Holdet 3atuxyz FR (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Andreas Bodilsen, Rebekka Nørsøller Meijer
Hold 2023 FR/1tuxyz FR (1tuxyz FR, 3atuxyz FR)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fransk introforløb
Titel 2 Les contes de fées (EKSAMEN)
Titel 3 L'amour difficile (EKSAMEN)
Titel 4 Paris, la ville des contrastes (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fransk introforløb

Samlet undervisningstid: 54 timer à 60 minutter

Formål
Dette forløb fungerer som en introduktion til elementær sprogforståelse og sprogbeherskelse i fransk. I forløbet er eleverne blevet introduceret til basal grammatik og ordforråd på fransk samt trænet kommunikativ kompetence på baggrund heraf. Eleverne har trænet tekstlæsning, udtale, billedbeskrivelse og grammatisk præcision, ligesom de har lavet lytteøvelser og set filmklip på fransk. Formålet har været at oparbejde en grundlæggende forståelse for fransk grammatisk, sprog og syntaks.

Kernestof
- Franskportal.dk, begyndersystemet: "Ici on parle français", titel 2-3, 5, 7, 9, 12-13
- Franskportal.dk, Pixigrammatik + grammatiske øvelser og spil
- Skam France, épisode 1-3

Supplerende materialer
- Ordbogen.com
- Tallene 1-20: https://www.youtube.com/watch?v=UsEz58BblMY
- Tallene 1-100: https://www.youtube.com/watch?v=DnrTrbJ6mYs
- Bøjning af verber i 1. gruppe: https://www.youtube.com/watch?v=r705tR3O_38
- Fransk sang om ugedagene: https://www.youtube.com/watch?v=eA5jSbKd5cM
- Aller au café et au restaurant: https://www.youtube.com/watch?v=MBK7K1Xw3Lc
Quizlets:
- Familiegloser: https://quizlet.com/475090568/la-famille-flash-cards/?x=1jqt
- Avoir, être, adjektiver: https://quizlet.com/648737772/avoir-etre-adjektiver-flash-cards/
- Vejret: https://quizlet.com/653467688/le-temps-vejret-flash-cards/?x=1jqt
- Tøjgloser: https://quizlet.com/479898327/10-quest-ce-que-tu-portes-aujourdhui-flash-cards/
- Skam épisode 1: https://quizlet.com/693713104/skam-emma-episode-1-flash-cards/
- Spørgeord: https://quizlet.com/715574263/sporgeord-og-sporgsmal-pa-fransk-flash-cards/?funnelUUID=f2f1e9ef-a49b-40a0-b7eb-d262b6c5863c
- Relationer:  https://quizlet.com/696530421/les-relations-flash-cards/?x=1jqt
- Café: https://quizlet.com/664542712/au-cafe-flash-cards/?funnelUUID=4ac4b97c-efd1-4930-8e83-62e34e550d29
- Restaurant: https://quizlet.com/456537081/restaurantbestilling-flash-cards/?funnelUUID=efe7aa7b-3d0e-4017-883f-1a69a3d3cad9

Ordforråd
- Basale franske ord og høflighedsudtryk: pardon, merci beaucoup, oui, non, ça va, alors, je voudrais, voilà, etc.
- Præsentation
- La famille
- Basale følelsesadjektiver
- ”Est-ce que” som ja/nej-spørgsmålsindleder
- Spørgeord + konstruktion af spørgende sætninger
- Nationaliteter og basale adjektiver
- Tal og årstal
- Tøj + verbet ”porter”
- Farver
- Vejrudtryk + il fait
- Ugedagene
- Basasle konjunktioner: parce que, même si, et, après, ensuite
- Præpositioner ved lande og byer: en, au, à

Grammatik
- Être + avoir + aller + faire (bøjning i nutid)
- Basale udtaleregler
- Bestemt + ubestemt artikel i sg. + pl.
- Verber i 1. gruppe og deres bøjning i nutid
- Nægtelser + forskellige nægtelsesord
- Adjektiver, deres bøjninger + placering

Arbejdsformer
- Klasseundervisning, skriftlige øvelser individuelt og i par, lyd- og videooptagelser på fransk, double-circle-øvelser, quiz og byt, gruppearbejde om tekstlæsning, induktivt og deduktivt grammatisk arbejde ud fra tekster og øvelser, virtuelle grammatikøvelser og -spil, tekstlæsning
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 1 21-01-2024
Devoir 2 09-02-2024
Devoir 3 21-04-2024
Fransk portfolio 30-05-2024
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Les contes de fées (EKSAMEN)

Forløb om diverse ældre og moderne fransksprogede eventyr. Forløbet er en direkte overbygning på det afsluttende forløb i 2g.

Faglige mål og fokuspunkter:
- Optræne ordforråd til at arbejde med eventyrgenrens typiske træk: les répétitions, les éléments surnaturels, les contrastes (les bons - les méchants, les beaux - les laids etc.)
- Fokus på tekstlæsning og tekstanalyse: personkarakteristik, resumé af handling, temaer.
- Grammatisk fokus: passé composé vs. imparfait, modalverber, demonstrative pronominer.

Kernestof:
- "Bouledeneige", ukendt forfatter
- "Le Petit Chaperon Rouge", Charles Perrault
- "Barbe Bleue", Charles Perrault
- "Cendrillon", Charles Perrault
- "La Belle et la bête", Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve

Supplerende stof:
- "La Belle et la bête" (film), 2014

Omfang ca. 35 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 L'amour difficile (EKSAMEN)

Forløb om kærlighed, relationer, dating osv. med særligt fokus på de elementer, som kan være svære i ens søgen efter kærlighed.

Faglige mål og fokuspunkter:
- Optræne ordforråd til at tale om kærlighed, datingkultur, personlighedstyper osv.
- Fokus på tekstlæsning og tekstanalyse: personkarakteristik, resumé af handling, temaer.
- Træning af delprøve 1+2 frem mod elevernes terminsprøve i februar 2026.

Kernestof:
- "Gwen et Prudence", uddrag af romanserien "Tant qu’il le faudra", Cordélia (2020) - brugt i forbindelse med træning af delprøve 1+2 (eksamensæt: 26. maj 2023)
- "Christmas Flow", serie i tre afsnit på Netflix skabt af Henri Debeurme, Marianne Levy and Victor Rodenbach (2021)
- Uddrag af tegneserien "Very Bad Dates", Gaëlle Sanchez (2023) - uddragene er listet nedenfor:
-> "Le mauvais rendez-vous de Nina"
-> "Le mauvais rendez-vous de Jade"
-> "Le mauvais rendez-vous de Victoria"
-> "Le mauvais rendez-vous de Léo"

Omfang ca. 27 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Paris, la ville des contrastes (EKSAMEN)

Forløb med fokus på Paris' opbyning, attraktioner og andre kendetegn som forberedelse til elevernes sprogrejse til byen i februar 2026. I den forbindelse har eleverne brugt en del tid på at undersøge, afdække og præsentere diverse Paris-relaterede emner. 8 moduler af forløbet er brugt til selve sprogrejsen.

Der har desuden været fokus på at fremhæve kontrasterne til byens skønideal, fx via begrebet 'le syndrome de Paris', samt byens mangesidede og multikulturelle identitet. I den forbindelse har eleverne også fået indblik i 'la Francophonie' og dennes betydning for det multikulturelle Frankrig.

Forløbet har desuden involveret træning inden for diverse discipliner forud for deres skriftlige terminsprøve i februar 2026.

Kernetekster:
- "L'histoire de Souleymane" (film) af Boris Lojkine, 2014.
- "Ce que nous supportons est presque impossible à imaginer" (artikel) af Pascale Monnier fra ouest-france.fr, 2018 - læst i forbindelse med træning af delprøve 1 + 2, eksamenssæt fra 9. august 2022.
- "C’est quoi le « syndrome de Paris » ?", (infotekst), ukendt forfatter + årstal.
- "Être « tellement français », qu’est-ce que ça signifie  ?", (infotekst), ukendt forfatter + årstal.

Supplerende materialer:
Diverse små læreroplæg og videoer om byens historie, attraktioner, 'le syndrome de Paris', 'la Francophonie', kulturmøder, Parisernes egne holdninger til byen osv.

Omfang: ca. 39 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer