Holdet 2023 SP/txz - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Y - Helsingør Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Lasse Sandahl
Hold 2023 SP/txz (1txz SP, 2txz SP, 3g SP1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Begyndersystem
Titel 3 La identidad contrastada
Titel 4 Filmfestival
Titel 5 Málaga del 1: Un mes en Málaga (EKSAMEN)
Titel 6 Frida Kahlo y aspectos de México  (EKSAMEN)
Titel 7 Málaga del 2: projektarbejde  (EKSAMEN)
Titel 8 Cuba (EKSAMEN)
Titel 9 Volver (EKSAMEN)
Titel 10 Udvalg af online hjælpemidler til mundtlig eksamen
Titel 11 Forløb#7
Titel 12 Forløb#1
Titel 13 Aspectos de México

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Forløbsbeskrivelse:
Begyndersprogsundervisning i spansk med fokus på indlæring og automatisering af basisgrammatik og et grundlæggende basisordforråd. Begyndersystemet ‘Ya Vamos’ som bliver benyttet lægger desuden stor vægt på det kommunikative og gloseindlæring. Særlig fokus på det spanske alfabet, spansk udtale, trykreglerne, præsentation af sig selv, hilsner, sproghistorie samt udbredelsen af spansk og sproglige varianter, familie, tallene, månederne, klokken og dato.
Følgende grammatiske områder studeres under grundforløbet: artikler, substantiver, subjektspronominer, interrogative pronominer, de regelmæssige verbers bøjning i præsens, SER/ESTAR/HAY samt adjektiver og deres bøjning.

Materiale:
Begyndersystemet Ya vamos s. 1-55 (grundbog + webside)
Diverse musikvideoer og spanske sange samt andet perspektiverende kulturelt materiale der supplerer/understøtter temaerne i begyndersystemet.Brug af WEB 2.0  som støtte til indlæring af begynderstof.

Antal sider læst under grundforløbet: 40
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Begyndersystem

SÆRLIGT FOKUS:
Begyndersprogsundervisning med fokus på indlæring og automatisering af basisgrammatik og et grundlæggende basisordforråd. Begyndersystemet Ya Vamos som bliver benyttet lægger desuden stor vægt på det kommunikative. . Grammatisk (særlig fokus):
- Ser, estar, hay
- Adjektiver og kongruens samt komparation
- Tener que + infinitiv
- Interrogative pronominer og subjektspronominer
- Substantiver
- Talord
- Refleksive verber
- Gerundium
- Dativstyrende verber
- Perfektum
- Nær fremtid
- Diftongerende verber
Der vil desuden blive trænet mundtlig og skriftlig billedbeskrivelse løbende samt løsning af Delprøve 1-opgaver sidst i forløbet.

MATERIALE:
Begyndersystemet Ya Vamos s. 54 - 180  (grundbog + webside)
Diverse musikvideoer og spanske sange samt andet perspektiverende kulturelt materiale der supplerer/understøtter temaerne i begyndersystemet.
Quizlet + Kahoot

Antal sider læst under grundforløbet: 95
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La identidad contrastada

Forløbet er baseret på Ole Nicolaj Mikkelsen og Pablo Riismøllers bog "La Identidad contrastada" (forlag Gyldendal). I forløbet præsenteres eleverne for forskellige aspekter af den latinamerikanske kultur og identitet. Materialet består af tekster om landene Argentina, Colombia, Nicaragua, Mexico og Chile. Fokus ligger på unge mennesker, som kommer fra og repræsenterer hvert af de fem lande, og hvis liv afspejler kontroversielle emner i det latinamerikanske samfund.

Det sproglige og grammatiske fokus under forløbet er hovedsageligt på repetition af de grundlæggende grammatiske kategorier, fx aspekt, personlige pronomener, SER; ESTAR og HAY.

I forbindelse med kapitel 2 om Colombia har vi også set og arbejdet med: "Maria llena eres de gracia" (2004) af Joshua Marston

(Antal læste sider: 41)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Filmfestival

HG’s filmfestival for sprog
2.g tysk, fransk og spansk
Forberedelse til filmfestivalen
Filmen skal:
laves i grupper på 3-5 elever
optages med et kamera (mobiltelefon/ alm. digitalkamera/videokamera)
tekstes på dansk (så de andre sprog kan forstå, hvad det handler om)
være en filmatisering af en tekst eller et emne, som eleverne har arbejdet med i klassen.
være en remediering af teksten – dvs. eleverne skal omskrive teksten til dialog og dermed producere dialog ud over den dialog, der evt. er i teksten/filmen i forvejen eller selv producere en dialog
indeholde dialogsekvenser med alle medlemmerne fra gruppen.
max vare 3 minutter
Evalueringskriterier og kåring af film:
Kommunikationsværdien (dvs. sproget skal være nogenlunde korrekt)
Ideen og originalitet
Så vidt mulig ”fri” tale - oplæsning vurderes ikke positivt
Der skal vælges én film på hvert tyskhold, som skal gå videre til filmfestivalen. På de to franskhold og de to spanskhold skal der vælges to film på hvert hold, som skal gå videre til filmfestivalen = 13 videoer i alt.
Modulplanlægning:
Hvert sproghold bruger 4 ½ modul op til filmfestivalen på at forberede filmene.
Filmfestivalsdagen bliver d. 16. december i 2. og 3. modul. Forberedelserne til filmfestivalen bliver i uge 48 og 49 (eller hvornår det passer med modulerne)
Informer gerne eleverne inden om, at de også får noget hjemmearbejde i de uger, hvis de ikke kan nå at blive færdige med at skrive manuskript, filme og redigere i de afsatte moduler. Forløbet har overordnet til formål at styrke elevernes digitale, innovative og interkulturelle kompetencer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Málaga del 1: Un mes en Málaga (EKSAMEN)

SÆRLIGT FOKUS:
Marie på sprogskole i Málaga og hendes møde med Spanien, spanierne og den spanske kultur. Eleverne præsenteres i forløbet for forskellige aspekter af det spanske samfund (sprogskole, dagligdag, familieforhold, de unge, turisme, kunst, kulturmøder, stereotyper), og der lægges op til, at eleverne sammenligner med egne danske forhold løbende.
Marie skriver desuden i forskellige genrer: på sin spansksprogede blog, i sin dagbog, brev,  artikel og læserbrev til sprogskolens skoleblad. Eleverne bliver derfor i dette forløb også introduceret for de genrer, de vil møde i delprøve 2 på A-niveau. Forløbet lægger op til og slår bro til elevernes sprogrejse til Málaga i 3. g.

GRAMMATIK:
Repetition af grammatik

ARBEJDSFORMER:
Blandede og varierede + afsluttende projektarbejde (med fremlæggelser) i grupper om Stereotyper

MATERIALE:
Lærke Marie Ryge og Camilla Jürgensen: "Un mes en Málaga" (I-bog), Forlaget MitDigitaleGym, 2018: https://www.unmesenmalaga.com/
Kapitel 1-8:
* Capítulo 1: Mis primeros días en Málaga (Blog)
* Capítulo 2: Vivir con una familia española (Blog)
* Capítulo 3: Un día típico en Málaga (Carta)
* Capítulo 4: Los jóvenes malagueños (Artículo)
* Capítulo 5: Ir de tapas (Diario)
* Capítulo 6: Picasso - un gran artista (artículo)
* Capítulo 7: La adapción es necesaria (carta al director)
* Capítulo 8: Los estereotipos sobre los españoles (Blog)

SUPPLERENDE AV-MATERIALE:
- Videointro om Málaga (4 min.):
https://www.youtube.com/watchv=9Na4yYZH2Hg&ab_channel=AyuntamientodeM%C3%A1laga
- MitCFU: Video: Lengua!: (9 min.): https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspxmode=2&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Lengua%20(1)&orderby=title&SearchID=0c231291-bb29-43ba-b0ea-00322704ec27&index=1
- Introduction til Picasso ’Pablo Picasso for kids’: (5 min):
https://www.youtube.com/watch?v=KwFKK4gn78c&ab_channel=ComicKidsOrg
- Picasso makes a masterpiece: (4 min):
https://www.youtube.com/watch?v=Nxes8pyHkJc&ab_channel=RoyalAcademyofArts
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 27,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Frida Kahlo y aspectos de México (EKSAMEN)

Særligt fokus: Mexicos historie og kultur,  herunder Frida Kahlo og Diego Riveras liv og kunst. Revolutionen og kunsten (den nye mexicanske nationalidentitet i kunsten"la mexicanidad"). Forløbet har desuden haft særlig fokus på billedbeskrivelse.

Materiale:
"Mosaico méxicano", Kristina Pilmark, Rikke Olsen, Systime, 2016 (Særlig fokus på s. 1-13,  56-57, 58-61 og96-103,
"Frida Kalho y Diego Rivera", Marianne Havsteen og Estíbaliz Hernández M. Brink, Gyldendal uddannelse, 2002
(særlig fokus på s. 19-28, s. 37-40, 43 -46 og s. 64-73)

AV-materiale:
"La vida y el tiempo de Frida Kalho", Daylight Films, 2005 (dokumentarfilm)
"Frida", Produktionsår 2002, Genre:Drama, Instruktør: Julie Taymor, Medvirkende;Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush, Ashley Judd (Spillefilm)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Málaga del 2: projektarbejde (EKSAMEN)

SÆRLIGT FOKUS:
Dette forløb om Málaga og Andalusien bygger videre på og hænger sammen med forløbet "Un mes en Málaga" og er et projektforløb indeholdende et projektarbejde i grupper med mundtlige fremlæggelser om Andalusien, hvor eleverne har fordybet sig i forskellige underemner samt en uges sprogrejse til Málaga, hvor eleverne tager på sprogskole, indlogeres privat hos spaniere og tager på ekskursioner i Málaga.

Projektarbejdets temaer forud for rejsen har været:
-La inmigración/Los inmigrantes
-El turismo y sus consequencias
-El cambio climático - retos y soluciones
-Málaga y sus ferias, fiestas y días festivos
-El flamenco y las sevillanas
-Picasso y Málaga

Sprogrejsen til Málaga: (Særlig fokus)
-På sprogskole (Debla)
-Paella og flamencoundervisning
-Hos værtsfamilien
-Byvandring med guide
-Ekskursioner til: Alcazaba, El teatro romano, El museo Picasso, El ayuntamiento, El mercado central, La malagueta, La Plaza de toros (exhibición de fotos)
-Videodagbogsskrivning (om kulturmødet med Spanien og spanierne)

GRAMMATIK (Særlig fokus):
Adverbier
Præpositioner
Repetition af verbaltider
Repetition af Datiderne

ARBEJDSMETODER:
Rollespil (hverdagssituationer) forud for sprogrejsen
Træning af gode hverdagsudtryk med spil og quiz
Projektarbejde i grupper med mundtlig fremlæggelse (undervisning af resten af klassen)
Videodagbogsskrivning på rejsen

Antal sider: 15
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Cuba (EKSAMEN)


SÆRLIGT FOKUS:

Fokus på Cubas historie (Den cubanske revolution)
Fidel og hans styre (positive og negative aspekter og konsekvenser)
Che Guevara (ikon og legende)
Cuba i dag (Den aktuelle aktuelle politiske situation samt det at være ung i Cuba i dag)
Kapitalisme, turisme, og prostitution på Cuba

MATERIALE:

Følgende tekster fra I-bogen "Somos Cuba" af Ole Loumann, 2015:
- Cuba i dag (s. 6-22) DK
- Cuba una isla en el Caribe (s. 24-31)
- Cesar el guía de turismo s. 32-36.
- Che - ikon og legende (s. 42-44) DK
- Che Guevara: héroe, asesino o accesorio (s. 45-51)
- Las dos caras del Che (s. 53-54)
- Los hijos de la revolución (s. 56-57) DK
- César el hijo de la revolución (s. 58-67)
- Los nietos de la revolución (s. 77) DK
- Jóvenes en la Habana (s. 78-82)
- Wendy la habanera (s. 85 -87)
- Luís el ave fénix (s.96-103)
- Jorge el balsero (s.109-113)

(52 læste sider)

AV-MATERIALE:

- BBC-Dokumentar på engelsk "This World – Cuba" – by Simon Reeve:
http://www.dailymotion.com/video/x2mepti (Dokumentar)
- Soy cubana. Dokumentar om en datter og hendes mor i Cuba: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000004284/soy-cubana
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Volver (EKSAMEN)

Eleverne er i forløbet blevet præsenteret for den berømte spanske instruktør Pedro Almodóvar, typiske træk ved hans film og gennemgående temaer. Eleverne har arbejdet med filmmanuskriptet til filmen 'Volver' med særlig fokus på personkarakteristik og tematik i filmen.


Kernestof:
'Volver' af Pedro Almodóvar, 2006, Sony Pictures (spillefilm)
'Volver' af Hanne Petersen mfl., L&R Uddannelse, 2008 (Undervisningsmateriale og manuskript til filmen). Følgende Scener er blevet læst og nærstuderet:

- Escenas 1-3 (p. 6-8)
- Escenas 15-17 (p. 16-17)
- Escenas 23-27 (p. 19 - 20)
- Escenas 114-118 (p. 67 - 68)
- Escenas 120-121 (p. 70-71)

(11 læste sider)


Særlige arbejdsformer:
Træning af mundtlig præsentation af en tekst og/eller et billede og brug af gambitter og trædesten (eksamenstræning)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Udvalg af online hjælpemidler til mundtlig eksamen

Online hjælpemidler til eksamen brugt i undervisningen

Ordbogen.com

Diverse grammatik, herunder Min Læring
https://www.minlaering.dk/

Un mes en Málaga
https://www.unmesenmalaga.com/

Somos Cuba  
https://somoscuba2.dk/






Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#7

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#1

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Aspectos de México

Særlig fokus: Mexicos historie og kultur,  herunder Frida Kahlo og Diego Riveras liv og kunst. Revolutionen og kunsten (den nye mexicanske nationalidentitet i kunsten"la mexicanidad"). Forløbet har desuden haft særlig fokus på billedbeskrivelse.

Materiale:
"Frida Kalho y Diego Rivera", Marianne Havsteen og Estíbaliz Hernández M. Brink, Gyldendal uddannelse, 2002
(særlig fokus på s. 19-28, s. 37-40, 43 -46 og s. 64-73)

AV-materiale:
"La vida y el tiempo de Frida Kalho", Daylight Films, 2005 (dokumentarfilm)
"Frida", Produktionsår 2002, Genre:Drama, Instruktør: Julie Taymor, Medvirkende;Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush, Ashley Judd (Spillefilm)

(34 læste sider)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer