Holdet 3d id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Alex Lynge Neiman, Laura Emilie Bennedsen
Hold 2023 id/d (1d id, 2d id, 3d id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Stepaerobic
Titel 2 Pickleball
Titel 3 Opvarmingsprogrammer
Titel 4 Crossfit
Titel 5 Floorball
Titel 6 Jive
Titel 7 Badminton
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Basketball
Titel 10 Lanciers og folkedans
Titel 11 Crossfit-Hyrox
Titel 12 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Stepaerobic

Faglige mål:

- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene
- Fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- Sammensætte koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- Lave egne trin enten ved at ændre på de lærte eller lave helt nye trin
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning, labans bevægelseslære, aerob træning.

Litteratur:
- 34.1 Hvad er det? S. 1360 - 1362 (Yubio)
- 34.2 Opbygning af serier s. 1362 - 1364 (Yubio)
- 34.3 Udførelse s. 1364 - 1366
- Video (basis, over toppen, V- og A-trin, krydsstep) 34.B1:https://www.youtube.com/watch?v=mIWDEnHkLos
- Video (knæ, curl, flyv spark, boks, repeater, jorden rundt) 34.B2: https://www.youtube.com/watch?v=KIi-vwc_FE8  
- Se 34.B3 (mambo pivot, lunges, chasse): https://www.youtube.com/watch?v=oxhTDRNIeHk
- 3.4 Aerob træning s. 72 - 75 (stop ved 3.4.3 intervaltræning)
- 34.7 Kontinuerlig træning (s. 1379 - 1380 stop ved ”pulsmålere er et ..”)
- 30.8 Labans bevægelseslære s. 1262 - 1264
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickleball

Formål:
Eleverne får kendskab til spillets og det regler herunder skal eleverne også få en forståelse af taktikken i Pickleball og kunne reflektere over taktik generelt i net-vægspil.


Faglige mål:
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball herunder regler for, hvornår der serves hvor.
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd) - Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden. Dvs. middel præcision.
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Litteratur
- 210.2 Regler, ide og organisering (Yubio S. 1256 - 1261)
- Video om pointsystem pickleball:  https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=RoheCHp6IDw%2Fembed
- 210.1 Pickleballs historie (Yubio s. 1254  - 1256)
- 1.3.2 Fysisk aktivitet hos voksne i (Yubio s. 30 - 33)
- Video om dink https://www.youtube.com/watch?v=XW3gyKe20f0
- Video med professionelle pickleball spillere https://www.youtube.com/watch?v=aRRy0kpiP0s
- Video om short drop (3. slag) https://www.youtube.com/watch?v=78FA7bNG_Bs
- Video om offensivt lob https://www.youtube.com/watch?v=NZicgJEFVm4

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Opvarmingsprogrammer

Lektionen var en teoretisk gennemgang af hvorfor man skal varme op (fysiologisk, mentalt) og hvordan man bedst gør det. Derudover blev eleverne også undervist i, hvordan musik kan benyttes hensigtsmæssigt i deres opvarmningsprogrammer. Dette omhandlede både musikkens stemning, men også hvilke tempo i musikken, der passer til typen af bevægelse.

Litteratur:
Kapitel 30: Rytmisk opvarmning (Yubio) herunder afsnittene 30.1 Hvorfor varme op og 30.2 Selve musikken
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Crossfit

Dette er ikke et fuldt forløb og kan dermed ikke anvendes til eksamen.

Eleverne har fremvist deres opvarmningsprogrammer i starten af hver lektion.

Formålet med Crossfit-forløbet er, at I erfarer, hvilken træningsform Crossfit er, samt får kendskab til de centrale, tekniske øvelser og forståelse for de måder, man kan sammensætte Crossfit-træning på. Desuden har et fokus været, at eleverne skal blive fysisk udfordret og opleve, at de kan mere end de tror.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Floorball

- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområde: boldspil
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse

Eleverne skal spille såvel kønsintegreret som kønsopdelt for derved at blive bevidst om
forskelle og ligheder mellem kønnenes måde at spille på.
De vil blive evalueret individuelt, hvor de skal forevise tekniske færdigheder såsom skudvariation, boldkontrol og driblinger. Endvidere vil deres taktiske evner i det færdige spil blive inddraget i denne evaluering.

Læst:
10.2 Teori om boldspil s. 450 - 455 i Yubio.
10.2.3 Læringstrinmodellen s. 455 - 456
14.2 Regler, ide & organisering i Yubio side 628 - 634.
14.6 Den gode floorballspiller


Eleven forventes at kunne:
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre

Arbejdsformer: Individuel, parvis, gruppevis, teknikøvelse og kampsituationer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Jive

Dette forløb tager udgangspunkt i den latinamerikanske pardans Jive
De vil skulle udføre grundtrin og forskellige typer af variationer individuelt og med en partner.
De vil i dette forløb var fokus på, hvordan man forsøger at styre sin partner og hvordan man kan sammensætte variationer til små dansesekvenser.
De skal kunne danse i takt til musikken og der skal anvendes forskellige typer musik. Almindeligt 4/4 dels musik som klassik jivemusik.
De skal arbejde med at udforme små sammensatte dansesekvenser i mindre grupper.
De skal afslutte med at forevise dansesekvenser i mindre grupper.

Teori:
Yubiobogen
30.8 Labans bevægelseslære
kapitel 32 Vild med dans.
Kap. 32.1 Standard og latin
kap 32.3 Jive                

Eleverne skal:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden
for træning og idrættens discipliner
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil,
musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestoffet er:
̶ aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
̶ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Badminton

Hovedområde: Klassiske og nye idrætter

I forløbet badminton har vi arbejdet med grundlæggende færdigheder tekniske og taktiske færdigheder, som er blevet trænet både formelt (uden modstand), funktionelt (med delvis modstand) og i kampsituationer. Grundlæggende har hver enkelt lektion haft et teknisk/taktisk fokus, hvor eleverne indledningsvist i lektionen har trænet den tekniske færdighed isoleret, hvorefter de i slutningen af lektionen har fået lov til at sætte disse færdigheder i spil i kamp eller i kamplignende øvelser.

Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- Evnen til at kunne udvise rimelig beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Evnen til at kunne udvise rimelig beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Evnen til at kunne udvise rimelig beherskelse af serv til igangsættelse af spillet (forhåndsserv eller baghåndssserv)
- Evnen til at kunne udvise rimelig beherskelse af slagene clear, drop, netdrop, lob og smash
- Evnen til at kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Evnen til at have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt

beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområder: klassiske og nye idrætter
opnå kropsbevidsthed
udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
grundlæggende principper for træning
de for undervisningen relevante videnskabelige metoder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Basketball

Hovedområde: Boldspil
I forløbet basketball har vi arbejdet med grundlæggende færdigheder tekniske og taktiske
færdigheder, som er blevet trænet både formelt (uden modstand), funktionelt (med
modstand) og i kampsituationer. Grundlæggende har hver enkelt lektion haft et teknisk/taktisk fokus, hvor eleverne indledningsvist i lektionen har trænet den tekniske
færdighed isoleret, hvorefter de i slutningen af lektionen har fået lov til at sætte disse færdigheder i spil i kamp eller i kamplignende øvelser.
Eleverne bedømmes i forløbet på følgende kriterier:
- Evnen til at kunne lave et lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes”
- Evnen til at kunne skyde, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd afvikler
- Evnen til at kunne drible både med venstre og højre hånd
- Evnen til at kunne aflevere på forskellig måder (stød-/brystaflevering, studs og over hovedet) samt vide hvornår disse anvendes bedst
- Evnen til at kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Evnen til at kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Evnen til at dække op individuelt og i et zoneforsvar
- Evnen til at kunne lave cuts og andre bevægelser uden bold
- Evnen til at kunne lave finter (crossover m.fl.)

Kernestof:

This Is Basketball: An Introduction for Beginners - Video: https://www.youtube.com/watch?v=q2_aphWUhJo
3 typer aflevering (Frem til 6.44) - How to: Pass a Basketball Better!!! Top 5 Basketball Passing Drills For Beginners - Video: https://www.youtube.com/watch?v=m2sI6P7UQFw
https://www.youtube.com/watch?v=hAEBZPff1NU – Skudteknik
Udleverede dokument: Basketballtaktik (1) og Basketballtaktik (2)

- Udføre valgte øvelser en teknisk korrekt måde
- Vise elementer af taktik, spilbarhed og kommunikation
- Være fysisk i stand til at gennemføre valgte øvelser og programmer
- Inddrage udvalgte taktiske og tekniske elementer i en spilsituation

Læreplanens mål og kernestof:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner

- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter

- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet

- aktiviteter, der fremmer boldbeherskelse

- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Individuel arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Lanciers og folkedans

Væsentligste arbejdsformer:
Instruktion og lærerstyret undervisning, individuel arbejde, pararbejde, gruppearbejde, koreografering

Faglige mål:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse
hermed kunne redegøre for centrale begreber indenfor træning og idrættens discipliner
̶  beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil,
musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
̶  opnå kropsbevidsthed
̶  indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Læst:
31.1 i Yubio
31.2 i Yubio
31.2.1-31.2.6 i Yubio
31.3 i Yubio
https://www.dr.dk/nyheder/indland/toner-og-trin-overdoever-angsten-folkedans-goer-livet-bedre-psykisk-saarbare
https://www.kongehuset.dk/foto-video/video-les-lanciers-i-riddersalen-paa-christiansborg-slot
https://videnskab.dk/kultur-samfund/derfor-danser-vi-lanciers/

Kernestof:
̶ aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil

Særlige fokuspunkter:
At eleverne får produceret flere danse indenfor hhv. folkedansen samt folkedansen kombineret med Les lanciers.
Derudover at de får en historisk kontekst dansene indgik, hvori der bl.a. fokuseres på kønnenes kontakt mm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Crossfit-Hyrox

Kombinationen af de to fitness-elementer, er begrundet i, at klassen har haft et 4-modulers Crossfit-forløb i 1g, hvorfor deres forhåndsviden om denne er kvalificeret og der dermed er plads til at lave en komparation med Hyrox.

Hovedområde: Klassiske og nye idrætter
I forløbet crossfit skal eleverne arbejde med forskellige former for WOD's samt Hyrox programmet i forskellige variationer. Derudover skal eleverne arbejde med forskellige øvelser, forskellige arbejde- og pauseintervaller og forskelligt udstyr. De start- sluttestestes indenfor begge koncepter, og opnår en sammenligningsgrundlag samt overførbarhed mellem de to træningskoncepter.
Eleverne bedømmes i forløbet på følgende kriterier:
- Evnen til at kunne udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Evnen til at kunne udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Evnen til at kunne sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Evnen til at kunne være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Evnen til at kunne støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater

Kernestof:

Skadhede, Thomas Sand m.fl., Yubio Idræt C+B, 2025, Gyldendal A/S, 2. iBogsudgave

Kapitlerne:
- 25. X-fit
- 25.1 X-fits historie
- 25.2 Regler, idé og organisering
- 25.6 Strong is the new skinny

Supplerende:
- Fysioterapeut Andreas Hessner om det hoftelukkede bevægemønster:
https://www.youtube.com/watch?v=MiSXKs73HMA&feature=youtu.be - udgiver Gymnasielærernes Idrætslærerforening
- Fysioterapeut Andreas Hessner om det hoftedominante bevægemønster:
https://www.youtube.com/watch?v=eyzTjFup5Pw - udgiver Gymnasielærernes Idrætslærerforening
- Fysioterapeut Andreas Hessner om det vertikale træk:
https://www.youtube.com/watch?v=5byDhF7GJas - udgiver Gymnasielærernes Idrætslærerforening
- Fysioterapeut Andreas Hessner om det horisontale træk:
https://www.youtube.com/watch?v=lNV_TrhOMy8 - udgiver Gymnasielærernes Idrætslærerforening
- Hvad er Hyrox?
- https://www.crossfitlodestar.com/blog/the-science-behind-crossfit-hyrox-what-research-says-about-benefits-and-risks

Særlige fokuspunkter:
- Udføre valgte øvelser en teknisk korrekt måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre valgte øvelser og programmer
- Kunne argumentere for udvalgte øvelser ud eget fokus, med brug af Crossfit-, Hyrox- og træningsbegreber

Læreplanens mål og kernestof:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner

- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter

- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet

Arbejdsformer: Individuel-, par-, gruppe- og holdøvelser, refleksion, instruktion, afprøvning og testning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Repetition

Forskellige forløb gennem 1.-3.g repeteres inkl. skrive udkast til drejebøger for muligt at udtrække dem i en eksamenssituation.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer