Rødkilde Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Rødkilde Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3j DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Peter Nydam Hougaard
Hold
2023 DA/j (
1j DA
,
2j DA
,
3j DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Dansk grundforløb
Titel 2
Kortfilm
Titel 3
kronologiforløb
Titel 4
DHO-forløb om besættelsestiden
Titel 5
Vidnesbyrd - værklæsning "MAUS"
Titel 6
Metodeforløb - Karen Blixen
Titel 7
Politisk kommunikation, journalistik & dokumentar
Titel 8
Det moderne gennembrud
Titel 9
Tilladte hjælpemidler til årsprøven
Titel 10
Romantikken
Titel 11
100 års litteratur og ismer
Titel 12
Autofiktion og Nyeste tid
Titel 13
Tilladte hjælpemidler til terminsprøven
Titel 14
Repetition (opsamling)
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til eksamen
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Dansk grundforløb
Læringsmål:
● bevidsthed om de (litterære) hovedgenrer i dansk
● fælles begrebsapparat til litterær analyse
● bevidsthed om karakteristiske træk ved den moderne novelle
● den produktive skriftlige udtryksfærdighed (kreative skriveøvelser)
● skrivestrategier (hurtigskrivning etc.)
● skriftlig formidling (struktur, fejltyper)
Kernetekster:
Thomas Korsgaard: "I bor da meget pænt" (2019)
Naja Marie Aidt: "Den blomstrende have" (1993)
Helle Helle: "En stol for lidt" (1996)
Indhold
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Kortfilm
Forløbet har fokus på at introducere eleverne til genren 'kortfilm'
Faglige mål:
- kende til filmiske virkemidler og kunne anvende disse ifm. analyse af en kortfilm
- kende til kortfilmens særlige genretræk
- kunne analysere en kortfilm ud fra Richard Raskins syv parametre
- kunne anvende beretter- og tre-akter-modellen
Kortfilm:
Caravan
Under bæltestedet
Mor(d) i Mødregruppen
Supplerende: Raskins 7 parametre
"Filmiske virkemidler "Fiktion og Fakta
Analyserende artikel om kortfilmen: Under bæltestedet
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie til denne lektion :)
Ingen lektie :)
Portrætinterview - forberedelse.docx
description
Ingen ny lektie :)
Raskins syv parametre.pptx
description
Ingen lektie men arbejd med jeres portrætter. Husk at bede om billeder til jeres portræt.
Ingen ny lektie
Filmiske virkemidler - i fiktion og fakta.docx
description
Caravan - analyseark ELEV.docx
description
Kopi af Kortfilm - Campingvogn.m4v
description
filmcentralen.dk Mor(d) i mødregruppen
Vi arbejder videre med Caravan
Kortfilmsanalyse 1j.docx
description
I har 40 minutter til at blive færdige med jeres kortfilmsanalyse i timen. Sørg for, at I kan nå det!
ingen lektie
Kortfilmsproduktion.doc
description
Under bæltestedet - førskrivning.docx
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Portræt af makker
26-11-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
kronologiforløb
Følgende tekster har været læst som del af forløbet
uddrag af "Den Højes Ord"
VÆRKLÆSNING af Ravnkel Frøjgodes Saga
Folkevise "Ebbe Skammelsøn""
Thomas Kingo: "Keed ad Verden, Kier ad Himmelen"
Uddrag af Holbergs "Erasmus Montanus"
Indhold
Kernestof:
Den norrøne digtning - kompendium.pdf
description
Spørgsma_l til den norrøne digtning.doc
description
Ordforklaring - Ravnkels Saga.doc
description
Ravnkel Frøjsgodes saga - spørgsma_l til kap. 1-7.docx
description
Sørg for, at I har læst og besvaret spørgsmål til kapitel 1-7
Læs kapitlerne 8-13. I skal være klar til at lave et resume af kapitlerne.
Ravnkel Frøjsgodes saga - spørgsma_l til kap. 8-13.docx
description
Ravnkel Frøjsgodes saga Alting (1).docx
description
Læs resten af sagaen (30 min ca.) kapitel 14-20 i kompendiet
Ravnkel Frøjsgodes saga - spørgsma_l til kap. 14-20.docx
description
Svar på spørgsmålene til kapitel 14-20 :) Ravnkel Frøjsgodes saga - spørgsma_l til kap. 14-20 (1).docx (25 min)
description
Kreativ øvelse Ravnkel Frøjgodes Saga.docx
description
Keed ad verden og kier ad himmelen - tekst (1).docx Læs salmen og slå svære ord op! ordnet.dk
David_Bailly_Vanitas1651.jpeg
description
Barokken 1j.docx
description
Keed af Verden Og kier ad Himmelen - opgave.doc
description
Ingen lektie
Folkeviser.pptx
description
Ebbe Skammelsen - sp__rgsma_èl.doc
description
Ebbe Skammelsen - tekst sang markeret.pdf
description
Ebbe Skammelsen - tekst.pdf
description
Handout til perioden - oplysningstiden.docx Erasmus Montanus - spørgsma_l til akt 2 scene 1-3 (1).doc Læs scene 1 & 2 i dokumentet - ikke 3! Fokus på forståelse. Se, om du kan finde ud af, hvad der sker :) (25 min) Holberg - Erasmus Montanus akt 2 sc
Vi arbejder med jeres næste aflevering.
Den analyserende artikel - hjælpeark.doc
description
Samme lektie som mandag d. 19 - Læs scene 1 & 2 i dokumentet - ikke 3! Fokus på forståelse. Se, om du kan finde ud af, hvad der sker :) (25 min
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
DHO-forløb om besættelsestiden
I dette forløb har vi haft periodeforløb om Besættelsestiden. Forløbet har til formål at lære eleverne at være bevidste. når de analyserer fiktions- og sagprosatekster. Særligt nykritisk, socialhistorisk og biografisk analyse til fiktionstekster samt retorisk- og argumentationsanalyse til taler.
Eleverne har tilegnet sig viden om de historiske og kulturelle implikationer af Besættelsestiden, og de har arbejdet med alle tre aspekter - fiktion, sagprosa og mediestof.
I forløbet har vi særligt arbejdet med Morten Nielsens digte, og eleverne har læst hele digtsamlingen "Efterladte Digte"
Tekster:
Poul Henningsen: "Man binder os på mund og hånd"
Tove Ditlevsen: "Appelsiner"
John Christmas Møller "Radiotale fra London" tale
Matador - afsnit 18 - "Hr. Stein"
Morten Nielsen "Efterladte Digte" - digtsamling (VÆRK)
Morten Nielsen "Døden" - fra digtsamlingen "Krigere uden Vaaben"
Indhold
Kernestof:
Toulmins argumentationsmodel.docx Retorisk analyse - værktøjskasse.doc
John Christmas Møllers (tale).docx
Læs "Man binder os på mund og hånd" - to gange!!
Lektion 3 Man binder os pa_ mund og ha_nd (4).docx
description
Poul Henningsen: Man binder os på Mund og Haand, 1940 - trykkefrihed.dk
Titel
Fremgangsmåde til digtanalyse.docx Læs de to digte af Morten Nielsen. Digte. .docx
I skal læse digtsamlingen "Krigere uden vaaben" til side 28 i PDF-filen. Man læser digtene én gang, og så skal I vælge det digt, som I bedst kunne lide/provokerede jer/var mest interessant.
Fremlæggelse Morten Nielsen.docx
description
I får 10 minutter til at snakke sammen, inden vi skal have fremlæggelser
Responsark Morten Nielsen 1j.docx
description
Find en ting på dit værelse, som du særligt godt kan lide og beskriv den. Skriv ned - 50-100 ord :) P.S opgaven er med vilje ret åben ;)
Personlige stemme 1j.doc
description
Tove Ditlevsen. Appelsiner Arbejdsspørgsmål.docx Læs novellen og understreg vigtige passager
Ingen ny lektie - vi arbejder med novellen fra sidst
8-rodder-forlob-besaettelsen.pdf
description
Eksemplarisk DHO.pdf
description
I skal beslutte jer for, hvad I vil skrive om. Medbring jeres noter fra forløbet.
Ingen lektie
DHO Øvelse 4 Fra problemformulering til opgaveformulering.docx
description
Medbring jeres opgaveformulering fra sidst
Forside og opgaveskabelon DHO 2024 .docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Vidnesbyrd - værklæsning "MAUS"
I dette forløb har vi fokuseret på vidnesbyrdlitteratur.
Vi har med udgangspunkt værket "MAUS" diskuteret betydningen af vidnesbyrdet og dets rolle som fortælling af traume og litteratur.
Læste tekster:
Spiegelman, Art: "Maus" bog 1 (værk)
Spiegelman, Art: "Musen, hans søn og Auschwitz"
Levi, Primo: "Hvis dette er et menneske (kapitel 1)
Laszlo Nemes: Søn af Saul" (2016)
Indhold
Kernestof:
Så er vi tilbage! En kæmpe lektie til denne første lektion - medbring dit bedste sommerferieminde :) Se dog lektie til i morgen :)
Kreativ øvelse - sommerferieroman.pptx
description
Læs om Primo Levi og første kapitel "Rejsen" (166-171) Understreg en passage, som du fandt særlig interessant.
Arbejdsspørgsma_l til Primo Levi (14).doc
description
Vidnesbyrdlitteratur.pdf
description
Vidnesbyrdlitteratur - arbejdsspørgsmål.docx
description
Læs så meget du kan på 25 minutter - Kapitel 2 "På Bunden" - Primo Levi - Hvis dette er et menneske (4).pdf
description
Arbejdsspørgsma_l til Primo Levi (14) (2).doc
description
Læsekreds 2j MAUS.docx
description
Læsekreds 2 - husk at lave din opgave :) KUN til kaptitel 2
Læs teksten til jeres reflekterende artikel (ligger under opgaver)
Kapitel 3 & 4 + jeres opgave
MAUS-kreativ og kedelig opgave - kapitel 3.docx
description
Husk at læs kapitlet af MAUS og lav jeres opgave :)
Læs kapitel 6 samt kapitel 1 af bog 2 - til side 199 :)
MAUS opsamling 2j bind 1.docx
description
Læs bog 2 - kapitel 2 "Tiden flyver"
Maus Kreativ skriveøvelse dagbogsopslag fra Anja (1).docx
description
Normalitet og menneskesyn (1).pptx
description
Bilag 1:Musen, hans søn og Auschwitz
Øvelse Eksamensspørgsma_l MAUS.docx
description
Ingen lektie - dog må man gerne arbejde på sit oplæg om kapitel 2 - MAKS 15 min
description
Intro til grafiske romaner.pdf
description
Responsark MAUS 2j.docx
description
Læs anmeldelsen og tænk over, om du er enig i vurderingen :)
Sauls søn
Vi arbejder med filmen - ingen lektie
Søn af Saul Arbejdsspørgsma_l (1).docx
description
Eneste lektie er at glemme computeren
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Metodeforløb - Karen Blixen
I dette forløb skal I arbejde analyse af Karen Blixens tekster gennem forskellige metoder.
I kommer til at lære om: Strukturalistisk, Læserorienteret, psykoanalytisk, nykritisk metode samt biografisk metode.
Metodeteorien er fra bogen "Metoder i dansk" samt systimes - "Metode - Karen Blixen.
Tekster:
Karen Blixen:
Uddrag fra "Den afrikanske farm"
"Ringen"
"Gensyn"
"Det ubeskrevne blad"
"Min Afrikanske farm"
Sekundær: "Storyteller" Dokumentar om Karen Blixen.
Indhold
Kernestof:
Læs og besvar spørgsmål om strukturalismen. Læg jeres svar i elevfeedback
Strukturalistisk metodeteori (1).pdf (39-44) ned til "Om metoden"
description
Lektion 1 - strukturalismen (6).docx
description
Metoder - en oversigt (1) (1).doc
description
Ingen lektie - arbejd lidt på jeres aflevering ;)
Karen Blixen - Storyteller.docx
description
Farmen ved Ngong (1).docx
description
Læs den første side fra romanen "Den afrikanske farm"
Nykritikken.pdf
description
Lektion 6 - Nykritikken.docx
description
Sørg for, at du har svaret på spørgsmålene til teksten om farmen ved Ngong. :)
Karen Blixen:
Psykoanalytisk metode (1).pptx
description
Karen Blixen - Ringen (10) (2).docx
description
Vi arbejder med "Ringen". Sørg for, at I har læst den. Karen Blixen - Ringen (10) (2) (2).docx
description
Arbejdsark til Karen Blixens Ringen (1).docx
description
Psykoanalytisk metode.pptx
description
Kreativ øvelse Ringen.docx
description
Ingen lektie - vi laver kreativ øvelse!
Læs novellenKaren Blixen Det Ubeskrevne blad (1).docx
description
Lektion 7 - spørgeark Det ubeskrevne blad-2.docx
description
2j 2024 - Fælles PP - Intro ETU & UMV.pptx
description
Lektie - Det lÃ_serorienterede fokus-2.docx
description
ingen lektier
Biografisk læsning (1) (1).docx
description
Karen Blixen - Gensyn-.docx
Biografisk fokus - spørgeark.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Politisk kommunikation, journalistik & dokumentar
I dette forløb har vi haft fokus på argumentation og retorik i politiske taler. Eleverne har arbejdet med argumenttyper, Toulmins udvidede model samt diskursanalyse.
Vi har arbejdet med følgende tekster:
Kong Frederiks Nytårstale 2025
Mette Frederiksen: Statsministerens nytårstale 2022 & 2023
DF's kampagnevideo fra 2015
"Tænk jer nu om, veganere" (opinionsartikel fra Information)
Artikler til vurdering af god og dårlig kommunikation:
http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/poelsevogn-ligeglad-med-michelin-vi-laver-bedre-poelser-end-noma/5460397
http://ekstrabladet.dk/112/15-aarig-draebt-blev-slynget-af-crosser/5460392
http://ekstrabladet.dk/nyheder/krigogkatastrofer/afghanistan-ramt-af-kaempe-snekatastrofe/5460576
Sekundær:
Håndbog til dansk om argumentation og retorik
Vi har endvidere arbejdet med dokumentarer:
okumentaren: "Ekstra Bladet uden for citat"
Dokumentaren: "Flugt" (VÆRK)
Eleverne har arbejdet med hver deres dokumentar i grupper, som hver især repræsenterede en undergenre af dokumentarer: Følgende dokumentarer er analyseret i uddrag:
Maria Lyhne Høj: På Ubestemt Tid, DR (2015)
Mads Nilsson, Troels Kingo: Advokaternes tag-selv-bord, DR (2015)
Michael Moore: Fahrenheit 9/11, (2018)
Ron Frickes: Samsara, 2012 Tilgængelig på CFU
Lars Von Trier og Jørgen Leth: De fem benspænd (2003)
Ziska Szemes: Mig og min næse (2009)
Slutteligt har vi arbejdet kort med reportagen:
Herman Bang: "Branden"
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie - vi samler op på vores Karen Blixen-forløb
Metoder - en oversigt.doc
description
Kong Frederiks nytårstale.docx
description
Man skal åbenbart bare møde op
Skriv jeres afsnit til nytårstalen! 10 minutter ca.
Argumentation - Håndbog til dansk.docx
description
Læs teksterne til jeres næste aflevering (under opgaver) Highlight de 3-4 vigtigste pointer i hovedteksten (Brandes)
Intro til dokumentargenren m. afsluttende opgave.pptx
description
Flugt - elevark.docx
description
Ingen lektie - vi ser dokumentaren færdig.
DRTV - Flugt
Flugt - elevark (2).docx
description
Læs anmeldelsen:
Flugt - elevark 2.docx
description
Filmiske virkemidler - i fiktion og fakta.docx
description
Dokumentarfilm - gruppearbejde 2j.docx
description
Se materialerne under "Mine materialer" på CFU
Sørg for, at I er klar til at fremlægge jeres arbejde om dokumentarer - det bliver foran mig :)
Oversigt over dokumentargenrer.docx
description
Begrebsark - dokumentarer.docx
description
Sproglig korrekthed - fejltyper.docx
description
Læs Tænk jer nu om veganere (1).pdf
description
Argumenttyper og opgaver.docx
description
Argumentation - Håndbog til dansk (1).docx
description
Opinionsgenren - argumentationsanalyse - Tænk jer nu om, veganere.doc
description
Sørg for, at I har svaret på spørgsmålene til kronikken om veganere og vegetarer
DFs valgvideoer gennem 15 år.docx
description
Læs - ned til og med "Kildekritik" (side 16)- Journalistikkens nyheder (1).pdf
description
Nyhedsøvelse - god eller dårlig nyhedsformidling (1).doc
description
ingen lektie
Ingen lektie
Branden Herman Bang (1).pdf
description
Branden spørgeark.docx
description
Læs reportagen - Bedstemor med slaw i.docx
Vi skal se dokumentarfilm - ingen lektier
(Beklager den tidligere lektie)
Link til dokumentarfilm:
Vi ser den sidste del af dokumentaren - vi var nået til 44.21. på klassen
Vi kigger på jeres svar til arbejdsspørgsmål om dokumentaren.
Nytårstaler i en krisetid - arbejdsspørgsmål.docx
Retorik - Håndbog til dansk.docx
description
Se dokumentarklippet til jeres næste opgave
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Det moderne gennembrud
I dette forløb har vi kørt videre på perioden "Det moderne gennembrud". I 1.g læste vi teksten "Naadsensbrød" af Pontoppidan, og her har vi arbejdet videre med tekster, der vil sætte problemer under debat, Herman Bangs stille eksistenser samt sædelighedsfejden.
Læste tekster:
Henrik Pontoppidan: "Et Grundskud"
Herman Bangs "Frøkenen"
Herman Bangs "Den sidste balkjole"
Amalie Skram: "Karens Jul"
Martin Andersen Nexøs "Lønningsdag"
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie til denne lektion.
De moderne gennembrud (1).pdf
description
Arbejdsspørgsma_l - De moderne gennembrud (1) (1).doc
description
Et Grundskud - Pontoppidan.pdf
description
Ingen lektie - men se lektierne til torsdag og fredag :)
Et grundskud 2j.docx
description
Et Grundskud - Pontoppidan (1).pdf
description
2j Selvlæst værk - instruktioner og forslag (1).docx
description
Læs novellen Herman Bangs Frøkenen.doc
description
Frøkenen Arbejdsspørgsma_l .docx
description
Herman Bangs Stille Eksistenser (1).docx
description
Herman bang - forfatterportræt fra Litteraturens Veje.docx
description
Læs novellen - Amalie Skram - Karens Jul (1885).pdf
description
Karens jul arbejdsspørgsmål.doc
description
Ingen ny lektie, men læs op på træk og skrivestil i "Det moderne gennembrud"
Den sidste balkjole - tekst.docx Spørgsmål nr 2 Bang.docx
Responsark Den sidste balkjole.docx
description
Læs novellen :) Lønningsdag - en idyl.pdf
description
Lønningsdag - arbejdsopgaver.docx
description
Sædelighedsfejden - Litteraturens veje (1).docx Det realistiske og naturalistiske drama i det moderne gennembrud - Litteraturen på langs og på tværs (1).docx Læs uddraget fra "Et Dukkehjem"Et dukkehjem - gruppearbejde.docx Et dukkehjem (uddrag).pdf
Sproglig korrekthed - fejltyper (4).docx Oversigt over de skriftlige danske genrer (2021) (1).pdf Forberedelse til skriftlig årsprøve 2025.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Tilladte hjælpemidler til årsprøven
TIL ÅRSPRØVEN MÅ I BRUGE:
- Egen computer med eget ansvar for, at den virker.
- Alle tekster, noter og dokumenter, også dokumenter fra google drev, hvis de på eksamensdagen er downloadet til egen computer til privat offline-brug. Noter fra fx Lectio, Google Drev, Microsoft OneDrive eller andre cloud-tjenester skal altså downloades til din computer til offline brug.
- Det er tilladt at bruge netadgang til at tilgå digitale læremidler og konkret undervisningsmateriale, som ikke kan opbevares på egen computer, der har været brugt i undervisningen, og som fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
- I må benytte internettet til at tilgå Gyldendals Røde Ordbøger og
Ordbogen.com
. Det anbefales dog, at I downloader ordbøgerne.
MEN:
- I må ikke kommunikere med omverdenen, bortset fra eksaminator, censor og vagter.
- I må ikke tilgå fælles klasse- eller gruppe-dokumenter eller lignende.
- I må ikke søge på internettet efter information, for at benytte informationsportaler eller interaktive programmer som fx Google Translate.
- Jeres telefoner (og lignende produkter) skal være slukket. Det samme gælder alle kommunikationsprogrammer på jeres computer.
Følgende hjemmesider er tilladt at tilgå:
Ordbogen.com
Ordnet.dk
Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/
Eksamensgenrerne:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Romantikken
I dette forløb har vi repeteret begreberne fra Romantikken. Vi har haft fokus på forskellen mellem nationalromantik, universalromantik og romantisme. Desuden har vi arbejdet med genitanken, idealismen, panteisme, dualisme mm.
Læste tekster:
H.C Andersen: "Skyggen" (1847)
H.C Andersen: "Klokken" (1845)
Emil Aarestrup: "På Sneen" (1838)
Emil Aarestrup: "Angst" (1838)
Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
Grundtvig: "Langt Højere Bjerge" (1820) (KANON)
Oehlenschläger: "Harpespilleren ved posthuset" (1803) (KANON)
Supplerende:
Tony Søndergaard et al: "Smukke illusioner og grimme sandheder i H.C Andersens mesterværk "Skyggen"
https://pov.international/andersens-skyggen-illusioner-og-sandheder/
Indhold
Kernestof:
Ingen ny lektie til denne time :) - Dog skal I jo have læst jeres selvvalgte værk :) Medbring det!
Romantikken - fokuseret læsning.docx
description
Læs og svar på spørgsmål 1-5 om "Perioden"
Indvielsen - spørgsmål.docx
description
Indvielsen - tekst.docx
description
Billedsprog - oversigt og øvelser.docx
description
Læs Grundtvigs digt. Lav en overskrift til hver strofe - hvad handler de enkelte strofer om? Hvad er temaet i hver strofe? (25 min)Grundtvig - Langt høiere Bjerge (1).pdf
description
Billedsprog - oversigt og øvelser.docx Indvielsen - spørgsmål.docx
Arbejdsspørgsma_l til Grundtvigs Langt høiere Bjerge (1) (3).docx
description
Lav en disposition for din Vodcast - opstilling i punkter. Medbring værket.
Litterær analyse af romaner.docx
description
Ingen lektie - vi læser "Skyggen" sammen
Skyggen arbejdsopgaver (1).docx
description
Læs artiklen ”Smukke illusioner og grimme sandheder i Andersens mesterværk ”Skyggen”. ”Fra ”Skyggens tidsalder” og frem gennem linket. Man må gerne læse det hele, hvis man vil :)
pov.international
Læs de to digte! Angst og På sneen - tekst og spørgsmål (1) (1).docx
description
Ingen ny lektie, men læs gerne op på begreberne fra romantikken :)
digtanalyse (2).docx
description
Harpespilleren ved Posthuset.pdf
description
Responsark Romantikken.docx
description
Vi afslutter romantikforløbet. Er der tekster, du ikke har fået læst? Så er det nu, at du kan komme med på vognen!
Opsamling på romantikken 3j.docx
description
Læs digtet. Det handler om en mand, som ikke kan falde i søvn. Enjoy Johannes V. Jensen Interferens - tekst (1) (1).docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
100 års litteratur og ismer
Dette forløb har haft til formål at give eleverne en litteraturhistorisk oversigt over 100 års litteratur fra første verdenskrig og frem. Fokus har været på skelnen mellem realisme og modernisme, og der er foretaget nedslag i litteraturhistorien.
Følgende litterære bevægelser og perioder er berørt:
Modernisme i starten af det 20. århundrede
Futurisme
Kulturradikalisme
Ekspressionisme
Konfrontationsmodernisme
80'er modernisme
Modernisme i 1990'erne - beskidt realisme og minimalisme
Følgende tekster er læst i forløbet
Indledning til Auring og Svendsen: "Realismer - Modernismer"
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet"
Jan Sonnergaard: "Polterabend"
J.V.Jensen: "Interferens"
Tom Kristensen: "Det Blomstrende Slagsmål"
HC Branner: "De Blaa Undulater"
Martin A Hansen: "Paradisæblerne"
Peter Seeberg: "Hullet" + "Patienten"
Klaus Rifbjerg: "Livet paa Badeværelset"
Søren Ulrik Thomsen: "Det værste og det bedste" (VÆRK)
Michael Strunge: "19. juni, 1983"
Helle Helle: "Globryllup"
Helle Helle: "Afløb"
Sekundær
DR1: "Digtere, Divaer og Dogmebrødre"
Indhold
Kernestof:
ingen ny lektie - men sørg for, at I har læst digtet "Interferens" fra sidst.
Interferens - sporgsmål.docx
description
Johannes V. Jensen Interferens - tekst (1).docx
description
Læs digtet - samt den korte introduktion
Kort om futurisme og ekspressionisme.docx
description
Spørgsmål Aarhundret.docx
description
Læs "Det blomstrende slagsmål" - udleveret i papirform eller læs herTom Kristensen_Det blomstrende Slagsmaal (1) (5).docx
description
ingen ny lektie
Lektion 2 - Mellemkrigstiden (1) (2).docx
description
Arbejdsark - Det blomstrende Slagsmål.docx
description
Den analyserende artikel - intro.docx
description
H.C. Branner_De blaa Undulater_tekst.pdf Læs novellen -
description
Kulturradikalisme-LH-1930erne-3 (1) (1).pdf
description
1930 erne litteraturhistorie Kulturradikalisme (1) (1) (1).doc
description
Ingen ny lektie
De bla_ undulater Arbejdsspørgsma_l (11).docx skriveøvelse De blaa undulater.pptx
Læs teksten "Jazz, Hav & Elskov" + sangenPH Jazz, hav og elskov.pdf
description
Jazz, Hav & Elskov.docx
description
PH - kultursituationen og Lystsejlads.docx
description
Diskursanalyse - Håndbog til dansk (1).docx
description
Argumentation - Håndbog til dansk (1) (1).docx
description
Ingen ny lektie.
Diskursanalyse - Intro til diskursanalyse i engelsk (3).pptx
description
Diskursanalyse - Håndbog til dansk.docx
description
Efterkrigsmodernisme - Heretica.pdf
description
Paradisæblerne - tekst.docx
description
Paradisæblerne - Spørgsmal (4) (4).docx
description
Læs resten af novellen "Paradisæblerne" - kan du finde eksistentialistiske træk?
Paradisæblerne - Spørgsmal (4).docx
description
Lav spørgsmålene til B - ikke C! Husk citater :) Til Paradisæblerne.
Samme lektie som sidst - så - lav spørgsmålene til opgave B - "Paradisæblerne"
Spg._7-8 (1).pdf
description
I skal læse op på begreber om diskursanalyse. Vi laver en diskursanalyse i timen :) Medbring en kuglepen eller blyant
Diskursanalyse - Intro til diskursanalyse i engelsk (1).pptx
description
Sørg for, at I har læst "Roden" - Spg._7-8 (1) (1).pdf
description
Arbejdsspørgsmål Roden.docx Sproglig korrekthed - fejltyper (4).docx
Ingen ny lektie - men læs evt. op på den analyserende artikel og den debatterende - Medbring høretelefoner, hvis der nu skulle være en medieopgave :) Eksamenscookie skal være installeret!
Ingen lektie
Peter Seeberg Hullet.pdf
description
Peter Seebergs Hullet - arbejdsark.docx
description
Læs novellen og overvej, hvorfor den er eksistentialistisk. Patienten - tekst.doc
description
Fra-patientjournaler-gennem-tiden-1.docx
description
Patienten - arbejdsspørgsmål.docx
description
Læs novellen! Sonnergaard - Polterabend.pdf
description
Polterabend - arbejdsspørgsmål (2).docx
description
Postmodernisme - kort intro (2).docx
description
Medbring en lille gave (20 kr maks) til banko :)
Helle Helle Globryllup - spørgsmål.docx Minimalisme.docx
Minimalisme (4).docx
description
Helle Helle Globryllup - spørgsmål (2).docx
description
Ingen lektier
Helle Helle - Afløb .pdf
description
Humor i dansk, kap- 2.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Autofiktion og Nyeste tid
I dette forløb har vi arbejdet med selvfremstilling, performativ biografisme og autofiktion.Eleverne har lært begreber som dobbeltkontrakt, offer, bøddel, medløber, traumelitteratur og det fortalte jeg over det fortællende jeg.
Læste tekster:
Ahmed Mahmoud: Uddrag fra "Sort Land" - kapitel 1 + forord
Thomas Vinterberg (Festen)
Knud Romer: "Den som blinker er bange for døden"
Olga Ravn "Mit Arbejde"
Lone Hørslev "Giftige Blomster og Bær"
Begreberne er fra bogen "Livsværk"
Indhold
Kernestof:
Jeres præsentationer af ‘Afløb’ skal være færdige
det værste og det bedste Arbejdsark (2).docx
description
Det værste og det bedste.pdf
description
Undersøgelse af 80'er litteratur.docx
description
Ingen lektie - vi arbejder videre med digtsamlingen + fremlæggelser
Det værste og det bedste - stilistisk analyse (4).docx
description
Skriveværksted.pptx
description
Sørg for, at I har svaret og læst på arket om storbymodernisme og 80'erne. I skal også have skrevet jeres digt om "det værste og det bedste"
Michael Strunge 19. juni 1983 (1) (2) (1).docx
description
Michael Strunge 19. juni - arbejdsopgaver (1) (1).docx
description
Læs digtet og udfyld kassen med ordklasser - I skal kun udfylde kasserne :)
Ingen lektie -
Festen - spørgsmål.docx
description
ingen lektie
Ingen lektie
Livsværk (1) (1) (1).docx
description
Livsværk begrebsskema (1).docx
description
Sort land digt og forord (1).docx
description
Læs uddraget Sort land uddrag (3).docx
description
Sort land Arbejdsopgave.docx
description
Den debatterende artikel - intro og disposition (1) (1).docx
description
Læs teksterne til næste aflevering, der ligger efter SRP'en
Romer Den som blinker er bange for døden.pdf
description
Ingen ny lektie - men sørg for, at I har læst uddraget fra Knud Romer!
Græsholt.pdf
description
Åbent brev til Romer (1) (1).docx
description
Spørgsmål til mediedebat om Knud Romer (3).docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Tilladte hjælpemidler til terminsprøven
TIL ÅRSPRØVEN MÅ I BRUGE:
- Egen computer med eget ansvar for, at den virker.
- Alle tekster, noter og dokumenter, også dokumenter fra google drev, hvis de på eksamensdagen er downloadet til egen computer til privat offline-brug. Noter fra fx Lectio, Google Drev, Microsoft OneDrive eller andre cloud-tjenester skal altså downloades til din computer til offline brug.
- Det er tilladt at bruge netadgang til at tilgå digitale læremidler og konkret undervisningsmateriale, som ikke kan opbevares på egen computer, der har været brugt i undervisningen, og som fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
- I må benytte internettet til at tilgå Gyldendals Røde Ordbøger og
Ordbogen.com
. Det anbefales dog, at I downloader ordbøgerne.
MEN:
- I må ikke kommunikere med omverdenen, bortset fra eksaminator, censor og vagter.
- I må ikke tilgå fælles klasse- eller gruppe-dokumenter eller lignende.
- I må ikke søge på internettet efter information, for at benytte informationsportaler eller interaktive programmer som fx Google Translate.
- Jeres telefoner (og lignende produkter) skal være slukket. Det samme gælder alle kommunikationsprogrammer på jeres computer.
Følgende hjemmesider er tilladt at tilgå:
Ordbogen.com
Ordnet.dk
Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/
Eksamensgenrerne:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Repetition (opsamling)
I dette forløb har vi repeteret de forskellige talegenrer, retorik og argumentation.
Tekster:
Dronningens Nytårstale 2023
Debattekster om alkoholforbrug -
Jan Sonnergaard: "Alkohol kan være en fantastisk øjenåbner" -
Marie Milling: "10 gode grunde til at sige nej til alkohol"
Tidligere har vi bl.a. også læst Statsministerens nytårstale 2022 samt Glenn Bechs Nytårstale til Deadline (2022)
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie
Giftige blomster og bær.docx
description
Giftige blomster og bær.pdf
description
Digtanalyse.docx
description
Det retoriske pentagram.doc
description
11. Medieanalyse af dokumentarfilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Spørg din egen mor eller en eller anden mor, hvordan de oplevede dét at blive mor (graviditet, fødsel og første leveår) i forhold til de forventninger de havde, inden de blev gravide. Efterfølgende læs teksten :) Koden er i noten!
Arbejdsspørgsmål til Mit arbejde.docx
description
Email your future self: Write your future self an email about your dreams.
Vi repeterer romantikken :)
Romantikken - fokuseret læsning (1).docx
description
St. St. Blicher (1) (1).docx
description
Glenn Bech nytårstale (1).docx
description
Glenn Bechs - arbejdsspørgsmål (2).docx
description
Argumentation - Håndbog til dansk (1) (1).docx
description
Medbring noter til Glenn Bechs Nytårstale
Litteraturhistorisk oversigt 3j.doc
description
Ingen ny lektie - I skal arbejde med repetition
Eksamensforberedelse 3j.docx
description
Ingen lektie - eksamensforberedelse
Ismer i det aarhundrede 3j.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til eksamen
TIL eksamen MÅ I BRUGE:
- Egen computer med eget ansvar for, at den virker.
- Alle tekster, noter og dokumenter, også dokumenter fra google drev, hvis de på eksamensdagen er downloadet til egen computer til privat offline-brug. Noter fra fx Lectio, Google Drev, Microsoft OneDrive eller andre cloud-tjenester skal altså downloades til din computer til offline brug.
- Det er tilladt at bruge netadgang til at tilgå digitale læremidler og konkret undervisningsmateriale, som ikke kan opbevares på egen computer, der har været brugt i undervisningen, og som fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
- I må benytte internettet til at tilgå Gyldendals Røde Ordbøger og
Ordbogen.com
. Det anbefales dog, at I downloader ordbøgerne.
MEN:
- I må ikke kommunikere med omverdenen, bortset fra eksaminator, censor og vagter.
- I må ikke tilgå fælles klasse- eller gruppe-dokumenter eller lignende.
- I må ikke søge på internettet efter information, for at benytte informationsportaler eller interaktive programmer som fx Google Translate.
- Jeres telefoner (og lignende produkter) skal være slukket. Det samme gælder alle kommunikationsprogrammer på jeres computer.
Følgende hjemmesider er tilladt at tilgå:
Ordbogen.com
Ordnet.dk
Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/
Eksamensgenrerne:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
https://synio.dk/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604603400", "T": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604603400", "H": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604603400" }