Holdet 3u ol (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Jeppe Jensen, Nicole Rodríguez Jakobsen
Hold 2025 ol/3u (3u ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Homer: Iliade
Titel 2 Drama: Ødipus
Titel 3 Historiografiens udvikling
Titel 4 Antikkens kunst - Skulpturforløb
Titel 5 Antikkens filosofi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Homer: Iliade

Forløb ved vikar.

FORMÅL:
Forløbet har introduceret eleverne til den mytiske, antikke verden gennem læsning af Homers Iliaden. Der er blevet læst uddrag af Iliaden med henblik på at diskutere heltetyper, homeriske samfundsnormer og religionsforståelse. Derudover er der blevet arbejdet med den episke genres karakteristika. Eleverne har i dette forløb opnå viden, kundskaber og faglig dybde samt en bred kulturhistorisk indsigt. De har også opnå evne til at se lange linjer og forbindelser mellem antikken og senere kultur.

INDHOLD:
Eleverne har analyseret og fortolke tekster i en historisk kontekst og har fået begreber til at forstå og reflektere over deres egen kultur og andre kulturer.
Vi har i forløbet bl.a. fokuseret på KRIG vs. KÆRLIGHED & HÆVN/VREDE
Følgende begreber og aspekter er blevet inddraget i analyserne:
- Helteidealet (areté, timé, kléos)
- Forholdet mellem individ/familie og samfund (oikos og polis)
- Skæbne (moira)
- Antropomorfisme, teofani og do-ut-des
- Rapsode
- Menis (vrede)
Episke genretræk
- Daktylisk heksameter
- Homeriske lignelser
- Epiteter
- Patronymika
- Formelvers
- Musepåkaldelse
- Prooímion

MATERIALE:
Kernestof:
Homers Iliade
- Sang 1 Vers 1-218 & 352-427 & 493-570
- Sang 6 Vers 312-493
- Sang 16 Vers 20-100 & 684-828
- Sang 22 Vers 214-375
- Sang 24 Vers 477-570
Supplerende stof:
Paideia
- s. 16-19
- s. 23-27
Perspektivering:
Serie - Troja, en bys undergang
- Episode 4, Tid 24:19-26:33 (Pesten i den græske lejr)
- Episode 4, Tid 45:00-48:59 (Achilleus trækker sig fra krigen)
- Episode 6, Tid 46:10-56:10 (Achilleus vs. Hektor)
- Episode 7, Tid 06:45-16:20 (Priamos hos Achilleus)
Youtube
- Achilleus snakker med sin mor Thetis (Timé, Kleos, Oikos, Polis)
  https://www.youtube.com/watch?v=_Iop0uDc9Qs
Tekst
- "De tavnse piger" af Pat Barker 2018

ELEVOPLÆG:
- Agamemnon
- Afrodite
- Odysseus
- Helena
- Thetis
- Apollon
- Poseidon
- Athena
- Hektor
- Hefaistos
- Patroklos
- Achilleus
- Hera
- Zeus
- Artemis
- Hades
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Drama: Ødipus

Forløb ved vikar.

FORMÅL:
Forløbet har fungeret som en introduktion til tragediegenren. Eleverne har i dette forløb opnået viden, kundskaber og faglig dybde samt en bred kulturhistorisk indsigt. De har også opnået evne til at se lange linjer og forbindelser mellem antikken og senere kultur.
Som en del af forløbet har eleverne set en moderne opførsel af Sofokles "Antigone", og tragediens opbygning, funktion og paralleller fra det læste værk til teateropførslen er blevet diskuteret i klassen.

INDHOLD:
Eleverne har analyseret og fortolket tragedien i en historisk kontekst og har tilegnet sig begreber til at forstå og reflektere over deres egen kultur og andre kulturer.
Vi har talt om teatret og dens opbygning. Eleverne har tilegnet sig begreber, som viser forståelse for antikkens skuespil og dramaopførelser:
- Orkéstra
- Párodoi
- Téatron
- Skené
Ifm. Ødipus har vi haft fokus på emnet: KEND DIG SELV (Ødipus’ slægt og individbegrebet) & BLIND VS. SEENDE (At indse sandheden)
Følgende begreber og aspekter er blevet inddraget i analyserne:
- Forholdet mellem individ/familie og samfund (oikos og polis)
- Skæbne (moira)
- Agon (kamp, strid)
- Stichomyti
- Hybris, Nemesis
- Skyld: Subjektiv skyld vs. Objektiv skyld
- Tragisk ironi
- Aristoteles’ dramateori: Mimesis (efterligning), Desis (knuden der strammes i konflikten), Anagnorisis (Genkendelse), Peripeti (vendepunkt), Lysis (Løsning)

- Até, Hybris, Diké, Nemesis
- Kátarsis – renselse. Noget tilskueren skal opnå, ved at have følt éleos (medynk) og fóbos (frygt). Disse begreber knytter sig til tilskuernes oplevelse under dramaet.

MATERIALE:
Kernestof:
- Ødipus af Sofokles, oversat af Garff & Hjortsø
Supplerende stof:
- Paideia s. 101-108 & 109-110
Perspektivering:
- Musik: Novembervej, af Nik & Jay (skæbne, individ-(hvor hører jeg til?)
- Film: The Curse Of The Jade Scorpion, af Woody Allen

ELEVOPLÆG:
- Teiresias
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Historiografiens udvikling

Vores forløb om Herodot og genren Historiografi har haft fokus på antikke styreformer, lykkebegrebet, samt den begyndende naturvidenskabelige udvikling.

I forløbet har vi arbejdet med såvel Herodot som Thukydid og Hippokrates, ligesom vi har trukket linjerne frem til nutidige sammenhænge.
Temaet lykke-ulykke har bl.a. været brugt som perspektivering i forløbet, hvor vi har læst debatindlægget "Jagten på lykke gør os ulykkelige" af Gry Koefoed.

De antikke styreformer er kommet til udtryk i vores læsning af alle fortællingerne (Kroisos og monarkiet, Forfatningsdebatten, samt Perikles’ mindetale). Fokus har dog ikke været på styreformen i læsningen af Kroisos-fortællingen, men er efterfølgende inddraget i styreformsdebatten.

Vi har desuden arbejdet med begreberne:
até (forblindelse), hybris (overmod), diké (den guddommelige orden), nemesis (guddommelig straf), sofrosyne (mådehold, sund sans), mytos (mytologi, mytisk), logos (logik), aitía (årsagen), moíra (skæbne), týke og symforá (begge ”tilfælde”).

Eleverne har i forløbet haft til opgave at præsentere en udlægning af lykkebegrebet. Dette kan være alt fra musik til litteratur, hvori det er muligt at snakke om lykkebegrebet.

Litteratur
Andreasen, Paideia. Grundbog til oldtidskundskab, systime, s. 55-58, 69-70
Hastrup, Hjortsø. Herodot i udvalg, Gyldendal 1978. Kong Kroisos, stk. 1 – 45
Hastrup, Hjortsø. Herodot i udvalg, Gyldendal 1978. Hvilken forfatning er den bedste?
Kragelund, A.: Græske historikere. Thukydid, Perikles’ mindetale (uddrag). Aschehoug, København 1970
Thukydid, Et udvalg. Gyldendal, 1984. Pesten i Athen, 2.bog, §47-54
Frøland, Blod, slim og galde, systime 2011. Den hellige syge, s. 99-104 (til ”…og den slimprægede”) og s. 106 (fra ”VII Bliver slimen afskåret…”) til 109 (til ”…hvor blodet er ødelagt”)
Pesten i Danmark, 1625. Pestforordning af Christian 4.
http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/christian-4s-pestforordning-1625/

Onkel Joakim og Kroisos
”Jagten på lykke gør os ulykkelige”, Politiken.dk, 2013
http://politiken.dk/debat/debatindlaeg/art5470476/Jagten-på-lykke-gør-os-ulykkelige
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Antikkens kunst - Skulpturforløb

Skulpturforløbet har taget udgangspunkt i den arkaiske, klassiske, hellenistiske og romerske periode og skulpturudvikling. I forløbet har eleverne arbejdet projektorienteret med makerteknologi og videopræsentationer af de enkelte skulpturperioder.

I forløbet er eleverne præsenteret for følgende terminologi:
- Stilisering: forenkling af mennesket.
- Naturalisme: gengivelse af mennesket korrekte proportioner og korrekt anatomi.
- Idealisering: forskønnelse af menneskekroppen.
- Frontalitet: at skulpturen har en lodret akse ned gennem rygsøjlen og vandrette akser gennem skuldre og hofter. En underart: det frontale stillingsmotiv.
- Rundskulptursteknik
- Kore og kouros
- Sneglekrøller.
- Perlelokker.
- Telefonører.
- Mandeløjne.
- Arkaisk smil.
- Indridset og plastisk muskulatur.
- Kontrapost (statisk og uharmonisk til dynamisk)
- Våddrapperi
- Kalokagatia

Arkaisk skulptur:
1. Anavyssos-kouros
2. Peplos-koren
3. Sounion-kouros
4. Aristodikos-kouros
5. Berlin-koren
6. Kleobis & Biton
7. Kalvebæreren
8. Antenor-koren
9. Lyon-koren

Klassisk skulptur:
1. Spydbæreren
2. Venus Genetrix
3. Artemision-bronzen
4. Hermes med Dionysosbarnet
5. Nike i Olympia
6. Afrodite fra Knidos
7. Sandalbinderen
8. Karyatiderne ved Erechteion
9. Kritios-drengen
10. Vognstyreren fra Delphi
11. Marathon-drengen
12. Skraberen

Hellenistisk skulptur:
1. Den drikfældige kælling
2. Laokoon-gruppen
3. Thermebokseren
4. Den døende galler
5. Gigantomachien, Zeusalteret, Pergamon

Romersk skulptur:
1. Primaportastatuen
2. Commodus som Herkules
3. Buste af gammel mand
4. Fire romerske kejsere
5. Kejser Konstantin den Store

Perspektivskulptur:
1. Exquisite pain af Damien Hirst
2. Proserpinas rov af Bernini
3. Lazarus af Christian Lemmerz

Litteratur
Andreasen, Brian et al. Paideia. Systime, 2013.
s. 45-51, 93-98,129-135, 171-175, 201-205, 247-252
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Antikkens filosofi

Forløbet har til hensigt at præsentere for en række antikke filosofiske tekster.
I forløbet har vi haft fokus på særligt stoicismen og tilgangen til dyden, som et værktøj til at håndtere hverdagen – i antikken og nutiden.
Vi har læst tekster af Platon, Epikur og Seneca, ligesom vi har haft perspektiver til tidligere forløb, blandt andet Herodots fortælling om Kroisos.

De antikke teksters anvendelighed i nutiden er diskuteret – om de er væsentlige for os eller ej, herunder hvorfor/hvorfor ikke – samt sat i forbindelse med nutidens diskussion om dannelse og uddannelse med udgangspunkt i spørgsmålet: Hvad vil det sige ”at være et godt menneske”?

Begreber i forløbet:
- Paideia (dannelse)
- Areté (dyd, moral, bedsthed)
- Doxa (mening)
- Episteme (viden)
- Logos: fornuft/ verdensfornuft som alt er indordnet efter.
- Fatum: latinsk for skæbne.
- Amor fati: latin, kærlighed til skæbnen.
- Ratio og affectus: Ratio er latin for fornuft, affectus er latin for følelse.
- Fortuna: tilfædighed eller ydre omstændigheder.
- Apatia: græsk. Hentyder til en tilstand, hvor man er følelsesløs over for fortuna.

Litteratur
Steen, Uffe: Intet er sandt. Intet er umagen værd. Kronik i Weekendavisen, 2015.
Sol-, linje- og hulebilledet, s. 159-170 i ”Kend dig selv”.
Epikur: Brev til Menoikeus fra Haven og Venskabet af Arne Mørch, 1990.
Seneca, "Om tillid og venskab" fra Breve fra Seneca af Hans Gregersen og Kell C. Madsen, Klassikerforeningens kildehæfter 2010.
Seneca, "Om det lykkelige liv"
Svend Brinkmann 10 råd til min søn og andre nye studenter, Kristeligt Dagblad, 2022.
Brinkmann, Svend: Stå fast, s. 9-13. Gyldendal, 2014
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer