Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Rødkilde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Jakob Bonde Sørensen, Nicolai Claussen
|
|
Hold
|
2023 id/j (1j id, 2j id, 3j id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Rytmisk opvarmning
Hovedområde: Musik & bevægelse
I forløbet rytmisk opvarmning skal eleverne planlægge og udføre et opvarmningsprogram, hvor bevægelserne tydeligt ledsages og vejledes af musikken. Første del af forløbet er lærerstyret, hvor eleverne blandt andet indføres i hvilke elementer programmet kan bestå af samt hvordan et program kan bygges op. Herefter får eleverne lov til at udforme deres program, og forløbet afsluttes med at eleverne udfører programmerne med deres klassekammerater.
Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- Evnen til at tilrettelægge og udføre et alment opvarmningsprogram til musik med progression i intensitet.
- Evnen til at kunne høre musikkens tælling og udføre bevægelser i takt til musikken i videst muligt omfang i opvarmingsprogrammet.
- Evnen til at udvælge musik der passer i stemning og rytme til de sekvenser, der indgår i opvarmingsprogrammet.
- Evnen til at udføre en svingserie - som en del af opvarmingsprogrammet - med fokus på bevægelseskvalitet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
2
|
Crossfit
Hovedområde: Klassiske og nye idrætter
I forløbet crossfit skal eleverne arbejde med forskellige former for WOD's. Derudover skal eleverne arbejde med forskellige øvelser, forskellige arbejde- og pauseintervaller og forskelligt udstyr. Første del af forløbet er lærerstyret, hvor eleverne introduceres til forskellige former for WOD's og øvelser samt det tekniske i udførelsen af disse. Slutteligt skal eleverne i grupper sammesætte en WOD, som de skal instruere deres klassekammerater i.
Eleverne bedømmes i forløbet på følgende kriterier:
- Evnen til at kunne udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Evnen til at kunne udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Evnen til at kunne sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Evnen til at kunne være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Evnen til at kunne støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Basketball
Hovedområde: Boldspil
I forløbet basketball har vi arbejdet med grundlæggende færdigheder tekniske og taktiske færdigheder, som er blevet trænet både formelt (uden modstand), funktionelt (med modstand) og i kampsituationer. Grundlæggende har hver enkelt lektion haft et teknisk/taktisk fokus, hvor eleverne indledningsvist i lektionen har trænet den tekniske færdighed isoleret, hvorefter de i slutningen af lektionen har fået lov til at sætte disse færdigheder i spil i kamp eller i kamplignende øvelser.
Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- Evnen til at kunne lave et lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes”
- Evnen til at kunne skyde, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd afvikler.
- Evnen til at kunne drible både med venstre og højre hånd.
- Evnen til at kunne aflevere på forskellig måder (stød-/brystaflevering, studs og over hovedet) samt vide hvornår disse anvendes bedst.
- Evnen til at kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.
- Evnen til at dække op individuelt og i et zoneforsvar
- Evnen til at kunne lave cuts uden bold.
- Evnen til at kunne lave finter (crossover og pumpfake)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
Boldbasis
Hovedområde: Boldspil
Dette forløb er ikke et eksamensforløb. Formålet med forløbet er at opnå kendskab til de fire boldspilsfamilier, samt hvilket taktiske principper der særligt knytter sig til kaosspillet. Endeligt skal eleverne udvikle, afprøve og evaluere eget kaosspil ved hjælp af spilhjulet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Badminton
Hovedområde: Klassiske og nye idrætter
I forløbet badminton har vi arbejdet med grundlæggende færdigheder tekniske og taktiske færdigheder, som er blevet trænet både formelt (uden modstand), funktionelt (med delvis modstand) og i kampsituationer. Grundlæggende har hver enkelt lektion haft et teknisk/taktisk fokus, hvor eleverne indledningsvist i lektionen har trænet den tekniske færdighed isoleret, hvorefter de i slutningen af lektionen har fået lov til at sætte disse færdigheder i spil i kamp eller i kamplignende øvelser.
Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
-- Evnen til demonstrere rimelig beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen.
- Evnen til demonstrere rimelig beherskelse af serv til igangsættelse af spillet (forhåndsserv eller baghåndsserv).
- Evnen til demonstrere rimelig beherskelse af slagene clear, drop, netdrop, lob og smash.
- Evnen til demonstrere slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.
- Taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
6
|
Hiphop
Hovedområde: Musik og bevægelse
Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- 6 step (fra break dance)
- Freezes og poses.
- Arm-roll (bølgen).
- Hiphop-serie til Ja Rule - Clap Back med fokus på bounce, attitude og bevægelse i takt til musikken.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Træningsprojektet
Eleverne gennemgår deres 8 ugers træningsprogram i slutningen af 2g. Sluttesten afholde i eksamensperioden. Træningsrapporten og evaluering af forløbet finder sted i starten af 3.g, hvormed disse betragtninger tages med i årskarakteren i 3.g.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Akroyoga
Hovedområde: Klassiske og nye idrætter.
Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- Demonstrere basalt kendskab til simple yogastillinger, som f.eks. bruges i en "solhilsen"
- Indtage rollen som spotter i akroyoga med fokus på tillid og sikkerhed.
- Indgå som flyver og base i flere af stillingerne fra akroyoga, herunder:
Bird, Chair, High flying whale, Foot to shin, Straddle Throne og Thight stand.
I udførelsen af stillingeren fra akroyoga vurderes på:
- Evnen til at komme ind og ud af stillingerne med mindst mulig hjælp fra spotter.
- Balance med bone-stacking når stillingen holdes.
- Kropsspænding og det æstetiske udtryk.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lektie 1: Se denne video om "Bird" (3 min), som vi prøvede sidste gang
-
Lektie 2: Se denne video om "Chair" (3 min), som vi prøvede sidste gang.
-
Lektie 3: Se denne video om "High flying whale" (3 min), som er en NY teknik, vi skal prøve i dag.
-
Læs afsnit 5.3.1, 5.3.2 og 5.3.3 (s. 139 - 145) i Yubio. Når du har læst teksten, skal du kunne redegøre for begreberne: Synergi-effekten, social dovenskab, opgave kohæsion, social kohæsion og (non)verbal kommunikation. Tænk desuden over, hvordan dis
-
Lektie 1: Se denne video om "Foot to shin" (3 min), som er den nye teknik, vi indøvede sidste gang.
-
Lektie 2: Se denne video om "Straddle throne" (3 min), som ligeledes er en ny teknik, vi skal indøve i dag.
-
Læs afsnit 27.6 (s. 1073 - 1075) om koordination i Yubio. Når du har læs teksten skal du kunne redegøre for begreberne: Vestibulærsansen, taktilsansen og stillingssansen. Tænk desuden over, hvordan disse begreber kan være relevante i akroyoga.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
(Teen)volley
FAGLIGE MÅL:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der efterfølgende gør det muligt at hæve bolden med fingerslag
- Underhåndsserv der rammer modstanderens bane.
- Forståelse for regler, rotationssystem og hvordan man udnytter holdes tre slag til at modtage, hæve og afslutte.
- Evne til at placere sig optimalt på banen i forhold til bold og modspillere.
- Udførsel af indløbsmønster til et smash uden bold.
Bemærkning til Volley: I dette forløb har vi spillet en del teenvolley (mindre bane, 3 spillere pr hold og der skal være 3 berøringer for at få point)
Vi har også spillet almindelig volley, så eleverne har dermed også kendskab til det færdige spil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Lanciers og folkedanse
Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion til grundtrinene i lanciers. De består af chache-trin, et eller tre efter hinanden, der sættes ammen med gangtrin.
Derefter starter vi på de 5 ture i lanciers, som primært består af grundtrinene og en lang rækkes forflytninger i den specielle kvadrilleformation, der er kendetegnende for dansen. Når dansens 5 ture er indarbejdet, skal vi desuden arbejde med udtrykket i dansen, som er en gammel aristokratisk dans og som derfor har et helt specielt udtryk.
I anden fase af forløbet arbejdes med tilvænning til traditionelle folkedanses trin, opbygning og forskellige dansefatninger, nu med hovedvægt på bøndernes folkedanse. Vi skal danse de to danske folkedanse, "Totur til Vejle" og "Hamborg Sekstur". Begge danse indeholder grundtrin fra folkedansen og adskiller sig fra lancieren i et langt mere løssluppent temperament og en udtrykt morskab/glæde.
I de 5 Les Lanciers-ture er det vigtigt, at få forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves. Det overordnede formål med forløbet er at få en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Repetition af eksamensforløb
Eksamensforløbene er:
Musik og bevægelse:
- Rytmisk opvarmning
- Hiphop
Boldspil:
- Basket
- Volley
Nye og klassiske:
- Badminton
- Akroyoga
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605459123",
"T": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605459123",
"H": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605459123"
}