Munkensdam Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Munkensdam Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3fENSP EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Munkensdam Gymnasium
Fag og niveau
Engelsk A
Lærer(e)
Birgit Nielsen, Louise Kjær Rasmussen
Hold
2023 EN/fENSP (
1fENSP EN
,
2fENSP EN
,
3fENSP EN
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
The American dream
Titel 2
Down and Out (værk: Stone Cold)
Titel 3
Who am I?
Titel 4
Australia
Titel 5
Distorted Mirrors
Titel 6
Modern Ireland and religion (Værk: Small Things...
Titel 7
South Africa
Titel 8
Women and Class in Britain
Titel 9
The Many Faces of Love
Titel 10
Elektroniske hjælpemidler
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
The American dream
Vi arbejder med den amerikanske drøm fra pionerernes ankomst i USA og frem til i dag. Vi undersøger hvilke værdier og idealer, der ligger bag den amerikanske selvforståelse.
Vi arbejder med forskellige genrer indenfor fiktion og ikke-fiktion, herunder bl.a. sproglige virkemidler i politiske taler.
Sideløbende med undervisningen lærer vi at skrive indledning, analyse og konklusion ifm. den første skriftlige aflevering.
Læringsmål:
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
- lære at skrive the analytical essay
Tekster:
Frederick Jackson Turner: The Frontier in American History
The Declaration of Independence
Walt Whitman: I Hear America Singing
Vittwia St. Clair Chapman Mickelson: The Oregon Journal
Langston Hughes: Let America Be America Again
Tom McAfee: This is My Living Room
Barack Obama: A More Perfect Union, The American Promise
Donald Trump: America First
Arnold Schwarzenegger: The America I Love Needs to Do Better
Indhold
Kernestof:
I really look forward to meeting everyone! Today is all about getting the group together in a lively manner, and also run through expectations and demands for our A-levels.
Project work on - The American Dream
Questions The frontier heritage, pp. 4-5
Read pp. 4-5 in the Am. dream compendium. Look up any difficult words and write them in the text.
You'll have 25 min in class to finish your presentations today
Bring your grammar book
Creative remediation task
Læs i grammatikbogen s. 11 grundigt og lav opg. 1-5 hjemmefra, hvor du skriver svarene ned på en simpel måde i et hæfte. Brug 20 min. koncentreret.
Read The Oregon Journal, pp. 11-15, and highlight what happens during the years 1835, 1841, 1853, 1861-65, 1970, 1890/84 and 1924.
Medbring kompendiet "Hjælp til Essay"
I skal have læst novellen This Is My Living Room s. 19-24 og understreget vigtige detaljer om karaktererne, miljøet og et par eksempler på sproget i novellen.
Questions: Let America Be America Again
Glossary
Medbring minimum første analyseafsnit til timen i færdig udgave
Medbring minimum dit 2. analyseafsnit og gerne hele analysedelen til i dag. Så er du nemlig klar til at skrive indledning.
Analysis: Let America Be America Again
Medbring gerne analysen og din indledning i dag, så du er klar til at skrive din konklusion i timen.
Read the Obama speech, pp. 25-26 in your compendium. Use a dictionary during reading.
Task 1: Trump's political speech
Task 2: Analysis
Rhetorical devices:
Read the speech by Donald Trump, pp. 27-31 in your compendium.
The five news criteria
Video news clip
Medbring grammatikbogen Getting Started
STREAM Optag billede og lyd og aflever i STREAM.pdf
description
Feedback til mundtlige nyhedsklip, engelsk A.docx
description
Læs i grammatikbogen s. 28-30 og lav opgave 1-4 hjemmefra, så de er klar til gennemgang.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Down and Out (værk: Stone Cold)
I forløbet undersøger vi samfundets bund, og de mennesker, som lever med hjemløshed, fattigdom, prostitution og fortvivlelse. Teksterne spænder fra år 1926 til 2019, og viser på hver deres måde, hvordan sociale problemer påvirker menneskers liv og den måde, folk ser sig selv og andre på.
Vi møder en række virkelige mennesker såvel som fiktive karakterer fra England, Amerika og Canada. Sammen undersøger teksterne, om sociale problemer er tidsspecifikke, eller om der er en fællesnævner på tværs af tid og kulturer.
- analysere fiktive genrer som poesi og noveller.
- analysere faglitterære genrer såsom erindringer og personlige essays.
- værklæsning
Tekster:
Fra bogen Compass (Kreiner, N.F., Kaalund, J., Jensen, D.H. & Clausen, B.H. (2024)). 4. Down and out:
The hour you are most alone (2019), Lori Fox, The Guardian
You Can't Win (1926), Jack Black, uddrag fra kap. 6 (7 s.)
Christmas Card from a Hooker in Minneapolis (1978), Tom Waits
Film: I, Daniel Blake (2016), Ken Loach
Video: Life on the Rails Told From the 2018 Hobo King (2018):
https://www.youtube.com/watch?v=iyZPuC1KbOc
Stone Cold (1993), Robert Swindells
I alt 172 s. inkl. værklæsning
Indhold
Kernestof:
01 Stone Cold Student.doc
description
Showing technique analysis Link and Shelter
02 Stone Cold Student.docx
description
Read Stone Cold, pp. 1-16 (we only read pp. 1-7 last time in class)
03 Stone Cold Student.doc
description
Daily Rutine Orders 6:
Read Stone Cold, pp. 17 - 36
Read the attached document with the short short story called The Vase.docx
description
04 Part 1 Stone Cold, pp. 52 - 61.doc
description
04 Part 2 Stone Cold, pp. 37 - 51.doc
description
Long read: Stone Cold, pp. 37 - 61
06 Stone Cold Student.doc
description
Read Stone Cold, pp. 62-75
07 Stone Cold student.doc
description
Shared docs: Stone Cold, pp. 76 – 84
Read Stone Cold, pp. 76-84
08 Stone Cold student.doc
description
08 I AM POEM.doc
description
Google Docs notes: Stone Cold, pp. 85 – 100
Read Stone Cold, pp. 85-100
Read Stone Cold, pp 101 - 114
10 Stone Cold student.doc
description
Read Stone Cold, pp. 115-132
Written test 1g.docx
description
Written test. I får 1 time til at skrive et analytisk afsnit i timen (PEE-chain). Det er fiktionsanalyse af Stone Cold-bogen, som I hver får et uddrag fra. Forbered dig ved at læse analyse-guiden igennem, og kig i dine noter til Stone Cold. Hjælpemid
How to write an analytical essay 1f.pptx
description
In class: Glossary practice Lori Fox
Read first part of Lori Fox' personal essay, pp. 214-217, l. 7 in our new book, Compass. See the glossary at the bottom along the way.
Minlæring Genitiv
Film I, Daniel Blake.docx
description
Færdiggør de to lektier (Genitiv og Uregelmæssige verber) inde på minlaering.dk hjemmefra
Minlæring.dk
Medbring Getting Started grammatikbogen
Medbring bogen Compass
Questions for the video Life on the Rails Told From the 2018 Hobo King
Til timen læses artiklen "Drinking age", som er vedhæftet under Opgaver > Essay 3. Læses med fokus på det, der står i opgavebeskrivelsen.
Comprehension: Check your understanding
WQs_Jack Black.docx
description
Finish reading Jack Black – You Can’t Win, pp. 225-232 in Compass.
Grammar assignment_1f Maj 2024.docx
description
194116_assignment_3.mp4
description
Øvelse_Omskrivning med do og ordstilling.docx
description
Tom Waits - Christmas Card from a Hooker in Minneapolis .docx
description
Final task (in class):
Neko Case version
Hjemmefra laves Lektie 1: Ordklasser på Minlæring
I må endelig spørge til jeres aflevering i timen, men vi bruger ikke tid på at skrive på den.
Kan du hjælpe mig med at træne ordklasser ved at give mig forskellige sætninger på engelsk. Spørg mig om jeg kan ordklassen på et ord ad gangen fra sætningen, og så teste mig i, om jeg svarer rigtigt. Du må gerne give hint. Gør gradvist sætningerne o
Årsprøve træning grammatik 1f.docx
description
LAV LEKTIE 1 PÅ MINLÆRING.DK :-) :-) SIDSTE CHANCE
Hexagon puzzle
I starten af året fik i et kompendium "Hjælp til essay" - medbring det i dag og læs hjemmefra s. 10-11, der handler om 'Alright or articulate'.
"Hjælp til Essay" kompendium A-niveau.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Who am I?
I forløbet undersøger vi hvordan vi mennesker bliver til dem, vi er. Vi lærer om 5 faktorer, der har betydning for personlighedsdannelsen (psychology, genetics, parenting, environment, societal structures). Vi læser om forskellige mennesker og de begivenheder, overbevisninger, valg og udfordringer, der har præget deres personlighed og liv i dag.
Sideløbende med undervisningen arbejder vi med grammatik med fokus på verber (udvidet tid).
Læringsmål:
- analysere faglitterære genrer såsom erindringer og personlige essays.
- udtrykke tanker og meninger om egne livs- og uddannelsesvalg på engelsk.
- bruge viden om engelsk grammatik til at analysere sprog og stil i teksterne.
- lære at skrive the analytical essay.
Tekster:
Fra bogen Compass (Kreiner, N.F., Kaalund, J., Jensen, D.H. & Clausen, B.H. (2024)). 1. Who Am I?:
Sarah Whale: I was told I wasn't intelligent enough to study (2019) Guardian News & Media Ltd 2020.
Jephta Asamoah: As a black, deaf student, I work 10 times harder (2019) Guardian News & Media Ltd 2020.
(Molly Innes: Now I'm an Oxford student, am I still working class? (2018) Guardian News & Media Ltd 2020.)
Ashley Westerman: I Found My Birth Mother. It Didn't Rock My Life — And That's OK (2018)
npr.org
on June 26, 2018.
Kevin Shafer: Why Canadian dads are more involved in raising their kids than American fathers (2021)
www.theconversation.com
Film: Precious - Lee Daniels (2009)
Indhold
Kernestof:
(I timen): Individuel træning ovenpå årsprøven: Minlæring
Read p. 8-9 in our book Compass and post your written notes for questions 1-5 (p. 9) in Elevfeedback before class.
Today's task in class
Read both Sarah's and Jephta's stories, pp. 14-15+17-18 in Compass
Bring your Getting Started grammar book
Read the article pp. 34-39 in our book Compass (a bit long, but you can manage). This article is the source of your next written assignment :-)
No homework
Medbring begge bøger Getting Started og Compass
Precious matrix 4 groups.docx
description
Cinematic techniques.docx
description
De sidste to grupper fremlægger i dag om Precious.
Alles noter til filmen kan findes her på modulet under Elevfeedback.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Australia
I dette forløb arbejder vi med Australien. Herunder landets historiske baggrund som straffekoloni og følgerne af englændernes komme for den Aboriginale befolkning. Vi ser på problemerne omkring 'The Stolen Generation' og hvordan historien har påvirket den australske identitet og giver udfordringer i dagens samfund. Eleverne introduceres til litterær analyse, filmanalyse af Rabbit Proof Fence og retorisk analyse af Rudd's Sorry Speech.
Fokuspunkter:
• At give eleverne indblik i historiske, kulturelle og aktuelle forhold i Australien.
• At kunne tage stilling til et etisk/politisk spørgsmål, og kunne argumentere for egen mening.
• Træning af mundtlige færdigheder/ordforråd.
• Kendskab til sproglig variation i form af særligt australske udtryk.
Tekster:
Introduction to Australia and Australian values (handout)
Facts for Students:
www.forteachersforstudents.com
.au
Advance Australia Fair (1878) Peter Dodds McCormick
Waltzing Mathilda (1895) Banjo Paterson
Dokumentar: A Short History of Convict Australia(2015) Pilot Guides
Aboriginal Population (The Grass Was Always Greener (1999) Systime)
The Dreamtime (fra Joanne Jensen: Passport to Australia, s. 10)
Aboriginal Australians - Traditional Life (Richard Broome: Aboriginal Australiane - Black responses to White Dominance 1788-2001 (2001) Allen and Unwin, 3rd ed.
N'goola (1959) Katharine Susannah Prichard
Film: Rabbit-proof Fence (2003) Phillip Noyce
The Bringing Them Home Report (1997) (extracts)
Dokumentar: Sidste Udkald - Fanget i Fortiden: Australiens Aboriginere (2008)
www.mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=&page=1&pageSize=6&index=4&search=serietitel:%20Fanget%20i%20fortiden&orderby=title&SearchID=92a7c1c0-d035-4d78-91bb-166f092df905
Sorry Speech (2008) Kevin Rudd
Sekundært materiale:
https://www.pilotguides.com/tv-shows/short-history-of-the-world/a-short-history-of-convict-australia/
Indhold
Kernestof:
A Super Quick History of Australia
(Compendium is handed out Monday): Read the first 4 information pages about Australia from home.
Convict doc questions.docx
description
CFU-login: Straffekolonien Australien
Ingen lektier
Presentations focus points and feedback.pdf
description
Questions for Aboriginal Australians Traditional Life.docx
description
Prepare your presentations for today! :) Practice on your individual oral feedback from the assignment from PÆD. DAG
I timen: Minlæring
Finish reading the text about Aboriginal Australians (text pp. 6-7 in the compendium). We will answers questions for the text in class.
In class: Match word and definition.pdf
description
Questions for info text on Aboriginal population.docx
description
Read pp. 11-12 ("Introduction") in the Australia compendium. Look at the glossary along the way. Highlight the most important sentence in each of the 5 sections.
Bring your dreamtime story from last module
In class: Explain words øvelse Ngoola - person A.docx
description
Explain words øvelse Ngoola - person B.docx
description
Australia comp: Read the first part of the story "N’goola" from p. 13 – stop at line 118: "..could not restrain?" Use the important glossary on p. 18 in order to understand the native words.
In class: Questions for the first part of Ngoola.docx
description
Questions for the second part of N'goola.docx
description
Australia compendium: Finish reading the story "N’goola" from line 118 onwards. Use the important glossary, p. 18.
No homework (except Maria and Amanda) ;-)
While watching Rabbit Proof Fence.docx
description
Sæt en timer: Lav "Træning af Ordklasser" i 20 min hjemmefra på Minlæring
Sæt en timer: Lav videre på "Træning af Ordklasser" i yderligere 20 min hjemmefra på Minlæring
Today's task:
Rabbit Proof Fence - 3 opgaver.docx
description
The Aboriginal people.pptx
description
The Protectors.pptx
description
The Relationship between White and Aboriginal people.pptx
description
I får maks. 20 min til at arbejde på jeres undervisning i dag.
I får timen til at skrive på jeres essay og få vejledning. For info om den skriftlige aflevering, tjek Lectio-beskeden, jeg sendte d. 3/11 :-)
Questions for the Bringing Them Home Stories:
Bring the Australia compendium
The Aboriginal people OPSAMLING.pptx
description
Medbring grammatikbogen Getting Started
Rhetorical devices
Read Kevin Rudd's sorry speech, pp. 32 (glossary p. 33) in the Australia compendium. From home, fill out sender, audience, topic and circumstances in the Rhetorical Pentagon.
Wrapping up the Australia course
Lav opgave 4, s. 139 i Getting Started, hvor du skal oversætte sætninger med udvidet tid. Genlæs derfor teorien s. 136-37. Medbring bogen og dine oversatte sætninger.
CFU-login Fanget i fortiden
Tjek lektien til i mandags og medbring den i dag :-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Distorted Mirrors
Et genreforløb med fokus på vampyr-, zombie,- og varulvelitteratur. Teksterne indeholder alle horror-elementer, men handler i bund og grund om os mennesker, vores samfund og vores tid. Væsnerne er altså forvrængede spejlbilleder af noget menneskeligt, som vi har svært ved at se i øjnene, enten fordi vi frygter det eller behøver det.
Vi starter med en indføring i genretræk, udviklinger og fortælleteknikker indenfor de tre genrer, og der inddrages desuden teori om eventyrelementer, Freud's psykoanalyse, begrebet "the uncanny", argumentation, samt forskellige kultursyn (highbrow culture vs. lowbrow culture).
Tekster:
Fra antologien: Distorted Mirrors (2019), Bo Høpfner Clausen; Jesper Kaalund, Gyldendal:
Introduction to Vampire fiction, Zombie fiction and Werewolf fiction (30 s.)
Dracula (1897), Bram Stoker, uddrag fra kap. 3 og 16 (20 s.)
The White Wolf of the Hartz Mountain (1839) Frederick Marrayat, uddrag (15 s.)
Zone One (2011), Colson Whitehead
A Very Trying Time (2012) Mark C. Scioneaux
The White Wolf of the Hartz Mountains (1839), Frederick Marrayat, uddrag (16 s)
Short film: Overtime (2016), Craig D. Foster
Film: Twilight (2008), Catherine Hardwicke
Pictures and description of artist Julia Oldham’s She-Wolves gallery:
https://juliaoldham.com/she-wolves
Common Elements of Fairy Tales (handout)
Psychoanalytical criticism, s. 42-43 (i Distorted Mirror antologien)
Indhold
Kernestof:
Presentations: Genres in Distorted Mirrors
You'll get 10 min to finish and prepare your presentations on your genre. If you need more time, spend it at home.
Remember the book!
(First, read p. 52 for a description!) Read the first 5 pages of Dracula chapter 16, pp. 53-59, l. 19.
Dracula notes ch. 16
Twilight film notes.docx
description
OBS! Werewolves present their presentation today!
Mini podcast structure.docx
description
Medbring grammatikbogen og dine noter til Twilight-filmen.
Twilight theme podcasts
Lav lektien hjemmefra om Modalverber på Minlæring
Medbring bogen Distorted Mirrors
Common Elements of Fairy Tales.pdf
description
Finish reading The White Wolf of the Hartz Mountain (1839), pp. 164-179.
The White Wolf of the Hartz Mountain notes
No homework
Læs de to teorier om 'sammensatte verber' og 'verbalmønstre' i grammatikbogen s. 148+151 (i alt 1,5 sider)
Please bring Distorted Mirrors book
Comprehension questions:
From home, watch the short film Overtime via this link (8 min).
Puns vs. dramatic irony
Zombies, you are presenting today! Please upload your presentation here before class: Presentations: Genres in Distorted Mirrors
Everyone: Read the first half of the zombie novel excerpt Zone One, pp. 128-132, stop at l. 34 in Distorted Mirrors book.
Lektien Kommaregler (teori+opgaver) er for til i dag på minlæring.dk:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Modern Ireland and religion (Værk: Small Things...
Med udgangspunkt i dokumentaren, "Tuam Orphanage - Children of Shame" læses Claire Keegans roman "Small Things Like These" med fokus på katolicismens normers indflydelse på Irland i dag. Desuden fokus på romanens minimalistiske træk og billedsprog.
Tekster:
Dokumentar: Tuam Orphanage: Children Of Shame (2015) S. Webner; N. Glimois:
https://www.youtube.com/watch?v=NVt7EoehaRk
Værk: Small Things Like These (2020) Claire Keegan
Dokumentar: Sinead O'Connor: Fearless (2023) Daria Tuca, Jordan Hill, Brian Aabech:
www.youtube.com/watch?v=-I6Tap62z10&ab_channel=TastePop
Indhold
Kernestof:
Tuam Orphanage: Children Of Shame
Afsnit
Proclamation of the Irish Republic read at 1916 Rising commemoration
The Moving Statues Phenomenon, Ireland 1985
CLAIRE KEEGAN: SMALL THINGS LIKE THESE, FABER; sider: 1-35, 37-47, 49-87, 89-114
Timeline: Ireland and abortion
The Croppy Boy
Small Thins Like These 89-100.docx
description
Creative writing page 87.docx
description
Small Things Like These The ending.docx
description
Small Things Like These The ending and review.docx
description
Sinead O'Connor: Fearless | Full Documentary | @thisistastepop | @EntertainMeProductions
Small Things Final May 19th.docx
description
P1 Orientering | Mandag 14. jul. 2025 | Lyt som podcast | DR LYD
Titel
Philomena The Background Story.docx
description
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
South Africa
Dette forløb undersøger historien om segregation i Sydafrika og de forskellige konsekvenser af apartheid-systemet, politik og racisme. Vi arbejder med både skønlitterære og faglitterære tekster for at få en forståelse af, hvordan sorte og hvide mennesker har navigeret følelsesmæssigt, fysisk og retmæssigt frem til i dag i et raceopdelt land. Spørgsmålet er, om Sydafrika med succes er blevet en såkaldt regnbuenation symboliseret ved landets mange forskellige etniciteter, kulturer og sprog, der kan leve fredeligt side om side.
Vi får besøg af foredragsholder Gerald Jacob med et autentisk foredrag om at vokse op i Sydafrika.
Tekster:
From Apartheid to Zefside (2016) Niels-Martin Trier Josefsen: Introduction (begrebsliste)
Why South Africa is still so segregated - Vox (2021)
What Life Was Like in SA During Apartheid (2013) Michelle Faul, Special to New York Times
The Middle Children (1994) Rayda Jacobs
Witnesses tell what they saw when riots came to Soweto (1975) Michael T. Kaufman
Invictus (2009) Clint Eastwood
In Celebration of Walls (2002) Frank Lewinberg
Mandela's passing and the looming threat of a race war agaist South Africa's whites (2013) Andrew Malone
Cry Freedom (1987) excerpt: The Soweto youth uprising scene:
https://www.youtube.com/watch?v=r5cU-p21HWw
Novelle-projektarbejde:
The Dube Train - Can Themba, 1972 (Olivia, Amalie Ø, Victoria)
Once Upon a Time - Nadime Gordimer, 1989 (Rie, Karoline, Maria, Mille)
An Act of Vengeance - Rosemund J. handler, 2005 (Laura, Amanda, Amalie Dahl)
Sekundærtekst:
Wake up, Britain. Should the empire really be a source of pride? (2016) David Olusoga, The Guardian
Indhold
Kernestof:
Vox - Why South Africa is still so segregated
Læs om 'Konjunktioner og sætningstyper', s. 122-123 i Getting Started (lav hele opg. 1 på et stykke papir) og medbring bog + svar.
In class: What Life Was Like in SA During Apartheid picture summary.docx
description
Read pp. 10-13: "What Life Was Like in SA During Apartheid". Before reading, have a glance at the study questions on p. 13, just to give you an idea of the reading focus.
Minlæring
Read "The Middle Children", pp. 22-26 in the SA book. Note down 3 quotes that are relevant in a characterization of Sabah.
Read pp. 54-59 in our South Africa book: "Witnesses tell what they saw...Soweto"
Short story project work SA.docx
description
Medbring grammatikbogen :)
Læs din novelle hjemmefra, hvis du ikke var her i dag! Klik her for at se hvilken.
Fremlæggelser - resten af modulet snakker vi om næste aflevering Essay 2. Hav derfor læst teksterne på afleveringen hjemmefra, hvis du skal have noget ud af det :-)
Analyzing non fiction.doc
description
David O. Empire article quiz for getting started.docx
description
Vi arbejder med afleveringen i dag :-) og I har timen til at skrive
Work sheet - Invictus.docx
description
I dag skal I arbejde med jeres præsentationer til filmen Invictus. I får 50 min og så skal I præsentere i slutningen af modulet.
Invictus (Soundtrack) - 9000 Days
Read the essay "In Celebration of Walls", pp. 99-103 in our SA book
Færdiggør lektien Genitiv på minlæring.dk inden timen (vi arbejder med det i 15 min på modulet mandag)
Answer questions 1-4 p. 127 and bring your answers to class. We are working with the article "Mandela's passing and the looming threat..." today.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Women and Class in Britain
I dette forløb arbejder vi med væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien med fokus på kvinders forhold og klassesamfundet.
Vi starter forløbet med et nedslag i starten af 1800-tallet med uddrag fra romanen Pride and Prejudice og klip fra BBC-serien og arbejder i den forbindelse med det traditionelle Burkeske kvindesyn sat overfor de nye ideer præsenteret af Mary Wollstonecraft. Det klassiske klassesamfund inddrages også her.
Næste nedslag i historien fokuserer på kvindernes kamp for stemmeret med særligt fokus på suffragetterne. Her inddrages også idealerne for den victorianske kvinde. Afslutningsvist føres udviklingen af kvinders rettigheder op til i dag i oversigtsform, og vi diskuterer nogle af de udfordringer, som ses i det engelske samfund (og mere generelt) i dag, hvorefter vi ser på samfundsklasserne i Storbritannien i dag med særligt fokus på samfundets bund og top. Her inddrages også lidt om sproglige forskelle imellem klasserne.
Tekster:
Jane Austen: Pride and Prejudice (1813) ch. 1 + 13
Jane Austen (about) (Delaney, Ward & Fiorina: Fields of Vision - Literature in the English Language, Vol. 1, E 76-77, Longman, 2005)
lntroduction to Pride and Prejudice (Jane Austen: Pride and Prejudice, lntroduction, pp. xii-xvi, xxi-xxiv, Penguin Books, 1996)
The Subjection of Women – Stuart Mill (1869)
Lynn Abrams: ldeals of Womanhood in Victorian Britain (BBC History Trails: Victorian Britain)
Votes For Women: The attitudes to the issue of female suffrage in the early 1900s in Britain (kildemateriale)
Emmeline Pankhurst: Freedom Or Death (1913) (Brynaa Hansen & Christiansen: Unsex Me, pp. 146-154, Lindhardt & Ringhof, 2016)
Suffragette timeline: the long march to votes for women:
www.telegraph.co.uk/f
ìlm/suffragette/suffragette-timeline
Film: Suffragette (2015) Sarah Gavron
Mark Molloy: How far have women's rights advanced in a century:
www.telegraph.co.uk/women/life/far-have-womens-riqhts-advanced-century
Landmark dates for women:
www.issuesonline.co.uk/articles/how-far-have-womens-rights-advanced-in-a-century
Millicent Fawcett: Statue of suffragist unveiled, BBC News, 2018:
www.bbc.com/news/uk-politics-43868925
Welfare and Class (Mustad, Sevaldsen & Vadmand: Being British - ldentity, Politics and Welfare in Contemporary Britain, pp. 46-48, Gyldendal, 2014)
Okwonga: There's a side to Eton that you won't read about in David Cameron's memoirs
(The Guardian: Opinion on Private Schools, 2019):
www.thequardian.com/commentisfree/20l9/sep/19/eton-david-cameron-memoirs-leaders-power
)
Bows: Sarah Everard: Why women shouldn't have to risk trading their freedom for safety (The Conversation, 2021:
www.theconversation.com/sarah-everard-why-women-shouldn
't-have-to-risk-trading-their-freedom-for-safety-157029)
Storbritanniens fattigste børn
Indhold
Kernestof:
Match words and definitions.docx
description
Read Pride and Prejudices (ch. 1) pp. 1-3 in our compendium
ENGELSK I SRP info 3f.pptx
description
AT Håndbogen - Sprogfagenes metoder.pdf
description
In class: Vocabulary exercise Pride and prejudice.docx
description
Setting and Characters Pride and Prejudices notes
Read Pride and Prejudice, ch. 13, p. 5 (2 pages in total) in the compendium (use glossary p. 7, as the old language can be challenging).
Vocabulary exercise Pride and prejudice.docx
description
Setting and Characters Pride and Prejudices 3f
Questions for Pride and Prejudice ch. 13:
Read the rest of ch. 13, p. 6 (use glossary)
Questions for Pride and Prejudice ch 13.docx
description
View of women: Burke, Wollstonecraft, More (3f)
If you didn't finish: Read "Introduction to Pride and Prejudice", pp. 14-15, and highlight characteristics of the view of women of Edmund Burke, Mary Wollstonecraft and Hannah More.
Questions final episode Pride and Prejudice.docx
description
From home, read "Introduction to Pride and Prejudice", pp. 16-18 (glossary pp. 21-23), and highlight/find the answers to the these 4 questions, so that you are ready:
Bring our Grammar book 'Getting Started'
Medbring grammatikbog og tjek hjemmefra at du kan downloade zip-filen herunder og pakke den ud på din computer.
Studentereksamen 2stx221_ENGA_25052022.zip
description
2stx241_ENG_A_31052024.zip
Terminsprøve eksempel på besvarelse.docx
description
maj_2_2024_template-21551.docx
description
Opgaver
Medbring grammatikbog
Tekst
Vendespil glossary Ideals of Womanhood in Victorian Britain.docx
description
No homework - we will read aloud 'Ideals of Womanhood in Victorian Britain' in class. Bring compendium :)
Prepare your answers p. 30 so you are ready for presentation in class. Also read pp. 31-34 in the compendium (The attitudes to the issue of female suffrage in the early 1900s in Britain)
Task group 1 and group 2
Questions for Suffragette.docx
description
Please, have a presentation ready on your group's assignment from yesterday. You'll have no more than 10 minutes to prepare in class.
WS - The Suffragettes.docx
description
Vi ser film færdig (fra 41:25-1:36) og arbejder med den.
Read the news article 'Millicent Fawcett: Statue of suffragist unveiled', pp. 58-62. Look up words. Consider the occation, why the statue is special and which equality issues still prevail today.
Global Map of Accents and Dialects | IDEA: International Dialects of English Archive
From home, watch the two videos and fill out the questions along the way: Accents and social class in Britain videos.docx
description
Read Welfare and Class, pp. 63-64 in the compendium.
Bring your 'class character sheet' from last time for the role play :) Please inform me beforehand, if you are ill or can't make it to class.
In class: Questions for ’The Super-Rich – And Us’, part 1. (2015)
The Super Rich And Us documentary (watch 14 minutes)
Everyone, from home, please watch this 7-minute video: Should we abolish private schools?
If you were absent last time, read the article: There's a side to Eton, pp. 65-67(we will work with it today)
Questions for ’Breadline Kids’ (2015) (Englands fattige børn) (49 min)
Read pp. 69-71 "Sarah Everard: why women shouldn't have to risk trading their freedom for safety"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 27
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
The Many Faces of Love
Dette forløb udforsker forskellige typer kærlighed mellem forskellige typer mennesker på forskellige stadier af deres liv og relationer. Vi arbejder med vigtige aspekter af kærlighed såsom kærlighed ved første blik, romantisk kærlighed, kærlighed som begær samt kærlighed og ægteskab.
Et centralt fokus er på analyse af poesi, sprog, symbolik og humorvirkemidler. Vi studerer værker af William Shakespeare samt det elizabethanske teater og sprog. Eleverne har desuden hørt et Shakespeare-foredrag af foredragsholder Jesper Trier.
Themes:
Stages of a relationship
Types of love: carnal, obsessive, platonic, possessive, romantic, unrequited, eternal, spiritual
Commitment
Attraction
Despair
Suppressed emotions
Rejection
Soulmate
Adultery
Lust and seduction
Happy vs. tragic love
Gender roles
Liberation vs. imprisonment
Stereotypes
Texts:
Romeo and Juliet by William Shakespeare - B. H. Clausen & J. Kaalund (2017), kapitlerne "Elizabethan Theatre", "Language in the Elizabethan Era", "The language of Shakespeare's plays", s. 16-13 + 34-45.
Romeo and Juliet - William Shakespeare (1597) excerpts (Act 2, scene 1+2; Act 3, scene 1; Act 5, scene 3)
Sonnets 18: Shall I compare thee to a summer's day? - W. Shakespeare
Sonnet 116: Let me not to the marriage of true minds - W. Shakespeare
Happy Endings - Margaret Atwood (1983)
Letter to Fanny Brown - John Keats (1819)
Stop All the Clocks - W.H. Auden (1936)
The Story of an Hour - Kate Chopin (1894)
It's Beginning to Hurt - James Lasdun (2009)
Video: SparkNotes: Shakespeare's Romeo and Juliet summary
https://www.youtube.com/watch?v=dRrvQ1vZxcg
Video: Why Shakespeare loved iambic pentameter (2015) David T. Freeman and Gregory Taylor, TED-Ed
Indhold
Kernestof:
I får timen til at arbejde med Essay 5.
Medbring dine noter fra Jesper Triers Shakespeare-foredrag :)
In the compendium, carefully read pp. 5-9: "Language in the Elizabethan Era".
The Many Faces of Love kompendium 2026.pdf
description
Act 2, Scene 2: Modern English
I timen: Questions – Act 2, scene 2: The balcony scene
I timen: Grammatik eksamenstræning 1.docx
description
I timen: Grammatik eksamenstræning 2.docx
description
Love-compendium: Read Romeo and Juliet pp. 13-16 (the balcony scene)
I timen: Questions Romeo and Juliet Act III scene 2 - The fight scene.docx
description
Love-compendium: Read Romeo and Juliet pp. 17-20 (the fight scene)
Romeo an Juliet questions - the death scene.docx
description
Love-compendium: Read Romeo and Juliet pp. 21-26 (the final scene).
Sonnet 18 and 116 - Work questions.docx
description
Bring Love-compendium, please
In class: Many faces of love - vocabulary.docx
description
Humorous devices.docx
description
Study the attached "Engelsk mundtligt oplæg" and read the short story Happy Endings, pp. 30-31 in the compendium.
Engelsk mundtligt oplæg
3f notes for oral presentations (Love)
Medbring høretelefoner + læs gerne listen igennem med humour devices, der ligger på modulet i tirsdags. Disse kan bruges i oplægget.
Read the two short texts "Letter to Fanny Brawne" and "Stop All the Clocks" pp. 32-33 in the Love-compendium.
British version: The Story of an Hour by Kate Chopin
American version: The Story of an Hour
Bring compendium, please
Grammatik eksamenstræning 1 SVAR.docx
description
Allersidste modul! </3 I kan stille spg. til essay 6 og vi gennemgår grammatikafleveringen + beslutter eksamensemner
Tjek vores forløb og find dine favoritter: UV beskrivelse
LR medbringer lidt hyggeguf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Elektroniske hjælpemidler
Minlæring
https://minlaering.dk
Gyldendals Røde ordbøger
https://ordbog.gyldendal.dk
Ordbogen.dk
https://www.ordbogen.com
Merriam-Webster online
https://www.merriam-webster.com
Cambridge Dictionary
https://dictionary.cambridge.org
Oxford Learners Dictionary
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com
Dictionary.com
https://www.dictionary.com
Thesaurus.com
https://www.thesaurus.com
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58690530811", "T": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58690530811", "H": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58690530811" }