Holdet 3a DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Ida Louise Eliasen, Julie Skov Nikolajsen
Hold 2023 DA a (1a DA, 2a DA, 3a DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Argumentation og retorik
Titel 2 2. Nyhedsformidling mellem fakta og fiktion
Titel 3 3. Det moderne gennembrud (VÆRK)
Titel 4 4. Velfærdsstaten i litteraturen (DHO)
Titel 5 5. Karen Blixen og novellen (VÆRK)
Titel 6 6. Metoder i dansk
Titel 7 7. Modernisme og realisme (VÆRK)
Titel 8 8. Avantgarde og ekspressionisme
Titel 9 9. Diskurser om danskhed (VÆRK)
Titel 10 10. Dokumentar + "Naturens Uorden" (værk 4)
Titel 11 11. Sproglig opmærksomhed
Titel 12 12. Holberg og Skam, oplysning og sprog (værk 5)
Titel 13 14. Romantikken + H.C.A. eventyrsamling (værk 6)
Titel 14 12. Eksistentialisme/ metode / tema: "valget"
Titel 15 Akademisk skrivning
Titel 16 Repetition
Titel 17 Tilladte hjælpemidler, skr dansk

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Argumentation og retorik

SPROG

Formål:
Forløbet træner nedenstående faglige mål:
- basal viden om argumentation og retorik, der bruges i vores al kommunikation, med særligt henblik på den offentlige debatkultur
- tilegnelse af begreber og redskaber til at undersøge tekster med henblik på argumentation og
retoriske virkemidler
- forståelse for saglig argumentation og viden om påstand, belæg, gendrivelse, styrkemarkører og sproglige virkemidler
- viden om retoriske virkemidler, der kan støtte dig i din kommunikation og opgaveskrivning.

Indhold:
Der arbejdes ud fra fokuspunkterne:
- Retorik - baggrund og genrer
- Appelformer (patos, etos og logos)
- Retoriske virkemidler / sproglige stilfigurer
- Toulmins udvidede argumentationsmodel
- Argumentationskneb og faldgruber
- meningsjournalistik og debatkultur i medierne

Kernestof:
Tekster:
- Giv mig negerbollen tilbage (Fyns Amtsavis)
- Kæmpeeskimoen er lagt på is (Berlingske)
- Sprogforsker om ordet eskimo: Det udpeger folk som fremmede (berlingske.dk)
- Jeg er krænket, altså er jeg (Berlingske.dk)

Baggrundsstof
Håndbog til dansk: Litteratur, sprog, medier:
- kap. 4.10: Argumentation
-  kap. 4.12: Kommunikationsanalyse
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk 1: Meninger og argumentation 04-12-2023
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Nyhedsformidling mellem fakta og fiktion

MEDIER

Formål:
I forløbet undersøger I med en medieanalytisk tilgang nyhedsformidlingen i et nutidigt og samfundsmæssigt perspektiv.

Forløbet træner nedenstående faglige mål:
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
• demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag

Der arbejdes medieanalytisk ud fra følgende nøglebegreber:
- Avistyper (omnibusavis, nicheavis, regional-lokalavis, gratisavis, netavis)
- Stofområder
- Toulmins argumentationsmodel + appelformerne
- Habermas’ offentlighedsmodel
- De 5 nyhedskriterier (væsentlighed, aktualitet, sensation, konflikt, identifikation)
- Nyhedstrekanten / variation af nyhedstrekanten
- Kildetyper (ekspertkilde, erfaringskilde, partskilde)
- Nyhedsgenrer (nyhedsjournalistik, meningsjournalistik, fortællende journalistik
- Objektivitet/subjektivitet
- Fakta- og fiktionskoder + hybrid-genrer
- Fake news, AI og billedmanipulation

Kernestof:
- Nu tør Tabita se sig selv i spejlet, Berlingske
- Tidligere medlem af Brothas forlod bandemiljøet, Politiken
- Rocker- og bandesituationen i Danmark (Politiets nationale enhed for særlig kriminalitet, 2022)
- Bandemedlemmer ser samfundet som fjenden. Det kan vi gøre noget ved (Berlingske, 2017)
- Når skærmen tændes, så slukkes verden (Politiken, 2024)
- De sociale medier er internettets værtshuse (Information, 2021)
- Godt begyndt er halvt fuldendt, siger man. Bare ikke på landets gymnasier, hvor grundforløbet skader mere, end det gavner (Berlingske, 2023)
- Hvordan blev mediet X organ for misinformation? (Orientering - Udsyn, 2024)

Baggrundsstof

Håndbog til dansk: Litteratur, sprog, medier:
- kap. 5.1: Avisjournalistik
- kap. 2.2: Fakta- og fiktionsgenren
- kap. 4.10: Argumentation
- kap. 4.12: Kommunikationsanalyse
- Fiktions- og faktakoder, Dansksiderne.dk

Supplerende stof
- https://faktalink.dk/falske-nyheder
- Sideløbende med krigen mellem Israel og Hamas føres der krig om fortællingen på sociale medier (DR 2024)

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk 2: Debatterende artikel 09-02-2024
Dansk 2: Debatterende artikel 23-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Det moderne gennembrud (VÆRK)

LITTERATUR

Formål:
Forløbet indledes med en introduktion til litteraturteori, hvor I lærer at anskue den litterære tekst fra forskellige metodiske og ideologiske vinkler (biografisk, strukturalistisk, nykritisk).

I forløbet om det moderne gennembrud øges jeres kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur fra perioden 1850-1900 med perspektiv til Norden, Europa og den øvrige verden. Vi ser på, hvordan særligt kirke, klasse og køn sættes under debat i perioden 1870-1890.

Forløbets nøgleord:
Realisme, impressionisme, naturalisme, determinisme, Georg Brandes, problemer under debat, sædelighedsfejden, samfundskritik, arv og miljø, ny realisme

Kernestof:
- H.C. Andersen: Tepotten + I Danmark er jeg født ¤#KANON
- Henrik Pontoppidan: Lykke-Per (roman, uddrag) + Fra Hytterne (novelle, uddrag) #KANON
- Georg Brandes: Indledning til Hovedstrømninger i dansk Litteratur
- Bille August: Lykke-Per (spillefilm) VÆRK
- Herman Bang: ”Foran alteret” #KANON

Baggrundsstof
Kompendiet "Det moderne gennembrud i kunst og litteratur". Se kildehenvisninger i kompendiet.

Supplerende stof:
- Fra nationalromantik til samfundskritik, Den Hirschsprungske Samling
- Udvalgte billeder fra romantikken og det moderne gennembrud
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tekstanalyse på lydfil - Herman Bang 24-04-2024
Dansk 3: Analyserende artikel 03-05-2024
(Dansk 3 - Analyserende artikel" - INDLEDNING) 10-05-2024
Dansk 4: Analyserende artikel 19-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Velfærdsstaten i litteraturen (DHO)

LITTERATUR

Formål:
Der er reflekteres over velfærdsstaten i mange genrer og med brug af mange æstetiske udtryksformer - litteratur, film, tv-satire, debatindlæg m.m. Vi har i dette forløb undersøgt, hvordan velfærdsstaten og dens udfordringer beskrives i litteratur og medier med særligt fokus på klassesamfundet, det almene boligbyggeri/ghettoen og sprogets magt.

Vi har følgende fokuspunkter i de litterære nedslag:
- Klasseskel og etnicitet
- Sprog (Sociolekt, idiolekt, multietnolekt, kodeskift)
- Arv og miljø (social, kulturel og økonomisk kapital, mentalt overskud/underskud)

Forløbet som optakt til DHO:
I slutningen af 1.g udarbejdes en flerfaglig opgave i dansk og historie. Som optakt til dansk-historieopgaven gennemføres et obligatorisk forløb i samspil med historie med vægt på fordybelse i et historisk emne samt elevernes udtryksfærdigheder og relevante metoder i fagene. I forløbet skal indgå et grundlæggende overblik over centrale historiske og litteraturhistoriske udviklingslinjer i Danmark.

Forløbet har et omfang på minimum 10 timer i hvert fag. Som en del af forløbet indgår fordybelsestid.

I dansk-historieforløbet har danskfaget særligt fokus på:
– tekstlæsning i en historisk sammenhæng
– faglig formidling
– danskfagets identitet og metode.

Som en del af dansk-historieopgaven indgår en mundtlig evaluering af den afleverede opgave. Eleven præsenterer her sin opgavekonklusion samt overvejelser om valg af materiale, arbejdsproces og metodiske forskelle og ligheder mellem fagene. Der gives en samlet fremadrettet evaluering af opgaven og den mundtlige præstation.

Kernestof:
Bech, Glenn: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet, Gyldendal 2022 (uddrag)
Bech, Glenn: Nytårstale, Glenn Bechs nytårstale (dansketaler.dk)
Elmi, Amina: Barbar [Tavshedens objekt] (uddrag), Gyldendal 2023 (uddrag)
Grosbøll, Andreas: ‟Hilsen fra provinsen” i Weekendavisen 19.04. 2018
Haidar Ansari: ”kulturchok” fra Institutionaliseret, 2022
Hassan, Yahya: ”DIMISSION” og ”GHETTOGUIDE” fra YAHYA HASSAN, Gyldendal 2013
Krasnik, Martin: Jeg blev træt af at være præmieperkeren, Weekendavisen
Nielsen, Kaspar Colling: ‟Opgangen” i Mount København, Gyldendal 2020
Pape, Morten: ”Prolog” i Planen, Politikens forlag, 2015
Wilken, Thomas: ‟Polarisering handler ikke kun om ikkevestlige ghettoer” i Information 24. april 2019

Supplerende stof:
- Albertsen, Anita Nell Bech & Mikkelsen, Dorthe Hedegaard & Timmermann, Ditte Eberth (2023): Oppe og nede.
- På social sightseeing i Velfærdsdanmark, Dansklærerforeningens Forlag
Uddrag fra onlineforløbet Velfærd og litteratur | Litteraturportalen (systime.dk)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
(Dansk 3 - Analyserende artikel" - INDLEDNING) 29-04-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Karen Blixen og novellen (VÆRK)

LITTERATUR

I dette forløb introduceres I til danskfagets metoder i forhold til novelleanalyse. Der er særligt fokus på fortælleteknik, personer, konflikt, miljø og intertekstualitet i fiktionstekster. I arbejder også med motiv, tema, billedsprog og komposition i fiktionstekster med Karen Blixens noveller som eksempel.

Formål
- I træner, udfører og fremlægger en metodisk tekstanalyse af en kanonforfatter.

Kernestof
- Henrik Pontoppidan: Muldskud
- Karen Blixen: Skæbne-anekdoter (VÆRK)
- Film: Babettes gæstebud (Gabriel Axel, 1987)

Baggrund/supplerende stof
Litteraturens veje (systime.dk):
- At analysere litteratur
- At læse Karen Blixen (systime.dk)

Fokus
- Læsning af dansk litterær kanon: Karen Blixen
- Anvendelse af relevante litterære metoder

Arbejdsformer
- Metodisk læsning af noveller med fokus på personer, konflikt, miljø og intertekstualitet
- Næranalyse af to novellers indledninger med fokus på intertekstualitet
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Intertekstualitet i Babettes gæstebud 29-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Metoder i dansk

Formål
I dette metodeforløb introduceres I til danskfagets metoder, både i det mediemæssige, sproglige og litterære perspektiv. De litterære tekster giver jer samtidig et tværsnit af dansk litteraturhistorie fra folkevisen til Yahya Hassan, og mange af teksterne er skrevet af kanonforfattere.

Vi begynder med fælles læsninger med forskellige litterære metoder og diskuterer deres forskelle og ligheder, styrker og svagheder. I får ansvar for hver jeres metode og præsenterer i et lille oplæg metoden samt en metodisk læsning af en udvalgt tekst for resten af klassen. Forløbet træner desuden de analytiske greb i læsning af både noveller, lyrik og kortprosa.

- I opnår en kritisk bevidsthed om danskfagets metoder i både medier, sprog og litteratur (relevant for FF og SRP).
- I træner, udfører og fremlægger en metodisk tekstanalyse af en kanonforfatter.
- I kender til og kan anvende følgende litterære metoder på litterære tekster: biografisk, nykritisk, strukturalistisk, psykoanalytisk, læserorienteret og ideologikritisk.

Kernestof
Fælles
- Henrik Pontoppidan: Muldskud (socialhistorisk) #kanon
- Karen Blixen: Skæbne-anekdoter (alle metoder) #kanon #værk

Grupper
- Henrik Nordbrandt: Hvor vi end rejser hen (hermeneutisk)
- Yahya Hassan: BARNDOM (biografisk)
- Folkevise: Elverskud (psykoanalytisk)
- Folkeeventyr: Kong Lindorm (strukturalistisk)
- Martin Andersen Nexø: Lønningsdag - en Idyl (ideologikritisk) #kanon
- Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset (nykritisk) #kanon
- Tove Ditlevsen: En aften i et villakvarter (kønskritisk/feministisk)
- Peter Seeberg: Den anatomiske tegning (læserorienteret) #kanon

Baggrund/supplerende stof:
- Håndbog til dansk: Litteratur, sprog, medier:
- kap. 2.1: Kontrakter, koder og genrer
- kap. 3.1: Hvad handler teksten om?
- kap. 3.2: Komposition
- kap. 3.3: Fortæller
- kap. 3.4: Fremstillingsformer
- kap. 3.5: Tema og perspektivering
- kap. 3.6: Litterære genrer
- kap. 3.7: Litterære metoder
- Analysevejledninger
- Teori om metoder og læsestrategier i lærerproduceret PPT.

Fokus
- Læsning af dansk litterær kanon: folkeviser, Karen Blixen, H.C. Andersen m.fl.
- Anvendelse af relevante litterære metoder

Arbejdsformer
Elevproduceret materiale (gruppevis):
Elevstyret modul med tildelt metode/læsestrategi anvendt på en litterær tekster
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk 1: Analyserende artikel (Metoder i dansk) 27-10-2024
Refleksionsark: forfattere og kønskritik 07-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Modernisme og realisme (VÆRK)

LITTERATUR

Formål
Litteraturhistorisk forløb med fokus på relationsanalyse (fokuseret personkarakteristik) og komposition. I forløbet introduceres realismen og modernismen i dansk litteratur i det 20. århundrede.

Kernestof:
- Hans Scherfig: Det forsømte forår (1940)  Værk #5
- Film "Det forsømte forår ( Peter Schrøder, 1993)
- Dokumentar (uddrag): Herlufsholms hemmeligheder (TV2, 2023)

Baggrundsstof
Kompendiet "Modernisme og realisme" Se kildehenvisninger i kompendiet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Avantgarde og ekspressionisme

LITTERATUR

Litteraturhistorisk forløb med fokus på modernisme, realisme og eksistentialisme.

I forløbet kommer vi ind på forskellige former for realisme og modernisme i dansk litteratur i det 20. århundrede. Der lægges vægt på at forstå realismen og dens undergenrer samt modernismen og dens undergenrer og se dem i forhold til deres samtid og i forhold til hinanden. Vi arbejder desuden med teksternes relevans i dag og for eleverne selv, navnlig i forhold til de eksistentialistiske tekster.

Kernestof:
- Johannes V Jensen: På Memphis Station (1906)
- Tom Kristensen: Nat i Berlin (1921) + Angst (1932)
- Rudolf Broby-Johansen: BORDELPIGEDRÆBER UFØDT + STRIDSMÆND FOR DET VI ELSKER (1922)
Emil Bønnelycke: Aarhundredet (1918)
- Peter Seeberg: Den anatomiske tegning (1990)
- Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset (1960)
- Diverse kunstbilleder: Egon Schiele, Ernst Ludwig Kirchner, Salvador Dalí, Edvard Munch m.fl.

Baggrundsstof
Kompendiet "Modernisme og realisme" Se kildehenvisninger i kompendiet.
Temahæftet "Avantgarde i modernismen" Se kildehenvisninger i hæftet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk 2: Digtanalyse 04-02-2025
Dansk 3: Reflekterende artikel (Modernisme) 28-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9. Diskurser om danskhed (VÆRK)

SPROG

I dette forløb introduceres:
- semantisk skema (repetition)
- politisk retorik
- konnotationer
- nodalpunkt og ækvivalenskæde/differenskæder
- os-og dem-diskurs
- hegemoni og antagonisme
- flydende betegner

Forløbet træner nedenstående faglige mål:
- basal viden om sprog og retorik, der bruges i kommunikation, med særligt henblik på nationalisme og den nationale fortælling i lyrik, offentlig debatkultur og politisk retorik
- tilegnelse af begreber og redskaber til at undersøge tekster med henblik på argumentation og retoriske virkemidler
- repetition af saglig argumentation og viden om påstand, belæg, gendrivelse, styrkemarkører og sproglige virkemidler
- viden om retoriske virkemidler, der kan støtte dig i din kommunikation og opgaveskrivning.

Kernestof:
- H.C. Andersen: I Danmark er jeg født, 1850
- Benny Andersen: Verdensborger i Danmark
- Henrik Nordbrandt: Vi danskere, digte 2010 #VÆRK 2 (læst 4 af ca. 12 digte)
- Johannes V. Jensen: Hvor smiler fager den danske kyst, 1925
- Emma Holten: Grundlovstale (2015)
- Kristian Thulesen Dahl: Grundlovstale (2017)

I KOMPENDIET, MEN IKKE GENNEMGÅET
- Plakat fra 1944: Nazistisk hvervekampagne af danske kæmpere (ikke gennemgået)
- John F. Kennedys tale i Vestberlin, 1963 (ikke gennemgået)
- Volodymyr Zelenskyjs tale ved arrangementet »Et lys i mørket«, 2022  (ikke gennemgået)
- Statsminister Mette Frederiksens tale ved Folketingets åbning, 2024  (ikke gennemgået)
Alberte Bové Rud: Vi skal ikke være ukritiske over for Zelenskyjs selviscenesættelse, 2022  (ikke gennemgået)
- Fhv. kulturminister Brian Mikkelsens tale til Det Konservative Folkepartis landsmøde, 2005  (ikke gennemgået)
- Lars von Trier: Kultivér nationen, 2007  (ikke gennemgået)

Supplerende stof:
Håndbog til dansk: Litteratur, sprog, medier:
- 4.7: Talesprog og skriftsprog
- 4.8: Stil og tone
- kap. 4.9: Retorik
- kap. 4.11: Diskursanalyse
- kap. 4.12: Kommunikationsanalyse
- Lærerproduceret PowerPoint

Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
- Retoriske figurer
- Diskursanalyse
- Stil og sprog

Reflekterende artikel om danskhed
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriv et anslag - reflekterende artikel 30-04-2025
Dansk 4: Diskursanalyse 19-05-2025
Dansk 3: Reflekterende artikel (Danskhed) NY DATO 21-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10. Dokumentar + "Naturens Uorden" (værk 4)

Medieforløb med fokus på dokumentarfilmen som iscenesat virkelighedsfremstilling.

Forløbets formål er, at du opnår viden om og færdigheder i at analysere filmiske virkemidler i forskellige typer af tv-dokumentar og dokumentarfilm. Du får viden om og kan analysere eksempler indenfor dokumentarens undergenrer.

FORLØB og ARBEJDSFORMER:
Forløbet blev indledt med en introduktion til dokumentarfilmen og dens genre. Eleverne arbejdede de følgende to moduler i grupper. Med udgangspunkt i klip fra hver deres dokumentarfilm analyserede grupperne dokumentarfilmenes undergenrer og basale filmiske virkemidler.  

Herefter analyserede vi med udgangspunkt i et autentisk eksamensspørgsmål et uddrag af DR's dokumentar "Svømmestjerner - under overfladen". Vores analyse havde fokus på filmens brug af fakta- og fiktionskoder, herunder personfremstillingens troværdighed.

Vi så Christian Sønderby Jepsens "Naturens uorden" (Værk 4), og eleverne blev opdelt i grupper med hvert deres analytiske fokuspunkt. Fokus var på komposition, filmiske virkemidler, fakta- og fiktionskoder samt genre.

Forløbet afsluttedes med, at eleverne skrev en analyserende artikel om "Naturens uorden".

CENTRALE BEGREBER:
- Dokumentarfilmens undergenrer (den dybdeborende, observerende, deltagende, performative, refleksive, poetiske og dramatiserede dokumentar)
- Basale filmiske virkemidler
- Fakta- og fiktionskoder  
- Autenticitetsmarkører

PRIMÆRTEKSTER:
- Christian Sønderby Jepsens "Naturens uorden" (2015)
- Filmklip fra TV2: "Balladen om kolonihaven" (0:00-6:54)
- Filmklip fra dr.dk: "Limbo - når sabbatår er fucked" (2019). "Ung, nøgen og udstillet" (2016). "Drengene på kanten" (2015). "Historien bag historien: De perfekte piger" (2015). "Prinsesser fra blokken" (2016). "Svømmestjerner - under overfladen" (2019)
- Filmklip fra filmcentralen.dk: "Eskimo Diva" (2015). "En fremmed flytter ind" (2019)

TEORI
- Granild, Dorte & Wolfhagen, Mette: Dox - forløb i medier, s. 9-13
- Larsen, O.S. (2024). Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier, uddrag af kapitlet: "Dokumentarfilm og Mockumentary" og "Filmiske virkemidler"


SKRIFTLIGT
Træning af alle tre typer artikler i dansk (analyserende, debatterende, reflekterende)
Fokus på en god tragtindledning - Minlæring, introduktion til den gode indledning, video - minlaering.dk

AFLEVERINGER
"Kasimir og Karoline" - refleksion over teaterforestillingen (med afsæt i en oplevelsesanalyse)
Analyserende artikel - Naturens Uorden
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
"Kasimir og Karoline" - refleksion / oplevelse 24-09-2025
1. Analyserende artikel - Naturens uorden 01-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 11. Sproglig opmærksomhed

Et kort forløb om Denotation/konnotation, ladede ord, hverdagsmetaforer og semantiske felter.

MÅL
Opmærksomhed på ords betydning og ordkæder
Mange betydninger kan findes, hvis man er opmærksom på ”brud” i tekster via semantiske skemaer (kæder og kontraster). Det er en ”nøgle” til at åbne en teksts værdier, se brugen af virkemidler og hjælpe til tolkning.

Hvorfor hverdagsmetatofer?
Målet med at arbejde med hverdagsmetaforer er, at vi netop forstår vores verden igennem metaforer. Du skal have færdigheder i at kunne afdække betydning og etablere fortolkning i tekster i både litterære og ikke-litterære tekster i forhold til metaforer.
Ved at fokusere på billedsprogets funktion i en tekst, kan man afsløre forestillinger, der viser, hvordan vores hjerne tænker. Desuden kan arbejdet med metaforer være en hjælp til at finde en teksts grundforestillinger (f.eks. religiøse, æstetiske, filosofiske eller ideologiske grundforestillinger).
Efter forløbet skal du kunne kende, genkende og anvende følgende begreber og udtryk: Hverdagsmetaforer, kunne forklare forskellen på mål- og kilde-område, have viden om strukturelle metaforer og orienteringsmetaforer.

MATERIALE
Video: "Professor Lakoff,metaphors we live by"   https://www.youtube.com/watch?v=7_cexWKE7sE.
PPT'er baseret på "Håndbog til dansk" s 106-108 + 112-122

SKRIFTLIGT ARBEJDE
Blyantprøve 1 + 2
(Den første brugte vi som træning. Blyantsprøverne var med papir og blyant uden hjælpemidler og bestod af et digt og en prosatekst - uddrag fra en roman eller novelle).


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Blyantprøve 2 28-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 12. Holberg og Skam, oplysning og sprog (værk 5)

Dette forløb handler om oplysningstiden med fokus på Holberg.
Det handler også om sprog: Gammel norsk i form af Ludvig Holbergs "Jeppe på bjerget", som er skrevet i oplysningstiden og nynorsk - vi ser en enkelt episode fra serien Skam.
Vi ser desuden på den klassicistiske skrivestil og komediens opbygning hos Holberg:

Komediernes opbygning følger den antikke filosof Aristoteles' principper. Ét princip er tidens, stedets og handlingens enhed. Det betyder, at handlingen skal foregå over en dag, på et sted og med kun en handling.

Komedien består af fem akter:
1. Første akt er ekspositionen. Her præsenteres stykkets hovedperson og temaet.
2. Anden akt indeholder knuden (desis), hvor modsætningerne mellem personerne udvikler sig.
3. I tredje akt stiger spændingen og konflikten ser uløselig ud. Der er indtrådt en krise.
4. I fjerde akt sker der en vending (også kaldet 'peripeti'), der er afgørende for at få løst konflikten.
5.  Løsningen indtræffer i femte akt (lysis), og man kan vende tilbage til normale, fornuftige tilstande.

PRIMÆR TEKSTER
- Ludvig Holberg: "Jeppe på bjerget" (VÆRK)
https://holbergsskrifter.no/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJeppe%2FJeppe_mod.page&brand=&chunk.id=act1&show.second=komm&toc.depth=1&toc.id=act1

- Skam (sæson 2, episode 2)

MATERIALE:
Youtube-video: "Forandring er svaer (sketch om böger og skriftruller)"
Kapitelintroduktion - "4. 1720-1800: Oplysningstiden" i Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime, ibog)
Holberg, Klar Scene (uddrag).pdf
minlaering.dk - om Holbergs komedier
En kort trailer fra en filmatisering af  "Jeppe på bjerget" fra 1980'erne.

KREATIV SKRIVEOPG.
’Oversæt’ replikkerne i de små uddrag fra 1.akt til "Jeppe på bjerget". Læs dem op på moderne dansk. Forklar, hvad der står i replikkerne ud fra noten. Vi er nu i stand til at svare på spørgsmålet: "De siger at Jeppe drikker, men ikke hvorfor han drikker."?

AFLEVERING
Reflekterende artikel: Sprog og karakterfremstilling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 14. Romantikken + H.C.A. eventyrsamling (værk 6)

Formålet er, at du skal kende perioden Romantikken og periodens forskellige strømninger og kunne trække tråde op til i dag. Vi har tidligere kigget på periodens særlige retninger: Universalromantik, Nationalromantik og Biedermeier og gør det igen med en eventyrsamling af H.C. Andersen. Derudover mangler vi bl.a. at kigge på romantisme.

EVENTYR og H.C. ANDERSEN - værklæsning
H. C. Andersens første eventyr-samling fra 1835 læses som værk. Hæftet består af fire eventyr: "Fyrtøjet", "Lille Claus og store Claus", Prinsessen på ærten" og "Den lille Idas blomster". Sidst i dokumentet er vedhæftet en anmeldelse af eventyrerne. Værket analyseres med fokus på den litteraturhistoriske periode samt genretræk fra folkeeventyr og kunsteventyr. Eventyrerne fremlægges i grupper. Èn gruppe kigger desuden på biografiske træk i eventyrerne.

ROMANTISME
Vi kigger nu på romantisme og læser og analyserer "Skriftestolen" af Christian Winther 1837

OPSAMLING
Opsamling på romantikken og de forskellige -ismer og genrer med gruppeopgaver. Man analyserer minimum én tekst (typisk et digt) og ét billede. Den sidste gruppe kigger på nyere perspektiverende eksempler (billede, artikel og videoklip):
- Universalromantik og nyplatonisme
- Nationalromantikken
- Biedermeier og poetisk realisme
- Romantisme
- Romantikken i perspektiv

MATERIALE
Hans Christian Andersen EVENTYR FØRSTE SAMLING 1835.docx
Håndbog til dansk, Eventyr.pdf (Systime)
Håndbog til dansk, Analyse af eventyr.pdf  (Systime)
Kapitel 5. 1800-1870: Romantikken | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime.dk, ibog)
"Dannelsestanken i prosaen" | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime.dk, ibog)
"Skrivestil og sprog" | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime.dk, ibog)
IsmeriRomantikken.pdf
Periodenoter - Romantikken - AF Fra Tiden.pdf
Romantikken-gruppeopgaver.pptx (indeholder billeder og tekster, der knytter sig til de forskellige -ismer og undergenrer)
Skriftestolen+af+Christian+Winther1837,+s.+8.pdf


AFLEVERING
Vælg én opgave fra det autentiske eksamenssæt. Første opgave er et godt eksempel på en perspektivering til nationalromantikken.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 12. Eksistentialisme/ metode / tema: "valget"

I forløbet arbejder vi med tekster, som tematiserer "valget" på forskellig vis.
Vi arbejder også med litterær metode, dvs. socialhistorisk læsning, psykoanalytisk læsning, feministisk læsning m.fl.

Formålet med forløbet er at præsentere eleverne for udvalgte tekster, som kredser om samme emne, nemlig om menneskers skæbne er forudbestemt eller beror på et valg (eksistentialisme).  
Forløbet dækker også over et metodisk fokus, idet vi læser Blixens "Ringen" ud fra en psykoanalytisk, intertekstuel (folkeeventyr/syndefaldsmyte), feministisk, og marxistisk vinkel for at understrege, at tekster kan læses med forskellig vinkel.

Martin A. Hansen: Paradisæbler (1953) - med fokus på kristen eksistentialisme
Karen Blixen: Ringen (1958) - forskellige læsevinkler, Blixen som historiefortæller. - Camus' eksistentialisme
Peter Seebergs "Patienten" - absurd novelle -  Camus' eksistentialisme

Kernestof:
- Karen Blixen: "Ringen", 1958 (kanonforfatter)
- Martin A. Hansen: "Paradisæblerne", 1958 (kanonforfatter)
- Peter Seeberg: "Patienten" (kanonforfatter)


Supplerende stof:
- Heretica og eksistentialisme Litteraturhistorien på langs og på tværs (3).pdf
- Den litteraturhistoriske kontekst: 60'er-modernisme i Litteraturhistorien på langs og på tværs
- 60’er-modernisme (1960-1970) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
- Korte uddrag fra 'De eksistentielle fortællinger og læseren | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard'


Faglige mål og formål
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
- Demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Kernestof
- tekster fra 1900-tallet
- kanonforfattere: Martin A. Hansen, Karen Blixen, Peter Seeberg
- Metodisk: litteraturanalyse og -fortolkning samt anvendelse af relevante litterære metoder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Akademisk skrivning

Akademisk skrivning
Teori og øvelser som optakt til SRP

Materiale:
Uddrag af Rienecker, Jørgensen, Jakobsen: ”Akademiske fraser”, Samfundslitteratur, 2020.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Repetition

Repetition af Det moderne gennembrud med fokus på "Foran altereret" af Herman Bang.
Repetition af forløb fra 1.g, som I fremlægger for JN :
4. Velfærdsstaten i litteraturen (DHO) + 7. Modernisme og realisme (VÆRK)

I det afsluttende modul ser vi en autentisk eksamination fra portalen "Ved det grønne bord": https://vdgb.dk/subject/stx/       

MATERIALE
Foran Alteret, Herman Bang.doc
Det moderne gennembrud, kort intro.pptx
Skrivestil i perioden - Link til Litteraturhistorien på langs og på tværs:


SKRIFTLIGT ARBEJDE
5. artikel (Nationalsange og national identitet)

Fagligt sigte med opgaven:
- svensk (nyt)
- norsk (rep. + nyt)
- nationalromantik (rep.)
- afsender-modtager-forhold (rep. + nyt)
- argumentation og sproglige virkemidler (rep.)
- filmiske virkemidler (rep.)
- billedanalyse (rep.)
- diskursanalyse (rep.)
- digtanalyse (rep.)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
5. artikel (Nationalsange og national identitet) 30-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Tilladte hjælpemidler, skr dansk

Tilladte hjælpemidler til eksamen (gemmes som bogmærke):

Minlaering.dk

Litteraturhistorien – på langs og på tværs | Litteraturhistorien – på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk


Jeppe på Bjerget eller Den forvandlede bonde (moderne dansk retskrivning):

https://holbergsskrifter.no/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJeppe%2FJeppe_mod.page&toc.depth=1&brand=&chunk.id=act1&show.second=komm&show.CommentLabel=true&toc.id=act1


Tillladte ordbøger ex: Ordbogen.com og ordnet.dk

HUSK, at alt på Lectio skal hentes ned (inklusiv tekster og undervisningsbeskrivelse). Det samme gælder fælles google.doc-dokumenter.

Studienet er hverken tilladt offline eller online!!! DU MÅ KUN BRUGE EGNE NOTER TIL EKSAMEN.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer