Holdet 2022 id/u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Esajas Andersen Olsvig, Peter Sandholt
Hold 2022 id/u (1u id, 2u id, 3u id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kropsbasis
Titel 2 Basketball og idrætspsykologi (EKSAMEN)
Titel 3 Latindans og bevægelseskvalitet (EKSAMEN)
Titel 4 Ultimate og kondition (EKSAMEN)
Titel 5 Hip hop og subkulturer (EKSAMEN)
Titel 6 Crossfit og muskelfysiologi (EKSAMEN)
Titel 7 Træningsprojekt og fysisk træning
Titel 8 Performance og motivation
Titel 9 Volleyball og fysisk aktivitets betydning
Titel 10 Pickleball og danskernes motionsvaner (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kropsbasis

Kropsbasis:

UNDERVISNINGSFORLØB I KROPSBASIS OG OPVARMNING

FORMÅL MED FORLØBET:
Undervisningen i kropsbasis skal danne grundlag for generel viden om opvarmningens effekt. Her inddrages kropstemperatur og enzymers optimum samt en mindskelse af skadesrisikoen. Derudover har forløbet til formål at klargøre fordele ved rytmisk opvarmning for eleverne, således at de forstår betydningen af fællesskab, motivation, koordination og alsidig opvarmning af hele kroppen. Endvidere har forløbet stor fokus på kropskoordination, -kontrol, -balance, -styrke og førlighed som sammen danner grundlag for forskellige basisbevægelser som bl.a. trækker tråde til Labans bevægelseslære.

FOKUSPUNKTER:
• Kropskontrol og kropsbevidsthed: balance, koordination, styrke.  
• Musikforståelse og takttælling
• Indøvning af autentisk bevægeudtryk
• Udførsel
• Sammensætning af en specifik rytmisk opvarmning med koreografisk kreativitet
• Forskellige basis gulvøvelser som forudsætter kropskontrol og koordination.
• Kampens ånd og kamplege
• Samarbejde og tillid
• Forståelse af Rudolf Labans BESS

VIDEN OG FÆRDIGHEDER:
Efter forløbet i kropsbasis:
• Kan eleverne udarbejde et specifikt og mere alment opvarmningsprogram
• Bruge BESS – Labans bevægelseslære
• Arbejde med forskellige bevægelseskvaliteter med udførsel og modtagning.
• Har eleverne en forståelse for sammenspillet mellem styrke, koordination og balance.
• Har eleverne en forståelse af opvarmningens betydning for både fysisk og psykisk parathed
• Har eleverne tilegnet sig akrobatiske evner med stor sammenarbejdsmæssig relevans
• Har eleverne tilegnet sig forståelse for kampens ånd og dens motiverende betydning.

TEORI:
Til dette kursus er der taget udgangspunkt i siderne 1241-1444, ”Yubio idræt c+b”, samt 1243-1247, også i ”Yubio idræt c+b”. Desuden indgår kap. 30.8, Rudolf Laban i ”Yubio idræt c+b”. (s. 1262-1264).  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basketball og idrætspsykologi (EKSAMEN)

Eleverne har i dette forløb fået kendskab til centrale begreber inden for kaosspillet, basketball. Fokus har dels været på aktiviteter, der fremmer krops- og boldbeherskelse, dels aktiviteter der fremmer samarbejde og etik.
Eleverne har arbejdet med deres tekniske og taktiske kunnen samt spilfærdigheder. Det teoretiske tema for forløbet er teampsykologi.

Læringsmål:
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Afslutninger
   - Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
   - Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Taktisk forståelse og udførelse af "give and go", cut, v-cut og backdoor-cut.
- Forståelse for hvordan man skal stå i forsvaret, når man spiller forsvar
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre.
- Kende til begreber som synergieffekt, kohæsion og spændingsregulering.
- Kende til de forskellige roller på et hold og være i stand til at bidrage positivt til samarbejdet på holdet

Centrale begreber, praksis:
Kaosspil, personligt forsvar, zoneforsvar, skridtregel, fejlregel, uderegel, pivotering, standfod, rebound, dobbeltdribling, cross step finte, kængurufinte
Dribling (cross over, bag om ryggen, mellem ben, spin, inside out, dobbelt cross over), temposkift, retningsskift, jump stop, dække bolden ved driblinger, aflevering (brystaflevering begge hænder, énhånds, studs, "indkast"), skud, B-E-E-F (Balance, Elbow, Eyes, Follow through), lay-up, give and go, taktik, cuts, V-cut, backdoor-cut,

Centrale begreber, teori:
Det velfungerende team, synergieffekt, social dovenskab, kohæsion, roller (anføreren, den sociale, fighteren, den sjove m.fl.) og kommunikation (verbal og nonverbal).

Teori:
Kernetekster:
- Yubio, s. 534-544 (Basketballs historie og regler)
- Yubio, s. 564-567 ("Kan du score" - idrætspsykologi)

Supplerende:
- Tekst: Yubio, s. 545-563 (Øvelser)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Latindans og bevægelseskvalitet (EKSAMEN)

FORMÅL:
Formålet med forløbet er at opnå en forståelse af de centrale elementer af de udvalgte danse. Der vil være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes hen mod en rutine i hver dans, som kan vises til forløbsprøven. Rutinen kan være lavet af eleverne selv, eller en af de rutiner, som bogen indeholder (varierende sværhedsgrad).

FAGLIGE MÅL
Det er et af forløbets formål, at eleverne behersker udvalgte færdigheder indenfor latindansene chachacha og jive. Undervejs vil eleverne igen stifte bekendtskab til basal musikkendskab i forhold til musikkens opbygning, og hvordan denne skal bruges i relation til at danse. Dette gøres også med inddragelse af forskellige runddanse. Disse er dog primært blevet brugt som opvarmningsdanse.

Overordnet er det forløbets formål at eleverne opnår større kropskontrol og –bevidsthed, ligesom de skal opnå forståelse for egen og andres roller i forhold til de samabejdsrelationer og krav, som disciplinen kræver. Eleverne har derfor undervejs i hvert modul danset med mange forskellige partnere.

Som en del af forløbet er Labans bevægelsesteori vedrørende bevægelseskvaliteter inddraget som det teoretiske aspekt.

Der er undervejs i forløbet blevet arbejdet med formativ evaluering i kraft af lærerfeedback, elevfeedback ligesom der også inddrages videooptagelser, hvor eleverne har fået mulighed for at se og vurdere egne færdigheder. Efter hvert afsluttet forløb, har eleverne i forlængelse heraf skullet filme hinanden som selvevaluering.

Cha cha cha:
- Grundtrin, åben holdning
- New York (ud at hilse)
- Spotdrejning, højre og venstre (ud at hilse, drej om sig selv, mød dansepartner)
- Alemana (dame under arm)
- Hand to hand (hilsen indad)
- Triple lock step + to skridt (3 x chassé)

Jive:
- Grundtrin
- Dame ud til siden, tilbage igen.
- Damedrejning ud under arm
- Damedrejning hjem underarm
- Chassé ved siden af hinanden
- Chassé ved siden af hinanden m. spark
- Vindmølle

Teoretiske begreber
Laban, variation, process
BESS:
Body (krop), totalbevægeler, isolerede bevægelser, bevægelsesretninger, kroppens led, igangsættende og ledende kropsdele
Effort (udtryk), Tid/rum/vægt/flow
Space (rum), personlige rum, generelle rum, retninger I rummet, bevægelsesplaner (frontal, saggital, horizontal), bevægelsesniveauer (lavt, mellem, højt)
Shape (form), formudtryk, bevægelsens form i rummet, spormønstre, bevægelseshandlinger (presse, slå eller skubbe, vride, slaske, svirre, flyde, duppe, glide)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ultimate og kondition (EKSAMEN)

ltimate og kondition

Eleverne har i dette forløb arbejdet med boldspillet ultimate. Gennem forskellige øvelser har eleverne arbejdet med de tekniske aspekter af spillet ligesom de gennem andre øvelser og med inddragelse af teoriemnet ”Aerob træning” har eleverne arbejdet med at udføre konditionstræning i relation til et spil. Eleverne har dertil arbejdet i mange forskellige konstellationer med det fokus at fremme samarbejdet og kommunikationen.

Tekniske øvelser: Beherske forhånds-, baghånds- og hammerkast/upside-down kast. Gribeteknik – pandekagegreb, pincetgreb, høj og lav gribeteknik samt pivotering.

Taktiske øvelser: Kunne bevæge sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til spilbarhed, cuts, stack, at være ”handler” samt enkelte taktiske overvejelser omkring opdækning i henhold til mands- og zoneopdækning.

Teoretiske aspekter: Kende til de mest almindelige regler i ultimate, herunder ”Spirit of the game”. Kendskab til basal teori omkring kondition, kondital og aerob træning. Eleverne har som en del af forløbet været igennem en biptest, med efterfølgende relatering til den gennemgåede teori.

Centrale begreber:
Praksis: Baghåndskast, forhåndskast, upside-down kast, gribeteknik, fairplay (spirit of the game), regler, opdækning, mandsopdækning, zoneopdækning, pivotering, spilbarhed, cuts,

Teori: ”God kondition”, iltoptagelse, kondital, udholdenhed, konditalsværdier, ”de kritiske kondital”, sundhed, løbeøkonomi, formål med konditionstræning, kontinuerlig træning, intervaltræning, arbejdsintensitet, træningseffekter, puls, andre gavnlige effekter af konditionstræning.

Teori:
Kernetekst:
- Yubio: S. 72-77 (Aerob træning)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hip hop og subkulturer (EKSAMEN)

Hip hop

Formål
Formålet med hiphop-forløbet er, at eleverne skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, ligesom de selv skal arbejde med at lave hiphop-koreografier. Eleverne skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer eleverne til at arbejde med hiphop i form af koreografier, bounce, freestyle, freezes, battles, poses og body-rolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme.

Faglige mål

Kropsbeherskelse, herunder:
- Balance i freezes
- Styrke til at udføre freezes
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls

Freestyle og kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation

Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte
vil være fx 1-og-2) og holde et flow.
Forløbet afsluttes med at eleverne i grupper skal sammensættes deres egne koreograferede danse.

Teori
Til forløbet knytter sig et teoretisk emne omkring
- Hip hop dansens historie og betydning: Yubio, s. 1331-1334
- Subkulturer, Yubio, s. 1022-1024

Hip Hop moves:
- Bounce
- Bounce og børst skuldre
- Gå frem og tilbage med bounce
- Funky grapewine med bounce, ben bagom
- Bounce med turn og klap
- Slides m. arme, v. slide: arme ud, v. samling: arme ind
- Slide med 90 grader vending m. uret -> dreje i 4-kant
- Slide m. knæ op, træk arme ned
- Funky salsa, trin foran, arme gør intet
- Funky salsa, trin bagved, arme gør intet
- Kick Ball Change, v. spark bagud, arme følger ben
- Running man, arme gør intet
- Træd til side og tilbage m. arme, gå ned i dyb bredstående, arme ”samler op”, og tilbage
- Pas de beurrée, gå bag om
- Body roll
- Ormen
- Gang m. halt og knips ud til siden på 1-3-5-7
- Locking arms (egypter) m. arme på 2-4-6-8. På 1-3-5-7 arme bøjede i vandret ind foran brystet. Kig til side arm bøjet op.
- Bagud hop (skrå på ét ben) m. klap
- Løbe rundt 8 taktslag
- Bounce let foroverbøjet, hænder bag ryggen
- Gang rundt 4 takter, smyger arm over hovedet
- Kaste håndtegn op men man bouncer
- 4x90 grader vender m. step ud til siden
- Skridt frem 1-2 skub til taget imens, skift fod 3-4 skub til taget
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Crossfit og muskelfysiologi (EKSAMEN)

FORMÅL:
Crossfitforløbet består af seks moduler. Formålet med forløbet er, at eleverne får en grundlæggende indføring i crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på. Ud over at få kendskab til og indføring i crossfit som træningsform skal eleverne lære om kroppens muskler, herunder forskellen på de tre typer muskelarbejde.

FAGLIGE MÅL:
- At kunne sammensætte og udføre et crossfit program med høj intensitet, der er funktionel og varieret bygget op.
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for sine klassekammerater
- Være i stand til at knytte begreber som excentrisk -, statisk og koncentrisk muskelarbejde samt muskeludholdenhed og muskelstyrke til eget træningsprogram

Centrale begreber, teori:
Musklens arbejdsformer, dynamisk (koncentrisk og excentrisk), statisk arbejde, agonist, antagonist, synergist,, repetition maximum (RM), sæt, gentagelser, repetitioner, muskelvolumen, nerveforbindelser, hypertrofi, pauser, restitution, pyramideprogram, styrke, frie vægte, kropsvægt, funktionel, varieret, højintens træning.

Teori:
Kernetekster:
- Tekst: Yubio s. 963-969 (Crossfit teori)
- Tekst: Yubio s. 53-58 (Muskler og muskelarbejde)

Supplerende:
- Tekst: Yubio s. 969-979 (Crossfit øvelser)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Træningsprojekt og fysisk træning

I dette første forløb i 3g skal eleverne arbejde med et træningsprojekt. Forløbet hører under ”Nye og klassiske idrætter”.

Det er formålet med projektet, at eleverne forbedrer deres fysiske præstationsniveau. Til at teste dette udføres en Cooper løbetest.

Eleverne skal altså demonstrere og dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram. Dertil skal de kunne koble teoretiske viden og kundskaber til programmet samt demonstrere korrekt brug af faglige termer.

Undervejs som en del af forløbet gennemgås teorien, som knytter sig til forløbet. Dette omhandler træningsfysiologi.

Eleverne udfærdiger som afslutning på forløbet en individuel træningsrapport.

Kernestof:
Yubio, s. 67-77
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Performance og motivation

Formål:
Vi skal i dette forløb arbejde med storytelling gennem dans, altså skal vi arbejde med performance. Performanceforløbet består af 6 moduler, hvor hvert enkelt modul vil have et fokus, der tilsammen understøtter arbejdet hen imod den færdige performance. Undervejs vil der blive arbejdet med storytelling, musikkens udtryk, bevægelsernes udtryk, improvisation og bevægelseskvalitet. Vi vil inddrage teoretiske begreber som self-efficacy, indre motivation, ydre motivation, amotivation og flow. Desuden vil Labans bevægelseslære inddrages i udarbejdelsen af egen performance.

Læringsmål:
- Være i stand til at formidle en fortælling, følelse og stemning vha. bevægelser
- Have forståelse for hvad musikken og bevægelserne udtrykker
- Være i stand til at improvisere
- Have kendskab til Labans BESS-koncept
- Være i stand til at beskrive bevægelser vha. Labans BESS-koncept
- Udarbejde egen performance ud fra givne krav
- Have kendskab til kendetegn og forskelle på indre motivation, ydre motivation og amotivation
- Være i stand til at beskrive begreberne self-efficacy og flow

Egen performance:
Krav til jeres performance
- Den skal have en titel
- Den skal have et tema, Det kan fx være en følelse, fortælling, stemning eller andet
- Den skal være understøttet af musik
- Den skal indeholde bevægelser fra alle i gruppen. Alle i gruppen skal være med til at udarbejde jeres performance
- I skal tydeligt benytte Labans BESS-koncept. Dvs. bevægelserne skal være velovervejede i forhold til: kraft, rum, tid og flow
- Jeres performance skal minimum vare 2 min, men må gerne være længere
- I må ikke mime eller kopiere fra YouTube

Teori:
Kernetekster:
- Yubio side 1262-1264: Labans bevægelseslære
- ”Motivation” fra Psykologiens Veje (https://psykveje.systime.dk/index.php?id=5729#c13866)
Supplerende tekster:
- Performanceguiden

Forløbsplan:
Modul 1: Storytelling
Modul 2: Musikkens og bevægelsernes udtryk
Modul 3: Improvisation og kreativitet
Modul 4: Kontraster og bevægelseskvalitet (herunder Laban)
Modul 5: Arbejde med egen performance
Modul 6: SHOWTIME samt drejebøger
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Volleyball og fysisk aktivitets betydning

FORMÅL:
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen

Teori:
Volleyballs historie, ide, regler og organisering
Yubio, s. 572-581

Teori:
Yubio, s. 28-39
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Pickleball og danskernes motionsvaner (EKSAMEN)

FORMÅL
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i spillets teknik og taktik. Først læres de basale slag med fokus på korrekt positionering/fodarbejde, hvorefter der arbejdes med spillets taktiske elementer.

FAGLIGE MÅL
- Kende slagene serv, forhånd, baghånd, returnering, drop-shot, dink, flugtning, lob og smash.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball.
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde.
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis forhånds- og baghåndsslag.
- Rimelig beherskelse af spillet i ”køkkenet” (dink).
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget og spillet
- Udvise en taktisk forståelse af spillet

KERNESTOF: Dokumentet ”Pickleball regler – Pickleball Denmark”

SUPPLERENDE STOF: https://www.youtube.com/watch?v=Se7wIlGeo_o

TEORI
Det teoretiske aspekt i forløbet omhandler "Danskernes idrætsvaner". Eleverne skal opnå forståelse for idrættens betydning, danskernes motionsvaner og sammenhængen mellem de to i et sundhedsperspektiv. Ultimate rolle som spil i den tilknytning diskuteres.

KERNESTOF:

Yubio (2023 udg.): S. 1254-1261 (Pickleballs historie og regler)
Yubio (2022 udg.): S. 28-39 (Danskernes motionsvaner)

SUPPLERENDE STOF:
Yubio (2023 udg.): S. 1261-1271 (Øvelser)

NØGLEORD
Fysisk aktivitet hos børn og unge, polarisering, social slagside, kondital, det kritiske kondital, livsstilssygdomme, metaboliske syndrom, årsager til inaktivitet, anbefalinger for fysisk aktivitet, fysisk aktivitet hos voksne, livsstilsfaktorer, sammenhænge mellem kondital og for tidlig død, gode motionsvaner, gavnlige træningsformer, effekter af fysisk aktivitet, BMI, energibalancen, appetitregulering, knogledannelse.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer