Holdet 2m re (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Y - Allerød Gymnasium
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Jonas Sebastian Stausholm, Simone Leire Christensen
Hold 2025 re/2m (2m re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb
Titel 2 Nordisk mytologi og Asatro
Titel 3 Kristendom
Titel 4 Islam
Titel 5 Buddhisme
Titel 6 Eksamen + rep

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb

Introduktion til religion c
omfang ca. 10 ns

Forløbet har til formål at introducere eleverne til faget religion c.

Vi arbejder med Ninian Smarts model for at se nærmere på hvilke dimensioner religioner typisk indeholder, for også at blive nysgerrige på: hvad er religion -og hvad er måske ikke religion? for på den måde at komme ind på forskellige religionsdefinitioner.
Kan fodbold fx være religion? Hvad med troen på julemanden?

Derudover ser vi nærmere på det religiøse landskab i Danmark
(værdiundersøgelserne, Folkekirkens status og kristendommens rolle qua Grundloven, samt Kongehuset)

Som optakt til de kommende forløb, arbejdes der fokuseret med myter og mytebegreber, og på hvordan vi arbejder med klassiske tekster i religion. Her fokuserer vi på kap 1-3 i det gamle testamente (de to skabelsesmyter samt Syndefaldet) for også at diskutere: hvad er klassiske tekster? hvordan er de mon opstået? og hvordan kan mennesker fx forholde sig til, hvis der er modstridende informationer i fortællingerne? På den måde kommer eleverne til at få en fornemmelse for hvilke betydninger og anvendelser myter kan bruges til - også den dag i dag.

Tekster:

- Videodokumentar: Football as a Religion: The Church of Maradona: https://www.youtube.com/watch?v=knRo_1xrJ2A
- Overblik: Sådan ser det religiøse Danmark ud: https://www.kristeligt-dagblad.dk/historier/religionsoverblik
- Hver anden tror. Men ikke nødvendigvis på Gud: 'I dag kan vi selv definere, hvad der er helligt' https://www.dr.dk/nyheder/kultur/hver-anden-tror-men-ikke-noedvendigvis-paa-gud-i-dag-kan-vi-selv-definere-hvad-der-er
- Kong Frederiks indsættelsestale https://underholdning.tv2.dk/video/2024-01-14-se-hele-kong-frederiks-tale-6344886504112
- Uddrag fra grundbog: Begrebsnøglen: myter     (Lykke-Kjeldsen, C. ,Pedersen, B.J. ,Rask, T.M. ,Roost, T.O. & Wagner, H. (2025). Begreber. I Begrebsnøglen til religion – teori og metode. Systime. https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=129)

- Biblen, GT, kap 1+2+3

- Dorothee Sölle_ Syndefald, arbejde og kærlighed, s.25 Kristendom i Nutid
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Nordisk mytologi og Asatro

Nordisk mytologi og Asatro
omfang: ca 15 ns

Forløbet introducerer eleverne til før-kristelig religion i Danmark og arbejder med nogle af de centrale fortællinger fra nordisk mytologi med fokus på centrale mytebegreber:
kosmologi, antropologi, eskatologi
kosmogoni, antropogoni
ætiologi
herunder indefrabegreber såsom ragnarok foruden centrale figurer i mytologien


Der fokuseres på hvordan disse myter er blevet bevaret og hvordan de bruges og tolkes af asatro i dag, samt hvilke kilder vi har til før-kristelig religion i Danmark.
Forløbet dækker religion i det senmoderne samfund og der arbejdes med forholdet mellem den nordiske mytologi og nutidens brug af den.
Her har der været særlig fokus på begreber som sekularisering og religions som en "privatsag", aftraditionalisering, affortryllelse/genfortryllelse, animisme, eklekticisme (om hvordan man kan plukke elementer fra forskellige religiøse tradioner), globalisering, øget individualisering og refleksivitet.

Forløbet skal styrke elevernes forståelse af hvordan myter blandt andet anvendelse i forbindelse med ritualer.

Særlige fokus er på følgende:

- Ritualteori  og ritualtyper:  eleverne arbejder med (Jørgen Podemann Sørensens 3 planer) i forbindelse med jævndøgnsblot-ritual samt høvdingebegravelse

- Vølver (rolle i samfundet, seid-ritual)

Baggrundsmaterialer:  
• ”De vigtigste ting at vide om nordisk mytologi”, af Ditte Jensen og Sonja Morell Lundorff, 27.11.12, Kristeligt Dagblad
• Nationalmuseets hjemmeside https://natmus.dk/historisk-viden/danmark/oldtid-indtil-aar-1050/vikingetiden-800-1050/tro-og-magi-doed-og-ritual/vikingernes-voelver/
• Uddrag fra ’Introduktion til nordisk religion’ i Hartvig Larsen, U.: ”Vikingers tro og tanke”. 2000. Akademisk. s. 8-11
• Tegnefilm: Völuspá - Vølvens spådom, Det Danske Filminstitut, 1996. https://www.youtube.com/watch?v=R95pilK152c
• Uddrag fra Begrebsnøglen: Myter
• Uddrag fra julekalenderen 'Jul i Valhal', Myten om Balders død, (afsnit 8)


Kildetekster:  
· Ibn Fadlans rejsebeskrivelse: En høvdingebegravelse ved Volga
· Blot-beskrivelser (fra Hareskoven og Forn Sidr hjemmesider)
· Video ”Asatro hitter hos danskerne”, NetAvisenRuc, https://www.youtube.com/watch?v=Zl9l4grJ61g
· Uddrag fra Vølvens spådom, Gendigtet af Suzanne Brøgger, København, 2015. Gengivet på hjemmesiden Heimskringla
· debatindlæg: "Vølvens spådom viser os det mørke, voldelige kaos",, Politiken 2019.docx




Arbejdsformer:  
Grupperarbejde, pararbejde, soloarbejde, skriveøvelser, inkursion, kildenalyse, informationssøgning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 5 Buddhisme

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Eksamen + rep

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer