Holdet 2022 DA u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Julie Skov Nikolajsen
Hold 2022 DA u (1u DA, 2u DA, 3u DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Noveller (grundforløb 1.g)
Titel 2 1. Argumentation og retorik (sprog)
Titel 3 2. "Find Holger Danske" (Værk 1)
Titel 4 3. Billedanalyse
Titel 5 4. Køn og seksualitet
Titel 6 5. DHO - Det moderne gennembrud + Ibsen (Værk 2)
Titel 7 6. Nye Balancer - hvem er normal? (Værk 3)
Titel 8 7. Avis og medier (medier)
Titel 9 8. Hvem er lyset for? (litteraturhistorie)
Titel 10 9. Dokumentar + "Naturens Uorden" (værk 4)
Titel 11 10. Kommunikation og Sproghandlinger (sprog)
Titel 12 11. "Noget om Vitus" + Remediering (Værk 5)
Titel 13 12. Metodeforløb /tematisk fokus: overgange
Titel 14 13. Ny og gammel norsk, Skam og Holberg (sprog)
Titel 15 14. Romantikken + H.C.A. eventyrsamling (værk 6)
Titel 16 Tilladte hjælpemidler, skr dansk
Titel 17 Akademisk skrivning + repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Noveller (grundforløb 1.g)

NOVELLE-forløb
Analytiske fokuspunkter:
- person- og miljøkarakteristik
- tematikker
- komposition (primært ydre)
- fortæller, fortælleteknik, fremstillingsformer og synsvinkel

LÆRINGSMÅL
- Træning af ovenstående elementære tekstanalyseredskaber.
- Skriftlig, kreativ synsvinkelopgave som afrunding på romanlæsningen (her inddrages retorisk pentagram)
- Sammenlignende analyse af roman og film: fokus på ligheder og forskelle/adaptationer.

MATERIALE - noveller:
'Film' af Helle Helle
'William' af Jan Sonnergaard
'Bulbjerg' af Naja Marie Aidt
'Naadsensbrød' af Henrik Pontoppidan

Kompendium:
- Øvelse i genrebestemmelse (Faglige Forbindelsers. s. 52-53)
- Model til analyse af prosa (Faglige Forbindelser s.174-175)
- Om person- og miljøkarakteristik (Begreb om dansk s. 49-55m)
- Om tekstens komposition og plotting (Begreb om dansk  s. 31-34)
- Om fremstillingsformer, kompositionstyper, ydre og indre komposition (Faglige forbindelser i dansk side 100-102)
- Om fortælleteknik (Begreb om dansk  s. 35-37, 40-43 + Litteraturens veje s. 494-495)

FAGLIGE MÅL:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtlig og skriftligt
– beherske skriftsproget og grundlæggende elementer i analysen
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster

KERNESTOF:
...
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
"William" - fortsættelsen 26-08-2022
William - opgave fra modulet 30-08-2022
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 1. Argumentation og retorik (sprog)

2. Argumentation og retorik
- I forløbet skal du lære om argumentation og retorik, der bruges i vores kommunikation og forståelse af
vores verdensbillede.
- Du skal have et begrebsapparat og redskaber til at undersøge tekster med henblik på argumentation og
retoriske virkemidler.
- Du skal opnå en forståelse for samspillet mellem argumentation og retorik og en fornemmelse for, hvad
der kræves af den gode tale og debatindlæg.
- Det praktiske arbejde med øvelser, og at du selv skriver og holder en tale med refleksion over indhold og
retoriske virkemidler, skal støtte dig i din kommunikation og argumentation og i forbindelse med
tekstanalyser.

Materialer
- Ole S. Larsens ”Håndbog til dansk” ca. s. 46-48, s. 123-126 og s.147-167
- video (link på modul): Greta Thunberg full speech at UN Climate Change COP24 Conference
- video (link på modul): Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla 2020 - Danske Taler
- video: Retorik og argumentation - retoriske virkemidler v/ Søren Vrist Christensen
- video: Sofie Lindes takketale ved modtagelsen af Årets Danske Tale 2020 på dansketaler.dk
- Begreber til argumentation.docx

Indhold
- Stil og tone s. 147-149
- Om retorik, talegenrer (Den informative, politiske eller lejlighedsvise tale) s. 150-151
- Det retoriske pentagram s. 151-153
- Disposition s. 154
- Appelformer (etos, logos, patos) s. 154-156
- Den udvidede argumentationsmodel (påstand, belæg, hjemmel, styrkemarkør, rygdækning, gendrivelse)
s. 157-161
- Argumenttyper (årsag, tegn, klassifikation, generalisering, sammenligning, autoritet, det moderne/ny,
motivation (flere typer) s. 161-165
- Fejltyper og argumentkneb, ordvalgsargumenter s. 165-167
- Stilfigurer (særligt gentagelse, anafor, trikolon, antitese, retorisk spørgsmål) s. 123-126

Metode/arbejdsformer
- Par og gruppearbejde
- Skriftlig opgave

Evalueringer/produktkrav
- Debatindlæg (læserbrev)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2. "Find Holger Danske" (Værk 1)

Litteratur: ”Find Holger Danske” (Værk)

Formål
- I dette forløb analyseres Maja Lee Langvads værk ”Find Holger Danske” mhp. at styrke jeres forståelse af
analyse og genre.

Indhold
- De enkelte teksters genre undersøges, og hvad betegnelsen ”readymade” dækker over.
- Teksternes fokus på danskhed og adoption undersøges.

Metode/arbejdsformer
- refleksionsskrivning
- gruppearbejde
- fælles opsamling
- diskussion

PRIMÆRTEKSTER
- Maja Lee Langvad: ”Find Holger Danske” (2006)
- https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=I4YMVFubKqY

TEROI
Uddrag fra ”Håndbog til dansk” (analyseark)

CENTRALE BEGREBER
Konceptkunst
Readymade
Danskhed og identitet
Autobiografisk

Evaluering / SKRIFTLIGT
- Analyserende artikel om identitet og danskhed


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. Billedanalyse

Billedanalyse:

Formål
- I dette forløb skal du lære at analysere og kunne tolke billeder – billeder forstået bredt som malerier, fotos,
reklamer o.lign.
- Du skal metodisk kunne analysere, hvor brugen af et fælles sprog (fagtermer) og den grundige analyse
bruges til tolkning.
Indhold
- Efter forløbet skal du kunne analysere og tolke billeder/malerier og kunne indsætte dem i en kommunikativ
sammenhæng. Hvad vil afsender med billedet/maleriet, og hvilken indvirkning har det på modtageren.

Metode/arbejdsformer
- Lærestyret
- Gruppearbejde
- Fremlæggelser

Materialer
- Krøyer: Sommerdag ved Skagens Sønderstrand. 1884
- Edvard Hopper: "Nighthawks". 1943
- Coca-cola-reklame. 1978
- Poul Ancher Bech: "Interiør". 1977
- Jeff Wall: "Insomnia". 1994

- Håndbog til dansk s. 240-253 (billedanalyse) og s. 288-281 (analysemodel)

Evalueringer/produktkrav:
- Fremlæggelse af en analyse
- Billedanalyse bruges løbende i faget
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4. Køn og seksualitet

Køn og seksualitet i litteratur, sprog og medier (tematisk forløb)
Formål:
Forløbet har fokus på analyse og refleksion.

Indhold:
Noveller, romanuddrag, digte og videoer, der belyser biologisk og socialt/performativt køn, seksualitet, normer og normalitet, binær tænkning, heteronormativitet, dobbeltblik m.m. Hvad er natur og hvad er kultur? Hvordan skaber vi virkeligheden gennem sproghandlinger og kulturelle normer?

Materiale:
Helle Juhl Lassen: "Fuck normen : et tema i ny litteratur", 2016. (s. 28-32 + 42-43 + 45-47 + 61-78 + 52-56)
Naja Marie Aidt "Den blomstrende have", fra novellesamlingen Vandmærket, 1993
Niviaq Koneliussen Homo Sapienne - uddrag kap 14 (gengivet i bogen Fuck Normen)
Kampsang af Mette Moestrup: "Min kittel er for kort", 2012 (i Fuck Normen)
DR-TV: "Hvilket køn er du?": Nina prøver at være Drag King (fem små udsendelser med Nina Rask)
Youtube-video: Judith Butler: Your Behavior Creates Your Gender | Big Think

Metode/arbejdsformer
- Par og gruppearbejde
- Refleksionsskrivning
- fælles opsamling / diskussion
- Skriftlig opgave

Evalueringer/produktkrav
Analyserende artikel (fra eksamenssæt): "Fiktive fremstillinger af mennesker, der falder udenfor normen"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5. DHO - Det moderne gennembrud + Ibsen (Værk 2)

DHO - Det moderne gennembrud

I slutningen af 1.g udarbejdes en flerfaglig opgave i dansk og historie. Som optakt til dansk-historieopgaven gennemføres et obligatorisk forløb i samspil med historie med vægt på fordybelse i et historisk emne samt elevernes udtryksfærdigheder og relevante metoder i fagene. I forløbet skal indgå et grundlæggende overblik over centrale historiske og litteraturhistoriske udviklingslinjer i Danmark.

Forløbet har et omfang på minimum 10 timer i hvert fag. Som en del af forløbet indgår fordybelsestid.

I dansk-historieforløbet har danskfaget særligt fokus på:
– tekstlæsning i en historisk sammenhæng
– faglig formidling
– danskfagets identitet og metode.

Som en del af dansk-historieopgaven indgår en mundtlig evaluering af den afleverede opgave. Eleven præsenterer her sin opgavekonklusion samt overvejelser om valg af materiale, arbejdsproces og metodiske forskelle og ligheder mellem fagene. Der gives en samlet fremadrettet evaluering af opgaven og den mundtlige præstation.

TEORI:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk - Litteraturhistorie, 2022, s. 171-195 (udleveret som pdf)
DRTV: "1800-tallet på vrangen: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner 1864-1880"
DRTV: "1800-tallet på vrangen: Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral, 1880-1890"
PPT: Det moderne gennembrud (holdets dokumenter)
PPT: Det folkelige gennembrud (holdets dokumenter)


ANALYSETEKSTER:
Henrik Ibsen: "Et dukkehjem" (1879) (VÆRK 2)
CFU - Tv-drama: Et dukkehjem, DRK, 1974

Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (Novellesamlingen: Fra Hytterne, 1887)
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag – En idyl" (Novellesamlingen Muldskud, 1900)
Georg Brandes første forelæsning i 1871 - Indledning til Hovedstrømninger i det 19de århundredes litteratur.pdf 
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 6. Nye Balancer - hvem er normal? (Værk 3)

Nye Balancer - Hvem er normal? (De seneste fem års litteratur)

INDHOLD
Caspar Erics nyeste bog: Nye Balancer - handicapdigte fra 2023. Vi kigger på digtanalysen via Begrebskort til dansk samt Crip-teori og de begreber, der knytter sig til normkritik.

ARBEJDSFORMER:
Fokus på refleksionsskrivning, gruppefremlæggelser og fælles-noter. Derudover trænes eleverne i at vælge deres egen vej ind i digtet. Hvert afsnit/kapitel i digtsamlingen er analyseret ud fra et fokus:
FALDET - semantiske felter
LIGE AT GÅ - stilistik
DE SIDDENDE - omverden og Crip-teori
CRAWL - langdigt, lyrik i nyere tid m.m.

WORKSHOP i kreativ skrivning:
Eleverne deltager ved et Poetry Slam Show og oplever digte, der er beregnet på performance og konkurrence. Derefter en workshop med poeterne, hvor eleverne øver sig i at skrive deres eget slam. Workshoppen munder ud i en battle, hvor dem, der har lyst, kan performe deres digt.

BEGREBER:
- Tematikker: stigmatisering, Impairment, Disability, Normkritik, Kropsfænomenologi, dikotomi, socialkonstruktivisme m.fl. (Fuck Normen)
- Tendenser: readymade, konceptkunst, intertekstualitet, autofiktion, eksperimenterende realisme, hybridgenre, råt og direkte sprog (Litteraturhistorien - på langs og på tværs)
- Caspar Erics skrivestil og inspirationskilder: konfrontationsmodernisme (1960'erne), kortprosa og bekendelseslitteratur (1970'erne)

MATERIALE:

ANALYSETEKST:
Caspar Eric: Nye Balancer - handicapdigte (2023)

TEORI:
forfatterweb.dk - Caspar Eric
Emilie Harsder Rasmussen, Sara Maria Brygger: Begrebskort til dansk, Systime 2023
Helle Juhl Lassen: Fuck Normen, s. 1-11 + 86-96, Dansklærerforeningen 2016
Uddrag fra Litteraturhistorien - på langs og på tværs, ibog Systime 2023 (se uddrag på modulerne)

PERSPEKTIVERING:
Uddrag fra Caspar Eric: Nike (2015) i Fuck Normen (s. 86-96)
Jan Sonnergaard: Frels de raske, skyd en syg (2000)

SKRIFTLIGT:
Introduktion til den debatterende artikel og træning på minlaering.dk
Debatterende artikel - Undskyld vi er her
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 7. Avis og medier (medier)

Avis og merdier

I forløbet skal du stifte bekendtskab med den klassiske avisjournalistik, herunder nyhedstyper, nyhedskriterier, stofområder og ydre komposition samt forskellen på fakta- og fiktionskoder.
Der fokuseres på avisjournalistik, som den kommer til udtryk i især portrætartikler, nyhedsartikler og opinion.
Forløbet afrundes med en introduktion til manipulerede nyheder (nyheds-satire, fake news og clickbaits) og en drøftelse af de sociale mediers indflydelse på nyhedsformidlingen i dag.

TEORI:
Avisjournalistik (Håndbog til dansk).pdf - Kapitel "5. Medier" i Håndbog til dansk, Systime
PPT - Aviser, stofområder og nyhedskriterier
Debatterende artikel på minlaering.dk

SKRIFTLIGT:
Debatterende artikel - Krænkende navne og betegnelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 8. Hvem er lyset for? (litteraturhistorie)

Litteraturhistorisk forløb med fokus på, hvorfor vi går i skole og vigtigheden af uddannelse - både for os, men også set i et litteraturhistorisk perspektiv.

Forløbet "Hvem er lyset for?" har overordnet et litterært perspektiv, og giver et litteraturhistorisk overblik, men indeholder også en række sproglige elementer knyttet til det analytiske arbejde med tekster. I forløbet indgår tekster fra centrale litteraturhistoriske perioder (oplysningstiden, romantikken, det moderne gennembrud, folkelig realisme og socialrealisme samt tidlig modernisme), og en række kanonforfattere er inddraget i forløbet.

Forløbet baserer sig på: Olsen, Aasbjerg Pedersen & Ruby Tolstrup, Dansk i Tiden, Systime, 2021

Vi afsluttede forløbet med en debatterende artikel om kanonforfattere i gymnasiet.

PRIMÆRTEKSTER
-Andersen, H.C., Danmark, mit fædreland, (1850) URL:  https://ugle.dk/i_danmark_er_jeg_foedt_1.html
-Bang, Herman, Foran Alteret, novelle, (1880)
-Grundtvig, N-F.S., Er Lyset for de lærde blot? (1839)  https://ugle.dk/er_lyset_for_de_laerde_blot.html
- Holberg, Ludvig, Erasmus Montanus (1724) uddrag (akt 2, scene 2 og 3): Holbergskrifter.dk:  http://holbergsskrifter.dk/holberg-public/view?docId=skuespill%2FErasmus%2FErasmus_mod.page&toc.depth=1&brand=&chunk.id=act2&toc.id=act2
- Ibsen, Henrik, Et dukkehjem, uddrag fra Akt III, (1879).  https://www.ibsen.uio.no/DRVIT_Du%7CDuht.xhtml
- Jensen, Johs, V., "Paa Memphis Station" (1907)  
- Kristensen, Tom, "Nat i Berlin" (1927)
- Nexø, Martin Andersen, "Lønningsdag", novelle (1900)
- Oehlenschläger, Adam, Fædrelandssang (1823) - forkortet udgave.

TEORI
Minlæring (skuespil) om klassisk komedie og undertekst - minlaering.dk
Minlæring - Traditionelle digte
-Kjær-Hansen, a.B. ,Kennebo, P. & Bertelsen, T.S. (2023), Litteraturhistorien - på langs og på tværs, om: Oplysningstid, Det moderne gennembrud, Forfatteren Herman Bang, Folkelig realisme og socialrealisme, Forfatteren Tom Kristensen, Forfatteren Johannes V. Jensen.
- Litteraturens Veje, om: nationalromantik
-Håndbog i Dansk om: Transaktionsanalyse, Analysevejledning til lyrik, romaner, noveller og kortprosa

SKRIFTLIGT
Debatterende artikel - kanonforfattere
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 9. Dokumentar + "Naturens Uorden" (værk 4)

Medieforløb med fokus på dokumentarfilmen som iscenesat virkelighedsfremstilling.

Forløbets formål er, at du opnår viden om og færdigheder i at analysere filmiske virkemidler i forskellige typer af tv-dokumentar og dokumentarfilm. Du får viden om og kan analysere eksempler indenfor dokumentarens undergenrer.

FORLØB og ARBEJDSFORMER:
Forløbet blev indledt med en introduktion til dokumentarfilmen og dens genre. Eleverne arbejdede de følgende to moduler i grupper. Med udgangspunkt i klip fra hver deres dokumentarfilm analyserede grupperne dokumentarfilmenes undergenrer og basale filmiske virkemidler.  

Herefter analyserede vi med udgangspunkt i et autentisk eksamensspørgsmål et uddrag af DR's dokumentar "Svømmestjerner - under overfladen". Vores analyse havde fokus på filmens brug af fakta- og fiktionskoder, herunder personfremstillingens troværdighed.

Vi så Christian Sønderby Jepsens "Naturens uorden" (Værk 4), og eleverne blev opdelt i grupper med hvert deres analytiske fokuspunkt. Fokus var på komposition, filmiske virkemidler, fakta- og fiktionskoder samt genre.

Forløbet afsluttedes med, at eleverne skrev en analyserende artikel om "Naturens uorden".

CENTRALE BEGREBER:
- Dokumentarfilmens undergenrer (den dybdeborende, observerende, deltagende, performative, refleksive, poetiske og dramatiserede dokumentar)
- Basale filmiske virkemidler
- Fakta- og fiktionskoder  
- Autenticitetsmarkører

PRIMÆRTEKSTER:
- Christian Sønderby Jepsens "Naturens uorden" (2015)
- Filmklip fra dr.dk: "Limbo - når sabbatår er fucked" (2019). "Ung, nøgen og udstillet" (2016). "Drengene på kanten" (2015). "Historien bag historien: De perfekte piger" (2015). "Prinsesser fra blokken" (2016). "Svømmestjerner - under overfladen" (2019)
- Filmklip fra filmcentralen.dk: "Eskimo Diva" (2015). "En fremmed flytter ind" (2019)

TEORI
- Granild, Dorte & Wolfhagen, Mette: Dox - forløb i medier, s. 9-13
- Larsen, O.S. (2024). Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier, uddrag af kapitlet: "Dokumentarfilm og Mockumentary" og "Filmiske virkemidler"


SKRIFTLIGT
Fokus på en god tragtindledning - Minlæring, introduktion til den gode indledning, video - minlaering.dk
Debatterenede artikel - 100 procent virkelighed?
Analyserende artikel - Naturens Uorden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 10. Kommunikation og Sproghandlinger (sprog)

Kommunikation og Sproghandlinger (pragmatik)

Når man ikke bliver afbrudt (taler, holder oplæg eller debatindlæg i dagspressen) er det nemmere at fremføre og underbygge sit argument, men i den daglige samtale er der andre faktorer på spil. Vi læser "Håndbog til dansk" kap. 4.12 Kommunikationsanalyse og kommer derved igennem samtaleanalysen/pragmatikkens centrale discipliner:

- Turtagning (principper for, hvordan samtaler glider)
- Sproghandlinger (hvordan vi får ting til at ske gennem sproget)
- Samarbejdsprincippet
- Det underforståede
- Høflighedsprincippet
- Facework
- Transaktionsanalyse (repetition)

Vi analyserer dels autentiske samtaler fra tv og reality, dels litterære og fiktive eksempler på samtaler, der fungerer, men mest samtaler, der går galt.


TEORI:
"Håndbog til dansk" kap. 4.12 Kommunikationsanalyse
Minlaering.dk (Kommunikation på sociale medier: facework og sproghandlinger)

SKRIFTLIGT
Autentisk eksamensopgave: Analyserende artikel - Alt det vi deler

Til den analyserende artikel anvendes begreber knyttet til kampagnefilm:
"Kampagnefilm er en genre med en klar intention: Ved hjælp af sine virkemidler ønsker kampagnefilmen at påvirke sin målgruppe. En god huskeregel er, at påvirkningen handler om de to H'er: holdninger og handlinger. Filmen prøver enten at ændre målgruppens holdning til et bestemt emne eller at ændre målgruppens adfærd." (citat: Studienet.dk)

- Kommercielle og ikke-kommercielle kampagnefilm
- Case
- AIDA-modellen
-  Fremdrift: Setup og pay off
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - naturens uorden 25-04-2024
Analyserende artikel - Alt det vi deler 23-05-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 11. "Noget om Vitus" + Remediering (Værk 5)

Vi arbejder med Sigurd Hartkorn Plaetners roman: "Noget om Vitus". Vi undersøger de litterære virkemidler (opsamling på tidligere forløb, fortællersynsvinkel, og så har vi fokus på romanens tematik).
Dernæst undersøger vi DR3 remedieringen "Noget om Emma". Serien er baseret på Sigurd Hartkorn Plaetners bog 'Noget om Vitus', der siden også blev til en podcast under titlen 'Noget om Emma'. Den har hører vi en episode af for at holde den op imod TV-serien. Hvilken type remediering er podcasten, og hvilken er TV-serien.
Vi skal desuden prøve kræfter med den reflekterende artikel, som I introduceres til via minlaering.dk. I skal nu skrive en reflekterende artikel, der undersøger remedieringen af romanen.

Økokritik og diskursanalyse
I forbindelse med Unesco-ugen i uge 38, som sætter fokus på fremtidsfærdigheder og forestillinger om fremtiden, læser vi forfatter Kaspar Colling Nielsens cli-fi og økokritiske novelle ”En advarsel til fremtidige generationer” i antologien Klimahistorier, Politikens Forlag 2022.
Vi kigger på genren økokritik og anvender begreberne fra diskursanalysen på novellen.

Diskursanalysen forsøger vi dernæst at anvende på romanen: Hvordan kan vi se på "Noget om Vitus" med diskursanalysen?
GRUPPEARBEJDE: Vælg selv et tema / et bestemt tankesæt i romanen og svar på spørgsmålene.
• hvad er nodalpunktet?
• hvilke ord knyttes sammen i ækvivalenskæden?
• hvilke konnotationer er knyttet til disse ord?
• hvilke ord fungerer som flydende betegnere?
• hvilke andre virkemidler anvendes for at understrege diskursen? (sproglige og stilistiske)
• hvilke antagonismepar optræder i det diskursive felt?
• Placer romanen / temaet i Norman Faircloughs tredimensionelle model. Hvilken påvirkning har teksten på den diskursive og den sociale praksis?


Efterfølgende kigger vi på danskfagets metoder og læsninger via børnebogen "Totte rydder op" + tilhørende læsninger. Vi anvender nu de selv samme metoder på romanen "Noget om Vitus":
- En nykritisk læsning
- En strukturalistisk læsning
- En psykoanalytisk læsning
- En feministisk eller queer læsning
- En ideologikritisk læsning


AFLEVERINGER og øvelser:
Øvelser på minlaering.dk i refleksion og den reflekterende artikel
Kreativ skriveøvelse: Sarah og monopolet - dilemmaer fra "Noget om Vitus"
Reflekterende artikel om remedieringen af "Noget om Vitus"


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende artikel, Øvelse 1-4 26-08-2024
Reflekterende artikel, Øvelse 5-10 02-09-2024
Argumentation vs. refleksion - øvelse 11-12 09-09-2024
Reflekterende artikel - Remediering 02-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 12. Metodeforløb /tematisk fokus: overgange

I forløbet arbejder vi med tekster, som tematiserer "overgange" på forskellig vis. Vi arbejder med litterær metode, dvs. historisk læsning, psykoanalytisk læsning, nykritisk læsning m.fl.. Formålet med forløbet er at præsentere eleverne for udvalgte tekster, som kredser om samme emne, nemlig menneskets udvikling fra barn til voksen og overgang som litterært motiv. Forløbet dækker også over et metodisk fokus, hvor vi har læst Blixens "Ringen" ud fra en psykoanalytisk, intertekstuel (folkeeventyr/syndefaldsmyte), feministisk, og marxistisk vinkel for at understrege, at tekster kan læses med forskellig vinkel.

Folkevise: Germand Gladensvend (folkevisen set fra et psykoanalytisk synspunkt, folkevisens særtræk)
Martin A. Hansen: Paradisæbler (1953) - med fokus på kristen eksistentialisme
Karen Blixen: Ringen (1958) - forskellige læsevinkler, Blixen som historiefortæller.

Dernæst fokuserer vi på konfrontationsmodernisme med Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset" efterfulgt af Peter Seebergs absurde novelle om "Patienten" og inspirationen hertil "Mens vi venter på Godot" af Samuel Beckett. Slutteligt kigger vi på Helle Helle, som arbejder med modernismen med udgangspunkt i minimalismens tomme pladser. Efter hver tekstlæsning samler vi op og kigger tilbage på de foregående tekster for at finde forskelle og ligheder.

Skriftligt arbejde:
Som optakt til analysen af naturdigte har vi kigget på Steen Steensen Blicher: "Ouverture" (Det er hvidt herude) 1838 sat overfor B.S. Ingemann: I sne står urt og busk i skjul (1831) samt gennemgået digtanalysen ved at kigge nærmere på digtet "Kærlighed" af Benny Andersen.

Kernestof:
- Folkevise: "Germand Gladensvend" (obligatorisk kernestof)
- Karen Blixen: "Ringen", 1958 (kanonforfatter)
- Martin A. Hansen: "Paradisæblerne", 1958 (kanonforfatter)
- Steen Steensen Blicher: "Ouverture" (Det er hvidt herude) 1838
- B.S. Ingemann: I sne står urt og busk i skjul (1831)
- Benny Andersen: "Kærlighed"
- Klaus Rifbjerg: "Liver på badeværelset"
- Peter Seeberg: "Patienten"
- Samuel Beckett: "Mens vi venter på Godot"
- Helle Helle: "Fasaner" (1996)


Supplerende stof:
- Ibogen: Johannes Fibiger & Sine Dalsgaard Kristensen Litteraturens Genveje kapitel i 'Det Førmoderne': Folkeviser - så er der ballade
- Heretica og eksistentialisme Litteraturhistorien på langs og på tværs (3).pdf
- Den litteraturhistoriske kontekst: 60'er-modernisme i Litteraturhistorien på langs og på tværs
- 60’er-modernisme (1960-1970) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
- Video på Youtube: PHILOSOPHY - Soren Kierkegaard (6:47)
- Video på Youtube: PHILOSOPHY - Albert Camus (9:36)
- De eksistentielle fortællinger og læseren | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
- Absurd teater - Mens vi venter på Godot (uddrag) fra Drama i dansk - Henrik Flygare, Annette Koldkjær Højlund, Systime 2004  
- Videoklip på Youtube: VENTER_PAA_GODOT (Folketeatret 2013)


Faglige mål og formål
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
- Begyndende: demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Kernestof
- folkevise
- tekster oversat til dansk (Venter på Godot)
- tekster fra tiden før 1700
- tekster fra 1900-tallet
- kanonforfattere: Martin A. Hansen, Karen Blixen, Sten Steensen Blicher, Klaus Rifbjerg, Peter Seeberg
- Metodisk: litteraturanalyse og -fortolkning samt anvendelse af relevante litterære metoder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 13. Ny og gammel norsk, Skam og Holberg (sprog)

Dette forløb handler om sprog: Nynorsk - vi ser en enkelt episode fra serien Skam - og gammel norsk i form af Ludvig Holbergs "Jeppe på bjerget", som er skrevet i oplysningstiden.
Vi ser desuden på den klassicistiske skrivestil og komediens opbygning hos Holberg:

Komediernes opbygning følger den antikke filosof Aristoteles' principper. Ét princip er tidens, stedets og handlingens enhed. Det betyder, at handlingen skal foregå over en dag, på et sted og med kun en handling.

Komedien består af fem akter:
1. Første akt er ekspositionen. Her præsenteres stykkets hovedperson og temaet.
2. Anden akt indeholder knuden (desis), hvor modsætningerne mellem personerne udvikler sig.
3. I tredje akt stiger spændingen og konflikten ser uløselig ud. Der er indtrådt en krise.
4. I fjerde akt sker der en vending (også kaldet 'peripeti'), der er afgørende for at få løst konflikten.
5.  Løsningen indtræffer i femte akt (lysis), og man kan vende tilbage til normale, fornuftige tilstande.


MATERIALE:
Youtube-video: "Forandring er svaer (sketch om böger og skriftruller)"
Skam (sæson 2, episode 2)
Kapitelintroduktion - "4. 1720-1800: Oplysningstiden" i Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime, ibog)
Holberg, Klar Scene (uddrag).pdf
minlaering.dk - om Holbergs komedier

Ludvig Holberg: "Jeppe på bjerget"
https://holbergsskrifter.no/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJeppe%2FJeppe_mod.page&brand=&chunk.id=act1&show.second=komm&toc.depth=1&toc.id=act1


FORESTILLING
Desværre blev "Jeppe på bjerget" aflyst den aften, vi skulle ind at se forestillingen. Vi endte derfor med at læse hele dramaet og se en kort trailer fra en filmatisering fra 1980'erne.

KREATIV SKRIVEOPG.
’Oversæt’ replikkerne i de små uddrag fra 1.akt til "Jeppe på bjerget". Læs dem op på moderne dansk. Forklar, hvad der står i replikkerne ud fra noten. Vi er nu i stand til at svare på spørgsmålet: "De siger at Jeppe drikker, men ikke hvorfor han drikker."?

AFLEVERING
Vælg en opgave fra Opgavesæt 1. Hvilke to genrer, foretrækker du at skrive i?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 14. Romantikken + H.C.A. eventyrsamling (værk 6)

Formålet er, at du skal kende perioden Romantikken og periodens forskellige strømninger og kunne trække tråde op til i dag. Vi har tidligere kigget på periodens særlige retninger: Universalromantik, Nationalromantik og Biedermeier og gør det igen med en eventyrsamling af H.C. Andersen. Derudover mangler vi bl.a. at kigge på romantisme.

FORESTILLING
Vi ser "Peer Gynt" på Skuespilhuset. Opsamling - fokus på dannelsesidealet i romantikken og det faktum, at "Peer Gynt" er en anti-dannelsesfortælling. Han finder aldrig sin kerne. Vi læser en anmeldelse, der inddrager H.C. Andersens reaktion på "Peer Gynt".

EVENTYR og H.C. ANDERSEN - værklæsning
H. C. Andersens første eventyr-samling fra 1835 læses som værk. Hæftet består af fire eventyr: "Fyrtøjet", "Lille Claus og store Claus", Prinsessen på ærten" og "Den lille Idas blomster". Sidst i dokumentet er vedhæftet en anmeldelse af eventyrerne. Værket analyseres med fokus på den litteraturhistoriske periode samt genretræk fra folkeeventyr og kunsteventyr. Eventyrerne fremlægges i grupper. Èn gruppe kigger desuden på biografiske træk i eventyrerne.

ROMANTISME
Vi kigger nu på romantisme og læser og analyserer "Skriftestolen" af Christian Winther 1837

OPSAMLING
Opsamling på romantikken og de forskellige -ismer og genrer med gruppeopgaver. Man analyserer minimum én tekst (typisk et digt) og ét billede. Den sidste gruppe kigger på nyere perspektiverende eksempler (billede, artikel og videoklip):
- Universalromantik og nyplatonisme
- Nationalromantikken
- Biedermeier og poetisk realisme
- Romantisme
- Romantikken i perspektiv

MATERIALE
Hans Christian Andersen EVENTYR FØRSTE SAMLING 1835.docx
Håndbog til dansk, Eventyr.pdf (Systime)
Håndbog til dansk, Analyse af eventyr.pdf  (Systime)
Kapitel 5. 1800-1870: Romantikken | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime.dk, ibog)
"Dannelsestanken i prosaen" | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime.dk, ibog)
"Skrivestil og sprog" | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime.dk, ibog)
Anmeldelse - Denne opsætning ville have givet H.C. Andersen hjertestop.pdf
IsmeriRomantikken.pdf
Periodenoter - Romantikken - AF Fra Tiden.pdf
Romantikken-gruppeopgaver.pptx (indeholder billeder og tekster, der knytter sig til de forskellige -ismer og undergenrer)
Skriftestolen+af+Christian+Winther1837,+s.+8.pdf


AFLEVERING
Vælg én opgave fra "Opgavesæt 2". Første opgave er et godt eksempel på en perspektivering til nationalromantikken.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Tilladte hjælpemidler, skr dansk

Tilladte hjælpemidler til eksamen (gemmes som bogmærke):

Minlaering.dk

Litteraturhistorien – på langs og på tværs | Litteraturhistorien – på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk


Jeppe på Bjerget eller Den forvandlede bonde (moderne dansk retskrivning):

https://holbergsskrifter.no/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJeppe%2FJeppe_mod.page&toc.depth=1&brand=&chunk.id=start&show.second=komm


Tillladte ordbøger ex: Ordbogen.com og ordnet.dk

HUSK, at alt på Lectio skal hentes ned (inklusiv tekster og undervisningsbeskrivelse). Det samme gælder fælles google.doc-dokumenter.
Studienet er hverken tilladt offline eller online!!! DU MÅ KUN BRUGE EGNE NOTER TIL EKSAMEN.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer