Holdet 2Tyu (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Munkensdam Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Signe Juul Holdam
Hold 2024 Ty/Tyu (1Tyu, 2Tyu)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ab ins Deutsche
Titel 2 Liebeslieder
Titel 3 Kurzfilme
Titel 4 Der Krimi (eksamen)
Titel 5 Türkisch und Deutsch  (Eksamen)
Titel 6 Märchen  (Eksamen)
Titel 7 DDR - Die Innerdeutsche Grenze  (Eksamen)
Titel 8 Digitale hjælpemidler brugt i undervisningen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ab ins Deutsche

Et introduktionsforløb til tyskfaget med fokus på forskellige færdigheder, strategier og metoder.

Fokus i forløbet:
   - udtaleregler
   - kommunikations- og indlæringsstrategier
   - spørgeord
   - ordbogsopslag
   - at præsentere sig
   - verbalkongruens med fokus på svage verber samt sein og haben i præsens

Tekster:
Fuchs, Kate & Mathilde Finding (2016): "Ab ins Deutsche" (s. 1-10) i "Auf uns". Gyldendal. (faktatekster + sang)
Bourani, Andreas (2014) (musikvideo):
       - https://www.youtube.com/watch?v=k9EYjn5f_nE

I dette forløb er der læst ca. 10 sider (inkl. grammatik)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Liebeslieder


Et forløb fokus på kærlighed og det tilknyttede ordforråd. Vi har primært arbejdet med tyske kærlighedssange og en enkelt schweizisk.

Fokus i forløbet har særligt ligget på at træne mundtlighed, blandt andet i beskrivelsen af musikvideoerne, at styrke elevernes selvtillid i forhold til at tale tysk, samt at introducere eleverne til forskelligartet og til dels nyere tysk musik.  


Kernestof:
Die Prinzen, "Gabi und Klaus", 1991. https://genius.com/Die-prinzen-gabi-und-klaus-lyrics

Blumengarten "Tisch für zwei", 2023, https://genius.com/Blumengarten-tisch-fur-zwei-lyrics

Kummer "Bei Dir", 2019, https://genius.com/Kummer-bei-dir-lyrics

Ellice, "Angst >Liebe", 2023, https://genius.com/Ellice-angstliebe-lyrics

Von Wegen Lisbeth " Wenn du tanzt", 2016, https://genius.com/Von-wegen-lisbeth-wenn-du-tanzt-lyrics

Nina Chuba" Fata Morgana", 2024, https://genius.com/Nina-chuba-fata-morgana-lyrics

Faber "In Paris brennen Autos", 2017, https://genius.com/Faber-in-paris-brennen-autos-annotated

I dette forløb er der læst ca. 55 sider (inkl. grammatik)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kurzfilme

I dette forløb møder vi forskellige korte historier fortalt som kortfilm. Vi har øvet genfortælling af handlingsforløb, personkarakteristik og analyse.

Læringsmål:
• at blive motiveret via filmmediet i tyskundervisningen ved at imødekomme både de verbalt, auditivt og visuelt orienterede elever
• at se analytisk på filmmediet som formidler af den tysksprogede kultur
• at tale tysk med faste vendinger (mediefaglige)

Kernestof:

• Kinderspiel (Lars Kornhoff, 2010. 18 min.)
   https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/kinderspiel
• Amok (Christoph Baumann, 2011. 15 min.)
   https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/amok
• Spielzeugland (Jochen Alexander Freydank, 2007. 14 min.)
   https://learngerman.dw.com/de/03-spielzeugland-ein-film/a-68973473
• London liegt am Nordpol (Acim Wendel, 2009. 20 min.)
   http://filmcentralen.dk/grundskolen/film/london-ligger-pa-nordpolen


Supplerende Materiale:
Materiale:
Kompendium af Susan Pedersen og Josefine Gade 2023 med filmteori, begreber til filmanalyse og opgaver til filmene.

I dette forløb er der læst ca. 30 sider (inkl. grammatik)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kreativ opgave 12-05-2025
aflevering - referat af en Film 19-05-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Der Krimi (eksamen)

I forløbet har vi arbejdet med genren krimi, øvet tekstanalyse med udgangspunkt i denne og diskuteret de relevante genretræk. Ligeledes har vi trænet brug af den rigtige terminologi og gloser i forbindelse med emnet.

Analyserne har haft fokus sammenhængen på mellem forbrydelse, offer og gerningsmand, derunder en diskussion af hvilke forskellige motiver, der kan være, for at begå en forbrydelse.

- Når I er færdige med forløbet kan I identificere flere forskellige krimitræk og anvende de korrekte tyske gloser så I kan tale om emnet. I kan præsentere en tekst for hinanden (som I ville gøre til
eksamen) og i den forbindelse anvende de relevante gambitter.

Kernetekster:
Ferdinand von Schirach: "Anatomie" 2010 i Schuld, ved Uffe Hartvig Larsen, Tyskforlaget, 2013

Milena Moser, "Letzte Pizza" i Kurzum – Text und Sprache. af Homann, A., Wikkelsø P., E., 2005

Herman Bauer, "Mord im Hotel", 1989,  i „Dein Deutschland“ i-bog, ved Rikker Taber og Martin Zickert Graverhold, Systime, 2018

Ingrid Noll, Nasentropfen i „Dein Deutschland“ i-bog, ved Rikker Taber og Martin Zickert Graverhold, Systime, 2018

Film, Schuld: Anatomie (2017), Instruktør Hanno Salonnen,
https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=251808172230

Supplerende materiale:
Helle Egendal, Introduktion til Krimi, i Gattungen, 2017, https://gattungen.systime.dk

Reinhard Mey, "Der Mörder ist immer der Gärtner", 1971,
https://genius.com/Reinhard-mey-der-morder-ist-immer-der-gartner-lyricsing

Quizlet, "Krimi" - https://quizlet.com/567359257/krimi-flash-cards/?
funnelUUID=ed4bd394-c3f1-485f-98bf-2f3813f4ecd9

Omfang: ca. 45 sider (inkl. grammatik)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Türkisch und Deutsch (Eksamen)

Formålet med forløbet, har været at give eleverne et indblik i nogle af de sociale, historiske og kulturelle baggrunde der kan påvirke moderne tyskere, der har tyrkisk baggrund, samt at diskutere nogle af de udfordringer, der kan opstå på baggrund af dette.

Vi har i undervisningen kort arbejdet med efterkrigstidens Tyskland og med "Wirtschaftswunder", og hvorledes de mange gæstearbejdere kom fra Tyrkiet til Tyskland for at arbejde.

Fokus i undervisningen har særligt ligget på efterkommerne af disse gæstearbejdere og deres liv i Tyskland. Den følelse af en splittet identitet, som mange tyskere med tyrkisk baggrund kan have/giver udtryk for at have, har været centralt i diskussionerne om teksterne. Det være sig både i forhold til deres familier og det omgivende samfunds forventninger til dem.

Kernetekster:

Alev Tekinay, "Metin und Martin, Aufsatz eines türkischen Schülers" i Meine Zeit ved Agnete Bruun og Erik Wikkelsø Pedersen, Systime, (1993)

Nevfel Cumart, "Zwischen zwei Welten" i Hier ist meine Heimat:
Deutsch-türkisches Leben af Kirsten Blume og Mette Hermann,Tyskforlaget, (2013)

Nevfel Cumart, "Heimat I" og "Heimat II" i Hier ist meine Heimat:
Deutsch-türkisches Leben af Kirsten Blume og Mette Hermann,Tyskforlaget,( 2011), s. 44

Iris Alanyali, "Mir ist Heute so Türkisch zu mute" i Hier ist meine Heimat: Deutsch-türkisches Leben af Kirsten Blume og Mette Hermann, Tyskforlaget, (2011), s.26-29

Erdal Sezer  "Es wird immer etwas Fremdes Bleiben",  Hier ist meine Heimat: Deutsch-türkisches Leben af Kirsten Blume og Mette Hermann, Tyskforlaget, (2011),

Film: Yasemin Samdereli (instruktør), Alamnya, Wilkommen in Deutschland, 2011, https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000002559/almanya---velkommen-til-tyskland


Supplerende materiale:

"Was geht, Almanya" (Video), Fluter (2021), https://www.fluter.de/gastarbeiter-tuerkei-nachkommen-film

Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt, "Integrationstheorie" i Dein Deutschland- tysk fortsættegrundbog, Systime, (2013)

Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt, "Identitätstheorie"  i Dein Deutschland- tysk fortsættegrundbog, Systime, (2013)

Gerd Schneider og Christiane Toyka-Seid, "Wirtschaftswunder" fra  Das junge Politik-Lexikon von www.hanisauland.de, Bonn: Bundeszentrale für politische Bildung (2024)
https://www.bpb.de/kurz-knapp/lexika/das-junge-politik-
lexikon/321452/wirtschaftswunder/

Goethe Institut, "Gastarbeiter in Deutschland" fra https://www.goethe.de/resources/files/pdf130/didaktisierungsvorschlag_almanya_aufgaben1.pdf, s.5

Quizlet, "Türkisch und Deutsch", https://quizlet.com/dk/551481873/turkisch-und-deutsch-flash-cards/

I dette forløb er der læst ca. 50 sider (inkl. grammatik)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Märchen (Eksamen)

I forløbet har eleverne arbejdet med genren eventyr.

Med udgangspunkt i eventyrets genretræk, arbejdes med fire forskellige folkeeventyr alle indsamlet af brødrene Grimm, og eleverne har lært at genkende hvilke stilistiske virkemidler (eventyrtræk), der forbindes med denne genre. Ligeledes, har vi arbejdet med en af ZDF's eventyrfilm ""Das Märchen vom Frosch und der goldenen Kugel", en modernisering af "der Froschkönig".


Samtidig blev der også arbejdet med en emnebetonet udvidelse af ordforrådet. Formålet med forløbet er, at eleverne opnår indsigt med eventyr som genre, og bliver i stand til at fortolke litterære tysksprogede eventyr.

Kernetekster:
Brüder Grimm, „Rotkäppchen“, http://www.internetmaerchen.
de/maerchen/index.html

Brüder Grimm, „Frau Holle“, http://www.internet-maerchen.de/index1.html

Brüder Grimm, „Wassernixe“, http://gutenberg.spiegel.de/buch/-6248/185

Brüder Grimm, "Bremer Stadtmusikanten",
http://www.sagen.at/texte/maerchen/maerchen_deutschland/brueder_grimm/bremer
stadtmusikanten.html

ZDF Märchenfilm, "Das Märchen vom Frosch und der goldenen Kugel",  instruktør: Ngo The Chau, (2022)
https://www.zdf.de/kinder/maerchenperlen/das-maerchen-vom-frosch-und-der-goldenen-kugel-102.html

Helle Egendal, "Märchenmerkmale" i Gattunge (2017), s.61-63

Supplerende Materiale:

Omdigtning af Sara Pichireddu "Der Froschkönig, Kurz und Knapp", (2015) https://www.duda.news/wissen/der-froschkoenig-kurz-und-knapp/

Quizlet, "Märchen", https://quizlet.com/dk/519462591/marchen-flash-cards/?funnelUUID=708d040c-9df1-46ef-9400-fddaaca6f59b

I dette forløb er der læst ca. 45 sider (inkl. grammatik)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 DDR - Die Innerdeutsche Grenze (Eksamen)

Vi har i forløbet arbejdet med den indre tyske grænse mellem østtyskland og vesttyskland. Vi har kort gennemgået den historiske baggrund, for opdelingen af tyskland, samt hvilke forhold borgere i DDR levede under,  fra murens opførelse til murens fald.

Vi har i forløbet især fokuseret på, hvilke grunde der kunne være til, at folk valgte at flygte fra DDR til vesttyskland.

Kernetekster:
"DDR-Flüchtlinge erzählen: Ein Unternehmer", 1960  i G. Christensen og S. Rasmussen: Wie war’s? Ein Jahrhundert wird besichtigt; Gad 1997, s.128-130

Martin Ellerich, "Der Sprung in die Freiheit"  Westfälischen Nachrichte,  http://www.wn.de/Archiv/2009/05/1961-­‐Der-­‐Sprung-­‐in-­‐die-­‐Freiheit, 2009

Thomas Henseler og Susanne Buddenberg, Tunnel 57 - Eine Fluchtgeschichte als Comic, 2016, Christoph Links Verlag

Michael Bully Herbig (instr.), Ballon (Film), https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005273/flugten-fra-osttyskland,  2018

Susanne Fritschke, "Die Mauer ist gefallen, Eine kleine Geschichte der DDR", 2004, Hanser, s. 105 og s. 116-117


Supplerende materiale:

"Simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer",  https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo

Footage Berlin, "Mauerbau und Conrad Schumanns „Sprung in die Freiheit“ | Bernauer Straße 1961",  https://www.youtube.com/watch?v=4wf9D3f3ieE (uploadet 2024)

DW Deutsch, "Eingemauert! - Die innerdeutsche Grenze", https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k (2009)

WDR, "Der Mauerfall: Die friedliche Revolution in der DDR | neuneinhalb", https://www.youtube.com/watch?v=Tim1mrdHu2M,  (2024)

Die Grenze
https://www.zeitklicks.de/ddr/politik/die-beiden-deutschen-staaten/die-grenze

Der Bau der Mauer
https://www.zeitklicks.de/ddr/politik/die-aera-ulbricht/der-bau-der-mauer

Flucht aus der DDR
https://www.zeitklicks.de/ddr/das-system/weg-nur-wie/flucht-aus-der-ddr

Warum war Deutschland überhaupt geteilt?
https://www.zeitklicks.de/ddr/das-system/frag-doch-mal/warum-war-deutschland-ueberhaupt-geteilt/

DDR-Alltag
https://www.zeitklicks.de/ddr/alltag/leben-in-der-ddr/ddr-alltag

Die Stasi
https://www.zeitklicks.de/ddr/das-system/ueberwachung-und-unterdrueckung/die-stasi

Quizlet, die Innerdeutsche Grenze: https://quizlet.com/dk/1021134759/die-innerdeutsche-grenze-flash-cards/

I dette forløb er der læst ca. 45 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Digitale hjælpemidler brugt i undervisningen

Digitale Hjælpemidler brugt i undervisningen:

https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.minlaering.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer