Holdet 2022 SP eks1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Eva Pedersen
Hold 2022 SP eks1 (1g SP eks, 2g SP eks, 3g SP eks)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basisspansk 1
Titel 2 Basisspansk 2
Titel 3 Cuba - menneskerettigheder, musik og turisme
Titel 4 Multicultura caso España
Titel 5 EKSAMEN. Cuentos Policíacos Lola Lago
Titel 6 EKSAMEN: Migración - La frontera
Titel 7 Género antes - Bodas de Sangre - 14
Titel 8 EKSAMEN Género ahora - Géneros en proceso - 11
Titel 9 Fokus -  Skriftlighed på spansk
Titel 10 EKSAMEN: Chile - Machuca - 14 moduler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basisspansk 1

Caminando capítulo 1-3 (Gyldendal)

Emner vi berører i løbet af forløbet:
Præsentation
studie
tøj
familietræ
indkøb
bestille på café
vejr, årstider
datoer, ugedage, klokken
finde vej på kort
enkle samtaler og interviews
fortælle om sin by og sit land
Intro til Latinamerika, Spanien, Catalonien og Nicaragua


Grammatik:
Tryk og udtale
interrogative pronomener (spørgeord):
nægtelser
verber
præsens regelmæssige: hablar, comer, vivir
præsens diftongerende
præsens uregelmæssige: ser, estar, tener, querer, poder, ir,
dativstyrede verber:
numeralier 1-100
Adjektiver, bøjning og placering
adverbialer: muy vs mucho
personlige pronomener
possessive pronomener
indefinitte pronomener: algo-nada
præpositioner

Herudover ser vi den mexikanske film: La Zona
kortfilmen diez minutos: https://www.youtube.com/watch?v=gwmFszGS-X0
Sange:
Manu Chao: me gustas tu

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basisspansk 2

Caminando capítulo 3-5
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Cuba - menneskerettigheder, musik og turisme

Formål: Eleverne får viden om Cubas aktuelle situation med et enkelt tilbageblik på revolutionen i 1958. Eleverne træner relevant ordforråd og grammetik, så de i simpelt sprog kan udtrykke sig mundtligt såvel som skriftligt om emnet.

Materiale:
Hovedvægten er på
Clausen, Inge Margrethe: Caminando. Gyldendal 2009. s. 95-120 Unidad 6A, B og C
Waldenström, Elizabeth: Caminando for fortsættere. Gyldendal 2018. Unidad 4A og B
Zambrano, Benito: Habana Blues 2005. Film https://www.imdb.com/title/tt0441297/

Desuden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 EKSAMEN. Cuentos Policíacos Lola Lago

Med udgangspunkt i novellen
Lola Lago - Vacaciones al sol af Lourdes Miquel y Neus Sans. Systime 2007 dykker vi ned i krimigenren.


I skal beherske centrale begreber i forbindelse med genren og kunne redegøre for typiske genretræk.
I skal overordnet kunne gengive novellens handling
I skal kunne beskrive personerne og forholde dette til genretræk
Teksten foregår (tiene lugar) i Spanien. Primært Madrid, Barcelona og Costa Brava (Tossa de mar)

realia:
Danskere i Spanien.

Herudover ser vi en spansk krimifilm/serie, som I også skal kunne genfortælle handlingen af.

Grammatik og ordforråd:

pretérito perfecto (før nutid)

El documento de identidad en España - nombre, apellido, nacionalidad, edad, dirección, calle, avenida, plaza, piso, puerta, pueblo/ciudad, código postal, número de teléfono, correo electrónico,

Descripción de personas. Aspecto físico y sentimientos
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 EKSAMEN: Migración - La frontera

Forløbet er en fortsættelse af forløbet om Migration mellem Latinamerika og USA, som begyndte i 2g, hvor eleverne også arbejdede med emnet på deres sprogdag. Her står materialet og detaljerne for det samlede forløb:

Primært materiale:
Deborah Mills, Alfredo Alva og Claudia Navarro: La Frontera. El viaje con papá - my journey with Papa. Barefoot Books 2018.
Cary Joji Fukunaga:  Sin Nombre Canana Films 2009 spillefilm
Daniel Sawka: Icebox 2018 (Kan ikke længere ses)
Samuel Kishi: Los Lobos Mexico 2019 spillefilm


sekundært
https://depts.washington.edu/moving1/map_latinx_migration.shtml
https://www.migrationpolicy.org/article/el-cambio-de-los-patrones-y-politicas-migratorios-en-las-americas
https://www.imdb.com/title/tt1127715/
https://www.imdb.com/title/tt6341668/
https://www.semana.com/entrevista-daniel-sawka-director-de-icebox-cinta-sobre-ninos-que-terminan-en-poder-del-servicio-de-inmigracion-estadounidense/594823/
https://es.wikipedia.org/wiki/Sue%C3%B1o_americano
https://www.youtube.com/watch?v=RgKqxLAhRKE Juan Gabriel - Amor Eterno (En Vivo [Desde el Instituto Nacional de Bellas Artes])
https://www.youtube.com/watch?v=oix2cWi9vBU realmente existe el sueño americano
https://www.youtube.com/watch?v=VuktJ8mppE0 Manu Chao Welcome to Tijuana
https://www.manuchao.net/clandestino Clandestino hjemmeside Manu Chao
https://www.youtube.com/watch?v=tm4ZpLGyZt8&list=PLdzqcdsXmqB99eEpoeAWw7hAx2zvvoZNH La rutina de mi familia


Desuden grammatiske nedslag fra MinLæring og Profedeele
Hvordan laver man resumé af fiktionstekster?





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Género antes - Bodas de Sangre - 14

Traditionelle kønsroller - særlig fokus på Spanien

Primært materiale:
Federico Garcia Lorca: Bodas de Sangre i uddrag med særlig fokus på kønsroller.

Desuden ser klassen stykket som ballet i Det kongelige Teater

Centrale temaer i teksten
Primært fokus:
Los roles de género tradicionales
La obra también muestra los papeles tradicionales de hombres y mujeres. La Novia expresa su deseo de libertad (“¡Ojalá fuera un hombre!”), pero está atrapada en su rol como futura esposa.

Andre typiske temaer:
1. El destino y la fatalidad (skæbne og determinisme)
Desde el principio de la obra se siente que los personajes no pueden escapar a su destino trágico. La tragedia está anunciada desde el primer acto y se va cumpliendo poco a poco. “Una cosa pequeña como una navaja puede acabar con un hombre…”

2. El amor y el deseo vs. las normas sociales (kærlighed og lidenskab vs de sociale normer)
La Novia está dividida entre su deseo por Leonardo y el deber de casarse con el Novio. El conflicto entre la pasión y la obligación social está en el centro del drama.

3. El honor y la familia (æren og familien)
La obra refleja una sociedad en la que el honor familiar es esencial. Las enemistades entre familias (como los Félix y la familia del Novio) se heredan y determinan las relaciones.

4. La violencia y la venganza (vold og hævn)
La violencia forma parte del ciclo familiar. La Madre expresa continuamente su dolor por la muerte de su esposo y su hijo, y transmite un deseo de justicia (o venganza).

5. La muerte y el simbolismo (døden og symbolisme)
La presencia de la Muerte y la Luna como personajes representa el simbolismo profundo de la obra. La muerte no es solo un hecho, sino una fuerza inevitable que guía los actos.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 EKSAMEN Género ahora - Géneros en proceso - 11



Primært materiale - eksamenspensum:
Følgende uddrag fra Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui: El sexo en proceso. Columbus 2021

Capítulo 1: Los estereotipos de género1. Introducción a los estereotipos y al machismo
2. ¿Sabes qué es el micromachismo?
3. Las cirugías estéticas
4. Catherine Cando – una reina de belleza fallecida en cirugía estética

Capítulo 2: La violencia machista
1. Introducción a la violencia machista en el continente latinoamericano
3. Las Tesis: Un violador en tu camino
5. Un blog personal: ¿Dónde está mi hija?

Capítulo 3: Derechos y legislación
1. Introducción a los derechos y la política de igualdad
2. Un blog: La influencia católica

Capítulo 4: El género en proceso
1. Introducción al género en proceso


sekundært materiale - ikke direkte eksamenspensum:
https://www.pewresearch.org/race-and-ethnicity/2024/09/12/latinx-awareness-has-doubled-among-u-s-hispanics-since-2019-but-only-4-percent-use-it/
https://www.isaps.org/media/rxnfqibn/isaps-global-survey_2023.pdf
https://www.profedeele.es/actividad/ricardo-arjona-nada-es-como-tu/
https://repositorio.cepal.org/entities/publication/786b67e5-7bb3-4f52-8c94-f2af44c008ae
https://www.youtube.com/watch?v=aB7r6hdo3W4 Las Tesis
https://www.youtube.com/watch?v=2l6SQqdn2Y8&t=36s BBC mundos om Las Tesis
https://www.epdata.es/datos/mujeres-politica-datos-estadisticas/324
https://www.semujeres.cdmx.gob.mx/conoce-tus-derechos


Herudover
To eksamensstile: La nueva Colonización og Las Cirugías estéticas
Lektier på Min Læring
Arbejde med forskellige opgave på Profedeele

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Fokus - Skriftlighed på spansk

Ikke eksamen!

Fokus er på skriftlighed og billedbeskrivelse både mundtligt og skriftligt.

Klassen får 5 moduler udleveret udprintede billeder med spørgsmål, som mimer formatet til skriftlig eksamen.
Herefter kommer eleverne i tilfældig rækkefølge op til EP og afholder samtale med udgangspunkt i en kort elevpræsentation

6 moduler er dedikerede til afholdelse af delprøver i klassen og gennemgang af og fordybelse i grammatiske emner


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 EKSAMEN: Chile - Machuca - 14 moduler

Chile med særlig fokus på militærkuppet i 1973.

Primært materiale:
Andrés Wood ved Inge Margrethe Clausen: Machuca. Gyldendal 2006.


Understøttet af den tilhørende film:
Andrés Wood: Machuca. Tornasol Films 2004

Andet materiale:
billeder fra: https://trujillopatriciocinema.blogspot.com/2013/08/machuca.html

Centrale temaer:
El golde militær en Chile 1973. Chile og militærkuppet 1973
Diferencias sociales. Social ulighed
Amistad: Venskab
historia sobre el paso de la niñez a la adultez: historie om udviklingen fra barn til voksen
Derechos humanos: menneskerettigheder
Esperanza o falta de esperanza: håb eller mangel på håb.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer