Titel
2
|
1. La France à table
Forløbet har mad og livsstil som omdrejningspunkt og træner jeres evne til at definere, hvordan gastronomien er forankret i fransk kultur. I får både et generelt og tematisk ordforråd, som skal hjælpe dem til at tale om tekster/medieklip med mad og livsstil som fokus.
Centrale begreber er bl.a. les stéréotypes, mon plat préféré, les repas, la cuisine française, les grands chefs cuisiniers, la haute gastronomie, la pâtisserie, les recettes, le bien-vivre, le "hygge" at l'art de vivre en France et au Danemark.
Faglige mål:
- Forstå hovedpunkterne, når der tales fransk om kendte såvel som almene emner, formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- Perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold
Grammatisk fokus:
- Uregelmæssige verber: boire, prendre, mettre, devoir, vouloir, faire, avoir, aller, pouvoir.
- Imperativ af 1.bøjningsverber
- Artsartikel (le, la, les), delingsartikel (du, de la, des) og reduceret delingsartikel (beaucoup de ...)
- Adjektivers bøjning og placering
Evaluering:
1. Billedbeskrivelse af et billede inden for temaet
2. Træningsark med de centrale verber
3. Videopræsentation af en udvalgt fransk dessert à la tv-køkken med opgaveark.
4. Skriftlig aflevering med sammenligning af lmad og livsstil i Danmark og Frankrig.
Kernestof:
- Clichés - Les stéréotypes de la cuisine française: https://www.youtube.com/watch? v=OCIAyHEFTrQ
- Véronique Nocquet : La France et son art de vivre: https://veroniquenocquet.com/blogs/news/france-art-vivre
Vicky Chahine: Le "hygge" - la recette danoise de bonheur. Le Monde
- Chef’s table: ”Alain Passard”
- Institut Français du Danemark: "La pause du midi"
Allez-Hop 9 + (lærebog for 9. klasse): "La cuisine française", Gyldendal
- Pourquoi les Français sont-ils si fiers de leur cuisine?: https://www.1jour1actu.com/info-animee/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/
- Phillipe Delerm: ”C’est bien d’aller dans un Fast-food”, Paroles Françaises
Supplerende stof:
- Udvalgte billeder inden for temaet
Omfang i alt: 35-40 sider.
|