Holdet 3n Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Y - Allerød Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Bjørn Lind-Harder, Emma Louise Rasmussen, Lars Egeskjold Levinsen, Rune Røboe Fabech
Hold 2023 Id/n (1n Id, 2n Id, 3n Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis og ultimate
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Fodbold og aerob energiomsætning
Titel 4 Pickleball, anaerob energiomsætning og projekt
Titel 5 Hiphop og idrættens organisering
Titel 6 Sundhed og aktiv livsstil
Titel 7 Boksning og idrættens organisering
Titel 8 Flag Football og træningsplanlægning
Titel 9 Studietur til Østrig
Titel 10 TP i basketball og mental processering
Titel 11 Badminton og anatomi
Titel 12 Volleyball og talentudvikling
Titel 13 Skitur
Titel 14 Step aerobic og talentudvikling
Titel 15 SRP

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Formål:
Basal-viden om opvarmning, principper og virkning, er vigtigt i forhold til den kropslige og teoretiske forståelse af menneskets fysiologi. Derfor er det også en vigtig del af undervisningsbeskrivelsen i idrætsfaget og dermed noget, som alle 1. g’ere skal arbejde med.

Baggrundsstof:
Tager udgangspunkt i grundbogen ”C-det er idræt” s. 22-30.
I kapitlet bearbejdes både grundlæggende fysiologiske begreber, samt generelle råd til opbygningen af et opvarmningsprogram.

Om opgaven:
Klassen deles i 6 grupper, der hver i sær skal producere et opvarmningsprogram og en mindre skriftlig opgave (synopsis - indeholdende opvarmningsprogrammet).
Opvarmningsprogrammet skal præsenteres for klassen.
Det skal følge de generelle retningslinjer for opvarmning af kroppen, som beskrevet i baggrundsstoffet, men må gerne følge en "alternativ" opbygning.

Det praktiske produkt:
1) Fremvisning af opvarmningsprogrammet (varighed ~15 min) med hele gruppen som instruktører og hele klassen som aktører.
2) Alle i gruppen skal kunne fremføre øvelserne (også i de øvelser, hvor de ikke er instruktører) i opvarmningsprogrammet.
3) Alle gruppemedlemmer skal have et eksemplar af musikken. For at undgå situationen: ”Personen, der har musikken er her ikke, så vi kan ikke fremføre opvarmningsprogrammet i dag”.

Krav til det skriftlige produkt:
- En kort skriftlig redegørelse med argumentation for, hvorfor man skal varme op før idræt med redegørelse for de enkelte øvelseskategoriers effekt.
- Skematisk opstilling af opvarmningsprogrammets øvelser i rækkefølge efter øvelsestype, fx:
Styrke:
Mavebøjninger 2 x 10
Rygbøjninger 2 x 10
Osv.
Hop:
Englehop x 8
Twist x 8
Osv.
- Det skal også angives hvor lang tid sekvensen varer, og hvilke(n) elev(er) der varetager sekvensen.
- Skriftlig beskrivelse af bevægelsen i hver øvelse. (Fx: Kropsvrid med let bredstående og armtræk bagud skiftevis 2 til højre og to til venstre + evt. tegning/billede – alle skal forstå hvad der menes)
- Musik: Angivelse af anvendt musik (kunstner og titel) til hver øvelseskategori, samt musikkens tempo angivet i antal sekunder for 16 taktslag.
- Det skriftlige produkt afleveres 2 dage efter sidste planlægningsgang
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rytmisk opvarmningsprogram 15-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fodbold og aerob energiomsætning

Praktisk (fodbold):
Forløbet bestod af to intromoduler med teknik som hovedfokus hvor vi arbejdede med afleveringer, driblinger, vendinger og tæmninger (både på jorden og i luften). Vi lavede også flere komplekse øvelser med disse tekniske elementer i fokus.
I de følgende moduler skulle de i grupper forberede et lille oplæg om et teoretisk, taktisk princip (f.eks. bredde/dybde) samt forklare, opstille og gennemføre 1-2 øvelser om et teknisk eller taktisk element (f.eks. bredde/dybde).

Undervejs fik eleverne både viden om reglerne i fodbold samt teknisk og taktisk forståelse for spillet.

Litteratur:
Praktisk:
https://www.dr.dk/interaktiv/webfeature/fodboldatilz
https://www.dbufyn.dk/nyheder/2019/juli/video-den-nye-fodboldlov-kort-fortalt/
Bangsbo, Jens: Fodbold - Træning og undervisning - Siderne 67-80 om teknik + lidt sider om de taktiske elementer.

Teoretisk (aerob energiomsætning):
Teoretisk blev der gennemgået aerob energiomsætning og aerobt arbejde, hvilket blev knyttet til de praktiske moduler, med fysiologi og kroppens tilpasning til træning.

Klassen kom her ind på de aerobe processer, lunger, blod, hjerte og kredsløb. Maksimal iltoptagelse og kondition. Kondital og respiratorisk kvotient. Glykogenlager. Aerob effekt og aerob kapacitet. Aerob træning samt de centrale og perifere adaptationer til dette.

Wolf, T & Hansen, J. (2014) ”B - for bedre idræt” 1. udgave 4. oplag Gyldendal. (s. 67-90)
Michalsik, L. B. (2007): "Aerob præstationsevne", DIF, Danmark
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fodboldforløbsprøve 03-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Pickleball, anaerob energiomsætning og projekt

Praktisk (pickleball):
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.


Teoretisk (anaerob energiomsætning og projekt):
I teorien supplerede vi det forrige forløbs emne om aerob energiomsætning med anaerob energiomsætning.
Her blev der arbejdet med anaerobe processer. ATP, KP og glykolyse. Intensitetens indvirkning på energiprocesser. Anaerob effekt og anaerob kapacitet. Anaerob træning , opdelingen af disse med intensiteter, arbejdstid og pause samt adaptationerne af denne slags træning.

Som afslutning på begge forløb, lavede eleverne et projekt hvor eleverne i grupper skulle vælge et emne der relaterede sig til arbejdsfysiologi. De skulle så finde en problemstilling eller noget at undersøge og projektet mundede ud i en fremlæggelse for læreren og resten af klassen.

Litteratur til dette projekt skulle eleverne selv finde, udover lærebogen og DIFs kompendier om aerob og anaerob præstationsevne.
Wolf, T & Hansen, J. (2014) ”B - for bedre idræt” 1. udgave 4. oplag Gyldendal. (s. 67-104).
Michalsik, L. B. (2007): "Aerob præstationsevne", DIF, Danmark
Michalsik, L. B. (2007): "Anaerob præstationsevne", DIF, Danmark
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rapport 1 20-11-2024
Projekt - poster i pdf-format 10-12-2024
Projekt - poster i pp-format 10-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hiphop og idrættens organisering

Teori: Idrættens organisering
Idrættens organisering og Idræt som Kultur (s. 168-194 i B - for bedre idræt).

- Kort overblik over foreningernes idrætshistorie. 
- Idrættens hovedorganisationer. 
- Idrætten og det offentlige. 
- DIF, DFIF, DGI, Team Danmark.
Har også snakket om Vision 25-50-75, Bevæg dig For Livet, den danske idrætsmodel og motionsvaner, herunder motionsvanerne før, under og efter corona-krisen.
Hvordan opretter man en idrætsklub? (projekt, hvor eleverne i grupper skulle stifte deres egen klub på papiret). Stiftende generalforsamling, nedsætte bestyrelse, snakke værdigrundlag, m.m. Der blev inddraget sociologiske teoretikere (Bourdieu, Giddens, Habermas etc.) til at snakke om integration og idrætsforeningers muligheder/pligt til integration og andre samfundsopgaver. Forløbet sluttede med en podcast som aflevering, hvor grupperne skulle drøfte en dagsorden med forskellige problemstillinger.

Praktisk: Hiphop
Danseforløb med fokus på indføring i dansens univers. Fokus på hip hop, danseteknik, innovation i hiphopbevægelser og Labans teori.

Et forløb hvor eleverne har stiftet bekendtskab med Labans BESS-principper og nogenlunde simple hiphop-bevægelser.
Øvelse Royale har været en gennemgående koreografi som eleverne i deres grupper alle har medvirket til at udvikle fra gang til gang. Derudover har vi arbejdet med poses, freezes og forskellige hiphop-bevægelser, før grupperne skulle udvikle deres egen koreografi som skulle fremvises for klassen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Boksning og idrættens organisering

Faglige mål boksning:
Teknisk:
• Benstilling og benarbejde - Bevægelse – frem på forreste fod, tilbage på bageste.
• Hurtige hænder
• Jab (1)
• Kryds (2)
• Hook – Venstre (3), højre (4)
• Uppercut (5 og 6)
• Kombinationer med pads
• Samarbejde med padworks
• Fokus på at beskytte (defensivt arbejde - både blokader og undvigelser)
• Diverse koordinationsmæssige øvelser og mestring af disse – herunder forskellige sjippeøvelser
• Parader, undvigelser og kontraslag
Fysisk:
• Hurtige hænder – skyggeboksning, padworks
• Udholdenhed i både arme og ben – sjippe, div. fysiske øvelser – herunder armstrækninger mm.
• Kraft i slagene – div. fysiske øvelser – evt. med inddragelse af reskaber
• Stærk mave og ryg – fysiske øvelser – mavebøj, planke etc.
• Forskellig former for cirkeltræning med eller uden handsker


Det teoretiske forløb "Idrættens organisering" er fortsat.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Flag Football og træningsplanlægning

Flag Football:

De faglige mål:
Teknisk.
• Du skal kunne kaste bolden med korrekt teknik, således at den roterer om egen akse.
• Du skal kunne gribe bolden sikkert, og kunne anvende forskellige gribeteknikker (”butterfly” og ”craddle”).
• Du skal kunne holde bolden korrekt under løb, og udvise evnen til retnings- og temposkift under løb med bold.
• Du skal kunne udvise korrekt forsvarsteknik, både hvad angår opdækning, bevægelse og tacklinger/interceptions.

Taktisk
• Du skal kunne spille forskellige positioner både i offence og defence.
• Du skal kunne indgå på et hold, og derfor have øje for alle spillere på holdet.
• Offence: Du skal udvise forståelse af forskellige løberuter for angrebsspillerne og være i stand til at udføre disse under kamp.
• Defence: Du skal være i stand til at indgå i et organiseret forsvar, hvor der spilles med mandsopdækning.

Fysisk.
• Du skal kunne bevæge dig hurtigt til en hensigtsmæssig position så du kan modtage bolden i god balance, eller foretage en tackling/interception.

Øvrigt.
• Du skal kunne de grundlæggende regler for spillet.
• Du skal kende positionerne på banen.

Undervejs i forløbet har vi arbejdet med både forskellige forsvarsopstillinger og angrebsplays, udover det tekniske i at kunne kaste bolden og tackle bedst. Vi har øvet småspil, cuts og spillet kampe i faste hold igennem forløbet. Forløbet sluttede med en live forløbsprøve i de faste hold hvor de skulle fremvise teknisk, taktisk og fysisk formåen.


Træningsplanlægning:
Mini-forløb med to moduler om træningsplanlægning med udgangspunkt i DIFs kompendie. Fokus på begrebsforståelse og forståelse af principperne i træningsplanlægning til brug i træningsprojektet i 3.g. Minifremlæggelser om grundprincipperne i træningsplanlægning og grundig bearbejdelse af forståelse af vigtige begreber.

Litteratur:
Zacho, Morten (DIF): Træningsplanlægning, 2001
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Boksevideo 03-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Studietur til Østrig

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 TP i basketball og mental processering

Beskrivelse:
Forløbet fungerer både som træningsprojekt fordelt over minimum 8 uger og et selvstændigt forløb "Basketball og mental processering".
Forløbet præsenterer eleverne for fundamentale dele af basketball, det værende driblinger (dominant, non-dominant, crossover, bagom ryggen, gennem benene, "spin-move"), afleveringer (bryst-, studs-, skip-), pivoteringer, skudform, lay-up (tohåndsvariation, underhånd, overhånd, reverse og "euro-step"). Hovedfokus har været at arbejde med de individuelle, tekniske færdigheder i isolerede og dynamiske øvelser.
3 imod 3; i undervisningen er der spillet 3 vs. 3 på halv bane med et fokus på positionering (angrebsmæssigt og forsvarsmæssigt), løbemønstre, typer af afleveringer og samspil. Dette forløb afgrænset fra store dele af reglementerne i det fulde basketballspil, og fokus har i stedet ligget på tekniske elementer. Til denne del har vi især arbejdet med spilfasemodellen og været på ekskursion, hvor vi har spillet 3 vs 3 på en streetbasketbane i Liseleje.

For træningsprojektdelen gælder det, at eleverne har lavet starttest og sluttest bestående af tre dele:
1) bedst ud af 10 straffekast
2) tid på "suicide run"
3) tid på teknikbane + efterfølgende udfyldning af Performance State ark

Henover de 8 uger har eleverne arbejdet med at udforme og gennemføre egen træning målrettet sluttesten. Der har været et krav om minimum én sportspsykologisk øvelse pr. uge.

Teoretisk har fokus været at forstå og anvende sportspsykologiske begreber med udgangspunkt i den enkelte udøver. Det værende i cases (Caitlin Clark og Alex Honnold) og på egen krop. Der har eksempelvis været løbende arbejde med et såkaldt Performance State ark, hvor eleverne har noteret deres mentale og kropslige tilstand.



De teoretiske begreber, som der er arbejdet med i undervisningen er:
- spænding/arousal og præstation
- muskelspænding
- self-efficacy
- koncentration og opmærksomhedsfelt (bredt/smalt)
- kognitive omfortolkninger
- flow state
- mentale forestillinger og visualisering
- den psykoneuromuskulære teori
- symbolsk læringsteori (ifht. visualisering)

Regression til tidligere begreber; repeterede træningsfysiologiske begreber (se studieplan)

Faglige mål:
Primære faglige mål:
• Beherskelse af skudafviklingen med specielt fokus på håndleddets betydning, brug af benene samt beherskelse af korrekt teknik ved lay-up, afleveringer og driblinger (dominant, nondominant, crossover, gennem benene, bag om ryggen)
• Beherskelse af taktisk forståelse: spilbarhed, positionering i angrebet og forsvaret iht. andre spilleres placeringer
- ” indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer”
• Kunne redegøre for samt anvende idrætspsykologiske begreber på tænkte/erfarede spilsituationer eller perspektiverer til idrætspsykologiske udfordringer i andre idrætsdiscipliner
- ”udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i den forbindelse kunne anvende relevant fysiologisk teori"

Cases:
Caitlin Clark case
Dokumentarisk skildring af Alex Honnold "Free Solo"

Materiale:
Basket ABC (Hauge et al, 2005) siderne 12-13, 20-22, 22-24
Teknikvideoer (se moduler)
Kompendium om idrætspsykologi (fra Gyldendals Idrætspsykologi)
Kompendium om self-efficacy og flow state (fra Psykologiens Veje)
Team Danmarks Sportspsykologiske Filosofi  

Estimeret tekstmateriale på 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Badminton og anatomi

Praktisk arbejdes der med tekniktræning i forhold til grundslagene, men også i forhold til spilforståelse og placering/benarbejde. Der arbejdes også med fysiske færdigheder i badmintonspillet (div. badmintonrelaterede øvelser med henblik på relevant fysisk træning inden for disciplinen).
Regler for både single og double gennemgås.
Der arbejdes med følgende elementer i spillet:
• Boldkontrol. Grebsfatninger. Svingsløjfer. Jonglering.
• Forhånd- og baghånd.
• Kort og lang båghåndsserv.
• Netdrop og netspil.
• Lang singleserv.
• Lob.
• Forhåndsclear.
• Drop.
• Smash.
• Benarbejde.
• Slagserier af forskellig art.
• Taktik (single/double)

Teoretisk: Anatomi og bevægelseslære

Følgende emner er blevet gennemarbejdet:

Fysisk aktivitet:
- Kontrol, udførelse, support.

Bevægeapparatet: (B - for bedre Idræt s. 105-124)
- Muskulaturen, kraft og bevægelse.
- Musklens opbygning.
- Muskelkontraktion, tværbrodannelse.
- Musklens kontraktionstyper, koncentrisk, excentrisk, isometrisk.
- Agonist, antagonist, synergist
- Musklens regulering af kraftudvikling.
- Forkortningshastighed.
- Fibertypesammensætning.

Knogler og led: (B - for bedre Idræt s. 37-66)
- Skelettet.
- Ledtyper (kugleled, hængselled, drejeled, glideled, to-akset led).
- Knogler, rørknogler, flade knogler, korte knogler, uregelmæssige knogler.
- Hvirvelsøjlen.
- Gennemgang af vigtigste led i kroppen mht. idræt, skulderled, albueled, hofteled, knæled, ankelled.
- Udvalgte muskler der er relevante ifm. idrætsaktiviteter, fx den firehovede knæstrækker, den tohovede armbøjer osv. Alle muskelnavne er sagt på både dansk og latin, for elevens eget valg af sprog.

Nervesystemet: (B - for bedre Idræt s. 126-136)
- Autonomt (sympatisk og parasympatisk) og somatisk nervesystem.
- Input/output
- Neuromuskulære synapser

Der er blevet arbejdet med begreberne forspænding og centralbevægelse som kobling mellem anatomi og spydkast og der er blevet snakket om bevægelsesanalyser af mindre komplekse idrætsrelaterede bevægelser og i Rapport 2, blev der arbejdet med bevægelsesanalyse af isoleret del af spydkastbevægelsen, koblet til badmintonslag.

Litteratur:
Wolf, T & Hansen, J. (2014) ”B - for bedre idræt” 1. udgave 4. oplag Gyldendal. (s. 37-66 + 105-124 + 126-136)
Badminton kompendium: s. 1-12
Badminton taktik-kompendie 1-13
Bojsen-Møller, Jens og andre, 2. udgave (2006): "Styrketræning", DIF, Danmark
Diverse youtube-videoer samt diverse korte pdf’er om f.eks. tværbrocyklen.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
TP-produkt 03-11-2025
TP-produkt - træningsdagbog 03-11-2025
Badminton forløbsprøvevideo 17-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Volleyball og talentudvikling

Praktisk:
Hvert praktisk modul havde træning af et delelement som fokus, som roligt blev sat sammen i mere sammensatte øvelser.
Endeligt afsluttes med en forløbsprøve samt turnering med det endelige spil.
Forløbet skulle gerne give eleverne en fornemmelse af en markant forbedring/progression individuelt såvel som hold.

Hver lektion blev afrundet med ca. 15-20 minutters spil.

Eleverne har arbejdet individuelt såvel i grupper med forskellige slag, øvelser og taktikker.

Grundslag: Følgende grundslag og teknikker er der i timerne blevet arbejdet med.


Baggerslag
Fingerslag
Overhåndsserv/underhåndsserv (hopserv kort introduceret og øvet for de villige)
Smash
Blokade
Spiltaktik (2-hæversystem, W-modtagning, bue-modtagning, rotationer, opstillinger, hæverfunktionen, libero)  

Teori:
Talentudvikling er fortsat i dette forløb.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebøger 06-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Skitur

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Step aerobic og talentudvikling

Dette forløb præsenterer eleverne for basale trin og serier inden for stepaerobic, hvor der løbende tages stilling til tempo (bpm), varighed, bevægelseskvalitet samt bevægelsesudslag iht. et træningsrelateret udbytte.
Eleverne har primært arbejdet i eksamensgrupper hvor vi i hvert modul har arbejdet fælles med en koreografi som grupperne skiftevis har tilføjet trin til, mens de også har arbejdet med småøvelser med at opfinde serier i gruppen, at undervise medstuderende i disse samt at indlære andres serier, spejløvelser og lignende.
Der er fokus på synkronitet og asynkronitet, bevægelseskvalitet og vi har arbejdet med at bruge BESS-principperne så godt som muligt, specielt i deres endelige gruppekoreografi som blev fremvist til sidst i forløbet.

Faglige mål:
- udføre forskellige trin og serier i kombination til musik i tempoet omkring 126 bpm

- koordinere med både arme og ben i takt til musikken  

- have en kontrolleret kropsholdning og kunne udføre korrekt teknik med høj bevægelseskvalitet

- være i passende fysisk form til at kunne gennemføre en stepserie i loop til et musiknummer

- skal kunne sammensætte koreografier i grupper og fremføre dem synkront

Udover den praktiske undervisning har holdet været afsted til The Club i Allerød, hvor vi afprøvede 45 minutters "step max" med instruktør.

Teori:
Teoretisk er der blevet arbejdet med Talentudvikling.
Med udgangspunkt i spørgsmålet "Hvad er et talent?" er følgende emner blevet behandlet:
- Multiplikationsmodellen og forskellige faktorer til bestemmelse af et talent.
- Hvordan udvikles et talent? Herunder er talentudviklingsmodellen blevet anvendt til bestemmelse af mikro og makromiljøet omkring udøveren.
- 10.000 timers reglen, Genetik og den holistiske udøver.
-Træningsfokus i hhv. præ, pubertære og postpubertære periode.
- Flowbegrebet (færdigheder og udfordringer)
- Matthæus effekten
- TalentHUSET (Team Danmarks syn på talent)
- Team Danmarks Sportspsykologiske profil
- Talentudviklingsmiljøer og vigtigheden af disse

Grupperne arbejdede til dels selv med et miniprojekt hvor de skulle redegøre for teorien og koble det til selvvalgt case. Disse cases blev fremlagt til sidst i forløbet.

Vi holdt derudover et socialt arrangement hvor vi så filmen Borg vs. McEnroe om tennislegenderne. Denne snakkede vi efterfølgende om med modellerne fra pensum i fokus.

Litteratur:
- Filmen ”Borg vs McEnroe”
- Berlingske artikel om 10.000 timer (https://www.berlingske.dk/kronikker/10000-timer-er-ikke-alt)
- ”Talent kan ikke trylles frem”
- Artikel fra Videnskab.dk om de 10.000 timer (https://videnskab.dk/kultur-samfund/oevelse-eller-talent-hvad-afgoer-hvem-der-bliver-stjerner/)
- Den Store Præstation, kapitel 3
- Talentudviklingsmiljøer i Verdensklasse, Kristoffer Henriksen, s. 50-51+95-104
- TD og DIF TalentHuset - TD og DIFs arbejde med talenter og det HELE menneske.
- Aldersrelateret Træning, Kapitel 2, Stig Eiberg Hansen

https://www.dr.dk/drtv/episode/haarde-muller-og-stramme-baller_-kvinderne-indtager-scenen_521760 - Dokumentar om Aerobic i Danmark
PDF om Rudolf Labans BESS-principper
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rapport: Bevægelsesanalyse 22-01-2026
Case-fremlæggelse 02-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 SRP

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer