Holdet 2023 Fr mxz - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Charlotte Illemann
Hold 2023 Fr mxz (1g Fr mxz, 2g Fr mxz)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb#1 La francophonie
Titel 2 Forløb#2 La jeunesse
Titel 3 Forløb#3 La cuisine francaise EXAMEN
Titel 4 Forløb#4 Les contes 1 EXAMEN
Titel 5 Forløb#5 Journée de langue le francais Copenhague
Titel 6 Forløb#7 Afrique francophone EXAMEN
Titel 7 Forløb#8 La banlieue 1 EXAMEN
Titel 8 Forløb#9 Alimentation durable
Titel 9 Forløb#10 La banlieue 2 EXAMEN
Titel 10 Forløb#11 L'enfance et l'imaginaire
Titel 11 Forløb#12 Les contes 2 EXAMEN
Titel 12 Forløb#13 Répétition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb#1 La francophonie

Forløbet introducerer til fransk fortsætter B på STX.

Læringsmål:
- Tale om la francophonie og præsentere frankofone personer og musik.
- Lave en billedbeskrivelse og anvende sprogchunks til kommunikation
- Overveje karrieremulighed med fransk
- Anvende læsestrategier til at læse og forstå fransksproget tekst
- Anvende intercomprehension som læringsstrategi
- Slå op i en digital ordbog
- Kendskab til elementære udtaleregler
- Anvende de possessive pronominer (ma, ta, sa osv.)
- Bøje og anvende être, avoir, aller, faire i nutid
- Kende de regelmæssige verbers tre bøjningssystemer (-er, -ir, -re)
- Anvende den bestemte (le, la les) og ubestemte artikel (un, une, des)

Kernestof:
Le monde de la francophonie, Institut Français
Entrées p.106
Portræt af en frankofon person
Portræt af Maître Gims
Black M: “Je suis chez moi” paroles + vidéo-clip: https://www.youtube.com/watch?v=hsOqEhMumaw

Supplerende:
Vocabulaire-Les liens de famille: https://www.francaisfacile.com/exercices/exercice-francais-2/exercice-francais-5832.php
Jeu de cartes: https://fle.mondolinguo.com/7-familles-pays-francophones/
Magic System: Magic in the air: https://www.youtube.com/watch?v=BAkqJT_sMKQ
Udtaleregler 1: https://franskbogen.systime.dk/fileadmin/indhold/Grammatik.pdf
Diverse billeder

Omfang: ca 20 sider


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 La jeunesse

Forløbet fokuserer på la relation entre les jeunes: l'amitié, l'amour, les problèmes des amis og fokuserer på le lycée. Forløbet træner receptive og produktive kompetencer, herunder spontan samtale, ud fra det fransksprogede materiale: "Quatre amis" af Mette Bering og Mimi Sørensen. Herudover arbejdes der med interkulturel forståelse via sammenligning mellem unge og gymnasiesystemet i Frankrig og Danmark. Der fokuseres endvidere på træning af billedbeskrivelse.

Faglige mål:
At svare på spørgsmål og lave sætninger ved at bruge ord fra spørgsmålet
At få ordforråd til at kunne tale om venskab og det at være ung samt om gymnasiet i Frankrig og Danmark
At sammenligne fransk og dansk kultur
At lave billedbeskrivelse på flere planer

Grammatik
Repetition af possessive pronominer
Verbalbøjning i præsens, passé composé og futur proche
Introduktion til delingsartiklen

Kernestof:
Bering og Sørensen, Mette og Mimi: "Quatre Amis", gyldendal
Bering og Sørensen, Mette og Mimi: "Quatre Amis", DVD, gyldendal
Følgende kapitler bearbejdes ekstensivt: 5, 6, og 7.

Texte: Info sur le lycée en France. Uddrag af det Nationale Center for Fremmedsprogs materiale om l’emploi du temps: https://ncff.dk/fileadmin/NCFF/DS_Fransk/Underemne_2.pdf
Film La famille Belier d’Eric Lartigau (2014)
https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000002909/familien-belier

Supplerende stof:
Images:
https://media.timeout.com/images/100480453/image.jpg
https://www.lci.fr/societe/classement-meilleurs-lycees-de-france-cinq-etablissements-de-banlieue-parisienne-dans-le-top-10-2029871.html
http://assets.etudiant.lefigaro.fr/cms/pics/cc51db64-da6f-11e2-a636-935678b7e1a8-493x328.jpg

Uddannelsen til almen studentereksamen: https://www.uvm.dk/gymnasiale-uddannelser/uddannelser/studentereksamen-stx/studieretninger-i-almen-studentereksamen

Omfang: ca 30 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1g Francais 1 Conversation sur une image 06-12-2023
1g Francais 2 Quatre Amis 18-12-2023
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 La cuisine francaise EXAMEN

Emne : Stéréotypes sur la cuisine française, les repas, la cuisine française, les recettes, la grandeur de la cuisine française, la bonne vie, les recettes et le fast-food.

Mål:
Svare på simple spørgsmål og lave sætninger med ord fra spørgsmålet.
Træne lytte og læseforståelse, samt evnen til at resumere på fransk.
Tale og skrive enkle sætninger med ordforråd fra emnet.
Perspektivere viden om fransk kultur til egen kultur.
Lave en billedbeskrivelse

Grammatik:
Bøjning af regelmæssige og relevante uregelmæssige verber i præsens, passé composé og futur proche
Forståelse og anvendelse af bestemt artikel anvendt som artsartikel.
Anvendelse af delingsartiklens – også den reducerede delingsartikel.
Danne og anvende imperativ især af 1. bøjningsverber.

Kernestof
• Vidéo: Cliché ! https://www.youtube.com/watch?v=OCIAyHEFTrQ
• Vidéo : Alors demande ! La nourriture https://kp.mitcfu.dk/TV0000029526
• Texte : Les repas: https://www.podcastfrancaisfacile.com/podcast/les_repas.html https://www.podcastfrancaisfacile.com/wp-content/uploads/2006/10/les-repas.pdf
• Fiche pédagogique de l’Institut Français : https://www.fransksprog.dk/fiches/ecrire-une-recette
• Vidéo : Ma tarte tatin avec Jimmy Faiclon/Christophe Michalak: https://www.youtube.com/watch?v=5-dcZxNSC8c
• Vidéo: Un jour un actu: Pourquoi les Français sont-ils si fiers de leur cuisine?
https://www.1jour1actu.com/info-animee/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/
• Transcription de la vidéo par Aurélie Drouard : https://french.kwiziq.com/blog/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/  
• Texte : https://www.lemonde.fr/culture/article/2022/11/30/la-baguette-de-pain-francaise-inscrite-au-patrimoine-immateriel-de-l-humanite-par-l-unesco_6152331_3246.html
• Texte : ”Si on peut goûter à quelque chose, si on peut faire quelque chose qu’on a envie de faire, il faut le faire”, Paroles Françaises
• Film de Daniel Cohen: Comme un chef (2012) https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2973039300/kokken
• Texte: Phillipe Delerm: ”C’est bien d’aller dans un Fast-food”, Paroles Françaises.
• Texte: La Madeleine de Proust, Entrées p. 88-92

Supplerende stof:
• Nino Ferrer: les cornichons: https://www.youtube.com/watch?v=f6sPrpEJfEk

Omfang ca. 30 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1g Francais 3 Manuscript 22-01-2024
1g Francais 4 vidéo 29-01-2024
1g Francais 5 Test la cuisine 07-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Les contes 1 EXAMEN

Fokus og faglige mål
Anvende dansk forforståelse til at forstå franske eventyr
Opnå tekstforståelse og ordforråd til at genfortælle eventyr på fransk
Analysere og tale om typiske eventyrtræk på fransk
Analysere eventyr ved brug af aktantmodellen

Grammatiske mål
Repetere regelmæssige verbers bøjning i nutid og passé composé
Forstå verbers bøjning i imparfait
Begyndende fornemmelse for aspektforskel mellem imparfait og passé composé/passé simple
Kunne genkende og oversætte passé simple og imparfait
Forstå de bundne personlige pronominer.
Forstå og bøje adjektiver i køn og tal

Kernestof
Charles Perrault : Le petit Chaperon rouge. http://chaperon.rouge.online.fr/perraultfr.htm
Les frères Grimm : Le petit Chaperon rouge. https://www.grimmstories.com/fr/grimm_contes/le_petit_chaperon_rouge
Geoffrey de Pennart : Chapeau Rond Rouge. Entrées, Gyldendal, 2009. p. 10-14
Téléphone : Cendrillon. Texte : Entrées, Gyldendal 2009 p. 7-8
Téléphone : Cendrillon. Musique : https://www.youtube.com/watch?v=jmvt4B8rK2U
Traits typiques du conte. (Inspiré de) Il était une fois, Systime, 1983. p. 12-14

Supplerende stof
Film : Kirikou. Michel Ocelot, 1998. https://kp.mitcfu.dk/CFUFILM1073843

Omfang ca 30 side
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1g Francais 6 les contes 21-04-2024
1g Francais 7 Test les contes 13-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Journée de langue le francais Copenhague

På sprogdagen skal I lede efter franske spor i København og gruppevis lave en fransk film hvor I præsenterer fransk kultur i København.

9h00 Rendez-vous à Kgs. Nytorv à la sortie du Metro devant Magasin.

9h15-12h45 : Production et rédaction du film « La culture française à Copenhague » et déjeuner

13h00 Rendez-vous à l’entrée du Jardin du Roi (Gothersgade en face du Cinemateket)

13h00-14h00 : On joue à la pétanque dans le Jardin du Roi

Devoir : Vous devez rendre le film le soir avant 22h !
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1g Vidéo de la journée de langue 16-05-2024
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#7 Afrique francophone EXAMEN

Vi indleder forløbet med gruppepræsentationer af udvalgte frankofone lade i Afrika og fokuserer siden på Senegal og Marokko.
Vi arbejder med de her temaer:

Être enfant au Sénégal
Les déchets à Dakar
La culture et la vie au Sénégal
La relation entre Le Maroc et la France
La culture et la vie au Maroc

Faglige mål:
Få forståelse for tidligere franske kolonier i Afrika
Opnå kendskab til senegalesisk og marokkansk samfund og kultur
Træne tekstlæsning og tekstforståelse.

Texte : «  Moussa Lô » . Fra Peter Jensen: Porte-paroles – dix portraits de jeunes francophones. Systime: 2001. p.49-52.
Film: Philippe Godeau : ”Yao” (2018) : https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005173/yao
Paroles et musique de la chanson « Sénégal » par Youka : https://www.paroles.net/youka/paroles-senegal
https://www.youtube.com/watch?v=vi7IwH7lqY8
Poème : Senghor : Cher frère blanc : https://www.youtube.com/watch?v=XAvhB1Ne20A
Matériaux sur les Objectifs de développement durable de l’Unesco et les déchets à Dakar par Claus Bentzen, Nærum Gymnasium marts 2021 : https://www.verdensmaalene.dk/undervisning/les-d%C3%A9chets-%C3%A0-dakar-au-s%C3%A9n%C3%A9gal

Vidéo : C’est où le Maroc
https://www.1jour1actu.com/monde/cest-ou-le-maroc
Texte : France-Maroc les raisons du réchauffement diplomatique. TV5 Monde 27 fév. 2024 - extrait : https://information.tv5monde.com/afrique/france-maroc-les-raisons-du-rechauffement-diplomatique-2711827
Vidéo : L’histoire de ACHRAF HAKIMI, l’un des meilleurs joueurs marocains. (mini-documentaire). 2024: https://www.youtube.com/watch?v=frshQQ3gIe4
Texte : « Abdoulah raconte sa vie « Fra Peter Jensen: Porte-paroles – dix portraits de jeunes francophones. Systime: 2001. p.17- : 19.
Vidéo-clip : https://www.youtube.com/watch?v=NuXaPB_KWg8
Texte et vidéo : Maghreb : le couscous entre au patrimoine immatérie de l’Unesco. TV5 Monde (2020) https://information.tv5monde.com/afrique/maghreb-le-couscous-entre-au-patrimoine-immateriel-de-lunesco-10457

Omfang ca. 35 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#8 La banlieue 1 EXAMEN

Forløbet er tidsmæssigt opdelt i banlieue 1 og banlieue 2. Samlet set er der fokus på:
L’histoire de la banlieue
La conception de la banlieue
La représentation de la banlieue dans les médias.  
La vie dans les banlieues françaises
Les émeutes en banlieue

Faglige mål:
I forløbene skal vi:
- Tilegne os viden om ”la banlieue” herunder betydningen af ”un quartier défavorisé” samt udviklingen af banlieue i et historisk perspektiv
- Anvende viden om begreberne «intrégration», «ségregation», «assimilation» og på udvalgte tekster.
- Træne tekstforståelse, herunder tekstanalyse af forskellige tekstgenrer : audiovisuelle tekster (serie og film), sangtekster, interview og den informative artikel.
- Opnå ordforråd inden for emnet med henblik på at kunne indgå i samtale og diskussion.
- Træne mundtlighed med fokus på samtale om og præsentation af analyse af tekst- og videomateriale.
- Træne og reflektere over brugen af oversættelsesmaskiner til parallellæsning.

Materialer:
Vidéo : 1jour1actu: C’est quoi une banlieue ? 10 mai 2018 : https://www.1jour1actu.com/info-animee/cest-quoi-une-banlieue/
Texte : 1jour1actu : Comment aider les quartiers défavorisés 26 mai 2018:
https://www.1jour1actu.com/france/comment-aider-les-quartiers-defavorises-40968/

Série : Nawell Madani : Jusqu’ici tout va bien. Netflix 2023.
Film : Ladj Ly : Les Misérables Ladj Ly (2019). https://mitcfu.dk/mm/
Texte : Brigitte Smadja : Il faut sauver Saïd. 2008.
Vidéo : FranceInfo : Mort de Nahel : les enfants confrontés à la violence des images et des émeutes. 07.08.2023
https://www.francetvinfo.fr/faits-divers/adolescent-tue-par-un-policier-a-nanterre/mort-de-nahel-les-enfants-confrontes-a-la-violence-des-images-et-des-emeutes_5938256.html    
Texte : Birgit Mogensen og Bente Virring: Banlieues. Gyldendal, 2008. p 7, 42-43 + p. 44-45
Paroles et vidéo : Disiz La Peste : Jeune de banlieue. 2005. https://www.youtube.com/watch?v=8_DVwGHQfIE  

Omfang ca. 30 sider.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Francais 3 Vidéo 29-10-2024
Feedback francais 3 vidéo - IKKE aflevering 19-11-2024
Francais 4 Critique de série 19-11-2024
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#9 Alimentation durable

Under dette korte forløb arbejder vi med bæredygtig mad. Vi undersøger, hvilke kulturelle faktorer, der dominerer i franske og frankfone lande ifht en omlægning til mere alternative fødevarekilder. Hvor stor en rolle spiller kødindtag i fransk og frankofon kultur? Er franskmænd villige til at ændre på indtaget af kød og erstatte med evt. hvilke andre bæredygtige fødevarekilder, og hvordan debatteres dette? Disse spørgsmål søges undersøgt i forløbet.

Emnet ligger forud for et tværfagligt samarbejde mellem fransk og de naturvidenskabelige fag, hvor eleverne arbejder projektorienteret. Det overordnede formål med dette franskfaglige forløb er, at eleverne rustes til at forstå det fransksprogede materiale, så det kan danne baggrund for projektarbejdet med enten biologi, biotek eller naturgeografi.

Eleverne arbejder med glosetilegnelse og har fokus på sprogfagets metoder herunder retorisk analyse, argumentationsanalyse og diskursanalyse. Samtidig arbejder vi med AI som hjælpeværktøj ind i forståelsen af svært tilgængelige tekster. Vi reflekterer over hjælpemidlets muligheder og begrænsninger.

Kernestof
FF metoder i sprog – 2024 ppt
- FranceCulture: ”Manger moins de viande, y-a-t-il loin du discours à l’assiette?”, 20.juni 2023, RadioFrance.fr:
https://www.radiofrance.fr/franceculture/podcasts/le-temps-du-debat/manger-moins-de-viande-y-a-t-il-loin-du-discours-a-l-assiette-5056680 Besøgt d.7. december
- Lamothe, Jérémie: “« J’ai arrêté de manger de la viande par souci écologique. » Cinq Français témoignent. Le 11 décembre 2018, Le Monde:
https://www.lemonde.fr/climat/article/2018/12/11/j-ai-arrete-de-manger-de-la-viande-par-souci-ecologique-cinq-francais-temoignent_5395678_1652612.html
- Santé Publique, France: ”Les alternatives à la viande existent!” 17.09.2021:
https://www.mangerbouger.fr/manger-mieux/bien-manger-sans-se-ruiner/bien-manger-en-preservant-la-planete-sans-se-ruiner-c-est-possible/les-alternatives-a-la-viande-existent Besøgt d.7.december
- YouGov: ”Rapport ”Segmentation des consommateurs de viande” de YouGov: 47 % des Français essaient  de réduire leur consommation”, 17.marts, 2023, Obervatoire national des alimentations végétales:
https://onav.fr/rapport-segmentation-des-consommateurs-de-viande-de-yougov-47-des-francais-essaient-de-reduire-leur-consommation/ Besøgt d.7.december 2023.
- YouGov : « Un français sur cinq se dit prêt à manger des insectes », 19 novembre 2021 : https://business.yougov.com/fr/content/39524-1-francais-sur-5-se-dit-pret-manger-des-insectes
- Casalegno, Elsa : « Les insectes progressent dans nos assiettes », Quechoisir, 9 fevrier 2023 : https://www.quechoisir.org/actualite-alimentation-les-insectes-progressent-dans-nos-assiettes-n105722/
- Michel, Nathalie: ”Insectes, algues, viandes artificielles... quel avenir dans notre assiette?”, 5 octobre 2015, 1jour1actu. https://www.1jour1actu.com/planete/assiette-du-futur-99717/-
”C’est quoi l’alimentation du futur?”, 1jour1actu, video youtube : https://www.youtube.com/watch?v=e4pOuOy6lpE

Supplerende stof
- Quizlet:  ”C’est quoi l’alimentation durable”
- Gissot, Frederic: “Pourquoi nous allons tous manger des insectes”, Francebleu, 28 août 2023
https://www.francebleu.fr/emissions/a-votre-service-par-france-bleu-poitou/pourquoi-nous-allons-tous-manger-des-insectes-7441916
- Maligorne, Clémentine : On a goûté des plats gastronomiques à base d’insectes… et on ne regrette pas l’expérience », Ouest-France, 21 juin 2023 : https://www.ouest-france.fr/leditiondusoir/2023-06-21/on-a-goute-des-plats-gastronomiques-a-base-d-insectes-et-on-ne-regrette-pas-l-experience-c4c742d2-4344-42e8-8228-6da599742d1c
- Crosnier, Camille : « Vers un régime à base d’insectes ? », Franceinter, 15 juillet 2021 :  https://www.radiofrance.fr/franceinter/podcasts/la-chronique-environnement/la-chronique-environnement-du-jeudi-15-juillet-2021-1690027

Omfang ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#10 La banlieue 2 EXAMEN


Forløbet er tidsmæssigt opdelt i banlieue 1 og banlieue 2. Samlet set er der fokus på:
L’histoire de la banlieue
La conception de la banlieue
La représentation de la banlieue dans les médias.  
La vie dans les banlieues françaises
Les émeutes en banlieue

Faglige mål:
I forløbene skal vi:
- Tilegne os viden om ”la banlieue” herunder betydningen af ”un quartier défavorisé” samt udviklingen af banlieue i et historisk perspektiv
- Anvende viden om begreberne «intrégration», «ségregation», «assimilation» og på udvalgte tekster.
- Træne tekstforståelse, herunder tekstanalyse af forskellige tekstgenrer : audiovisuelle tekster (serie og film), sangtekster, interview og den informative artikel.
- Opnå ordforråd inden for emnet med henblik på at kunne indgå i samtale og diskussion.
- Træne mundtlighed med fokus på samtale om og præsentation af analyse af tekst- og videomateriale.
- Træne og reflektere over brugen af oversættelsesmaskiner til parallellæsning.

Materialer:
Vidéo : 1jour1actu: C’est quoi une banlieue ? 10 mai 2018 : https://www.1jour1actu.com/info-animee/cest-quoi-une-banlieue/
Texte : 1jour1actu : Comment aider les quartiers défavorisés 26 mai 2018:
https://www.1jour1actu.com/france/comment-aider-les-quartiers-defavorises-40968/
Série : Nawell Madani : Jusqu’ici tout va bien. Netflix 2023.
Film : Ladj Ly : Les Misérables Ladj Ly (2019). https://mitcfu.dk/mm/
Texte : Brigitte Smadja : Il faut sauver Saïd. 2008.
Vidéo : FranceInfo : Mort de Nahel : les enfants confrontés à la violence des images et des émeutes. 07.08.2023
https://www.francetvinfo.fr/faits-divers/adolescent-tue-par-un-policier-a-nanterre/mort-de-nahel-les-enfants-confrontes-a-la-violence-des-images-et-des-emeutes_5938256.html    
Texte : Birgit Mogensen og Bente Virring: Banlieues. Gyldendal, 2008. p 7, 42-43 + p. 44-45
Paroles et vidéo : Disiz La Peste : Jeune de banlieue. 2005. https://www.youtube.com/watch?v=8_DVwGHQfIE  

Omfang ca. 30 sider.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Correction francais 4 29-11-2024
Francais 5 Test Banlieue 10-12-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#11 L'enfance et l'imaginaire


I forløbet arbejder vi med temaerne:
• L’enfance et l’imaginaire
• La relation entre l’enfant et les adultes
• L’enfance et l’école
• L’enfance et le numérique

Faglige mål
Præsentere temaer på franske ud fra nøgleord
Blive introduceret for aspekt og repetere passé composé og imparfait
Træne tekstforståelse og personkarakteristik
Få viden om det franske pasnings- og skolesystem
Træne argumentation for og mod skoleuniformer i skolen

Kernestof:
• Disney Pixar (court-métrage) La Luna : https://www.youtube.com/watch?v=DTIG86JKhl0  
• Saint-Exypéry : Le Petit Prince chapitre 1 + 2:
http://denlilleprins.weebly.com/chapitre-i.html
http://denlilleprins.weebly.com/chapitre-ii.html
https://www.youtube.com/watch?v=JOWw5OaaZf8
* Film : Lucie Borleteau : Chanson Douce (2019): https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005459/chanson-douce
* Fiche_SystemeScolaire_eleve et Audio. Exploitation pédagogogique par Clotilde Vento. Institut Français du Danemark : https://www.fransksprog.dk/fiches/le-systeme-scolaire-en-france
* Texte : L’uniforme au collège - t’en penses quoi ? Le monde des ados. 30 janvier 2024.
https://www.lemondedesados.fr/luniforme-au-college-ten-penses-quoi

Supplerende stof:
* Texte informatif sur le film Chanson Douce
* Les modes de garde d'enfants en France :
https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/N137
https://www.lpcr.fr/fr/mode-de-garde-enfant
https://www.lefigaro.fr/economie/le-scan-eco/dessous-chiffres/2017/09/26/29006-20170926ARTFIG00222-comment-les-francais-font-garder-leurs-enfants-et-a-quel-prix.php

Omfang ca. 25 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#12 Les contes 2 EXAMEN

Forløbet er en fortsættelse af Les Contes 1 fra 1g, Fokus er at genopfriske eventyrgenren og læsning af et moderne eventyr.

Faglige mål
Træne tekstforståelse og samtale om tekst
Genopfriske typiske eventyrtræk

Kernestof:
Pierre Gripari : Scobidou. Dessin animé : https://www.youtube.com/watch?v=jnQUKRAWkjA
Pierre Gripari : Scoubidou. Texte : http://data0.eklablog.com/litteratureprimaire/perso/lire%20et%20ecrire%20ce1/15%20scoubidou-%20la%20poupee%20qui%20sait%20tout-%20p.gripa.pdf

Omfang ca. 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#13 Répétition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer