Holdet 3t id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Tine Thorup Lomholt
Hold 2023 id/t (1t id, 2t id, 3t id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Stepaerobic
Titel 2 Kropsbasis og opvarmning
Titel 3 Five-a-side håndbold
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Vild med dans
Titel 6 Yoga
Titel 7 Pickleball 1
Titel 8 Træningsprojektet
Titel 9 Hip hop
Titel 10 Kampkunst
Titel 11 Pickleball 2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Stepaerobic

FORMÅL:
I den første del af forløbet lærte vi i fællesskab en basisserie og en udvidet serie. Fokus var at lære trin af øget sværhedsgrad.
I den afsluttende del af forløbet udarbejdede eleverne i grupper deres egen koreografi, som blev fremvist og videofilmet som en del af evalueringen.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning og Borgs skala.

FAGLIGE MÅL:
beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre
færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter

KERNESTOF:
- aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der træner kropsbeherskelse

TEORI:
- Yubio, s. 1406-1410 om step som aerob træningsform og opbygning af serier, intensitet og musiktempo.
- Yubio, side 72-77 om aerob træning og effekter af aerob træning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kropsbasis og opvarmning

Klassen er blevet introduceret til teori om opvarmningens formål, indhold samt musikinddragelse og gennemført og evalueret et lærer-eksempel på et opvarmningsprogram.
Herefter har eleverne i grupper udarbejdet og fremvist deres egne opvarmnings-programmer, som efterfølgende er blevet evalueret.
Sideløbende med opvarmningsprojektet har klassen arbejdet med kropsbasis-øvelser.

Faglige mål:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori

Kernestof:
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
̶ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Yubio: 1287-1293 om opvarmningens formål og opbygning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Five-a-side håndbold

Vi har arbejdet med spillet five a side-håndbold, hvor fokus dels har været på spillets tekniske og taktiske krav, dels på at arbejde i praksis med forløbets tilknyttede teori om teamudvikling. Vi har her fokuseret på at opstille målsætninger for at opnå procesgevinst og undgå procestab samt refleksion om formelle og uformelle roller på et hold.

HVAD SKAL JEG KUNNE:
- Aflevere teknisk korrekt til medspiller 5-15 meter væk
- Gribe og aflevere bolden i bevægelse
- Gribe og aflevere bolden under pres
- Afslutte mod mål - både fra stående, i løb og med hopskud
- Komme hurtigt tilbage i returløbet og være klar i forsvaret
- Indgå i samspil med medspillere også under pres og i kamp (løbe sig fri)
- Kunne løbemønstre og timing i det taktiske spil (kontraløb, presspil og "kryds")
- Kende de vigtigste regler i Five-a-side Håndbold

FAGLIGE MÅL:
- beherske centrale færdigheder indenfor five-a-side håndbold
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

KERNESTOF:
- aktiviteter, der fremmer boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- basale humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet (begreber ift. teamudvikling)

Teori:
Yubio, side 731-735 (om ide, organisering og regler)
Yubio, s. 138-145 (om teamudvikling)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ultimate

Formål med forløbet:
Formålet med ultimateforløbet er at eleverne får en grundlæggende indføring i spillets teknik, taktik og ånd. I forløbet arbejdets der først med de grundlæggende kaste- og gribeteknikker, samt spillets regler og ånd. Derefter inddrages væsentlige taktiske elementer, hvor både angrebs- og forsvarsmuligheder øves.

HVAD SKAL I KUNNE:
• Beherske baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
• Kendskab til forhåndskast og hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Gribe discen med pandekagegrebet, hvis discen afleveres korrekt
• Gribe discen med pincetgrebet, hvis afleveringen ligger til det
• Kendskab til basale regler (ingen kropskontakt, tælling for nøl osv.), samt være i stand til at udøve dem i spillet
• Kendskab til ”Spirit of the game”, samt være i stand til at udøve det i spillet
• Taktisk evne til at gøre sig spilbar ved at udføre en vertikal stack og et cut
• Vide hvad det vil sige at være handler
• Kunne pivotere under pres og aflevere til makker

Faglige mål:
̶ beherske centrale færdigheder indenfor ultimate (færdighedsområde boldspil)
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idræts-specifikke samarbejds-relationer

Kernestof:
̶ aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer boldbeherskelse
̶ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Teori:
- Ultimates regler, Yubio side 664-668
- Videoer, der viser løb i det tomme rum, handlerhjælp, forsvarsposition, overhal og pivotér samt vertikal stack: s. 682-683 (video 15 C1, 15 C4, 15 C5), s. 672 (video 15 A4) og s. 683 (video 15 C6)
- Spirit of the game, Yubio side 690-692
- Træningslære - herunder superkompensationsprincippet, opvarmningens formål, aerob træning samt effekter af aerob træning, side 67-69 og 71-77
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Vild med dans

Eleverne introduceres i dette forløb til pardans, specifikt cha cha cha og jive,

2,5 moduler bruges på cha cha cha. Eleverne lærer grundtrin og følgende variationer:
- New York
- Hand to hand
- Skulder ved skulder
- Spotdrejning
- Triple lock step

2,5 lektioner bruges på Jive. Eleverne lærer: grundtrin og variationerne:
- Damedrejning
- Chassé ved siden af hinanden
- Vindmøllen
- Stop and go
- Kick and change

Sidste lektion anvendes til at fremvise de to stilarter i en videosekvens som led i evaluering af forløbet.

HVAD SKAL I KUNNE I FORLØBET?
- Tekniske færdigheder: hvor placerer jeg fødderne, og hvordan bevæger jeg fødder, ben og hofte i dansen?
- Tekniske færdigheder: hvordan er min kropsholdning, og dansefatning?
- Kunne flere forskellige dansevariationer inden for cha cha cha og jive
- Kunne sætte variationerne sammen til en rutine inden for den valgte dans
- Kunne bevæge sig i takt til musikken
- Kunne begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

FAGLIGE MÅL:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for musik og bevægelse
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke
samarbejdsrelationer

KERNESTOF:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Teori:
- dansehistorie om latinamerikanske danse og standarddans. Yubio, s. 1337-1339
- De særlige kendetegn ved cha cha cha og jive samt grundtrin og de nævnte variationer ovenfor inden for begge stilarter: Yubio, side 1341-1345 og 1348-1353
- Komplekse bevægelser.  Yubio, side 880-883
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Yoga

FORLØBSBESKRIVELSE:
Formålet med forløbet er at præsentere forskellige aspekter ved yoga, herunder åndedræt og afspænding. Forløbet har dog haft fokus på træningsaspektet, idet hvert moduls program har haft fokus på at træne specifikke dele af kroppen (Modul 1: Introduktion via et bredt program, modul 2: basis og udvidet solhilsen, modul 3: ryg og bryst, modul 4: hofte og core, modul 5: lår og baller, modul 6: forløbsprøve/evaluering.  Forløbet tager udgangspunkt i hatha yoga, der kan betegnes som den klassiske yoga, hvor man i forskellige grundstillinger arbejder med styrke, smidighed og balance. Stillingerne holder man typisk i 3-5 vejrtrækninger. I
forbindelse med udførelsen af de forskellige øvelser tilstræbes det så vidt muligt at overholde de 7 alignmentprincipper.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre følgende stillinger teknisk korrekt og i overensstemmelse med alignment-principperne:
B4: Barnets stilling
B5: Hundestrækket
B7: Kobra
B9: Universalstrækket
C3: Båden
C4: Planke og sideplanke
C5: Duen
D6: Kriger
D7: Kriger 3

Enten solhilsen E1 eller solhilsen E2.
Valgfrie øvelser på et højere niveau: Kragen, Klovnen, hovedstand eller wild thing pose)

- Fysisk kapacitet: styrke, smidighed og balance indenfor en række grundstillinger i yoga.
- Teoretisk og praktisk viden om yogaens oprindelse, alignment-principper og
åndedrættets betydning.
- Udarbejdelse, fremvisning og instruktion af mindre yogaprogram.

FAGLIGE MÅL:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed  
- kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden

KERNESTOF:
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse

TEORI:
Mangler!
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Pickleball 1

FORLØBSBESKRIVELSE:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp.
De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, shortdrop, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og shortdrop (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

FAGLIGE MÅL:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

KERNESTOF:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde

PENSUM:
- Organisering og regler i pickleball, Yubio side 1256-1261
- ANDET TEORI MANGLER!
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojektet

Formålet med forløbet er:
- At udarbejde et personligt træningsprogram med fokus på konditionsforbedring.
- At gennemføre programmet – i din fritid og i modulerne på Rosborg.
- At deltage sammen med din klasse i forskellige former for intervaltræning i undervisningsmodulerne - 2 moduler med korte og lange intervaller uden bold og 2 moduler med fodboldfitness intervaløvelser (korte og lange intervaller).
- At opnå en konditionsforbedring gennem træning
- At teste dit startniveau ved en Coopers test (udtrykt ved gennemført distance på 12 minutter + kondital).
- At teste dit slutniveau ved en Coopers test (kan du løbe længere på 12 min. har du forbedret dit kondital) samt ved 3.g. løbet (5 km.)
- At evaluere dit forløb i en træningsrapport, hvor du reflekterer over dit praktiske konditionsforløb ved at anvende  viden om fysiologi og træningslære.

Teori:
Vi har anvendt teori om grundlæggende fysiologi og træningslære.
Yubio: 45-51,  67-77

Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- grundlæggende principper for træning
- basale naturvidenskabelige (fysiologiske) begreber om fysisk aktivitet

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber indenfor træning
- udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant
fysiologisk teori
- kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Hip hop

Vi har i de første 4 moduler sammen arbejdet med 3 forskellige hip hop koreografier med stigende sværhedsgrad og herunder har vi også stiftet (kort) bekendskab med poses,  bodyrolls og freezes. Herudover har vi afprøvet "soul train", ""battle" og makkerøvelser.
I forløbets sidste del har eleverne i grupper selv udarbejdet og fremvist en hip hop koreografi.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Kropsbeherskelse, herunder:
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
Freestyle og kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi, hvor poses, freezes og body rolls evt. kan indgå. Labans bevægelsesbegreber skal tænkes ind med fokus på kategorierne "effort", "space" og "relationer".
Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken

Vi har bl.a. arbejdet med følgende bevægelser:
Walks: Fx gå frem, halte på det ene ben
Bounce
Grapewine
Slides
Børste skulder
Locking-arme
Steptouch
Cross-over
Funky salsa
Kick ball change
Steve Martin (Yubio 2025-28)
Snake (”trippe”) (Yubio 2025-28)
Kiss Blow (Yubio 2025-28)
Criss Cross og Drum-sticks (Yubio 2025-28)
Party machine (Yubio 2025-28)
Jump jump freeze (Yubio 2025-28)
WU Tang (Yubio 2025-28)
Rolls
Poses
Freezes


FAGLIGE MÅL:
- beherske centrale færdigheder inden for færdighedsområdet musik og bevægelse
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

KERNESTOF:
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

TEORI:
- Hip hop historisk - Yubio, side 1377-1380
- Bevægelseskvalitet vha. Rudolf Labans teori, Yubio side 1208-1310.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Kampkunst

Vi har primært fokuseret på judo, og denne denne del af forløbet er afsluttet med en koreograferet kamp, hvor de forskellige teknikker indgår.
Vi har brugt 2 moduler på at arbejde med boksning, og eleverne har her opnået kendskab til 4 slag, benarbejde og at holde parader oppe.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Judo:
- Rullefald: hen over makker og frit på måtte
- Sidefald
- Teknikker til at få makker i gulvet: hoftekast (Yubio, 24.A21)og benspark (Yubio, 24.A22)
- Holdegreb af person i egen vægtklasse: hon kesaa gatame (24.A17) og hon shiho gatame (video er ikke på Yubio. Billeder af teknikken fremgår i det vedhæftede evalueringsdokument)
- Frigørelse fra holdegreb. Forståelse for teknikken. Kan udføres, når makker hjælper: Yubio, 24.A18
- Kunne sætte teknikker sammen til en iscenesat kamp

Boksning:
- Slagteknikker:
1. Venstre jab: Stå i kampposition med paraderne oppe. Slå og stræk venstre arm ud, mens der roteres i underarmen således at håndryggen peger opad. Slag skal være hurtigt, men kan ikke genere så stor kraft.

2. Kryds: Stå i kampposition med paraderne oppe - modsatte ben af slagarm er forrest. Slå og stræk højre arm ud, mens der roteres i underarmen således at håndryggen peger opad. Dette slag har en længere arbejdsvej end et jab og kan derfor slås med en større kraft. Rotér i overkroppen ved at rotere på højre forfod for at generere ekstra kraft. Slå helst med den dominante arm.

3. Hook: Bøjning i albuen 90 grader. Hånden er knyttet og håndryggen peger opad idet man træffer puden fra siden.
Rotation i overkroppen, som muliggøres ved drejning på foden (højre hånd højre fod og omvendt med venstre)

4. Uppercut: Bøje i knæene og sænke tyngdepunktet, efterfulgt af et stræk ud i benene i det man slår. Bøjning i albueleddet og håndryggen peger hen imod modstanderen.

- slagserier: eksempelvis: jab-jab-kryds eller jab-jab-hook eller jab-jab-uppercut
- parader oppe
- benarbejde

Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Faglige mål:
- beherske centrale færdigheder i kampsport (klassiske og nye idrætter)
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Teori
- Kampsportens historie, Yubio, s. 933-939
- Vi kan tilegne os "ære" via kampen, og der frigives biologiske "kamphormoner" under kamp. Yubio, s. 968-971
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Pickleball 2

FORLØBSBESKRIVELSE:
"Pickleball 2" bygger ovenpå 2 modulers undervisning i pickleball sidst i 2.g ("pickleball 1") og betragtes som et samlet forløb.
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, shortdrop, lob, flugtning og smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball og herunder kunne tælle point højt.
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og shortdrop (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen under kamp

FAGLIGE MÅL:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

KERNESTOF:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde

PENSUM:
- Organisering og regler i pickleball, Yubio side 1256-1261
- Sundhedsmæssige fordele ved at være fysisk aktiv som voksen, Yubio side 30-33
- Sundhedsmæssige fordele ved at være fysisk aktiv som ældre, Yubio side 1279-1282
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer