Holdet 2022 id/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Christina Hansen
Hold 2022 id/c (1c id, 2c id, 3c id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 Kropsbasis, sanser og rytmer
Titel 2 Forløb 2 Pickleball
Titel 3 Forløb 3A. Les Lanciers ver I
Titel 4 Forløb 3 Boldbasis
Titel 5 Forløb 4 Basket, team og roller
Titel 6 Forløb 5 Kampkunst - judo
Titel 7 Forløb 6 Salsa og Opvarmningsprogrammer
Titel 8 Forløb 7 Træningsprojekt og inkluderende fodbold
Titel 9 Forløb 8 Hip hop

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 Kropsbasis, sanser og rytmer

Formålet med forløbet:
At udfordre elevernes sanser, samarbejdsevne, bevægelsesrepetoire og kreative tilgang til bevægelse gennem leg, musik, dans og miniperformances.
Eleverne skal gennem forløbet løse forskellige udfordringer både alene, i par og grupper. De centrale elementer i forløbet er
1) refleksionen over sansernes betydning for vores bevægelser og væren i rummet
2) opbygning af tillid til resten af gruppen
3) bevægelse til stemninger og rytmer i musik (også lavet med kroppen selv)

Mål:
Eleverne skal være aktive i den kreative proces, og bidrage til udformningen af små performances hvor både krop, historie og rytme er i fokus.
Eleverne skal kunne tælle musikken og følge dikterede bevægelser, men også løsne op og lade stemninger påvirke deres bevægelser. Der skal arbejdes aktivt med bevægelseskvalitet i det producerede.
Eleverne skal bidrage aktivt til opbygningen af tillid i gruppen, og turde udfordre sig selv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte - til og fornemme musikken
  • Projektarbejde - fremstille en lille performance
  • Formidling - kropslig gennem små performances
  • Selvrefleksion - over egen krop og tilliden til de andre
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2 Pickleball

Faglige mål for forløbet:
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.

Tekniske delmål:
I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål:
I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.

Teoretisk delmål:
I rimelig grad at kunne argumentere for hvilken type muskelarbejde der anvendes under afgrænsede bevægelser. Derudover en teoretisk forståelse for teknikken i de forskellige slag samt reglerne i Pickleball.

Eleverne evalueres på baggrund af en forløbsprøve hvor der filmes en slagsekvens samt kampsituation.

Omfang: ca. 7 sider + div. videosekvenser med teknik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3A. Les Lanciers ver I

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 3 Boldbasis

Formål:
At opnå en grundlæggende indføring i almen boldspilsteori samt kendskab til forskelle og ligheder mellem forskellige boldspil.
Der vil være afsat ét modul til hver af temaerne Aflevering/modtagning, Spilbarhed, Driblinger samt Bredde/Dybde.
Herefter er der afsat et modul til, at I skal konstruere jeres eget spil. Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, der består i, at I forklarer, afprøver, justerer og evaluerer jeres eget spil. Her lægges der vægt på, at spillet lever op til det formål, der er valgt, og at I kan begrunde og reflektere over jeres valg.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Indgå i forskellige former for boldspil på et basalt niveau (dvs. aflevere, modtage, gøre sig spilbar, drible, have forståelse for bredde og dybde samt basal opdækning)
Kunne reflektere over og justere forskellige spil med baggrund i den gennemgåede teori, modeller og figurer (herunder spilhjulet og læringstrinmodellen)
Have viden om de forskellige boldspilsfamiliers forskelle og ligheder
Kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe
Udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil

Kernestof:
Stig Eiberg og Peder Siggard (2001), Boldbasis s. 9-11, 80-81, 18-19, 42-45.
Yubio s.438-446 om Boldbasis (Historie, taktikker, læringstrinsmodellen og spiludvikling+spilhjulet)

Omfang: ca. 15 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 4 Basket, team og roller

FORMÅLET med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Teoretisk er der fokus på spillets historie, regler og organisering, samt små videoer at øvelser. Derudover arbejdes der med team og roller. Både de formelle og de uformelle. Eleverne reflekterer over egne roller.

Kernestof:
Yubio idræt c+b (2023-25) s. 546-552 (historie, regler og organisering), s. 576-579 (Kan du score), s. 138-145 (Holdets toppræstation)

Læste antal sider ca. 17 samt div. små videoklip.

(NB: tre moduler er brugt på idrætsdag)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 5 Kampkunst - judo

De overordnede faglige mål
Kamplege er en integreret del af undervisningsmetodikken i kampkunst, hvorved kampkunst fremmer deltagernes kropsbevidsthed og kropsbeherskelse, ud over arbejdet med kampkunstteknikker og færdigheder. Eleverne skal dermed sættes i stand til at beherske centrale færdigheder i arbejdet med Judo som kampkunst.

Der arbejdes altså primært med udgangspunkt i Judo, men eleverne præsenteres også for Karate for at få forskellige vinkler på hvad kampkunst er, og hvilke motivationer der kan ligge bag udøvelsen af kampkunst.

Judoforløbets specifikke praktiske læringsmål er:
At beherske og forstå udvalgte øvelser og kamplege, der har en funktionalitet i forhold til judo
At beherske og forstå følgende judoteknikker:
holdegreb (basic og sidecontrol),
frigørelse (basic og rejen),
vendeteknik (low, high og fra guard),
passering af guard,
hoftekast,
benkast (O soto gari)
basis faldteknikker.

At kunne kæmpe kampe ved at sætte disse teknikker sammen, herunder forstå hvordan disse teknikker hænger sammen.
At kunne kæmpe indenfor de fastsatte rammer.
At kunne give sig hen til kampen og forstå og anvende basale generelle tekniske fokuspunkter som f.eks. ethvert angreb starter med bevægelse, bryd modstanderens balance, brug makkerens energi, overvej dit næste træk.

Forløbets teoretiske læringsmål:
Basal kendskab til judoens historie, asiatisk kampfilosofi (Tori og Uke, samt Zenbudhismen)
Basal kendskab til kamskunstens forskellige motivationsformer (femkanten)

Evaluering:
Forløbet afsluttes med en "forløbsprøve", hvor eleverne i grupper laver små kampsekvenser, som filmes og evalueres på baggrund af de faglige mål.
Teoretisk laver eleverne deres egen eksamenscase på baggrund af det læste stof.

Kernestof:
Lykkegaard, Martin Sækmose, (2016) Kampkunst i gymnasiet I: GISP. nr. 159, februar, s. 22-25.
Yubio idræt c+b s.933-936 om kampsporten historie.
Richard Kurosawa, May 30, 2023: Tori and Uke, the Ying and Yang of Judo. hentet på https://www.martialartmisfits.co.uk/post/tori-and-uke-the-ying-and-yang-of-judo
Uddrag af Martin Sækmose på Gymnasieskolernes idrætslærerforenings hjemmeside https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/klassiske-og-nye-idraetter/judo/

samlet omfang: ca. 10 sider samt div. små videoklip.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 6 Salsa og Opvarmningsprogrammer

Faglige mål:
• Viden om og praktisk anvendelse forskellige bevægelseskvaliteter
• Udvælge relevante øvelser og argumentere for øvelsesvalget
• Viden om musikkens betydning for opvarmning
• Kunne samarbejde i grupper
• Skriftligt formidle et opvarmningsprogram
• Viden om mentale og basale fysiologiske processer under opvarmning
• Fremvise produktet for andre og videreformidle det, så andre kan udføre det

Kravene til et opvarmningsprogram er samlet i følgende punkter
Hele kroppen skal varmes op fysisk dvs.
1. Langt de fleste muskler og led skal opvarmes
2. Din pulsfrekvens skal stige
3. Din åndedrætsfrekvens og -dybde skal stige
4. Der skal arbejdes med stigende intensitet under opvarmningsprogrammet
Mentalt skal der opnås en øget fokusering dvs.
1. Du mærker dine muskler tydeligere, samt deres styrke og svagheder
2. Du får større bevidsthed om hvordan din krop bevæger sig
Øvelserne skal være
1. Velvalgte til muskelgrupperne
2. Udføres korrekt
3. Gentages til den ønskede effekt er opnået
Bevægelseskvalitet
1. Fremhæv udvalgte bevægelseskvaliteter i opvarmningens forskellige dele  
Musikken skal passe til og understøtte øvelser både mht.
1. Tempo
2. Rytme
3. Kvalitet
Gruppens fremvisning
1. Alle gruppens medlemmer skal lære programmet udenad
2. Alle øvelser skal udføres ens og fermvises tydeligt
3. Alle skal holde takten i musikken
4. Alle skal give klare instruktioner og tydelige forevisninger
Tidsmæssigt skal opvarmningsprogrammet fylde 15 minutter

Evalueringskriterier – Gruppen evalueres ud fra følgende spørgsmål og hvorvidt de er opfyldt. Holdet/klassen involveres i evalueringen. Kommentarer fra deltagere og lærer
Fysiologisk effekt af opvarmningen
1. Opvarmes hele kroppen – hvilke led og muskler mangler eventuelt?
2. Steg pulsen og hvor meget?
3. Åndedrætsfrekvensen og –dybde?
4. Mærkedes en stigende intensitet under opvarmningsprogrammet?
Mental effekt af opvarmningen
1. Mærker du dine muskler tydeligere nu end før opvarmningen?
2. Lægger du mere mærke til hvordan din krop bevæger sig nu end før opvarmningen?
Øvelserne
1. Var de velvalgte til muskelgrupperne?
2. Blev de udført korrekt?
3. Gentages de?
Bevægelseskvalitet
1. Hvilke forskellige bevægelseskvaliteter indgik der?  
Musikken
1. Passer og understøtter musikken øvelser mht. tempo, rytme og kvalitet?
2. Skiftes øvelserne passende steder i musikken?
Gruppens fremvisning
1. Har alle gruppens medlemmer lært programmet udenad?
2. Udføres alle øvelserne ens og tydeligt?
3. Holder alle takten?
4. Gives der klare instruktioner og tydelige forevisninger?
Varighed
1. Varede opvarmningsprogrammet mellem 15-20 minutter?


Materialer
Rytmisk opvarmningsprogram til musik fra Dans22 af Karen Kirstine Wellendorf, Frydenlund 2019 s. 178-193
Uddrag fra Idræt C, af Engelbreth J., Et.al. Systime, afsnit om opvarmning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Forløb 8 Hip hop

Formål:
Eleven skal kunne tilegne sig basale foreviste moves indenfor hiphop, samt koordinerede bevægelser og små koreografier. Eleverne skal herefter i grupper selv arbejde med at lave små koreografier og senere en performance. I forløbet skal eleven lære nogle basic moves og opnå forståelse for hiphoppens og breakdancen udtryk og bevægelseskvaliteter. I forløbet arbejdes der med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og bodyrolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme. Der arbejdes målrettet med at kunne manipulere en koreografi (forskellige benspænd som f.eks kanon, ændret retning, nogle arbejder solo mens andre arbejder fælles, der byttes rundt på elementer, niveauer forskydes osv.). Eleverne skal kende Labans bevægelseslære og kunne bruge den i forhold til deres egen hiphop performance.

Indhold:  
I starten af forløbet vil det være lærerstyret, hvor eleverne følger underviseren, som foreviser en række grundlæggende moves, men der arbejdes også med at frigive elevernes egen kreativitet og skabe et rum hvor alle kan danse. Der vil være en fælles hiphopserie, som alle eleverne skal lære. Der er fokus på udtryk, attitude og koordination. Afslutningsvist vil eleverne arbejde i grupper, hvor de skal sammensætte deres moves til en performance, hvor eleverne fremviser deres hiphopserie for klassen.

Mål (Hvad skal eleven kunne?):
Kropsbeherskelse, herunder:
- Balance i freezes
- Styrke til at udføre freezes
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye trin og serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
- Isolerede bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
Diverse basale moves:
- Bounces https://www.youtube.com/watch?v=y_oMs8w5aWM&feature=youtu.be
- Step bagved og til siden/funky grapewine https://www.youtube.com/watch?v=y_oMs8w5aWM&feature=youtu.be
- Pas des Beurrée: https://www.youtube.com/watch?v=g3sCr0-rl0w&feature=youtu.be
- Træd til side (med arme): https://www.youtube.com/watch?v=g3sCr0-rl0w&feature=youtu.be
- Kryds over og hæl i jord/top rock: https://www.youtube.com/watch?v=ZMJxyy6kBOY&feature=youtu.be
- Slides https://www.youtube.com/watch?v=J7RynqvN7pE&feature=youtu.be
- Body role/ormen: https://www.youtube.com/watch?v=mv0ZPYq7yzM&feature=youtu.be
- Kick ball change https://www.youtube.com/watch?v=xCttcmo3xrI&feature=youtu.be
- Running man https://www.youtube.com/watch?v=xCttcmo3xrI&feature=youtu.be
- Funky salsa https://www.youtube.com/watch?v=xCttcmo3xrI&feature=youtu.be
- Klap/kryds ben og børste skidt af skulder
- Pisken (trin bagved)
- cross jump
- Bokseren
- Krydsskridt samt hop
- Fortrydelsesskridt, spark rundt og arme i vejret
- Top rock med 3 hop
- Gadedrengeløb med pose på gulv
- Battle


Freestyle og kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation

Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidst- nævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow.

Teoretisk:
Forståelse for hiphoppens oprindelse og udvikling, samt forståelse for hiphop som subkultur. Derudover arbejdes der ud fra Labans BESS koncept, så begreberne herunder skal kendes og kunne anvendes på egen sekvens.

Evaluering.
Eleverne vurderes løbende på baggrund af målene ovenfor, men tungest vejer dog vurderingen af den endelige performance der kan anskues som en forløbsprøve. Her er fokus på kropsbeherskelsen, udtrykket, bevægelseskvalitet (herunder forståelse for bounce), kreativitet, flow, rytme og ikke mindst en helhedsvurdering af performancen. Derudover laver gruppen en skriftlig minianalyse af 8 taktslag af egen dans hvor de viser forståelsen for Labans BESS koncept.

Kravene til performancen er følgende:
• I skal lave en serie som skal vare ca. 3 minutter
• Der skal være musik til – musikken må gerne være klippet sammen
• Performancen skal have et tema/stemning/følelse som i udtrykker gennem dansen.
I performancen skal indgå følgende elementer:
• Totalbevægelser – Isolerede bevægelser
• Bevægelser i alle tre niveauer
• Hurtige bevægelser – Langsomme bevægelser
• Gruppebevægelser – Individuelle bevægelser
• Rytmiske bevægelser  - ”Organiske” bevægelser
• En freze/pose

Materiale OBS sidetallene skal rettes!!
Winther, Helle; Guide til gymnasiet: Performance. (vedhæftet modulet som pdf.)
Yubio afsnittene kap 33.1 og 33.2 "Hiphoppens historie og basale øvelser", Kap. 33.6 "idrættens organisering" og Kap  30.8 "Labans bevægelseslære - BESS konceptet"

Omfang ca. 15 sider + div. øvelsesfilm.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprojekt - videorapport 10-11-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer