Holdet 2022 EN k - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Caroline Rossen
Hold 2022 EN k (1k EN, 2k EN, 3k EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 US Gun Laws
Titel 2 AI and Sci-fi
Titel 3 English as a global language
Titel 4 Black America EXAM
Titel 5 "Educated" (Værklæsning + SRO)
Titel 6 Australia
Titel 7 US Election EXAM
Titel 8 In Love and Trouble EXAM
Titel 9 India and Empire EXAM
Titel 10 Of Mice and Men EXAM

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 US Gun Laws

US Gun Laws

Forløbet er et non-fiction forløb, der undersøger sagprosatekster, der udtrykker en holdning til den amerikanske våbenlov. Eleverne læser tekster, der argumenterer for en stramning af lovene og/eller retten til at bære våben. Der arbejdes derfor med Toulmins argumentationsmodel og retorisk analyse. Teksterne er primært taler og holdningsartikler (opinion articles).  

Viden om begreber som The Second Amendment og amerikanske værdiforestillinger er centrale i forløbet og bruges i analyserne af teksterne.

Kernestof:
"What is the NRA and why is it so powerful?" (BBC article, 2016)

Emma Gonzalez: 'We Call BS' (speech, 2018)    

Wayne LaPierre speech (2012)

Barack Obama: Speech on New Gun Control Measures (2019)

Supplerende:
Documentary: "Gun Nation - America's deadly love affair with firearms"

'American values and beliefs' (pdf)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Three-minute speech 27-11-2022
Summary of Obama's Speech On New Gun Control 21-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 AI and Sci-fi

Formål:
I forløbet undersøger vi litteratur, der forholder sig til, hvordan kunstig intelligens – artificial intelligence – påvirker mennesket. Teksterne stiller spørgsmål som fx, hvilke fordele og ulemper er der i brugen af AI, og hvilke etiske problemstillinger er der i brugen af den?

I forløbet øver vi os på analyse af både skønlitteratur (fiction) og sagprosa (non-fiction) med relevant fagterminologi. Forløbet fungerer også som træning i essay-skriving. Vi arbejder med genren 5-paragraph Essay og eleverne skal tilegne sig kompetencer, der gør dem i stand til at skrive et 'fiction essay'.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mini analysis - The Happiest Day... 24-01-2023
Fiction Essay: SuperToys Last All Summer Long 12-03-2023
Grammatik 1 30-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 English as a global language

English as a global language – FORLØBSBESKRIVELSE:

Forløb om engelsk som lingua franca og globalt sprog.
Eleverne skal kende til steder, hvor engelsk tales som officielt nationalsprog og opnå basal viden om den historiske udvikling af engelsk som lingua franca. De skal kende til forskellen på standard English og non-standard English og kunne redegøre for centrale karakteristika ved ELF-kommunikation. De skal desuden opnå viden om ELF-kommunikation i autentiske kommunikationssituationer og i fiktion. Dette betyder, at forløbet stiller følgende spørgsmål: hvorfor spiller engelsk så stor en rolle i en globaliseret verden? Hvor tales engelsk egentlig? Hvad er den historiske baggrund? Hvordan lærer man engelsk bedst? Hvilken betydning har sprog for identitet og selvforståelse?

Kernestof:
”How English Evolved into a Global Language” (BBC article)
David Crystal: Will English Always Be the Global Language? (video)    
“On Earth we are briefly gorgeous” (excerpt of novel)
"How to Pronounce Knife" (short story Thamavongsa)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
ORAL PRESENTATION 24-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Black America EXAM

Black America

This course introduces the history and cultural contributions of African Americans. Through literary works and films we will examine themes of race, identity, social justice, reparations, and double consciousness. The course readings include classic works as well as contemporary works. Through analysis, interpretation, and discussions students will gain a deeper understanding of the ongoing racial struggles in America.  ’Colorblindness’, ’white privilege’, ’systemic/institutionalized racism’, the American Dream, and civil rights are key terms.  


Reading list:

The Transatlantic Slave trade: https://www.youtube.com/watch?v=3NXC4Q_4JVg

"Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American slave" (1854) by Frederick Douglass (The New World, 2009)

The Declaration of Independence (1776)

"12 Years a Slave", Steve McQueen (film, 2013)

Langston Hughes

MLK: “I have a Dream” (speech)

MLK explains the roots of white privilege: https://www.facebook.com/thenorthstar/videos/1122801851193496

"Selma", Ava Duvernay (film, 2014)

Kareem Abdul-Jabbar: "The Tasing of the Black American Dream" (article)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik 1 27-08-2023
Opg 4 (grammatik 1) 10-09-2023
Grammatik 2 17-09-2023
Oral presentation 12 Years a Slave 05-10-2023
Non-fiction Essay on the Black American Dream 09-11-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 "Educated" (Værklæsning + SRO)


Tara Westover's "Educated" (2018) er læst i forbindelse med SRO (EN- Samf)

Focuses while reading:
- breaking free from a negative social heritage
- push and pull factors in relation to social reproduction/ social mobility
- identity formation

- How to read a memoir:
- the genre, memoir
- writing style
- narrative technique
- character description
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik 3 30-11-2023
Body paragraph on setting and characters 18-01-2024
Non-fiction Essay "Educated" 28-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Australia

I forløbet om Australien skal eleverne tilegne sig viden om landet – fra koloni til nation. Det britiske kolonistyres magt og politikker undersøges i læsningen af postkoloniale tekster, der sætter fokus på den skæve magtbalance mellem indfødte australiere – aboriginals – og englændere/ hvide australiere. På den måde har vi fokus på race, identitet og selvforståelse.

Teksterne er både ’non-fiction’ og ’fiction’. I forløbet vil der også være fokus på træning af mundtlighed og selvstændighed – fx i forbindelse med eksamenstræning.

En del af forløbets tekster og øvelser kommer fra 'Boomerang - Australia: race, identity, nature and horse thieves', Columbus, 2023  

Kernestof:

“No longer tied to Britain, Australia is still searching for its place in the world” (article, Gregory Melleuish, Professor, School of Humanities and Social Inquiry, University of Wollongong, 2017)

“(Re-)discovering Australia – A very brief history of a very large country” (introduction text from Boomerang, J. Kaalund og B. Clausen, Columbus, 2023

Advance Australia Fair, Peter Dodds McCormick (National anthem, 1878)

“N’goola”, Prichard (short story, 1959)

The Past, Kath Walker/Oodgeroo Noonucal (poem, 1970)

“Going Home”, Archie Weller (short story, 1986)

The Redfern Speech, Paul Keating (political speech, 1992)

FILM: Rabbit Proof Fence (film by Philip Noyce, 2002)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik 4 - LAVES i et modul 04-03-2024
AUSTRALIA presentation 14-03-2024
Fiction Essay on 'Son of Mine' 27-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 US Election EXAM

Forløbsbeskrivelse:
Forløbet fokuserer på det amerikanske præsidentvalg i november 2024. Eleverne skal tilegne sig viden om det amerikanske politiske system, herunder ‘Political institutions, The President, Congress, The Supreme Court, Checks and Balances, elections, The two-party system and swing states, gerrymandering, parties and voters’. Eleverne skal undersøge forskellige politikeres holdninger og værdier og hvordan disse kommer til udtryk i deres politik. Desuden fokuserer vi på hvordan sociale medier og politik i dag indgår i en særlig forbindelse, der potentielt kan påvirke udkommet af et valg og demokratiet.

Materiale:
“Who Controls the public debate?”, “How the system works” in Genefke m.fl.: Election Year, Colombus (2024)

“Democracy under pressure: Trump’s rhetoric” (pp. 37-40) in Genefke m.fl.: Election Year, Colombus (2024)

Kamala Harris: Remarks by Vice President Harris During Keynote Address at the Democratic Nation Convention, August 2024

Nesrine Malik: ‘Brat’ Kamala or ‘dragon mother’ Pelosi? This meme machine is a risky strategy in a high-stakes election, The Guardian (2024)

DR’s ‘Trump versus Harris – løgne og tabersager’: https://www.dr.dk/drtv/se/trump-vs-harris_-loegne-og-tabersager_476852

Trump’s January 6 Speech

Guldbrandsen, Christoffer: A Storm Foretold (2023): https://filmcentralen.dk/gymnasiet/undervisning/storm-foretold


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
SoMe presentations 29-08-2024
Grammatik 1 15-09-2024
EN 1: Non Fiction Essay 24-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 In Love and Trouble EXAM

Forløbet 'In Love and Trouble' kredser om den svære kærlighed som tematik. Vi læser teksterne med henblik på at træne tekstanalyse af lyrik (sonnet), uddrag af drama og novelle.

Forløbet har fokus på Shakespeares skrivestil og sprogligt-stilistiske virkemidler og i læsningen af 'Romeo og Julie' er fokus yderligere på begreber som 'star-crossed lovers', 'dramatic irony' og Romeo som 'tragic hero'. Endelig perspektiverer vi til perioden 'The Elizabethan Era' og vi undersøger, hvordan stykket udtrykker denne tid.

I læsningen af 'Brokeback Mountain' undersøger vi, hvordan normer i samfundet forhindrer kærlighed. Vi har bl.a. fokus på 'characterization', 'symbols' og 'setting' - og læser novellen socialhistorisk for at undersøge, hvad teksten kan sige om det landlige USA i perioden 1960-1980. Derudover træner vi perspektivering og læser novellen som en moderne Romeo og Julie-fortælling.  

Kernestof:
Ernest Hemingway: “Hills like White Elephants” (short story, 1927)

W. H. Auden: Stop all the clocks (poem, 1936)

William Shakespeare:
Sonnet 18
Sonnet 116

Romeo and Juliet (play, 1597)
Act I, sc. 1 + 5
Act II, sc. 1 (‘The Balcony Scene’)
Act V, sc. 3 ('Ah, what an unkind hour')


Annie Proulx: “Brokeback Mountain” (short story, 1997)

Supplerende materiale:
Summary Romeo and Juliet: http://www.sparknotes.com/shakespeare/romeojuliet/section1.rhtml

“The English Dramatic Tradition + The Elizabethan World Picture” af Ole Juul Lund, Gyldendal 1993

"Star-Crossed Lovers: Brokeback Mountain" - a review (Blake, 2006)

Film:
Romeo + Juliet (Luhrmann, 1996)
Brokeback Mountain (Lee, 2005)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik 2 24-10-2024
Grammatik 3 14-11-2024
EN 2: Fiction Essay on Hills Like White Elephants 17-11-2024
one pager 26-11-2024
Grammatik 4 17-12-2024
Romeo and Juliet oral presentation 10-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 India and Empire EXAM

In this course, students have analyzed and interpreted texts that are related to British imperialism and colonialism. We've explored the implications and effects of British imperialism by analyzing the relationship between the colonizer and the colonized. Relevant post-colonial terms are mimicry, hybridity, 'us-them thinking' as well as racism and prejudice.  

Students have been working with the following questions:
- Do we see a false, prejudiced or otherwise incomplete understanding/representation of the living conditions of the colonized nation?
- In what ways do European culture and Western values dominate?
- In what ways are various identities and world views expressed in the text?
- Does the text express abuse of power and/or inequality?


- Edward Said: Excerpt from “Defining Imperialism and Colonialism”
- Rudyard Kipling: “Lispeth” (1886, short story)
- Rudyard Kipling: White Man’s Burden (1899, poem)
- George Orwell: “A Hanging” (1931, personal essay)
- Kushwant Singh: “Karma” (1950, short story)
- Supplerende materiale om postkolonialisme (begreber).

https://www.youtube.com/watch?v=F7GOh8qlLwQ

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik 5 16-02-2025
3k EN skr. prøve 18-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Of Mice and Men EXAM

We will read the novella 'Of Mice and Men' (1939) by John Steinbeck as an example of American modernism in the 1930s.

The focus point of our reading will be the main themes of the novel. These are themes such as the American Dream, loyalty, friendship, social mobility, power, and discrimination etc.

We will also focus on Steinbeck's style of writing by reading about realism and modernism. The students will analyze the style of writing in a self-chosen passage of the text.

Finally, our approach to reading the novel is also acquiring some knowledge of the period - including The Great Depression, The Dust Bowl (Migrant workers), and the American Dream.

Kernestof:
Steinbeck: "Of Mice and Men" (1939)

Supplerende materiale:
https://www.britannica.com/event/Great-Depression/Economic-impact#ref234457

'American Modernism' i 'Study Guide, Of Mice and Men' (Systime, 2023) (pdf)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
EN 5: Essay 06-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer