Rødkilde Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Rødkilde Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3a DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2025/26
Institution
Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Anna Katrine Aarup
Hold
2023 DA/a (
1a DA
,
2a DA
,
3a DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Dansk grundforløb
Titel 2
Skriftlighedsforløb 1: Den analyserende artikel
Titel 3
Den gode tale(r) - Værk 1
Titel 4
Selvvalgt roman (værk 1)
Titel 5
Kronologiforløb med fokus på kærlighed
Titel 6
Det moderne gennembrud (DHO) - Værk 2
Titel 7
Samfundskritisk litteratur i nyere tid - Værk 3
Titel 8
Politisk kommunikation
Titel 9
Romantik og national identitet
Titel 10
Dokumentarforløb - Værk 4
Titel 11
Vidnesbyrdlitteratur - Værk 5
Titel 12
Reportagen
Titel 13
Tilladte hjælpemidler til årsprøven - 2.a
Titel 14
Storbyen - Ekspressionisme og futurisme
Titel 15
Autofiktion - Selvfremstilling i litt. og medier
Titel 16
Eksistentialisme - Værk 6
Titel 17
Skriftlighedsforløb
Titel 18
Kortfilm - Hvem er jeg?
Titel 19
Repetition
Titel 20
Tilladte hjælpemidler til eksamen
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Dansk grundforløb
Læringsmål:
● bevidsthed om de (litterære) hovedgenrer i dansk
● fælles begrebsapparat til litterær analyse
● bevidsthed om karakteristiske træk ved den moderne novelle
● den produktive skriftlige udtryksfærdighed (kreative skriveøvelser)
● skrivestrategier (hurtigskrivning etc.)
● skriftlig formidling (struktur, fejltyper)
Kernetekster:
Thomas Korsgaard: "I bor da meget pænt" (2019)
Naja Marie Aidt: "Den blomstrende have" (1993)
Helle Helle: "En stol for lidt" (1996)
Indhold
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Skriftlighedsforløb 1: Den analyserende artikel
FAGLIG SKRIVNING + DANSKFAGLIG METODE
Vi arbejder med novellen "Tur i natten" (1965) af Leif Panduro; herunder diverse skriveøvelser med fokus på faglig skrivning:
- at disponere en analyse og fortolkning
- at skrive et resume
- at skrive indledning og afslutning
- at underbygge med citater
- at anvende danskfaglige begreber.
Læringsmål:
- at kunne anvende danskfaglige begreber i en litterær analyse
- at kende forskellige litterære metoder (særligt fokus på nykritisk og psykologisk metode)
- at kunne formidle en litterær analyse skriftligt
Afslutningsvist har eleverne afleveres deres første analyserende artikel.
Indhold
Kernestof:
Introduktion til komposition.docx
description
Sådan gør du ved resumé af en tekst .docx
description
Hej 1.a! Velkommen til dansk. Jeg glæder mig rigtig meget til at møde jer og lære jer at kende.
Kompendium Grundforløb dansk.pdf
description
Genlæs "Tur i natten", og overvej imens novellens fortælleforhold. Brug oversigten fra danskkompendiet.
Oversigt over fortælleteknik (skema).docx
description
Intro til metode 1.g (1).pptx
description
Arbejdsspørgsmål til Tur i natten.docx
description
Citatteknik.docx
description
Ingen lektier! Vi arbejder i timen videre med arbejdsspørgsmålene til novellen "Tur i natten".
Grammatisk fokus. Lad computeren blive hjemme :)
Det store grammatikkursus.pptx
description
Om indledninger og afslutninger (1).docx
description
Skriveøvelse indledning.docx
description
Læs opgaveformuleringen til jeres første stil grundigt igennem. Opgaveformuleringen lægger under 'Opgaver' her på Lectio.
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Den gode tale(r) - Værk 1
MUNDTLIGHEDSFORLØB (RETORIK)
Sprogligt perspektiv
I dette forløb arbejder vi med de 3 talegenrer og taler om, hvad (god) kommunikation er.
Undervejs i forløbet præsenteres eleverne for forskellige eksempler herpå. Formålet er, at eleverne skal opnå viden om og kunne analysere og fortolke forskellige typer af kommunikation. Endvidere er målet, at eleverne selv skal blive gode talere.
Læringsmål:
- At kunne redegøre for og anvende kommunikationsmodellen
- At kunne skelne imellem forskellige talegenrer
- At kunne skelne imellem retorikkens tre appelformer
- At kunne redegøre for nonverbal kommunikation (gestik, mimik, positur)
- At kunne redegøre for og anvende Ciceros pentagram
- At kunne analysere og fortolke en tale
- At kunne udarbejde og fremføre en tale med bevidst brug af faglige begreber
Tekster:
Uddrag fra Thomas Vinterbergs film "Festen" (1998).
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=RTIOQyjR4Ls&t=4s
Kronprinsesse Marys tale til Kronprins Frederiks 50-års fødselsdag
Greta Thunbergs tale ved Folkets Klimamarch
Interview med Bengt Holst: "Giraffe Copenhagen Zoo chief: 'I like animals'" (2014).
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=vuxgAC0dWK4
Supplerende teoretisk stof:
4.12 Kommunikationsanalyse fra IBogen: Håndbog i dansk (p210)
4.9 Retorik, Tre mundtlige talegenrer fra IBogen: Håndbog i dansk (c606)
4.9 Retorik, Ciceros pentagram fra IBogen: Håndbog i dansk (c607)
4.9 Retorik, Appelformer fra IBogen: Håndbog i dansk (c612)
Undervejs har eleverne lavet mindre skriveøvelser eksempelvis med afsæt i modtager- og afsenderforhold. De har fx skullet skrive en SMS til hhv. deres bedste ven/veninde og mormor.
Derudover har alle elever som afslutning på forløbet skrevet og fremhørt deres egen politiske tale med afsæt i ét de 17 verdensmål, og med fokus på brug af kropssprog og stemmeføring.
Indhold
Kernestof:
Vi starter op på et nyt forløb om mundtlig retorik: "Den gode tale(r)"
Mundtlig retorik 1.g DA .pdf
description
Dagens opgaver:
Uddrag af Kronprinsesse Marys tale til Kronprins Frederiks 50.docx
description
Appelformer
Læs om retorikkens appelformer (logos, ethos og pathos) i kompendiet s. 13-14. Hav fokus på, hvordan de adskiller sig fra hinanden.
Bruges i timen: Giraffe Copenhagen Zoo
Vi arbejder videre med appelformerne (logos, patos, etos), så genlæs afsnittet i kompendiet herom, hvis begreberne ikke hænger helt fast endnu :)
Gruppearbejde Appelformer .docx
description
Argumentets byggesten
Opgave til argumenttyper.docx
description
Greta Thunbergs tale ved Folkets Klimamarch .docx
description
Kig på jeres (verdensmåls)argumenter fra sidste lektion, så I er klar til at fremføre dem for en anden gruppe. I skal kunne redegøre for påstand + belæg.
Hvis man ikke var der i sidste lektion, så har jeg vedhæftet viden om argumentet + opgaven herunder:
Ingen lektier. Vi arbejder videre med Greta Thunbergs tale.
Skriv en tale (1.a).docx
description
I skal åbne og kigge på mine kommentarer til jeres stile, og skrive fokuspunkter ind i nedenstående dokument. Aflever det udfyldte dokument på elevfeedback.
Fokuspunkter til skriftlig dansk.docx
description
I får 45 minutter af timen, og så skal I være klar til at fremføre jeres (verdensmåls)taler. Så brug tiden hjemme på at færdiggøre selve talen, så kan I bruge tiden på skolen til at øve.
Hvis man ikke var til lektionen, så skal man holde tale alligevel (bare en kortere én). Gå igang med talen hjemme.
Vi julehygger, hører julemusik og spiller julebanko!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Selvvalgt roman (værk 1)
VÆRK 1 (ROMAN)
Eleverne har i forlængelse af mundtlighedsforløbet (Den gode taler) læst et selvvalgt værk samt afleveret et videooplæg herom.
Austeja: Lejemorderens guide til et smukt hjem af Hallgrimur Helgason
Cecilie: Vanillepigen af Ib Michael
Ida: Kunsten at græde i kor af Erling Jepsen
Julia: Kunsten at græde i kor af Erling Jepsen
Kajanitha: Kunsten at græde i kor af Erling Jepsen
Katrine: En lykkelig slutning, 11 % af Maren Uthaug
Luca: Lejemorderens guide til et smukt hjem af Hallgrimur Helgason
Mie: Eksil af Jakob Ejersbo
Sara: Kunsten at græde i kor af Erling Jepsen
Sille: Dette burde skrives i nutid af Helle Helle
Sofie R.: Lejemorderens guide til et smukt hjem - Hallgrimur Helgason
Sofie M.: Folkets skønhed af Merete Pryds Helle
Tobias: Doppler af Erland Loe
William: Kunsten at græde i kor af Erling Jepsen
Indhold
Kernestof:
Bruges i timen: Giraffe Copenhagen Zoo
Vi arbejder videre med appelformerne (logos, patos, etos), så genlæs afsnittet i kompendiet herom, hvis begreberne ikke hænger helt fast endnu :)
Mundtlig retorik 1.g DA .pdf
description
Gruppearbejde Appelformer .docx
description
Argumentets byggesten
Opgave til argumenttyper.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Kronologiforløb med fokus på kærlighed
KRONOLOGIFORLØB
I dette forløb har der været fokus på at lære, hvordan man analyserer, især fiktionstekster, og sætter dem ind i en litteraturhistorisk kontekst.
Vi har bevæget os fra den norrøne tid og frem til det moderne gennembrud med nedslag i folkeviser, barok, oplysningstid, romantik og frem til 1900-tallet. Tematisk har vi haft fokus på kærlighed.
Læringsmål:
- at redegøre for karakteristiske træk ved de udvalgte litterære perioder.
- at lave en analyse af litterære tekster og sætte dem i perspektiv til den litterære periode, som de er skrevet i.
- at skrive en analyserende artikel ud fra en af de læste tekster med perspektivering til perioden.
Tekster:
Middelalder:
Riddervise: "Ebbe Skammelsøn"
Barokken:
Kingo: ”Keed af Verden, og kier ad Himmelen” (1681)
Maleri: Selvportræt med vanitas af David Bailly (1651)
Oplysningstiden:
Holberg: "Pernilles korte Frøkenstand" - akt 1, scene 1-7 (1727)
Supplerende materiale:
Intro til perioderne: "Litteraturhistorien- på langs og på tværs" (i-bog, Systime):
https://litthist.systime.dk/
Intro til slægtssamfund >< moderne samfund: ”Slægt og ære”. In: ”Dansk på ny”, Systime:
https://danskpaany.systime.dk/?id=159
Intro til barokkens samfund:
https://litthist.systime.dk/?id=145
”Analysemodel til Holbergs komedier”: In: ”Brug litteraturhistorien”, Systime:
https://bl.systime.dk/?id=p160
Indhold
Kernestof:
Vi gennemgår Dronningens nytårstale i starten af lektionen. Brug lektietiden (25 min.) på at færdiggøre arbejdsspørgsmålene, hvis man ikke blev helt færdig i sidste lektion. Skim desuden talen og jeres noter, så I alle kan deltage i den fælles gennem
Derefter starter vi op med et nyt forløb!
Intro til forløb + middelalder
Intro til folkeviser (Bruges i timen)
Gruppearbejde om Ebbe Skammelsøn.docx
description
I skal hjemme læse folkevisen Ebbe Skammelsøn. Brug ODS, hvis I støder på ord, som I ikke forstår. Skriv lidt stikord ned til handlingen og tænk over middelalderens syn på kærlighed, slægt og ære, som vi talte om i sidste lektion.
Ebbe Skammelsen (Tekst).pdf
description
Hvis I synes, at visen er svær at forstå, så kan denne tegneserie læses som hjælp!
Vi arbejder videre med Ebbe Skammelsøn og slægtsdramaet! Lektien er at have styr på visens handling. Skim riddervisen og/eller jeres noter igennem inden lektionsstart.
Kingo. Keed ad verden og kier ad himmelen (Tekst).docx
description
Kingo. Keed af Verden Og kier ad Himmelen (Arbejdsspørgsmål).doc
description
Vi skal arbejde med en ny periode: barokken! I skal derfor til timen læse om perioden og svare på spørgsmålene sidst i dokumentet.
Vi bruger først lidt tid på at færdiggøre barokken og Kingos salme, men lav stadigvæk lektien. Det tager maksimalt 15 minutter.
Barokkens livssyn og litterære kendetegn
Oplysningstiden (Gruppearbejde).docx
description
Lektien er den samme som til i fredags!
I skal have læst scene 1 og 2 i Akt 1 af Ludvig Holbergs drama "Pernilles korte Frøkenstand" (s. 1 til side 2, øverst i vedhæftede kopi).
Gruppearbejde om uddrag af Ludvig Holbergs Pernilles korte Frøkenstand.docx
description
Uddrag af Holbergs Pernilles korte Frøkenstand.pdf
description
Læs op på jeres noter til uddraget fra dramaet ”Pernilles korte Frøkenstand”. I får den første del af timen til at færdiggøre arbejdsspørgsmålene.
Quizlet: Oplysningstid!
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Det moderne gennembrud (DHO) - Værk 2
DANSK-HISTORIE-OPGAVEN
Periodeforløb i dansk og historie som optakt til DHO, hvor vi fokuserer på perioden det moderne gennembrud (1870-1890).
I forløbet har vi med afsæt i Brandes haft særligt fokus på, at periodens forfattere skulle sætte problemer under debat. Derudover har undervisningen kredset om de tre k'er: køn, klasse og kirke, dvs. forholdet mellem kønnene, uligheden mellem forskellige sociale klasser og religionens rolle i samfundet.
Læringsmål:
- at kunne redegøre for karakteristiske træk ved den udvalgte periode
- at kende de centrale træk ved kritisk realisme, naturalisme og impressionisme
- at kunne foretage en selvstændig analyse og fortolkning med sikker brug af de danskfaglige begreber
- at kunne foretage metodeovervejelser
- at kunne foretage en tematisk og litteraturhistorisk perspektivering
- at kunne dokumentere analyseiagttagelser (citatbrug)
I de særskilte DHO-lektioner er der fokus på det opgavetekniske (struktur, formalia, problemformulering/opgaveformulering etc.)
Tekster:
Georg Brandes: "af indledningen til emigrantlitteraturen", Krydsfelt (2010) (s. 134-136)
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (1887)
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag (En Idyl)" (1896)
Herman Bang, "Den sidste balkjole" (1887)
Amalie Skram, "Karens Jul" (1885)
Amalie Skram: "Constance Ring" (1885) (uddrag)
Henrik Ibsen: "Et Dukkehjem" (1879) (VÆRK 2) + Perspektivering til SKAM, sæson 1, episode 11 (21:34-29:10), DR (2016):
https://www.dr.dk/drtv/se/skam_57467
Vi har også arbejdet med malerierne: "Sat ud" (1892) af Erik Henningsen og "Udslidt" (1889) af H. A. Brendekilde som illustrationer på de fattiges levevilkår.
Supplerende tekster:
- Jørn Jacobsen & Conni Paldam, "De moderne gennembrud", Systime (2011) (s. 8-15)
- 1870-1890: Det moderne gennembrud:
https://litthist.systime.dk/?id=125#c1002
- Den naturalistiske skrivestil:
https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=140
- Impressionismen og Herman Bang:
https://bl.systime.dk/?id=186
- Sædelighedsfejden:
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=192
- Det naturalistiske drama:
https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=142
(hele kapitlet)
Dilemmaøvelse "Sara & Monopolet":
Her skulle eleverne selv formulere forskellige dilemmaer og dertilhørende svar med afsæt i hovedpersonernes udfordringer og konflikter i forløbets tekster.
Indhold
Kernestof:
De moderne gennembrud.pdf
description
De moderne gennembrud (Arbejdsspørgsmål).doc
description
Spørgsmål til DR-dokumentar (1.g).docx
description
Ingen lektier! Vi påbegynder DHO-forløbet om det moderne gennembrud.
Georg Brandes (Pararbejde).docx
description
Brandes - Af Indledning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur.pdf
description
Vi arbejder videre med indføringen til det moderne gennembrud.
Pontoppidan - Naadsensbrød (1887).pdf
description
Naadsensbrød - spørgsmål.docx
description
Medbring jeres fysiske udgave af Georg Brandes-teksten. Lektien er hjemme at svare på resten af spørgsmålene. Husk at understrege i teksten.
Realisme og naturalisme.doc
description
Kære 1.a!
Naadsensbrød - Spørgsmål.docx
description
Lønningsdag (Arbejdsspørgsmål).docx
description
I dag skal vi arbejde med "Lønningsdag" af Martin Andersen Nexø. I skal derfor læse novellen hjemme. Mens I læser, skal I have fokus på, hvordan arbejderne beskrives.
Nexø - Lønningsdag (1896).pdf
description
Skriveøvelse til impressionismen.docx
description
Vi skal til den igen, og denne gang er vi nået til Herman Bang og impressionismen. I skal derfor læse vedhæftede tekst til timen.
Herman Bang. Den sidste balkjole (Tekst).pdf
description
Herman Bangs impressionistiske skrivestil.docx
description
En lille replik .pdf
description
Sædelighedsfejden.docx
description
Constance Ring - Arbejdsopgaver.docx
description
Vi er nået til emnet: køn (!)
Det naturalistiske drama (opdateret).pptx
description
Introducerende opgaver til 'Et Dukkehjem'.doc
description
Et Dukkehjem
LEKTIE (IFM. FEEDBACKEN PÅ JERES AFLEVERING):
Et dukkehjem (uddrag)-1.pdf
description
Vi starter med at se jeres remedieringsvideoer fra sidste lektion.
Sara & Monopolet (1.g).docx
description
Intro til metode i dansk DHO (1.a).pptx
description
Lektion 3: Introduktion til DHO'en
Bruges i timen:
description
Lav øvelserne i de to vedhæftede dokumenter. Det handler om at stille spørgsmål til jeres emne. Selvom der står i dokument 2, at I skal gøre det i gruppen, så er det en individuel lektie.
Praktiske råd vedrørende udformningen af DHO.docx
description
Sådan skriver du dit metodeafsnit.dotx
description
I får jeres afleveringer tilbage i timen!
Fokuspunkter til skriftlig dansk 1a.docx
description
Det store grammatikkursus.pptx
description
Fælles feedback (1.a) .docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Samfundskritisk litteratur i nyere tid - Værk 3
SAMFUNDSKRITISK LITTERATUR I NYERE TID (FOKUS PÅ DE SENESTE FEM ÅR)
Dette forløb har et litterært og sprogligt perspektiv.
I forlængelse af DHO-forløbet om det moderne gennembrud skal vi arbejde med nyere realistisk og samfundskritisk litteratur. Dvs. litteratur, der, ligesom under det moderne gennembrud, sætter problemer under debat.
Læringsmål:
- at kunne analysere og fortolke litterære tekster med sikker brug af danskfaglige begreber (fx stilistiske og fortælletekniske begreber).
- at kunne reflektere over litteraturens rolle i samfundsdebatten
- at kunne foretage en tematisk og litteraturhistorisk perspektivering
- at opnå viden om tendenser inden for nyere realistisk litteratur (inden for de sidste 5 år)
Kernetekster:
Jan Sonnergaard
Niviaq Korneliussen
En gruppe af 45 forfattere
Caspar Erics digtsamling: "Nye balancer" (2023)
Supplerende materiale:
Tendenser i nyeste tid:
https://litthist.systime.dk/?id=294
Indhold
Kernestof:
Velkommen tilbage fra ferien! Jeg håber, I har haft en dejlig en af slagsen. Vi lægger ud med et nyt forløb med titlen "Samfundskritisk litteratur", og i den forbindelse tager vi hul på kritisk realisme i 1990'erne. I skal derfor læse Jan Sonnergaard
Jan Sonnergaard Sex (Tekst).docx
description
Kompendium grundforløb .pdf
description
Bruges i timen:
Minikompendium til stilistisk analyse.pdf
description
Vi fortsætter med at læse litteratur, der sætter problemer under debat. Læs til lektionen uddraget af Niviaq Korneliussens roman "Blomsterdalen". Skriv noter til en karakteristik af miljøet, mens du læser.
Niviaq Korneliussen Blomsterdalen.pdf
description
Gruppearbejde om uddrag af Blomsterdalen.docx
description
Langdigt af forfattere for et frit Palæstina Jeg er vred (2023).pdf
Medbring jeres (guld)noter fra sidste lektion!
I skal huske "Langdigtet", hvis man fik digtet på papir i sidste lektion.
Jeg deltog i langdigtet.
I skal læse opgaveformuleringen til jeres næste aflevering: "Problemer under debat" samt de 3 tekster, som er knyttet til opgaveformuleringen.
I finder opgaveformuleringen + teksterne under 'opgaver'.
Skriveøvelse 1.docx
description
Skriveøvelse 2.docx
description
Elevstile i genren "debatterende artikel"
I skal hjemme lave skriveøvelse 3 (ikke skriveøvelse 4). I skal opstille 5 påstande + dertilhørende belæg. Tag afsæt i, hvad I mener - Skal "kunst og litteratur sætte problemer under debat"? Aflever dit udfyldte skema i elevfeedback.
Skriveøvelse 3+4.docx
description
Den debatterende artikel (fra undervisningen).pdf
description
Arbejdspørgsmål til DET VREDE DIGT, HAHA.docx
description
I skal have læst om Casper Eric (vedhæftede dokumentet) + første del af hans digtsamling: Nye balancer. Find novellesamlingen som PDF under 'opgaver'.
Baggrund + Nye balancer.pdf
description
Analyseopgaver til Nye balancer.docx
description
Læs resten af Caspar Erics digtsamling "Nye balancer".
Færdiggør arbejdspørgsmålene til "DET VREDE DIGT, HAHA".
Kreativ opgave.docx
description
Vi arbejder videre med Caspar Erics digte!
Vi afslutter vores forløb: "Samfundskritisk litteratur".
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Politisk kommunikation
POLITISK KOMMUNIKATION
Mediemæssigt + sprogligt perspektiv
I dette forløb om politisk kommunikation arbejder vi videre med begrebsapparatet fra mundtlighedsforløbet i 1.g (kommunikationsmodel, talegenrer og appelformer), ligesom vi repeterer stilistisk analyse. Derudover fokuserer vi på Toulmins argumentationsmodel (den udvidede), argumenttyper, ordvalgsargumenter, framing og newspeak. Eleverne introduceres også for sociologerne Goffmann og Meyrowitz med afsæt i begreberne ’face’, (fore)frontstage, middle region og (deep)backstage med afsæt i, hvordan politikere i dag iscenesætter sig selv på sociale medier, og dermed skaber et særligt ’face’.
Læringsmål:
- at kende til centrale former for politisk kommunikation og kunne forklare begreber som argumentation, framing, newspeak og appelformer
- at kunne analysere sproglige og retoriske virkemidler i politiske taler, kampagner og sociale medier
- at kunne redegøre for de læste tekster, taler, videoer og øvrige materialer
- at kunne sætte teksterne i relation til hinanden og diskutere, hvordan politikere og medier påvirker holdninger og den offentlige debat
Tekster:
Kompendium 1 & 2: kommunikationsmodel, talegenrer, appelformer, argumenttyper, nyhedskriterier, face-teori
Den tidligere amerikanske præsident Donald Trumps tale før stormen på Capitol (06.01.2021) (uddrag)
Link:
https://www.npr.org/2021/02/10/966396848/read-trumps-jan-6-speech-a-key-part-of-impeachment-trial
Kamala Harris' kampagnevideo (25.07.2024)
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=sHky_Xopyrw
Udvalgte politikeres profiler på Instagram, herunder posts fra Mette Frederiksen, Alex Vanopslagh, Pia Olsen Dyhr, Inger Støjberg og Morten Messerschmidt
Supplerende tekster:
Håndbog til dansk litteratur, sprog og medier (Systime):
Retorik:
https://hbdansk.systime.dk/?id=204
Argumentation:
https://hbdansk.systime.dk/?id=202
Kommunikationsanalyse:
https://hbdansk.systime.dk/?id=210
Grundbog i retorik (Systime):
https://grundbogiretorik.systime.dk/#c1312
Diamantfamilien: Den nye Elvira (S4: E2) (00:00-05:50)
Som et kreativt produkt har eleverne skullet forfatte et debatindlæg, hvor de argumenterende for en sag, og derigennem selv legede politikere. De skulle i den forbindelse formulere en påstand + mindst 3 dertilhørende belæg og vise, at de kunne anvende sproglige og stilistiske virkemidler i praksis.
Indhold
Kernestof:
Kommunikationsmodellen.pdf
description
14. Medieanalyse af reklamefilm
Kamala Harris Launches Her Campaign for President
Jeg ville have lavet den her som en svar-bazar med jer, men tiden løb fra os! Kig i stedet på spørgsmålene hjemme, og overvej, hvor mange af dem du kan svare på.
Svar-bazar (Samfundskritisk litteratur).docx
description
Argumentation
Forskellene på mundtlig og skriftlig kommunikation.docx
description
Læs om Toulmins argumentationsmodel i kompendiet 'Argumentationsanalyse' s. 1-4. Noter de ord, som I synes er svære.
Kompendium til argumentationsanalyse.pdf
description
Find derudover på en påstand, som du gerne vil overbevise andre om. Noter påstanden i elevfeedback.
Øvelser argumentationsanalyse.docx
description
Tale fra den tidligere amerikanske præsident Donald Trump, den 6. januar 2021.docx
description
Politisk kommunikation .pptx
description
Ingen lektier. Brug tiden på stilen i stedet for! Husk dine noter til analysen af Trumps tale.
Teori om argumenttyper og framing .pdf
description
Kage/snack: Katrine
Argumenttyper og framing (Skriveøvelse) .docx
description
(Gen)læs afsnittet om framing og newspeak (s. 9-10).
I får lidt ekstra tid til at gøre jeres 'produkt' færdigt (30 minutter). Derefter skal I være klar på at give hinanden peer feedback på jeres produkter.
Peer feedback Guide.docx
description
Mappe til jeres 'produkter'
Fælles skriftlighedsmappe
Lektien hjemme er at have givet peer feedback (hvis man ikke blev færdig!) til den gruppe, som man skulle give respons til og uploade det i mappen.
Derudover skal I alle læse mine kommentarer til jeres stile og udfylde dette dokument: Fokuspunkter til skriftlig dansk .docx og uploade det til drev.
Den debatterende artikel. Brug af patos.docx
description
I skal have læst teksterne 1-4 til jeres næste aflevering: "Brug af patos". I finder teksterne i dokumentet.
Brug af patos - Debatterende artikel - opgaveformulering.docx
description
Bruges i timen:
Læs s. 1-6 i kompendiet grundigt, og besvar nedenstående to spørgsmål. Resten skal skimmelæses:
Hvordan adskiller de relationelle medier sig fra de mere traditionelle nyhedsmedier?
I skal kunne fremlægge jeres gruppearbejde om politikernes brug af sociale medier: Hvordan iscenesætter de dem selv og deres parti på instagram?
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Romantik og national identitet
ROMANTIK OG NATIONAL IDENTITET
Litterært perspektiv
Forløbet har fokus på romantikken som periode i sin brede definition (1800-1870) med fokus på understrømningerne: universalromantik, nationalromantik, nyplatonisme, poetisk realisme, romantisme og skrækromantikken (gyseren). Vi arbejder med periodens tekster fra såvel et litterært såvel som et sprogligt perspektiv.
Ifm. strømningen 'nationalromantik' fokuseres der særligt på, hvad hhv. national identitet og danskhed er.
I denne forbindelse arbejder vi komparativt med lyriske tekster og medietekster. Her analyseres og sammenlignes således nyere og ældre fremstillinger af Danmark og danskerne.
Læringsmål:
- at kunne karakterisere romantikken som periode
- at læse udvalgte (kanon)forfattere
- arbejde med tekstlæsning på forskellige taksonomiske niveauer
- at arbejde med grundlæggende tekstanalytiske begreber og metoder
- at kunne reflektere over den nationale identitet
- at kunne skrive en analyserende artikel med afsæt i en komparativ analyse af digt og video
Sideløbende har vi arbejdet med stilistik.
Tekster:
Fodboldsange
Oehlenschläger, "Morgen-Vandring"
Staffeldt, "Indivielsen"
Grundtvig, "Langt høiere Bjerge"
H. C. Andersen, "I Danmark er jeg født" + Natasja
Steen Steensen Blicher, "Hiemvee"
Analyserende artikel: Nikoline, "Danskhed" + musikvideo
Indhold
Kernestof:
I skal fremlægge jeres noter i en video og dele den med mig. Aflever den i denne mappe inden lektionsstart:
Styr på skrivningen
Gruppearbejde om fodboldsange.docx
description
Sproglig-stilistiske virkemidler:
Afsnit
Læs følgende afsnit om perioden: Romantikken.
Podcastproduktioner
Podcast om romantikken (Peer feedback).docx
description
Lektionens tekster:
Handout til Romantikken (AA).docx
description
I skal have arbejdet med jeres strofer til digtet "Morgen-Vandring" - enten 1-6 eller 7-12, så I kan præsentere dem både for jeres gruppe + klassen.
Indvielsen - spørgsmål.docx
description
I skal færdiggøre arbejdsspørgsmålene til "Indvielsen" af Staffeldt, så vi kan gennemgå dem i plenum.
I skal læse "Langt høiere Bjerge" af Grundtvig. Skriv stikord til kompositionsanalyse (både ydre og indre), mens du læser digtet. Se gloser bagerst. Hvis der er andre ord, du ikke forstår, så brug ODS (Ordbog over det Danske Sprog).
Ordbog over det danske Sprog - ordnet.dk
Grundtvig Langt høiere Bjerge.pdf
description
Link til komposition:
Genlæs dine noter til Grundtvigts digt: "Langt høiere Bjerge", og skriv 3 ting til hver strofe, som karakteriserer den. Aflever på elevfeedback.
Arbejdsspørgsmål, Langt høiere Bjerge.docx
description
VisitDenmark - Mere end bare Danmark
Læs hjemme H. C. Andersens digt: "I Danmark er jeg født". Slå op på ordnet.dk, hvis der er ord I ikke forstår. Læsefokus: Noter for hver strofe, hvilke aspekter ved fædrelandet, der fremhæves. Aflever på elevfeedback.
Tekster:
Oversigt over sproglige billeder og figurer.docx
description
Vi starter timen med perspektiveringen til Natasja, så husk dine noter!
I dag går vi i gang med jeres næste stil. Som lektie skal I derfor læse opgaveformuleringen og teksten "Danskhed" af Nikoline (Stilen ligger under opgaver i Lectio).
Læs Steen Steensen Blichers digt "Hiemvee" to gange, og giv derefter et bud på, hvad digtet handler om.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Dokumentarforløb - Værk 4
DOKUMENTARFORLØB (KRIG) + VÆRK 4
Mediemæssigt perspektiv
I dette forløb arbejder vi med dokumentaren som genre. Tematisk har forløbet fokus på konsekvenserne af krig.
Læringsmål:
- at kunne skelne mellem fakta- og fiktionstekster/fakta- og fiktionskontrakter
- at kunne definere dokumentargenren
- at kunne genkende autenticitetsmarkører
- at kunne skelne mellem den observerende, den autoritative og den deltagende dokumentar
- at kunne analysere en films dramaturgi (herunder bølgemodel >< berettermodel)
- at kunne lave en fokuseret analyse af brugen af de filmiske virkemidler med fokus på effekten
Tekster/dokumentarer:
Arbejde med selvvalgt dokumentar i grupper med fokus på filmiske virkemidler og dokumentargenre.
Uddrag af Armadillo: Anslagsanalyse.
Værkanalyse af "Flugt" (Jonas Poher Rasmussen, 2021) (Værklæsning 3).
Artikel: Den animerede danske dokumentarfilm ’Flugt’ er perfekt filmkunst (2021). Link:
https://www.information.dk/kultur/anmeldelse/2021/06/animerede-danske-dokumentarfilm-flugt-perfekt-filmkunst
Gruppearbejde omkring udvalgte dokumentarer:
Gruppe 1: Maria Lyhne Høj: På Ubestemt Tid, DR (2015)
Gruppe 2: Mads Nilsson, Troels Kingo: Advokaternes tag-selv-bord, DR (2015)
Gruppe 3: Michael Moore: Sicko, (2007)
Gruppe 4: Ron Frickes: Samsara, 2012 Tilgængelig på CFU
Gruppe 5: Lars Von Trier og Jørgen Leth: De fem benspænd (2003)
Gruppe 6: Ziska Szemes: Mig og min næse (2009)
Supplerende tekster:
Dorte Granild m.fl.: ”DOX”, L&R Uddannelse 2016, uddrag af s. 16-26 + s. 33-44
Berit Riis Langdahl m. fl.: ”Krydsfelt”, Gyldendal 2010, s. 300 + 317:
FILM-X: Håndbog i filmiske virkemidler (2003)
Indhold
Kernestof:
Vi går i gang med et nyt forløb om dokumentaren i dag. Som lektie skal I læse disse 3 afsnit om filmiske virkemidler:
Anslag til Armadillo (Gruppearbejde).docx
description
I skal alle have fundet to forslag til dokumentarer. Du bestemmer selv, hvilken dokumentartype, men du skal kunne begrunde dit valg over for din gruppe. Det SKAL være danske dokumentarer, og I kan finde mange eksempler på de vedhæftede links. Titlern
DRTV - Dokumentarer - Se udenlandske og danske dokumentarfilm
Bruges i timen:
Arbejdsspørgsmål til selvvalgt dokumentar.docx
description
I skal kunne fremlægge jeres selvvalgte dokumentar for hele klassen. Sørg for at have noter/powerpoint klar.
I skal introduceres for 3 nye dokumentargenrer, herunder den poetiske, den refleksive og den performative dokumentar. Læs om de 3 dokumentargenrer, og noter til hver genre 3 karakteristika ved genren. Aflever dine noter i elevfeedback.
Oversigt over dokumentargenrer.docx
description
Flugt - elevark (1).docx
description
Læs anmeldelsen:
description
Hav set det klip fra dokumentaren, som du skal arbejde med. Dokumentaren er lånt til jer på mitCFU.
Kompendium (Dokumentarforløb)
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Vidnesbyrdlitteratur - Værk 5
VIDNESBYRDLITTERATUR (MAUS) + VÆRK 5
Litterært perspektiv
Forløb om vidnesbyrdlitteratur som genre. Som eksempel herpå læses den den grafiske roman (MAUS).
Læringsmåll:
- at kende centrale genretræk ved vidnesbyrdlitteraturen
- at kunne analysere og fortolke vidnesbyrdlitteratur med fokus på stilistik, fortælleteknik og genretræk.
- at kunne perspektivere til teksternes historiske samtid
- at kende centrale genretræk ved den grafiske roman og kunne anvende begreberne i analysen af "MAUS"
- at kunne lave en remediering (fra litterær tekst til tegneseriestribe)
Tekster:
Primo Levi: Uddrag af "Hvis dette er et menneske" (IN: Thor Gustafsson m.fl.: "Litteratur med udsyn", s. 169-175)
Art Spiegelman: "MAUS", bind 1 + 2 (1973-1991) (Værklæsning 4)
Supplerende tekster:
"Grafiske romaner", s.12-13, 17, 106-107 (Mimi Olsen m.fl., 2015)
"Litteratur med udsyn", s. 154-165 (2016)
Kristeligt Dagblad, "Musen, hans søn og Auschwitz", d. 27. januar 2012:
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/musen-hans-s
øn-og-auschwitz
Indhold
Kernestof:
Bruges i timen:
Kom godt i gang med at skrive | Eksamensgenrerne dansk stx
Den reflekterende artikels opbygning | Eksamensgenrerne dansk stx
Læs om Primo Levi og første kapitel "Rejsen" (s. 166-171). Marker en passage, som gjorde særlig indtryk på dig.
Primo Levi - Hvis dette er et menneske.pdf
description
Arbejdsspørgsmål til Primo Levi.doc
description
MAUS, Bind 1 - Kapitel 1 & 2 .docx
description
I skal have læst kapitel 1 "Sheiken" og 2 "Hvedebrødsdage" i MAUS (s. 11-42).
Bruges i timen: Læsekreds til MAUS (2.a).docx
description
I skal læse kapitel 3 "Krigsfange" + 4 "Rebet strammes" i MAUS (s. 43-95) og lave jeres individuelle opgave.
Spørgsmål. MAUS, Bind 1 - Kapitel 3 & 4.docx
description
I skal læse kapitel 5 "Musehuller" + 6 "Musefælden" i MAUS (s. 97-161) og lave jeres individuelle opgave.
Lektie til d. 28.03. -
Læs resten af MAUS (dvs. hele bind 2).
Karakteristik, Vladek
Maus kapitel 2, bind 2 - gruppearbejde (2.a)
Opsamling på Maus.
Orienter jer i dokumentet og find 'jeres opgave'. I skal ikke gå igang med den derhjemme, men lav hjemmefra en kort brainstorm. Noter 7-10 stikord, der kan hjælpe gruppearbejdet igang. Aflever i elevfeedback.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Reportagen
Mediemæssigt og sprogligt perspektiv.
I dette forløb arbejder vi med reportagen som journalistisk genre. Vi undersøger, hvordan reportagen kombinerer fakta, beskrivelser og personlige observationer for at skabe nærvær og autenticitet hos læseren. Derudover arbejder vi med genretræk, nyhedskriterier og sproglige virkemidler i både klassiske og moderne reportager.
Læringsmåll:
- at kende til karakteristiske træk ved reportagegenren
- at kunne analysere en reportage med sikker brug af danskfaglige begreber (kommunikationsmodel, nyhedskriterier, nyhedstrekanten, fakta - og fiktionskoder, stilistik)
- at kunne foretage en komparativ analyse af en reportage og en nyhedsartikel/telegram.
Tekster:
Henrik Cavling, "Eksplosionen", Dags-Avisen (1882)
Nils Thorsen m.fl.: Stille tirsdag morgen ... så pludselig er det hovedstolen, der brænder, Politiken 17/4- 24
Søren Flott, Thomas Laursen og Ole Sønnichsen: "Som om solen kom for tæt på", Jyllandsposten (2004)
Perspektivering til nyhedstelegrammet:
"Katastrofen i Kolding", DR (2004):
https://www.dr.dk/nyheder/htm/baggrund/tema2004/seest/67.htm
Supplerende tekster:
Kommunikationsmodel + kommunikationssituation:
https://hbdansk.systime.dk/?id=210
Nyhedsformidlingens historie: Bl.a. fra ”Ryd forsiden”, Henning Olsen m.fl. 2004
Arbejdet med reportagerne:
https://reportageniordogbillede.ibog.dansklf.dk/?id=147
De journalistiske storgenrer:
https://storenyheder.systime.dk/?id=156
Reportage (som genre):
https://indidansk.dk/reportage-genretraek
Reportagens layout:
https://indidansk.dk/wp-content/uploads/89876b040725811af621e6d9f0503bec.pdf
Oversigt over reportagens genretræk og faktakoder
Indhold
Kernestof:
Vi skal igang med et nyt forløb om reportagen! Læs hjemme s. 4-9 i kompendiet.
Tag din stil med til timen. Det er vigtigt, at du er begyndt at skrive på den. Husk at oprette og skrive i et Google Drev-dokument, som I plejer.
Skimmelæs den vedhæftede reportage. Tænk over, mens I læser, hvordan journalisten, Henrik Cavling, bringer sig selv i spil i teksten.
Vi arbejder videre med "Eksplosionen". Skim reportagen igennem (igen), og lav hjemmefra en kompositionsanalyse (dvs. spørgsmål 1 på arbejdsarket).
Vi skal i dag arbejde med en reportage, som blev skrevet i forbindelse med fyrværkeriulykken i Seest i Kolding i 2004.
Kompendium - Reportagen
Arbejdsspørgsmål - Som om Solen kom for tæt på
Ingen lektier.
Arbejdsspørgsmål
Vi afrunder Børsen i brand-reportagen. Og taler om den skriftlige årsprøve i dansk. Har du spørgsmål, så tag dem med! ;)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Tilladte hjælpemidler til årsprøven - 2.a
Tilladte hjælpemidler:
- I må bruge alt udleveret materiale.
- I må bruge alle jeres noter/materiale/gruppearbejde etc., men husk at downloade fra drev.
- Husk at downloade de kompendier, jeg har udleveret til jer (fx til stilistisk analyse, argumentationsanalyse, dokumentargenren etc.)
- Husk at downloade mappen "2a skriftlig årsprøve - hjælpedokumenter" fra drev:
https://drive.google.com/drive/folders/1VWEdI7ddzhU1BILv5XeagA8wWm3ALLjR?usp=share_link
- Husk at downloade undervisningsbeskrivelsen fra Lectio - I må ikke tilgå Lectio under eksamenen.
I må tilgå følgende materiale online, da det har været anvendt i undervisningen:
Litteraturhistorien på langs og på tværs:
https://litthist.systime.dk/
Grundbog til medier i dansk (Systime):
https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=138
Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier:
https://hbdansk.systime.dk
Ordbog over det danske sprog:
www.ordnet.dk
Ordbøger: synonym-, retskrivnings og fremmedordbog:
https://www.ordbogen.com/da/.
I kan vælge den specifikke ordbog i fanen til venstre: “Alle mine ordbøger”
Indhold
Omfang
Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Storbyen - Ekspressionisme og futurisme
Litterært perspektiv.
I dette forløb fokuseres der på tekster fra mellemkrigstiden, der tematiserer storbyen.
Læringsmål:
- at kunne redegøre for udvalgte modernismer (ekspressionisme og futurisme)
- at kunne læse og forstå et svensk digt
- at kunne foretage en fokuseret stilistisk analyse
- at kunne sætte de læste tekster i perspektiv til perioden
- at kunne foretage en tematisk perspektivering
- at kunne sætte teksterne i relation til hinanden med fokus på storbyen
Tekster:
Ekspressionisme:
Tom Kristensen: "Nat i Berlin" (1921)
Futurisme:
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" (1918)
Emil Bønnelycke: "Berlin" (1918)
Perspektiveringstekster:
Nordstrøm: "Berlin" (2006) + USSEL (feat. Marcus.wav): ”Berlin” (2023)
Michael Strunge: "NAT I ELECTRI-CITY" (1979)
Michael Strunge "Den hæslige by" (1981)
Supplerende tekster:
Litteraturens huse (i-bog, Systime):
https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2036
Litteraturhistorien - på langs og på tværs (i-bog, Systime):
https://litthist.systime.dk/?id=171#c461
https://litthist.systime.dk/?id=171#c466
https://litthist.systime.dk/?id=177
Indhold
Kernestof:
Velkommen tilbage, søde 3.a. Jeg håber, at I har haft en virkelig dejlig ferie og nu er helt klar til jeres sidste år på Rødkilde! Vi starter med fælles feedback på jeres årsprøvestile (hav derfor læst den og din individuelle feedback som forberedels
Link til klassenotesbog
Fokuspunkter til skriftlig dansk.docx
description
I dag går vi igang med et forløb om storbyen. I skal derfor introduceres til modernismen, og den første forfatter, som vi skal arbejde med er én af de store kanonforfattere, Johannes V. Jensen.
Vi samler op på opgaveformuleringen til jeres næste stil og de to tekster, som hører til. I skal derfor have læst dem og udfyldt sammenligningsdokumentet, så I derefter er klar til at gå igang med at skrive selve stilen.
Link til klassenotesbogen
Ekspressionismen – Tom Kristensen og Broby-Johansen | Litteraturens genveje
I fordelte i sidste lektion punkterne til den stilistiske analyse af digtet "Fribytter" imellem jer. Lektien hjemme er derfor at bruge 20 minutter på ens punkt.
I har ikke lektier for. Brug tiden på afleveringen.
Vi er nu nået til en anden gren af modernismen, nemlig futurismen, og I skal derfor læse vedhæftede tekst af Emil Bønnelycke. Overvej, mens du læser: Hvordan beskriver han den nye tid? Fremhæv og understreg 5 centrale ting fra teksten.
Emil Bønnelycke Aarhundredet.doc
description
Vi går nu frem i tid, og er nået til 80'erne og storbymodernismen. I den forbindelse skal I læse Michael Strunges digte "NAT I ELECTRI-CITY" og "DEN HÆSLIGE BY". Tag noter til, hvordan Strunge skildrer storbyen i de to digte.
Du skal læse vedhæftede digt af Dan Turéll som lektie til i dag. Mens du læser skal du understrege/markere alle de konkrete steder, som nævnes i digtet (Fx Vesterbro, Strøget etc.)
description
Læs feedbacken til jeres stil igennem. Bagefter udfylder I jeres individuelle dokument: "Fokuspunkter til skriftlig dansk", som ligger på Drev. Husk IKKE at kopiere mine kommentarer ind i dokumentet. Omskriv feedbacken med jeres egne ord.
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Autofiktion - Selvfremstilling i litt. og medier
Litterært, sprogligt og mediemæssigt perspektiv.
Forløb om autofiktion med fokus på selvfremstilling i litteratur og medier
Læringsmål:
- at kunne redegøre for genrerne autofiktion og performativ biografisme
- at kunne redegøre for fiktions-, fakta- og dobbeltkontrakt
- at kunne skelne mellem det fortalte jeg og det fortællende jeg.
- at kunne lave en selvstændig analyse og fortolkning med sikker brug af danskfaglige begreber.
- at kunne reflektere over konsekvenser ved autofiktionen som genre
- at kunne læse en tekst på norsk
Tekster:
Casper Christensen & Frank Hvam: Klovn. "Nina kære Nina" (sæson 3, afsnit 4) (2006).
Knud Romer: Uddrag af "Den som blinker er bange for døden" (2006)
Georg Græsholt: "Åbent brev til Romer", Weekendavisen 2/2-07
Leonora Christina Skov: Uddrag af "Den der lever stille", Politikens Forlag (2018) (s. 20-28)
Yahya Hassan: Uddrag af "LANGDIGT" + "BARNDOM" (2013)
Uddrag af interview med Yahya Hassan:
http://politiken.dk/debat/ECE2095547/digter-jeg-er-fucking-vred-paa-mine-foraeldres-generation/
Thomas Korsgaard: "I bor da meget pænt", Lindhardt og Ringhof (2019)
Jesper Spanning & Rosalinde Mynster, "Vores fars sol" (2024):
https://www.dr.dk/drtv/program/vores-fars-sol_460353
Supplerende tekster:
Litteraturhistorien- på langs og på tværs:
https://litthist.systime.dk/?id=294#c1502
De seneste fem års litteratur:
https://5aarslitt.systime.dk/?id=334
Håndbog til dansk - Litteraturhistorie:
https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=243
Brug litteraturhistorien:
https://bl.systime.dk/?id=341
Textur:
https://textur.systime.dk/?id=266
Indhold
Kernestof:
I skal have læst/hørt jeres eksamensøvelse fra d. 18/09. Derefter gennemgår jeg min egen besvarelse, som også ligger på OneNote.
Vi arbejder videre med afsnittet fra Klovn. Skim s. 243-247. LÆS s. 248-251, dvs. paratekst 1 & 2.
Romer Den som blinker er bange for døden.pdf
Åbent brev til Romer .docx
I skal gå ind på 'Opgaver' og vælge den af de 5 stile, som I gerne vil skrive og hjemmefra have læst de tekster, som hører til stileoplægget. Meget vigtigt er dog, at I IKKE går igang med at skrive selve stilen.
Elevinformation om anvendelse af ExamCookie.pdf
description
Det virkede til, at de fleste af jer blev færdige, men hvis ikke, så skal man have besvaret de fem arbejdsspørgsmål til teksten: "Åbent brev til Knud Romer".
Vi tager hul på en ny forfatter, Leonora Christina Skov. Til i dag skal I læse s. 1-6 i uddraget af romanen "Den der lever stille". Mens I læser, skal I finde minimum 3 citater, der viser noget om fortællerens forhold til hendes forældre. Aflever på
Ingen lektier.
Vær opmærksom på, at jeres næste aflevering skal afleveres d. 06. november.
I skal læse Yahyas Hassans digt "BARNDOM" til i dag. Find eksempler på brug af minimum 3 stilistiske virkemidler, mens du læser.
Vi arbejder videre med Yahya Hassan i lektionen og med uddraget af "Langdigt".
I skal skrive en hel stil i disse to lektioner. Husk høretelefoner og mad/snacks/drikkelse. Det er en prøve - ligesom terminsprøven.
Hav læst teksten/teksterne til den stil, som I gerne vil skrive, hjemmefra. I kan se opgavernes overskrifter og de enkelte tekster på Lectio.
Læs denne klumme af Caspar Eric:
Vi ser resten af dokumentaren "Vores fars sol" færdig. Læs dine noter igennem fra sidste lektion.
Vi gennemgår først opgaverne til dokumentaren "Min fars sol", så alle skal derfor have færdiggjort deres besvarelser. Husk screenshots.
Der er også tid til julehygge sidst i lektionen. Er I med på lidt pakkeleg? Det betyder, at alle skal tage en lille gave med til max 30 kr. 🎄♥️🧑🎄
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Eksistentialisme - Værk 6
Litterært perspektiv.
Forløbet har tematisk fokus på eksistentielle valg med nedslag i forskellige tidsperioder. Særligt med fokus på efterkrigstidens eksistentialisme.
Læringsmål
- at kunne redegøre for centrale træk ved efterkrigstiden
- at kunne sætte den danske efterkrigstid i relation til den franske eksistentialisme
- at kunne analysere og fortolke litterære tekster med fokus på deres eksistentialistiske træk
Materiale:
Gustav Munch-Petersen (1932): til mine forældre + perspektivering til: Carsten René Nielsen (1993): Til mine forældre
Sartre: Uddrag af "Eksistentialisme er humanisme" (1946)
Martin A. Hansen: "Roden" (1955)
Saint-Exupéry: "Den lille Prins" (VÆRK) (1943)
Karen Blixen: Uddrag af "Babettes gæstebud". I: Skæbneanekdoter. Gyldendal (1958)
Peter Seeberg: "Hullet" (1962)
Supplerende tekster:
Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard:
https://eksistentialismeidansk.systime.dk
1890-2000: Modernisme og realisme:
https://litthist.systime.dk/?id=126
Hereticadigtning og eksistentialisme 1945-1955: Karen Blixen:
https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2427
Indhold
Kernestof:
Hjemme skal I have læst denne introduktion til, hvad eksistentialisme er. Kig også på Victors dilemma, og overvej, hvad I selv ville gøre.
Peter Seeberg Hullet.pdf
Vi arbejder videre med Seebergs novelle "Hullet". Vel mødt!
Se videoen: Hulgutterne mødes og graver et hul. Overvej, hvordan den kan perspektiveres til den fortolkning, som vi lavede af Seebergs "Hullet". Noter dine refleksioner på elevfeedback inden timestart.
Skimmelæs hjemme novellen "Roden". Inden du læser, så overvej, hvilken symbolik, du forbinder med ordet i titlen: "Roden"? Gør det samme igen, efter du har læst novellen.
Bruges i timen: Opgave Kort intro til Karen Blixen.docx
description
I skal lave arbejdsspørgsmålene til Seebergs novelle "Roden" færdig derhjemme, så vi kan tale om den i lektionen i dag.
Læs uddraget fra Babettes gæstebud (igen). Teksten ligger på OneNote. Overvej med afsæt i din viden om eksistentialismen, hvad man kunne spørge ind til, hvis man skulle lave en analyse/fortolkning af teksten.
Vi færdiggør arbejdet med Klaus Rifbjergs digt "Det er blevet os pålagt". Læs dine noter igennem fra sidste gang. Hav fokus på brugen af semantiske skemaer, sproglige virkemidler og din fortolkning af digtet.
I skal have læst novellen "Polterabend" af Jan Sonnergaard, som er vedhæftet her: Sonnergaard - Polterabend.pdf.
Bruges i timen: Quizlet
Læs først denne introduktion. Derefter går I igang med digtene:
Læs de første 8 digte i digtsamlingen: "Det værste og bedste" (til og med s. 18).
Vi skal have almindelig dansktime i dag, da forestillingen "Mandebilleder" er blevet aflyst. Vi arbejder videre med Søren Ulrik Thomsens digtsamling "Det værste og det bedste".
Færdiggør hjemme jeres 'det bedste og det værste'-digte. I skal læse dem højt for hinanden i timen. Husk, at I skal kunne forklare, hvordan I har gjort brug af sproglige virkemidler.
Afsnit
Omfang
Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
Skriftlighedsforløb
Sprogligt perspektiv
Dette skriftlighedsforløb fungerer som optakt til SRP-perioden og har som mål at skærpe jeres bevidsthed om processkrivningens faser, skrivestrategier og egne fejltyper.
Læringsmål:
- at kende til processkrivning (de 3 faser, samt skrivestrategier som hurtigskrivning, mind map etc.)
- at være bevidst om fokusområder som variation, skriftsprog >< talesprog, brug af forbinderord
- at opnå øget bevidsthed om egne fejltyper
- at opnå øget korrekthed i skriftlig formidling (fokus på typiske fejltyper og tegnsætning)
Materiale:
Styr på sproget (Systime):
https://styrpaasproget.systime.dk/
Kompendium med uddrag fra:
Dansk på ny (Systime)
Grundbog til dansk (Systime)
Sådan skriver du SRP (Forlaget Columbus)
Indhold
Kernestof:
I skal have læst novellen "Polterabend" af Jan Sonnergaard, som er vedhæftet her: Sonnergaard - Polterabend.pdf.
Bruges i timen: Quizlet
Læs først denne introduktion. Derefter går I igang med digtene:
Læs de første 8 digte i digtsamlingen: "Det værste og bedste" (til og med s. 18).
Vi skal have almindelig dansktime i dag, da forestillingen "Mandebilleder" er blevet aflyst. Vi arbejder videre med Søren Ulrik Thomsens digtsamling "Det værste og det bedste".
Færdiggør hjemme jeres 'det bedste og det værste'-digte. I skal læse dem højt for hinanden i timen. Husk, at I skal kunne forklare, hvordan I har gjort brug af sproglige virkemidler.
Omfang
Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18
Kortfilm - Hvem er jeg?
Mediemæssigt og sprogligt perspektiv.
Vi arbejder med kortfilm fra Norden, så I møder følgende nordiske sprog i forløbet: dansk, norsk, svensk, færøsk og grønlandsk. Vi indleder derfor med en kort repetition af sproghistorien med fokus på sprogætter, sprogfamilier og centrale forskelle og ligheder mellem dansk, norsk og svensk.
Læringsmål:
- at kende centrale nedslag i sproghistorien
- at kende centrale forskelle og ligheder mellem dansk, norsk og svensk
- at kende karakteristiske træk ved kortfilmen som genre
- at kunne skelne mellem kortfilmstyperne: Den klassisk fortællende kortfilm, slice of life-kortfilmen og den eksperimenterende kortfilm
- at kunne lave en analyse og fortolkning af kortfilm med fokus på dramaturgi og effekten af de filmiske virkemidler.
- at kunne anvende Richard Raskins 7 parametre for den vellykkede kortfilm
Materiale
Kortfilm:
Jonathan Etzler: ”I follow you” (svensk, 2015)
Erika Calmeyer: ”Weight of spring” (norsk, 2017)
Andrias Høgenni: ”Ikka illa meint” (færøsk/dansk, 2019)
Dag Mørk: ”Caravan” (norsk, 2002)
Alexander Kølpin: "Under bæltestedet" (dansk, 2006)
Anders Walther: ”Ivalu” (grønlandsk, 2023)
Supplerende tekster:
”SHORTS – kortfilm i undervisningen”, Systime:
https://shorts.systime.dk/?id=136
,
https://shorts.systime.dk/?id=140
"Film skal ses i dansk", Systime:
https://filmskalsesidansk.systime.dk/?id=170#c328
”Grundbog til medier i dansk ”, Systime:
https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=138
Indhold
Kernestof:
I skal skrive stil på klassen i dag!
Linkt til drev:
I skal hjemme have set alle tre kortfilm, og besvaret arbejdsarket, der knytter sig hertil.
I skal hjemmefra arbejde videre med Caravan. Hav besvaret til og med spørgsmål 4. Gør noget ud af at identificere brugen af filmiske virkemidler + deres effekt - ift. personkarakteristik og miljø.
Brug 5 minutter på at genlæse Raskins 7 parametre, som man kan bruge til at analysere en kortfilm: Raskins parametermodel. Vi skal arbejde med dem i lektionen.
Vi giver os i dag i kast med en eksamensøvelse. I skal derfor hjemmefra have set kortfilmen: "Under bæltestedet":
Man skal være klar på at kunne præsentere eksamensøvelsen for en makker. Oplægget skal vare cirka 8 minutter.
Dagens par:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19
Repetition
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20
Tilladte hjælpemidler til eksamen
Kære 3.a
Til eksamen må I benytte jer af følgende hjælpemidler:
Alt udleveret materiale.
Alle tekster, noter og dokumenter, også dokumenter fra google drev, hvis de på eksamensdagen er downloadet til egen computer til privat offline-brug. Noter fra fx Lectio, Google Drev eller andre cloud-tjenester skal altså downloades til din computer til offline brug.
Jeres dansk-OneNote-mappe - og den må I tilgå online.
Husk, at I finder ALLE kompendier, som vi har anvendt i undervisninger, under sektionen "Værktøjskasse" øverst i klassenotesbogen.
Husk at downloade gamle stile.
Husk at downloade undervisningsbeskrivelsen fra Lectio - I må ikke tilgå Lectio under eksamenen.
Følgende hjemmesider er tilladte at tilgå online:
Ordbøger:
Ordbogen.com
:
https://www.ordbogen.com/da/
Ordnet.dk
:
https://ordnet.dk
Det er tilladt at bruge netadgang til at tilgå digitale læremidler og konkret undervisningsmateriale, som ikke kan opbevares på egen computer, der har været brugt i undervisningen, og som fremgår af undervisningsbeskrivelsen. Se, hvilke hjemmesider, I må tilgå, nedenfor.
Grundbøger:
Eksamensgenrerne:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/
Litteraturhistorien - på langs og på tværs:
https://litthist.systime.dk
Brug litteraturhistorien:
https://bl.systime.dk
Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard:
https://eksistentialismeidansk.systime.dk
Dansk i tiden. Grundbog og antologi:
https://danskitiden.systime.dk/?id=1
Analysemodel til epik:
https://danskitiden.systime.dk/?id=188
Analysemodel til lyrik:
https://danskitiden.systime.dk/?id=190
Analysemodel til argumenterende tekster:
https://danskitiden.systime.dk/?id=184
Grundbog til medier i dansk:
https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=138
Indhold
Omfang
Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604593909", "T": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604593909", "H": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604593909" }