Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Rosborg Gymnasium og hf
|
|
Fag og niveau
|
Oldtidskundskab C
|
|
Lærer(e)
|
Nicole Rodríguez Jakobsen
|
|
Hold
|
2025 ol/3z (3z ol)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Epos: Iliaden
FORMÅL:
Forløbet introducerer eleverne til den mytiske, antikke verden gennem læsning af Homers Iliaden. Der læses uddrag af Iliaden med henblik på at diskutere heltetyper, homeriske samfundsnormer og religionsforståelse. Derudover arbejdes der med den episke genres karakteristika. Eleverne vil i dette forløb opnå viden, kundskaber og faglig dybde samt en bred kulturhistorisk indsigt. De vil også opnå evne til at se lange linjer og forbindelser mellem antikken og senere kultur.
INDHOLD:
Eleverne kommer til at analysere og fortolke tekster i en historisk kontekst og inddrage begreber til at forstå og reflektere over deres egen kultur og andre kulturer.
Vi har i forløbet bl.a. fokus på KRIG vs. KÆRLIGHED & VREDE/HÆVN
Følgende begreber og aspekter bliver inddraget i analyserne:
- Helteidealet (areté, timé, kléos)
- Forholdet mellem individ/familie og samfund (oikos og polis)
- Skæbne (moira)
- Antropomorfisme, teofani og do-ut-des
- Menis (vrede)
Episke genretræk
- Daktylisk heksameter
- Homeriske lignelser
- Epiteter
- Patronymika
- Formelvers
Andre begreber
- Muse
- Rapsode
MATERIALE:
Kernestof:
Homers Iliade
- Sang 1 Vers 1-218 & 352-427 & 493-570
- Sang 6 Vers 312-493
- Sang 16 Vers 20-100 & 684-828
- Sang 22 Vers 214-375
- Sang 24 Vers 477-570
Supplerende stof:
Paideia
- s. 16-19
- s. 23-27
Thomas Rathsack: "Hvad er en helt?"
https://thomasrathsack.dk/hvad-er-en-helt/
Perspektivering:
Serie - Troja, en bys undergang
- Episode 4, Tid 24:19-26:33 (Pesten i den græske lejr)
- Episode 4, Tid 45:00-48:59 (Achilleus trækker sig fra krigen)
- Episode 6, Tid 46:10-56:10 (Achilleus vs. Hektor)
Youtube
- Achilleus snakker med sin mor Thetis (Timé, Kleos, Oikos, Polis)
https://www.youtube.com/watch?v=_Iop0uDc9Qs
Tekst
- ”De tavse piger” af Pat Barker (2018)
Elevoplæg:
- Agamemnon
- Achilleus
- Apollon
- Athene
- Hera
- Hermes
- Thetis
- Hektor
- Helena
- Hades
- Afrodite
- Patroklos
- Poseidon
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Drama: Antigone
FORMÅL:
Forløbet har fungeret som en introduktion til tragediegenren. Eleverne vil i dette forløb opnå viden, kundskaber og faglig dybde samt en bred kulturhistorisk indsigt. De vil også opnå evne til at se lange linjer og forbindelser mellem antikken og senere kultur.
INDHOLD:
Eleverne kommer til at analysere og fortolke tragedien i en historisk kontekst og give dem begreber til at forstå og reflektere over deres egen kultur og andre kulturer.
Vi har haft fokus på emnet: MAGT & RETFÆRDIGHED (Kreon som står ved sin magt som konge) vs. FAMILIE & TRADITION (Antigone, som vil gøre alt for sin familie).
Som en del af forløbet har eleverne set en moderne teateropførsel af Sofokles’ Antigone.
Følgende begreber og aspekter bliver inddraget i analyserne:
- Forholdet mellem individ/familie og samfund (oikos og polis)
- Skæbne (moira)
- Hybris, Nemesis
- Tragediens dele: prologos, parodos, stasimon, epeisodion, exodos, kommos
- Teatrets obygning: orchéstra, skené, párodos, téatron
- Dionysier
- Agon (kappestrid – verbal kamp)
- Stichomyti (konfliktoptrapning)
- Fysis (polis’ love)
- Nomos (oikos’ love)
- Mimesis
MATERIALE:
Kernestof:
- Antigone af Sofokles, oversat af Marcel Lysgaard Lech
Supplerende stof:
- Paideia s. 101-110
- Aristoteles’ dramateori
Perspektivering:
Tekst
- ”Antigone” af Anouilh
Youtube
- ”Antigone” af Juliet Stevenson, John Gielgud & John Shrapnel (1986)
(De første 7 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=1kBeqaenNxM
Elevoplæg:
- Teiresias
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Skulptur
FORMÅL:
Eleverne skal i forløbet have en viden om, hvordan antikkens skulpturer udviklede sig. Skulpturforløbet har taget udgangspunkt i den arkaiske, klassiske, hellenistiske og romerske periode og udviklingen af skulpturerne. I forløbet har eleverne arbejdet i gruppe, hvor de til slut har lavet en plakat, som produkt til hver af de 4 antikke perioder.
INDHOLD:
I forløbet er eleverne præsenteret for følgende terminologi:
- Stilisering: forenkling af mennesket.
- Naturalisme: gengivelse af mennesket korrekte proportioner og korrekt anatomi.
- Idealisering: forskønnelse af menneskekroppen.
- Frontalitet: at skulpturen har en lodret akse ned gennem rygsøjlen og vandrette akser gennem skuldre og hofter. En underart: det frontale stillingsmotiv.
- Rundskulptursteknik
- Kore og kouros
- Sneglekrøller.
- Perlelokker.
- Telefonører.
- Mandeløjne.
- Arkaisk smil.
- Indridset og plastisk muskulatur.
- Kontrapost (statisk og uharmonisk til dynamisk)
- Våddrapperi
MATERIALE:
Arkaisk skulptur:
o Kouroi:
- Sounion-kouros
- Anavyssos-kouros
o Korai:
- Berliner-koren
- Peplos-koren
Klassisk skulptur:
o Artemisionbronzen
o Doryphoros
o Paionios’ Nike
o Hermes med Dionyssosbarnet
o Afrodite fra Knidos
Hellenistisk skulptur:
o Laokoön-gruppen (Vatikanmuseet i Rom)
o Døende galler (Musei Capitolini i Rom)
o Fuld gammel kone (Glyptoteket i München)
o Bokseren (Palazzo Massimo alle Terme i Rom)
Romersk skulptur:
o Augustus fra Primaporta (Vatikanmuseet i Rom)
o Buste af romersk mand, ”Osimo-busten”
o Buste af romersk mand, ”Torlonia-patricieren”
Perspektivering:
Barok:
- Proserpinas rov af Bernini
Moderne:
- "Lazarus" af Christian Lemmerz
- Jason med det gylde skind
Supplerende stof:
"Skønhed - skulptur - farver"
https://antikmuseet.au.dk/undervisning/gym/skoen
"Brug og misbrug af antikken"
https://antikmuseet.au.dk/undervisning/gym/brug
"Magtens facader"
https://antikmuseet.au.dk/undervisning/gym/magt
"Rome's history in four faces at The Met"
https://www.youtube.com/watch?v=gciDo_svj-A&t=304s
""Om Bertel Thorvaldsen"
https://www.thorvaldsensmuseum.dk/formidling/bertel-thorvaldsen-en-billedhuggers-form-pa-verden/moed-thorvaldsen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Demokrati & Filosofi
FORMÅL:
Eleverne skal i forløbet have en viden om, hvor vores demokrati stammer fra. Eleverne skal have kendskab til samtidens tanker om demokratiet, og kunne se debatten om demokratiet fra forskellige synsvinkler. Ydermere skal eleverne kunne trække paralleller til nutidens samfundsnormer og se en tydelig sammenhæng fra antikken til i dag.
INDHOLD:
I dette forløb har eleverne lært om det athenske demokrati og læst tekster med forskellige holdninger til demokratiet:
- Perikles' gravtale
- Pseudo-Xenofons demokratikritk
- Aristofanes’ demokratijoke i Al magt til kvinden
- Platon: Den Retfærdige Stat
- Platons Hulebillede
Derudover er der blevet brugt begreberne:
- Demokrati
- Aristokrati
- Oligarki
- Sofister
- Sofia
- Andreia
- Sofrosyne
- Kardinaldyder
MATERIALE:
Kernestof:
- Thukydid - Den peloponnesiske Krig - 2. bog, oversat af Adam Schwarts, s. 19-24 (Perikles' gravtale)
- Uddrag af Pseudo-Xenofon: Athenernes statsforfatning
- Aristofanes: Al magt til kvinden
- Knud Michelsen: Politisk filosofi, 1999, s. 13-17 (Platon: Den retfærdige stat)
- Mejer og Tortzen: Kend dig selv, 2002, s. 163-170 (Platons Hulebillede)
Supplerende stof:
Dokumentar: Sandheden om Athens demokrati, 1. afsnit
Thukydid Bog 1.1, s. 22-23
Perspektivering:
- Debat fra den grundlovsgivende forsamling
- Billede til Hulelignelsen
Elevoplæg:
- Thukydid
- Perikles
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Kærlighed & Begær
FORMÅL:
Eleverne har i dette forløb beskæftiget sig med et udpluk af Ovids Metamorfoser og derudover en enkel tekst af Aristofanes. Eleverne har fået et indblik i romersk epos og deres udformning. Eleverne har analyseret og fortolket myterne med henblik på centrale tematikker, som også gør sig gældende i moderne tid.
INDHOLD:
I dette forløb har der været fokus på emnet ’Kærlighed & Begær’. Vi har læst et udpluk af Ovids Metamorfoser og en enkel tekst af Aristofanes. Vi har sammenlignet dem med nutidens situationer, og hvordan mennesket og dets tanker har ændret sig siden antikken. Vi har desuden set nogle musikvideoer og filmklip, hvor vi har fundet antikke elementer, og trukket tråde fra antikken til nutiden.
Eleverne har fået viden om, at mange moderne ord stammer fra antikken:
- Pygmalionism: An erotic attraction to statues or immobility.
- Pygmalion-complex: The desire to create or work on someone, something until it’s perfect.
- Narcissisme: Overdreven eller sygelig optagethed af sig selv, sit udseende og sine følelser, uden evne til at engagere sig i andre mennesker eller i samfundsanliggender
- Hermafrodit: tvekønnet person
Vi har arbejdet med menneskets tredelte sjæl, som kan sammenlignes med Freuds Æg (eleverne blev introduceret for dette i forløbet: Demokrati & Filosofi)
KÆRLIGHEDSBEGREBER:
Eleverne er blevet introduceret for 8 forskellige former for kærlighed, som vi har koblet op på de forskellige myter.
EROS - Lidenskabelig kærlighed
FILIA - Venskabelig kærlighed
STORGE - Familiær kærlighed
AGABE - Næstekærlighed
FILAUTIA - Selvkærlighed
MANIA - Manisk kærlighed
PRAGMA - Praktisk kærlighed
LUDUS - Legende kærlighed
MATERIALE:
Kernestof:
Aristofanes:
- Platon om kærlighed I: Den eneste ene (Aristofanes’ tale i Platons Symposion 189c-193d, oversat af Ole Thomsen)
Ovids Metamorphoser:
- Pygmalion, sang X, vers 243-297
- Ekko & Narcissus, sang III, vers 341-510
- Myrrha, sang X, vers 298-502
- Procne & Philomela, sang VI, vers 421-674
- Iphis, sang IX, vers 666-797
- Salmacis & Hermafroditua, sang IV, vers 285-388
Supplerende stof:
Andreasen, Brian et al. Paideia. Systime, 2013.
s. 37-38
Perspektivering:
Tekster:
- Historien om Narcissos af Viggo Sørensen
Youtube:
- Musikvideo: Hedwig And The Angry Inch: The Origin Of Love (Talen om Eros)
- Musikvideo: Aerosmith: A hole un my soul (Pygmalion)
- Musikvideo: Marylin Manson: The Dope Show (Iphis)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
5,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71732544591",
"T": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71732544591",
"H": "/lectio/204/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71732544591"
}