Holdet 23eø (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Munkensdam Gymnasium
Fag og niveau Erhvervsøkonomi C
Lærer(e) Sofie Bjørn Rosenlund
Hold 2025 23eø (23eø)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forretningsmodel
Titel 2 Innovation
Titel 3 Regnskab
Titel 4 Organisation og ledelse
Titel 5 Omverden og strategi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forretningsmodel

Formål: At introducere eleverne til erhvervsøkonomifaget og virksomhedsdrift - med udgangspunkt i Business Model Canvas

Faglige mål:
-  demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
- redegøre for en virksomheds forretningsmodel samt nationale og internationale rammevilkår

Kernestof:
Virksomheden og dens omverden -  forretningsmodeller og rammevilkår

Begreber:
- Forretningsplanen - og forretningsmodellen
- Business Model Canvas
- Kundesegmentering
- Kundebehov
- Maslows Behovspyramide
- Værditilbuddet
- Nøgleressourcer og -aktiviteter
- Strategi
- SWOT - analysen
- Porters konkurrencestrategier
- Minervamodellen


Anvendt s. 5-18 samt s. 20-28 og s. 30-41 i Virksomhedens Verden

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 2 Innovation

Formål: At introducere eleverne til innovationsbegreber og innovationsprocesser - og at stifte bekendtskab med iværksætteri og opstart af en virksomhed med henblik på deltagelse i Business Innovation Games.

Faglige mål:
- undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed
- indgå i en faglig dialog og kunne diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger

Kernestof: (valgfri kernestof)
-Startup virksomheden - med deltagelse i entreprenørskabskonkurrencen Business Innovation Games

Begreber:
- Innovation og innovationsformer
- Radikal og inkrementel innovation
- Værdibegrebet
- Pain, job og value proposition
- 7 arketyper
- Innovationskompetencer
- Netværk
- Teamsamarbejde - Adizes teamledelse
- Tuckman's teamfaser
- Belbins teamroller
- Bæredygtighed (økonomisk, socialt, miljømæssigt)
- Ideudvikling og idevurdering


I dette forløb er eleverne desuden på virksomhedsbesøg hos Books & Beans i Kolding med fokus på BMC og innovationsformer.

I forløbet har vi brugt Innovationsgrundbogen C s. 10-18, 23-38 58-71 og 100-113
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 3 Regnskab

Formål: At kunne aflæse og opstille virksomhedsregnskaber og nøgletal

Faglige mål:
- anvende viden og kundskaber om en virksomheds økonomiske situation til at undersøge og diskutere virksomhedens bæredygtighed

Kernestof:
- årsrapporten, regnskabsanalyse

Begreber:
- Indtjeningsevne
- Likviditet
- Soliditet
- Årsrapporten og årsregnskabet
- Resultatopgørelse
- Balance
- Nøgletalsanalyse:
Afkastningsgrad
Soliditetsgrad
Likviditetsgrad
Overskudsgrad
- Afskrivninger (Lineær eller saldo)

Vi har brugt s. 87-108 i Virksomhedens Verden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Initiativ
  • IT
  • Regneark
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 4 Organisation og ledelse

Formål: At introducere tril forskellige organisations- og ledesesformer med henblik på at kunne undersøge og vurdere en virksomheds organisation og ledelse som et element af virksomhedsdriften.

Faglige mål:
- anvende viden og kundskaber om en virksomheds organisatoriske og ledelsesmæssige forhold til at undersøge og diskutere
virksomhedens interne forhold

Kernestof:
- organisationsstrukturer og ledelse

Begreber:
- Virksomhedsform
○ Privat, offentlig, selvejende
○ ApS, IS, A/S, PMV, Enkeltmand (CVR)
- Organisation
○ Mekanisk vs organisk organisation
○ Linje-Stabsorganisation (diagram)
○ Projektorganisation
○ Mintzbergs 5-dele
- Virksomhedskultur
○ Artefakter
○ Værdier og normer
○ Grundlæggende antagelser
- Ledelse
○ Ledelsens centrale opgaver
○ Motivation - Herzbergs to-faktor teori
○ X- og Y-teori om menneskesyn
○ Ledelsesformer - Autoritær, Demokratisk, Laissez Faire
○ Situationsbestemt ledelse
○ Adizes teamledelse


Sideløbende med den alminelige undervisning udvikler eleverne deres BIG projekter og arbejder herunder med ovenstående forhold for nyopstartede virksomheder og forholder sig til hvordan de ønsker at organiserer sig samt at lede deres medarbejdere.

Vi har anvendt s. 49-85 i Virksomhedens Verden undtaget afsnit om værdibaseret ledelse s. 80-81
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Omverden og strategi

Formål: At undersøge og vurdere virksomhedens eksterne forholds betydning for virksomhedsdriften samt at undersøge og vælge mellem forskellige strategiske muligheder for virksomheden med baggrund i analyser af interne og eksterne forhold.

Faglige mål:
- redegøre for en virksomheds forretningsmodel samt nationale og internationale rammevilkår
- indgå i en faglig dialog og kunne diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger
- diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger i fagligt samspil med andre fag
- anvende viden og kundskaber om en virksomheds konkurrenceforhold til at undersøge og diskutere virksomhedens marketing mix og strategiske muligheder

Kernestof:
Virksomheden og dens omverden:
- forretningsmodeller og rammevilkår
Strategi:
- konkurrenceforhold, positionering, valg af konkurrence- og vækststrategi

Begreber:
- PEST-analysen
- Porters Diamant
- Kritiske succesfaktorer
- Markeds- og kundeanalyse
- Købsadfærd og købsbehov
- Porters 5 forces
- SWOT-analysen
- Porters konkurrencestrategier
- Blue Ocean strategi
- Vækst strategi - Ansoffs vækstmatrice
- Marketingsmix - de 4-7 P'er
- Positionering
- PLC - kurven og BCG - modellen
- Prisfastsættelse
- Promotionsformer
- Markedsføring på de emotionelle markeder

Anvendt: s. 115-168 undtaget afsnit om oplevelsesøkonomi s. 150-151

Deltagelse og afslutning af Business Innovation Games. Forretningsplan og pitch i kvartfinale - og evt. semifinale samt finale.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer