Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Nørre Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Fransk B
|
Lærer(e)
|
Sara Lykke Nielsen
|
Hold
|
2023 Fr adeuwt (1g Fr adeuwt, 2g Fr adeuwt)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
La Francophonie
Forløbet introducerer til fransk fortsætter B på STX.
Læringsmål:
- Tale om la francophonie og præsentere frankofone personer og musik.
- Lave en billedbeskrivelse og anvende sprogchunks til kommunikation
- Overveje karrieremulighed med fransk
- Anvende læsestrategier til at læse og forstå fransksproget tekst
- Anvende intercomprehension som læringsstrategi
- Slå op i en digital ordbog
- Kendskab til elementære udtaleregler
- Anvende de possessive pronominer (ma, ta, sa osv.)
- Bøje og anvende être, avoir, aller, faire i nutid
- Kende de regelmæssige verbers tre bøjningssystemer (-er, -ir, -re)
- Anvende den bestemte (le, la les) og ubestemte artikel (un, une, des)
Kernestof:
Le monde de la francophonie, Institut Français
Entrées p.106
Portræt af en frankofon person
Portræt af Maître Gims
Black M: “Je suis chez moi” paroles + vidéo-clip: https://www.youtube.com/watch?v=hsOqEhMumaw
Supplerende:
Vocabulaire-Les liens de famille: https://www.francaisfacile.com/exercices/exercice-francais-2/exercice-francais-5832.php
Jeu de cartes: https://fle.mondolinguo.com/7-familles-pays-francophones/
Magic System: Magic in the air: https://www.youtube.com/watch?v=BAkqJT_sMKQ
Udtaleregler 1: https://franskbogen.systime.dk/fileadmin/indhold/Grammatik.pdf
Diverse billeder
Omfang: ca 20 sider
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
La jeunesse
Forløbet fokuserer på la relation entre les jeunes: l'amitié, l'amour, les problèmes des amis og fokuserer på le lycée. Forløbet træner receptive og produktive kompetencer, herunder spontan samtale, ud fra det fransksprogede materiale: "Quatre amis" af Mette Bering og Mimi Sørensen. Herudover arbejdes der med interkulturel forståelse via sammenligning mellem unge og gymnasiesystemet i Frankrig og Danmark. Der fokuseres endvidere på træning af billedbeskrivelse.
Faglige mål:
At svare på spørgsmål og lave sætninger ved at bruge ord fra spørgsmålet
At få ordforråd til at kunne tale om venskab og det at være ung samt om gymnasiet i Frankrig og Danmark
At sammenligne fransk og dansk kultur
At lave billedbeskrivelse på flere planer
Grammatik
Repetition af possessive pronominer
Verbalbøjning i præsens, passé composé og futur proche
Introduktion til delingsartiklen
Kernestof:
Bering og Sørensen, Mette og Mimi: "Quatre Amis", gyldendal
Bering og Sørensen, Mette og Mimi: "Quatre Amis", DVD, gyldendal
Følgende kapitler bearbejdes ekstensivt: 5, 6, og 7.
Texte: Info sur le lycée en France. Uddrag af det Nationale Center for Fremmedsprogs materiale om l’emploi du temps: https://ncff.dk/fileadmin/NCFF/DS_Fransk/Underemne_2.pdf
Film La famille Belier d’Eric Lartigau (2014)
Supplerende stof:
Images:
https://media.timeout.com/images/100480453/image.jpg
https://www.lci.fr/societe/classement-meilleurs-lycees-de-france-cinq-etablissements-de-banlieue-parisienne-dans-le-top-10-2029871.html
http://assets.etudiant.lefigaro.fr/cms/pics/cc51db64-da6f-11e2-a636-935678b7e1a8-493x328.jpg
Uddannelsen til almen studentereksamen: https://www.uvm.dk/gymnasiale-uddannelser/uddannelser/studentereksamen-stx/studieretninger-i-almen-studentereksamen
Omfang: ca 30 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
La cuisine (EXAMEN)
Fokus: Stéréotypes sur la cuisine française, les repas, la bonne vie, les recettes, la grandeur de la cuisine française et le fast-food.
Mål:
Svare på simple spørgsmål og lave sætninger med ord fra spørgsmålet.
Træne lytte og læseforståelse, samt evnen til at resumere på fransk.
Tale og skrive enkle sætninger med ordforråd fra emnet.
Perspektivere viden om fransk kultur til egen kultur.
Lave en billedbeskrivelse
Grammatik:
Ubestemt og bestemt artikel også anvendt som artsartikel.
Delingsartiklens anvendelse og den reducerede delingsartikels anvendelse
Imperativ især af 1. bøjningsverber
Bøjning af regelmæssige og relevante uregelmæssige verber i præsens, passé composé og futur proche
Adjektivbøjning
Kernestof:
• Vidéo: Cliché ! https://www.youtube.com/watch?v=OCIAyHEFTrQ
• Vidéo : Alors demande ! La nourriture https://kp.mitcfu.dk/TV0000029526
• Fiche pédagogique de l’Institut Français : https://www.fransksprog.dk/fiches/ecrire-une-recette
• Texte: Les repas: https://www.podcastfrancaisfacile.com/podcast/les_repas.html https://www.podcastfrancaisfacile.com/wp-content/uploads/2006/10/les-repas.pdf
• Vidéo : Ma tarte tatin avec Jimmy Faiclon/Christophe Michalak: https://www.youtube.com/watch?v=Bff9oor4Vcw
• Vidéo: Un jour un actu: Pourquoi les Français sont-ils si fiers de leur cuisine?
https://www.1jour1actu.com/info-animee/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/
• Transcription de la vidéo par Aurélie Drouard : https://french.kwiziq.com/blog/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/
•Texte : https://www.lemonde.fr/culture/article/2022/11/30/la-baguette-de-pain-francaise-inscrite-au-patrimoine-immateriel-de-l-humanite-par-l-unesco_6152331_3246.html
•Vidéo : https://www.tf1info.fr/traditions-et-patrimoine/video-unesco-tout-juste-sacree-patrimoine-immateriel-decouvrez-la-baguette-francaise-en-chiffres-2240342.html
• Texte : ”Si on peut goûter à quelque chose, si on peut faire quelque chose qu’on a envie de faire, il faut le faire”, Paroles Françaises
• Texte: Phillipe Delerm: ”C’est bien d’aller dans un Fast-food”, Paroles Françaises.
• Film de Daniel Cohen: Comme un chef (2012)
Supplerende stof:
• Liste de recettes fra ”La recette à suivre pour la réussite!”
• Nino Ferrer: les cornichons: https://www.youtube.com/watch?v=f6sPrpEJfEk
Omfang ca. 30 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Les contes (EXAMEN)
Fokus: un personnage principal, un héro, une héroine, des traits typiques, des traits modernes, le schéma actantiel.
Faglige mål:
- resumere et eventyr i nutid i korte træk
- redegøre for centrale personer i et eventyr
- analysere og fortolke et eventyr på fransk med brug af aktantmodellen
- finde og diskutere typiske eventyrtræk samt variationer af et eventyr
Grammatiske mål:
- repetere den bestemte og den ubestemte artikel og den regelmæssige bøjning af verber.
- træne adjektivernes bøjning og de personlige pronominer.
- kunne genkende og oversætte le passé simple og l’imparfait.
- introduceres til aspektforskel mellem l’imparfait og le passé composé.
Materiale:
Kernestof
- Traits typiques du conte de fée, document
- Charles Perrault: "Le petit Chaperon rouge"
- Les frères Grimm: "Le petit Chaperon rouge"
- Géoffrey de Pennart : "Chapeau Rond Rouge" (2004) Entrées pp. 10-14
- Téléphone : "Cendrillon" (1992 ) Entrées, Gyldendal, pp. 7-8
- Le schéma actantiel, document
Supplerende stof
- Pierre Gripari : « La poupée qui sait tout »
Omfang ca. 40 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Le foot et la politique (EXAMEN)
I forløbet arbejder vi med: Hvilken rolle spiller fodbold i Frankrig, og hvilken indflydelse har fodbold på den aktuelle politik og omvendt?
Eleverne skal:
- Opnå basalt kendskab til det franske politiske system og institutioner, herunder den aktuelle politiske scene, dens vigtige personer og de primære franske partier.
- Tilegne sig ordforråd inden for bl.a. “Les JO”, “La politique” og “Le foot” og forstå hovedpunkterne i medier såsom kortere audiovisuelle interviews, reportager, samt prosa og sagprosa.
- Kunne samtale, diskutere og begrunde, hvorvidt fodboldspillere bør blande sig i politik.
- Beskrive egne sportsrelaterede oplevelser.
- Sammenligne fransk (politisk) fodboldkultur med dansk kultur.
- Opnå historisk kendskab til det franske landsholds særlige status i Frankrig som bevis og symbol på Frankrigs rolle som tidligere kolonimagt.
- Præsentere og redegøre for disse problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende fransk.
Grammatisk arbejder vi med:
- Repetition af le passé composé med ‘avoir’/’être’ (ved bakkeverber og refleksive verber)
- Intro til Le gérondif
- Le futur (futur proche og intro til futur simple)
Materiale:
Kernestof
• Actualité: La Seine et les JO, pp. SN
• Interview avec Leon Marchand: https://www.youtube.com/watch?v=W9WjqhwiXWc
• Le foot et la politique française actuelle, pp. SN
• Interview avec Kylian Mbappé: https://www.dailymotion.com/video/x90fkg6
• L’histoire des bleus et la politique, pp. SN
• Des propos de Jean-Marie Le pen: https://www.ina.fr/ina-eclaire-actu/video/cab96036067/le-penfoot
• La bande-annonce du documentaire: ”Les bleus, une autre histoire de France”: https://www.youtube.com/watch?v=U0fEQxsJiKg
• La Guadeloupe et les élections européennes (incl. une présentation de Lilian Thuram) par SN
• Philippe Delerm: “Les maillots parlent”, dans Le foot est une enfance
• Griezmann, Antoine avec Arnaud Ramsay : Antoine Griezmann, derrière le sourire pp.171, 213, 247
• Interview avec Antoine Griezmann : https://www.facebook.com/Telefoot/videos/avant-le-choc-de-ce-soir-face-%C3%A0-la-belgique-antoine-griezmann-se-confie-sur-sa-r/1269374010721292/
• Div. øveark Le gérondif + Futur Simple
Supplerende stof
• Brock; Jeppe Laursen: “Vi må fortælle alle, at de skal stemme og kæmpe hver dag for at forhindre Rassemblement National i at vinde” Politiken sport d.19.juni 2024
• Pedersen, Connie og Jørgensen, Jytte: Frankrig – modsætningernes land, pp.48-54
Forløbet indeholder desuden UNESCO-moduler med udgangspunkt i første afsnit af den politiske komedieserie på Netflix "En place" af Jean-Pascal Zadi.
https://www.netflix.com/dk-en/title/81520506
Omfang: ca. 40 ns.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
La banlieue et l'immigration 1
I dette forløb arbejder vi med la banlieue.
Vi har fokus på:
- la vie dans les banlieues françaises,
- la conception de la banlieue.
- la représentation de la banlieue dans les médias.
Faglige mål:
Under forløbet skal eleverne:
- tilegne sig viden om og indsigt i ”La Banlieue”, herunder betydningen af « un quartier défavorisé » og « zone sensible.»
- tilegne sig viden om udsatte boligområder i et historisk perspektiv, herunder le Bidonville + La construction des HLM.
- tilegne sig viden om og ordforråd ifbm optøjerne i 2005 og 2023.
- tilegne sig viden om filmgenren « Film de banlieue »
- opnå ordforråd inden for emnet med henblik på at kunne indgå i samtale og diskussion.
- Træne tekstforståelse, herunder tekstanalyse af forskellige tekstgenrer : audiovisuelle tekster (serie og film), sangtekster og den informative artikel.
- Træne mundtlighed med fokus på samtale om og præsentation af analyse af tekst- og videomateriale.
- arbejde med uformelt sprogbrug, herunder slangudtryk og ‘verlan’.
Grammatisk træner forløbet :
- Brugen af l’imparfait og le passé composé (aspekt)
- repetition af anvendelse af nægtelser
- futur simple
Materialer
Kernestof :
PP La Banlieue 1 + 2 v. SN
PP La banlieue et le cinéma français v. SN
PP Le verlan v. SN
Aske Munck (2020): ”3. De perifere franskmænd: Forstæderne, de fattige og udkants-Frankrig” i Den rystede republik – Hvad i alverden er der galt med Frankrig?, Forlaget 28B
Vidéo: C’est quoi une banlieue 10 mai 2018 : https://www.1jour1actu.com/info-animee/cest-quoi-une-banlieue/
1jour1actu: Comment aider les quartiers défavorisés 26 mai 2018:
https://www.1jour1actu.com/france/comment-aider-les-quartiers-defavorises-40968/?output=pdf
F. Hovasse, M. Tafnil, I. Palmer : « Mort de Nahel : les enfants confrontés à la violence des images des émeutes », FranceInfo - France télévisions, le 08.07.2023
Nawell Madani et Simon Jablonka: « Jusqu’ici tout va bien », Netflix, april 2023, 1. afsnit
Croissandeau, Matthieu et Weill, Claude: “Pour les autres, on n’existe pas!”, “Ghettos” i Birgit Mogensen og Bente Virring: Banlieues, Gyldendal 2008, s.42-44
Ladj Ly : Les Misérables, 2019
Supplerende stof:
Div. Billedmateriale fra bl.a. INA.fr Div. medieudtalelser ifbm optøjerne i 2023 af Kylian Mbappé, Emmanuel Macron, Jean-Luc Mélenchon og Jordan Bardella
Nekfeu: "On verra bien", paroles
Omfang: ca. 40 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Alimentation durable
Fællesfagligt forløb med nv-fag (forskelligt for hver klasse).
Forløbet har til formål at træne eleverne i at kombinere to fag fra forskellige fakulteter (humanistisk og naturvidenskabeligt). Eleverne arbejder emnebaseret med bæredygtig mad, herunder i en fransk kulturel sammenhæng.
I fransk arbejder vi med :
- C'est quoi l'alimentation durable ?
- Quelle est l'emission de gaz à effet de serre de notre alimentation ?
- Pourquoi la viande bovine joue un grand rôle dans la culture française ?
- Combien des Français sont prêts à manger autrement, par exemple manger des insectes et consommer moins de viande ?
- Quelle importance ont les fermes verticales en France ?
Eleverne udarbejder og præsenterer en mundtlig besvarelse af en problemformulering på dansk som afslutning på forløbet.
Der indgår interviews, informationstekster, samt statistisk materiale på fransk.
Eleverne trænes i at bruge AI som et led i kildesøgning og generering af en problemformulering.
Omfang: ca. 20 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
La banlieue et l'immigration 2
Anden del af "La banlieue et l'immigration"-forløbet. Samme forløbsbeskrivelse som ved La banlieue et l'immigration 1.
2a-elever skriver SRO i forlængelse af forløbet med historie.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
La Guadeloupe (EXAMEN)
Formål:
Under forløbet trænes eleverne i at :
- opnå kendskab til Frankrigs rolle som tidligere kolonimagt, herunder at forstå kultur, sprog og traditioner på Guadeloupe (La culture, la langue et les traditions en Guadeloupe)
- få viden om Guadeloupe som et oversøisk departement og dets geografi (Département outre-mer, La géographie)
- reflektere over det at være fra Guadeloupe (Être guadeloupéen/guadeloupéenne)
- opnå viden om slaveri, politik og samfund, trekantshandlen (L’esclavage, la politique et la socièté, le commerce triangulaire)
- at opnå viden om og kunne præsentere kendte personer fra Guadeloupe
- at perspektivere til temaer som ”racisme”
- producere et mundtligt fransk om ovenstående emner
- lave mundtlig billedbeskrivelse om almene emner på fransk
- at kunne argumentere og udtrykke sin holdning på fransk
Grammatisk træner vi:
- de bundne personlige pronominer som subjekt, som akkusativobjekt og som dativobjekt
- de ubundne personlige pronominer
- répétition af 1., 2. og 3. bøjning i præsens og verberne ’partir’/’repartir’
- répétition af passé simples anvendelse og le passé composé
Kernestof:
- Siderne: 8-22, 26-33, 53-56 i Bering, Mette og Sørensen, Mimi: La Guadeloupe, Gyldendal
- Doc Gynéco: ”Né ici”, chanson et vidéo
- PP, Personlige pronominer, v. SN
- Lilian Thuram_La Guadeloupe et le vote le RN aux élections européennes, v. SN
Supplerende stof:
- https://quizlet.com/307427548/la-guadeloupe-flash-cards/
- Carte: Le commerce triangulaire: http://cm1dazal.over-blog.com/2014/06/histoire-17-le-commerce-triangulaire.html
Omfang: ca. 50 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Répétition
I repetitionsforløbet træner og repeterer vi:
Fri, mundtlig sprogproduktion ud fra princippet: mini/maxi-sætninger.
Ordforråd om almene emner
Ordforråd til udvalgte emner
Gambitter
Spørgeord
Samtale om billede
Tekstforståelse og forståelse af mundtligt fransk
Grammatik:
Adjektiver
Le passé composé
Le présent
L’imparfait
Le futur proche
Le passé simple (genkende)
Le futur
Materiale:
Kernestof:
• FranceInfo: “Guadeloupe: le couvre-feu est entré en vigeur à Pointe-à-Pitre”, le 23 avril 2024 https://www.francetvinfo.fr/societe/guadeloupe-le-couvre-feu-est-entre-en-vigueur-a-pointe-a-pitre_6504110.html
• TV5Monde Info: ”Le ceebu jën, art culinaire du Sénégal, au patrimoine immatériel du l’humanité de l’Unesco” https://information.tv5monde.com/culture/le-ceebu-jen-art-culinaire-du-senegal-au-patrimoine-immateriel-de-lhumanite-de-lunesco
• Vidéo, les JEUX OLYMPIQUES ouverture: https://www.francetvinfo.fr/les-jeux-olympiques/ceremonies-d-ouverture-et-de-cloture/paris-2024-les-images-epoustouflantes-de-la-ceremonie-d-ouverture_6690042.html
Supplerende stof:
• Film: "Eiffel", Martin Bourboulon 2021
• Ouest-France (Forkortet): ”C’est en France que l’on passe le plus de temps à manger et à dormir”, le 14 aout 20219 https://www.ouest-france.fr/sante/c-est-en-france-que-l-passe-le-plus-de-temps-manger-et-dormir-6480028
• Div. billedmateriale
Omfang: ca. 35 ns.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Eksamensinfo
EKSAMEN & HJÆLPEMIDLER
TILLADTE HJÆLPEMIDLER TIL EKSAMEN/FORBEREDELSE:
Alt materiale fra undervisningen, som på forhånd er downloadet på computer inden eksamen/forberelse. Du skal downloade alt, der kan, dvs. også ordlister fra quizlet. Dem der ikke kan downloades, men som er tilladt at bruge, når de er bogmærkede, er:
- https://www.ordbogen.com/da/
- https://www.minlaering.dk/
- https://leconjugueur.lefigaro.fr/
DET ER IKKE TILLADT AT:
- Bruge Google translate eller lignende oversættelsesprogrammer, herunder sprogmodeller som ChatGPT og AI.
- Kommunikere med andre på nogen måde i forberedelsen.
I forberedelsen er papir og blyant. Alt andet skal selv medbringes.
I må altså under ingen omstændigheder gå på nettet, google eller bruge AI/oversættelsesprogrammer. Det er snyd og konsekvensen er bortvisning fra eksamen – så kan man først gå op om 1 år igen og ikke på Nørre G. I må heller ikke gå på Lectio. Dvs. – sørg for at have de tilladte hjælpemidler liggende som bogmærker på computeren.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58631059682",
"T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58631059682",
"H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58631059682"
}