Holdet 2022 id/s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Kristian Domino
Hold 2022 id/s (1s id, 2s id, 3s id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Pcikleball
Titel 2 Forløb#2 Floorball + opvarmning
Titel 3 Forløb#3 Latin dans
Titel 4 Hip Hop, idrættens organisering og idrætsadfærd
Titel 5 Forløb 4 Basket
Titel 6 Styrketræning
Titel 7 Volleyball og træningsprojekt
Titel 8 Salsa-Rueda de cazino
Titel 9 Kamp sport kickboxing og judo

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Forløb#2 Floorball + opvarmning


Opvarmningsgrupper

1. Fiona, Gry, Jonathan, Frida Kyum
2. Frederik, Frida, Bertram, Halfdan, Villy
3. Emma, Imelda, Ester, Amalie

Floorball
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i femte lektion, hvor sammenspil og taktik er fokus.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gennemgåede øvelser.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Latin dans

Der er arbejdet med følgende danse:
Jive, cha cha og salsa (se forrige forløb) Desunden prøves Engelsk vals
Formål:  
Formålet med det bredere forløb i Vild med dans er at opnå en forståelse af de centrale elementer af de udvalgte danse. Der afsættes 1-2 moduler til hver af de forskellige danse, hvor der i starten vil være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes hen mod en rutine i hver dans, som kan vises til forløbsprøven. Rutinen kan enten være lavet af dig/jer selv, eller du/I kan bruge en af de rutiner, som bogen indeholder (varierende sværhedsgrad).

Faglige mål:
- Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer i hver dans
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hip Hop, idrættens organisering og idrætsadfærd

Hip hop.

Faglige mål:
At kunne bevæge sig i takt med musikken og med bevægelser og udtryk/attitude der ligger inden for hip hop genren. Herunder inddragelse af "bounce" og "groowe".
At have et bredt kendskab til forskellige grundtrin og selv kunne finde på grundlæggende bevægelser til dansen.
At have kendskab til bevægelser og poses der er egnet til "bevægelse over gulv", "battles" og "soultrain" inden for hip hop.
Kendskab til go-downs enkle breakdance footwork kombinationer .
At kunne lære en hip hop koreografi og forevise den med stil og udtryk.
At kunne udvikle egne koreografier og give konstruktiv feedback på andres arbejde med koreografier. Herunder indraggelse af:  Brug af musikkens udtryk, takt og rytme, brug af rummet/scenen, brug af niveauer, brug af poses, start og afrunding af koreografi mm.
I grupper at kunne udvikle og forevise en større hip hop koreografi.

Idrættens organisering og idrætsadfærd (yubio 2020: side 34-39 samt 1227-1229)
At have indsigt i danskernes idrætsadfærd i forhold til
- Udvikling i idrætsdeltagelse gennem tiden
- Alder og køn
- Organisering (selvorganiseret, forening,...)
- De mest populære idrætsaktiviteter
At have forståelse for de 4 samfundssektorer i forhold organisering af idræt og hvordan hip hop har udviklet sig i fra subkulture som selvorganiseret idræt i den uformelle sektor til en mere formaliseret organisering i den offentlige og kommercielle sektor.
Labans bevægelses teori
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 4 Basket

FORMÅLET med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Teoretisk er der fokus på spillets historie, regler og organisering, samt små videoer at øvelser.

Læste antal sider ca. 17

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Volleyball og træningsprojekt

Faglige mål:
- Udføre følgende grundlæggende slag: baggerslag, fingerslag, underhåndsserv, smash og blokade.
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
- Bevæge sig og kommunikere sammen så det forbedrer samarbejdet på holdet.
- Udvise kendskab til spillets basale taktiske dimension
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Salsa-Rueda de cazino

Hvad skal jeg kunne
Kropsbeherskelse, herunder:

Følge takten 1-2-3-pause
Træde på forfod
Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye figurer
Kunne style i figurerne Dame og vacilala:
Styling i dame: follower Strakt venstre arm op på 1, lav lækkert hår på 1-3 med højre og  smide hoften/hånden ind i cirklen på 5. herre hånden til bryst eller shimmy på 5-7 hen mod damen. træde tydeligt ind på 1.
Vacilla: Follower har strakte arme op på 2-3.  Leader hånden til bryst eller shimmy på 5-7 hen mod damen

Du skal selvfølgelig kunne følge en caller
Prøve at være caller
Holde Flow og rytme til musik i højt tempo
Du skal lære at genkende, udføre og kalde følgende figurer

Grundtrin (guapea)
Dame
Dame dos (dos con uno/dos)
Rapido
Dile que no
Vuelta
Enchufla
Enchufla – double
Enchufla – dile que no
Enchufla – double – dile que no
Enchufla pingvino
Enchufla sumo
Laprima
Laprima + double
La familia (laprima + enchufla – Dile que no)
Sombreo
Vacilala
Ni pa'ti ni pa'mi
Suena: Tramp på 5
con bulla: råb på 5.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Kamp sport kickboxing og judo

Der arbejdes med udvalgt teknikker indenfor hårde og bløde idrætter.

Kickboxing
Faglige mål:

Lige Stød
Lige stød kan udføres mod kæbe eller solar plexus.
Udgangsposition er skridtstående med venstre ben forrest
Slaget udføres ved at armen strækkes frem mod puden
Hånden og arm drejes så overhånden er i vandret position. Skulder drejes op mod kæbe til at dække for slag
Ekstra kraft i slaget:
Lige højre: Højre fod strækkes i forbindelse med at højre arm strækkes, der trædes evt. lidt til venstre på ventre fod
Lige venstre: der trædes lidt frem på venstre fod i forbindelse med slaget

Uppercut
En uppercut er et knytnæveslag,  der kommer nedefra og rammer modstanderen på  hagen.
Slaget laves ved, at albuerne holdes bøjede, trækkes lige bagud, så hånden starter sin fremføring fra egen hoftehøjde. Med lidt rotation i overkroppen og en opadføring af hånden (stadig med bøjet albue) rammes målet, som er kæben på modstanderen. Slaget kan udføres med eller uden drejning af hånden(tommelfinger ind mod sig selv)
Ekstra kraft opnås ved at strække foden op på tå i samme side som slag arm.

Hook
Et hook er et knytnæveslag, der kommer fra siden og rammer ind på siden af modstanden.  Typiske mål er nyrerne ved lavt slag eller kindbenet ved højt slag. Udgangspunktet for hænderne er knyttede  med tommelfingrene 5-10 centimeter fra egne kindben og knoerne pegende opad. Slaget laves ved, at albuerne
holdes bøjede og trækkes tilbage skråt nedad. Ved fremføringen føres albuen op i skulderhøjde, og arm og overkrop svinges mod modstanderen. Ekstra kraft opnås ved at strække foden op på tå i samme side som slag arm.


Frontspark
Udgangsposition er skridtstående med venstre ben forrest
Sparket udføres ved at knæet trækkes op, for dernæst at strække benet frem mod puden.
Puden rammes med forfod
Balance og kontrol: Hold altid balancen og kontroller bevægelserne. Undgå at falde fremad efter sparket. Foden på standbenet drejes let ind mod midten til ca 45 grader
Præcision: Fokusér på præcision snarere end blot kraft.
Parader: Beskyt dig selv under hele bevægelsen: Hold dine hænder oppe ved kinderne
Ekstra kraft til venstre fodspark får ved hurtigt fodskifte venstre-højre spark med venstre

sidespark
Løft sparkefoden og træk knæet op mod brystet, så låret er parallelt med jorden.
Overkroppen læner sig nedad/til siden og væk fra puden/modstanderen
Ram puden med hælen idet standbenet peger i modsatte retning
Kom tilbage til udgangspositionen i balance så du hurtigt er klar til næste bevægelse og for at undgå modangreb.

Baglæns spark (højre ben)
Man drejer 180 grader med uret på venstre ben så man ender med ryggen mod modstanderen.
Hælen på venstre fod peger imod modstanderen.
Sparkebevægelsen er som ved sidespark.
Efter sparket roteres hurtigt samme vej tilbage til udgangsposition

Judo:
Faglige mål:
Eleverne skal kunne udføre
-rullefald
-skrå baglæns rulle
- rejen (forøvelse til frigørelse fra holde greb)
faldteknik: hånden slås ned langs gulvet samtidigt med at benene/kroppen rammer gulvet
Hofte kast
Holde greb
Frigørelse fra holde greb via at skabe afstand og rulle modstanderen rundt, hvis modstanderen reagerer imod dette rulles der modsat rundt via baglæns rulle (se kamp i skolen link)

Hofte kast
Fejning

teoretisk:
Hvilken filosofi ligger der bag Judo
Hvad menes der med begreberne Tori og Uke?
Hvordan forholdt Grundtvig sig til kappestrid, og er der ligheder/forskelle i forhold til Judo og kickboxing?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer