Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Munkensdam Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Josefine Gade Elkjær
|
|
Hold
|
2024 Ty/Ty4 (1Ty4, 2Ty4)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Warum ist es wichtig, Deutsch zu lernen?
I dette korte forløb vil vi udforske, hvorfor det er vigtigt at lære tysk, og hvordan det kan gavne jer både personligt og professionelt. Vi vil dykke ned i forskellige aspekter af motivation for at lære tysk og se på, hvordan sproget kan åbne døre til spændende karrieremuligheder, jf. bekendtgørelsens krav om karrierelæring.
Omfang: 5 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Weihnachten
I dette korte forløb stiller vi skarpt på de tyske jule- og nytårstraditioner. Vi arbejder med centralt ordforråd og kigger på hvordan tyskerne typisk fejrer jul og nytår. Vi sammenligner også med danske traditioner.
Anvendt materiale:
Tanja Zech: Wie Deutschland Weihnachten feiert
Wochenspiegel live: Die 10 beliebtesten Traditionen zu Weihnachten in Deutschland
Videoer fra Deutsche Welle:
Auf dem Weihnachtsmarkt mit EINSHOCH6
Teures Weihnachtsfest mit EINSHOCH6
Traditionelles Weihnachtsfest mit EINSHOCH6
Silvester mit EINSHOCH6
Grammatik gennemgået i dette forløb:
- Bestemte og ubestemte artikler
Omfang: ca. 10 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kurzfilme auf Deutsch
Der arbejdes i dette forløb med tyske kortfilm samt filmanalyser deraf. Der arbejdes i enkelte tilfælde med selvvalgt differentiering i grupperne rød, gul og grøn. Eleverne vælger sig fra gang til gang/tekst til tekst ind på grupperne rød (få gloser og (næsten) ingen hjælp), gul (gloser og hjælp) eller grøn (mange gloser og hjælp).
Litteratur i dette forløb - uddrag af:
"Gattungen" Helle Egendal, Systime, 2019
Filmene i dette forløb forefindes online på
http://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/kortfilm-i-tysk#.VycBvzZJlaQ eller via mitCFU.
På Filmcentralen findes filmene i to udgaver med hhv. tyske og danske undertekster, alt afhængig af hvilken sværhedsgrad, eleverne indskriver sig på.
Læringsmål:
• at blive motiveret via filmmediet i tyskundervisningen ved at imødekomme både de verbalt, auditivt og visuelt orienterede elever
• at se analytisk på filmmediet som formidler af den tysksprogede kultur
• at tale tysk med faste vendinger (mediefaglige), som eleverne kender fra danskfaget og evt. mediefag
Film i dette forløb:
• Kinderspiel von http://filmcentralen.dk/grundskolen/film/borneleg (18 min)
• Amok von https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/amok (15 min)
• Spielzeugland von ARD 2009, https://learngerman.dw.com/de/03-spielzeugland-ein-film/a-68973473 (14 min)
• London liegt am Nordpol von http://filmcentralen.dk/grundskolen/film/london-ligger-pa-nordpolen (20 min)
• Die Wolfsbande von ARD 2021, https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?idnr=TV0000126322&rnd12=4 (15 min)
Som introduktion til emner i forløbet:
Podcast https://slowgerman.com/?s=deutsche+serien
Podcasthttps://slowgerman.com/?s=kinderrechte+in+deutschland
Podcast https://slowgerman.com/2019/12/31/sg-200-menschen-mit-behinderung/
Grammatik gennemgået i dette forløb:
- Artikler (fortsat)
- Substantivers køn
- Hjælpeverber
Omfang: ca. 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Unerfüllte Erwartungen
I dette forløb udforsker vi emnet "Unerfüllte Erwartungen”. Når vi læser, har vi en forventning til teksten og dens handling. I forløbet læser vi forskellige tekster, der udfordrer vores traditionelle opfattelser af, hvad der er forventet, og hvordan disse forventninger kan blive vendt på hovedet. Vi møder karakterer og situationer, hvor et 'plot twist' (eine überraschende Wendung) ændrer alt, hvilket betyder, at vores forventninger til teksterne enten bliver bekræftet eller afkræftet.
I forløbet undersøger vi genren Kurzgeschichte (novelle) nærmere. Vi har fokus på tekstanalyse – især Zusammenfassung og Personenbeschreibung.
Materiale:
- Otto F. Walter: Cornflakes (1977)
- Martin Suter: Ferienplanung (2005)
- Julia Franck: Streuselschnecke (2000)
- Paul Maar: Der Mann der nie zu spät kam (1986)
- Jan Ischke: Auf dem Eis (2020)
- Milena Moser: Letzte Pizza (1999)
- Pepe Danquart: Schwarzfahrer - Die Tirade der älteren Frau (1992) (Kurzfilm)
- Martin Suter: Lindner offline (2012)
Supplerende materiale:
- Heinrich C. Beran: Winteridylle (1936) (Bild)
Teori:
- Begriffskarte Kurzgeschichte og Merkmale der Kurzgeschichte (fra "Gattungen", Helle Egendal, Gyldendal 2017)
Grammatik gennemgået i dette forløb:
- Svage verber
- Ordstilling (Hoved- og ledsætninger)
- Personlige pronominer
- Modalverber
Omfang: 32 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ordbogsøvelser - Tilladte hjælpemidler til eksamen
Ordbøger er en uundværlig ressource, når man skal lære et fremmedsprog. Derfor har vi brugt to moduler på at lære at bruge dem rigtigt, og derved har eleverne fået specificeret, hvilke ordbøger de må og kan bruge til eksamen!
Tilladte hjælpemidler i tysk:
Både i den daglige undervisning og til eksamen er følgende hjælpemidler tilladte:
• Alt udleverede materiale, dvs. kompendier og bøger, herunder også e- og i-bøger, der er anvendt i undervisningen, fx - https://www.minlaering.dk/
• Ordbogen.com (og KUN den!)
Under ordbogen.com figurerer både den grønne ordbog, Dansk/tysk (Røde) og den Dansk/tysk (Store). Alle tre er tilladte.
• Et oversigtsark med basal grammatik
• Egne noter
Både i den daglige undervisning og til eksamen er følgende hjælpemidler IKKE tilladte – medmindre det specifikt er en del af opgavebeskrivelsen - er:
• Alt materiale, der IKKE står i holdets undervisningsbeskrivelse
• Google Translate
• GAI/Kunstig intelligens
• Interaktive programmer
• Andre folks arbejde
• Kommunikation med andre
Omfang: ca. 3 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Liebe (EKSAMEN)
I forløbet sætter vi fokus på temaet kærlighed og forhold mellem mennesker i forskellige afskygninger og former. Der arbejdes med forskellige genrer (noveller, digte og film) fra forskellige tider, hvorfor der er fokus på tekstpræsentation generelt og på perspektivering mellem tekster med samme emne.
Primære tekster:
1. Bosse: Liebe ist leise (2009)
2. Heinrich Heine: Ein Jüngling liebt ein Mädchen (1822)
3. Gabriele Wohnmann: Ein netter Kerl (1973)
4. Constantin van Lijnden: Nur du und ich (2017)
5. Heike Faller, Christine Meffert und Nicola Meier: Ein Date (2013)
6. Gudrun Pausewang: Ein rotes Kleid (1993)
7. Maria Schrader: Ich bin dein Mensch (2021) (film) fra https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006087/drommemanden
8. Jakob Hein: Goodbye, Sascha (2009) (brugt som eksamensøvelse)
Supplerende tekster:
9. Begriffskarte Kurzgeschichte aus Egendal, Gattungen, Gyldendal, 2017
10. Wie stellt man einen literarischen Text vor? aus Jensen et al., Deutsche Wunder, L&R, 2009
Læringsmål:
- at tale tysk med faste vendinger for at øve sig på tekstpræsentation med fokus på større fluency
- at opøve overblik med henblik på indholdsmæssig perspektivering teksterne imellem
Grammatik gennemgået i forløbet:
- Repetition af grammatik fra 1.g
- Stærke verber
- Præpositioner, der styrer akkusativ, dativ og akkusativ eller dativ
Omfang: ca. 45 sider (inkl. grammatik)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Der Krimi (EKSAMEN)
I dette forløb sætter vi fokus på en bestemt litterær genre, nemlig krimi. Vi arbejder med det typiske ordforråd i forbindelse med krimi, og vi læser forskellige typer af krimifortællinger, fx den klassiske detektivfortælling, den humoristiske krimi og femikrimien, hvor gernings'manden' er en kvinde.
Vigtige begreber: das Verbrechen, der Täter, das Opfer, das Motiv, der Tatort, die Waffe, der/die Verdächtige, der Zeuge/die Zeugin, die Gattung (Detektiverzählung, Thriller, sozialer Krimi, authentische, wirkliche Krimigeschichte, ganz offene Form, zufällige Lösung, humoristischer Krimi, Femikrimi). (https://quizlet.com/223751601/der-krimi-wortschatz-flash-cards/)
Tekster:
1. Hermann Bauer: Mord im Hotel (1989)
2. Tatort: Borowski und der brennende Mann (tv-serie, 2013)
3. Milena Moser: Mein fünfter Mord (1991)
4. Der Tatortreiniger: Nicht über mein Sofa (tv-serie, 2018)
5. Ernst W. Heine: Telefonseelsorge (1989)
6. Ingrid Noll: Nasentropfen (2005) (uddrag – læst som eksamensøvelse)
Supplerende tekster:
7. Der Krimi: Begriffskarte und Merkmale (fra Egendal, Gattungen, 2017)
8. Erik Christophersen: Der Krimi - Krimiformen (eine kurze Definition + die klassischen Krimiformen + moderne Tendenzen des Krimis) (fra Taber & Graverholt, Systime, 2017)
9. Wie stellt man einen literarischen Text vor? (fra Jensen et al., Deutsche Wunder, 2009)
10. Quizlet med krimi-begreber: https://quizlet.com/686653328/der-krimi-wortschatz-flash-cards/?funnelUUID=9a1265c8-91db-4a7e-b749-f0fec3a6640f
(De 8 elever fra 2.x har også set filmen "Anatomie", der bygger på Ferdinand von Schirachs novelle "Anatomie".)
Grammatik gennemgået i dette forløb:
- Genitiv
- Possessive pronominer
Omfang: ca. 45 sider (inkl. grammatik)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Die Nazizeit (EKSAMEN)
I dette forløb sætter vi fokus på en væsentlig periode i Tysklands historie: die Nazizeit (1933-1945). Fokus ligger på hvordan 'almindelige' tyskere oplevede at leve i 1930'erne-1940'erne herunder jødeforfølgelse, og især børns/unges oplevelser af nazitiden.
Tekster:
1. Tilde Michels: Freundschaftsringe (1986)
2. Christa Alten: Selektion (1963-65)
3. Das Parteiprogramm der NSDAP vom 25. Februar 1920
4. Adolf Hitler: Über Jugenderziehung (1939)
5. Baldur von Schirach: Unsre Fahne flattert uns voran (1933)
6. Dennis Gansel: Napola - Elite für den Führer (2005) (film)
7. Ernst Hiemer: Der Giftpilz (1938) (brugt som eksamensøvelse)
Supplerende materiale:
8. Zweiter Weltkrieg und Drittes Reich (http://www.br-online.de)
9. Über das Lied "Unsre Fahne flattert uns voran": https://neustadt-und-nationalsozialismus.uni-mainz.de/glossar/lied-vorw%C3%A4rts-vorw%C3%A4rts-1933
10. Kurzfilm: ”Spielzeugland” (14 minutter) https://www.youtube.com/watch?v=PwrySjp4J9Q (som vi også arbejdede med i 1.g i forløbet "Kurzfilme auf Deutsch)
Omfang: ca. 42 sider (inkl. grammatik)
Grammatik gennemgået i forløbet:
- Possessive pronominer (repetition)
- Sammensatte verber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Ekskursion til Flensborg
Et miniforløb om det dansk-tyske mindretal i grænseområdet. Forløbet indeholder en dagsekskursion til Flensborg og som et forløb med emnet Landekunde. Det opfylder dermed læreplanens krav herom.
Læringsmål:
- at opnå interkulturel kompetence, dvs. være i stand til at begå sig i interkuturelle sammenhænge, f.eks. blandt mennesker med en anden kulturel baggrund end elevernes egen.
- at arbejde med problematikker i lokalområdet, vi besøger til vores ekskursion
- at tale autentisk tysk med folk, der har tysk som modersmål
- at opnå viden om Nordtyskland som et forløb om Landeskunde.
Litteratur:
1. Uddrag fra bogen bogen ”Grænseland – krig og kulturmøde” af Mette Hermann et.al., Colombus 2014, 2.udg: Siderne 50-51 (historie), 78-80 og 88-91 (samfundsfag)
Supplerende materiale:
2. https://tyskland.um.dk/om-tyskland/uddannelse/det-tyske-uddannelsessystem
Omfang: ca. 8 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Deutsch und türkisch leben (EKSAMEN)
Forløbet ”Deutsch und türkisch leben” fokuserer på Tyskland som et multikulturelt samfund, herunder årsager, konsekvenser samt forskellige oplevelser af kulturmødet. Forløbet fokuserer på fordomme, identitet, integration og parallelsamfund. Teksterne i forløbet omhandler unge tyske tyrkere og behandler emner som identitetsdannelse, integration og kulturmøde.
Vi har i undervisningen kort arbejdet med efterkrigstidens Tyskland og med "Wirtschaftswunder", og hvorledes de mange gæstearbejdere kom fra Tyrkiet til Tyskland for at arbejde.
Fokus i undervisningen har særligt ligget på efterkommerne af disse gæstearbejdere og deres liv i Tyskland. Den følelse af en splittetidentitet, som mange tyskere med tyrkisk baggrund kan have/giver udtryk for at have, har været centralt i diskussionerne om teksterne - både i forhold til deres familier og det omgivende samfunds forventninger til dem.
Tekster:
1. AL-Gear: Integration + dertilhørende musikvideo (teksten er hentet fra www.rapgenius.com, 2012)
2. Nevfel Cumart: Zwei Welten, Über die Heimat I + II (alle trykt i Hier ist meine Heimat, 2010)
3. Erdal Sezer: Es wird immer etwas Fremdes bleiben (trykt i Hier ist meine Heimat, 2010)
4. Sören Götz: Erstmal ankommen (trykt i Wer bin ich. Sport und Identität, 2017)
5. Özlem Topcu: Eine Familie - Zwei Welten (uddrag) (trykt i Hier ist meine Heimat, 2010) (brugt som eksamensøvelse)
6. Yasemin Samdereli: Almanya - Willkommen in Deutschland (2011) (film)
Teori:
7. Integrationstheorie (en introduktion til emnet fra iBogen Dein Deutschland, 2017)
8. Identitätstheorie (en introduktion til emnet fra iBogen Dein Deutschland, 2017)
Supplerende tekster:
9. Wirtschaftswunder: https://www.bpb.de/kurz-knapp/lexika/das-junge-politik-lexikon/321452/wirtschaftswunder/
10. Gastarbeiter in Deutschland: https://www.goethe.de/resources/files/pdf130/didaktisierungsvorschlag_almanya_aufgaben1.pdf
Grammatiske emner i forløbet:
- Relative pronominer
Omfang: ca. 45 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Repetition
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64924428328",
"T": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64924428328",
"H": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64924428328"
}