Holdet 3u SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Y - Allerød Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Morten Vinther
Hold 2023 SA/u (1u SA, 2u SA, 3u SA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Shitstorms og dansk politik
Titel 2 Velfærdsstaten udfordret
Titel 3 Ekkokamre - medier og SOME-adfærd
Titel 4 Amerikansk valgkamp og demokrati
Titel 5 Marked, mål og klima - økonomi
Titel 6 EU og Brexit
Titel 7 Ulighed
Titel 8 International politik
Titel 9 Sociologi - familie og kærlighed
Titel 10 Politik på tre niveauer - kommuner, folketing, EU

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Shitstorms og dansk politik

Ideologi
Værdi og fordelingspolitik (ny pol. Skala)
Partityper
Partiadfærd
Politiske skillelinjer
Vælgeradfærd
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 Ekkokamre - medier og SOME-adfærd

I forløbet arbejder eleverne med mediernes rolle i samfundet i dag. Forløbet præsenterer eleverne for en række centrale begreber, teorier og modeller, der beskriver medier, traditionelle medier og SOME samt politisk kommunikation. Denne viden anvendes i en komparativ analyse af Inger Støjberg og Mette Frederiksens politiske kommunikation af forskellige emner. Forløbet præsenterer også eleverne for diskursanalyse og komparativ metode som bruges i en gruppeproduceret analyse af politiske kommunikation og endelig sluttes forløbet af med en skriftlig aflevering i sammenligningsgenren.  

Forløbet dækker følgende kernestof fra lærerplanen samfundsfag stx a-niveau:
- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd

Forløbet tager udganggspunkt i følgende to-delte problemstilling:
Hvordan påvirker traditionelle og sociale medier vores meningsdannelse? Hvordan benyttes medier til politisk kommunikation og er sociale mediers medialisering af samfundet en udfordring for demokratiet?

Formål:

-At eleverne kender til udviklingen fra de traditionelle medier til de sociale medier og kan forholde sig kritisk til sociale mediers påvirkning på demokratiet
-At eleverne forstår hvordan medier er med til at forme borgeres (politiske) meningsdannelse
-At eleverne lærer begreber, teori og modeller om medier
-At eleverne får begyndende kendskab til diskursanalyse og kan analysere forskellige politiske diskurser
-At eleverne stifter bekendtskab med den komparative metode
-At eleverne stifter bekendtskab med den skriftlige genre sammenligning

Centrale begreber som læres:
- Medier som 4. statsmagt
- Medialisering (forenkling, konkretisering, intensivering, polarisering, personificering)
-Traditionelle massemedier og sociale medier, SOME
-Peter Bros begreber vagthund, jagthund, hyrdehund, redningshund
-Populisme, fake news, konspirationsteori, det postfaktuelle samfund/demokrati, Politisk spin, alternative fakta, ekkokamre, gatekeepere  
-Mobiliseringshypotesen og forstærkelseshypotesen
-Effektteori (kanyle, to-trins, referencemodel)  
-RAS-modellen
-Priming/framing  
-Simpel Diskursanalyse (agonist/antagonist, nodalpunkt, ækvivalenskæder, hegemonisk diskurs)
-Komparativ metode

Metode:
- Individuel hurtigskrivning, kobling til elevernes livsverdensviden, gruppeopgaver, fremlæggelser i grupper, individuelle skriveøvelser m.m.

Materiale:  
- Kompendium: Ekkokamre – medier og SOME-adfærd
- Diverse artikler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Amerikansk valgkamp og demokrati

Problemformulering:  
Hvorfor er USA et så splittet land? Hvordan er demokratiet i USA presset som en konsekvens af splittelsen, og hvad kan den kommende præsident gøre noget for at løse problemet?  

Formål:
Eleverne kan debattere amerikansk politik på et fagligt grundlag
Eleverne forstår forskelle i grundlæggende demokratiforståelser og kan redegøre for den globale demokratiske tilbagegang
Eleverne kender til ligheder og forskelle mellem det amerikanske og danske politiske system, herunder magtens deling, valgsystem, den politiske beslutningsproces,  
Eleverne kender centrale udfordringer på baggrund af kultur og ulighed (race, socioøkonomi) i det amerikanske samfund
Eleverne undersøger og formidler (rådgiver) om et politikområde i amerikansk politik med anvendelse af fagets terminologi.
Eleverne behandler amerikansk valg i samspil med engelsk

Indhold:  
Valgkampen 2024  
USA som samfund (kulturelle mønstre) og de underliggende modsætninger.  
Det politiske system inkl. De to partier sammenlignet med det danske politiske system
Beslutningsproces i USA og Danmark
Polarisering i politiske "issues"  
Demokratiske idealer og teori
Mediebilledet i USA (kobling til tidligere forløb om medier)  

Elevprodukter  
En podcast hvor eleverne diskuterer og kommer med råd til den nyvalgte præsident.  
En skriftlig sammenligningsopgave om det amerikanske demokrati.  

Kernestof:  
Magt- og demokratiopfattelser  
Politiske beslutningsprocesser
Rettigheder og pligter
Politiske skillelinjer
Social differentiering og kulturelle mønstre

Grundbogsstof:  
Politikken kernestof s. 130-137 (demokrati), s. 144-148 (medborgerskab), 168-172 (beslutningsproces i DK)
USA's udfordringer (3. udgave) s. 14-32 (USA som samfund, kultur og historie), 99-112 (valgkampen), 50-68 (politisk system, præsident, kongres, domstol), s. 68-72 (beslutningsproces US), 74-93 (partier og polarisering)  
Politik ABC s. 41-49
Uddrag af “USA, politik, Økonomi og samfund” (Ibog, Systime). Afsnit om valg i USA og om partier i USA.


Metode:
Hvert moduls didaktiske metoder er struktureret efter emnet og det er altså indholdet der varierer undervisningsformerne.  
Dette bortset fra opsamlingen/slutsekvensen, hvor det bliver et fællestræk i alle modulerne at eleverne mødes i niveau-differentierede grupper “teams” og løser en fælles afsluttende opgave.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Marked, mål og klima - økonomi

Formål:  
Introducere til grundlæggende samfundsøkonomiske mekanismer og hvordan økonomi og miljø/klima påvirker hinanden.  
Introducere til værktøjer til at undersøge om en økonomi er ”sund” eller ”usund”  
Forløbet er en introduktion til grundlæggende økonomiske mekanismer og mål. Der skal senere bygges ovenpå med økonomisk politik og økonomiske skoler.  

Kernestof:  
Makroøkonomiske sammenhænge, målkonflikter og styring nationalt, (regionalt og globalt).
Velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf

Indhold:  
Udbud/efterpørgsel
Økonomisk kredsløb
Materielt kredsløb
Konjunkturer
Økonomiske mål
Målkonflikt

Metode:  
Forløbet starter med en ”klassisk” gennemgang af de økonomiske sammenhænge.
Eleverne skal derefter arbejde med at formidle de økonomiske sammenhænge gennem et brætspil som de selv skal udforme.   
Der skal være et fokus på differentiering. Det kommer ind både i den første del af forløbet og i brætspilsprojektet. I den første del af forløbet deles klassen flere gange op efter niveau i den anden del (brætspillet) arbejder de i niveaudelte grupper.

Materialer  
ØkonomiNU 3. udg.  
Øvelseshæfte. ØkonomiNU 3.udg.  
Afsnit om det materielle kredsløb.   
centicubes, terninger og pap/papir til at lave brætspil med.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 8 International politik

Fem megtrends i IP
Magtformer i IP
IP-realisme og IP-liberalisme
USA som supermagt - fortsat unipolært system?
Globaliseringsformer
Globaliseringsoptimister og pessimister
Rollespil: Temu, Kina, globalisering og sikkerhed
CASE: Ukraine-Rusland
Foredrag + baggrund for Israel-palæstina konflikten.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Sociologi - familie og kærlighed

Repetition på Traditionel, Moderne og Senmoderne samfund
Giddens og Ziehe
Socialisering i familien: Primær/sekundær/tertiær. Rolleovertagelse (Mead), kobling til Bourdieu og Habitus.
Ulrick Becks risikosamfund og familien (case om mobilforbud)
Stig Hjarvard og det medialiserede samfund
Richard Sennet og arbejdskultur
Jürgen Habermas og system/livsverden
Giddens og det "rene forhold"

Interviewprojekt inkl. kobling til selvfunden statistik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Politik på tre niveauer - kommuner, folketing, EU







Hvorfor er forløbet så langt:
Forløbet inkluderer 4 moduler til skrivedag, 2 til besøg på christiansborg, 1 til mini-polls ved valgsteder. 2 til til øvrigt arbejde med skriftlige opgaver/metode. 1 til SRP-forberedelse. 2 til moduler hvor kun halvdelen af klassen var til stede pga. skitur og der derfor ikke blev introduceret nyt.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer