Holdet 2ps1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Munkensdam Gymnasium
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Ann-Sophie Spaabæk Nebeling
Hold 2025 2ps1 (2ps1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fællesskaber
Titel 2 Opvækstens betydning
Titel 3 Unges udfordringer
Titel 4 Læring i en digitaliseret verden
Titel 5 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fællesskaber

Dette forløb har til formål at undersøge mennesket som socialt væsen og hvordan vi agerer i sociale kontekster. Vi vil undersøge menneskets sociale identitet og hvordan tilhørsforholdet til grupper påvirker individets adfærd. Vi vil derfor også undersøge, hvordan en gruppe defineres og hvilke konflikter, der kan opstå både inden og uden for gruppen, samt hvordan vi mennesker har tendens til at klassificere andre. Derudover vil vi undersøge hvordan vi påvirkes af autoriteter og hvordan vi kan påvirkes af andre til at udføre handlinger vi normalt ikke ville. I den forbindelse kigger vi på moralsk frakobling og om ondskab, herunder mobning, skyldes egenskaber i individet, i gruppen eller i systemet.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne
• Redegøre for klassiske socialpsykologiske eksperimenter (Aschs stregeksperiment, Sherifs Robbers Cave eksperiment, Milgrams lydighedseksperiment & Zimbardos fængselseksperiment).
• Bruge socialpsykologisk viden til at forklare gruppens og autoritetens betydning for individet og dennes ageren.
• Demonstrere et elementært kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden
• Reflektere over etiske udfordringer ved psykologiske eksperimenter.
• Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger

Kernestof:
• Social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
• Kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier
• Stereotyper, fordomme og diskrimination
• Perceptionens og tænkningens betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen
• Identitet og personlighed


Pensum:

Larsen, Ole S. Psykologiens Veje. 3. udgave. Aarhus: Systime, 2018.

• Hvad er en gruppe?
• Gruppepres og social kontrol
• Intergruppekonflikter
• Roller (uddrag)
• Autoritet og lydighed
• Moralsk frakobling
• Etiske retningslinjer

Ravn & Wolf: "Psykologi - Fra celle til selfie". 2017.

• Zimbardo og magt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvækstens betydning

Dette forløb har til formål at undersøge hvilken betydning individets opvækst har for resten af livet. Vi vil derfor undersøge hvad der kendetegner god omsorg. Hvad tilknytning og omsorg i barnets første leveår har af betydning for udviklingen af et individs identitet og voksenliv. I forbindelse med dette vil vi bl.a. kigge på daginstitutionens rolle og opdragelse. Derudover vil vi undersøge hvornår der er tale om omsorgssvigt, samt hvordan man kan blive mønsterbryder på trods af en belastet barndom.

Som led i forløbet har eleverne været til foredrag med psykolog og profileringsekspert Florence McLean. Foredraget havde, blandt andet, fokus på opvækstens betydning for udviklingen af seriemordere, samt viser eleverne hvordan psykologifaget kan bruges i praksis (karriererlæring).


Læringsmål:

Eleverne skal kunne…
• redegøre for centrale udviklingspsykologiske teorier og undersøgelser.
• vurdere kvaliteten af interaktion og relation (eller mangel på samme) mellem barn og omsorgsperson.
• diskutere barndommens betydning for den livslange udvikling.

Kernestof:

• Menneskets udvikling, herunder betydningen af arv, miljø, køn og kultur
• Tilknytning, sårbarhed og resiliens
• Perceptionens og tænkningens betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen
• Identitet og personlighed
• Individuelle forskelle i livsstil og håndteringen af udfordringer, herunder stress og coping

Supplerende stof:
• Videnskabelige og metodiske forhold

Pensum:

Hauge, Lene & Mogens Brørup: "Gyldendals Psykologihåndbog":
• 53-57: Donald W. Winnicott

Jensen, Charlotte Tieka & Katrine Quorning: "Undersøgelser i psykologi" (ibog):
• p176: Påvirker din tilknytningsstil dine kærlighedsforhold?

Larsen, Ole Schultz: "Psykologiens veje" (3. udgave):
• Daniel Stern
• John Bowlby og Mary Ainsworth
• Omsorgssvigt
• Børns reaktioner på omsorgssvigt
• Risiko og resiliens
• Daginstitutionen

Larsen, Ole Schultz: "Psykologiens veje" (ibog):
• p5052: Erik H. Erikson (uddrag)
• p5497: Erik Erikson

Supplerende materiale:

• "Tilknytningsteorien: Preben, Tobias & Marie" (cases)
• "Lene og Tanja" (case)
• Harlows aber: https://www.youtube.com/watch?v=-Qi7txH1KzY (YouTube klip)
• Høj, Lars: ”Er du mors lille dreng” (TV2-dokumentar)
• "Sådan overlever du en lortebarndom" (DR-dokumentar)
• "Eksperimentet med vores børn" (TV2-dokumentar, afsnit 1)
• "Forældrenes skilsmisse rammer helt små børn" (artikel, uddrag)
• "Unge får mén af forældrenes konflikter efter skilsmisse" (artikel, uddrag)
• "Mød dit urmenneske" (TV-udsendelse, afsnit 2, uddrag)


Omfang: ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Unges udfordringer

I forløbet undersøger vi, hvad det vil sige at være ung i dag, hvilke udfordringer unge stilles overfor og hvorfor så mange mistrives. Vi undersøger bl.a., hvilken betydning venner og uddannelse har for unges identitet, hvordan personligheden hænger sammen med unges evne til at klare sig godt i en præstationskultur, hvorfor  et stigende antal unge rammes af stress, samt hvilken betydning sociale medier og teknologi har for stress blandt unge? Vi går i dybden med stress  og undersøger, hvilke indre og ydre faktorer der spiller ind i forhold til stress, samt hvilke copingstrategier der kan anvendes for at mindske stresstilstanden.

Forløbet berører følgende dele af fagets kernestof:

Socialpsykologi:
- Social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
- Kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier

Udviklingspsykologi:
- Tilknytning, sårbarhed og resiliens

Kognition og læring:
- Perceptionens og tænkningens betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen

Personlighed og identitet:
- Identitet og personlighed
- Individuelle forskelle i livsstil og håndteringen af udfordringer, herunder stress og coping

Pensum:
Larsen, Ole Schultz: "Psykologiens veje" (fysisk bog, 3. udgave)
• Personlighedspsykologi + The Big Five (s. 309-311)
• Ungdom og senmodernitet (s. 321-323)
• En flodbølge af muligheder (s. 323-324)
• Tvangen til at vælge (s. 325-326)
• Akut og kronisk stress (s. 440-442)
• Stress – et samspil mellem ydre og indre faktorer (s. 442-449)
• Coping (s. 455-457)

Riisager, Magnus: ”Psyk C” (2021):
• Giddens og Gergens identitetsdannelse (s. 147-148, 150-151)
• Identitetsskabelse og sociale medier (s. 155-157)
• Ensomhed (s. 184-185)

Ravn & Wolf: "Psykologi - Fra celle til selfie". 2017.
• Erikson: Livslang identitetsskabelse (s. 33-39)

Supplerende materiale:
• ”Limbo – når sabbatår er fucked” (TV-udsendelse, afsnit 1)
• "SKAM" (Tv-udsendelse, sæson 1, afsnit 1)
• Personlighedstest (The Big Five)
• ”Min indre kode” (dokumentar)
• "Presset Ungdom" (TV2, dokumentar, afsnit 1). 2023.
• "Ensomhed blandt unge". VIVE.dk (https://www.vive.dk/da/udgivelser/ensomhed-blandt-unge-4vl8o0ox/)



Omfang: ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Læring i en digitaliseret verden

Forløbsbeskrivelse: "Læring i en digitaliseret verden"

I dette forløb undersøger vi opmærksomhedens og teknologiens betydning for læring. Vi undersøger videns- og undervisningsformer, motivationsprocesser og så kigger vi nærmere på forskellige læringsteorier. Vi arbejder med hukommelsen og dens opbygning samt dennes betydning for indlæring. Til sidst har forløbet fokus på den digitaliserede verden og den indflydelse teknologien har på elevernes evne til at lære.

Læringsmål: Eleverne skal kunne
• Vurdere opmærksomhed, perception og motivations betydning for indlæring.
• Redegøre for, hvordan hukommelsen er opbygget og hvordan den kan optimeres.
• Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder til at undersøge disse problemstillinger.
• Demonstrere viden om teknologiens betydning for indlæring.


Forløbet dækker følgende kernestof for psykologi C

Kognition og læring:
• Psykologiske, sociale, digitale og kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse
• Perceptionens og tænkningens betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen

Socialpsykologi
• Social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
• Kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier
• Stereotyper, fordomme og diskrimination


Pensum:

Larsen, Ole Schultz. "Psykologiens Veje". (3. udgave). 2017.
• Social indlæringsteori (s. 149-152)
• Social-kognitiv læringsteori (s. 152-154)
• De første kognitive psykologer (s. 167-172)
• Opmærksomhed (s. 176-179)
• Rosenthal-effekten + stereotyper (s. 185-188)
• Hukommelse (s. 189-199)
• Tænkningens udvikling (s. 205)

Riisager, Magnus: ”Psyk C” (2021):
• Læring i den moderne digitaliserede verden (s. 124-127)
• Eksperiment om indflydelse af switchtasking på læring (s. 116)

Søgaard, Ulla. "Psykologi: Aktuelle teorier og nyere forskning". 2013.
• Martin Seligmans kognitive indlæringsteori (s. 93-104)

Supplerende materiale:
• Div. hukommelses- og perceptionstests
• Andersen, Frans Ørsted. "Selvbestemmelse giver elever lyst til at lære". Videnskab.dk, 07.12.2017.
• Henriksen, Lars & Morten Mikkelsen. ”Udenadslære fylder for lidt i skolen”. Kristeligt Dagblad, 10.08.2015.
• Larsen, Line Kjærgaard. "Professor: Vi lærer mere sammen med andre". DR.dk, 23.09.2015.
• Mikkelsen, Morten. ”Lærere glemmer at arbejde med elevernes hukommelse”. Kristeligt Dagblad, 23.10.2011.
• Klingsey, Mette. ”Drengene larmer ikke mere end pigerne – men det tror læreren”. Information, 12.01.2011.
• Flott, Søren. ”Skru ned for karaktererne – og op for feedbacken”. Skive Folkeblad 17.10.2020.
• "Pisk eller gulerod", (TV2 dokumentar, afsnit 1 + 2). 2017.


Omfang: cirka 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer