Holdet 3d id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Michael Ross Sinclair, Nina Stræde Christiani
Hold 2023 id d (1d id, 2d id, 3d id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Gymnastik og akrobatik (opgivet til eksamen)
Titel 2 Basketball (opgivet til eksamen)
Titel 3 Rytme og bevægelseskvalitet
Titel 4 Pickleball (opgivet til eksamen)
Titel 5 Hiphop (opgivet til eksamen)
Titel 6 Flagfootball
Titel 7 Træningsprojekt
Titel 8 Salsa - Rueda de casino (opgivet til eksamen)
Titel 9 Volleyball (opgivet til eksamen)
Titel 10 Klar til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Gymnastik og akrobatik (opgivet til eksamen)

FORMÅL
Formålet med forløbet er at arbejde med akrobatiske opstillinger og øvelser, der styrker elevernes balanceevne, kropsspænding, fleksibilitet og koordination. Herudover er formålet at rykke klassen tættere sammen gennem tillids- og tryghedsskabende øvelser.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Arbejde med kropsspænding
- Arbejde med balance og fleksibilitet
- Forlæns og baglæns rulle
- Hovedstand & håndstand (evt. med modtagning)
- Vejrmølle & araberspring
- Modtage og støtte i akrobatiske stillinger
- Udføre mindst 5 akrobatiske opstillinger i 2, 3 eller 5-personersgrupper af forskellig sværhedsgrad.
- Lave en akrokoreografi i gruppen, hvor du selv indgår både som akrobat og støtte.
- Huske og gennemføre akrokoreografien som aftalt

TEORI:
Yubio Kapitel 27.3 - øvelser
Yubio Kapitel 27.6 – God koordination
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basketball (opgivet til eksamen)

Faglige mål:
Eleverne skal tilegne sig både tekniske og taktiske færdigheder inden for basketball. De skal have en forståelse af, hvad det vil sige at spille på et hold (holdtaktik). De skal ligeledes have viden om de grundlæggende regler, og ideen bag basketball. De skal ligeledes kende til de fysiske krav, der stilles til en basketballspiller (aerob og anaerob).   

Indhold:
I starten af forløbet arbejder vi med de tekniske elementer og spiller primært 3 mod 3 (streetbasket) med få enkle regler. Efterhånden arbejder vi os over imod de taktiske elementer og dermed mere spil 4 mod 4, hvor vi arbejder med faste opstillinger i forsvar og angreb. Her har vi fokus på placering på banen og løbebaner.

Særlige fokuspunkter:
Teknik:
- aflevering (bryst-, studs-, over hovedet)
- driblinger (beskyttet dribling)
- finter (roll- og crossoverdribling)
- skud (lay up samt hopskud)
- triple threat position, jumpstop og pivotering
- rebound både i isolerede øvelser og i kamp

Taktik:
- Forsvarsprincipper: zone- og mandsopdækning
- Angrebsprincipper: give-and-go, screening og back door.
- generel forståelse af opstilling og løbebaner, fx cuts


Til eksamen:
I skal til eksamen fremvise forskellige enkeltøvelser med fokus på specifikke tekniske elementer, fx afleveringer. I skal ligeledes fremvise mere sammensatte øvelser/småspil med fokus på de taktiske elementer. Til sidst skal I vise det færdige spil i kamp.  

Praktik:
I forhold til bedømmelsen skal du:   
- kunne udføre de valgte tekniske elementer
- kunne placere dig hensigtsmæssigt på banen
- vise forståelse for det taktiske i både forsvar og angreb.
- kunne forstå og overholde reglerne i spillet
- kunne indgå på et hold i en kampsituation


Ideer til teori
Teori:
I forhold til bedømmelsen skal du:
- kunne forklare teknikken i de valgte tekniske elementer
- kunne forklare din og holdets måde at bevæge sig på banen
- kunne forklare reglerne i spillet
- kunne redegøre for de fysiske krav til en basketballspiller (aerob og anaerob)

Teoristof:
kap. 12: Basketball
- Afsnit 12.1 og 12.2
+ teori "12.6 Kan du score?" som vi gennemgik i 3g.

Omfang: 15 side


Se sidste to moduler afholdes udendørs sidste på året pga. manglende moduler i multihallen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Rytme og bevægelseskvalitet

Formålet med forløbet i ” Rytme og bevægelseskvalitet” er, at du skal kunne tilegne dig foreviste trin og bevægelser, og så skal du selv arbejde med at lave nye bevægelser og koreografi. Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basale trin i Sabah fra Senegal og Bachata og det udtryk, som man bruger i de danse. I forløbet kommer du til at arbejde med koreografier, bounce, isoleringer og rytme, så det kræver mod, samarbejde og kreativitet.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow

Freestyle og kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation

Kropsbeherskelse, herunder:
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk – Sabah (afrikanskdans) ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning)
- Udtryk – Bachata har mere bløde bevægelser i både hofte og skulder.
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som

Fokuspunkter:
- din evne til at følge musikkens rytme
- din evne til at afkode og lære afrodansbevægelserne
- din evne til at indgå i samarbejde om at skabe og fremvise afrodansbevægelser (målrettet kreativ proces)

Som teori har eleverne undersøg fordelene ved at varme kroppen op.
Eleverne skal kunne forklare de forskellige formål med at varme op.
Og eleverne skal kunne forklare hvad der sker med puls, vejrtrækning og temperatur i kroppen når man varmer op.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Pickleball (opgivet til eksamen)

Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.

Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.

Til eksamen:
I skal til eksamen fremvise udvalgte slag fx serv, returnering... I skal ligeledes fremvise forskellige slagsekvenser, og til sidst skal I vise det færdige spil i en doublekamp.  

Praktik:
I forhold til bedømmelsen skal du:   
- kunne udføre de valgte slag
- kunne placere dig hensigtsmæssigt på banen
- vise forståelse for det taktiske i spillet
- kunne forstå og overholde reglerne i spillet
- kunne indgå i en kampsituation med en doublemakker

Teori:
I forhold til bedømmelsen skal du:
- kunne forklare teknikken i de valgte slag
- kunne forklare reglerne i spillet
- kunne forklare din og din makkers placering på banen i en kampsituation

Pensum
Video "What is pickleball" (https://www.youtube.com/watch?v=kqLRRNOpe8U)
3 sider i "Pickleball kompendiet" om reglerne i spillet og greb, benstilling og vægtoverførsel.
Video om pointtælling (https://www.youtube.com/watch?v=v6UV722Y9fY)
Teknik gennemgang i yubio kap 210.3 Øvelser
Yubio, ca. 6 sider
1.1 Sundhedens ansigter
1.2 Er jeg sund?
1.2.1 Arv og miljø
1.2.4 Oplevet sundhed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hiphop (opgivet til eksamen)

Faglige mål:
Eleverne skal kunne udføre en række basale moves inden for hiphop. De skal kunne udføre en hiphopserie og selv konstruere mindre serier og til sidst en længere serie (performance). Eleverne skal kende Labans bevægelseslære og kunne bruge den i forhold til deres egen hiphopserie.

Indhold:
I starten af forløbet vil det være lærerstyret, hvor eleverne følger læreren, som foreviser en række grundlæggende mooves. Der vil ligeledes være en fælles hiphopserie, som alle eleverne skal lære. Der er fokus på udtryk, attitude og koordination. I løbet af forløbet vil eleverne arbejde mere i grupper, hvor de skal sammensætte deres moves til mindre serier. Forløbet rundes af med en performance, hvor eleverne fremviser deres hiphopserie for klassen.

Fokuspunkter
Grundtrin (grundlæggende moves)
Kropsbevidsthed
Koordination
Rytmisk forståelse
Kendskab til særlige kendetegn ved stilarten, fx bounce
Udførelse af bestemte hiphopmoves
Sammensætning af hiphopserie
Bevidsthed om rum og tid ud fra Labans bevægelseslære.

Evaluering:
Performance på 3 minutter i grupper som optages og afleveres i lectio som video. Elevernes performance vises desuden til resten af klassen.

Teori:
I forhold til bedømmelsen skal du:
- kunne beskrive hiphoppens historie i overordnede træk
- kunne beskrive, hvad der kendetegner hiphop
- kunne redegøre for hiphop i forhold til begrebet subkultur
- kunne forklare, hvordan I har brugt Labans bevægelseslære i forhold til jeres koreografi

Teoristof:
Yubio
33.1 og 33.2 Hiphops historie og breakdance (3,5 s.)
33.6 Idrættens organisering (2,5 s.)
30.8 Labans bevægelseslære (3 s.)
33.3 Hiphop moves og koeografier
26.6 Subkultur (3 s.)

Pensum
Ca. 13 sider + videoer af moves i yubio

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Flagfootball

Faglige mål:
Formål:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football og ikke mindst holdsamarbejdet. I hele forløbet er man inddelt i faste hold for at kunne udarbejde en god playbook. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet, da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Tidsreglen på 30 sekunder mellem hvert spil bør overholdes for at undgå for lange pauser og for lav intensitet.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor man testes i sine tekniske færdigheder samt evner i det færdige spil.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder

Evaluering:
Forløbsprøve
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Salsa - Rueda de casino (opgivet til eksamen)

Eleverne skal lærer at danse Salsa som Rueda de Casino.
Formålet med salsa-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig og udføre figurer primært i forbindelse med Rueda De Casino. Du skal også kunne sætte en del af figurerne sammen efter eget ønske i en individuel dans.
Detaljer i sudieplanen
Hvad skal jeg kunne
Kropsbeherskelse, herunder:
• Følge takten 1-2-3-pause
• Træde på forfod
• Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye figurer
• Kunne style figurerne
Caller
• Du skal selvfølgelig kunne følge en caller
• Prøve at være caller
Flow og rytme
De skal lærer at genkende, udføre og kalde følgende figurer
Grundtrin
• Fly
• Besito
• Musqito
• Dame
• Dame dos (dos con uno/dos)
• Rapido
• Vuelta
• Enchufla
• Enchufla – double
• Laprima
• Laprima + double

De vil også forsøge sig med fri dans ud fra de angivne figurer.

Af teori skal der læses:
• Dans gør dig klogere
• Komplekse bevægelser, kap 22.6 i Yubio

Faglige mål:
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder musik og bevægelse
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i danserelationer
Kernestof:
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
Antal sider:
10 sider via artikler
5 sider via videoer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Volleyball (opgivet til eksamen)

Faglige mål som ligger til grund for evaluering af eleven:
Eleverne skal kunne:
- Udføre følgende grundlæggende slag: baggerslag, fingerslag, underhåndsserv, smash og blokade.
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
- Bevæge sig og kommunikere sammen så det forbedrer samarbejdet på holdet.
- Udvise kendskab til spillets basale taktiske dimension

Teori
- Yubio 13.6 Teamudvikling
-       Yubio 12.6 Kan du score?

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Klar til eksamen

Til idræt C-eksamen kan I komme op i:

- dans (hiphop / salsa)
- nye og klassiske (akrobatik / pickleball)
- boldspil (basketball/ volleyball)  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer