Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nørre Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Michael Ross Sinclair, Morten Lauritsen
|
|
Hold
|
2023 id b (1b id, 2b id, 3b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning og performance
Opvarmning:
Eleverne skal sammensætte og gennemføre et opvarmningsprogram af 15-20 min varighed.
Faglige mål, krav og evalueringskriterier:
Faglige mål – dvs. dette har du mulighed for at lære:
• Viden om og praktisk anvendelse forskellige bevægelseskvaliteter
• Udvælge relevante øvelser og argumentere for øvelsesvalget
• Viden om musikkens betydning for opvarmning
• Kunne samarbejde i grupper
• Skriftligt formidle et opvarmningsprogram
• Viden om mentale og basale fysiologiske processer under opvarmning
• Fremvise produktet for andre og videreformidle det, så andre kan udføre det
Krav til programmet:
Hele kroppen skal varmes op fysisk dvs.
1. Langt de fleste muskler og led skal opvarmes
2. Din pulsfrekvens skal stige
3. Din åndedrætsfrekvens og -dybde skal stige
4. Der skal arbejdes med stigende intensitet under opvarmningsprogrammet
Mentalt skal der opnås en øget fokusering dvs.
1. Du mærker dine muskler tydeligere, samt deres styrke og svagheder
2. Du får større bevidsthed om hvordan din krop bevæger sig
Øvelserne skal være
1. Velvalgte til muskelgrupperne
2. Udføres korrekt
3. Gentages til den ønskede effekt er opnået
Bevægelseskvalitet
1. Fremhæv udvalgte bevægelseskvaliteter i opvarmningens forskellige dele
Musikken skal passe til og understøtte øvelser både mht.
1. Tempo
2. Rytme
3. Kvalitet
Beskrivelse af opvarmningsprogrammet
1. Korrekt nedskrivning af programmet
2. Let læseligt og præcist sprog med
3. Anvendelse af relevante fagbegreber
Gruppens fremvisning
1. Alle gruppens medlemmer skal lære programmet udenad
2. Alle øvelser skal udføres ens og fermvises tydeligt
3. Alle skal holde takten i musikken
4. Alle skal give klare instruktioner og tydelige forevisninger
Tidsmæssigt skal opvarmningsprogrammet fylde 15-20 minutter
Performance:
Formål
Formålet med forløbet i performance er, at eleverne lære at indgå i den kreative proces i et gruppearbejde, og kan fremvise en øvet performance for resten af klassen som afslutning på forløbet. I forbindelse med forløbet stifter i bekendtskab med Rudolph Labans bevægelseslære (BESS-konceptet). Afslutningsvis skal gruppen aflevere et refleksionsark, hvor tankerne omkring inddragelse af BESS og temaet for jeres performance (hvor i jeres performance kan man se dette) indgår.
Faglige mål
• Udvikle kropsbevidsthed
• Opnå færdigheder inden for genren musik og bevægelse
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller
Følger I takterne
Bruger I musikken aktivt (rytme, cues, stemning)
Bevægelseskvalitet og teknik (ikke kun hvad I gør, men hvordan…)
Teknik
Koreograferet – GRUPPEperformance
Struktur
Tydelige Laban overvejelser
Helhedsvurdering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Pickleball
Faglige mål for forløbet:
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål. Forløbet blev afsluttet med en introduktion til drejebøger.
Tekniske delmål:
Med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob med særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål:
At kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
At opnå sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
At beherske simple slagserier.
Teoretisk fokus:
- Ældre og idræt
Materiale:
• Yubio (2023) S. 1254-1260 og s. 1279-1282
• https://www.youtube.com/watch?v=fTvPYdKZqO0 (regler og spillet)
• https://www.youtube.com/watch?v=YOASInnqjq0 (serven)
• https://www.youtube.com/watch?v=RoheCHp6IDw (pointsystem og -tælling)
• https://www.youtube.com/watch?v=UTL8YSKFIcg (flugtninger)
• https://www.youtube.com/watch?v=AURQbATV5Pg (lob)
Antal sider læst i forløbet
• 16 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Basketball
Basketballforløb
Formål:
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Eleverne skal forstå og agere efter spillets grundlæggende regler og tilegne sig de aspekter af spillets tekniske og taktiske elementer, der gennemgås.
Tekniske færdigheder, eleverne skal tilegne sig: skudteknik; lay-up-teknik; teknik i afleveringer, driblinger, individuelt forsvar og rebound. Herudover de vigtigste footwork-fundamentals: triple threat position, pivotering og jump stop.
Taktiske elementer, der gennemgås og tilegnes: cut-løb, personlig opdækning, ”give ’n’ go” og fastbreak.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Crossfit
CROSSFIT
Crossfit er en aktuel fitnessbølge, som helt naturligt vækker nysgerrigheden. Grundlæggende set er det cirkeltræning med øvelser hentet fra mange forskellige sportsdiscipliner (atletik, gymnastik, vægtløftning mm.fl.). Træningen består af små WODs (workout of the day), der struktureres efter forskellige intervalprincipper (se nedenfor). Ifølge Crossfit Headquarters, som er organisationens hovedkontor, handler det om at træne flere forskellige fysiske domæner samtidigt. Dvs. at hver WOD skal indeholde øvelser, der sammensættes og udføres på en måde således, at flere af følgende træningsfysiologiske aspekter trænes:
Kardiovaskulær og respiratorisk udholdenhed (kredsløbstræning), Muskeludholdenhed, Muskelstyrke, Fleksibilitet, Power, Hurtighed, Koordination, Behændighed (agility), Balance, Præcision.
Faglige mål: Eleverne skal introduceres til funktionel træning. De skal have kendskab til fire grundlæggende bevægemønstre:
1) Det knædominante bevægemønster;
2) det hoftedominante bevægemønster;
3) træk og
4) pres.
De skal kunne genkende bevægemønstrene i de funktionelle øvelser og udføre bevægemønstrene teknisk korrekt. Eleverne skal have kendskab til enkelte intervalprincipper, og slutteligt skal de sammensætte en alsidig WOD, som gennemføres med holdet.
Teoretisk pensum:
Korte film om bevægelsesmønstrene:
Det knædominante bevægemønster
Det hoftedominante bevægemønster
Det hoftelukkende bevægemønster
Det vertikale træk
Det horisontale træk
Det vertikale pres
Det horisontale pres
• Teori om styrketræning fra ”C – det er idræt” (Wolf og Hammer, 2005) side 48-57 eller fra yubio
Produkt: eleverne sammensætter en WOD og laver en instruktionsvideo. Filmen skal indeholde:
- Teknikgennemgang af øvelserne, der indgår i WODen.
- Forklaring af bevægemønstrene, der indgår.
- Benævnelse af muskelgrupper, der arbejder i bevægemønstrene
- Benævnelse af hvordan musklerne arbejder (koncentrisk, excentrisk,
statisk)
- Benævnelse af fysiske domæner:
Kardiovaskulær og respiratorisk udholdenhed
Muskeludholdenhed
Muskelstyrke
Fleksibilitet
Power
Hurtighed
Koordination
Behændighed
Balance
Præcision
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Crossfitmappen på OneDrive:
-
Se filmen om det knædominante bevægemønster + skriv de ord og begreber ned, som I ikke forstår. Filmene bruger mange fagbegreber, som det er vigtigt at I forstår.
-
Hvis du ikke har adgang til OneDrive-mappen, så sørg for at blive godkendt, så du kan se filmen.
-
Crossfit filmene Lektier: Se de 2 film om de hoftedominante bevægemønstre:
-
Læs: Hvad er koncentrisk, excentrisk og isometrisk (statisk) muskelarbejde?
-
Lektie: se filmene om de to former for træk.Det vertikale træk (pull up, chin up)Det horisontale træk (ring rows, pendlay rows, mm.)
-
Se filmene om: Det vertikale pres (skulderpres, håndstand, mm.) og det horisontale pres (push ups, mm.)
-
CrossFit_Det vertikale pres-HD.mp4
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Hiphop
Undervisningsforløbet i Hiphop skal give eleverne nogle praktiske færdigheder i form af forskellige grundtrin, poses og freeses, samt en længere indlært fælles koreografi. Samtidig lægges der op til, at eleverne får en oplevelse af hiphoppen som en legeplads, hvor kreativiteten frit kan udfolde sig. Derfor er der flere gange indlagt større eller
mindre koreografiske gruppeopgaver.
FORMÅL MED FORLØBET:
● At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
● At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
● At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
● At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
● At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
● At eleverne lærer at samarbejde om at lave koreografisk materiale.
Fokuspunkter:
● Historisk baggrund (teori)
● Genrekendskab
● Musikforståelse
● Indøvning af autentisk bevægeudtryk
● Udførsel
● Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
FAGLIGE MÅL EFTER 7 MODULERS UNDERVISNING I HIPHOP
VIDEN:
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
FÆRDIGHEDER:
At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
At eleverne kan fremvise den udleverede og indøvede fælles koreografi med indlevelse og performance, hvor der
lægges vægt på udtryk.
Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken, herunder at det er i stand til at identificere 1-slaget.
At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan danse sammen i mindre ”crews” og både improvisere samt
danse koreograferede sekvenser. Herunder at eleverne kan lave deres egen showcase (koreograferet dans).
TEORI:
I dette forløb tages der udgangspunkt i kap. 33, Hiphop i ”Yubio idræt c+b”, samt kap. 30.8, Rudolf Laban også i ”Yubio idræt c+b”.
kap. 5.3.2 ”Yubio idræt c+b ”Sammenhold og kohæsion,
kap 5.3.3 Roller og kommunikation ”Yubio idræt c+b”, for at opnå en bedre forståelse for, hvad det vil sige at arbejde i crews.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Træningsprojektet
I træningsprojektet i 3.g skal du med baggrund i din idrætsundervisning arbejde med et personligt træningsprogram. Du skal selv formulere formålet, planlægge træningen og har selv ansvaret for gennemførelsen. Træningsprojektet giver dig således mulighed for i en periode at træne en eller flere sider af din fysiske tilstand. Hele projektperioden betragtes som din hovedopgave på idræt C.
- Du skal lave et realistisk, personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet.
- Træningsprogrammet skal forbedre din konditionsmæssige træningstilstand.
- Du skal vise indsigt i centrale områder af træningslæren og koble teori og praktik.
- Du skal vise indsigt i forskellige sundhedsparametre og koble teori og praktik.
- Du skal aflevere en træningsrapport afslutningsvist.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Folkedans & Tango
Forløbsbeskrivelse Folkedans & Tango
Genre: Musik og bevægelse
Folkedans:
Formålet med forløbet er at lære polkatrinnet, lære forskellige folkedanse og forskellige danse-elementer, for til sidst at sammensætte egne folkedansekoreografier i grupper.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie
Materiale:
Dans 22, kapitel 1, side 19-29 + videomateriale
Tango
Eleverne skal i dette praktiske forløb
… kunne udføre og genkende grundtrin og basale bevægelser
… kunne følge puls og tempo i musikken under udførelsen
… kunne arbejde selvstændigt og kvalitetsbevist med æstetiske bevægelser
... kunne sammensætte forskellige figurer og æstetiske bevægelser til en koreografi
…kunne sætte danses i et kropskulturelt perspektiv – herunder hvordan den er opstået
Fokuspunkter i tango:
Korrekt vægtoverførsel, bøjede knæ, foden først så kroppen, tåen glidende i gulvet. Herren fører vha træk mod vægtoverførsel, at kunne følge pulsen i musikken.
Evaluering/afsluttende produkter:
1) Afsluttende ved at filme deres egne produkter/koreografier hvor de bedømmes ud fra de faglige mål.
2) Evt en drejebog hvori der beskrives hvilke fokuspunkter de har for deres dans
I den teoretiske del taler vi om tangoen historie og evt. Laban, som vi også bruger til at analysere dansen med.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Yoga og mindfullness
Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til yoga og mindfulness i et nærværende og tryghedsskabende undervisningsrum. Eleverne præsenteres for elementer af yogafilosofien på en måde, så den gøres relaterbar og relevant for deres hverdag. I forlængelse heraf indgår mindfulness som en del af praksissen, særligt i forbindelse med den afsluttende afspænding.
Eleverne undervises i fundamentale yogastillinger med fokus på korrekt teknisk udførelse og med en kontinuerlig kropsbevidsthed som rettesnor. I både den fysiske praksis og i arbejdet med de mentale aspekter af yogaen er vejrtrækningen essentiel, hvorfor denne vil indgå som et vedvarende fokuspunkt.
Læringsmål
• Teoretisk at kunne redegøre for essensen af yoga med fokus på nærvær og
opmærksomhed på kroppen, ikke-dømmende tilgang til sig selv om omverdenen,
accept og ikke vold (ahimsa)
• Teoretisk at kunne forklare principperne for Ujjayi vejrtrækning i yoga, hvordan det
udføres, og hvordan det er med til at holde fokus og facilitere de fysiske stillinger
• Kunne udføre modificerede udgaver af Solhilsen A og Solhilsen A som helhed.
• Kunne udføre en række stående stillinger, herunder Kriger 1, Kriger 2,
Sidevinkelstilling, Trekantsstilling, Bred foroverbøjning, Lunge Twist, Lav Halvmåne
Lunge Twist, Halvmåne Lunge Twist og Stolestilling.
• Kunne udføre forskellige balancestillinger, herunder Træet og Halvmånestilling,
• Kunne udføre en række siddende stillinger, herunder Skrædderstilling med Twist og
foroverbøjning, Siddende Twist med bøjet ben, Halv Fiskekonge og Bådsstillingen.
• Kunne udføre en række liggende stillinger, Græshoppen, Sfinksstilling, Kobrastilling og
Broen.
• Kunne udføre en stående serie, der viser flow og forbindelse mellem vejrtrækning og
bevægelse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb#8
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58631087549",
"T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58631087549",
"H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58631087549"
}