Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Rødkilde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Tine Krogsgaard Tolstrup
|
|
Hold
|
2023 SP/aej (1aejSP, 2aejSP, 3aejSP)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Begyndersystemet Aprende
Introduktion til spanskfaget, lidt om det spansktalende område foruden Spanien, træning af udtale på spansk, basalt ordforråd, at præsentere sig selv, kongruens mellem subjekt og verber, kongruens mellem substantiver og adjektiver i køn og tal, pronominer, tal, farver etc.
Begyndersystemet aprende.dk (Ole Loumann).
Introduktion til verber i præsens, vigtige uregelmæssige verber, diftongerende verber, refleksive verber, nær fremtid og gerundium.
Derudover halv emnedag med fokus på og introduktion til Chile, Pinochets militærregime og biograftur, hvor vi har set dokumentarfilmen, Mi país imaginario (Patricio Guzmán, 2022), om den aktuelle politiske krise og situation i Chile.
Læringsmål for 1.g:
Eleverne skal kunne:
- udtale bogstaver og ord på spansk, herunder lægge trykket korrekt
- bøje regelmæssige verber i præsens uden hjælpemidler
- bøje centrale, uregelmæssige verber i præsens uden hjælpemidler (ir, ser, tener, estar)
- foretage en simpel sætningsanalyse
- substantivernes artikler i en- og flertal, bestemt og ubestemt form
- bøje adjektiver og placere dem korrekt
- kende de refleksive og diftongerende verber
- bøje verber i nær fremtid og gerundium
- formulere simple sætninger på skrift med brug af verber, substantiver og adjektiver
- besvare simple spørgsmål og formulere simple sætninger mundtligt
- anvende elektroniske ordbøger korrekt, herunder kunne skelne mellem ordklasser
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Jóvenes en España
Forløb om unge i Spanien med udgangspunkt i bogen 'España mañana' (Kloch, Tønner og Vilhelm, Systime (i-bog), 2022):
Kapitlerne om Pol de Barcelona, María de Barcelona, Nahia del País Vasco og Mariana de Bilbao.
Artikel om en berømt, ung spanier, nemlig fodboldspilleren Lamine Yamal: "Así es Lamine Yamal, sus padres, su hermano, la otra mujer de su vida y su inesperada relación con Leo Messi", Bea Téllez de Meneses, vozpopuli.com, 11.07.24)
Repetition af gustar og fritidsgloser samt introduktion til aspekt. Fokus på gloser om familie- og ungeliv.
Endvidere fokus på forskelle mellem at være ung i Danmark og i Spanien.
Læringsmål:
- At oparbejde et ordforråd på spansk til at kunne beskrive ungeliv og fritidsinteresser.
- At kunne skelne mellem datiderne på spansk og kunne redegøre for, hvornår man bruger henholdsvis præteritum og imperfektum.
- At kunne genkende datidernes endelser på spansk.
- At kunne anvende datiderne skriftligt (med opslag i grammatikbogen).
- At kunne bøje og anvende verbet gustar - herunder at kende hensynsleddene på spansk.
- At kunne beskrive egne og andres fritidsinteresser på spansk i et simpelt sprog, skriftligt og mundtligt.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Un mes en Málaga
Forløb om danske Marie, der tager til Málaga på sprogskole i en måned via bogen Un mes en Málaga (unmesenmalaga.com, Lærke Marie Ryge og Camilla Jürgensen, 2018).
Fokus på alment ordforråd, kulturmøder og genrebevidsthed - bogens tekster består af blogs, læserbreve, dagbog, breve og artikler. Desuden træning af opgavetyper, som eleverne vil møde ved skriftlig eksamen i delprøve 1.
Læringsmål:
- at repetere og træne billedbeskrivelse på spansk med brug af præpositioner, gerundium og korrekt skelnen mellem hay/estar og ser/estar.
- at øge bevidstheden om og møde de forskellige skriftlige genrer i spansk via tekstmaterialet i 'Un mes en Málaga'.
- at blive mere bevidst om kulturforskelle og kulturelle koder.
- at træne delprøve 1-kompetencer.
- at lære at skrive med benspænd (bundne verbaltider) i tekster.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
La Navidad
Forløb med fokus på, hvordan man fejrer jul i Spanien og Latinamerika og de religiøse og kulturelle traditioner, der markerer højtiden.
Træning af ordforråd, der specifikt knytter sig til højtider og juletraditioner.
Varierende opgavetyper, som særligt knytter sig til den skriftlige eksamen i spansk, delprøve 1.
Træning af mundtlige færdigheder - genfortælling på spansk af læste tekster via stikord.
Træning af billedbeskrivelse.
i-bog: Por Dios (i-bog, Tolstrup & Trab, Systime, 2017), kap. 4.1.
Film: A 1000 km de la Navidad (Álvaro Fernández Armero, 2021)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
En ruta
Forløb om emigration fra Danmark til Argentina - og siden Chile, Danmark igen og Mexico med udgangspunkt i i-bogen, 'En ruta'. Fokus på emnerne emigration, familie og kulturmøder.
Læringsmål for forløbet:
- at oparbejde et ordforråd på spansk til at forstå og fortælle om familierelationer.
- at tilegne sig viden om emigration fra Danmark til Argentina i begyndelsen af det 20. århundrede og herunder stifte bekendtskab med begreberne push-og pull-faktorer.
- at få indsigt i forskellige latinamerikanske kulturer (livet i Argentina, Chile og Mexico) og skabe bevidsthed om egen kultur og danskhed generelt.
- at få større kendskab til militærkuppet i Chile i 1973 (klassen har set Mi país imaginario i biografen i 1.g).
- at træne mundtlighed, herunder genfortælling af læste tekster og at lave personkarakteristikker på spansk.
- at træne billedbeskrivelse, mundtligt såvel som skriftligt.
- at lave skriveøvelser, der knytter sig til delprøve 1 samt skriftlige øvelser ud fra genrerne og med grammatikværktøjskassen til delprøve 2.
i-bog: En ruta (Riktrup Hansen & Juul Christensen, Systime, 2024)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Chile
Forløb om Chile, Salvador Allendes fald, Pinochets diktatur og den aktuelle politiske situation og krise.
Fokus på skriftlige kompetencer, herunder delprøve 1-kompetencer og mundtlighed - mundtlige kompetencer trænes bl.a. gennem redegørelse, personkarakteristikker og ordforklaringsøvelser.
Tekster:
Film: 'Machuca' (+ undervisningsmateriale (manus), Inge Margrethe Clausen, Gyldendal, 2007.
Nicolás de Chile (La identidad contrastada, Mikkelsen & Riismøller, Gyldendal, 2019).
Dokumentar: Uncovering Pinochet's Secret Death Camps (Journeyman tv, 2014).
(Dokumentar set i 1.g: Mi país imaginario (Patricio Guzmán, 2019))
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Encuentros culturales
Forløb med fokus på kulturmøder og de fordele og ulemper, der kan være ved at komme fra Latinamerika til et land som Danmark. Introduktion til begreberne factores de empuje y factores de atracción, som vi arbejder mere i dybden med i det senere forløb om migración. Introduktion til bander i Mellemamerika og fakta om disse.
Følgende tekster fra 'Retratos centroamericanos desde Dinamarca' (Ærstrøm & Petersen, Gyldendal, 2013) er læst i undervisningen:
Teksten om Juan García.
Teksten om Allan Zambrana.
Teksten om Martha Torres.
Følgende afsnit fra 'En la pandilla somos familia' (Suzan Dezesar, Systime, 2015) er læst i undervisningen:
"Introduktion til bander i Mellemamerika".
"Fakta om bander".
Læringsmål:
- At tilegne sig større kulturel bevidsthed - også om egen kultur.
- At blive bevidst om nogle af årsagerne til, at mange mennesker emigrerer fra Mellemamerika og vælger at leve deres liv i et fremmed land.
- At holde mundtlige oplæg på spansk, bl.a. med mundtlig besvarelse af spørgsmål til læste tekster (ligesom ved mundtlig eksamen).
- At skrive små genretekster i hånden, kun med brug af den grammatiske værktøjskasse og gloselister.
- At træne delprøve 1-opgavetyper.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
La familia y el machismo - eksamensemne 1
Forløb med fokus på familieforhold (moderne familier vs. traditionelle familier), kønsroller og machismo i den spansktalende verden.
i-bog: 'El sexo en proceso', kap. 1 (afsnit 1), kap. 2 (afsnit 1, 2 og 4), kap. 3 (afsnit 1, 2 og 5), kap. 4 (afsnit 1 og 3) (Gavilán & Arfaoui, Systime, 2021).
Film: 'El Bola' (Achero Mañas, 2000).
Læringsmål:
- at eleverne tilegner sig viden om kønsroller i Spanien og spansktalende Amerika, herunder kønsstereotyper og traditionelle vs. moderne kønsroller. Eleverne præsenteres for machismo-begrebet.
- at eleverne bliver bevidste om kulturelle forskelle, når det kommer til familieliv og kønsroller i henholdsvis Danmark (Nordeuropa) og Spanien (Sydeuropa) og Latinamerika.
- at træne de skriftlige opgavetyper, som eleverne vil møde i forbindelse med delopgave 1 ved eksamen.
- at træne billedbeskrivelse - skriftligt og mundtligt.
- at træne spontan, mundtlig besvarelse af spørgsmål på spansk og at holde mundtlige oplæg på spansk om emnet.
- at træne genreopgaver med brug af den grammatiske værktøjskasse og gloselister.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Cuba - eksamensemne 2
Forløb om Cuba, den cubanske revolution og det cubanske samfund fra tiden før revolutionen og frem til i dag.
Dokumentar: Cuba and The Cameraman (Jon Alpert, 2017)
Dokumentar: Soy cubana (Anja Dalhoff, 2015)
Artikler:
Juan Carlos Espinosa: ""Esto es duro, muy duro": el día a día en Cuba, con escasez de comida y diez horas de apagón" (EFE, 21/3 2024)
Mogens Pedersen: "Bliver Cuba det næste mål for Trump?" (pov.international, 13.02.26)
Tekst fra Retratos cubanos (Ole Loumann, Gyldendal, 2000):
Patricia la jinetera
Jorge el balsero
Tekster fra Somos Cuba (i-bog, Ole Loumann, 2015):
César el hijo de la revolución
Læringsmål:
- at kunne redegøre for Cubas historie og politiske liv i hovedtræk fra den cubanske revolution og frem til nyeste tid, tiden efter los Castros, Obama, Trump, la pandemia og den amerikanske intervention i Venezuela.
- at oparbejde et ordforråd på spansk til at kunne redegøre mundtligt for ovenstående i et simpelt sprog.
- at repetere og kunne anvende forskellige verbaltider i skriftlige øvelser om Cuba.
- at blive præsenteret for og skriftligt at kunne genkende og anvende sætninger i konjunktiv i præsens.
- at kunne holde kortere oplæg på spansk som træning til den mundtlige eksamen.
- at kunne perspektivere forskellige læste tekster til hinanden.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
La migración - eksamensemne 3
Forløb om migration mellem USA og Latinamerika. Fokus på el sueño americano, factores de empuje y atracción, den farlige grænsekrydsning og det illegale liv i USA.
Baggrundsmateriale (på dansk):
Kapitel 1 in Latinos (Niels Boel, Columbus, 2023).
Tekster fra Al otro lado (Line Flintholm & Helene Balslev Clausen, Gyldendal, 2008):
Sueños
El paso
Al otro lado
Manu Chao: Clandestino (sang)
Tekst fra En ruta (Riktrup Hansen & Juul Christensen, Systime, 2024):
Carlos Andrés Hidalgo Martí
Film: Sin nombre (2009)
Forløbets læringsmål:
- at have kendskab til den massive emigration fra de latinamerikanske lande til USA, herunder årsagerne til emigrationen (los factores de empuje y atracción).
- at kunne redegøre mundtligt på spansk for læste tekster med udgangspunkt i fokusspørgsmål (som ved eksamen).
- at kunne anvende relevante verbaltider i skriftlige øvelser.
- at kunne holde et mundtligt oplæg om emnet på spansk udelukkende med hjælp af et talepapir med stikord.
- at kunne perspektivere forskellige læste tekster til hinanden på spansk.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605797161",
"T": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605797161",
"H": "/lectio/205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605797161"
}