Holdet 3l DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Britta Vandet Gundtoft
Hold 2023 DA/l (1l DA, 2l DA, 3l DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Kortfilm
Titel 3 Mundtlighedsforløb - retorik og argumentation
Titel 4 Periodeforløb til DHO - Det moderne gennembrud
Titel 5 Værklæsning: Bavian
Titel 6 Dokumentar
Titel 7 Litteraturhistorien - før 1870
Titel 8 Humor
Titel 9 Nyere tids litteratur
Titel 10 Krig og vidnesbyrdlitteratur
Titel 11 Skriftlighedsforløb
Titel 12 Realisme og modernisme
Titel 13 Repetition
Titel 14 Digitale hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Forløbsbeskrivelse:
Introduktion til litteraturanalyse

Læringsmål:
• At opnå bevidsthed om (litterære) genrer i dansk
• At få et fælles begrebsapparat til litterær analyse (især fokus på komposition, fortælleteknik, billedsprog og talehandlinger)
• At opnå bevidsthed om karakteristiske træk ved den moderne novelle
• At opøve den produktive skriftlige udtryksfærdighed (kreative skriveøvelser)
• At styrke den skriftlige formidling (struktur, fejltyper)


Tekster:
Naja Marie Aidt: "Den blomstrende have" (1993)
Thomas Korsgaard: ”I bor da meget pænt” (2019)
Helle Helle: "En stol for lidt" (1996)

Baggrundsmateriale:
Kompendium med danskfaglige begreber (genrer, komposition, fortælleteknik, billedsprog, talehandlinger)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kortfilm

FForløbsbeskrivelse:
Introduktion til filmanalyse.

Faglige mål:
I dette forløb skal eleverne arbejde med følgende:
- Filmtekniske fagbegreber (Billedbeskæring, perspektiv, kamerabevægelser, lyd, lys og skygge, klipning)
- Holde et fagligt oplæg om en kortfilmsanalyse.
- Notatteknik.
- Træne den skriftlige opgaveform ”Den analyserende artikel”

Tekster:
Dag Mørk: Caravan/Campingvogn (2002)
Anders Walter: Helium (2014)
Peder Nordlund: Sorthvitt (2001)
Anders Thomas Jensen: Valgaften (1998)
Esben Tønnesen: Lillemand (2006)
Christina Rosendahl: Lauges kat (2004)
Alexander Skargaard: Att döda ett barn (2003)
Alexander Kølpin: Under bæltestedet (2006)

Baggrundsmateriale:
Ole Schultz Larasen: Håndbog til dansk, kapitel om ”Filmiske virkemidler”, p220 og kapitel om ”Filmens dramaturgi”, p223

Skriftlige opgaver:
Analyserende artikel: Caravan (i grupper)
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mundtlighedsforløb - retorik og argumentation

Forløbsbeskrivelse:
Forløbet giver en kort introduktion til retorik og argumentation. Der er fokus på kendskab til relevante begreber inden for emnet. Forløbet afsluttes med, at alle elever selv holder en tale om noget, som de vil overbevise andre om. Vi kommer omkring følgende begreber i forløbet:

- Talegenrer
- Det retoriske pentagram/Ciceros pentagram
- Kommunikationssituation
- Appelformer
- Toulmins argumentationsmodel
- Argumenttyper
- Retoriske virkemidler
- Talens fem faser

Faglige mål:
- At kende relevante faglige begreber til retorisk analyse
- At kunne lave en retorisk analyse af en tale
- At kunne forberede og afholde en tale/mundtlig præsentation med retoriske overvejelser
- At træne mundtlig formidling

Tekster:
Hendes Majestæt Dronningen: ”Nytårstale” (2023)

Baggrundsmateriale:
Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk, Systime ibog, kapitel om ”Retorik”, p204
Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk, Systime ibog, kapitel om ”Argumentation”,  p215


Skriftlig opgave:
Debatterende artikel: Den overbevisende tale
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Periodeforløb til DHO - Det moderne gennembrud

Forløbsbeskrivelse:
Fokus på det moderne gennembrud og litteratur, der sætter problemer under debat.

Læringsmål:
- At kende karakteristika ved det moderne gennembrud – temaer og skrivestile
- At analysere teksters brug af fortælleteknik og fremstillingsformer

Tekster:
Georg Brandes: Forelæsning om hovedstrømninger i 1800-tallets litteratur (1871)
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)
Johan Skjoldborg: Gyldholm (1902)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (En idyl) (1900)
Amalie Skram: Karens jul (1885)
Amalie Skram: Constance Ring (uddrag) (1885)
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (uddrag) (1879)
Herman Bang: Den sidste balkjole (1887)


Baggrundsmateriale:
Barbara Kjær-Hansen (m.fl.): Litteraturhistorien – på langs og på tværs, p125

Den store premiere fra DR, ”Lille hjælpeløse tingest”: https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=012103302000

Sebastian Stryhn Kjeldtoft: ”For få kunstnere blander sig i den politiske debat” interview med Christian Lollike i Information, 29. januar 2016, https://www.information.dk/kultur/2016/01/faa-kunstnere-blander-politiske-debat


Skriftlige opgaver:
Debatterende artikel: Problemer under debat
Analyserende artikel: Den sidste balkjole
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Værklæsning: Bavian

Forløbsbeskrivelse:
Værklæsning af Naja Marie Aidts novellesamling. Vi læser og analyserer i fællesskab novellerne ”Bulbjerg” og ”Myggestik”. Derefter fordeles resten af novellerne i grupper, som forbereder oplæg om deres noveller, som efterfølgende fremlægges i matrixgrupper. Eleverne skriver analyserende artikel om ”Slik”. Fælles opsamling på hele novellesamlingen til sidst.

Læringsmål:
• At analysere og fortolke noveller
• At holde et mundtligt, fagligt oplæg


Tekster:
Naja Marie Aidt: Bavian (2006) (værk)

Baggrundsmateriale:
Interview med Naja Marie Aidt fra DR: https://www.youtube.com/watch?v=hhjkq1FGqCQ + https://www.youtube.com/watch?v=cWYCJ1677FA


Skriftlig opgave:
Analyserende artikel: Slik


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dokumentar

Forløbsbeskrivelse:
Intro til dokumentarfilmsanalyse med særligt fokus på de forskellige dokumentrfilmsgenrer. Vi analyserer i fællesskab filmene ”A Year of Hope” og ”Armadillo”. Derefter analyserer og fortolker eleverne klip fra dokumentarfilm, der er eksemplariske for de seks genrer. Endelig skriver eleverne en analyserende artikel om ”Den satans familie”.

Læringsmål:

• at kunne skelne mellem fakta- og fiktionstekster/fakta- og fiktionskontrakter
• at kunne definere dokumentargenren
• at kunne genkende autenticitetsmarkører
• at kunne skelne mellem den observerende, den autoritative, den deltagende dokumentar, den refleksive dokumentar, den poetiske dokumentar og den dramatiserede/performative dokumentar
• at kunne analysere en films dramaturgi
• at kunne lave en fokuseret analyse af brugen af de filmiske virkemidler med fokus på effekten

Tekster:
Mikala Krogh: A Year of Hope (2017)

Janus Metz: Armadillo (2010) (værk)

Maria Lyhne Høj: På Ubestemt Tid, DR (uddrag) (2015)

Mads Nilsson, Troels Kingo: Advokaternes tag-selv-bord, DR (uddrag) (2015)

Michael Moore: Sicko, Filmstriben (uddrag) (2007),

Ron Frickes: Samsara, (uddrag) 2012

Lars Von Trier og Jørgen Leth: De fem benspænd (uddrag) (2003)

Ziska Szemes: Mig og min næse (uddrag) (2009)

Katrine Hornes og Frederik Lauridsen: Den satans familie (uddrag) (2019)

Baggrundsmateriale:
Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk, kapitel om ”Dokumentarfilm og mockumentary”, p224
Anders Dahl mfl: Levende billeder, kapitel om ”Dokumentargenrer”, p217

Skriftlige opgaver:
Analyserende artikel: Den satans familie
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Litteraturhistorien - før 1870

Forløbsbeskrivelse:
Litteraturhistorisk overblik med fokus på middelalder, barok, oplysningstid og romantikken. Vi arbejder med den litteraturhistoriske perspektivering i forbindelse med analyse af forskellige tekster, hovedsageligt digte. Vi arbejder især med stilistisk analyse af lyriske tekster med fokus på brugen af billedsprog. Eleverne laver desuden oplæg om de litteraturhistoriske understrømninger og forfatterne fra perioden. Endelig så vi Christian Lollikes udgave af ”Jeppe på bjerget” på Århus Teater.

Læringsmål:

• at kunne karakterisere romantikken som periode og de forskellige understrømninger
• at kunne foretage en stilistisk analyse af lyriske tekster
• at kunne analysere et drama

Tekster:
Ukendt forfatter: Ebbe Skammelsen
Thomas Kingo: Keed af verden, kier ad himmelen (1667)
Ludvig Holberg: Jeppe på bjerget (værk)
Schack Staffeldt: Indvielsen (1805)
Adam Oehlenschläger: Simon Peder (1805)
B.S. Ingemann: I sne står urt og busk i skjul (1831)
Johan Krohn: Peters Jul (uddrag) (1870)
Peter Faber: Højt fra træets grønne top (1847)
N.F.S. Grundtvig: Den signede dag (1826)
Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land (1823)
H.C. Andersen: I Danmark er jeg født (1850)
B.S. Ingemann: Nu titte til hinanden (1837)
Steen Steensen Blicher: Hiemvee (1814)
Steen Steensen Blicher: Det er hvidt herude (1838)
Steen Steensen Blicher: Sig nærmer tiden (1838)
Emil Aarestrup: Angst (1838)
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)

Baggrundsmateriale:
Barbara Kjær-Hansen (m.fl.): Litteraturhistorien - på langs og på tværs
Anne Bøndergaard: Danske forfattere, kapitel ”1800-1870”, p2708
Højskolesangbogen om de forskellige sange: https://hojskolesangbogen.dk/
En bid af historien - om romantikken (på CFU) https://hval.dk/mitcfu/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=en%20bid%20af%20historien&orderby=title&SearchID=c4ab92f3-2455-4d1d-9ce3-2065e35f7ead&index=4
Den store premiere fra DR: Hvem griner vi af? https://mitcfu.dk/mm/player/Default7.aspx?copydan=012104132000

Skriftlige opgaver:
Reflekterende artikel: Naturdigte (Indvielsen, Simon Peder og I sne står urt of busk i skjul)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Humor

Forløbsbeskrivelse:
Eleverne skal kunne identificere og bruge teorien om, hvad der gør noget sjovt. Det er vigtigt, at eleverne får en forståelse for, at humor er socialt betinget, og at den derfor altid er forankret i det sociale fællesskab. Vi undersøger, om der er nogle særlige træk ved dansk humor.
Eleverne skal lære om konkrete sproglige virkemidler.
Derudover skal eleverne forstå, at humor som sproghandling, netop også er en handling, hvor de sproglige registre, som benyttes, er kontekstbestemte.
Empirien består af jokes, memes, reklamefilm, kampagnefilm, musikvideoer og stand-up.
Eleverne skal arbejde både induktivt og deduktivt, og skal således selv kunne benytte den teori, vi har arbejdet med og omsætte den til praksis.

Tekster:
Schulstads reklamevideo for rugbrødet "Kernesund" med skuespiller Niels Olsen: https://www.youtube.com/watch?v=X7k2NVKKSmQ
Lalandia-reklame ”Bademestre på golfbanen”: https://www.youtube.com/watch?v=nn-rl6oeK50
Wupti-Pede gratis pære: https://www.youtube.com/watch?v=RG205yBexrI
Opel – det fornuftlige valg med Nicklas Bendtner: https://www.youtube.com/watch?v=HtXZHNBZInM
Sundhedsstyrelsen – gå nu hjem: https://youtu.be/QEVcWZWsBW0
Anders Matthesen: Klip fra 25-års jubilæum om ferietyper
Jens Blendstrup ”Manden der blandt var en sko” (2000)

Baggrundsmateriale:
Michael Balle Jensen: Humor i dansk, kapitel. 1: ”Huller i verden”, Systime (2007)
Barbara Illum og Rune Kastberg Søndergaard: Textur, kapitel 7: ”Humor og ironi”, p351 og ”Kampagnevideons genretræk”, p. 389
Mette Møller: Humor på dansk, videnskab.dk: https://videnskab.dk/kultur-samfund/humor-paa-dansk-hvad-hvordan-og-hvorfor/
Anne Bøndergaard: Danske forfattere, kapitel om ”Jens Blendstrup”, p1915

Skriftlige opgaver:
Debatterende artikel: Grænser for humor
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Nyere tids litteratur

Forløbsbeskrivelse:
Vi arbejder med tendenser i nyere tids litteratur. Med udgangspunkt i de selvlæste værker undersøger vi om der tegner sig nogle generelle tendenser i litteraturen efter år 2000 og holder det op imod ”Litteraturhistorien – på langs og på tværs.”

Læringsmål:
• At holde mundtlige oplæg
• At analysere, fortolke og perspektivere romaner
• At kende til tendenser i nyere tids litteratur

Selvlæste værker (værk):
Alberte: Lene Kaaberbøl og Agnete Friis: Drengen i kufferten (2008)
AC: Jussi Adler-Olsen: Den grænseløse (2014)
Bastian: Jakob Ejersbo: Nordkraft (2002)
Bertram: Mads Peder Nordbø og Sara Blædel: Opløst (2021)
Ecrin: Mads Hyldig og Martin Riis Kastrup: Hjernero (2023)
Ellen SH: Jennifer Lynn Barnes: Arvingerne (2022)
Ellen SB: Hanya Yanagihara: Et lille liv (2015)
Emma: Peer Louis Aarestrup: Kanas Land (2018)
Helena: Suzanne Collins: En fortælling om sangfugle og slanger (2020)
Jana: Ana Huang: Twisted love (2023)
Jonas BV: Rick Riordan: Percy Jackson – Lyntyven (2010)
Jonas FN: Helle S. Søtrup: Simon siger (2022)
Karoline N: Matt Haig: Midnatsbiblioteket (2020)
Karoline S: Maren Uthaug: 11 % (2022)
Lasse: Sammy Jeridi: Ghetto Kongen (2025)
Laura: Suzanne Collins: Solopgang over høsten (2025)
Lea: E. Lockhart: Vi var løgnere (2015)
Line: Kazuo Ishiguro: Slip mig aldrig (2005)
Malou: Sara Stridsberg: Kærlighedens antarktis (2019)
Marika: Sally Rooney: Normale mennesker (2020)
Mathilde: Delia Owens: Hvor flodkrebsene synger (2019)
Mia: Rebecca Yarros: Fourth Wing (2023)
Nanna: Kristin Hannah: Nattergalen (2015)
Olivia: Stephen King: Puls (2006)
Salma: James Clear: Atomic habits (2028)
Signe: Ditte Weise: Og så druknede jeg (2019)

Baggrundsmateriale:
Barbara Kjær-Hansen (m.fl.): Litteraturhistorien - på langs og på tværs, kapitel om "Tendenser i den nyeste litteratur", p294 og "Temaer" p295

Skriftlige opgaver:
Mundtlig aflevering om selvlæst værk

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Krig og vidnesbyrdlitteratur

Forløbsbeskrivelse:
I dette forløb fokuserer vi på vidnesbyrdlitteratur. Vi har med udgangspunkt værket "MAUS" diskuteret betydningen af vidnesbyrdet og dets rolle som fortælling af traume og litteratur. Vi har arbejdet med at sammenligne og perspektivere de tre forskellige tekster og deres fremstillingsformer.

Læringsmål:

• At kende centrale genretræk ved vidnesbyrdlitteraturen
• At arbejde med verdenslitteratur i oversættelse
• At kunne analysere og fortolke vidnesbyrdlitteratur med fokus på stilistik, fortælleteknik og genretræk.
• At kunne perspektivere til teksternes historiske samtid
• At kende centrale genretræk ved den grafiske roman og kunne anvende begreberne i analysen af "MAUS"
• At kunne lave en perspektivering

Tekster:
Art Spiegelman: MAUS, bind 1 + bind 2, kapitel 1 og 2 (1973-1991) (Værk)
Primo Levi: Hvis dette var et menneske (uddrag) (1947)
Jonas Poher Rasmussen: Flugt (2021)


Baggrundsmateriale:
Mimi Olsen m.fl.: Selvbiografiske romaner, kapitel om Grafiske romaner, s.12-13, 17, 106-107 (2015)
Thor Gustafsson m.fl: Litteratur med udsyn, kapitel om ”Vidnesbyrdlitteratur”, s. 154-165 (2016)
Interview med Vladek Spiegelmann: https://www.youtube.com/watch?v=VRS6OyZpjRQ  
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Skriftlighedsforløb

Forløbsbeskrivelse:
Forløbet fokuserer på skriftlighed. Vi arbejder både med de skriftlige genrer i dansk, dvs. den analyserende, debatterende og reflekterende artikel, med formidlingsskrivning som i populærvidenskabelige artikler, og med akademisk skrivning i som i større skriftlige opgaver som SRP. Som en del af forløbet havde vi besøg af Lise, som er journalist på videnskab.dk.  

Læringsmål:
• at kunne skelne mellem kreativ og akademisk skrivning
• at kende til processkrivning (førskrivningsfasen, skrivefasen og redigeringsfasen)
• at være bevidst om fokusområder som variation, skriftsprog >< talesprog, kohærens og kohæsion.
• at opnå øget bevidsthed om egne fejltyper
• at opnå øget korrekthed i skriftlig formidling (fokus på typiske fejltyper og tegnsætning)
• at kunne skrive en populærvidenskabelig artikel tilpasset en bestemt målgruppe

Tekster:
Teksterne til de skriftlige opgaver, som er lavet i løbet af de tre år

Baggrundsmateriale:
Ole Schultz Larasen: Håndbog til dansk, analysevejledninger, p134: https://hbdansk.systime.dk/?id=134

Anette Hauge Nielsen m.fl.: Dansk på ny, Systime, kapitel om skriftlighed, p121: https://danskpaany.systime.dk/?id=121

Claus Petersen og Line V. Frederiksen: Styr på sproget, Systime, alle kapitler: https://styrpaasproget.systime.dk/

Nicolai Rekve Eriksen m.fl.: Eksamensgenrerne i dansk, Systime, alle kapitler: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/

Karsen Christensen Back m.fl.: Sådan skriver du SRP, Forlaget Columbus: https://xn--sdanskriverdusrp-dob.ibog.forlagetcolumbus.dk/

Mads Rangvid og Mimi Sørensen: Perspektiver i dansk, kapitel om ”Den populærvidenskabelige artikel”, p243: https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=243

Videnskab.dk’s guide til gymnasieelever: https://www.dropbox.com/scl/fi/gs0px806318irrnr1yzbw/Videnskab.dk-s-gymnasieguide.pdf?rlkey=2tsik7vjfat2p5dp5o8hxts1g&dl=0

Skriftlige opgaver:
Populærvidenskabelig artikel om hormonforstyrrende stoffer (i grupper)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Realisme og modernisme

Forløbsbeskrivelse:
VI arbejder med litteratur fra 1900-tallet og ser hvordan litteraturen i perioden svinger mellem realisme og modernisme. Vi kommer ind på symbolisme, folkelig realisme, socialrealisme, ekspressionisme, eksistentialisme, Heretica-modernisme, konfrontationsmodernisme, storbymodernisme og postmodernisme.

Læringsmål:

• At analysere, fortolke og perspektivere litterære tekster
• At se udviklingen i litteraturhistorien

Tekster:
Johannes V. Jensen: Interferens (1906)
Martin Andersen Nexø: af Pelle Erobreren (1906-1910)
Tom Kristensen: Fribytter (1920)
Karen Blixen: Livets veje (1937)
Hans Scherfig: Det forsømte forår (uddrag) (1940)
Martin A. Hansen: Høstgildet (1947)
Klaus Rifbjerg: Værtshus (1960)
Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset (1960)
Klaus Rifbjerg: Det er blevet os pålagt (1960)
Peter Seeberg: Hullet (1962)
Michael Strunge: Berlin, mit hoved (1983)
Jan Sonnergaard: Polterabend (1997)
Søren Ulrik Thomsen: Det værste og det bedste (2002) (værk)

Baggrundsmateriale:
Barbara Kjær-Hansen (m.fl.): Litteraturhistorien – på langs og på tværs, kapitel om ”Modernisme og realisme”, p126
Anne Bøndergaard (m.fl.): Danske forfattere, kapitler om de forskellige forfattere
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Repetition

Repetition af litteraturhistorien
Overblik over teksterne
Forberedelse til eksamen
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Digitale hjælpemidler

Udover ovenstående har følgende digitale hjælpemidler og ibøger har været anvendt i undervisningen:

Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk

Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk

Eksamensgenrerne i dansk stx: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk

Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/#/

Claus Petersen og Line V. Frederiksen: Styr på sproget, Systime, alle kapitler: https://styrpaasproget.systime.dk/

Ind i dansk: https://indidansk.dk/

Ordnet: https://ordnet.dk/ordnetdk

Synonymordbog: https://www.synonymbog.com/

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer