Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Munkensdam Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk C
|
|
Lærer(e)
|
Susan Pedersen
|
|
Hold
|
2025 23ty (23ty)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Tilladte hjælpemidler - gælder hele året
Tilladte hjælpemidler, tysk
Både i den daglige undervisning og til eksamen er følgende hjælpemidler tilladte:
• Alt udleverede materiale, dvs. kompendier og bøger, herunder også e- og i-bøger, der er anvendt i undervisningen.
• Ordbogen.com (og KUN den!)
Under ordbogen.com figurerer både den grønne ordbog, Dansk/tysk (Røde) og den Dansk/tysk (Store). Alle tre er tilladte.
• Et oversigtsark med basal grammatik
• Egne noter
Både i den daglige undervisning og til eksamen er følgende hjælpemidler IKKE tilladte – medmindre det specifikt er en del af opgavebeskrivelsen - er:
• Alt materiale, der IKKE står i holdets undervisningsbeskrivelse
• Google Translate
• GAI/Kunstig intelligens
• Interaktive programmer
• Andre folks arbejde
• Kommunikation med andre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
45 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Thema 1 Ab ins Deutsche
Et introduktionsforløb til tyskfaget i gymnasiet med fokus på forskellige færdigheder, strategier og metoder.
Fokus i forløbet
• Opstart for eleverne, der skal lære hinanden at kende
• Ordbogsopslag og brug af ordbogen.com
• Tysk fonologi - det tyske alfabet og tyske udtaleregler
• Kommunikations- og læringsstrategier
• Tyske spørgeord
• Hvordan arbejder man med tyske tekster
• De tyske tal
Tekster
Uddrag af Fuchs, Kate & Mathilde Finding (2016): "Ab ins Deutsche" (s. 1-10) i "Auf uns". Gyldendal.
Uddrag af Mette Hermann (2018) ”Los geht’s” Gyldendal
Supplerende materiale
Bourani, Andreas (2014) (musikvideo): https://www.youtube.com/watch?v=k9EYjn5f_nE (06.08.25)
Grammatik
Der er fulgt op på undervisningen i almen sprogforståelse (AP) med følgende grammatiske emner:
- Syntaktisk analyse
- Ordklasser
- Kasus og artikler
I forløbet er der sammenlagt læst ca. 16 sider.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Thema 2, Reisen
Omfang: ca. 30 sider inkl. grammatik.
Fokus i undervisningen har været
At komme godt i gang med at tale tysk om fagligt indhold vha.
- Genfortælling af en tekst (multimodalt) på tysk – resume
- Integreret grammatik
- Billedbeskrivelse
Litteratur
Lied und Text: Buddy ”Ab in den Süden“. Video und Text. https://www.youtube.com/watch?v=5kVTLl2fDcs (3:25 Minuten)
Film: „Tschick af Fatih Akin (2016) 94 minutter.
Podcast: https://slowgerman.com/2008/12/08/slow-german-039-urlaub/ med tekst i PDF
Bild: „Abschied mit Hamburg“, Otto Dix (1921)
Kurzgeschichte: Martin Suter „Ferienplanung“ (2005) 2 sider. Fra „Los geht’s! – Text og grammatik“ af Mette Hermann, Gyldendal 2018.
Kurzgeschichte: Milena Moser, ”Mein 9. Mord“ (2006) 4,2 sider. Fra Milena Moser „Gebrochene Herzen oder Mein erster bis elfter Mord“, Blanvalet 2006.
Læringsmål
Træning af elevernes mundtlige sprogfærdighed med fokus på sproglig korrekthed og flydende sprogproduktion.
Træning af lærings- og læsestrategier i forbindelse med læsning af tyske tekster.
Grammatiske fokuspunkter
- Verbets bøjning (repetition)
- Sætningsanalyse (repetition)
- Bestemte artikler (repetition)
- Ordstilling i hoved og ledsætninger
- Præpositioner
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Thema 3, Märchen
Læsningen af tyske folkeeventyr opfylder læreplanens krav om læsning af ældre tysk litteratur.
Tyskerne dokumenterede som de første folkeeventyrene med brødrene Grimms indsamling og udgivelse af Kinder- und Hausmärchen og eleverne kan forholde sig til de historier, de kender fra barndommen, samtidigt med at Danmark selv har rod i eventyrets verden med H.C. Andersen. Dermed bliver forløbet en periodelæsning, der giver et billede af fælles, europæisk kultur.
Læringsmål
• at arbejde med kendt materiale på en ny måde, for derigennem at blive fortrolig med at tale tysk og præsentere resultater af tekstanalytisk arbejde.
• at se analytisk på eventyrgenren som formidler af den ældre, tysksprogede kultur
• at tale tysk med faste vendinger (litteraturanalytiske og genrekoblede), som eleverne kender fra danskfaget og evt. historie
(Tekster før 1945)
Litteratur
Primærlitteratur
Fra internettet læses
- ”Aschenputtel” i en kort version fra [url]https://kurzemaerchen.de/maerchen/fuer-kinder/aschenputtel/[url]
- ”Die drei Federn – leichte Version“ von https://www.ndr.de/fernsehen/barrierefreie_angebote/leichte_sprache/Die-3-Federn,dreifedernleichtesprache100.html
- ”Rotkäppchen”af brødrene Grimm fra https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/rotkaeppchen
samt oplæsning https://www.youtube.com/watch?v=m0I5tK7H3Lw
- ”Prinzessin Mäusehaut” af brødrene Grimm fra https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/prinzessin_maeusehaut
Vorlesen: https://www.youtube.com/watch?v=5txFgqDsWOI
- "Dornröschen" fra https://www.ardmediathek.de/video/maerchen-in-der-ard/dornroeschen/das-erste/Y3JpZDovL3N3ci5kZS9hZXgvbzE5NTQ3Mjg?isChildContent
Sekundærlitteratur
- Kompendium om den eventyrlige genre, oversat og udarbejdet af Susan Pedersen fra www.eventyranalyse.dk og med tekst og øvelser fra Helle Egendal "Gattungen", Gyldendal 2017, s. 61-76, samt egne produktioner
- Podcast (med tekst som PDF) om brødrene Grimm https://slowgerman.com/2016/04/04/sg-118-die-gebrueder-grimm/
Fokus
- Eventyret som genre (Hvad er genretræk)
- Begreber inden for eventyr.
- Aktantmodellen
Grammatik gennemgået i dette forløb
- Personlige pronominer
- Possessive pronominer
- De regelmæssige verbers personendelser
I forløbet er der læst ca. 40 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Thema 4, Ballon
Omfang: ca. 35 sider inkl. grammatik.
Fokus i undervisningen har været
At komme godt i gang med at tale tysk om fagligt indhold vha.
- Genfortælling af en tekst (multimodalt) på tysk – resume
- Integreret grammatik
- Tysk historie
Litteratur
Spielfilm „Ballon“ af Michael Herbig (2018) 125 minutters længde
Baggrundsmateriale på tysk
• Referat von dem Film von https://filmisch.online/lehrerinnen/filme/ballon
• „Innerhalb der Grenzen - Die DDR und die BRD“ von [url]chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://filmcentralen.dk/files/uv-pdf/2021-04/ballon_didaktisierung_vor_dem_film.pdf [/url]
• „Wie kam es zur Mauer ?“ von www.hanisauland.de/spezial/mauerfall-2009/mauerfall-2009-kapitel-2.html
Text „Frau Zwilling erzählt“ Textauszug von ”Berliner Leben” von Elke Meierjohan, Gyldendal 2012
Læringsmål
Træning af elevernes mundtlige sprogfærdighed med fokus på sproglig korrekthed og flydende sprogproduktion.
Træning af lærings- og læsestrategier i forbindelse med læsning af tyske tekster.
Grammatiske fokuspunkter
- Verbets bøjning (repetition)
- Sætningsanalyse (repetition)
- Bestemte artikler (repetition)
- Ordstilling i hoved og ledsætninger
- Præpositioner
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Thema 5: Mehr als Liebe
Forløbet er en tematisk læsning med fokus på kærlighed.
Der arbejdes med forskellige genrer fra forskellige tider og der er derfor fokus på tekstpræsentation generelt og på perspektivering mellem tekster med samme emne i særdeleshed
Læringsmål
at tale tysk med faste vendinger for at øve sig på tekstpræsentation med fokus på større fluency
at opøve overblik med henblik på indholdsmæssig perspektivering teksterne imellem
Litteratur
Primærlitteratur
Bosse „Liebe ist leise” (2009)
Constantin van Lijnden: Nur du und ich (2017)
Film: „Ich bin dein Mensch“ (2021) fra https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006087/drommemanden
Grammatik gennemgået i dette forløb
- Modalverber
- Ordstilling i hoved- og ledsætninger (Repetition)
- Præpositioner
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70844000833",
"T": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70844000833",
"H": "/lectio/207/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70844000833"
}