Holdet 3k HI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Anne Jalsøe, Ditlev Bjerregaard
Hold 2023 HI k (1k HI, 2k HI, 3k HI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Vikingetiden
Titel 2 Opdagelsesrejser
Titel 3 Industrialisering og demokrati
Titel 4 Imperialismen
Titel 5 Afghanistan
Titel 6 Oplysningstiden og den franske revolution
Titel 7 Kampe for ligestilling
Titel 8 Romerriget
Titel 9 Renæssancen
Titel 10 Nazisme og holocaust
Titel 11 Overblik og eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Vikingetiden

Formål
I forløbet vil vi undersøge vikingetiden som et centralt kapitel i Danmarkshistorien ud fra starten på en dansk statsdannelse og indførelsen af kristendommen.
Forløbet vil især fungere som et introduktionsforløb til historiefaget med fokus på:
- kildetyper, det funktionelle kildebegreb og kildekritik
- kilder som levn og beretning
- historiebrug
- periodisering

Omfang: Ca. 50 sider


Kernestof
Peter Frederiksen: Vores Danmarkshistorie, Columbus 2021, s. s. 24-29, 31-32, 34-37, 39-45, 47

Anders Hassing og Christian Vollmund: Fra fortid til historie, Columbus 2017, s. 11, 37-38, 44-47

Nationalmuseet: Vinkler på vikingetiden, Skoletjenesten 2013, s. 83-90
Nationalmuseet: De skriftlige kilder fortæller om vikingernes rejser
Fra: https://natmus.dk/historisk-viden/danmark/oldtid-indtil-aar-1050/vikingetiden-800-1050/togter/de-skriftlige-kilder-fortaeller/

Camilla Arnsberg: DR's fremstilling af kristendom er makværk
Fra: https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/hvordan-fremstiller-dr-indfoerelsen-af-kristendommen-i-danmark

Introduktion til Widukind, fra
Danmarkshistorien.dk: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/uddrag-af-widukinds-sakserkroenike-harald-blaatand-og-poppo (Hentet den 17. januar 2024)

DR TV: Historien om Danmark – Vikingetiden
Rysensteen Gymnasium: Historisk metode, ”Levn eller beretning”
https://historiskmetode.weebly.com/levn-eller-beretning1.html


Kilder - også en del af kernestof!
Kilder fra Peter Frederiksen: Vores Danmarkshistorie, Columbus 2021:
- Valgplakater, s. 24
- Hedningernes hærgen på Lindisfarne, s. 28
- Vikingernes belejreing af Paris, s. 34
- Svend Tveskægs erobring af England, s. 36

Ibn Fadlan: Om vikingernes skikke (ca. 922)
Fra: https://natmus.dk/museer-og-slotte/nationalmuseet/undervisning-paanationalmuseet/
undervisningsmaterialer/ungdomsuddannelserne/danmarksoldtid/
kilder/ibn-fadlan/

Jellingstenen

Indskrifter på runesten
Nationalmuseet: Vinkler på vikingetiden, Skoletjenesten 2013, s. 22-24

Dudo om vikingerne
Nationalmuseet: Vinkler på vikingetiden, Skoletjenesten 2013, s. 21-22

Gravfund fra vikingetiden
Nationalmuseet: Vinkler på vikingetiden, Skoletjenesten 2013, s. 25

Widukind: Om Haralds overgang til kristendommen (900-tallet)
Peter Frederiksen: Grundbog til Danmarkshistorien, Systime 2012, s. 44


Kernestof jf. bekendtgørelsen:
̶   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶   forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶   kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
̶   stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
-  historiebrug og -formidling
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶   skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶   formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opdagelsesrejser

Formål
I forløbet vil de spanske opdagelsesrejser stå i centrum. Vi skal undersøge motiverne bag og forudsætningerne for den spanske kolonisering i slutningen af 1400 og gennem 1500-tallet. Ud fra forskelligt kildemateriale vil vi også undersøge kulturmødet mellem europæernes og indianernes kultur - både på kort sigt og på lang sigt - og vurdere hvilke konsekvenser den spanske kolonisering har haft.

Omfang: Ca. 50 sider


Kernestof
Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime 2010, s. 157-163, 166-172

Thomas Ohrt: De store opdagelser, Systime 2001, s. 67-70

Jesper Nielsen: Opdaget?, Columbus, 2018, s. 65-66, 68-70, 73-75, 78 (Indiansk identitet i dag)


Kilder - også en del af kernestof
Columbus’ brev 1493
Fra: Flemming Kiilsgaard Madsen m.fl.: Opdagelserne, Gyldendal Uddannelse, 1999, s. 35-36

De spanske krav til den indianske befolkning 1513
Fra: Jesper Nielsen: Opdaget?, Columbus, 2018, s. 83-86

En spansk soldats erindringer 1570
Jesper Nielsen: Opdaget?, Columbus, 2018, s. 83-86

Processen i Valladolid, 1551 (inkl. introduktion)
Flemming Kiilsgaard Madsen: Opdagelserne, Gyldendal 1999, s. 46-51


Kernestof dækket jf. bekendtgørelsen:
̶   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶   kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
̶   globalisering
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶   analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Industrialisering og demokrati

Formål
I dette forløb vil vi undersøge industrialiseringen i Danmark samt nogle af de sociale og politiske gennembrud, der finder sted i Danmark i slutningen af 1800-tallet. I fokus står kendetegn for industrialiseringen og hvordan industrialiseringen påvirkede det danske samfund, herunder hvordan kvinder og arbejdere i al almindelighed prøvede at kæmpe deres sag for ligestilling og bedre levevilkår.
Forløbet lægger emnemæssigt op til klassens DHO.

Omfang: Ca. 70 sider

Kernestof
Jørn Jacobsen m.fl.: De moderne gennembrud, Systime, Århus (2011), s. 8-11, 160-162

Bryld, Carl-Johan ”Husmandsfolket vokser” i Danmark – tider og temaer, Systime (2019),
Fra: https://danmark.systime.dk/index.php?id=517

Kristoffer Granov: Industrialiseringen, Faktalink 2015
Fra: https://faktalink.dk/titelliste/industrialiseringen

Katrine Charlotte Busk og Poul Steiner Jensen: Danmark i 1800-tallet (ibog), Systime (2023)
(Arbejdernes levevilkår)
https://danmarkiattenhundredetallet.systime.dk/?id=210
https://danmarkiattenhundredetallet.systime.dk/?id=211
https://danmarkiattenhundredetallet.systime.dk/?id=212

Rasmus Eliasen: Klassesamfundet i 1800-tallet (2020):
https://www.youtube.com/watch?v=zNRKLQM9v1o&t=124s

Danmarkshistorien.dk:
- Den socialistiske arbejderbevægelse: http://danmarkshistorien.dk/perioder/det-unge-demokrati-1848-1901/den-socialistiske-arbejderbevaegelse/
- Slaget på Fælleden: http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/slaget-paa-faelleden-den-5-maj-1872/
- Louis Pio: http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/louis-pio-1841-1894/

Katrine Charlotte Busk: Danmark i 1800-tallet (iBog), Systime (2024), s.229
https://danmarkiattenhundredetallet.systime.dk/?id=229 (’Mænd og kvinder’)

Bodil Olesen: Kvindelig valgret 1849-1915, Danmarkshistorien.dk (2017)
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/kvindelig-valgret-1849-1915

Peter Frederiksen: Grundbog til Danmarkshistorien, Systime (2008), s. 153, 158-161, 163-167 (De første partier)

Lex: 1915: demokrati og valgret - historien om "de syv F'er"
https://www.youtube.com/watch?v=noOZiPH17RY

Heidi Funder, Lars Henriksen: At skrive historie (2017), s. 30-37

Ekskursion til Et Klunkehjem og Nationalmuseet


Kilder – også en del af kernestof!
Marinus Langeland: Ad sandede veje (1949) i Bryld, Carl-Johan ”Husmandsfolket vokser” i Danmark – tider og temaer, Systime (2019)
Fra: https://danmark.systime.dk/index.php?id=524

Illustreret Tidende: Rubens dampvæveri (1880)
Fra Peter Frederiksen m.fl: Grundvog til Danmarkshistorien (2008), s. 170-173

Reglement for Rubens Dampvæveri (1869)
Søren Mørch m.fl.: Danmarkshistorie 1880-1960, s. 57-59

Christian Christensen om børnearbejde på tobaksfabrik
Fra: https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/christian-christensen-om-boernearbejde-paa-tobaksfabrik-i-1890erne/

Louis Pio: Maalet er fuldt (1872)
Fra: Jacobsen, Jørn m.fl.: De moderne gennembrud, Systime, Århus (2011), s. 76

Johanne Meyer: Kvinden og samfundet (1892)
Fra: https://www.kvinfo.dk/side/444/?action=4&itemid=1846&searchtext=kvinders stemmeret



Tekster analyseret i forbindelse med DHO
Enten:
Det socialdemokratiske arbejderpartis 1888-program
Socialisten: Et væddemål (1872)

eller:
Johanne Mejer (1888): Nordisk Kvindesagsmøde i København
Johanne Mejer (1892): Kvinden og samfundet

eller:
Marinus Langeland: Ad sandede veje (1949)
Carl Westergaard: Leder i Tyendebladet (1907)


Kernestof dækket jf. bekendtgørelsen:
̶   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶   forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶   demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
̶   redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶   behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


FN's verdensmål:
- 5: Ligestilling mellem kønnene
- 10: Mindre ulighed


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Imperialismen

Formål
Centralt i forløbet står undersøgelsen af, hvordan de europæiske stormagter i slutningen af 1800-tallet internt kappedes om "en plads i solen". Vi vil med udgangspunkt i industrialiseringen se på, hvordan denne europæiske dominans var mulig og hvilke konsekvenser det bl.a. havde for de lande, der blev underlagt europæerne, både på kort sigt og på lang sigt med afkoloniseringen efter Anden Verdenskrig. Som "case" for forløbet vil vi se på imperialismen i Afrika. Vi vil i forløbet undersøge den europæiske selvforståelse som baggrund for imperialismen.

Omfang: Ca. 80 sider


Kernestof
Inge Adriansen m.fl.: Fokus - Fra oplysningstid til imperialisme, Gyldendal 2007, s. 170 og 172-173 (Imperialistiske mål og strategier)

Carl-Johan Bryld: Verden efter 1914, Systime (2010), s. 9-11, 196-200 (Europas dominans, At skabe en nation)

Henrik Skovgaard Nielsen: Imperialismen 1870-1914, Gjellerup 1974, sp. 4-8, 16-22 (Psykologiske og politiske motiver, Conquistadorerne, Politikerne)

Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 2, Columbus (2019), s. 194, 196-197, 199-200 (Kampen om Afrika)
Hans Torben Gilkær: Afrikas historie efter 1890, Systime 2007, s. 34-36, (Forhold i kolonierne)

Morten Hilligsø Munk: Afrikas historie, Systime 2007, s. 69-80 (Kong Leopolds Congo)

Carl Johan Bryld: Verden efter 1914, Systime 2014, s. 183-187, 196-200 (Afkoloniseringen og dens konsekvenser)
Artikler fra Folkedrab.dk:
- Rwanda: https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda
- Hutuer og Tutsier: https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda/rwandas-historie/hutuer-tutsier
- Revolution vender op og ned på Rwanda: https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda/rwandas-historie/revolution-vender-op-ned-paa-rwanda


Kilder – også en del af kernestof!
Kort over de europæiske imperier 1914
Fra: Carl-Johan Bryld: Verden efter 1914, Systime (2010), s. 12-13

Tabeller
- Imperialsmen – arealer
Fra: Henrik Skovgaard Nielsen: Den hvide mands byrde?, Gjellerup (1982), s. 102

Jules Ferry: Forsvar for den franske imperialisme (1879)
Fra: Inge Adriansen m.fl.: Fokus - Fra oplysningstid til imperialisme, Gyldendal 2007, s. 187-188

Britisk selvforståelse (billeder 1923)
Fra: Morten Hilligsø Munk: Afrikas historie, Systime (2016)

Fransk og engelsk udenrigshandel (Tabeller)
Fra: Henrik Skovgaard Nielsen: Den hvide mands byrde?, Gjellerup (1982), s. 106 og 107

En indfødt konge protesterer til Dronning Victoria (1888)
Lobengulas udtalelse til en missionær (1889)
Fra: Henrik Skovgaard Nielsen: Imperialismen 1870-1914, Gjellerup 1974, sp. 95-96 (Lobengulas protester)

Dronning Victorias svar til Lobengula
Fra Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 2, Columbus (2019), s.201

Tintin i Congo ("Tintin i Congo - uddrag")

Frantz Fanon: Af racisme og kultur (1956)
Fra: http://verdenidanskperspektiv.systime.dk/index.php?id=571

Niall Fergusson: Hvordan Storbritannien skabte den moderne verden (2003)
Fra: http://verdenidanskperspektiv.systime.dk/index.php?id=570


Film og podcast
Hotel Rwanda, film (2004)

Bakspejl: Rwandas folkemord, podcast på DR
Fra: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/bakspejl/bakspejl-10


Kernestof dækket jf. bekendtgørelsen:
̶   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
̶   stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
̶   nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶   globalisering
- historiebrug og -formidling
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
̶   redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶   analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶   opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder.




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Afghanistan

Formål
I forløbet undersøger vi Afghanistans historie og andre stormagters interesser i Afghanistan. Vi kommer til at undersøge betydningen af Afghanistans geografiske placering og etniske sammensætning samt de skiftende magtforhold i landets historie, heriblandt særligt Talebans opståen. Vi vil også undersøge invasionen af Afghanistan efter 11. sep. 2001 og Danmarks deltagelse i krigen: hvilket nyt fjendebillede er opstået og hvilke nye udenrigspolitiske interesser har Danmark? Hvad var baggrunden for indsatsen? Hvordan har indsatsen i Afghanistan påvirket Danmark, fx de danske veteraner og dansk erindringskultur? – og hvordan har Vestens invasion påvirket Afghanistan?

Omfang: Ca. 90 sider

Kernestof
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 9-26

Afghanistan – et såret land (1): Fra paradis til helvede, DR TV (2019)
Fra: https://www.dr.dk/drtv/se/afghanistan-_-et-saaret-land_-fra-paradis-til-helvede_194626

Hans Henrik Henriksen m.fl.: Danmark i Afghanistan, Columbus (2022), s. 16-18, 69-72, 74-76

Henrik Bonne Larsen m.fl.: Verden i nyeste tid, Systime (2013), s. 108 – 109 (11. sep. 2001)

Iben Bjørnson: Krigen i Afghanistan, uddrag fra Faktalink (2024)
Fra: https://faktalink.dk/krigen-afghanistan-0?print=yes&no_img=yes

Vi går i krig 3:4 : Afghanistan (DR2- dokumentar, vist d. 5. marts 2016)
Fra: http://hval.dk/mitcfu/materialeinfo.aspx?mode=&page=1&pageSize=6&index=1&search=serietitel:%20Vi%20g%C3%A5r%20i%20krig&orderby=title&SearchID=d65565fb-e468-46b2-8b86-b1afed9d0805

Hans Branner: I krig igen, Columbus, 2001 s. 76-81 (Danmark i krig – 1, Danmark i krig - 2)


Kilder – også en del af kernestof!
Citat fra gammelt afghansk folkesagn
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 9

Kort over Centralasien
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 10

Kort over etniske sammensætninger i Afghanistan
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 11

Afghanistan i tal
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 12

Dekreter, som Taleban udgav efter erobringen af Kabul
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 27

Taleban: Rules of work for the State hospitals…
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 27

General Presidency of Amr Bil Maruf: Decree on general rules and prohibitions
Decree on general rules and prohibitions
Hans Branner (m.fl.): Afghanistan, Taleban og det internationale samfund, Columbus 2010, s. 28

HISTORY (video): 9/11 Timeline: The Attacks on the World Trade Center in New York City
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=GmedslmeiUc

Poul Nyrup Rasmussen: Udtalelse efter 11. september 2001
Fra: http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/udtalelse-af-statsminister-poul-nyrup-rasmussen-i-anledning-af-terrorangrebet-paa-usa-11-september/?no_cache=1&cHash=6fe6d862db0c210225d02982b62ed5fe

Sune Engel Rasmussen: Nyt Blod, Gyldendal 2019, gratis uddrag
Fra: https://ereolen.dk/ting/object/870970-basis%3A46379896/read

Svend Aage Jensby om dansk forsvars- og sikkerhedspolitik (2002)
Fra Hans Henrik Henriksen m.fl.: Danmark i Afghanistan, Columbus (2022), s.56

Armadillo (dokumentar fra 2010)
Fra: https://www.dr.dk/drtv/program/armadillo_455446 eller https://old.mitcfu.dk/mm/player/Default7.aspx?copydan=021101062010

Forsvaret: Velkommen hjem ISAF 10 (2011)
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=dAF0iKIj30U

TRT World: Last US troops leave Afghanistan (2021)
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=Pmun2Zjymn0


Kernestof dækket jf. bekendtgørelsen:
-  hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶   kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
̶   nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶   politiske og sociale revolutioner
̶   demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
̶   politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
̶   redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶   analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶   opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder


FN's verdensmål:
- 4: Kvalitetsuddannelse
- 5: Ligestilling mellem kønnene
- 16: Fred, retfærdighed og stærke institutioner


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Oplysningstiden og den franske revolution

Formål
Indledningsvist skal eleverne introduceres den franske enevælde samt til oplysningstidens ideer om fornuft, frihed og retslig ligestilling. Vi vil fokusere på, hvordan disse tanker blev modtaget af borgerskabet i Frankrig samt hvordan disse tanker og faktorer som stor social og politisk ulighed udløste et opgør mod enevælden og et ønske om forbedring af folkets levevilkår. Ud fra den ideologiske, økonomiske og politiske baggrund skal eleverne forholde sig til hvordan revolutionen blev gennemført.
Begivenheder, der vil blive belyst er fx stormen på Bastillen, etableringen af Nationalforsamlingen, Boldhuseden, vedtagelsen af den franske menneskerettighedserklæring og indførelsen af republikken. Derudover vil vi se på udviklingen i Frankrig umiddelbart efter revolutionen og undersøge, hvordan og hvorfor den unge republik hurtigt afløses af et kejserdømme.

Omfang: Ca. 80 sider

Kernestof
Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime 2010, s. 181-189, 192-199, 205 og 211-237

History Crunch: Reign of Terror in the French Revolution - History Crunch Investigates (2024)
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=FWRe3Q-yz9Y


Kilder – også en del af kernestof!
Jacques-Bénigne Bossuet: Politique tirée des propres paroles de l’Ecriture sainte (1679)
Fra: Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime 2010, s. 185

Hyacinthe Rigaud: Portræt af Ludvig den 14 (1701)
http://denstoredanske.dk/Geografi_og_historie/Frankrig/Frankrig_1660-1713/Ludvig_14._den_Store

Kalenderforside med Ludvig den 14. i statsrådet (1682)
Fra Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime 2010, s. 184

Litografi af Versaillesslottet (1800-tallet)
Fra Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime 2010, s. 188

Hertugen af Saint-Simon om Ludvig den 14
Fra Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime 2010, s. 189

Valgbreve fra 3. stand (1789)
Fra: Inge Adriansen m.fl.: Fra oplysningstid til imperialisme, Fokus 2007, s. 76-77

Boldhuseden (20. juni 1789)

Urmager Humberts beretning om Bastillens fald – uddrag (1789)
Fra: Niels Høffding: Den store revolution, Gyldendal 1987, s. 51-55

Menneskerettighedserklæringen (1789)
Fra: https://verdenidanskperspektiv.systime.dk/index.php?id=1075

Edmund Burke: Tanker om den franske revolution (1790)
Mikkel Thorup: Fornuftens perversion, Aarhus Universitetsforlag 2008 s.141‐167. Uddrag.


Kernestof dækket jf. bekendtgørelsen:
-   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶   politiske og sociale revolutioner
̶   demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
̶   politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
̶   redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶   skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder


FN's verdensmål
- 10: Mindre ulighed
- 16: Fred, retfærdighed og stærke institutioner




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Kampe for ligestilling

Formål
I forløbet undersøger vi forskellige kampe for ligestilling med udgangspunkt i USA i efterkrigstiden med særligt fokus på, hvordan kvindesynet og kvinders vilkår og rolle i samfundet ændrer sig. Emner, der vil blive berørt er bl.a. kvindernes rolle i hjemmet og vejen ud til arbejdsmarkedet, kvinders organisering, ungdomsoprøret, kvinders kamp for fri abort og protesten mod Miss America-konkurrencen 1968. Som en del af forløbet undersøger vi også sortes og homoseksuelles kamp for flere rettigheder i samme periode.

Omfang: Ca. 70 sider

Kernestof
Denise Lindegaard Nielsen & Elisabeth Lollike Ørsted: Kampe for ligestilling, Columbus 2021, s. 77 – 101
Untold History: The Miss America Protest of 1968
Fra https://www.youtube.com/watch?v=asfudy5NN-Y

Rundvisning i Arbejdermuseets udstilling om ”Kvindeliv”


Kilder – også en del af kernestof!
The good wife’s guide
Fra: https://startsat60.com/media/entertainment/nostalgia/the-17-rules-a-housewife-lived-by-in-the-60s

Betty Friedan: The Feminine Mystique (1963), uddrag
Fra: Denise Lindegaard Nielsen & Elisabeth Lollike Ørsted: Kampe for ligestilling, Columbus 2021, s. 102

Betty Friedan: NOW’s formålsparagraf (1966), uddrag
Fra Denise Lindegaard Nielsen & Elisabeth Lollike Ørsted: Kampe for ligestilling, Columbus 2021, s. 102 – 103

New York Radical Women: No more Miss America ”De 10 punkter”, uddrag (1968)
Fra: https://www.redstockings.org/index.php/no-more-miss-america

The New York Times: Miss America Pageant Is Picketed By 100 Women (8. sep. 1968)
Fra: https://www.nytimes.com/1968/09/08/archives/miss-america-pageant-is-picketed-by-100-women.html

Frances M. Beal: Black Women’s Manifesto; Double Jeopardy: To Be Black and Female (1969), uddrag
Fra Denise Lindegaard Nielsen & Elisabeth Lollike Ørsted: Kampe for ligestilling, Columbus 2021, s.  104 - 106


Kernestof dækket jf. bekendtgørelsen:
̶   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶   demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
̶   politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
̶   redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶   skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder


FN's verdensmål:
- 5: Ligestilling mellem kønnene
- 10: Mindre ulighed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Romerriget

Formål
I dette forløb ser vi på, hvad der kendetegnede den romerske republik og hvorfor republikken forandrede sig til et kejserdømme. Derudover undersøger vi hvilke økonomiske, sociale og politiske konsekvenser ekspansionerne havde for Rom samt hvilke indre og ydre faktorer, der bidrog til at riget gik i opløsning. Vi vil også bruge forløbet til at undersøge eksempler på idealistisk og materialistisk historieskrivning og undersøge forskellige eksempler på historiebrug samt undersøge, hvilke tråde den romerske historie trækker frem til i dag.

Omfang: Ca. 70 sider


Kernestof
Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime 2010, s. 37-66

Tiberius Gracchus. TV-udsendelse, DR 2, vist den 10.09.2009
(Dokumentarfilm om Tiberius Gracchus)

Det gamle Rom (8): Kristendommen, TV-udsendelse, DR K, vist den 02.03.2011
https://hval.dk/mitcfu/materialeinfo.aspx?mode=2&page=15&pageSize=6&search=kristendommen&orderby=title&SearchID=e2ca7b24-0037-45f0-8a87-5ba48edf8561&index=2

Henrik Bonne Larsen og Thorkil Smitt: En europæisk verdensshistorie, Gyldendal 2019, s. 27 (Arven fra Rom)

Jeppe Kyhne Knudsen: Rom, Venedig og Kina: Dårlige ledere har gang på gang fået historiens
største imperier til at kollapse (DR.dk den 23. okt. 2020)
https://www.dr.dk/nyheder/viden/teknologi/rom-venedig-og-kina-daarlige-ledere-har-gang-paa-gang-faaet-historiens

Anders Troelsen og Kasper Ditlevsen: Historielærerens øvelsesbog, Forlaget Columbus (2017)
- ”Den gode problemstilling”, s. 68-20
- ”Idealistisk og materialistisk historiesyn”, s. 146

Oversigt over forskellig historiebrug med tekster fra:
Anders Hassing og Christian Vollmund: Fra fortid til historie, Columbus 2017, s.11
https://www.dr.dk/studie/historie/politisk-historiebrug
Peter Frederiksen: Vores Danmarkshistorie, Columbus 2021, s. 24-25
https://videnomlaesning.dk (øvelse 3: Historiebrug)


Kilder – også en del af kernestof!
Ciceros valgkamp
Fra: http://verdenidanskperspektiv.systime.dk/index.php?id=1039

Plutarch om Tiberius Gracchus’ jordreformpolitik
Fra: http://verdenidanskperspektiv.systime.dk/index.php?id=1037

Augustus: Mine bedrifter, mønter, primaporta-statuen
Kristian Jepsen Steg: På sporet af romerriget, Lindhardt og Ringhof 2015, s. 54-57


Kernestof dækket jf. bekendtgørelsen:
̶   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶   forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶   politiske og sociale revolutioner
- historiebrug og -formidling
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
̶   redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶   skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶   opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Renæssancen

Formål
Ud fra historiske fremstillinger, dokumentarfilm, billedmateriale og kildetekster vil vi bl.a. undersøge, hvilke samfundsforandringer og idéhistoriske nybrud, som opstod under renæssancen og som har sat sit præg på udformningen af det Europa, vi kender i dag. Vi vil herunder se på, hvordan synet på mennesket, videnskaben, kunsten og arkitekturen ændredes i denne periode samt hvilke konflikter naturvidenskabens verdensbillede udløste i forhold til kirken. Vi vil lægge særligt vægt på arbejdet med kildekritik og billedanalyse og vi vil ud fra vores iagttagelser perspektivere til middelalderen og diskutere periodiseringsprincipper.

NB! Forløbet er ikke gennemført som planlagt grundet sygdom.

Omfang: Ca. 40 sider

Kernestof
Carl-Johan Bryld: Verden før 1914, Systime (2010), s. 123-132

Kim Beck Danielsen og og Sanne Stemann Knudsen: Renæssancen – da mennesket kom i centrum, Systime (2005), s. 15-20, 181-182  (Byerne og renæssancen, Renæssancen – hvorfor Italien, Giordano Bruno)

Morten Mikkelsen: Manden, der så Jupiters måner og påkaldte sig kirkens vrede, Kristeligt Dagblad (14. januar 2009)

Dokumentarfilmen: Den bevægede jord (2009)
Fra: https://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/den-bevaegede-jord#.XOZeOdMzZ-U


Kilder - også en del af kernestof!
Pico Della Mirandola (1486)
Fra: http://verdenidanskperspektiv.systime.dk/index.php?id=1419

Leonardo Bruni: En lovprisning til byen Firenze (1403-1404)
Fra: Kim Beck Danielsen og og Sanne Stemann Knudsen: Renæssancen – da mennesket kom i centrum, Systime (2005), s. 51-54

Galileis brev til Kepler (1610)
Fra: http://verdenidanskperspektiv.systime.dk/index.php?id=1410

Recessen om reformationen (1536)
Fra: https://danmarkshistorien.lex.dk/Recessen_om_reformationen,_30._oktober_1536


Kernestof jf. bekendtgørelsen:
̶   hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶   kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
- historiebrug og -formidling
̶   historiefaglige teorier og metoder


Faglige mål jf. bekendtgørelsen:
   redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶   skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶   reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶   formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶   formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶   demonstrere viden om fagets identitet og metoder





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Nazisme og holocaust

Forløbet beskæftiger sig med holocaust, udryddelsen af 6 millioner jøder under Anden Verdenskrig, som er en af de mest skelsættende begivenheder i det 20. århundrede. Midt i Europas hjerte, midt i en tid præget af økonomisk og kulturel fremgang, forfulgte, udsultede og myrdede det nazistiske Tyskland millioner af mennesker, som de påstod tilhørte en mindreværdig race. Racismen var en central del af den nazistiske ideologi, og den var ikke et nyt fænomen, da Adolf Hitler kom til magten i Tyskland i 1933. Den forsvandt heller ikke med verdenskrigens afslutning.

Forløbet arbejder med forskellige fokusområder som fx hvad Hitlers vej til magten var, hvad jødehad er, behandling af jøder, koncentrationslejre og masseudryddelse, gerningsmænd og tilskuere og særligt de danske jøder. Derudover inddrages begreberne aktør, struktur, forklaringsårsag, erindringskultur og historiebrug udover kildekritiske begreber.

Centrale spørgsmål i forløbet er:
Hvorfor førte den racistiske tankegang under nazismen til folkedrab?
Hvad kan Holocaust lære os om det enkelte menneskes evne til at begå vold og overgreb?

Omfang: Ca. 90 sider

Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof:
- hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- Holocaust og andre folkedrab
- politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- historiebrug og -formidling

Materialer:
- Bak, Sofie Lene, ”Nazisme og Holocaust”, 2023, Systime, s. 7-69.
- Uddrag af "Mein Kampf", 1925
- ”Nürnberg-racelovene”, 1935
- ”Gersteinrapporten”, 1942
- ”Auschwitz: The Nazis and the Final Solution”, “The Final Solution”, dokumentar, afsnit 3, https://watchdocumentaries.com/auschwitz-the-nazis-and-the-final-solution/?video_index=2
- Uddrag fra Primo Levi: “Hvis dette er et menneske”, 1947
- ”De danske biskoppers hyrdebrev”, 29. september, 1943
- Elevproducerede præsentationer om Einsatzkommandoer, jødiske ghettoer i Polen, koncentrationslejre, Generalguvernementet, Madagaskar-projektet
- Uddrag af "Maus: Part II", 1991, s. 41-46.
- Klip fra "Son of Saul", 2015, 10 minutter
- "The Zone of Interest", 2023, 105 minutter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer