Holdet 3m id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Martin Meiner Jensen, Rasmus Smed Kjær
Hold 2023 id/m (1m id, 2m id, 3m id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Floorball
Titel 2 Pardans
Titel 3 Kropsbasis og opvarmning
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Hip hop & Breakdance
Titel 6 Springgymnastik
Titel 7 Pickleball
Titel 8 Træningsprojektet
Titel 9 Futsal og Coervertræning
Titel 10 Rytmisk Gymnastik og Labans bevægelseslære

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Floorball

Spillets regler (banen, målmand, fejl)
Rigtig floorball og skole-floorball
Roller på banen - opstillinger
Høj intensitet - spil i kæder
Stavfatning
Afleveringer, driblinger og afslutninger
Teknik- og taktikøvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pardans

Cha cha cha
Jive
Grundtrin og variationer - udtryk og kvalitet
Simple koreografier

Historien bag standard- og latindans
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kropsbasis og opvarmning

Opvarmningsteori (funktion samt opbygning og brug af musik)
Opbygning og afvikling af eget opvarmningsprogram

Kropskontrol
Balance
Koordination
Basale gymnastiske øvelser
Akrobatik
Produkt med basisgymnastik og akrobatik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ultimate

Spillets regler
Kasteteknikker (forhånd, baghånd, hammerkast)
Løb, aflevering og timing
Cutting
Stack

Teori
Spirit of the game
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hip hop & Breakdance

Fælles koreografi
Poses
Teamwork i minikoreografi
Egen større koreografi

Indian step
Salsa step
2-step
3-step
6-step
kickouts
Rygspins
Freezes

Teoretisk tema:
Hip hoppens historie (politisk, musikalsk, elementer)
Labans bevægelseslære (BESS-konceptet) som analyseværktøj til en koreografi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Springgymnastik

Basis færdigheder:
Ruller (forlæns, baglæns og håndstand til rulle)

Spring
Kraftspring  (fremspring, afsæt, deløvelser, modtagning)
Forlæns salto (Nedspring til minitrampolin, hæve og sænke springgrav, evt. stortrampolin)
Lavt overslag/hovedspring (Kip, afsæt, modtagning)

Teoretisk tema:
Gymnastikkens historie i Danmark
Tysk kontra svensk gymnastik
Niels Bukh
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Pickleball

Spillets regler
Banens form
Slagteknikker (dink, lob, flugtning, drop)
Serv
Placering og bevægelse på banen. Erobre nettet.


Teoretisk tema: Bevægelseslære
Begreber (pronation, supination, adduktion, abduktion m.fl)
Analyse og beskrive simple bevægelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojektet

Formål
Formålet med træningsprojektet er, at eleverne lærer at strukturere et effektivt træningsprogram til forbedring af deres aerobe effekt. Igennem forløbet har eleverne tre gange gennemført Coopers løbetest for at fastslå baselineværdien, gøre midtvejsstatus for effekten af deres træning, samt måle elevens endelige kondital. Derudover har eleverne gennemført et 5 km løb og er blevet introduceret for alternative og forskelligartede aktiviteter, der træner kredsløbet. Eleverne har reflekteret over de forskelligartede træningsformer, og deres effektivitet som kredsløbstræning, og de har desuden trænet selvstændigt i dele af undervisningen.

Læringsmål
- Eleven er i stand til at redegøre for sin træningsplanlægning, samt bagvedliggende rationaler
- Eleven er i stand til at tage frivilligt initiativ undervejs i projektet, og træner systematisk igennem forløbet ved siden af idrætslektionerne
- Eleven er i stand til at forbedre sit kondital gennem målrettet træning, og er/kommer i god form
- Eleven besidder en grundlæggende viden om kredsløbstræning og de medfølgende fysiologiske adaptationer
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Futsal og Coervertræning

Formål
Formålet med futsalforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af
futsalspillet. Den tillagte teoretiske ramme har været talentudvikling med fokus på Wiel Coervers idé om individuel teknisk færdighed og derigennem har undervisningen også delvist fulgt Coerver-træningsmetoden med stort fokus på driblinger og boldkontakt. Det færdige spil er gradvist blevet introduceret gennem forløbet. Forløbsprøven var todelt mellem en aktivitetsbane der viste afleveringer, tæmninger, driblinger og afslutning, efterfulgt af kampsituationen på fuld bane.

Læringsmål
- Kendskab til futsalreglerne og kan spille efter dem
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden (retningsbestemt) efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Rytmisk Gymnastik og Labans bevægelseslære

Formål
Forløbet i rytmisk gymnastik har arbejde målrettet med elevernes evner til at lære og skabe rytmisk gymnastik. De rytmiske gymnastikkoreografier er blevet analyseret, afprøvet og udviklet gennem inddragelse af Rudolf Labans bevægelseslære. Eleverne har i perioden lært tre koreografier, hvoraf den ene er en de selv har koreograferet i grupper af cirka 8 personer. Supplerende har vi desuden snakket om Bukhs gymnastiktradition og indvirkning på rytmisk gymnastik som moderne genre. Afslutningen på forløbet var en opvisningsdag, hvor eleverne viste deres egne koreografier for hinanden.

Læringsmål
- at holde rytmen og bevæge sig i takt til musikken
- at kunne demonstrere kropsbeherskelse og koordination i både simple og komplekse bevægelser i koreografierne
- at være i stand til at kunne koreografere og differentiere sit bevægelsesudtryk ud fra Labans principper for bevægelse

Litteratur
Opdateres
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer