Munkensdam Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Munkensdam Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3FRB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Munkensdam Gymnasium
Fag og niveau
Fransk A
Lærer(e)
Anne Giødesen, Solveig Løvendahl Gustafsson
Hold
2023 FR/FRB (
1FRB
,
2FRB
,
3FRB
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Begynderuv. Mig og min hverdag
Titel 2
La France 1. Écouter la colère
Titel 3
Paris, le sport et les J.O.
Titel 4
Les vacances et les voyages
Titel 5
Eksamensmne: La jeunesse
Titel 6
Repetition
Titel 7
Les fêtes et la nourriture
Titel 8
Paris, le sport et les J.O. 2
Titel 9
Les vacances et le répétition
Titel 10
Paris et ses monuments
Titel 11
Eksamensemne: La vie en couple
Titel 12
Vild med sprog (Paris)
Titel 13
Les fêtes et la nourriture
Titel 14
Eksamensemne: Les contes
Titel 15
Eksamensemne: Une rencontre qui change tout
Titel 16
Les relations entre la Belgique et le Congo
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Begynderuv. Mig og min hverdag
Begyndermateriale: Dèbut 1 af Vibeke Gade, kapitlerne 1-7
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier. Jeg glæder mig til at møde jer :-)
Lær de personlige pronominer fra hæftet (udtale, betydning og stavning) udenad, og syng "je suis"-sangen, til du også kan den udenad (être = at være)♫ Être Conjugation Song ♫ French Conjugation ♫.
Forbind disse udtryk med den rigtige oversættelse. Lær dem udenad, og brug dem så til at øve dig i at præsentere dig selv og spørge en anden.
Lær tallene 1-10 og bøjningen af avoir (at have) udenad. Repeter også bøjningen af être (at være). Brug gerne vedhæftede sange.
AVOIR Verb Song (To Have) - La Conjugaison du Verbe Avoir en Chanson - Learn French
Afsnit
Til timen: Début 2, la famille 1
Repeter bøjningen af être og avoir og tallene 1-10. Øv dig på gloserne nedenfor, og oversæt flg. sætninger skriftligt i dit hæfte vha. dem + bogen s.10 (obs: substantiver tilføjes ’-s’ i flertal).
Début 2. La famille 1.
(1) Øv dig i tallene 1-20, s.12 (sang: Les chiffres et les nombres de 1 a 20 - alain le lait (French numbers from 1 to 20), og øv dig så i at præsentere dig selv, inkl. din alder og spørge til den andens alder. (2) Lyt til denne09 1. Civilisation.wav
13 Kap.2. Les chiffres.wav
description
Træn denne quizlet i 10-15 minutter 2. La famille 1. Øv dig i at læse dialog 1-3 på s.18 højt (fokus: udtale), mens du støtter dig til denne lydfil, som skal høres mindst 3 gange 10 2 La famille.wav.
Début 2. La famille 2
Kig på tallene s.22, og prøv om du kan gennemskue lidt af systemet. Lær artiklerne og de possessive pronominer udenad (dem fra timen, s.20 og 21), og oversæt derpå flg. sætninger i dit hæfte:
Lær titabellen udenad (s.22). Kig på gloserne igen s.24, og lav stamtræ-øvelsen s.23, opg.1a+b i dit hæfte (ikke på pc).
Paris Lav en plakat om et emne i Paris. Find fotos, og skriv en lille billedtekst på fransk og evt. en kort kommentar. Lav også en gloseliste med 10 ord (både substantiver, verber, adjektiver, præpositioner) på plakaten. Søg primært fotos og informat
Øv dig i at tælle til 100. Lyt til 15 Kap.2. Lytteøvelse.wav og noter alt, hvad du hører om Charlottes familie og om Stéphanes.
description
I slutningen af timen spiller vi banko: lær alle tallene :-)
Joyeux Noël et bonne année à tous! Lær endelserne til bøjning af regelmæssige verber udenad (se evt. nedenfor), og repeter tallene 1-100 (banko i dag). Træn denne quizlet Début 1. Kap.3 Flashcards | Quizlet
The verb Aller "to go" by étienne! (youtube.com)
Træn quizlets: aller + faire Flashcards | Quizlet. Find den franske oversættelse til flg. udtryk i teksten s.26-27:
(1) Afslut jeres dialog baseret på dialogerne s.26-27, og lær den udenad. (2) Øv dig i bøjningen af ’aller’ (at gå’) og ’faire’ (at gøre, lave). Brug fx quizlet, sang el.lign. (3) Brug ca.7-10 min til lige at repetere skole og arbejde.
Lav s.31 opg.2: skriv 3-5 sætninger. Repeter ordforråd, og øv dig i at besvare mundtligt « qu’est-ce que tu fais dans la vie ? ».
Til timen
Træn vejrudtryk, og oversæt flg. sætninger skriftligt i dit hæfte vha. kap.3 (repetition):
Træn quizlet (vejrudtryk), og besvar spørgsmålene nedenfor til denne 22 3. Lytteøvelser.wav . Repeter bøjningen af être, avoir, aller og faire.
Quizlet - transport
Dagens lektie har fokus på udtale (og repetition af de regelmæssige 1.bøjningsverber):
prendre, nutid Flashcards | Quizlet
Der kommer en lille prøve i verbernes bøjning og betydning, så lær dem grundigt: de regelmæssige 1.bøjningsverber (ender i infinitiv på '-er'), être, avoir, aller, faire.
être, avoir Flashcards | Quizlet
les douze mois de l"année chanson - Søg Videoer
Træn 'prendre' og transportgloser. Øv dig i at fortælle om din transport (s.42 opg.1), og benægt flg. sætninger fra s.37-38 skriftligt (læs om 'ikke' nederst på s.40):
Øv jer i månederne vha. sangen (obs: udtale), og repeter bøjningen af ’prendre’ (at tage).
Travaillez ces deux quizlets pendant 20 minutes: Farver og frugt og grønt.
To opgaver til i dag:
Lær din indkøbsdialog udenad, og træn 2 quizlets (tøj og farver).
Træn spørgeord, og repeter tøjgloser.
Søg informationer om Edouard Louis: hans liv og hans romaner. Noter 5-8 ting.
Pour décrire la composition et le motif :Sur la photo, il y a … : på fotoet er derAu premier plan, il y a : i forgrunden er derAu milieu, il y a : i mellemgrunden er derA l’arrière-plan, il y a : i baggrunden er derD’autres expressions (andre udtryk)
Lav udtale-opgave nedenfor, og øv derpå restaurant-quizlet.
(1) Beskriv billedet s.57 ved at færdiggøre sætningerne herunder. Brug udtryk fra teksten og fra kassen herunder. Inddrag tøj og farve. (2) Arbejd derpå videre med quizletten fra sidst.
Træn ugedage (sang). Træn ’vouloir’ (at ville), og oversæt så:
link til duolingo
Læs s.63 og 64 om det franske køkken og vin, så du kan gengive det nogenlunde på dansk. Lær ‘vouloir’ og ’ugedagene’ udenad.
Les loisirs - gode gloser Flashcards | Quizlet
Træn bøjningen af être, avoir, aller, faire, prendre, vouloir, og oversæt sætningerne herunder (delingsartikel) i dit hæfte:
Træn ’loisir’-udtryk, og øv dig i mundtligt at oversætte dialogerne på s.66 til dansk (mindst tre gange, så du træner ordforråd og udtryk).
Træn ’loisir’-udtryk, og øv dig i mundtligt at oversætte dialogerne fra sidst på s.66 til dansk (mindst 3 gange - som en måde at træne ordforråd).
Det kunne være hyggeligt at spille petanque i undervisningen engang. Det kræver bare, at vi kan finde nok kugler. Derfor: undersøg, om I hjemme har petanque-kugler og gerne hvor mange. Lektier derudover: 15 min med duolingo :)
Filmen "Les Misérables" fra 2019, som vi så til franskaften, gav mig lyst til, at vi laver et miniforløb om vreden i Frankrig. Som forberedelse bedes I se traileren til filmen mhp. at komme i tanker om den igen, og derpå læse vedhæftede kompendium s.
Opgave til gruppearbejdet (2 moduler):
Læs s.22-24, og overvej 2-3 favoritemner. Så fordeler vi emnerne på jeres grupper i timen.
Brug 20-25 min: (1) Lav det, I aftalte sidst i din gruppe. (2) Brug resten af tiden på duolingo :)
La colère en France
Aujourd'hui, on regarde les présentations. Aussi, on mange du gâteau (si tout le monde a terminé les 1000 points). :-)
Repeter quizlet og bøjningen af 'vouloir' og ’faire’. Øv dig i at læse dialogerne s.66-67 højt (mindst 3 gange), mens du lytter til udtalen01 7. Dialogues, s.66f.wav og 02 7. Céline et Christophe.wav .
Repeter igen quizlet og bøjningen af 'vouloir' og ’faire’. Øv dig igen i at læse dialogerne s.66-67 højt (mindst 3 gange), mens du lytter til udtalen01 7. Dialogues, s.66f.wav og 02 7. Céline et Christophe.wav .
I dag skal vi lære at tale om vores dag. Forberedelse:
Repeter Ma journée Flashcards | Quizlet, bøjning af refleksive verber og 'klokken'.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
1. Ma famille et moi
18-12-2023
2.
07-02-2024
3. 'hyggehæfte'
13-03-2024
4.
24-04-2024
5. Duolingo. 1000 XP
02-05-2024
Omfang
Estimeret: 41,00 moduler
Dækker over: 45
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
La France 1. Écouter la colère
Efter at have set "Les Misérables" fra 2019 og i fællesskab arbejdet lidt med Delacroix' maleri "La liberté guidant le peuple", herunder Gavroche-figuren, undersøger eleverne i grupper et af flg. emner: Revolutionen 1789, Ungdomsoprøret maj 1968, Bilafbrændinger 2005, De gule Veste 2018/19, Protestaktioner mod ægteskab til alle og anti-vax-demonstrationer, La Réforme de la retraite samt La colère gronde. Produkt: præsentation på dansk, resumé og billedbeskrivelse på fransk.
Materiale
- "Écouter la colère" af Connie Pedersen, 2024. s.6-7, 9-10, 14-17, 21-24, 60-61, 95, ...
- Gruppernes egne informationssøgninger.
Indhold
Kernestof:
Det kunne være hyggeligt at spille petanque i undervisningen engang. Det kræver bare, at vi kan finde nok kugler. Derfor: undersøg, om I hjemme har petanque-kugler og gerne hvor mange. Lektier derudover: 15 min med duolingo :)
Filmen "Les Misérables" fra 2019, som vi så til franskaften, gav mig lyst til, at vi laver et miniforløb om vreden i Frankrig. Som forberedelse bedes I se traileren til filmen mhp. at komme i tanker om den igen, og derpå læse vedhæftede kompendium s.
Opgave til gruppearbejdet (2 moduler):
Læs s.22-24, og overvej 2-3 favoritemner. Så fordeler vi emnerne på jeres grupper i timen.
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Paris, le sport et les J.O.
Kultur og samfund:
- kendskab til Paris' seværdigheder og deres navne
- kendskab til Notre dames historie
- kendskab til store franske sportsbegivenheder og deres navne
- kunne beskrive dele af den plakat OL-vinderne modtager i 2024
- Kunne beskrive 5 optrædener fra OL's åbningsceremoni
- kendskab til polemikken omkring Aya Nakamuras optræden ved O.L.
Ordforråd og grammatik:
- refleksive verbers bøjning og betydning
- faire/jouer + fritidsinteresser
- le passé composé
- præpositioner til billedbeskrivelse
- beskrivelse af hår og tøj
- kunne beskrive dele af den plakat OL-vinderne modtager
- kunne præsentere et show fra O.L' s åbningsshow
- kunne sammenligne på Aya Nakamura og Céline Dion optrædener til OL.
Tekster:
Vibeke Gade: "Franskbogen", Systime, kapitel 21,
Le sport à l'école et pendant les loisirs:
https://enseigner.tv5monde.com/fiches-pedagogiques-fle/sport-416
Les sites à Paris: Franskbogen, kapitel 7, systime
Notre dame:
https://www.1jour1actu.com/france/cest-quoi-notre-dame-de-paris
https://www.1jour1actu.com/wp-content/uploads/2019/04/JACN0231_BR.pdf
L'incendie de Notre dame: (bruges i 3.g som repetition)
https://www.1jour1actu.com/france/notre-dame-de-paris-victime-dun-violent-incendie
(ligger også som dokument i lectio)
Reouverture de Notre dame: (bruges i 3.g som repetition)
https://www.france.fr/fr/evenement/notre-dame-de-paris-reouverture/
Les monuments de Paris:
https://www.youtube.com/watch?v=3rH0n93RImA
Aya Nakamura et l'extreme droite:
https://www.youtube.com/watch?v=6EgKAvAR5HI
https://www.youtube.com/watch?v=4UyHPu5rPL4
Klasseforskelle og ungdomsliv i Paris: Film: La casa
Supplerende materiale:
OL's åbningsshow:
• Aya Nakamura:
https://www.youtube.com/watch?v=uuHtD8MOaFk
• Céline Dion:
https://www.dailymotion.com/video/x92z6ww
• Philippe Katerine :
https://www.youtube.com/watch?v=fSUD-KCve8o
• Gojira:
https://www.youtube.com/watch?v=cJowjYixfEs
• Lady Gaga :
https://www.youtube.com/watch?v=283jLyvUhQE
Information d.26.juli 2024: "Hvem er den kvinde, som den franske højrefløj hader" (Artikel om Aya Nakamura, ligger under dokumenter).
De olympiske plakater:
https://medias.paris2024.org/uploads/2024/02/Paris2024-Contenus-Affiche_Officielle-2.jpg
Beskrivelse af de olympiske plakater:
https://vl-media.fr/10-details-quil-ne-fallait-pas-louper-sur-laffiche-des-jo-2024/
Indhold
Kernestof:
Hej med jer. Vi håber, I har haft en skøn sommerferie og er klar til at lære lidt fransk igen. Vi er så heldige, at vi er to lærere på her den første måned. Vi glæder os til at se jer. For at komme igang igen, skal I træne tøjgloser via quizletten i
Vi starter med jeres præsentationer af et show fra OL's åbningsceremoni. Øv jer i de sætninger i skal sige (skriv sammen for at fordele de enkelte punkter, hvis I ikke nåede det i timen). Desuden skal I læse de gult markerede afsnit i den vedhæfte da
description
14 Sang 14.wav
description
Vi starter timen med at høre jeres resumé/sætninger om artiklen om Aya Nakamura og højrefløjen. Lektien til i dag er at læse s.18-19 i "Voilà- grundbog" om adjektivers komparation, så du kan forklare, hvordan man laver komparativ og superlativ på fra
Øvelse: Passé composé / imparfait
I dag skal vi bruge årets første elevtime i fransk. Øv jer på personbeskrivelse ved at genlæse jeres præsentationer af et show fra O.L.'s åbningsceremoni og øve disse to quizletter:
Øv de refleksive verber og deres bøjning i quizletten:Les verbes réfléchis
Repeter verberne être,avoir, faire og aller i denne quizlet:Uregelmæssige verber Medbring desuden "Voilà-øvebogen"
I skal medbringe "Voilà-øvebogen" og jeres mappe med sportsteksterne (undskyld at I slæbte "Voilà" med forgæves i mandags)". Lektien er at gøre jeres "svar-basar" om teksten "Le sport" færdig selv. I skal finde svarerne i både del A og B af teksten.
Medbring igen "Voilà-øvebogen" og jeres mappe/hæfte. I skal som lektie se videon om passé composé som er lagt som lektie på minlæring; https://app.minlaering.dk/lektier?vis=276986
Lektien til i dag er at kunne verberbe "faire" og "jouer" i præsens udenad- uden at kigge i jeres mapper. Jeg har lagt link ind til videoer med de to verber, som hver varer 1,5 minut. I videoerne kan I både se stavemåden og høre udtalen. HUSK at medb
Vi skal lave en aflevering i timen. I skal bruge elevtiden på at repetere de regelmæssige 1.bøjningsverber (dem der slutter på -er) i præsens og passé composé. Desuden skal I kunne bøje "faire" i præsens og passé composé.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
J.O.
21-08-2024
Repetition af verber
06-09-2024
Gradbøjning + ordforråd om sport
15-09-2024
Omfang
Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Les vacances et les voyages
2.g:
Tekster:
Vibke Gade: "Début", Systime, kapitel 8
Chansons: Desireless: "Voyage, voyage"
https://www.youtube.com/watch?v=NlgmH5q9uNk
Chansons: Kate Ryan: "Voyage, voyage"
https://www.youtube.com/watch?v=XT9IDo-vF5k
Dialogues sur des vacances en France:
http://www.podcastfrancaisfacile.com/podcast/2007/11/parler-de-ses-d.html
Kunne tale om sin studietur i futur proche.
Kunne tale om sin studietur i passé composé.
3.g:
Kultur og samfund:
- le Québec eller le Maghreb
Dialogue sur des vacances en Tunisie:
https://www.podcastfrancaisfacile.com/dialogue/parler-de-ses-vacances.html
Ordforråd og grammatik:
- le passé composé
- le futur proche
- præpositioner foran byer og lande
- verberne partir, aller
- vejret
- ferieaktiviteter
Indhold
Kernestof:
Der er ingen lektier til i dag, da jeg tænker, I måske stadig er trætte efter fredagens fest:-) MEN I SKAL FRA TIMENS START HAVE HÆFTER/MAPPER OG SKRIVEREDSKABER KLAR. Var man ikke til timen i fredags, laver man aflevering i timen. I skal sætte jer i
description
Husk at sætte jer i de nye studiegrupper. I skal medbringe "Début" og jeres hæfter/mapper.
Som lektie skal I øve bøjningen af verberne "Partir" og "Aller i præsens og passé composé, så I kan dem uden ad. De bruger begge "être" som hjælpeverbum i passé compose. I kan bruge jeres hæfte og/eller disse sange: Aller Partir HUSK JERES HÆFTER og
Du skal til i dag have udfyldt arket med lande og sprog/nationaliteter, som I fik udleveret i fredags. Sproget og nationaliteten hedder det samme.Slå op hvad nationaliteten hedder i både maskulinum og femininum. Maja, Nicklas og Sylverster Pj I kan s
description
Lektien er at lave opgavearket til "Le tourisme, les voyages, les vacances". I får derefter jeres afleveringer tilbage. Derefter skal vi lave en sang til Munkensdam sprogkonkurrence.
I får de første 20 minutter til at færdiggøre jeres sangvers til sprogkonkurrencen, så vi kan stemme om, hvilket vers der skal indsendes fra vores hold. Derefter skal vi igang med at bruge verbet "aller" så I skal øve bøjningen i præsens.
Lektien er at træne ordene i quizletten: lav en liste i dit hæfte med overskriften "Les endroits" (=steder). Noter også ordenes køn.Steder. MEDBRING HÆFTE/MAPPE.
Læg din "Multiple choice"-øvelse i lectio-mappen "Grammatik" --> multiple choice.
Vi laver i dag en aflevering med fokus på at skrive i passé composé. Det kommer til at handler om at rejse og være aktiv. Kig på dine noter om at lave passé composé og øvelsen med refleksive verber i præsens og passé composé (arket med små billeder).
Gry, Julie, Sara, Sebastian, Magnus og Patricia skal lave aflevering (I kan læse om den under "opgaver" her i lectio). Evt. fremlægger Noa og Frédérikke om en tur til Frankrig/Belgien.
Sebastian skal lave aflevering. Vi starter med at høre de sidste oplæg om jeres studietur. Medbring jeres grammatikhæfte og jeres afleveringshæfte (eller bare årets afleveringer).
HUSK JERES EMNEMAPPE MED sangen "Voyage, voyage" og jeres grammatikmappe. Lektien til timen er, at I sætter ord på, hvad I gerne vil opnå med/i franskundervisningen. I skal lægge det ind under elev-feedback.
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Eksamensmne: La jeunesse
Fokuspunkter:
Kunne tale om ungdomslivet i Frankrig:
Hverdagsaktiviteter som fritid/skole/huslige pligter/sygdom
Relationer i form af venskaber/kærester/familie.
Kunne tale om forskelle på kulturen i Danmark og Frankrig (skole, mad, omgangsformer)
Kunne tale om forskelle på ungdomsliv i Frankrig og Burkina Faso (3.g)
Tekster:
Mette Bering m.fl: ”Quatre amis” (26 sider, bog)
Nanna Dissing: "Isabelle-une interview",fra "Ce n'est pas comme chez Vous" s.40-43, Systime (4 sider, ligger under dokumenter), 3.g
Film : L'été '85, + opgaver fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?, pp.100-104 (10 sider, øvelser mm. ligger under dokumenter "La vi en couple, l'été 85 " og "L'homosexualité au Maghreb et en Europe")
Le journal intime d'une lycéenne:
http://journalintimedunelyceene.over-blog.com
, uddraget le 14 fevrier (1 side, ligger under dokumenter, gennemgået i 3.g som eksamenstekst)
Supplerende materiale:
Avant-garde: ”L’amitié, c’est essentiel” (1 side, ligger under dokumenter)
Vidéo: « L’amitié, qu’est-ce que c’est ? « :
http://enseigner.tv5monde.com/fle/lamitie-quest-ce-que-cest-1116
(1 side)
Det franske skolesystem:
http://www.francaisfacile.com/exercices/exercice-francais-2/exercice-francais-50511.php
(1 side)
Motiverne for at kolonisere:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Colonialisme
(ligger med gloser under dokumenter)
Uligheder i Paris: Filmen la casa 99 (set i biografen i 1.g).
Grammatik:
- verbet "venir"
- 2.bøjningsverber
- passé composé (kunne gengive en scene i passé composé)
- futur proche (Gætte på hvad der sker i filmen, gætte på hvad der sker i scene 10, gætte på hvad sker der i 10 år senere i "Quatre amis")
- genitiv (om familiemedlemmer)!!
Repetition af ordforråd og grammatik:
- farver
- fritidsaktiviteter med faire og jouer
- tøj
- 1.bøjningsverber
- repetition af adjektivets bøjning og placering:
https://apprendre.tv5monde.com/fr/exercice/19467?id_serie=12346&nom_serie=grammaire_l_accord_et_la_place_des_adjectifs&niveau=a1_debutant&exercice=1
Indhold
Kernestof:
Lektierne til modulet i punktform:
Øv disse gloser til scene 1: Scene 1 Vi skal lave en quizlet-live i starten af timen. I dag gennemgås næste aflevering.
Solveig har snacks med til fjerde modul. Der er to lektier til i dag:
Lektien er at finde Powerpointen "Adjectif" under vores hold --> dokumenter --> grammatik og generelt ordforråd --> adjectifs. Kig på de regler jeg gennemgik i mandags. Lav en side i dit ordforrådshæfte med adjektiver og notere adjektiverne fra sidst
Øv gloserne i denne quizlet:La jeunesse
Øv adjektiverne i denne quizlet. Mange af adjektiverne er transparente ord (ord I kan kende fra dansk eller engelsk), så I kan lægge fokus på at kigge på deres bøjning i køn: Adjectifs
Hvis man ikke var der i torsdag, skal man udfylde spørgeskemaet her i lectio, som hedder "2024, 2.g fransk, evaluering". Derudover skal man i sit grammatikhæfte notere bøjningen af verbet "venir", som du kan finde herunder.
Venir= at komme
I skal lave det udleverede ark om 1. bøjning og 2.bøjningsverber. De to, som ikke var til timen i mandags, kan finde arket her. Men opgaverne skal laves på papir. MEDBRING både "Quatre amis" og jeres hæfter/mappe hver gang, indtil vi er færdige med b
description
Lektien er at slå de gloser op du ikke kan gætte ud fra billederne på det udleverede dokument "Ma chambre, catalogue de meuble". Læs den korte tekst i slutningen dokumentet. La chambre (formidable 2).pdf I SKAL DESUDEN MEDBRINGE VOILÁ-grundbogen.
description
Der laves aflevering i timen. Elevtiden bruges på at skimme scene 1-2 i Quatre amis for at repetere ordforrådet fra disse scener. Gør det ved at læse overskrifterne og skimme teksten, så du kan lave 1-2 sætninger, som fortæller om, hvad er sker i afs
Hvis man ikke var der i sidste modul, skal man lave aflevering i timen. Alle skal øve disse to quizletter med krops- og sygdomsgloser og notere gloserne i sit glosehæfte:
MEDBRING QUATRE AMIS. Lektien er at træne disse gloser til personkarakteristik som I skal bruge til at tale om "Quatre amis": Personkarakteristik
Tekst som skal bruges i timen: Quatre amis, sommaire.docx
description
Tu es Céline du texte. Réponds-moi dans une langue courte et simple.
Lektien er at lave en julegloseliste i sit ordforrådshæfte med gloserne fra "Find ordene" øvelsen, I fik udleveret i sidste uge (den er også vedhæftet her som "Noël, mots cachés"). Øv desuden quizletten i linket. Vi tager i dag hul på emnet "Les fête
Husk "Quatre amis". Lektien er at øve disse adverbier som man ofte møder i tekster. Adverbier/småord
Her er to quizlets med gloser til filmen. Den første er med 27 gloser, og den anden er med 119 gloser. Så man kan selv vurdere, hvor meget tid man har, og hvor mange ord man kan kapere (en del af dem er repetition): La reine des neiges, 27 mots La re
Godt nytår til at jer alle. I dag skal I medbringe Voilà-øvebogen, Quatre amis og jeres mapper/hæfter.
Da det i dag er Hellig trekonger, går vi videre med emnet "Les fêtes et la nourriture". Medbring jeres ark om "Noël en France". Vi gennemgår spørgsmålene "Les réflexions sur la culture" om "Noël en France". Lav dem hvis du ikke var til det modul, hvo
Vi starter modulet med at følge op på teksten "La fête des rois". Lektien er at genlæse s.1 + de første fire linjer af side 2. I skal derefter besvare spørgsmål 1-4 på s.3.Teksten er vedhæftet her, hvis du ikke var til modulet i mandags: La fête des
description
I skal lave spørgsmål 7 til "La fête des rois", som er at udfylde det kulturelle isbjerg på sidste side. I skal både skrive noget på om Noël og La fête des rois. I kan gøre det ved at færdiggøre nedenstående sætninger. I skal også overveje, hvilke af
Øv spørgeordene i denne quizlet (og noter dem i dit hæfte). De kan hjælpe dig med at forstå mundtlige og skriftlige spørgsmål. SpørgeordMedbring desuden Quatre amis.
Lektien er mundtligt at besvare spørgsmålene til scene 8 i Quatre amis (lige som I gjorde i timen) og forstå, nedskrive og færdiggøre nedenstående sætninger, som handler om scene 8 i Quatre amis. Medbring Voilà-bøgerne og Quatre amis.
Sætninger der skal færdiggøres:
Medbring Voila-bøgerne. Vi laver nogle øvelser om future proche, inden I skal lave afleveringen. Forbered dig dog også hjemmefra ved at kigge på dine noter om futur proche, din aflevering om studieturen i futur proche og den PowerPoint om futur proch
Medbring Voilà-bøgerne. Hvis man ikke var til modulet torsdag, skal man repetere futur proche, da man skal lave aflevering i timen.
Brug disse gloser til at oversætte nedenstående 4 sætninger. Sæt sætningerne ind i elevfeedback. MEDBRING JERES EMNEMAPPE til "La jeunesse"-noter.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Rette jeres aflevering + præpositioner
29-10-2024
La jeunesse
17-11-2024
Décris ta chambre
01-12-2024
Quatre amis, delprøve 1
02-12-2024
Chez le medecin
06-12-2024
Futur proche
23-01-2025
En beskrivelse af din ratatouille
02-02-2025
Eksamensopgave delprøve 2, dagbog
14-09-2025
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Repetition
Être
Avoir
Les couleurs
Le temps qu'il fait
Indhold
Kernestof:
Medbring Voilà-bøgerne og jeres hæfte/mappe. Kig på jeres sætninger i elevfeedback fra i fredags (jeg har givet feedback). Vi starter med at bruge dem mundtligt.
Medbring Voilà-bøgerne. Lektien er at øve "aller", så du kan den udenad. Vi skal bruge i de første øvelser, som er mundtlig brug af futur proche.
Lektien til i dag er at repetere kropsudtryk og farverne via disse quizletter og jeres noter. Prøv bl.a. at huske kropsdelenes grammatiske køn: Kropsdele Les couleurs Medbring "Voilà".
Vi skal lave en skriftligt billedbeskrivelse uden hjælpemidler. Øv gloserne i disse quizletter:Inde og ude Adjektiver Inden I skal lave den skriftlige billedbeskrivelse, kommer vi til at lave en masse mundtlige øvelser, som træner billedbeskrivelse.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Billedbeskrivelse i timen
19-02-2025
Une description d'image
31-08-2025
Omfang
Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Les fêtes et la nourriture
Faglige fokuspunkter:
Kunne tale om franske specialiteter og traditioner i forbindelse med måltider og højtider.
Kernetekster:
* La baguette og l'apéro:
https://ncff.dk/til-din-undervisning/ungdomsuddannelser/dyrk-sproget/materialer-til-dyrk-sproget-2022/23/fransk-materialer-2022/23
(teksten under "underemne 1", "l'image de la France, interaktiv", 2 sider)
https://www.youtube.com/watch?v=H--i75zuN48
(1 side)
https://www.tf1info.fr/societe/l-aperitif-une-passion-francaise-2128813.html (1 side)
* Noël en France (dokumentet "Noël en France, c'est ca la culture francophone")
* La fête des rois (dokumentet "La fête des rois, fra vores bog")
* Sang: Nino Ferrer: “Cornichons ”:
https://www.youtube.com/watch?v=TkW5tBsGJpI
(dokumentet "La nourriture")
"Le fromage et les escargots" (dokumentet "La nourriture") /Les escargots ikke nået i 2.g
* Le couscous: Rituel d'antan, Royal Maroc magazine (dokumentet "La nourriture")
* Filmen "Le hérisson" (dokumentet "La nourriture"), ikke nået i 2.g
Supplerende materiale:
Udvikling i McDonalds:
https://fr.statista.com/statistiques/508757/restaurants-mcdonalds-france/
Madens betydning (1 side): Julie Barlow og Jean-Benoît Nadeau: ”The bonjour effect”, s.105-114 (sammenskrivning ligger under dokumenter)
https://www.youtube.com/watch?v=ddN03i1h6T8
Fokuspunkter:
Kunne tale om hvilke specialiteter man spiser og drikker i Frankrig
Kunne lave en kommunikationsanalyse af en madreklame
Kunne tale om hvad, hvor og hvordan der spises i en tekst.
Kunne forklare forskelle og ligheder på mad og måltider i Frankrig og Danmark.
Kunne forklare hvilke former for international mad, man spiser i Frankrig.
Kunne forklare hvorfor mad fra de Nordafrikanske lande er udbredt.
Kunne forklare hvordan man laver en couscous-ret.
Kunne sammenligne julemåltider i Frankrig, Québec og Sénégal.
Grammatisk:
Minlæring
delingsartiklen
passé composé
Ordforråd:
La nourriture:
https://quizlet.com/dk/782174719/la-culture-francophone-cest-ca-la-nourriture-flash-cards/
Les cornichons:
https://quizlet.com/117671028/les-cornichons-flash-cards/
Portrait:
https://quizlet.com/dk/891964715/pour-faire-un-portrait-flash-cards/
Indhold
Kernestof:
De som ikke var til timen i torsdags skal lave aflevering.
Medbring jeres mapper. I skal øve madudtryk via dette link: La nourriture (Noter dem også på en side i jeres ordforrådshæfte på en side med overskriften "La nourriture"). Medbring den øvelse I lavede sidste gang, så jeg lige kan tjekke, at der er sty
La nourriture Flashcards | Quizlet
Lektien er en lille øvelse om relativpronominer, som vi havde fokus på i går. Lav øvelsen om relative pronominer nederst i dette link: Sæt et screenshot af løsningen ind i elevfeedback: pror1: relative pronouns: qui and que Man kan læse om relativpro
Til brug i timen: La culture francophone, c'est ça? : Les cornichons Flashcards | Quizlet
Vi arbejder videre med sangen "Cornichons" og bruger den sidste halve time på forberedelser til franskaften i morgen. I skal øve gloser fra sangen via denne quizlet:Les cornichons Medbring igen jeres lille kompendium om mad.
Vi laver aflevering i timen om passé composé og billedbeskrivelse. Se under opgaven her i lectio, hvordan du bruger elevtiden på at forberede dig på passé composé. Vi laver igen indledende øvelser i timen med fokus på billedbeskrivelse og passé compo
Vi skal arbejde videre om international mad i Frankrig. Husk jeres kompendium med den "flotte" tomme forside (hav det sammen med kompendiet med den spraglede forside "La culture francophone". Gry og Laura skal lave aflevering.
Les statistiques et les sondages Flashcards | Quizlet
Vi indleder timen med en tekst om couscous. Derefter skal vi i gang med mere typisk fransk mad. Medbring jeres to "Nourriture"-kompendier. Øv disse madlavningsudtryk som I også bruge i jeres ratatouille-video: Faire la cuisine
Medbring Voilá-bøgerne og jeres nourriture-kompendier. V i indleder timen med en halv times grammatik. Der er mulighed for at vælge, om man vil arbejde med passé composé, lære noget nyt grammatik om pronominer eller arbejde med ordforråd + artikler.
Overvej hvilke af disse ting du vil træne i den første halve time af modulet
Medbring "Voilà". Vi laver nogle øvelser om nægtelser, som I skal bruge i jeres aflevering. I får afleveringen udleveret. Vi ser en intro til filmen, inden vi bevæger os mod Storcentret.
Vi skal høre et oplæg og derefter se filmen "Casa 93". Vi mødes foran biografen i Storcentret kl.12.55. I må gå fra 3.modul kl.12.20, så I kan nå at cykle eller tage bussen derop.
'La Casa' er en virkelig fin film, der handler om udsatte unge franskmænd på en designskole i Paris. Filmen er god til at sætte fokus på det franske klassesamfund særligt knyttet til ungdommen og uddannelsessystemet: En gruppe franske, unge, spirende
Vi følger op på filmen "Casa 93" og fortsætter vores mademne. Husk jeres madkompendier. Lektien er at øve gloserne i denne quizlet, så vi kan tale om personerne i dokumentarfilmen: Adjectifs
Du skal træne udtrykkene i denne quizlet, da I skal bruge dem til at lave en video om dansk kultur: L'image du DanemarkI
- I skal bruge udtryk fra quizletten/kortene
Overvej hvilke emner I kunne tænke jer at have fokus på næste år f.eks.:
Une chanson qui vient du pays sur lequel vous allez focaliser.Des faits comme la capitale, le drapeau, la monnaie etc., Des images qui montrent quelque chose sur les fêtes et la nourriture + les ressemblances et les différences entre le Danemar
I får de første 30 minutter til at færdiggøre og træne en fremlæggelse af jeres PP om et fransktalende land. Den skal bare fremlægges for mig. Som lektie skal du slå disse 6 ord op i ordbogen.com, så du ved, hvad de betyder.
Gruppearbejde om fransktalende land:
Vi starter timen med en gåtur, hvor vi øver os I at bruge præpositioner til at beskrive, hvad vi ser omkring os. Derefter skal vi lave en aflevering om "La nourriture". Vi ser derefter nogle videoer om sagen om "Giséle Pélicot".
Medbring jeres tekst og opgaver om Notre dame, som vi brugte i forrige modul. Man bør skimme teksten igen, så man kender det centrale indhold og gloser. Teksten er også vedhæftet her. C'est quoi Notre Dame de Paris.docx Medbring også jeres opgaver ti
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Noël en France et au Danemark
18-12-2024
Passé composé og billedbeskrivelse i timen
16-03-2025
Les fêtes et la nourriture + nægtelser
22-04-2025
La fête et la nourriture
05-05-2025
Eksamensopgave delprøve 1
28-08-2025
Noël dans le monde entier (=jul i i hele verden)
14-12-2025
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Paris, le sport et les J.O. 2
Læse teksterne fra studieplanen om Notre dame.
Emilie laver øvelser omkring Giséle Pelicot.
Næste år:
- la vie en couple (+ Gisèle Pélicot)
- La Belgique et le Congo.
- Une rencontre qui change tout
Indhold
Kernestof:
Hvem har flest XP og tid på Duolingo siden 29.april? Solveig tager snacks med. Spille spil?
Afsnit
https://www.lemonde.fr/comprendre-en-3-minutes/video/2024/09/07/affaire-des-viols-de-mazan-comment-dominique-pelicot-a-t-il-livre-sa-femme-a-des-inconnus-comprendre-en-trois-minutes_6305999_6176282.html
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Les vacances et le répétition
Le passé composé
Ordforråd om ferie (aktiviteter, vejret, årstider)
Artikler
Billedbeskrivelse
Indhold
Kernestof:
Velkommen i 3.g. Det er lidt vildt, at jeres sidste år på Munkensdam starter nu. Hvis I vil være totalt velforberedt til de første moduler, hvor vi skal øve os på at sige, hvad vi har lavet i sommerferien, kan I træne gloserne i denne quizlet (forhåb
Repeter vejret og årstiderne via denne quizlet: Le temps et les saisons Medbring jeres hæfter/mapper.
Repeter gloserne om tøj og vinter i disse to quizletter. Tøj: Les vêtements Vinter: Le vocabulaire de l'hiver
Øv verbet "faire" i præsens via denne videoe: Verbe faire - Présent de l'indicatif - alain le
Omfang
Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Paris et ses monuments
Fokuspunkter:
Viden om Notre dame katedralens udseende og dens historie.
Kunne tale om indholdet af filmen "Le bossu de Notre dame" og kunne forklare baggrunden for, at Victor Hugo har skrevet romanen bag filmen.
Kunne tale om Paris' monumenter og deres rolle under OL 2024.
Materiale:
Film: Le Bossu de Notre dame
Gammel version af filmen: https://youtu.be/k0Z75WdkRLE?feature=shared
https://www.mesexercices.com/exercices/exercice-culture-2/exercice-culture-121592.php
https://www.topquizz.com/quiz/Le-Bossu-de-Notre-Dame-260594
https://www.liveworksheets.com/worksheet/fr/francais-langue-etrangere-fle/742735
Artikel:
https://www.1jour1actu.com/france/cest-quoi-notre-dame-de-paris
Artikel:
https://www.1jour1actu.com/france/notre-dame-de-paris-victime-dun-violent-incendie
Sang:
https://www.youtube.com/watch?v=bt0-BHdV-Ms&list=PLU5-6mn9YBf07fiZDblWm9a2RUOWdJB_t&index=6
https://parisjetaime.com/article/les-jeux-olympiques-paris-a1057
Paris:
https://www.youtube.com/watch?v=rW5J7O0GTz0
Supplerende materiale:
Filmen "Intouchables"
Traileren til denne film:
https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006211/notre-dame-i-flammer
Artikel:
https://actualitte.com/article/13739/archives/le-roman-de-victor-hugo-au-secours-de-notre-dame-de-paris
Supplerende fokuspunkter:
Repetition af passé composé
Kunne resumere en tekst
Repetere billedbeskrivelse
Indhold
Kernestof:
Vi genoptager emnet om Paris, byens monumenter og O.L. Husk jeres mappe da I får arbejdsark til emnet. Medbring også det ark med billeder af interesser, I lavede i fredags.
Vi laver en aflevering i timen. Hav blyant og viskelæder klar.
De sidste 7! personer skal lave aflevering. Derudover laver vi stationsarbejde om "Notre dame de Paris".
Afsnit
Medbring de ark I har til emnet Paris (Notre dame katedralen, ordforråd til filmen mm).
Medbring ALLE jeres ark om Paris og Notre dame. Lav øvelserne i de 3 vedhæftede links for at træne ordforråd og indhold i Le Bossu de Notre dame: Øvelser 1 Øvelse 2 Øvelse 3
Vi skal afslutte emnet "Paris et ses monuments". MEDBRING ALLE jeres papirer fra emnet. VI SKAL ISÆR BRUGE TEKSTEN "Notre dame de Paris victime d'un violent incendie", som I læste i tirsdags og teksten "Le roman de Victor Hugo au secours de Notre dam
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Eksamensemne: La vie en couple
Fokuspunkter:
- at kunne tale om parforhold: Normer og love i Frankrig, Maghreb og Danmark. Hvad folk vil gøre i kærlighedens navn. Problemer i parforhold. Symboler for kærlighed.
- at kunne tale om homoseksuelle forhold og deres vilkår i Maghreb, Frankrig og Danmark.
Materiale:
Statistikker om forelskelse og samlivsfomer, fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?", pp, 64-67 (3 sider, ligger under dokumenter: " La vie en couple, des sondages et comme d'habitude")
Kilde :
https://www.ipsos.com/sites/default/files/files-fr-fr/doc_associe/rapport_evolution_des_relations_caprice_des_dieux_ipsosdef.pdf
Video om homoseksualitet i Tunesien:
https://www.dailymotion.com/video/x7kvsj6
Film : L'été '85, + opgaver fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?, pp.100-104 (10 sider, øvelser mm. ligger under dokumenter "La vi en couple, l'été 85 " og "L'homosexualité au Maghreb et en Europe")
Artikel: "L'amour au Maghreb", fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?", pp.108-109 (4 sider, ligger under dokumenter)
Sange:
https://lyricstraining.com/fr/play/slimane/mon-amour/glzhbWmtHl#b7w
Claude Francois: "Comme d'habitude", tilhørende opgaver fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?", pp.69 (5 sider, ligger under dokumenter " La vie en couple, des sondages et comme d'habitude")
Gisele Pelicot-sagen:
https://www.lemonde.fr/comprendre-en-3-minutes/video/2024/09/07/affaire-des-viols-de-mazan-comment-dominique-pelicot-a-t-il-livre-sa-femme-a-des-inconnus-comprendre-en-trois-minutes_6305999_6176282.html (2 sider)
Supplerende materiale:
https://www.musixmatch.com/fr/paroles/Slimane/Mon-amour/traduction/anglais
Reality tv: https://youtu.be/_NCm9naVGuc?si=RFCvPlBc8sgo4vP2
Reklame til analyse:
https://www.youtube.com/watch?v=uFx_nlW4ubk
Love is blind France:
https://www.youtube.com/shorts/nd5OZHHO9XQ
Motiverne for at kolonisere:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Colonialisme
(ligger med gloser under dokumenter)
Indhold
Kernestof:
I SKAL MEDBRINGE JERES VÆRKTØJSKASSE. Det er jeres eneste hjælpemiddel. MEDBRING OGSÅ JERES SIDSTE DELPRØVE 2, da vi starter med at kigge på noget i den. Og jeres "Lav vie en couple"-kompendium.
Vi skal arbejde med sangen "Comme d'habitude", så husk jeres kompendier. Lektien er at træne passé composé på minlæring (findes i linket), som jeg lynhurtigt gennemgik i tirsdags. Det tager ca. 15 min. Minlæring
•Slimane - Mon Amour | Music Video, Song Lyrics and Karaoke
Lektien af at læse de 3 første sider af det vedhæftede dokument. Det er en DANSK tekst, som vi skal bruge til at sammenligne dansk og fransk kultur.
description
https://quizlet.com/811430362/la-culture-cest-quoi-les-relations-flash-cards/?new
Vi starter med at samle op på kulturrefleksionerne omkring "Comme d'habitude", "mon amour" og danske kærlighedssange. Læs sangteksten til "mon amour" i dette link: Slimane - traduction des paroles de Mon amour en Anglais | Musixmatch
I skal her til første modul efter ferien medbringe jeres "la vie en couple"-kompendier (det med kaffen og det med billeder af forskellige par) og jeres mappe med afleveringer (delprøve 1 om "La clé sur la porte" og delprøve 2 om "les téléphones")
MEDBRING JERES VÆRKTØJSKASSE. Jeg kommer over i klassen af starten af timen og sætter jer i gang. I skal lave skriftlige øvelser i timen.
Adjektiver: Minlæring
Studiepraktik: Nicklas, Malou, Luna, Magnus, Malte, Sidsel, Caroline W
Medbring Værkstøjskassen, så viser jeg jer, hvordan I kan bruge den til at forberede næste aflevering.
Vi skal lave aflevering uden hjælpemidler. Brug elevtiden på at:
Personlige pronominer
Hvis man ikke var der torsdag, skal man lave delprøve 1. Derudover starter vi med lidt mundtlighed og laver undervisningen til projekt "Vild med sprog" færdig.
Vi bruger lidt tid på at sætte hinanden ind i, hvad der foregår i undervisning og opsamling til projekt "Vild med sprog". Derudover skal vi videre med emnet "La vie en couple", så I skal medbringe jeres kompendier.
Vi starter modulet med at gennemgå de 4 spørgsmål til teksten "L'amour au Maghreb", så de skal være færdigbesvaret og medbringes.
HUSK JERES VÆRKSTØJSKASSE. DET ER ENESTE HJÆLPEMIDDEL. Læs desuden den vedhæftede tekst fra delprøve 1 som forberedelse. Delprøve 1, le goût du risque, tekst A.docx (jeg regner med, at vi bruger en time på at skrive og derefter når at afprøve lidt fl
description
Vi skal klargøre og afprøve derefter jeres "Vild med sprog" øvelser. LEKTIEN ER, at man har lagt ALT sit materiale til Vild med sprog ind i OneNote. Hvis man ikke var der tirsdag, skal man lave aflevering i timen.
Vi giver erfaringer videre fra første dag med Vild med sprog og arbejder derefter videre med emnet "L'homosexualité au Maghreb". Medbring jeres kompendium og afleveringsmappe. I får delprøve 2 tilbage.
Vi samler op på emnet om parforhold i Le Maghreb og skal derefter arbejde med reality-serien "Pour le meilleur et à l'aveugle".
Vi starter filmen kl.13.25, da den varer 1.37. De sidste par minutter er nok rulletekster.
MEDBRING ALLE kompendium-dele fra "La vie en couple". Vi skal arbejde med filmen "Été 85" og youtube-klippet om "Le meilleur et à l'aveugle". Der er to lektier som skal forberede jer på arbejdet. Det er begge dele repetition fra arbejdet med "Quatre
Afleveringen er uden hjælpemidler. Elevtiden bruges på at øve bøjningen af être (findes i Værktøjskassen s.12), faire (findes i Værktøjskassen s.14) 1.bøjningsverber (findes i Værktøjskassen s.11), dire (indsat herunder), pouvoir (indsat herunder)
dire= at sige
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Vild med sprog (Paris)
Projekt hvor eleverne i grupper skal videreformidle fransk til 9.klasseselever:
Faglige fokuspunkter:
- Kendskab til vigtige steder i Paris
- udtryk for aktiviteter man kan lave på stederne
- adjektiver der beskriver stederne
Finde på øvelser der træner gloser om Paris' steder, verber der vedrører aktiviteter og adjektiver, der kan beskrive stederne.
- udtale
- glosetræning
- bruge gloserne i øvelserne
- sætte tingene sammen i opsamlingsmodulet
Indhold
Kernestof:
Medbring Værkstøjskassen, så viser jeg jer, hvordan I kan bruge den til at forberede næste aflevering.
Vi skal lave aflevering uden hjælpemidler. Brug elevtiden på at:
Personlige pronominer
Hvis man ikke var der torsdag, skal man lave delprøve 1. Derudover starter vi med lidt mundtlighed og laver undervisningen til projekt "Vild med sprog" færdig.
Vi bruger lidt tid på at sætte hinanden ind i, hvad der foregår i undervisning og opsamling til projekt "Vild med sprog". Derudover skal vi videre med emnet "La vie en couple", så I skal medbringe jeres kompendier.
Vi starter modulet med at gennemgå de 4 spørgsmål til teksten "L'amour au Maghreb", så de skal være færdigbesvaret og medbringes.
HUSK JERES VÆRKSTØJSKASSE. DET ER ENESTE HJÆLPEMIDDEL. Læs desuden den vedhæftede tekst fra delprøve 1 som forberedelse. Delprøve 1, le goût du risque, tekst A.docx (jeg regner med, at vi bruger en time på at skrive og derefter når at afprøve lidt fl
description
Vi skal klargøre og afprøve derefter jeres "Vild med sprog" øvelser. LEKTIEN ER, at man har lagt ALT sit materiale til Vild med sprog ind i OneNote. Hvis man ikke var der tirsdag, skal man lave aflevering i timen.
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Les fêtes et la nourriture
Fokus på at kunne tale om traditioner og mad i relation til jul i Frankrig, Senegal, Québec og Danmark:
- Noël en France, fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?", pp.
-Noël au Québec, fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?", pp.
- Noel au Sénégal, fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?", pp.
- L'épiphanie, fra Tine Roost og Solveig Gustafsson: "La culture francophone, c'est ca?", pp.
Rollespil
Video om jul i Senegal:
https://www.youtube.com/watch?v=gOdBS-dt94o
Indhold
Kernestof:
Medbring jeres "La vie en couple"-kompendier, da vi skal øve os i at drage paralleller til de tekster, vi har læst. Lektien er at træne disse gloser, som I vil finde i den tekst, vi skal læse: Changer: méthode
Sénégal : un Noël Fraternel
Nöël au Sénégal.pdf
description
Lektien er at øve disse adverbier: Les adverbes
Sénégal kort.docx
description
Man skal lave de udleverede opgaver ("Noël au Québec" og "avoir + substantiv i fasteudtryk") for ikke at få fravær for modulet. Hvis man ikke fik udleveret opgaverne i fredags, kan man hente dem i mit dueslag. Arkene afleveres udfyldt i mit dueslag i
Lektien er at repetere julegloserne i denne quizlet: Noël en France Vi samlet også op på jeres arbejde om jul i Senegal og Québec, så I skal medbringe jeres tekster og Senegal og de øvelser, vi lavede om julemad i Frankrig sidste år (forbind billeder
Øv julegloserne i dette link: Le vocabulaire de Noël MEDBRING 1-2 gaver til maks 10 kr. ialt.
La fête des Rois.pdf
description
5 traditioner, der markerer helligtrekonger
Træn gloserne om La fête des rois: La fête des rois, så I sammen med Tine kan repetere dette emne/teksten, vi arbejdede med sidste år.
Lektien er at træne disse uregelmæssige verbers betydning og bøjning: Uregelmæssige verber Medbring Værktøjskassen så du kan støtte dig til den, hvis der er grammatik, som ikke sidder helt fast endnu.
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Eksamensemne: Les contes
Faglige mål:
- kunne resumere en tekst
- kunne tale om typiske eventyrtræk
- kunne lave en analyse af et eventyr ud fra aktantmodellen
- kunne fortælle om forskellen på afrikanske og europæiske eventyr
Tekster:
La belle au bois dormant (der er en smule forskel på filmen og teksten, I vælger selv, hvilken version I taler om):
https://www.youtube.com/watch?v=q_uVe5LlDB0
https://www.iletaitunehistoire.com/genres/contes-legendes/lire/la-belle-au-bois-dormant-biblidcon_022#histoire
(teksten ligger under dokumenter, 3 sider)
Les loup et les sept petits chevreaux:
https://www.youtube.com/watch?v=DqCmkQxBVfA
(+ teksten ligger under dokumenter, 6 sider)
Film + uddrag af manuskriptet: Kirikou et la sorcière (scene 1, 2, 6, 11, 14, ligger under dokumenter, 10 sider)
Grammatiske fokuspunkter:
- kunne genkende/forstå og bruge imparfait
- kunne genkende/forstå passé simple
- aspekt: hvornår bruger vi imparfait og hvornår passé composé/passé simple
Supplerende materiale:
- le sonneur de Notre Dame (film)
- le modèle actantiel:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Sch%C3%A9ma_actantiel
(ligger også under dokumenter)
- les traits typiques d'un conte de fée (ligger under dokumenter)
- Motiverne for at kolonisere:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Colonialisme
(ligger med gloser under dokumenter)
Ordforråd:
https://quizlet.com/dk/506510297/la-belle-au-bois-dormant-flash-cards/?funnelUUID=23ccd94e-c79a-418b-9dd4-b086947b30dd
Indhold
Kernestof:
Ja, det er lidt mærkeligt, at der ligger et modul lige efter terminsprøven. Jeg ved ikke, om det er med vilje. Men fordi jeg fik lov at få aflyst et modul, imens jeg var i Örebro, vil vi gå i minus, hvis dette modul skulle aflyses. Jeg prøver at gøre
Medbring jeres mappe med tekster om "La vie en couple" og "Les fêtes et la nourriture".
Vi skal arbejde med typiske eventyrtræk på fransk og øve os på at bruge aktantmodellen på fransk. Som lektie skal I træne udtrykkene i denne quizlet: La belle au bois dormant
Træn disse udtryk om eventyrtræk: Eventyr Les personnages dans les contes de fée Flashcards | Quizlet
I får terminsprøven tilbage i starten af modulet. Medbring desuden jeres mappe til emnet "Les contes et les contes de fée".
Filmen starter kl.14.30 i Nicolai bio. I kan gå fra undervisningen i 4.modul kl.14, så I kan sidde klar i biografen kl.14.20.
Lektien er at træne disse tre verber, som vi skal bruge i en mundtlig øvelse i starten af timen (de kan også trænes via quizletten i linket):
Brug elevtiden på at træne verberne:
Medbring alle jeres ark om eventyr (Les contes et les contes de fée).
Elevtiden bruges på at 1) genlæse tekst A, som I brugte i delprøve 1. 2) træne bøjningen af 1.bøjningsverberne via eksemplet "partager" (= at dele): je partage, tu partages, il partage, nous partageons, vous partagez, elles partagent. Kort tillægsfor
Lektien er at træne disse gloser om "Le loup et les sept chevreaux", Le loup et les petits chevreauxså vi kan lave et resumé af teksten, inden vi skal arbejde med og se første uddrag af "Kirikou et la sorcière"
Vi skal se hele Kirikou. Et par stykker mangler dog at lave delprøve 2!
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Eksamensemne: Une rencontre qui change tout
Kunne tale om hvordan mødet mellem to meget forskellige personer kan ændre deres liv eller have stor betydning for deres liv.
- kunne resume historien i "Intouchables" og kapitel 21 af "Le petit Prince"
- kunne præsentere Driss og Philippe
- kunne gengive hvad "apprivoiser" betyder for ræven, og hvordan prinsen tæmmer ræven
- kunne tale om relationen mellem de to hovedpersoner i historierne
Tekster:
Intouchables (film og udvalgte scener fra manuskriftet, I har manuskriptet som bog)
Antoine de Saint-Exupéry: Le petit prince, Folio Junior, kapitel 21 (4 sider, ligger under dokumenter)
Supplerende materiale:
"Le sonneur de Notre-dame" (film)
(mødet mellem Quasimodo og Esmeralda)
Motiverne for at kolonisere:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Colonialisme
(ligger med gloser under dokumenter)
Grammatik:
- genitiv
- relativpronominer
- futur simple (for dem der vil øve det)
Indhold
Kernestof:
Medbring jeres ark om Kirikou. Vi gennemgår øvelserne på arket. Træn desuden disse gloser, så I kan tale om indholdet i filmen: Kirikou
Medbring jeres ark om Kirikou. Vi øver et resumé af filmen. Der er mulighed for karaktersamtaler. De, som ikke var der onsdag, laver delprøve 1.
Øv gloserne i disse quizletter, så vi kan repetere emnet "La jeunesse". L'amour La jeunesse
TAG JERES "eksamenstekst" fra i går med (så ser vi, om jeg kan nå at tale med lidt flere grupper). Vi laver indledende øvelser til filmen Intouchables, læser et par scener og ser dem. Medbring jeres mappe til ark.
Lektien er, at I skal øve jer på at besvare spørgsmålene i introduktionsopgave C om Intouchables.
Lav og medbring de udleverede sider til de første 7 scener af Intouchables.
Husk at MEDBRINGE tallerken, bestik og glas. Program mm er vedhæftet:
Medbring jeres ark om Intouchables, bogen og jeres Værktøjskasse.
Vi skal færdiggøre arbejdet med Intouchables og bl.a. tale om, hvilken rolle emnet "Une rencontre qui change tout" spiller i filmen (JEG HAR ÆNDRET LOKALET, da skærmen ikke virkede i lokale 65 i går).
Vi skal samle op på Intouchables og læse en enkelt scene af Le petit prince. MEDBRING Intouchables og Værktøjskassen. I skal lave oversættelsen af nedenstående tekststykke færdigt på et stykke papir (ekstra glose: se X ud= avoir l'air X)
image.png
Vi laver en delprøve 1 om Intouchables. Du må bruge bogen/manuskriptet (le scénario), men ikke de øvelser vi har lavet om filmen. Til gengæld skal I bruge elevtiden på at genlæse de små resuméer, der indgå i øvelserne i Introduktionsopgave B, scene 2
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Delprøve 1, ny udgave 4
25-02-2026
Delprøve 2, ny udgave 4
01-03-2026
Ton conte de fée
08-03-2026
Delprøve 1, Intouchables
13-04-2026
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Les relations entre la Belgique et le Congo
Faglige mål:
- Kunne kommunikere om Belgien som nation: sprog, geografisk placering, typiske retter, kendte sportshold og musikere.
- Viden om europæiske landes argumenter for at kolonisere
- Kunne kommunikere om forholdene i Congo i kolonitiden og i dag specielt for métis-børn.
- Kunne forklare hvilket billede "Tintin au Congo" giver af Congo, og diskutere om tegneserien er racistisk.
Tekster:
Hervé: Tintin au Congo (uddrag ligger under dokumenter)
"Les métis au Congo", downloaded i 2017, (Udløbet link: https://www.micmag.be/l-infodessinee/l-infodessinee-les-metis-des-colonies), (ligger under dokumenter)
Video om les métis:
https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=Les+m%c3%a9tis+du+congo&mid=4B043AA13B8BCB65C9D94B043AA13B8BCB65C9D9&FORM=VIRE
Supplerende materiale:
Kalika Bro-jørgensen og Ida Buhl: "Belgien blev født som et splittet land";
Historienet.dk
(ligger under dokumenter)
Video om Belgiens kolonisering af Congo (vidéo):
https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=la+relation+entre+le+congo+et+la+belgique&mid=E1188BBD1A01C7B68F5EE1188BBD1A01C7B68F5E&FORM=VIRE
Tintin au Congo anklaget for racisme:
https://www.youtube.com/watch?v=8SNFrEJPJfA
Motiverne for at kolonisere:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Colonialisme
(ligger med gloser under dokumenter)
Indhold
Kernestof:
Hvis man ikke var til modulet i går, skal man have høretelefoner med, da man skal lave aflevering. Lektien for alle er at genlæse det vedhæftede uddrag af "Le petit prince" og besvare disse to spørgsmål:
Lektien er at læse den vedhæftede DANSKE artikel (2 sider), så I har lidt baggrundsviden om Belgien. Belgien født som splittet land.pdf Du skal kunne fortælle 3 ting, du ikke vidste i forvejen.
description
I får Intouchables-afleveringen tilbage.
Brug elevtiden på at genlæse teksten "Les métis des colonies". Les metis des colonies- kun tekst.docx og sætningerne på s.2 i dette dokument: Possessive pron_le roi Le_üopold et le Congo.docx Øv desuden bøjningen af "vouloir/être/aller" og det reflek
Hvis man ikke var der til modulet fredag, skal man lave aflevering (MEDBRING HØRETELEFONER). Alle skal medbringe "Tintin au Congo".
Medbring Værktøjskassen og tekst A "Les métis des colonies". Brug elevtiden på at genlæse tekst A. Les metis des colonies- kun tekst.docx
description
Vi skal i dag færdiggøre emnet om relationen mellem Belgien og Congo. Vi skal sidst i modulet vælge, hvilke emner vi vil opgive til eksamen og dermed bruge tid på at repetere i de sidste moduler. MEDBRING "Tintin au Congo". Træn disse gloser: Tintin
Texte: Hergé "Tintin au Congo"
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58694485141", "T": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58694485141", "H": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58694485141" }