Holdet 2023 Fr bcksi - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Ida Louise Eliasen, Maria Friis Brinch
Hold 2023 Fr bcksi (1g Fr bcksi, 2g Fr bcks)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb : La Francophonie
Titel 2 1. La France à table
Titel 3 2. Les contes de fées
Titel 4 4. La présentation orale
Titel 5 Les contes modernes (EKSAMEN)
Titel 6 L'enfance et l'imagination (EKSAMEN)
Titel 7 Bæredygtig mad
Titel 8 Identité (EKSAMEN)
Titel 9 L'Indochine et le pouvoir colonial (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb : La Francophonie

Forløbet introducerer til fransk fortsætter B på STX.

Læringsmål:
- Tale om la Francophonie og præsentere fransktalende personer og musik.
- Lave en billedbeskrivelse og anvende chunks til kommunikation
- Overveje karrieremuligheder med fransk
- Anvende læsestrategier til at læse og forstå fransksproget tekst
- Anvende intercompréhension som læringsstrategi
- Slå op i en digital ordbog
- Kendskab til elementære udtaleregler
- Anvende de possessive pronominer (ma, ta, sa osv.)
- Bøje og anvende être, avoir, aller, faire i nutid
- Kende de regelmæssige verbers tre bøjningssystemer (-er, -ir, -re)
- Anvende den bestemte (le, la les) og ubestemte artikel (un, une, des)

Kernestof:
Le Monde de la Francophonie, Institut Français
Entrées p.106
Portræt af en fransktalende person
Portræt af Maître Gims
Black M: “Je suis chez moi” paroles + vidéo-clip: https://www.youtube.com/watch?v=hsOqEhMumaw

Supplerende:
Maître Gims - le clip "J'me tire" :https://enseigner.tv5monde.com/fiches-pedagogiques-fle/jme-tire
La Guadeloupe : https://apprendre.tv5monde.com/fr/exercices/a1-debutant/guadeloupe-couleurs-caraibes://fle.mondolinguo.com/7-familles-pays-francophones/
Udtaleregler 1: https://franskbogen.systime.dk/fileadmin/indhold/Grammatik.pdf
Diverse billeder: Images de la Francophonie

Omfang: ca. 20 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 1. La France à table


Forløbet har mad og livsstil som omdrejningspunkt og træner jeres evne til at definere, hvordan gastronomien er forankret i fransk kultur. I får både et generelt og tematisk ordforråd, som skal hjælpe dem til at tale om tekster/medieklip med mad og livsstil som fokus.

Centrale begreber er bl.a. les stéréotypes, mon plat préféré, les repas, la cuisine française, les grands chefs cuisiniers, la haute gastronomie,  la pâtisserie, les recettes, le bien-vivre, le "hygge" at l'art de vivre en France et au Danemark.

Faglige mål:

- Forstå hovedpunkterne, når der tales fransk om kendte såvel som almene emner, formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- Perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold

Grammatisk fokus:

- Uregelmæssige verber: boire, prendre, mettre, devoir, vouloir, faire, avoir, aller, pouvoir.
- Imperativ af 1.bøjningsverber
- Artsartikel (le, la, les), delingsartikel (du, de la, des) og reduceret delingsartikel (beaucoup de ...)  
- Adjektivers bøjning og placering

Evaluering:

1. Billedbeskrivelse af et billede inden for temaet
2. Træningsark med de centrale verber
3. Videopræsentation af en udvalgt fransk dessert à la tv-køkken med opgaveark.
4. Skriftlig aflevering med sammenligning af lmad og livsstil i Danmark og Frankrig.


Kernestof:

- Clichés - Les stéréotypes de la cuisine française: https://www.youtube.com/watch? v=OCIAyHEFTrQ

- Véronique Nocquet : La France et son art de vivre: https://veroniquenocquet.com/blogs/news/france-art-vivre

Vicky Chahine: Le "hygge" - la recette danoise de bonheur. Le Monde

- Chef’s table: ”Alain Passard”

- Institut Français du Danemark: "La pause du midi"

Allez-Hop 9 + (lærebog for 9. klasse): "La cuisine française", Gyldendal

-  Pourquoi les Français sont-ils si fiers de leur cuisine?: https://www.1jour1actu.com/info-animee/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/

- Phillipe Delerm: ”C’est bien d’aller dans un Fast-food”, Paroles Françaises

Supplerende stof:

- Udvalgte billeder inden for temaet

Omfang i alt: 35-40 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Français 1 : Description d’image 19-12-2023
Grammatik: Centrale verber 28-02-2024
Français 2 - Un dessert français - Storyboard 04-03-2024
Français 3: Un dessert français - Vidéo 08-03-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2. Les contes de fées

Forløbet har fokus på eventyrgenren og typiske eventyrtræk.

Faglige mål:

- resumé af en læst tekst
- typiske eventyrtræk
- sammenligning af eventyr - forskelle og ligheder.
- tidsadverbier som struktur: dans le conte il s’agit de / au début / ensuite/ alors / après / à la fin
- Analyse vha. nøgleord fra berettermodellen og aktantmodellen (le schéma narratif / le schéma actantiel): le héros / la héroîne, l'adjuvant, le méchant, l'opposant, l'objet, la situation, l'élement déclencheur, le dénouement, une fin heureuse etc.

Grammatisk fokus:

- spørgende, realtive og personlige pronominer
- genkende og oversætte le passé simple og l’imparfait sam
- forklare aspektforskel mellem l’imparfait og le passé composé.


I Les contes de fées arbejder vi med en genre, eleverne kender godt i forvejen. Vi lærer at lave et resumé af en læst tekst, udpege typiske genretræk og tale om klassiske eventyr på fransk.

Kernestof:
- "Les contes de fées à nouveau (Systime), bearbejdet og forkortet i kompendiet.

- Traits typiques du conte de fées (i kompendiet)

- La structure et le schèma narratif (i kompendiet)

- Charles Perrault: "Le petit Chaperon rouge" (conte classique)

- Les frère Grimm: Le Petit Chaperon Rouge (conte classique)

- La fable ”Le Renard et la Cigogne” de la Fontaine. (fable)

Supplerende stof:

- udvalgte billeder

Omfang: ca. 20 sider

Evaluering:

1. Centrale verber (træningsark)

2. Analog test i læseforståelse, sprogbrug og grammatik med emnet "Contes de fées"

3. Screening 1 (lytteforståelse, tekstforståelse og grammatik) på MinLæring.

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. La présentation orale

I dette sidste forløb har vi arbejdet med mundtlige præsentation og faglig formidling på fransk.

Faglige mål:

I træner mundtlig fremlæggelse med fokus på enkel sætningsopbygning, god udtale og fri tale uden oplæsning.


Evaluering:

1. Présentation d'une actualité francophone
I præsenterer en nyhed eller aktuel problemstilling fra den fransktalende verden. Den fremlægges som PowerPoint-præsentation med lydfil (individuelt eller i par).

2. La France à Copenhague
I producerer i grupper en video om franske spor og steder i København. Der indgår både faktuelle oplysninger og interview. Videoen optages på Sprogdagen, hvor I går rundt til stederne, I har valgt, og præsenterer og filmer à la tv-værter. Som optakt til jeres video arbejder I med udtale og finder information om stederne.

Kernestof:
- Présentation d'une actualité francophone (tekst- og arbejdsark)
- Institut Français : Les Empreintes Françaises à Copenhague (podcast)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Franske spor: Podcast - refleksionsark 13-05-2024
Français 5 : Présentation d'une actualité 14-05-2024
Français 4 : La France à Copenhague 16-05-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Les contes modernes (EKSAMEN)

Vi arbejder videre med eventyret som genre og læser en ny fortolkninger af det klassiske eventyr Le Petit Chaperon Rouge", og læser blandt andet også et eventyr fra andre områder end Frankrig.

Kernestof:
Mette Bering og Mimi Sørensen: Entrées, Gyldendal, 2009, kapitlet Les contes:
Cendrillon
Chapeau rond rouge
Pourquoi les rousettes dorment la tête en bas
Dahlgreen, Hansen, Thygesen, Par écrit Grundbog: Boule de neige.

Supplerende stof:

http://www.youtube.com/watch?v=381bv0_Gpo8

Sproglige foki: tekstforståelse, at strukturere et resumé

Omfang ca. 30 sider

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Boule de Neige 24-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 L'enfance et l'imagination (EKSAMEN)

L’enfance et l'imagination

Vi arbejder med barndommen som tema gennem filmen Le fabuleux destin d'Amélie Poulain og gennem læsning af dele af ”Le petit Prince”
Hvad er forskellen mellem barn og voksen og hvordan forholder de to aldre sig til livet? Kan de voksne måske lære noget af børnene?

Materiale:
Antoine de Saint Exypéry, Le petit prince, chap. 1-5
Filmen Le fabuleux destin d'Amélie Poulain


Grammatisk fokus: Bundne personlige pronominer, uregelmæssige verber i present, pc, imparfait.

Omfang ca 50 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Amélie Poulain 05-11-2024
Genaflevering af Bouledeneige 10-11-2024
Resumé Amélie 11-11-2024
La chanson de la journée 01-01-2025
Prøve Enfance et l'imagination 04-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Bæredygtig mad

Eleverne skal lære:
• At tilegne sig relevant faglig viden om emnet bæredygtig mad.

• At udarbejde en tværfaglig problemformulering med tilhørende problemstillinger og besvare problemformuleringen.

• At forklare, hvordan de to fag bidrager til besvarelse af problemformuleringen

• At anvende forskellige faglige metoder og gøre sig overvejelser herom.

• At tilrettelægge en projektorganiseret arbejdsproces ved undersøgelse af en problemformulering.

• At formidle fagligt stof i et korrekt fagsprog.

• At overveje, hvordan emnet kan understøtte FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.

• At formidle og vurdere resultater fra enkle undersøgelser eller eksperimenter.

• At udarbejde en korrekt litteraturliste.  

Posteren skal indeholde:

• Titel
• Problemformulering og problemstillinger
• Besvarelse af problemstillingerne ved anvendelse af de to fag. NB: Der skal indgå citater på dit fremmedsprog og evt. forsøgsresultater skal præsenteres.
• Beskrivelse af anvendte metoder i de to fag
• Konklusion (= besvarelse af den overordnede problemformulering)
• Perspektivering til FN’s verdensmål
• Litteraturliste

Posteren skal fremlægges fredag d. 15. november. Fremlæggelsen må max vare 10 minutter hvorefter følger 5 minutters spørgsmål og samtale

ca. 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Identité (EKSAMEN)

Forløbet bygges op omkring læsningen af starten af romanen "En finir avec Eddie bellegueule". Derudover lytter vi til og læser sangtekster af Christine and the Queens, som fortolkes ind i temaet.
- Qu’est-ce que cela veut dire d’être normal
- Le rôle des sexes et les stéreótypes
- Les normes
- Les différents sexualités
- Les rôles des sexes

Grammatisk fokus
Relativpronominer, repetition af uregelmæssige verber


Materiale:
Edouard Louis: En finir avec Eddy Bellegueule (Seuil 2014) s. 13-14
https://www.youtube.com/watch?v=RsJznxDpCLA
https://www.youtube.com/watch?v=CRtrwLRTzVc
Christine and the queens: Christine, Chaleur humaine, It, La Marcheuse

Omfang ca. 25 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 L'Indochine et le pouvoir colonial (EKSAMEN)

Vi læser tekster fra antologien "Les Terres Rouges" for at udvide elevernes kendskab til Frankrig som kolonimagt og give dem indsigt i Indokinas historie fra 1920’erne til 1950’erne.

Les Terres Rouges: La petite Tonkinoise, Les dix points du programme Viet-Minh.
Filmen Indokina

Anvendte sider på internettet:

https://www.ordbogen.com/da/
https://www.minlaering.dk




Omfang ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer