Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Munkensdam Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Christen Isager Christensen
|
|
Hold
|
2025 3EN (3EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Vampire Litterature
Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i bogen "Distorted Mirrors, How to read stories about vampires, zombies and werewolves". Eleverne skal specifikt arbejde med vampyrens udvikling i litteraturen og derudover kigge på, hvad forskellige vampyrtekster siger om de samfund og den tid, hvori de er skrevet. Eleverne stifter først og fremmest bekendtskab med seks særlige kendetegn ved vampyrhistorier, og de skal undervejs i forløbet undersøge, hvordan de kommer til udtryk i de udvalgte vampyrtekster: the look, the bite, the infection, the vampire, the expert og the destruction.
Vi starter den historiske gennemgang ud med at arbejde med Dracula, der netop illustrerer fascinationen af det mystiske, monstrøse og okkulte, som fascinerede mange forfattere i starten af det 19. århundrede. Her kigger vi på, hvorledes Dracula netop kan illustrere nogle af de bekymringer, som mennesker havde i den victorianske æra i forhold til centrale temaer såsom kønsrollernes udvikling og seksuel afholdenhed. Vi læser også uddrag fra "I am Legend", som tilføjer et apokalyptisk element til vampyrgenren, hvilket kan illustrere den frygt for atomkrig, der herskede i midten af det 20. århundrede.
Afslutningsvis læser eleverne også et udvalgt kapitel fra Twilight for at kigge på den moderne vampyr. Hvor vampyren førhen havde været et frygtindgydende væsen, er vampyren i Twilight en hormonfyldt og diamantskinnende teenager, der kæmper en evig kamp med afholdenhed. Eleverne skal på baggrund af disse og andre vampyrtekster danne sig et overblik over, hvorledes de forskellige vampyrkendetegn har udviklet sig og endvidere undersøge, hvad de forskellige vampyrtekster siger, om de samfund hvori de er skrevet.
Materiale:
Peter Borberg: Darwin forklarer Draculas fascinationskraft (background article)
Vampires and vampire fiction (theory)
Bram Stoker: Dracula - from chapter 3 (excerpt from the novel)
Richard Matheson: I am Legend - from chapter 17 (excerpt from the novel)
Stephenie Meyer: Twilight - from chapter 13 "Confessions". (excerpt from the novel)
Matt Reeves: Let Me In (film)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Banned Books in the US.
Formål:
I dette forløb arbejder vi med et voksende fænomen i det amerikanske samfund, hvor skolebiblioteker er begyndt at fjerne "skadelige" bøger fra hylderne. Vi starter forløbet med at se en dokumentar fra DRTV, hvor Signe Molde under det sidste præsidentvalg rejser rundt i USA for at diskutere emnet "banned books in America". I forlængelse af dokumentaren tager vi en snak om, hvilke argumenter der bliver brugt i debatten for at fjerne bøgerne, og hvilke argumenter der bliver brugt for at beholde bøgerne.
Formålet med forløbet er derefter at dykke ned i nogle af de værker, som særligt har en tendens til at blive fjernet fra skolebiblioteker. Her skal eleverne først og fremmest læse værket "Heartstopper", hvor vi i en efterfølgende bogklub diskuterer, hvad der for mange amerikanere er problematisk ved en "graphic novel" som Heartstopper. Her faldt snakken primært på portrætteringen af LGBT+ tematikker i værket. Derudover skriver eleverne også et non-fiction essay om artiklen "The Dangerous Legal Strategy Coming for our books". Her stifter de bekendtskab med en berømt børnebog om 2 pingvinfædre, der adopterer en unge. bogens forfattere præsenterer i artiklen argumenter for, hvorfor det er vigtigt aldrig at fjerne bøger fra hylderne.
Afslutningsvis læses uddrag af forskellige tekster såsom "The Hate U Give" og "1984", der i deres fremstilling af racisme, vold og overvågning på hver deres måde har vakt røre i de amerikanske skolebestyrelser. Eleverne skal afslutningsvis i forløbet optage en lille mundtlig præsentation, hvor de forsvarer en selvvalgt bog.
Materiale:
Signe Molde: Præsidentvalg og pornobøger (DRTV).
Alice Oseman: Heartstopper volume 1 (graphic novel).
CBS Sunday Morning: The Fight over Banning Books (youtube video).
Justin Richardson: The Dangerous Legal Strategy Coming for Our Books (article)
Angie Thomas: The Hate U Give (chapter 1 excerpt from novel)
George Orwell: 1984 (chapter 3 excerpt from the novel)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs afsnittet "Verber, der følges af to-infinitiv, ing-form eller that-sætninger" på minlæring.dk (V.9). I finder afsnittet under BØGER, ENGRAM, VERBER.
-
Genlæs / skim afsnittet "Verber, der følges af to-infinitiv, ing-form eller that-sætninger" på minlæring.dk (V.9). I finder afsnittet under BØGER, ENGRAM, VERBER.
-
I sidste modul startede vi på et forløb kaldet "Banned Books in America", hvor vi som optakt så en udsendelse fra DRTV på 2 afsnit (Signe Molde på udebane: Præsidentvalg og pornobøger) Se gerne afsnit 1 og 2 hjemmefra, hvis du var i studiepraktik. DR
-
Forbered jer til grammatikopgaven ved at kigge på emnet "Verber" på minlæring.dk. Her er det særligt underemnerne "verbets tider", "udvidet tid", "aktiv / passiv" + "verber, der følges af to-infinitiv...".
-
Sørg for at have færdiglæst Heartstopper til vores bogklub :)
-
Writing a discussion..docx
-
The fight over banning books
-
Skriv lige lidt videre på jeres diskussion derhjemme (banned books in the US). Så hører vi lige et par eksempler på klassen. Writing a discussion..docx
-
Yonis og Sara: Forbered jer til grammatikopgaven ved at kigge på emnet "Verber" på minlæring.dk. Her er det særligt underemnerne "verbets tider", "udvidet tid" og "aktiv / passiv".
-
The Dangerous Legal Strategy Coming for Our Books.docx
-
Tips og tricks til skriftlig engelsk A.docx
-
Ingen lektier :)
-
Genlæs artiklen "The Dangerous Legal Strategy Coming for our Books". Find / understreg et par centrale citater som viser afsenderens primære synspunkter. The Dangerous Legal Strategy Coming for Our Books.docx
-
THUG, Angie Thomas, 2017.docx
-
The Hate U Give, 3EN.pptx
-
Opgave: Forsvar en vigtig bog
-
Færdiglæs uddraget fra "The Hate U Give" THUG, Angie Thomas, 2017.docx
-
Færdiggør opgaverne fra den vedhæftede power point om "The Hate U Give". The Hate U Give.pptx
-
HUSK at færdiggøre jeres lille lydoptagelse, hvor I forsvarer en selvvalgt bog. Send gerne lydoptagelsen til mig, så jeg kan nå at høre den inden modulet. Opgavebeskrivelse:
-
stx233-ENG-A-12122023_19725 (1).zip
-
Læs uddraget af George Orwells "1984". Eksamenstekst - B - 1984 Part 3, Chapter 3.pdf
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
The Elizabethan Era, Shakespeare and Macbeth.
Formål:
Eleverne starter forløbet med at lave elevoplæg med udgangspunkt i et særligt element af perioden The Elizabethan Era. Her introducerer eleverne hinanden for centrale bestanddele såsom "The Elizabethan Theatre", "The Divine Chain of Being", "Shakespeare's life" og "Shakespeare's plays".
I forlængelse af disse elevoplæg læses uddrag fra Shakespeares "Macbeth", som eleverne selv har valgt at læse. Formålet med læsningen er her at introducere eleverne for Shakespeares brug af karaktertyper, tematikker og sprogbrug. De introduceres her til "The Shakespearean Tragedy" og "The Tragic Hero". Vi læser centrale uddrag af akt 1 med fokus på karakteranalyse af heksene, Macbeth og Lady Macbeth. Eleverne arbejder eksempelvis med karakterernes syn på magt, ambition og overtro. I den forbindelse filmer eleverne et lille skuespil med udgangspunkt i den ikoniske scene, hvor heksene leverer deres berømte profeti.
Undervejs i forløbet kigger vi på, hvordan "The Great Chain of Being" kommer til udtryk i Macbeth. Derudover ser vi også et par scener fra filmen "Macbeth" af Justin Kurzel og snakker om, hvorfor Shakespeare stadig er relevant.
Materiale:
The Elizabethan Era: Shakespeare Presentations (background material)
Shakespeare: Macbeth (act 1, scene 1 page 1)
Shakespeare: Macbeth (act 1, scene 3 page 13-25)
Shakespeare: Macbeth (act 1, scene 5 page 31-33)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Shakespeare Presentations.pdf
-
Så går det løs med Shakespeare præsentationer. Sørg for at øve fremlæggelsen derhjemme, så I er helt klar til at præsentere på engelsk :) Når vi er færdige med fremlæggelserne laver vi en lille konkurrence med udgangspunkt i alle jeres spørgsmål. Hus
-
FICTION eksempeltekst.docx
-
NON-FICTION eksempeltekst.docx
-
Retteark (formativ evaluering og feedback).docx
-
Sørg for at læse EN af de to vedhæftede eksamenstekster rigtig godt igennem hjemmefra (FICTION eller NON-FICTION). I modulet her kommer I til at rette opgaver, der er skrevet over eksamensteksterne.
-
The Jam Maker (FICTION).pdf
-
Death by Civilization (NON-FICTION).pdf
-
Opgaveformuleringer til teksterne.docx
-
Ingen lektier.
-
Macbeth, PLOT + CHARACTER LIST.docx
-
Færdiglæs side 46-48 i det vedhæftede dokument. Færdiggør opgaverne på side 47 og 48 + upload jeres tanker til elevfeedback The Shakespearean tragedy.pdf
-
HINTS for reading Macbeth, Language, Characters, Elizabethan World Picture .docx
-
Shakespeare opfandt mange fantastiske ord. Tjek lige denne oversigt ud og udvælg et par ord, som I skal kunne forklare på engelsk for jeres sidekammerat i timen :) wordsinvented.html
-
Hvis man ikke var der i modulet, hvor vi lavede plancher over handlingen i Macbeth, skal man lige læse den vedhæftede gennemgang af handlingen hjemmefra. Macbeth, PLOT + CHARACTER LIST.docx
-
Where are we?Who are present?How is the mood? (give examples and describe it using adjectives)Why does Shakespeare open his play like this?What supernatural powers do the witches appear to have?What do we learn about the Elizabethan world picture?Com
-
Hvis man ikke var tilstede i modulet i onsdags, skal man lige læse det vedhæftede dokument, der giver hints til at læse sproget i Macbeth. HINTS for reading Macbeth, Language, Characters, Elizabethan World Picture .docx
-
Færdiglæs side 13-19 i Macbeth + besvar nedenstående spørgsmål:
-
HUSK at sende jeres skuespil til mig inden modulet. Vi starter modulet med at se videoerne, og I kan bl.a. glæde jer til at se Clara Elgaard som en meget ekspressiv Banquo og Kristoffer som en klam heks.
-
Read page 19-25 and answer the questions:
-
Act 1, scene 5, QUESTIONS (4).doc
-
Færdiggør jeres lydoptagelse med udgangspunkt i spørgsmålene på den sidste side i det vedhæftede dokument (TASK 2). I behøves ikke at besvare ALLE spørgsmålene, men I kan nøjes med at besvare de spørgsmål, som I finder mest interessante. HUSK at send
-
stx222_ENGA_17082022.zip
-
Lav et par sætninger hjemmefra med DO-omskrivning, der handler om jeres interesser. HUSK at vi bruger DO-omskrivning ved nægtende sætninger, spørgsmål og ved emfatisk brug (fremhævelse).
-
Læs om ordet "that" på minlæring.dk. Artiklen findes under engram > supplerende emne > that. I kan også blot søge på "that" i søgefunktionen.
-
Assignment 1 og 2.docx
-
maj 1 2024 template-17860 (2).docx
-
Bonus assignment..docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Ireland and "Small Things Like These".
Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i værklæsning af Clair Keegans lille roman "Small Things Like These". Som optakt til værklæsningen introduceres eleverne kort til Irlands nyere historie med et særligt fokus på omstændighederne omkring ”The Magdelene Laundries”, der netop er en central bestanddel af ”Small Things Like These”. Eleverne ser eksempelvis en lille video-dokumentar kaldet ” Children of Tuam” fra New York Times Documentaries, hvor vi hører historien bag disse institutioner og de ”faldne kvinder”, der arbejdede i institutionerne under trænge kår.
I den efterfølgende læsning af bogen skal eleverne særligt lægge mærke til hovedpersonen Bills udvikling, fremstillingen af miljøet i New Ross og selvfølgelig bogens budskaber i forhold til ”The Magdelene Laundries”. Efter værket var færdiglæst afholdte vi en lille bogklub, hvor eleverne anmeldte værket, delte deres favoritsider fra værket og afslutningsvis diskuterede værkets centrale tematikker. Her var vi særligt optaget af portrætteringen af Magdelene instituttet, den "faldne kvinde" Sarah og samfundets reaktion på hændelserne i instituttet. Afslutningsvis har eleverne også lavet en mundtlig eksamensøvelse, hvor de har optaget en eksamenspræsentation af romanen på 8 minutter som forberedelse til den mundtlige eksamen i engelsk.
Materiale:
John Crowley: Brooklyn (film).
Factfile 1: Irish History (Background Material).
The New York Times Documentaries: Children of Tuam (youtube-video)
Claire Keegan: Small Things Like These (novel).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#1
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70842665619",
"T": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70842665619",
"H": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70842665619"
}