Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Rosborg Gymnasium og hf
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Annemette Høst Lauenstein
|
Hold
|
2022 id/c (1c id, 2c id, 3c id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kropsbasis og opvarmning EKSAMEN
FORMÅL
Formålet med kropsbasis og opvarmningsforløbet er at træne elevernes evne til at gennemføre øvelser til kropsbeherskelse gennem diverse styrkelege og øvelser på airtrack. Derudover introduceres eleverne for en række gymnastiske øvelser som skal afprøves i opvarmningsprogrammet.
Formålet med den rytmiske opvarmningsdel er at eleverne skal opnå forståelse for opvarmningens virkning. De skal dels opnå en viden om hvorledes opvarmning påvirker kroppen, og hvordan denne påvirkning har indflydelse på kroppens ydeevne.
Eleverne skal blive i stand til at sammensætte et korrekt opbygget opvarmningsprogram, baseret på principper, der lægges vægt på i det udleverede materiale. Det vil bl.a. sige. en gradvis øgning i intensitet, fokus på store muskelgrupper i starten, en progression fra helkropsbevægelser til mere specifikke øvelser, en tilpasning af opvarmningsprogrammet i forhold til målgruppen, en hensigtsmæssig placering af eksempelvis kredsløbs- og styrkeøvelser mv.
FÆRDIGHEDER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Eleverne har en god balance, koordination og kropsspænding.
- Eleverne kan udføre forlæns og baglæns rulle
- Eleverne kan fremvise en håndstand med hjælp fra en makker
- Eleverne kan lave vejrmøller
- Eleverne har basale færdigheder inden for akrobatik, herunder skal de kunne fremvise et lille antal positioner/øvelser sammen med en eller flere makkere.
- Eleverne kan udarbejde og gennemføre et rytmisk opvarmningsprogram med tydeligt velovervejet øvelsesvalg, progression og musikbrug.
TEORI:
Rytmisk opvarmning: s. 1241-1247 i yubio
Kropsbasis og bevægelseslære: Dokument udleveret
Antal læste sider: 7 + diverse videoer
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Idræt C Opvarmning krav.docx
-
Hej 1c! Jeg glæder mig så meget til at møde jer og komme i gang med idræt i studieretningen!
-
Karaktergivning i idræt c.docx
-
Opvarmningsgrupper 1c idræt C 2022.docx
-
Yubio; sider: 1241-1247
-
Til i dag skal I læse de angivne sider i Yubio. De handler om opvarmning og hvordan man sætter et program sammen. I bliver i dag inddelt i hold og skal begynde at lave egne programmer.
-
I dag begynder vi med opvarmning (ved mig) + kropsbasis. Herefter får I den sidste halvdel af modulet til at færdiggøre /arbejde videre på jeres opvarmningsprogram. Husk indendørs idrætssko.
-
Opvarmning v. gruppe 1: Naja, Emma, Steffen, Isabell, Lea. Herefter kropsbasis.
-
Opvarmning v. gruppe 2: Eldar, Hannah, Shabnam, Anastasia. Husk et print af jeres program til mig ved timens start. Vær klar til start kl. 8.15.
-
Opvarmning v. gruppe 3: Sofie, Asta, Maggi, Elena. Husk at medbringe et print af opvarmningsprogrammet til mig ved timens start. Kom til tiden så vi kan begynde opvarmningen kl. 13.55. Herefter arbejder vi videre med vores show/performance i gruppern
-
Opvarmning v. gruppe 4: Nadia, Camilla, Mari, Nanna. Husk et printet ark med opvarmningsprogram på til mig. Efter opv. øver vi det sidste inden vi skal se hinandens kropsbasisforestillinger.
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Basketball EKSAMEN
FORMÅL:
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
KOMPETENCER/ HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter (crossover og kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
TEORETISK FOKUS:
Regler, ide og organisering: Yubio s. 535-542
Holdets toppræstation: Yubio s. 136-140
Antal læste sider: 13 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Opvarmning v. gruppe 5: Isabella, Olivia, Sarah, Mie. Husk et printet ark med program på til mig. Efter opv. skal vi begynde på nyt forløb: Basketball. Husk indesko!
-
Opvarmning v. gruppe 6: Oscar, Lors, Mathias, Liva, Laura
-
Til i dag skal I læse om regler, ide og organisering i basket. I finder indholdet på s. 535-542 i Yubio. Det er vigtigt I har læst siderne for alle regler osv. bliver grundigt forklaret på disse sider. Husk som sædvanligt indesko og vand til timen.
-
Yubio; sider: 136-140, 535-542, 545, 562, 1469
-
Læs de angivne sider i yubio til i dag.
-
Afslutning på basket i dag med forløbsprøve + drejebogsskrivning. Derhjemme skal I se følgende videoer: 12.B4, 12.B5, 12.C4, 12.C5, 12.C6 + de øvelser/skud der vises på siderne angivet i lektien. I lektien vil I også kunne finde en beskrivelse af, hv
-
Drejebog - skabelon.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Pardans
FORMÅL
Det overordnede formål med forløbet er, at eleverne tilegner sig både historisk viden om og tekniske færdigheder indenfor forskellige pardanse og stilarter. Eleverne kan både danse 2 eksempler på stilarten latin (cha-cha-cha og jive), samt standarddansen vals. Eleverne skal kunne evne at adskille, beskrive og demonstrere specifikke dansetekniske elementer for hver af stilarterne.
FÆRDIGHEDER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene cha cha cha, jive og vals
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de udvalgte, gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
TEORETISK FOKUS:
Historisk baggrund: Standard og latin: Yubio s. 1291-1298
Musikforståelse og teknik: Yubio s. 1301-1303
Supplerende stof: Diverse videoer af dansetrin og kombinationer
Antal læste sider: 11 + videoer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ultimate
FORMÅL:
Formålet med ultimateforløbet er at eleverne får en grundlæggende indføring i spillets tektnik, taktik og ånd. I forløbet arbejdes der først med de grundlæggende kaste- og gribeteknikker, samt spillets regler og ånd. Derefter inddrages væsentlige taktiske elementer, hvor både angrebes- og forsvarsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate, og derfor væsentlige for udvikling. Derudover vægtes spillets ånd højt, og eleverne skal derfor være i stand til at vise, at de forstår og agerer efter spillets ånd.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer, samt evnen til at kunne deltage i det færdige spil.
KOMPETENCER/ HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Beherske baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision.
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk.
- Kendskab til hammerkast.
- Gribe discen med pandekagegrebet, hvis discen afleveres korrekt.
- Gribe discen med pincetgrebet, hvis afleveringen ligger til det.
- Kendskab til basale regler (ingen kropskontakt, tackling med tælling, osv.) samt være i stand til at udøve dem i spillet
- Kendskab til "Spirit of the game", samt være i stand til at udøve det i spillet.
- Taktisk evne til at gøre sig spilbar ved at udføre en "stack" (i træningssituation) og et "cut" (i trænings- og spilsituation).
- Taktisk evne til at dække hensigtsmæssigt op og force til en side.
- Vide hvad det vil sige at være "handler".
- Kunne pivotere under pres og aflevere til makker.
TEORETISK FOKUS:
- Basale regler i ultimate
- Ultimates historiske udvikling
- Spirit of the game, herunder spirit scorecard og spirit cirklen
- Angrebstaktikken "stack"
- Forsvarsspil
Læst materiale: teoriafsnit fra kompendium
Supplerende materiale: videoer fra Yubio
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Crossfit EKSAMEN
FORMÅL:
Crossfitforløbet består af seks moduler. Formålet med forløbet er, at eleverne får en grundlæggende indføring i crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på. Ud over at få kendskab til og indføring i crossfit som træningsform skal eleverne lære omX-fits historie, regler, ide og organisering samt "Strong is the new Skinny" - om kroppen og identitet.
FAGLIGE MÅL:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer.
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for sine klassekammerater.
Teori, kernetekster:
- Yubio s. 963-969 (X-fits historie, regler, ide og organisering) + s. 991-993 (Strong is the new Skinny" (om kroppen og identitet)
Supplerende:
- Video: Yubio, s. 970-976 (ideer til øvelser)
Antal læste sider: 10
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pickleball EKSAMEN
FORMÅL
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i spillets teknik og taktik. Først læres de basale slag med fokus på korrekt positionering/fodarbejde, hvorefter der arbejdes med spillets taktiske elementer.
KOMPETENCER/ HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, forhånd, baghånd, flugtning og smash.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis forhånds- og baghåndsslag
- Rimelig beherskelse af spillet i ”køkkenet”
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget og spillet
- Udvise en taktisk forståelse af spillet
TEORETISK STOF:
Regler og teknik i pickleball + spillets historie
Supplerende stof: youtube: How to play pickleball
Det teoretiske aspekt har desuden handlet om "Danskernes idrætsvaner". Her har eleverne arbejdet med, hvordan danskernes idrætsvaner har ændret sig igennem tiden, samt hvordan corona har haft indvirkning på danskernes motionsvaner.
Antal læste sider: 6
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Step Aerobic EKSAMEN
FORMÅL:
Formålet med forløbet i stepaerobic har været at lære grundtrin og forskellige variationer inden for stepaerobic. For at kunne udføre disse trin har vi arbejdet på koordination mellem ben- og armbevægelser og vi har arbejdet med en rytmisk forståelse, så alle øvelser er foregået i takt til musikken. I den forbindelse har det været centralt at begynde med højre ben på 1-slaget ved igangsætning af sekvens og at vide, at symmetri i opbygningen er central.
I forløbet har eleverne lært nemme og mere komplicerede koreografier og de har også selv sammensat bevægelser til musik og dermed lavet en serie til musik i grupper. Under udførelsen af de forskellige koreografier har det været centralt, at der ikke har været pauser, således at det kontinuerlige arbejde, kondition og udholdenhed har været i centrum.
KOMPETENCE/ HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin inden for step aerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier.
- Korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- Fysisk og konditionsmæssigt at kunne følge med
- Rytmisk forståelse, herunder at kunne holde takten under koreografierne
- Sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret og kreativ brug af rum og bænk/bænke
TEORETISK FOKUS:
- Redegøre for hvad stepaerobic er og hvordan det opstod
- Redegøre for hvordan en stepaerobic-koreografi opbygges
- Redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning, puls og Borgs skala
- Redegøre for begreberne "aerob træning" og "kontinuerlig træning"
- Bevidsthed om, hvordan intensiteten i en stepkoreografi kan ændres (high/low impact, muskvalg, stephøjde)
Læste sider i Yubio: 1360-1365 og 1379-1381
Supplerende materiale: video s. 1309
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojektet
Træningsprojektet i 3.g
FORMÅL
Forløbet strækker sig over 8 sammenhængende uger.
I dette forløb arbejdes der med træningsprojektet.
Overordnet set er formålet med projektet, at eleverne forbedrer deres fysiske præstationsniveau, og at de under forløbet demonstrerer evne til at planlægge, gennemføre og evaluere et personligt træningsprogram. Som en del af forløbet er der gennemgået teori som tjener det formål at hjælpe eleverne i selve løbeforløbet, men også bidrager med viden til den træningsrapport som eleverne skal skrive i slutningen af forløbet.
Forløbet begynder og slutter med en konditionstest, hvor eleverne har skullet løbe en coopers test.
Undervejs i forløbet har eleverne skullet føre dagbog men arbejdsmængden her har været reduceret til det minimale.
Som afslutning på forløbet har hver elev udfærdiget en individuel træningsrapport som de har skullet aflevere.
Desuden har hele 3.g årgangen løbet "3.g-løbet" - et 5-kilometers løb som afslutning inden efterårsferien.
KOMPETENCER/HVAD SKAL JEG KUNNE:
* Udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt træningsprogram (konditionsprogram - hovedsagelig løb), herunder opsætte realistiske mål (primære og sekundære) for din løbetræning.
* Være i stand til at udvælge og vise relevante og alsidige øvelser, som du har brugt under din løbetræning.
* Være i stand til at begrunde hvorfor disse øvelser bidrager til at nå de mål, du har sat dig.
* Være i stand til at gennemføre 3.g-løbet (et 5-kilometers løb)
TEORETISK FOKUS:
Siderne 67-77 fra yubio:
Superkompensation
Arbejdets 3 faser
Aerob træning
Kondital og udholdenhed
Kontinuerlig træning
Intervaltræning
790-797 (om træningsprojektet)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Spring og rytme
Spring og rytme EKSAMEN
Spring/rytme
FORMÅL:
Formålet med forløbet er et indblik i de basale teknikker ved både springgymnastik og akrobatik. Forløbet er bygget op om en kobling mellem disse to og dertil er desuden lagt en rytmisk vinkel, hvor grupperne har skullet arbejde med korte serier inden for enten gang, sving eller hop.
Forløbet er bygget op, så det giver forståelse for anvendelsen og udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik. Udgangspunktet er grundlæggende bevægelser, som tilpasses den enkeltes niveau.
Forløbet afsluttes med at forskellige udvalgte teknikker vises. Eleverne har skullet inddrage alle 4 aspekter:
- forudsætningsøvelser
- akrobatik
- færdige spring
- lille rytmeserie
- evt. anvendelse af stortrampolin
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kropsspænding
- Forlæns og baglæns rulle
- Hovedstand & håndstand (evt. med modtagning)
- Vejrmølle & araberspring
- Opspring i minitrampolin/springbræt
- Akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere
- Kunne modtage teknisk korrekt
TEORETISK STOF:
Historisk perspektiv læst i Yubio
Den moderne idrætshistorie: s. 351-360
Springgymnastik og akrobatik, Historisk view: s. 1029-1035
Antal læste sider: 17
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Floorball EKSAMEN
Floorball
FORMÅL:
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden. I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes
sammen til sidst i forløbet, hvor sammenspil og taktik er fokus.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
TEORETISK STOF:
Floorballs historie, regler og organisering: s. 615-622
Greb, afleveringer, dribling og håndledsskud: s. 624-625
Den gode floorballspiller (fysiologisk fokus): s. 645-646
Antal læste sider: 12 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52473178322",
"T": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52473178322",
"H": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52473178322"
}