Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Rosborg Gymnasium og hf
|
|
Fag og niveau
|
Filosofi C
|
|
Lærer(e)
|
Malene Løye Kristensen
|
|
Hold
|
2025 fi/2akmoy (2akmoy fi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Anvendt etik
Formål:
Det overordnede formål har været at forstå forskellige etiske teorier og perspektiver og kunne anvende dem i praksis.
Fokuspunkter:
Vi har gennemgået Kants pligtetik og gennemgået et tekst af den danske filosof Carsten Fogh Nielsens udlægning af Kants pligtetik.
Derefter dykkede vi ned i Benthams nytteetik og om Aristoteles´ dydsetik, hvor vi læste en af af Anne-Marie Søndergaard Christensen om dydsetik.
Vi har også læst Simone de Beauvoir, der skriver om eksistentialisme, feminisme og hvordan mennesket vurderes efter deres handlinger.
Til sidst læste vi MacIntyre, der skriver om vore forpligtende fællesskaber.
Vi har altså diskuteret etik ud fra pligtetik, nytteetik, dydsetik samt udfra et individ perspektiv og et fællesskabs perspektiv.
Praktiske og konkrete indslag i undervisningen
- Vi har løbende diskuteret etiske dilemmaer i undervisningen.
- Walk n´ talk i alle moduler med et emne
- Par- og gruppearbjede
Deltaget i en Eksistenskonference om ansvar
Læst: Tænkepause om ansvar af teolog Ulrik Nissen
Materialer:
Mads Rangvid: Filosofi - Her og nu, Praxis; sider: 9-15, 39-58, 63-72
Lisbeth Gødsbøll Jørgensen: Filosofi i en digital tid, Systime; sider: 28-36, 44-49, 50-54
Artikler:
10 moralske dilemmaer, der udfordrer din samvittighed, www.kristeligt-dagblad.dk
Uddrag af Tænkepausen Ansvar af Ulrik Nissen.pdf
Dokumentarer:
Kant & Categorical Imperatives: Crash Course Philosophy #35
Utilitarianism: Crash Course Philosophy #36
Aristotle & Virtue Theory: Crash Course Philosophy #38
The meaning of life according to Simone de Beauvoir - Iseult Gillespie
Simone de Beauvoir Explains "One is Not Born, but Rather Becomes, a Woman.”
🙌PENSUM🙌:
Pligtetik - Kant og Fogh Jensen fra Filosofi - Her og nu: 15 sider
Nytteetik - Intro til Bentham og nytteetik fra Filosofi - Her og nu: 7 sider
Dydsetik - Aristoteles og Søndergaard Christensens tekst fra Filosofi - Her og nu: 9 sider
Eksistenstialisme - Simone de Beauvoir fra Filosofi i en digital tid: 9 sider
Fællesskabsetik - MacIntyre fra Filosofi i en digital tid: 11 sider
SAMLET: 46 sider
IKKE PENSUM:
10 moralske dilemmaer, der udfordrer din samvittighed, www.kristeligt-dagblad.dk
Tænkepause om ansvar af teolog Ulrik Nissen
Al materialet til Eksistenskonferencen den 30/10 er ikke pensum
- ALLE videoer er IKKE PENSUM, men de kan hjælpe dig til at bedre at forstå filosoffernes teorier, hvis du ser dem.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Filosofi - intro til faget side 9 15 i Filosofi her og nu.pptx
-
Intro til filosofi 1. modul.pptx
-
Opstart i filosofi udfra FILOSOFI HER OG NU 9-15.docx
-
Mads Rangvid: Filosofi - Her og nu, Praxis; sider: 9-15, 39-58, 63-72
-
Intro til forløb i ETIK Filosofi Her og Nu side 39-43.pptx
-
Immanuel Kant.pptx
-
www.kristeligt-dagblad.dk
-
www.youtube.com
-
Pligtetik, Carsten Fogh Nielsen 50-54, 2g fi 2526
-
Utilitarianism: Crash Course Philosophy #36
-
Nytteetik 2g fi 2526
-
Benthams model v2
-
Lykkeetik
-
Dydsetik Aristoteles.pptx
-
Aristotle & Virtue Theory: Crash Course Philosophy #38
-
DYDSETIK 2g fi 2526
-
The meaning of life according to Simone de Beauvoir - Iseult Gillespie
-
Filosofi - forløb i anvendt etik Simone de Beauvoir fra Filosofi i en digital tid.pptx
-
Simone de Beauvoir Explains "One is Not Born, but Rather Becomes, a Woman.”
-
Lisbeth Gødsbøll Jørgensen: Filosofi i en digital tid, Systime; sider: 28-36, 44-49, 51-54
-
2g fi 2526 Simone de Beauvoir Originaltekst
-
2gfi MacIntyre 2526
-
FILOSOFI 2g 2526 Oversigt over forløbet i Anvendt Filosofi
-
Uddrag af Tænkepausen Ansvar af Ulrik Nissen.pdf
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
2
|
MAGT, ONDSKAB OG ANSVAR
FOKUSPUNKTER:
Forløbet har handlet om ondskab, magt og ansvar - individuelt og i et samfund.
Vi har gennemgået Victor Frankl og hans logoterapi, hvor et personligt projekt, ubetinget næstekærlighed og evnen til at se en mening i lidelsen kan få et menneske igennem en krise.
Hannah Arendt har fokus på at ondskab kan opstå, når det enkelte individ ikke reflekterer og ikke er kritisk overfor autoriteter, som man så under Anden Verdenskrig i de nazistiske kredse.
Dernæst gennemgik vi Zygmunt Bauman, der mener at den industrielle og moderne udvikling på mange måder er god, men også at det muliggør ondskab, som vi f.eks så det under Anden Verdenskrig.
Vi har gennemgået Thomas Hobbes´ politiske filosofi om naturtilstanden og overgangen til en totalitaristisk magt med en Suveræn, der styrer det hele.
Til sidst gennemgik vi Sens teorier om mangfoldige og ensidige identiteter.
Fokus har overordnet været på begrebet ondskab i et samfund og hvordan magt og ondskab kan hænge sammen, hvis en befolkning frarøves grundlæggende frihedsrettigheder og forskelligartede identiteter. En måde at undgå dette er ved at tænke selvstændigt og kritisk.
Materialer:
- Victor Frankl:
KOPI af bog: Victor Frankl: Psykologi og eksistens, side 102-103, 112-118
- Arendt og Bauman:
Tanker om ondskab - en temabog til filosofi af Maline Gehrt-Bendixen og Uffe Agergaard Hansen, side 95-105, 109-119
Mads Rangvid: Filosofi - Her og nu, Praxis; sider: 75-83, 93-98
Artikler:
Selv i mørket kan man finde mening. Hvad jeg lærte om kriseåret 2020 af en psykiater, der overlevede holocaust
Af Lea Korsgaard, zetland.dk, 28. december 2020
Dokumentarer:
MAN'S SEARCH FOR MEANING by Viktor Frankl | Core Message
MAN'S SEARCH FOR MEANING | TOP 5 LESSONS | VIKTOR FRANKL
Hannah Arendt Eichmann in Jerusalem
Hannah Arendt MOVIE Trailer
OPERATION FINALE | Official Trailer | MGM
As Drone Warfare Evolves, So Does Its Ethics
The Milgram Experiment: Obedience to Authority
Charlie Chaplin Swallowed by a Factory Machine - Modern Times (1936)
Contractarianism: Crash Course Philosophy #37
mitcfu.dk
Projekt:
Forløbet blev afsluttet med et mini-projekt:
I skal i selvvalgte grupper lave et oplæg tirsdag den 6/1 om følgende og I har dette modul til det.
Med udgangspunkt i 2-3 filosoffer, skal I lave en præsentation, der omhandler magt, ansvar og ondksab.
Mulige emner kunne være:
" Hvordan kan USA blive rigtig demokratisk igen?"
" Hvad skulle der til for at Danmark blev en totalitær stat?"
" Hvad skulle der til for at Nordkorea blev et demokrati?"
" Er der magt, ondskab og ansvar i professionel idrætsgrene og ville det kunne forbedres? Gøres værre..?"
VÆR KREATIVE og gerne tænke lidt skævt, men HUSK at bruge 2-3 filosoffers tanker i jeres fremlæggelse.
🙌PENSUM🙌:
Antal sider:
Victor Frankl - kopi fra Psykologi og Ekstens bog: 8 sider
Hanne Arendt fra Tanker om Ondskab: 11 sider
Zygmunt Bauman fra Tanker om Ondskab: 10 sider
Thomas Hobbes fra Filosofi - Her og nu: 9 sider
Amartya Sen Fra Filosofi - Her og nu: 6 sider
SAMLET: 44 sider
IKKE PENSUM:
- Lea Korsgaard, Zetland: 8 sider eller 26 min. i podcast
- ALLE videoer er IKKE PENSUM, men de kan hjælpe dig til at bedre at forstå filosoffernes teorier, hvis du ser dem.
- Tænkepause om ansvar af teolog Ulrik Nissen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
OVERVÅGNING
FORMÅL:
Formålet med forløbet er at sætte fokus på hvad overvågning er og hvordan det påvirker os på forskellige måder.
En del af den overvågning vi er underlagt er vi ikke selv klar over - f.eks. over mobilen og hvilke mulige konsekvenser kan det have for os, hvis vi ikke reflektere over det.
FOKUSPUNKTER:
Med udgangspunkt i emnet overvågning har vi gennemgået forskellige teorier.
- Benthams teori om Panoptikon, der i hans optik bliver set som en positiv genopdragelse af det enkelte menneske.
- Foucault stiller sig kritisk heroverfor, da overvågning kan blive en form for normalisering af vores tilværelse og henviser til hvilke ulemper det kan medføre.
- I et mere moderne perspektiv læste vi Shoshana Zuboffs teorier om overvågningskapitalisme og adfærdsregulering.
- Et modargument hertil fandt vi i Nick Bostrom, der har skrevet en hypotese om den sårbare verden og mener at vi skal have endnu mere overvågning.
- Med hensyn til overvågning og rettigheder læste vi John Locke.
- Vi læste om behavioristen og adfærdsspsykologen B. F. Skinners argumenter for determinisme og sætter det i forhold til overvågning.
- Vi sluttede forløbet af med at læse en tekst af Immanuel Kant om tænkning og fornuft
MATERIALET:
Fysisk bog Mikkel Guldhammer Sparsø: Teknologi og filosofi 3, Systime; sider: 18-24, 26-35, 39-52, 56-65, 69-77, 80-83
DOKUMENTARER:
Staten ser alt fra CFU
Nosedive fra Black Mirror-serien
Benthams panoptikon
PHILOSOPHY - Michel Foucault
The Origins of Torture & Punishment | The Birth of the Prison Part 1 | Michel Foucault
Shoshana Zuboff on surveillance capitalism | VPRO Documentary
This Is How Social Media Is Destroying Your Life - The Fake Reality
Social Dilemma
Transhumanism: Could we live forever? BBC News
Transhumanism: Will humans evolve to something smarter? | A-Z of ISMs Episode 20 - BBC Ideas
Intro til Locke
PROJEKT:
Forløbet er afsluttet med et projektarbejde om et selvvalgt emne om overvågning, som eleverne har præsenteret for hinanden.
I skal i selvvalgte grupper lave et oplæg om følgende:
Med udgangspunkt i 2-3 filosoffer, skal I diskutere fordele og ulemper ved et overvågningssamfund, men meget gerne med en skæv og kreativ vinkel. I SKAL tage udgangspunkt i en selvfunden artikel om emnet og inddrage den i jeres fremlæggelse.
🙌PENSUM🙌
AL PENSUM ER FRA BOGEN: Teknologi og filosofi 3 - Det overvågede samfund
Intro til forløbet: 10 sider
Bentham: 7 sider
Foucault: 8 sider
Zuboff: 13 sider
Bostrom: 8 sider
Kant: 4 sider
Samlet: 50 sider
IKKE PENSUM:
Locke: 9 sider
B.F. Skinner: 4 sider
- ALLE videoer er IKKE PENSUM, men de kan hjælpe dig til at bedre at forstå filosoffernes teorier, hvis du ser dem.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Videnskabsteori
FOKUSPUNKTER:
Hvad er videnskab og hvad er pseudovidenskab?
Vi startede forløbet med at dykke ned i logisk positivisme og forstå hvad verifikation er. I forbindelse med det gennemgik vi også kort argumentationsteori, der primært omhandlede den filosofiske metode i form af Toulmins model.
Vi gennemgik Karl Raimund Poppers falsifikationsteori og hans kritik af verifikationsbegrebet.
Dernæst gennemgik vi Thomas Kuhns teori om paradigmeskift og videnskabelige revolutioner.
Vi fordybede os i socialkonstruktivismen og diskuterede viden som en social konstruktion. Vi læst også David Faurholdts kritik af socialkonstruktivismen.
Afslutningsvis læste vi Naomi Oreskes, der er en nulevende kvindelig professor i videnskabshistorie, der med udgangspunkt i feminismen stiller spørgsmålstegn ved, hvorvidt videnskaben nødvendigvis har været så objektiv, som mange videnskabsfolk har ment at den var.
Hele forløbet blev afsluttet med et gruppeprojekt og en efterfølgende fremlæggelse, der dels handlede om elevernes egne studieretning, og hvorvidt de gennemgåede videnskabsteori kunne ses i denne studieretninger, og dernæst en kritisk stillingtagen med udgangspunkt i videnskabsteorierne til selvvalgte emner, såsom konspirationsteorier mm.
Materiale:
Grundbog i filosofi - mennesket i verden: 45-72
Refleksion af Thomas Falk Larsen og Michael Rasmussen: 35-38
Filosofi i en digital tid af Gødsbøll Lisbeth: 143-155
Mads Rangvid: Filosofi - Her og nu, Praxis; sider: 185-190, 206-210
🙌PENSUM🙌:
Karl Raimund Popper i Grundbog til Filosofi C: 9 sider
Thomas Kuhn i Grundbog til Filosofi C: 9 sider
Socialkonstruktivisme i Grundbog til Filosofi C: 6 sider
David Favrholdt i Grundbog i Filosofi C: 2 sider
Naomi Oreskes i Filosofi i en digital tid: 13 sider
Jens Hebor i Filosofi - her og nu: 5 sider
Samlet: 44 sider
IKKE PENSUM:
Refleksion af Thomas Falk Larsen og Michael Rasmussen: 35-38
Mads Rangvid: Filosofi - Her og nu, Praxis; sider: 185-190
- ALLE videoer er IKKE PENSUM, men de kan hjælpe dig til at bedre at forstå filosoffernes teorier, hvis du ser dem.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Retorik og argumentation - Toulmins argumentationsmodel
-
I Took a Flat Earther on a Plane Around the World
-
michaelrasmussenthomasfalk: Refleksion, Gyldendal; sider: 35-37
-
Kasper Larsen: Grundbog til filosofi - Mennesket i verden, Systime; sider: 45-72
-
Lav en argumentationsanalyse af følgende argumenter, hvor du anvender Toulmins udvidede model: Peter er sandsynligvis dansk statsborger, da han er født på Fyn, medmindre Peters forældre er udlændinge, eller Peter har fået udenlandsk statsborgerskab,
-
DRTV - Ellen Imellem: Er jorden flad?
-
DRTV - Ellen Imellem: Har Darwin taget fejl?
-
Mads Rangvid: Filosofi - Her og nu, Praxis; sider: 185-190, 206-210
-
Sådan spotter du, om noget er pseudovidenskab
-
Karl Popper's Falsification
-
Karl Popper, Science, & Pseudoscience: Crash Course Philosophy #8
-
Afsnit
-
2gfi 2526 Popper
-
docs.google.com
-
Kuhns originaltekst fra grundbog i filosofi 6263.docx
-
The Scientific Revolution: Crash Course History of Science #12
-
Hvad er socialkonstruktivisme? | Mennesker, medier og mangfoldighed
-
2gfi 2526 Socialkonstruktivisme
-
Simon Kvamm / Andreas / Anders Mertz Guru - NLP naiv socialkonstruktivisme - Perception Is Reality
-
Naomi Oreskes: Why we should trust scientists
-
Lisbeth Gødsbøll Jørgensen: Filosofi i en digital tid, Systime; sider: 143-150, 152-157
-
Naomi Oreskes.pptx
-
2g fi 2526 Oreskes originaltekst
-
2gfi 2526 Demarkationsproblemet og Jens Hebor
-
FILOSOFI 2g 2526 Oversigt over forløbet i Anvendt Filosofi
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70996824995",
"T": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70996824995",
"H": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70996824995"
}