Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Rosborg Gymnasium og hf
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Birgitte Frid Pihlkjær
|
|
Hold
|
2023 id/j (1j id, 2j id, 3j id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb
Sundhed og grundtræning i grundforløbet.
Formålet med forløbet er at introducere eleverne for en række træningsfysiologiske og faglige begreber gennem praktiske øvelser samt relevant teori. Eleverne skal ud fra diverse øvelser opleve den kropslige effekt af forskellige træningsmetoder og træningens mulige sundhedsmæssige virkning.
Udover den kropslige effekt af træningen skal eleverne også opnå en forståelse af den sociale del af sundhedsbegrebet, og det er derfor målet, at eleverne undervejs i forløbet drøfter og reflekterer over betydningen af relationer.
Endelig er det et mål at bevidstgøre eleverne om deres egen sundhedstilstand og motivere til fortsat idrætsudøvelse.
Gennemgået materiale:
Modul 1: Intro til forløbet. Lege, styrke- og konditionstræning: Yubio 2020, Kap. 1.1 "Idræt og Sundhed", s. 13-15
Modul 2: Introduktion til Borgs Skala, intervalløb og konditionslege: Yubio 2020, Kap. 3.4 "Aerob træning", s. 72-77
Modul 3: Konditionstræning med bolde: "Brug bolden til hjertemotion", Hjerteforeningen: https://hjerteforeningen.dk/2014/06/brug-bolden-til-hjertemotion/
Modul 4: Styrke: Yubio 2020, Kap. 3.6-3.6.2 "Styrketræning", s. 78-83
Modul 5: Mobilitetstræning inde. Forskellige strækøvelser og mobilitetsøvelser introduceres og der afsluttes med afspænding/mindfulness.
Modul 6: Løbetest og sundhedsprofil: Yubio 2020: Kap. 1.4: "Sundhedsprofil", s. 39-42
Modul 7: Idrætsdagsmodul. Her konkurreres i forskellige discipliner og en vinder findes blandt alle skolens idrætshold
Modul 8: Introduktion til opvarmning: Yubio 2020: Kap. 30 "Rytmisk Opvarmning", herunder kap. 30.1 "Hvorfor varme op?" s. 1116-1117 og kap. 30.4 "Programmets Opbygning" s. 1121-1122.
Modul 9: Boldspil/leg/rulleskøjteløb inde. Tak for denne gang.
Antal læste sider i alt: 22 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Dans: Cha cha cha og Jive
Pardans
FORMÅL:
Det overordnede formål med forløbet er, at eleverne tilegner sig en overordnet historisk viden de latinamerikanske danse (s. 1168 i Yubio) og opnår tekniske færdigheder indenfor Cha cha cha og Jive. Eleverne skal kunne adskille, beskrive og demonstrere specifikke dansetekniske elementer for begge stilarter.
FAGLIGE MÅL:
- Eleverne behersker tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Eleverne kan sætte forskellige variationer sammen
- Eleverne kan vise en kort rutine for både Jive og Cha cha cha
- Eleverne kan bevæge sig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Eleverne er bevidste om forskelle og ligheder mellem de udvalgte, gennemgåede danse
- Eleverne skal kunne føre en partner eller blive ført af en partner
Teori:
1. Cha cha cha: Yubio s. 1337-1348
2. Jive: Yubio s. 1348-1355
3. Musikforståelse s. 1288-1390
Cha cha cha-trin:
- Grundtrin
- Spotdrejning
- New York
- Hand to hand
- Alemana/damedrejning
- Triple Lockstep
Jive-trin:
- Grundtrin (rockstep + chasse)
- Damedrejning
- Damedrejning + chasse
- American spin
- Vindmøllen
- Kick 1 og 2
Eleverne afprøver ovenstående trin isoleret og i rutiner og sammensætter selv rutiner til slut i forløbet, hvor flere variationer end de ovennævnte kan indgå.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Rytmisk opvarmning og kropsbasis
FORMÅL:
Eleverne skal lære nogle grundlæggende bevægelser i rytmisk gymnastik. De forskellige øvelser og serier skal træne deres koordination og evne til at følge hinanden og musikken. Eleverne skal gruppevis sammensætte øvelser med stigende intensitet i et opvarmningsprogram, som de afprøver på hinanden. Eleverne skal have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Sideløbende i forløbet har der været et fokus på kropsbasis, hvor formålet har været at arbejde med elevernes bevægelighed, styrke, udholdenhed, koordination og kropsspænding.
FAGLIGE MÅL:
ELEVERNE FORVENTES AT KUNNE FØLGENDE EFTER FORLØBET:
• • Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
• Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
• Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
• Finde egnet musik til de fundne øvelser
• Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
• Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
• Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
• Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
• Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
• Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
• Beherskelse forlæns- og baglæns rul
• Kan komme op i en håndstand med hjælp og kan måske stå selv
• Kendskab til at komme fra håndstand til forlæns rul.
• Kan at lave en vejrmølle
Teori: Yubio s. 1286-1305
Teori om Labans bevægelseslære s. 1308-1310
Links: https://gymnastikguiden.dk/musik-inspiration/ og https://www.beatsperminuteonline.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi skal i gang med et forløb om opvarmning, hvor I selv skal planlægge og udføre et opvarmningsprogram. I dag skal vi udforske forskellige øvelser og tilgange til sektionerne i opvarmningsprogrammet.
-
Link til playlister
-
Link til BPM-counter
-
I jeres makkerskabsgruppe skal I blive enige om hvem der tager en computer med til timen. I får tid i modulet til at lave jeres opvarmningsprogram.
-
Skabelon til opvarmning.docx
-
Tap BPM - Online Beats Per Minute Calculator And Counter
-
Musik inspiration » Gymnastik Guiden
-
Grupper:
-
Opvarmningsgruppe: Alberte H, Nermin, Emma, Victoria. Husk at aflevere jeres program til BP på lectio dagen før. Senest kl. 15:20.
-
Ruller og kropsspændingsøvelser på s. 1053 og 1049.
-
Opvarmningsprogram: Daniel, Ayman, Laila, Sania. Husk at aflevere jeres program til BP på lectio dagen før. Senest kl. 15:20.
-
I dag skal vi øve os i håndstand. Se øvelserne på s. 1054 i Yubio.
-
Opvarmningsprogram: Noa, Lasse, Kristoffer, Alberte N, Johanne Olivia, Johanne Eline. Husk at aflevere jeres program til BP på lectio dagen før. Senest kl. 15:20.
-
Teori om Labans bevægelseslære s. 1308-1310
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Basket
Det praktiske forløb har fokus på bevægelse med og uden bold, så øvelser samt bedømmelseskriterierne omhandler derfor:
- Driblinger
- Rebound og fastbreak
- Forsvar
- Angrebstaktik (opstilling, give and go samt v-cut)
Der forventes kendskab til og overholdelse af regler, men afleverings- og skudteknik behandles kun i et lille omfang.
Teoretisk fokus:
- Boldspilsfamilier
- Lidt om basketballs historie
- Regler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Opvarmningsprogram: Ines, Signe, Jawad, Rasmus. Husk at aflevere jeres program til BP på lectio dagen før. Senest kl. 15:20.
-
Vi går i gang med et basketforløb og derhjemme skal I læse om den historiske baggrund og sætte jer ind i reglerne. Vi skal være i lokale 8,01, så vi bliver lidt udfordret på pladsen. Yubio s. 546-555
-
Opvarmningsprogram: Magnus, Emil, Anna, Amalie. Husk at aflevere jeres program til BP på lectio dagen før. Senest kl. 15:20.
-
Opvarmningsprogram: Phillip, Nikolaj, Line, Selma. Husk at aflevere jeres program til BP på lectio dagen før. Senest kl. 15:20.
-
Vi fortsætter med basket og layups. Se videoerne i Yubio s. 562 øvelse B3 og s. 563 øvelse B4 og B5.
-
Opvarmningsprogram: Lykke, Clara, Emilie, Ida. Husk at aflevere jeres program til BP på lectio dagen før. Senest kl. 15:20.
-
Vi er ude i dag :) Husk udendørssko, drikkedunk og tøj efter vejret.
-
Læs s. 576-579 i Yubio "Kan du score".
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ultimate
Indholdet i modulerne består af opvarmning med disc, tekniske elementer og bevægelsesmønstre, samt småspil eller kamp. De teoretiske elementer i forløbet er spillets regler, taktik og fairplay.
FAGLIGE MÅL ULTIMATE
• Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
• Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Gribe discen med pandekagegrebet, hvis discen afleveres korrekt
• Gribe discen med pincetgrebet, hvis afleveringen ligger til det
• Kendskab til basale regler (ingen kropskontakt, tackling med tælling, osv.), samt være i stand til at udøve dem i spillet
• Kendskab til ”Spirit of the game”, samt være i stand til at udøve det i spillet
• Taktisk evne til at gøre dig spilbar ved at udføre en stak og et cut
• Vide hvad det vil sige at være handler.
• Kunne pivotere under pres og aflevere til makker
Teori:
1. Yubio s. 662-669 og 690-692
2. Videoer i Yubio
3. https://www.youtube.com/watch?v=eQdYZCHuIcI (stak)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Pickleball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Hiphop
FORMÅL:
I Hiphop-forløbet har eleverne arbejdet med forskellige grundtrin og poses (og nogle har inddraget freezes i deres egen koreografi), samt indlært fælles koreografi. I forløbet har der været lagt vægt på den kreative og frie form i hiphoppen og eleverne har arbejdet meget selvstændigt med små koreografier, en fælles elevstyret koreografi samt deres egen afsluttende koreografi.
Formål med forløbet er:
- At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
- At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
- At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
- At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
- At eleverne føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
FAGLIGE MÅL:
- At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
- At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
- At eleverne kan udarbejde deres egen koreografi med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
- At eleverne kan følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
TEORI:
Yubio s. 1376-1381 om Hiphoppens historie
Yubio s. 1035-1037 om Subkultur
Poses: https://www.youtube.com/watch?v=JVjN6kQlO1M
Inspirationsbank til egen koreografi: https://www.youtube.com/playlist?list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH
Vi har arbejdet med disse øvelser fra Yubio:
1. 33.A1 s. 1382: Hiphop-bevægelser med bounce" (Bounce = grundbevægelse i hiphop (rytmiske bøj/stræk i knæene,Indgår i de fleste trin og skaber groove og flow)
2. 33.A2 – Hiphop slides (Slide = som step-touch, men: fødderne “glider”, lav tyngde (bøj i knæ)
3: 33.A3 – Hiphop moves 1
4: Det har været valgfrit om man ville inddrage 33.A4 Hiphop-moves 2 og 33.A5 House-moves på s. 1383
Vi har arbejdet med alle tre øvelser på s. 1393: 33.F1 Poses over gulvet 1 efter 1, 33.F2 Gruppe-pose og 33.F3 Soultrain.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Inliners
FORMÅL:
Formålet med forløbet har været et fokus på følgende fire vigtige elementer: Grundstilling, skøjtetag, bremseteknikker, svingteknikker. Gennem forløbet har der været fokus på at give eleverne redskaber til at opnå bedre balance, og dermed kan du øge sværhedsgraden i øvelserne. Forløbet stiler mod at give eleverne større bevægelsesfrihed og sikkerhed på rulleskøjter. Vi har haft fokus på teknik, forhindringsbaner og afprøvet teknikkerne i rullehockey.
FAGLIGE MÅL:
1. Grundstilling: Beherskelse af grundstillingen: ned i knæ og lavt tyngdepunkt.
2. Skøjtetag: rødspætter forlæns og baglæns, cross-over forlæns
3. Bremseteknikker: Plovbremsen, gyngehesten, herredrejning
4. Svingteknikker: paralleldrejning, A-sving og H-sving, herredrejning
5. Balance: Supermand, løb på hæl og tå, hop med samlet ben
6. Kunne opstille forhindringsbaner
7. Kunne afprøve ovenstående teknikker i rullehockey
TEORI:
- Teori om rulleskøjter fra Idrætsportalen 3 sider
- Øvelseskompendium s. 1-6
- Yubio om kontinuerligt- og intervaltræning på s. 75-77 i Yubio
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojektet
Formålet med projektet er primært at forbedre konditionen. Sekundært kan man vælge andre sundhedsrelaterede målsætninger som eks. reducering af livviddemål.
Træningsprojektet gennemføres med fokus på kontinuert løb, intervalløb og motionsfodbold, da fodbold ifølge teorien øger bevægelsesglæden, intensiteten, træningseffekten mm. Endvidere skal I reflektere over egen træning, såvel diskutere fysiologiske forandringer efter et træningsforløb.
Forløbet indeholder:
- En baseline Coopers test.
- Arbejde med og fastlæggelse af personlige målsætninger.
- Konditionstræning i modulerne og i fritiden samt logbog over egen træning.
- 3.g-løb (5 km)
- Afsluttende Coopers test.
- Afsluttende rapport hvor den teoretiske viden kobles med de praktiske erfaringer og resultater fra projektet.
Teori:
- Effekter af løb og fodbold
- Sundhedsmålinger
- Målsætning
- Borgs skala
- Superkompensationsprincippet
- Aerob træningslære: Arbejdets tre faser, VO2-max, kondital, udholdenhed, løbeøkonomi, aerob kapacitet, aerob effekt og effekter af konditionstræning.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi mødes omklædte i 7.01 kl. 8:15
-
Læs og noter centrale begreber derhjemme:
-
Citat fra lærerplanen fra undervisningsministeriet:
-
Modeller til træningsprojektet.docx
-
Hej 3j
-
Tænk over en målsætning og skriv den ind i jeres træningsrapport (s. 134-136 i Yubio)
-
Husk gode løbesko og vand, hvis I har brug for det. Vi laver fælles løbeøvelser i dag.
-
Læs til i dag s. 67-77 om træningslære. Vi arbejder med teorien udenfor.
-
I må gerne tage mobiler med ud, som I kan bruge til at tage tid
-
Medbring telefoner, så I kan tage tid
-
Hej j'ere
-
I dag skal I selv eller i valgfrie grupper stå for et træningsprogram. Det kan være intervalløb ved banen, WOD-program ved crossfitbanen eller intervaløvelser med bold.
-
Intervaller med bold
-
Det er vigtigt at I møder op til Coopertesten. Det er i dag vi tester jeres slutresultat, som I under alle omstændigheder er nødt til at gøre, inden I kan aflevere jeres træningsrapport. Det er 12 min. hvor I presser jer selv til det yderste, og dere
-
Hvis I ikke kan løbe med i morgen, når der er 3g-løb, så giv mig besked i dag, for så får I en anden opgave under løbet.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Five a side-håndbold
Five a side-håndbold
FORMÅL:
Formålet med forløbet har været at skabe bevægelse og spilleglæde i et ellers svært og fysisk boldspil. I stedet for traditionel håndbold har vi haft fokus på "Five a side-håndbold" med den bløde gule bold. Der har været fokus på samspil, gode afleveringer, pres, kontra og hopskud.
FAGLIGE MÅL FIVE A SIDE
Eleverne forventes at kunne følgende efter forløbet:
- Aflevere og gribe med en korrekt teknik og præcision. Aflevere og modtage bolden i fart.
- Basale angrebsåbninger og presspil
- Generel evne til at placere sig fornuftigt på banen.
-
TEORI:
1. Yubio: s. 728-737 (introduktion)
2. Yubio s. 757-759 (Projekt: Bevæg dig for livet - idrætsorganisationer
i Danmark, DIF og DGI)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Stepaerobic og aerob træning
Formål med forløbet:
- Kendskab til stepaerobics historie
- Udførelse af stepaerobic i korrekt takt og tempo til musikken
- Korrekt udførelse af to sekvenser præsenteret af mig, både ben og arme samt takt og tempo
- Udarbejdelse og gennemførelse af egen sekvens
- Forståelse af aerob træning i forbindelse med step aerobic
- Forståelse for åndedrættet og hvad der sker ved aerob træning
Eleven skal kunne:
- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- Fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- Sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af bænk
- Opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- Redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning, puls og borgs skala
Følgende sider i yubio er blevet gennemgået: 1105-1110, 1124-1126, 45-50
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59619433719",
"T": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59619433719",
"H": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59619433719"
}