Rødkilde Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Rødkilde Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3z DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Birgitte Jensen, Peter Nydam Hougaard
Hold
2023 DA/z (
1z DA
,
2z DA
,
3z DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Dansk grundforløb
Titel 2
Mundtlighed
Titel 3
kronologiforløb
Titel 4
DHO Det moderne gennembrud
Titel 5
Kortfilm
Titel 6
Metodeforløb - Karen Blixen
Titel 7
Vidnesbyrdlitteratur (værklæsning MAUS) VÆRK 3
Titel 8
Reportageforløb og dokumentarer
Titel 9
Retorik, Politisk kommunikation og journalistik
Titel 10
Tilladte hjælpemidler til terminsprøven
Titel 11
Romantikken
Titel 12
100 års litteratur og ismer
Titel 13
Autofiktion og Nyeste tid
Titel 14
Politisk argumentation + repetition
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til terminsprøven
Titel 16
Tilladte hjælpemidler til eksamen
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Dansk grundforløb
Læringsmål:
● bevidsthed om de (litterære) hovedgenrer i dansk
● fælles begrebsapparat til litterær analyse
● bevidsthed om karakteristiske træk ved den moderne novelle
● den produktive skriftlige udtryksfærdighed (kreative skriveøvelser)
● skrivestrategier (hurtigskrivning etc.)
● skriftlig formidling (struktur, fejltyper)
Kernetekster:
Thomas Korsgaard: "I bor da meget pænt" (2019)
Naja Marie Aidt: "Den blomstrende have" (1993)
Helle Helle: "En stol for lidt" (1996)
Indhold
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Mundtlighed
Forløbet har haft fokus på elevernes egen mundtlige produktion (de har alle holdt tale på klassen) samt på talegenrer og retorisk analyse.
Forløbet eri meget høj grad baseret på materialet "Mundtlighed i dansk" af Helstrup og Simonsen, systime,
https://mundtlighedidansk.systime.dk/
Følgende kapitler er blevet brugt
Kapitel 4: Taler
Kapitel 3: Argumentation
Indhold
Kernestof:
Velkommen til dansk, vi vil begynde på danskundervisningen, men også gennemgå programmet for introturen torsdag-fredag
Retorisk analyse.docx
description
Pakkeliste:
Vi skal se på programmet for tyorsdag-fredag og ellers fortsætte med retorisk analyse
Mundtlighed i dansk
Lektie til lektionen er at have skrevet 3 små tekststykker:
Vi fortsætter med mundtlighed https://mundtlighedidansk.systime.dk/?id=149
Mette Frederiksen - godhavnsdrengene.docx
description
Vi begynder med en minianalyse af oplægget fra Steffen Jensen og derefter fortsætter vi med analysen af Mette Frederiksens tale til Godhavnsdrengene.
Det magtfulde sprog
ingen lektier for, men tænk over positive og negative elementer i forbindelse med turen til Hvide Sande og overnatningsturen på skolen
Skrivning af juletale.docx
description
Skrivning af juletale Actio!
Juletalerne skal holdes:) vi begynder forfra på klasselisten, og lektie til lektionen er at have øvet sig på fremførelsen af sin tale
Juletalerne skal holdes:)
https://sproget.dk/
Sprognævnets kommaøvelser – DSN
Kapitel 3: Debat Lektie: Læs siden "Debat og den efterfølgende side "Argumentets byggesten" til lektionen. I skal ikke lave øvelserne. Dem går vi i gang med på klassen.
Vi fortsætter med argumentation. I skal have jeres argumentation klar, men hvis I ikke har filmet, så vil der være tid i timen til det.
Kropssprog og stemmeføring skal understøtte argumentet
Vi fortsætter med argumentation og skal lave klimadebat - først skal I lave ETU-undersøgelse, så I skal kunne og bruge jeres uni-login:)
gym trivsel.dk
Argumenttyper
Klimadebat
link til læringssamtaleskema
Jeg glæder mig til at se jer igen, og jeg håber, I har haft en god ferie: Lektie til lektionen er at have læst dronningens nytårstale - find talen her: Dansk stil dronningens nytårstale.docx
description
1z Læringsvejledersamtaler forår 2024.docx
description
Rather Homemade Productions: "Oldtiden - Hvad fanden skete der lige der"
Norrøn lit.pdf
description
Afsnit
Vi læser på lektionen - husk jeres kompendium
Reformation 1517-2017 - hvad skete der lige der?
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
kronologiforløb
Følgende tekster har været læst som del af forløbet
uddrag af "Den Højes Ord"
Uddrag af "Ravnkels saga" (VÆRK 1)
Folkevise "Germand Gladensvend"
Thomas Kingo: "Hver har sin Skjæbne"
Uddrag af "Jeppe på Bierget"
C.D. Friedrich: "Vanderen over Taagehavet"
Igennem forløbet er der løbende inddraget videoer fra Rather Homemade productions: "Oldtiden - Hvad fanden skete der lige der?" "Oplysningstiden - Hvad fanden skete der lige der?", "Romantikken - hvad skete der der?"
Indhold
Kernestof:
Vi skal tale om jeres ETU (elevtrivselsundersøgelse), I skal besvare et spørgeskema om skærmbrug i undervisningen, og så skal vi reelt i gang med DHO-arbejdet - vi arbejde med uddrag fra Brandes' forelæsning på klassen.
Uddrag af George Brandes.docx
description
Google Forms: Sign-in
Naadsensbrød.pdf
description
Lektie er at læse novellen "Naadsensbrød"til lektionen. Du skal skrive 5 stikord til handlingen ned.
Analyse og fortolkning af Naadsensbrød.docx
description
læs den vedhæftede novelle" Et Grundskud" og noter 7 stikord til handlingen
Et Grundskud.pdf
description
Analyse og fortolkning af et Grundskud.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
DHO Det moderne gennembrud
Forløbet er planlagt og gennemført sammen med faget Historie, og et af forløbets fokuspunkter er netop samspillet med historie. Andre fokuspunkter er litterær analyse (form og indhold) samt brug af metode, særligt den nykritiske metode og den socialhistoriske metode.
Flg. tekster er læst som del af forløbet:
Rather Homemade Productions: ” Det Moderne Gennembrud: Hvad fanden skete der lige der?”
Korte uddrag af forelæsning af George Brandes ”Hovedstrømninger i Europæisk litteratur”
Henrik Pontoppidan: ”Naadsensbrød” og ”Et Grundskud”
Herman Bang: uddrag af ”Nogle fattigbesøg før jul”
Alexander Kielland: uddrag af ”Arbejdsfolk” (slutningen)
Amalie Skram: uddrag af ”Constance Ring”
Henrik Ibsen: uddrag af ”Et Dukkehjem (slutningen)
DR1: ”Den store premiere: ”Et Dukkehjem” fortalt gennem 4 kapitler”
Flg. digte er præsenteret ved oplæsning og kort diskuteret på klassen
J.P.Jakobsen: ”Lys og Landet” og ”Saa Standsede det Blod at Rinde”
Drachmann ”Engelske Socialister” og ”Da Bygen Kom op”
I forbindelse med skrivningen af DHO har enkelte elever arbejdet med ”Nexø: En Lønningsdag”
Mod slutningen af forløbet har eleverne læst et selvstændigt værk. (VÆRK 2)
Indhold
Kernestof:
Lektie er at læse novellen "Naadsensbrød"til lektionen. Du skal skrive 5 stikord til handlingen ned.
Naadsensbrød.pdf
description
Analyse og fortolkning af Naadsensbrød.docx
description
læs den vedhæftede novelle" Et Grundskud" og noter 7 stikord til handlingen
Et Grundskud.pdf
description
Analyse og fortolkning af et Grundskud.docx
description
Vi skal se på danskfaglige metoder og i gang med den første tekst om livet i byerne under Det moderne gennembrud. Lektie er at læse Bangs artikel om fattigbesøg. Den er sat lidt dumt op, men jeg arbejder på at få lavet en bedre kopi - men den er læsb
description
læs romanuddraget og noter 5 ord til selve handlingen Kielland Arbejdsfolk.pdf
description
Analyse og fortolkning af Arbejdsfolk.docx
description
læs uddraget af "Constance Ring" og noter 5 stikord til selve handlingen Skram Constance Ring.pdf
description
Studiegruppe arbejdsopgave om.docx
description
Læs uddraget af "Nora" fra s. 54-57 til Noras sidste replik. Vi læser resten på klassen
Et dukkehjem (uddrag).pdf
description
CFU-login
Vi skal gøre "Et Dukkehjem færdigt", og så samler I op på de tekster, vi har læst gennem forløbet.
Opsamling på tekster læst i forbindelse med DHO.docx
description
Vi arbejder videre med oversigtsarbejdet og ser derefter på danskfaglig metode -og vi skal synge fødselsdagssang for Logan:)
Google Drive: Sign-in
Repetition af rammerne for DHO, intro til læselektion og gennemgang af skriftlig opgave
1.z Læselektion DHO.docx
description
1.z Skriftlig redegørelsesopgave i dansk.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Kortfilm
Forløbet har fokus på at introducere eleverne til genren 'kortfilm'
Faglige mål:
- kende til filmiske virkemidler og kunne anvende disse ifm. analyse af en kortfilm
- kende til kortfilmens særlige genretræk
- kunne analysere en kortfilm ud fra Richard Raskins syv parametre
- kunne anvende beretter- og tre-akter-modellen
Kortfilm:
Under bæltestedet
Mor(d) i mødregruppen
Eleverne har arbejdet i grupper med følgende kortfilm:
"Lovefield"
"Fantasy"
"Kuppet"
"Schwarzfahrer"
"Peaceforce"
"2 piger, 1 kage"
Supplerende: Raskins 7 parametre
"Filmiske virkemidler "Fiktion og Fakta
Analyserende artikel om kortfilmen: Under bæltestedet
Indhold
Kernestof:
Eneste lektie: Medbring den roman, I har læst i sommerferien :) Jeg glæder mig til at se jer!
Kreativ øvelse - sommerferieroman.pptx
description
Kortfilmens 7 parametre (DR) (2).doc Læs om kortfilmens 7 parametre
description
Spørgeark - Mord i mødregruppen.docx
description
Ingen ny lektie
Ingen ny lektie. I får en kortfilm i grupperne, som I skal arbejde med.
Filmiske virkemidler - i fiktion og fakta (1).docx
description
Kortfilmsanalyse 2z.docx
description
I har 35 min til at blive færdige med jeres oplæg. Måske I skal give hinanden i gruppen lektier for?
Læs teksten til jeres næste aflevering - Reflekterende artikel Reportagefotos.docx
description
Intro til reflekterende artikel (1).docx
description
Find selv et traumefotos, som du vil inddrage i din næste aflevering + tag et billede af din yndlingsting - det må gerne være et kæledyr ;)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Bograpport
28-08-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Metodeforløb - Karen Blixen
I dette forløb skal I arbejde analyse af Karen Blixens tekster gennem forskellige metoder.
I kommer til at lære om: Strukturalistisk, Læserorienteret, psykoanalytisk, nykritisk metode samt biografisk metode.
Metodeteorien er fra bogen "Metoder i dansk" samt systimes - "Metode - Karen Blixen.
Tekster:
Karen Blixen:
Uddrag fra "Den afrikanske farm"
"Ringen"
"Gensyn"
"Det ubeskrevne blad"
"Min Afrikanske farm"
Sekundær: "Storyteller" Dokumentar om Karen Blixen.
Derudover
Jørgen Fabricius: "En brun, en blå, en gul en rød"
Pia Juul - "Onkel Hector"
Indhold
Kernestof:
Læs novellen - hvad ville I fokusere på, hvis I selv skulle bestemme analysefokus?
Karen Blixen - Storyteller.docx
description
Læs novellen og overvej, hvordan du ville gribe en analyse af teksten an. Understreg i den forbindelse én vigtig pointe.
Strukturalistisk metodeteori.pdf
description
Lektion 1 - strukturalismen.docx
description
Jørn Fabricius spørgsma_l.docx
description
Ingen lektie. Vi arbejder nykritisk!
Nykritikken.pdf
description
Farmen ved Ngong.docx
description
Lektion 6 - Nykritikken.docx
description
Metoder - en oversigt (1).doc
description
Læs novellenKaren Blixen - Ringen (10).docx Maks 25 min - læs med henblik på at kunne give et referat af novellen
description
Arbejdsark til Karen Blixens Ringen.docx
description
Psykoanalytisk metode.pptx
description
Ingen lektie!
Kreativ øvelse Ringen.docx
description
Læs den lidt svære tekst. Karen Blixen Det Ubeskrevne blad.docx
description
Lektion 7 - spørrgeark Det ubeskrevne blad-2.docx
description
Lektie - Det læserorienterede fokus.docx
description
Pia Juul - Onkel Hector.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Vidnesbyrdlitteratur (værklæsning MAUS) VÆRK 3
I dette forløb har vi fokuseret på vidnesbyrdlitteratur.
Vi har med udgangspunkt værket "MAUS" diskuteret betydningen af vidnesbyrdet og dets rolle som fortælling af traume og litteratur.
Læste tekster:
Spiegelman, Art: "Maus" bog 1 (værk)
Spiegelman, Art: "Musen, hans søn og Auschwitz"
Levi, Primo: "Hvis dette er et menneske (kapitel 1)
Laszlo Nemes: Søn af Saul" (2016)
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier - vi afslutter metodeforløbet
Søn af Saul Arbejdsspørgsma_l (1).docx
description
Ingen lektie
Vidnesbyrdlitteratur.pdf
description
Vidnesbyrdlitteratur - spørgsmål.doc
description
Sørg for, at I har besvaret spørgsmålene til "Vidnesbyrdlitteratur"
Læs opgaveformuleringen til jeres næste aflevering om "Døden i litteraturen"
Læs om Primo Levi og første kapitel fra "Hvis dette er et menneske" - stop ved 2 "På Bunden" - fra 166-171 (25 min) Understreg gerne vigtige dele om Levi
Arbejdsspørgsma_l til Primo Levi (14) (2).doc
description
I skal læse resten af kapitel 2 og svare på spørgsmålene - Primo Levi - Hvis dette er et menneske (Ligger på sidste lektion)
Læsekreds 2z MAUS.docx
description
Intro til grafiske romaner (1).pdf Læseklubsmøde 1 - Læs kapitel 1 & 2 og lav din tildelte opgave. Læg opgaven ind i jeres Google.docs. Sørg for, at dokumentet er delt med mig (ph@roedkilde-gym.dk)
description
Læseklubmøde 2 - sørg for, at I har læst kapitel 3 og lavet jeres opgave :) Læg det ind i Google.docs
MAUS-kreativ og kedelig opgave - kapitel 3.docx
description
Se eller læs Kong Frederiks nytårstale.docx
description
www.youtube.com
Læseklubsmøde - læs kapitel 4 og lav jeres opgave!
MAUS-kreativ og kedelig opgave - kapitel 4.docx
description
Læsklubmøde 4 - kapitel 5
MAUS kreativ øvelse kapitel 5 .docx
description
Man skal åbenbart bare møde opLæs Brandes-teksten til jeres næste aflevering - ligger under "opgaver"
Kong Frederiks nytårstale.docx
description
Læseklubmøde 5 - kapitel 6
Maus 1 - kap. 1-6 arbejdsspørgsmål.docx
description
Læs kapitel 1 af bog 2 i MAUS
Tiden flyver - uddrag MAUS.pdf
description
Øvelse Eksamensspørgsma_l MAUS (1).docx
description
Maus Kreativ skriveøvelse dagbogsopslag fra Anja (1) (1).docx
description
Musen, hans søn og Auschwitz
Responsark MAUS (1).docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Reportageforløb og dokumentarer
I dette forløb har vi arbejdet med reportager og dokumentarer.
I anden halvdel af forløbet har vi arbejdet med dokumentargenrerne, filmtekniske virkemidler, autenticitetsmarkører samt dokumentargenrer.
Læste tekster:
Dokumentaren: "Testamentet"
Dokumentaren: "Flugt" (VÆRK 4)
Eleverne har arbejdet med hver deres dokumentar i grupper, som hver især repræsenterede en undergenre af dokumentarer: Følgende dokumentarer er analyseret i uddrag:
Maria Lyhne Høj: På Ubestemt Tid, DR (2015)
Mads Nilsson, Troels Kingo: Advokaternes tag-selv-bord, DR (2015)
Michael Moore: Fahrenheit 9/11, (2018)
Ron Frickes: Samsara, 2012 Tilgængelig på CFU
Lars Von Trier og Jørgen Leth: De fem benspænd (2003)
Ziska Szemes: Mig og min næse (2009)
Indhold
Kernestof:
Læs teksterne til jeres næste aflevering - fokusér på Brandes-teksten. Den er svær, men se, hvad I kan få ud af det.
Argumentation - Håndbog til dansk.docx
description
Sauls søn
Sproglig korrekthed - fejltyper.docx
description
Søn af Saul Arbejdsspørgsmål.docx
description
Ingen ny lektie
Intro til dokumentargenren m. afsluttende opgave (1).pptx
description
Flugt - elevark (1).docx
description
Læs anmeldelsen af "flugt"Den animerede danske dokumentarfilm ’Flugt’ er perfekt filmkunst og tænk over, om du er enig
Ingen lektie andet en at medbringe jeres noter til spørgsmålene om "Flugt"
Den præsentation af Flugt, som I har arbejdet med, skal være færdig til i dag. Alle fremlægger.
Spørgsmål som besvares skriftligt I matrixgrupperne, når I er færdige med fremlæggelserne.
Bruges i timen:
Ingen lektie. Vi starter filmen præcist 11.45. Telefoner skal i taskerne, som sammen med jakker sættes på gulvet nede foran stolene.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Retorik, Politisk kommunikation og journalistik
I dette forløb har vi haft fokus på argumentation og retorik i politiske taler. Eleverne har arbejdet med argumenttyper, Toulmins udvidede model samt diskursanalyse.
Vi har arbejdet med følgende tekster:
Mette Frederiksen: Statsministerens nytårstale 2023
Dronning Magrethes Nytårstale 2022.
DF's kampagnevideo fra 2015
"Tænk jer nu om, veganere" (opinionsartikel fra Information)
Artikler til vurdering af god og dårlig kommunikation:
http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/poelsevogn-ligeglad-med-michelin-vi-laver-bedre-poelser-end-noma/5460397
http://ekstrabladet.dk/112/15-aarig-draebt-blev-slynget-af-crosser/5460392
http://ekstrabladet.dk/nyheder/krigogkatastrofer/afghanistan-ramt-af-kaempe-snekatastrofe/5460576
Sekundær:
Håndbog til dansk om argumentation og retorik
Indhold
Kernestof:
ingen lektie :)
Nytårstaler i en krisetid - arbejdsspørgsmål.docx
description
Retorisk analyse - værktøjskasse.doc
description
Læs jeres kommentarer til jeres debatterende artikel eller skriv på den, hvis du mangler at aflevere den ;)
Læs kronikken - Tænk jer nu om veganere.pdf - overvej, om du er enig med skribenten :)
description
Argumenttyper og opgaver.docx
description
Argumentation - Håndbog til dansk (3).docx
description
Opinionsgenren - argumentationsanalyse - Tænk jer nu om, veganere (1) (1) (1).doc
description
ingen lektie - vi arbejder med politiske kampagnevideoer
DFs valgvideoer gennem 15 år.docx
description
Ingen lektie
Journalistikkens nyheder (1) (1).pdf
description
Nyhedsøvelse - god eller dårlig nyhedsformidling (1) (1).doc
description
Ingen lektie - årsprøveforberedelse og rundbold :)
Forberedelse til skriftlig årsprøve 2025.docx
description
Oversigt over de skriftlige danske genrer.pdf
description
Sproglig korrekthed - fejltyper.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Tilladte hjælpemidler til terminsprøven
TIL ÅRSPRØVEN MÅ I BRUGE:
- Egen computer med eget ansvar for, at den virker.
- Alle tekster, noter og dokumenter, også dokumenter fra google drev, hvis de på eksamensdagen er downloadet til egen computer til privat offline-brug. Noter fra fx Lectio, Google Drev, Microsoft OneDrive eller andre cloud-tjenester skal altså downloades til din computer til offline brug.
- Det er tilladt at bruge netadgang til at tilgå digitale læremidler og konkret undervisningsmateriale, som ikke kan opbevares på egen computer, der har været brugt i undervisningen, og som fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
- I må benytte internettet til at tilgå Gyldendals Røde Ordbøger og
Ordbogen.com
. Det anbefales dog, at I downloader ordbøgerne.
MEN:
- I må ikke kommunikere med omverdenen, bortset fra eksaminator, censor og vagter.
- I må ikke tilgå fælles klasse- eller gruppe-dokumenter eller lignende.
- I må ikke søge på internettet efter information, for at benytte informationsportaler eller interaktive programmer som fx Google Translate.
- Jeres telefoner (og lignende produkter) skal være slukket. Det samme gælder alle kommunikationsprogrammer på jeres computer.
Følgende hjemmesider er tilladt at tilgå:
Ordbogen.com
Ordnet.dk
Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/
Eksamensgenrerne:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie - årsprøveforberedelse og rundbold :)
Forberedelse til skriftlig årsprøve 2025.docx
description
Oversigt over de skriftlige danske genrer.pdf
description
Sproglig korrekthed - fejltyper.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Romantikken
I dette forløb har vi repeteret begreberne fra Romantikken. Vi har haft fokus på forskellen mellem nationalromantik, universalromantik og romantisme.
Læste tekster:
H.C Andersen: "Skyggen"
H.C Andersen: "Klokken"
Emil Aarestrup: "På Sneen"
Emil Aarestrup: "Angst"
Staffeldt: "Indvielsen"
Grundtvig: "Langt Højere Bjerge"
Vi har i forløbet også arbejdet med skriftlighed i et skriftlighedsforløb
Indhold
Kernestof:
Ingen ny lektie til denne første lektion!
Romantikken - fokuseret læsning.docx
description
Lav spørgsmålene om "Universalromantik og nationalromantik" Romantikken - fokuseret læsning.docx
description
Indvielsen - sp__rgsma_èl.docx
description
Indvielsen - tekst (1).docx
description
Billedsprog - oversigt og øvelser.docx
description
Læs Grundtvig - Langt høiere Bjerge (7).pdf. Skriv ned - hvordan bliver Danmark beskrevet?
description
Arbejdsspørgsma_l til Grundtvigs Langt høiere Bjerge (1) (3).docx
description
Læs - Klokken HC Andersen.pdf (25 min)
description
Klokken arbejdsspørgsmål.docx
description
Skyggen arbejdsopgaver.docx Læs novellen eller lyt til den, mens du følger med i teksten.
Oplæsning: Skyggen af H.C. Andersen
Læs artiklen ”Smukke illusioner og grimme sandheder i Andersens mesterværk ”Skyggen”. ”Fra ”Skyggens tidsalder” og frem
Angst og På sneen - tekst og spørgsmål (1).docx
description
aarestrupdigt.jpg
description
Læs op på de romantiske begreber fra teorihæftet - ellers ingen lektie
Responsark Romantikken.docx
description
Vi samler op på Romantikken og Harpespilleren på Posthuset - ingen ny lektie. Er der tekster i forløbet, du ikke har fået læst? Så er det nu, du kan komme med :)
Opsamling på romantikken 3z.docx
description
Harpespilleren ved Posthuset.pdf
description
Læs digtet - du behøver ikke have forstået det hele, da det kræver noget kontekst, som I får i klassen :) Johannes V. Jensen Interferens - tekst (1).docx
description
Interferens - sporgsmål.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
100 års litteratur og ismer
Dette forløb har haft til formål at give eleverne en litteraturhistorisk oversigt over 100 års litteratur fra første verdenskrig og frem. Fokus har været på skelnen mellem realisme og modernisme, og der er foretaget nedslag i litteraturhistorien.
Følgende litterære bevægelser og perioder er berørt:
Modernisme i starten af det 20. århundrede
Futurisme
Kulturradikalisme
Ekspressionisme
Konfrontationsmodernisme
80'er modernisme
Modernisme i 1990'erne - beskidt realisme og minimalisme
Følgende tekster er læst i forløbet
Indledning til Auring og Svendsen: "Realismer - Modernismer"
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet"
Edith Södergran: "Landt som icke är"
Jan Sonnergaard: "Polterabend"
J.V.Jensen: "Interferens"
Tom Kristensen: "Det Blomstrende Slagsmål"
HC Branner: "De Blaa Undulater"
Poul Henningsen: "Jazz, Hav og Elskov"
Martin A Hansen: "Paradisæblerne"
Peter Seeberg: "Hullet" & "Patienten"
Klaus Rifbjerg: "Livet paa Badeværelset"
Søren Ulrik Thomsen: "Det værste og det bedste" (VÆRK)
Michael Strunge: "19. juni, 1983"
Helle Helle: "Globryllup" + "Afløb"
Sekundær
DR1: "Digtere, Divaer og Dogmebrødre"
Indhold
Kernestof:
Ingen ny lektie
Bønnelycke - Aarhundredet (primær litt) (1) (3) (1).doc
description
Kort om futurisme og ekspressionisme.docx Lektion 1 - 1900-1919 Det store sammenbrud-2-5 (1).docx
Spørgsmål Aarhundret .docx
description
Læs om mellemkrigstiden og læs derefter digtet - "Det blomstrende slagsmaal". Du behøver ikke have forstået digtet, men læg mærke til farverne :)
Læs novellenH.C. Branner_De blaa Undulater_tekst.pdf
description
De bla_ undulater Arbejdsspørgsma_l.docx
description
Kulturradikalisme-LH-1930erne-3 (1).pdf
description
1930 erne litteraturhistorie Kulturradikalisme (1) (1).doc
description
skriveøvelse De blaa undulater.pdf
description
PH Jazz, hav og elskov.pdf Læs teksterne i dokumentet.
description
PH - kultursituationen og Lystsejlads.docx
description
Skim-læs Paradisæblerne - tekst.docx - vi gennemgår den i klassen i morgen.
description
Paradisæblerne - Spørgsmal (4).docx
description
Efterkrigsmodernisme.docx
description
Svar på spørgsmålene til "b - HjemvejenParadisæblerne - Spørgsmal (4).docx " - og læg dem i elevfeedback
description
Roden - Martin A Hansen.pdf
description
Ingen lektie -
Spg._7-8.pdf
description
Responsark Roden.docx
description
Ingen lektie.
Peter Seebergs Hullet - arbejdsark.docx Peter Seeberg Hullet.pdf
Læs novellen og overvej, hvorfor teksten kan siges at være eksistentialistisk?
Fra-patientjournaler-gennem-tiden-1.docx
description
Patienten - arbejdsspørgsmål.docx
description
DRTV - Manden i hullet
ingen lektie - vi opsummerer vores udforskning af det 20. århundredes litteratur, så hvis der er nogen af teksterne, du ikke har fået læst - så er det muligheden nu!
Midtvejsstatus - 20. århundredes litteratur.docx
description
Læs digtet - hvad er der specielt ved dette digt? Livet i badeværelset (1).docx Hvem eller hvad er det lyriske jeg?
description
Livet pa_ Badeværelset Arbejdsspørgsma_l (1) (2).docx
description
Tavlefil - Rifbjergs digte.pdf
description
Læs Det værste og det bedste (1).pdf
description
Det værste og det bedste - stilistisk analyse.docx
description
Det værste og det bedste - arbejdsopgaver.docx
description
Sørg for, at I har svaret på det stilistiske og fortolkende i forhold til Søren Ulrik Thomsens "Det værste og det bedste"
Fremgangsmåde til digtanalyse.docx
description
Thomsen, Søren Ulrik: Levende (1981) | Litteraturens huse
Læs digtet :) Thomsen, Søren Ulrik: Levende (1981) | Litteraturens huse
Michael Strunge 19. juni 1983 (1) (2).docx
description
Michael Strunge 19. juni - arbejdsopgaver (1).docx
description
Undersøgelse af 80erlyrik.docx - læs teksten og besvar spørgsmålene (1)
description
strunge-og-sut.pdf
description
Sproglig korrekthed - fejltyper (4) (1).docx
description
Læs novellen - I skal kunne lave et resumé af teksten. Sonnergaard - Polterabend (1).pdf
description
Postmodernisme - kort intro.docx
description
Polterabend - arbejdsspørgsmål.docx
description
Medbring høretelefoner og sørg for, at der er strøm på jeres computer. Man må gerne spise undervejs i prøven, men der er altså ikke frokostpause som sådan, så medbring mad, der ikke skal varmes eller lugter :D I skal også sørge for, at eksamenscookie
Læs novellen af Helle Helle - Globryllup.docx
description
Minimalisme.docx
description
Helle Helle Globryllup - spørgsmål (2).docx
description
Vi øver med endnu en tekst af Helle Helle - ingen lektie
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Autofiktion og Nyeste tid
I dette forløb har vi arbejdet med selvfremstilling, performativ biografisme og autofiktion.Eleverne har lært begreber som dobbeltkontrakt, offer, bøddel, medløber, traumelitteratur og det fortalte jeg over det fortællende jeg.
Læste tekster:
Ahmed Mahmoud: Uddrag fra "Sort Land" - kapitel 1 + forord
Knud Romer: "Den som blinker er bange for døden"
Olga Ravn "Mit arbejde"
Lone Hørslev "Giftige Blomster og bær"
Karl Ove Knausgaard (Min Kamp - uddrag fra bind 1 og 3)
Thomas Vinterbergs "Festen" (Værk)
Begreberne er fra bogen "Livsværk"
Indhold
Kernestof:
Livsværk (1) (1).docx Læs ned til "Selvbiografi og dobbeltkontrakt"
description
Sort land uddrag (3).docx
description
Livsværk begrebsskema (5).docx
description
Sort land digt og forord (6).docx
description
Sort land Arbejdsopgave (1) (4).docx Læs uddraget fra Sort land uddrag (1).docx
Sort land Arbejdsopgave (1) (4).docx
description
Vær klar til fremlæggelser :)
Ingen lektie
Oplæg - skriftlige opgaver.
Læs uddraget fra Knud Romer - Den som blinker er bange for døden.pdf
description
Åbent brev til Romer (1).docx
description
Græsholt (1).pdf
description
Spørgsmål til mediedebat om Knud Romer.docx
description
Banal selvfbefamling - om autofiktion fra WEA.pdf
description
Karl Ove Knausgård Min kamp.pdf
description
Arbejdsspørgsmål Min Kamp.docx
description
Ingen lektie - vi læser et digt i klassen :)
Digtanalyse.docx
description
Ingen lektie - vi samler op på Autofiktionen - tag dog jeres præsentation af digtet med :) Lone Hørslev Giftige blomster og bær.docx - Google Docs.pdf
description
Opsamling på autofiktion.docx
description
Spørg din egen mor eller en eller anden mor, hvordan de oplevede det at blive mor (graviditet, fødsel og første leveår) i forhold til de forventninger de havde inden, de blev gravide.
Arbejdsspørgsmål til Mit arbejde.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Politisk argumentation + repetition
I dette forløb har vi haft fokus på argumentation og retorik i politiske taler. Eleverne har arbejdet med argumenttyper, Toulmins udvidede model samt diskursanalyse.
Vi har arbejdet med følgende tekster:
Mette Frederiksen: Statsministerens nytårstale 2022 & 2023
DF's kampagnevideo fra 2015
"Tænk jer nu om, veganere" (opinionsartikel fra Information)
Glenn Bechs "Nytårstale" til Deadline
St. st Blicher - repetition af romantikken -
"Hjemvee", "Det er hvide herude" samt "Sig nærmer tiden"
Vinterberg: "Festen"
Artikler til vurdering af god og dårlig kommunikation:
Sekundær:
Håndbog til dansk om argumentation og retorik
Indhold
Kernestof:
Læs om processerne i skriftlighedskompendiet Kompendium Skriftlighedsforløb 3.g (1).docx til side 4.
description
Ingen lektie - vi samler lige Blicher op :D
St. St. Blicher (1).docx
description
KYSKHEDSLØFTET:"Jeg lover at underkaste mig følgende regelsæt udarbejdet og konfirmeret af DOGME 95:
Ingen lektie
Festen - spørgsmål.docx
description
Vi arbejder videre med "festen"
description
X7_Sprog_Argumentation_og_retorik_debat_om_alkohol (1).docx
description
Introduktion til argumentationsanalyse.doc
description
ingen ny lektie
Sørg for, at I har høretelefoner og madpakke med :)
Det retoriske pentagram.doc
description
Glenn Bech nytårstale.docx
description
Glenn Bechs - arbejdsspørgsmål.docx
description
APHACAs nytårstale + opgaver.docx
description
dagen er gået.docx
description
Nexø - Sevilla.pdf
description
Lang læselektie - I har dog 2 uger til at løse den :) Kapitel 1-13 - side 17-28 i kompendiet.
Ravnkel Frøjsgodes saga - spørgsma_l til kap. 1-7 (3).docx
description
Ravnkel Frøjsgodes saga Alting.docx
description
Ordforklaring - Ravnkels Saga.doc
description
Læs resten af sagaen :)
Ravnkel Frøjsgodes saga - spørgsma_l til kap. 14-20 (1).docx
description
Sørg for, at I har svaret på spørgsmålene til sagaen. Vi mødes i F26
Ingen ny lektie - I skal arbejde med repetition
Eksamensforberedelse 3z.docx
description
Vi repeterer dokumentargenrerne - så læs op på dokumentargenrerne! Oversigt over dokumentargenrer (8).docx Intro til dokumentargenren m. afsluttende opgave (1) (1).pptx
Dokumentarfilm - gruppearbejde 3z.docx
description
Litteraturhistorisk oversigt 3z.doc
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til terminsprøven
TIL ÅRSPRØVEN MÅ I BRUGE:
- Egen computer med eget ansvar for, at den virker.
- Alle tekster, noter og dokumenter, også dokumenter fra google drev, hvis de på eksamensdagen er downloadet til egen computer til privat offline-brug. Noter fra fx Lectio, Google Drev, Microsoft OneDrive eller andre cloud-tjenester skal altså downloades til din computer til offline brug.
- Det er tilladt at bruge netadgang til at tilgå digitale læremidler og konkret undervisningsmateriale, som ikke kan opbevares på egen computer, der har været brugt i undervisningen, og som fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
- I må benytte internettet til at tilgå Gyldendals Røde Ordbøger og
Ordbogen.com
. Det anbefales dog, at I downloader ordbøgerne.
MEN:
- I må ikke kommunikere med omverdenen, bortset fra eksaminator, censor og vagter.
- I må ikke tilgå fælles klasse- eller gruppe-dokumenter eller lignende.
- I må ikke søge på internettet efter information, for at benytte informationsportaler eller interaktive programmer som fx Google Translate.
- Jeres telefoner (og lignende produkter) skal være slukket. Det samme gælder alle kommunikationsprogrammer på jeres computer.
Følgende hjemmesider er tilladt at tilgå:
Ordbogen.com
Ordnet.dk
Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/
Eksamensgenrerne:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Tilladte hjælpemidler til eksamen
TIL eksamen MÅ I BRUGE:
- Egen computer med eget ansvar for, at den virker.
- Alle tekster, noter og dokumenter, også dokumenter fra google drev, hvis de på eksamensdagen er downloadet til egen computer til privat offline-brug. Noter fra fx Lectio, Google Drev, Microsoft OneDrive eller andre cloud-tjenester skal altså downloades til din computer til offline brug.
- Det er tilladt at bruge netadgang til at tilgå digitale læremidler og konkret undervisningsmateriale, som ikke kan opbevares på egen computer, der har været brugt i undervisningen, og som fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
- I må benytte internettet til at tilgå Gyldendals Røde Ordbøger og
Ordbogen.com
. Det anbefales dog, at I downloader ordbøgerne.
MEN:
- I må ikke kommunikere med omverdenen, bortset fra eksaminator, censor og vagter.
- I må ikke tilgå fælles klasse- eller gruppe-dokumenter eller lignende.
- I må ikke søge på internettet efter information, for at benytte informationsportaler eller interaktive programmer som fx Google Translate.
- Jeres telefoner (og lignende produkter) skal være slukket. Det samme gælder alle kommunikationsprogrammer på jeres computer.
Følgende hjemmesider er tilladt at tilgå:
Ordbogen.com
Ordnet.dk
Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/
Eksamensgenrerne:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604607120", "T": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604607120", "H": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58604607120" }