dualisme og Platons hulelignelse)
- Biedermeier
-Romantisme (herunder dobbeltgængermotivet

Salmegenren og kærlighedslyrik

Som afslutning på forløbet om romantikken har vi beskæftiget os med romantismen som strømning. Her er nøgleord eksempelvis splittelse og det interessante.

Primærlitteratur:
Ludvig Holberg - "Epistel nr. 395 (om censur, 1749)
Adam Oehlenschläger - "Guldhornene" (1803)
Schack von Staffeldt - "Indvielsen" (1804)
Grundtvig: "De Levendes Land" (1824)
Thomasine Gyllembourg - "Den lille Karen" (1830)
H.C. Andersen - "Klokken" (1845)
H.C. Andersen - "Skyggen" (1847)
St. Steensen-Blicher- Af: "Trækfuglene" , "Præludium (Sig nærmer tiden) (1838).
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)
Chr. Winther: Jeg kjørte igennem dunkle skove (1843)

Baggrundslitteratur:
Om oplysningstiden og romantikken (Litteraturhistorien, Systime)
Om romantikken inkl. biedermeier og romantisme (fra Litteraturhistorien på langs og på tværs, s. 64-70, s. 96-97, s. 101-102 (indtil Biedermeier), s. 108-109 (indtil Emil Aarestrup).
Søren Vrist Christensen: Romantikken og universalromantikken
https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc
Leksikonopslag om nyplatonisme fra Litteraturens veje, 2010, Systime
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3. Debatterende artikel 12-02-2024
Opgave 4. Debatterende artikel 08-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb 11: Druk (1. del af forløb)

Forløb om druk. I 2g arbejdede klassen med argumentation, retorik og kampagner. Forløbet fortsætter i 3g. Se studieplan (2. del af forløb)

Kernestof:

Retorik og argumentation:

Holdninger til druk
Debat om forbud af alkohol i gymnasiet
Læger: Forbyd alkohol på gymnasier: Her stikker det jo helt af
P1 Debat: På druk i skolen
Jan Sonnergaard: Alkoholen kan være en fantastisk øjenåbner
Laura Marie Månsson: Hvorfor må man ikke takke nej til alkohol i Danmark?

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Tilladte hjælpemidler til skr. årsprøve i dansk

Brug af tilladte hjælpemidler til årsprøven i skriftlig dansk:

- Medbring din computer og høretelefoner. Du må benytte dig af alle noter og dokumenter du er i besiddelse af offline.
- Før prøven vil det være en god ide at hente dokumenter ned fra Google Drev, da du ikke har lovlig adgang til drev under prøven.
- Danskbøger (fysiske bøger) samt evt. andre bøger, du tænker vil kunne anvendes. Medbring Håndbog til dansk og Litteraturhistorien på langs og på tværs.

Du har lovlig adgang til:
- Lectio, herunder dine dokumenter og undervisningsbeskrivelsen i faget (men besked-funktionen er IKKE TILLADT).
- Skriftlighedsportalen via Lectio
- Gyldendals røde ordbøger online: https://www.ordbogen.com/da/
- www.ordnet.dk
- Grammatik: www.minlaering.dk

Elektroniske hjælpemidler. HUSK! I MÅ IKKE GOOGLE!


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb 11: Druk (2. del)

Fortsættelse af drukforløbet fra 2g.

Samlet oversigt over forløbet:

Retorik og argumentation (2g):
Holdninger til druk
Debat om forbud af alkohol i gymnasiet
Læger: Forbyd alkohol på gymnasier: Her stikker det jo helt af
P1 Debat: På druk i skolen
Jan Sonnergaard: Alkoholen kan være en fantastisk øjenåbner
Laura Marie Månsson: Hvorfor må man ikke takke nej til alkohol i Danmark?

Litteratur:
Jan Sonnergaard: Det eneste ene, eneste
Klaus Rifbjerg: Tømmermænd
Tom Kristensen: Det blomstrende slagsmål

Medier:
Kampagnefilm: Man kan da aldrig få for meget pølse
Valgfrie reklamefilm for alkoholiske drikke
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1. Analyserende artikel 28-08-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb12 Kvinden i det moderne gennembrud (værk 4)

Litteraturhistorisk forløb det moderne gennembrud med kvinden som gennemgående motiv: Hvordan fremstilles kvinden i periodens litteratur? Fremstillinger af kvindeliv og mulig frigørelse: ægteskab, kvinder udenfor ægteskabet, seksualitet og synet på køn, sædelighedsfejden.
Kunsten handler bl.a. om nye normer for ægteskab og om familie.

Hvordan fremstilles kvinden forskelligt i naturalisme, realisme og impressionisme? Hvad er forfatterne interesseret i, og hvordan skriver de? Vigtige begreber: sædelighedsfejden, kritisk realisme, naturalisme, impressionisme, scenisk fremstilling, direkte, indirekte og dækket direkte tale, ironi

Kernestof:
Litteraturhistorien på 1 minut: den perfekte repetition:-)
https://www.youtube.com/watch?v=0OvHW07oVmU

"Litteraturhistorien på langs og på tværs":
s. 96-99 (impressionisme som skrivestil)
s. 116-119 (intro til perioden)
s. 120 (realisme)
s. 126-127 (sædelighedsfejden)
Litteraturens veje s. 510, leksikonopslag om perioden
Liv Thomsen:
Af: "1800-tallet på vrangen", sæson 2, afsnit 3, de første 8 min. + minuttal 32:00- resten (om kvinden i ægteskabet, sædelighedsfejden)
+
1800-tallet på vrangen, afsnit
PPT: Kønsroller og synet på kvinden i det moderne gennembrud (MLJ)

Primærtekster:
August Strindberg: Frøken Julie, 1886, drama, læst som værk
I.P. Jacobsen:
Af Fru Marie Grubbe, 1876 (Kap. 1)
Pontoppidan: Naadsensbrød, 1887
Skram, Amalie: Af Constance Ring, 1885
Bang, Herman:
Frøkenen, 1880 (fokus på opbygning, fremstillingsformer og indhold/symbolik)

Øvrigt udleveret materiale:
PPT:
Introduktion til Strindberg, faser og forord til Frøken Julie (MLJ)
Bang - førende forfatter i det moderne gennembrud (MLJ)

Replikformer (Word-dokument, MLJ)
Opsamlingsskema det moderne gennembrud og kvinderne
Til repetition:
https://quizlet.com/138665269/det-moderne-gennembrud-flash-cards/

Liv Thomsen: Uddrag af 1800-tallet på vrangen

Perspektivering til Margaret Atwoods Tjenerindens fortælling. Aktuel pga. overrækkelsen af H.C. Andersen-prisen til MA i Odense 27.10.25 og således interviewet om den amr. valgkamp, hvor kvinders rettigheder er på spil (bl.a. abortrettigheder).
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2. Druk 03-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb 13: Yahya Hassan (værk 5)

Læsning af Yahya Hassan med fokus på ghetto og dobbeltidentitet

Yayah Hassan: Yayah Hassan, Gyldendal 2013 (lyrik) – værklæsning
Fælles: ”Barndom”
Barndom: https://www.youtube.com/watch?v=N839DlASGkA
(linket har også ”Politijagt I”)

Afviklet som gruppeoplæg med fokus på moderne digttræk, sproglige virkemidler og tematik. Etnolekt/multietnolekt
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3. Debatterende artikel 12-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb 14: Dokumentar (værk 6)

Forløb om dokumentargenren og forskellige undergenrer
Baggrundsmateriale

DOX side 16-22, 33-44, 82-88 samt Håndbog til dansk som hjælper.

Kernestof, primærlitteratur:
Balladen om kolonihaven, afsnit 1. Hele afsnittet.
Bachelorette, sæson 2, afsnit 1. De første 15 min.
Brøgger, Mads: Den sorte svane. TV 2. Afsnit 1. VÆRK.
Et Børnehjem. https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/et-bornehjem/
Med drager mod dæmoner, afsnit 1. De første 10 min.

Supplerende stof
The Staircase (dokumentar, første afsnit, Netflix). De første 15 min.
The Staircase (fiktionsserie, Disney+). De første 15 min.

Vigtige begreber:
Fakta vs. fiktion, dokumentargenrer: den observerende - , den autoritative - og den deltagende, autenticitetsmarkører, reality dokumentar, filmiske virkemidler, etik i forbindelse med dokumentarfilm
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 4. Terminsprøve 31-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Tilladte hjælpemidler til terminsprøven

Brug af tilladte hjælpemidler til terminsprøve (+ skriftlig eksamen)

- Medbring din pc og høretelefoner. Du må benytte dig af alle noter og dokumenter du er i besiddelse af offline.
- Før prøven vil det være en god ide at hente dokumenter ned fra Google Drev, da du ikke har lovlig adgang til drev under prøven.
- Danskbøger (fysisk bog og pdf) samt evt. andre bøger, du tænker vil kunne anvendes. Medbring som minimum: Håndbog til dansk og Litteraturhistorien på langs og på tværs.

Du har lovlig adgang til:
- Lectio, herunder dine dokumenter og undervisningsbeskrivelsen i faget (men besked-funktionen er IKKE TILLADT).
- Skriftlighedsportalen via Lectio
- Gyldendals røde ordbøger online: https://www.ordbogen.com/da/
- www.ordnet.dk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Forløb 15: Reflekterende artikel


Miniforløb om den danskfaglige eksamensgenre den reflekterende artikel.

Kernestof:
Revke: Af: De tre eksamensgenrer i dansk, Den reflekterende artikel, Systime, 2021
Reflekterende artikel, eksemplarisk besvarelse: Døden som skønlitterært motiv

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Forløb 16: Modernisme - det splittede sind

Litterært fokus. Om den moderne litteratur i det 20. århundrede med splittelse som det gennemgående tema

Vigtige begreber: modernisme i dens forskellige former: begyndende modernisme, ekspressionisme, Heretica-modernisme,  konfrontationsmodernisme og eksistentialisme.
Prosadigt, moderne digt, splittelse, fremmedgørelse, hvordan splittelsen kommer til udtryk i sprog og form

Vi har læst:
Johs. V. Jensen: Interferens, 1906
Broby-Johansen: Stridsmænd for det vi elsker, 1922
Martin A. Hansen: Høstgildet, 1947
Bjørnvig: Sten, 1955
Peter Seeberg: Hullet, 1962
Rifbjerg: Livet i badeværelset og Terminologi, 1960

Øvrigt materiale:
Litteraturhistorien på langs og på tværs, 2. udgave,
siderne 147-151

PPT'er:
Litteraturen omkring århundredeskiftet

Word-dokumenter/pdf
"Eksistentialisme", uddrag af: Litteraturhåndbogen, Fibiger m.f. + Sørensen, Jørgen: Litteraturhåndbogen, 1998
Bødtcher-Hansen og Sloth-Carlsen: Af Med tiden: "Periodenoter eksistentialisme"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Tilladte hjælpemidler til eksamen i skr. dansk

Tilladte hjælpemidler til årsprøven i skr. dansk er:  

Dokumenter fra undervisningen der ligger i Lectio
Anvendte bøger fra undervisningen:
Håndbog til dansk (medbring!)
Litteraturhistorien på langs og på tværs (medbring!)
Litteraturens veje

Elektroniske hjælpemidler. HUSK! I MÅ IKKE GOOGLE!

Brug følgende hjemmesider:

1 Lectio, herunder dine dokumenter
2 Skriftlighedsportalen via Lectio
3 Gyldendals røde ordbøger online
4 www.ordnet.dk









Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Forløb 2: Dansk-historieforløb

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer