Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Rødkilde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Pernille Frisendal Liltarp
|
|
Hold
|
2023 SP/lxz (1lxzSP, 2lxzSP, 3lxzSP)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb
Intro til faget
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Begyndersystem
Vi arbejder primært med udgangspunkt i begyndersystemet aprende.dk (Ole Loumann, kapitel 1- 22, 24, 29, 30).
Læringsmål:
Basal grammatik:
- Bøjning af verber: præsens, diftongerende verber, verber med vokalskifte, refleksive verber, gerundium, gustar, nær fremtid
- bøjning af substantiver og adjektiver
- placering af adjektiver
- placering af "no"
- muy/mucho
- possessive pronominer og ejefald
Mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed
Udtale
Ordforråd
Følgende sider fra Caminando (i-bog, Systime) bruges som supplement:
https://caminando.ibog.gyldendal.dk/?id=136
https://caminando.ibog.gyldendal.dk/?id=c1123
Derudover arbejder vi med følgende kortere tematiske forløb:
México y Día de los Muertos:
- "Coco" (spansk tale, Unkrich/Molina, 2017)
- Om Día de los Muertos:
https://tapasonline.systime.dk/?id=152#c1675
https://tapasonline.systime.dk/?id=152#c1679
Chiles historie:
- Oplæg af Alexander Ulrich Thygesen om Chiles politiske og historiske udvikling fra statskuppet i 1970'erne og frem til 2019.
- I biografen og se dokumentaren "Mi país imaginario" (Patricio Guzmán, 2022).
- Las Tesis: "Un violador en tu camino" (2019)
Kortfilmen "Con la boca cerrada" (Añó, 2014)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Los jóvenes en España I (La buena vida)
I dette forløb skal I møde 4 unge fra forskellige dele af Spanien, der fortæller om deres familie, deres hjemby/region, deres arbejde/studie, deres fritid, fremtidsplaner og om deres opfattelse af "la buena vida". Derudover læser vi om den mest omtalte unge spanier i sommeren 2024: Lamine Yamal.
Læringsmål:
- At kende til forskellige regioner/byer i Spanien; herunder forskellige traditioner.
- At kende til spansk ungdomskultur
- At kunne præsentere sig selv og kunne indgå i en dagligdagssamtale om familie, job/uddannelse, hjemby, land, interesser og drømme for fremtiden
- At kunne lave mundtlige billedbeskrivelser ud fra gloser/hjælpesætninger
- At træne opgavetyperne i delprøve 1
- Grammatisk fokus: Kongruens, førnutid, nærfremtid, gerundium, ser/estar/hay, gustar/encantar, refleksive verber, possessive pronominer
Materiale:
"La buena vida", Gyldendal, 2010:
• ”Estrella de Sevilla”, s. 11-17
• ”David de Valls”, s. 23-27
• ”Mireia de Barcelona”, s. 33-41
• ”Anabel de Forcall”, s. s.60- 67
Uddrag af artikel om Lamine Yamal: https://www.vozpopuli.com/dolcevita/lamine-yamal-padres-hermano-messi.html
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
México I
Forløbet indledes med en generel introduktion til Mexico, hvorefter vi arbejder med fokus på familiemønstre, el machismo, sociale forskelle og Frida Kahlos kunst og biografi.
Læringsmål:
• At kende til Frida Kahlos biografi og kunst
• At kende til begrebet ”machismo” og social ulighed i Mexico (jf. Verdensmål 5 og 10)
• At træne ordforråd til billedbeskrivelse
• At kunne lave en friere billedbeskrivelse
• At kunne lave en mundtlig præsentation af tekst/film
• At træne opgavetyperne i delprøve 1
• Grammatisk fokus: ser/estar/hay, personlige pronominer (subjekt/objekt), intro til imperfektum/præteritum
Materiale:
Infosøgning om Mexico
Oplæg om Mexico af vores mexicanske udvekslingselev
"Entre dos culturas" (Kirsten Arleth, Gyldendal, 2008):
• Samanta, s. 7-9
• Rama, s. 11-12
"Frida Kahlo - una biografía'" (María Hesse, 2016, s. 1-10)
"México en perspectiva", Systime:
• "Prólogo: México en perspectiva": https://mexico.systime.dk/?id=146#c517, https://mexico.systime.dk/?id=146#c445
• "El machismo": https://mexico.systime.dk/?id=129#c266
• “El machismo en diferentes clases sociales”: https://mexico.systime.dk/?id=132#c514
• "Las rutinas diarias": https://mexico.systime.dk/?id=136
https://www.museofridakahlo.org.mx/es/frida-kahlo/obras/
https://www.museofridakahlo.org.mx/es/el-museo/visita-virtual/
Artikel fra ”El País” d. 08/12-21: https://elpais.com/mexico/2021-12-08/el-10-de-los-mexicanos-concentra-el-79-de-la-riqueza-del-pais-segun-un-estudio.html
Film:
"Frida" (Julie Taymor, 2002)
"La Zona" (Rodrigo Plá, 2007)
Senere på året skal vi i biografen og se den nye dokumentar "Frida" (Carla Gutiérrez, 2024)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Chile
Vi skal i dette forløb arbejde med Chile med udgangspunkt i militærkuppet i 1973 og det efterfølgende diktatur. Vi ser Andrés Woods film "Machuca" og arbejder med dele af manuskriptet til filmen. Derudover ser vi uddrag af dokumentaren om Víctor Jara: "Remastered: Massacre at the Stadium".
Vi skal dog også arbejde med Chile i nyere tid. I 1.g var vi i biografen og se filmen "Mi país imaginario" (Patricio Guzmán, 2022), og vi genopfrisker filmen, ligesom vi også vender tilbage til sangen "Un violador en tu camino".
Læringsmål:
• At kende til Chiles kultur og samfund
• At kende til perioden før, under og efter militærkuppet i Chile i 1973
• At kende til den politiske og samfundsmæssige situation i Chile i 2019 (El estallido social)
• At opnå kendskab til den kønspolitiske situation i Chile og kunne knytte jeres viden til FN´s Verdensmål 5: Lighed mellem kønnene
• At kunne lave en mundtlig præsentation af tekst/film
• At kunne indgå i en samtale om et fagligt emne (fx personkarakteristik og temaer)
• At træne opgavetyperne i delprøve 1 med særligt fokus på billedbeskrivelse
• At træne skriftlig formidling
• Grammatisk fokus: hitverber, nær fremtid, futurum, gustar
Materiale:
"La identidad contrastada”, Systime:
• ”El país de Nicolás: Chile": https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=147
• ”Nicolás: Un joven apasionado”, https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=148
”El sexo en proceso”, Systime:
• ”Introducción a la violencia machista en el continente latinoamericano”: https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=136#c252
Film:
"Machuca" (Andrés Wood, 2004)
Manuskript til "Machuca" (Gyldendal, 2006): Escena 1-8, 14, 15, 30, 40
Uddrag af dokumentar om Víctor Jara:”Remastered: Massacre at the Stadium” (Perlmutt, 2019)
"Mi país imaginario" (Patricio Guzmán, 2022).
Video om Las Tesis: https://www.youtube.com/watch?v=2l6SQqdn2Y8
Sange:
Víctor Jara: ”Las casitas del Barrio Alto” (1971)
Pablo Milanés: ”Yo pisaré las calles nuevamente” (1976)
Las Tesis: "Un violador en tu camino" (2019)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
La narcocultura - en Colombia y México
I dette forløb skal vi arbejde med nogle af de helt store problemer i lande som Colombia og Mexico: narkokartellerne og narkosmuglingen.
Vi begynder med et fokus på Colombia, hvor vi indleder med en generel introduktion til landet, historien og kulturen. Derefter fokuserer vi på Pablo Escobar.
Derefter perspektiveres der til en af nyere tids narkobaroner: den mexicanske El Chapo. I forlængelse af dette læser vi om genren "narcocorridos" og lytter/læser eksempler på genren.
Læringsmål
- At opnå en generel viden om historie, kultur og samfundsforhold i Colombia
- At kunne redegøre for konsekvenser ved narkokarteller i lande som Colombia og Mexico
- At kunne holde et oplæg for klassen i grupper
- Grammatisk fokus: personlige pronominer, verbernes tider, hitverber, grammatiske benspænd
Colombia:
”La identidad contrastada”, Systime:
- ”El país de Mario: Colombia”: https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=138
Artikel om Pablo Escobar (uddrag):
http://sobrehistoria.com/quien-era-pablo-escobar-la-historia-del-mayor-narcotraficante-de-colombia/
"Narcos", Afsnit 1, sæson 1 (Padilha, 2015)
Mexico:
Artikel om Joaquín "El Chapo" Guzmán: http://www.excelsior.com.mx/nacional/2017/01/19/1034273
"Horisont: Mødet med Mexicos berygtede narkokarteller", episode 1 + 2 (DR, 2025)
Intro til corridos/narcocorridos: https://acceso.ku.edu/unidad4/almanaque/corrido.shtml
Ariel Nuño: "La captura del Chapo Guzmán"
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Eksamensemne 1: México y la migración
I dette forløb trækker vi tråde tilbage til to forløb i 2. g: ”Mexico” og ”Narcocultura”, hvor vi arbejdede med såvel samfundsmæssige aspekter (el machismo, sociale forskelle, narkokarteller/narkosmugling) som kulturelle aspekter (Frida Kahlo, mariachis, narcocorridos, Día de los Muertos). Vi arbejdede desuden med ”Coco” i 1.g.
Vi begynder med at repetere centrale aspekter gennem nye tekster, hvorefter fokus flyttes til migrationsproblematikken. I denne del vil der også blive arbejdet mere generelt med immigration til USA og ”el sueño americano”. Vi arbejder desuden med filmen ”Sin Nombre”, hvor vi også inddrager fremstillingen af "pandillas".
Læringsmål
- At kunne redegøre for centrale samfundsmæssige udfordringer i Mexico
- At kunne redegøre for kulturelle karakteristika ved Mexico
- At kunne redegøre for årsager og konsekvenser ved immigration fra Latinamerika til USA (herunder begreber som ”factores de empuje y de atracción”, ”el sueño americano”, ”la migra” og ”coyotes”)
- At kunne redegøre for karakteristiske træk ved bander som MS13/18 og konsekvenserne ved banderne
- At styrke den mundtlige udtryksfærdighed gennem mundtlige oplæg, genfortælling af tekster på spansk, samtaleøvelser, ordforrådsøvelser etc.
- At træne billedbeskrivelse mundtligt og skriftligt
- At træne delprøve 1 og 2
- Grammatisk fokus: imperfektum/præteritum, adjektiver >< adverbier, hitverber,
Materiale:
”La identidad contrastada”, Systime:
•”El país de Aby: México”: https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=144
•”Aby: contra las convenciones”: https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=145
Artikel om Ismael ”El Mayo” Zambada García (uddrag): https://www.eltiempo.com/mundo/mexico/detienen-a-ismael-el-mayo-zambada-garcia-alias-el-mayo-poderoso-capo-por-que-el-ofrecian-15-millones-de-dolares-3365958
Artikel om "Emilia Pérez" (uddrag): https://cnnespanol.cnn.com/2025/03/01/entretenimiento/polemicas-emilia-perez-oscar-orix
”En la pandilla somos familia”, Systime: https://pandilla.systime.dk/?id=282#c591, https://pandilla.systime.dk/?id=282#c595, https://pandilla.systime.dk/?id=282#c596
La migración:
"Retratos latinos en California” s. 11 (Ulla Ringgaard, Gyldendal, 2012)
”En ruta”, Systime:
•”Carlos Andrés Hidalgo Martí”: https://enruta.systime.dk/?id=160#c514, https://enruta.systime.dk/?id=160#c517, https://enruta.systime.dk/?id=160#c518, https://enruta.systime.dk/?id=160#c522
"Al otro lado" (Helena Balslev Clausen, Gyldendal, 2004):
•”Sueños, s. 15
• ”El paso”, s. 24
•”Al otro lado”, s. 49
Artikel om ”la migración reversa”(uddrag): https://www.eleconomista.com.mx/internacionales/sueno-americano-murio-migracion-inversa-desatada-trump-20250301-748452.html
Film:
Matthew Heineman: ”Drømmen om USA- menneskesmuglerne” (2020)
Cary Joji Fukunaga: ”Sin nombre” (2009)
Jacques Audiard: "Emilia Pérez" (2024)
Sange:
Carlos Santana: ”Migra” (1995)
El Fantasma: El más poderoso (2016)
Peso Pluma: “Siempre pendientes” (2022): https://www.youtube.com/watch?v=oycUdB2Nz_M
Video om Peso Pluma: https://www.youtube.com/watch?v=B52fIFxOGH4
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Eksamensemne 2: Los jóvenes en España II
Forløbet ligger i forlængelse af forløbet om "Los jóvenes en España" i 2. g, men denne gang fokuserer vi på den økonomiske situation og ungdomsarbejdsløsheden i Spanien. Som en del af forløbet zoomer vi ind på unge i Catalonien. Vi skal arbejde med forskellige aspekter ved den catalanske identitet og kultur, ligesom vi skal arbejde med selvstændighedskampen. Vi kommer også ind på, hvordan turismen præger en by som Barcelona, når vi arbejder med begrebet turismofobia.
Læringsmål:
• At kunne sammenligne dansk og spansk ungdomskultur
• At kunne redegøre for årsager og konsekvenser ved ungdomsarbejdsløsheden i Spanien (herunder begreber som ”milerista”, ”ni-mileurista”, ”fuga de cerebro””)
• At kende til karakteristiske træk ved den catalanske kultur
• At kunne redegøre for centrale aspekter i den catalanske selvstændighedskamp
• At styrke den mundtlige udtryksfærdighed gennem genfortælling af tekster på spansk, samtaleøvelser, ordforrådsøvelser, rollespil etc.
• At træne billedbeskrivelse mundtligt og skriftligt
• At mestre delprøve 1-opgaver
• At mestre genrerne i delprøve 2
• Grammatisk fokus: gustar/verber som gustar, modalverber, verbalperifraser, førdatid, konditionalis, præpositioner
Materiale:
Introtekst om Spanien: ”España en la calle”, Systime: https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=132
"España en perspectiva" (Anny Holmgaard, Forlaget EA, 2020):
• Los jóvenes, s. 21-22
Los jóvenes en España:
"Spaniens tabte generation", Horisont d. 14/11-11
”Nuevos retratos” (Ole Loumann, Gyldendal, 2009):
• "La generación de los mil euros", s. 16-21
Artikel om "Los nimileuristas" (2006):
http://www.csa-csi.org/index.php?option=com_content&view=article&id=7266%3Aespana-generacion-nimileurista&catid=25%3Anotas-y-articulos&lang=es
Interview med Carolina Alguacil i 2023 og betydningen af "mileurista" i dag": https://www.eleconomista.es/actualidad/noticias/12217661/04/23/la-primera-mileurista-de-espana-el-mileurismo-hoy-es-indicativo-de-una-precariedad-generalizada.html
La identidad catalana:
"Gente que cuenta” (Dan Albertsen, L&R Uddannelse, 2009):
• Anna, s. 29-31
https://www.dr.dk/nyheder/udland/overblik-den-korte-version-om-konflikten-i-catalonien
"España en perspectiva" (Anny Holmgaard, Forlaget EA 2020):
• "La rivalidad entre el Real Madrid y el FC Barcelona”, s. 12
• “El Clásico”, s. 12
• “Cataluña debe pertenecer a España – Opinión de Mónica, s.16-17
•“7 razones por las que quiero que Catalunya sea una nación – Opinión de Marta”, s. 17
F. C. Barcelonas hjemmeside: http://www.fcbarcelona.es/club
Artikler om turismofobia (i uddrag): https://www.bbc.com/mundo/noticias-40107507
https://www.eldiario.es/catalunya/decenas-miles-en15-personas-manifiestan-ciudades-europeas-exigir-decrecimiento-turistico_1_12385718.html
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Eksamensemne 3: Cuba
Forløbet giver indblik i historiske, samfundsmæssige og kulturelle forhold i Cuba fra den cubanske revolution til nyere tid.
Læringsmål:
- At kunne redegøre for centrale historiske og samfundsmæssige forhold i Cuba
- At kunne redegøre for kulturelle karakteristika ved Cuba
- At kunne redegøre for årsager og konsekvenser ved immigration fra Cuba til USA
- At mestre den mundtlige udtryksfærdighed i fremlæggelse og dialog
- At kunne perspektivere en tekst til et forløb
- At mestre billedbeskrivelse mundtligt og skriftligt
- At mestre delprøve 1 og delprøve 2
- Grammatisk fokus: Repetition af verbernes tider, intro til konjunktiv, repetition af personlige, possessive og refleksive pronominer, intro til indefinitte og demonstrative pronominer, estar/ser + participium, se-konstruktioner
Materiale:
Vi ser Horisont-udsendelsen ”Det nye Cuba” fra 2015, hvor vi introduceres til væsentlige historiske begivenheder i Cuba, ligesom vi ser, hvordan der åbnes op for private virksomheder og ejendomsret i landet: https://www.dr.dk/tv/se/horisont/horisont-2015-09-07#!/23:58
BBC-video om den aktuelle situation i Cuba i 2026: https://www.youtube.com/watch?v=Dj8rwLiXlJQ
"Somos Cuba" (Ole Loumann, i-bog):
• "Cuba una isla en el Caribe"
• "César el hijo de la revolución"
• "Wendy la habanera"
"Cuba – la lucha cubana" (Anny Holmgaard, Forlaget EA, 2015)
• "La religión – La educación – La salud – La igualdad – la homosexualidad", s. 11-12
• "El sistema monetario, racionamiento y el salario, s. 16
• ”El exilio – la emigración”, s. 29
"Cuba en cambio" (Rosalba Cazón López, Gyldendal, 2016)
• "El período especial", s. 7-8
• "Macetas, jineteras y mantenidas", s. 9
Film:
Anja Dahlhoff: Uddrag af "Soy cubana" (2015, 00.00- 35.00)
Sange:
Buena Vista Social Club: "El Cuarto de Tula" (1997)
Willy Chirino: "La Jinetera" (1995)
Ricardo Arjona: "Ella y él" (1996)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Repetition
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605770897",
"T": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605770897",
"H": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605770897"
}