Holdet 3e id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Marc Hammer, Morten Lauritsen
Hold 2023 id e (1e id, 2e id, 3e id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning og performance
Titel 2 Pickleball
Titel 3 Basketball
Titel 4 Hiphop
Titel 5 Redskabsgymnastik og akrobatik
Titel 6 Ultimate og træningsprojekt
Titel 7 Akroyoga
Titel 8 Dans og udtryk

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning og performance

Opvarmning:
Eleverne skal sammensætte og gennemføre et opvarmningsprogram af 15-20 min varighed.

Faglige mål, krav og evalueringskriterier:

Faglige mål – dvs. dette har du mulighed for at lære:  
• Viden om og praktisk anvendelse forskellige bevægelseskvaliteter
• Udvælge relevante øvelser og argumentere for øvelsesvalget
• Viden om musikkens betydning for opvarmning
• Kunne samarbejde i grupper
• Skriftligt formidle et opvarmningsprogram
• Viden om mentale og basale fysiologiske processer under opvarmning
• Fremvise produktet for andre og videreformidle det, så andre kan udføre det

Krav til programmet:
Hele kroppen skal varmes op fysisk dvs.
1. Langt de fleste muskler og led skal opvarmes
2. Din pulsfrekvens skal stige
3. Din åndedrætsfrekvens og -dybde skal stige
4. Der skal arbejdes med stigende intensitet under opvarmningsprogrammet

Mentalt skal der opnås en øget fokusering dvs.
1. Du mærker dine muskler tydeligere, samt deres styrke og svagheder
2. Du får større bevidsthed om hvordan din krop bevæger sig

Øvelserne skal være
1. Velvalgte til muskelgrupperne
2. Udføres korrekt
3. Gentages til den ønskede effekt er opnået

Bevægelseskvalitet
1. Fremhæv udvalgte bevægelseskvaliteter i opvarmningens forskellige dele  

Musikken skal passe til og understøtte øvelser både mht.
1. Tempo
2. Rytme
3. Kvalitet

Beskrivelse af opvarmningsprogrammet
1. Korrekt nedskrivning af programmet
2. Let læseligt og præcist sprog med
3. Anvendelse af relevante fagbegreber

Gruppens fremvisning
1. Alle gruppens medlemmer skal lære programmet udenad
2. Alle øvelser skal udføres ens og fermvises tydeligt
3. Alle skal holde takten i musikken
4. Alle skal give klare instruktioner og tydelige forevisninger
Tidsmæssigt skal opvarmningsprogrammet fylde 15-20 minutter

Performance:

Formål
Formålet med forløbet i performance er, at eleverne lære at indgå i den kreative proces i et gruppearbejde, og kan fremvise en øvet performance for resten af klassen som afslutning på forløbet. I forbindelse med forløbet stifter i bekendtskab med Rudolph Labans bevægelseslære (BESS-konceptet). Afslutningsvis skal gruppen aflevere et refleksionsark, hvor tankerne omkring inddragelse af BESS og temaet for jeres performance (hvor i jeres performance kan man se dette) indgår.

Faglige mål
• Udvikle kropsbevidsthed
• Opnå færdigheder inden for genren musik og bevægelse
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller

Vurdering af performance
Følger I takterne
Bruger I musikken aktivt (rytme, cues, stemning)
Bevægelseskvalitet og teknik (ikke kun hvad I gør, men hvordan…)
Teknik
Koreograferet – GRUPPEperformance
Struktur
Tydelige Laban overvejelser
Helhedsvurdering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickleball

Faglige mål for forløbet:
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.

Tekniske delmål:
Med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob med særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål:
At kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
At opnå sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
At beherske simple slagserier.

Materiale:
• Yubio 210.1 og 210.2 og 210.6
https://www.youtube.com/watch?v=fTvPYdKZqO0 (regler og spillet)
https://www.youtube.com/watch?v=YOASInnqjq0 (serven)
https://www.youtube.com/watch?v=RoheCHp6IDw (pointsystem og -tælling)
https://www.youtube.com/watch?v=UTL8YSKFIcg (flugtninger)
https://www.youtube.com/watch?v=AURQbATV5Pg (lob)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Basketball

Formålet
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer,
driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og
løbemønstrespil. Der har ikke været fokus på forsvar i dette forløb.

Faglige mål
• Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
• Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
• Driblinger med fortrinsvist din stærke hånd, mens du kigger op
• Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
• Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
• Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
• Taktisk forståelse af cuts
• Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Materiale:

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hiphop

Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans.
I forløbet kommer du til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og bodyrolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme. Forløbet sluttes af med at klassen skal lave en hiphop musikvideo i grupper.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Kropsbeherskelse, herunder:
- Balance i freezes
- Styrke til at udføre freezes
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
Freestyle og kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en koreografi og i en musikvideo
- En vis grad af freestyle/improvisation
Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte
vil være fx 1-og-2) og holde et flow

Materiale:
• Yubio afsnit 33.1, 33.2 og 33.6
https://www.youtube.com/watch?v=mv0ZPYq7yzM (body rolls gennem kroppen)
https://www.youtube.com/watch?v=cmyOkDWPdMA (body rolls gennem armene)
https://www.youtube.com/watch?v=s84jhddIn24 (hiphop-bevægelser med bounce)
https://www.youtube.com/watch?v=wByr0mkcGp4 (slides)
https://www.youtube.com/watch?v=c3EWIQOgkoc&feature=youtu.be (hiphop-moves 1)
https://www.youtube.com/watch?v=2NFC0-muZpU (begynder freezes)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Redskabsgymnastik og akrobatik

Formålet med forløbet er et indblik i de basale teknikker ved redskabsgymnastik, springgymnastik og akrobatik. Forløbet er bygget op, så det giver forståelse for anvendelsen og udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik. Udgangspunktet er grundliggende bevægelser, som tilpasses den enkeltes niveau. Forløbet afsluttes med at forskellige udvalgte teknikker vises. Enten som isolerede øvelser, eller hvis det er muligt på en bane, hvor så mange relevante teknikker som muligt inddrages.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kropsspænding
- Forlæns og baglæns rulle
- Hovedstand & håndstand (evt. med modtagning)
- Vejrmølle & araberspring
- Opspring i minitrampolin/springbræt
- Akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere
- Kunne modtage teknisk korrekt

Materiale:
• Yubio 27.1, 27.2 og 27.6
https://www.youtube.com/watch?v=fmO_AI2q2jU (forlæns rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=bvMdqxwGZ6Y (forlæns rulle - modtagning)
https://www.youtube.com/watch?v=A7ARty_ncOM (baglæns rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=RPAYZgvyXWE (baglæns rulle - modtagning)
https://www.youtube.com/watch?v=_yib8kmnBA4 (flyverulle)
https://www.youtube.com/watch?v=VfwB4aw9cmg (hovedstand)
https://www.youtube.com/watch?v=KZiYe-btH-I (hovedstand – modtagning)
https://www.youtube.com/watch?v=0VLcOajlGIk (håndstand)
https://www.youtube.com/watch?v=RremdqsAQMs (håndstand – modtagning)
https://www.youtube.com/watch?v=RsK5Cz7E2p0 (håndstandrulle)
https://www.youtube.com/watch?v=2LXYGCYT7GA (gasten)
https://www.youtube.com/watch?v=tNQd7KXCfZ4 (udkigget)
https://www.youtube.com/watch?v=d175T7rFL-U (araberspring)
https://www.youtube.com/watch?v=LaY3lKWwWNo (vejrmølle)
https://www.youtube.com/watch?v=NiVAwm534xY (spring over buk)
https://www.youtube.com/watch?v=wHRK3Gllid0 (spring over plint)
https://www.youtube.com/watch?v=wWSv2CcGaNc (dobbelt rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=0W_Po6UgNsU (skulderstand på lår)
https://www.youtube.com/watch?v=172qNdA-G_g (akrobatik for + 5 personer)
https://www.youtube.com/watch?v=pnSn2zWwZWg (tilløb minitrampolin)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Ultimate og træningsprojekt

Indhold:

Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder.

Faglige mål:

- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Beherskelse af forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Kendskab til spillets historie og organisering

Materiale:


Træningsprojekt:

I træningsprojektet skal i gennem i bip-test, og når de mindst otte uger med træningsprogram er gennemført, skal i gennemføre endnu en bip-test.
I skal lave et realistisk, personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet.
I skal have indsigt i centrale områder af træningslæren.
I skal skrive træningsdagbog hver uge efter første bip-test
I skal sætte jer et målbart mål for den afsluttende bip-test
I skal have et personligt mål i træningsprojektet (forbedring af sprinthastighed, hoppehøjde, bænkpres osv.)
Ifølge læreplanen skal projektet strække sig over mindst 8 uger.

Materiale:
Yubio 3.1-3.4
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Akroyoga

Formålet
Akroyoga er i sin natur ikke en præstationsorienteret aktivitet. I modsætning til akrobatik, så findes der ikke konkurrencer og shows. Derfor arbejder vi med mange andre færdigheder end de rent tekniske. Akroyoga giver ikke blot en øget kropsbevidsthed, det giver også et mere naturligt forhold til kropskontakt med andre. Derudover så lærer man om samarbejde og non-verbal kommunikation. Endeligt, så er et af de vigtigste formål med undervisningen i akroyoga at få tillid til egne evner, og lære hvordan man opbygger tillid hos andre, så de føler sig trygge.

Faglige mål
• Opbygge tillid hos andre og skabe et trygt rum
• Vise forskellige positioner og overgange både enten flyver eller base
• Have kendskab til variationer i de forskellige positioner
• Hav godt kendskab til bone-stacking princippet
• Spotte sikkert og kunne demonstrere de fem gyldne regler for spotting
• Bidrage til at skabe et velfungerende samarbejde
• Kommunikere både verbalt og nonverbalt på en positiv og effektiv måde

Materiale:
• Larsen, Simon Christian. Akroyoga i gymnasiet. 2021. S. 3-9 og 25-40- inklusiv videoer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dans og udtryk

Faglige mål

Overordnet
• At kunne udføre og genkende grundtrin og basale bevægelser i de præsenterede stilarter lindyhop og linedance
• At kunne følge puls og tempo i musikken under udførelsen af de præsenterede stilarter
• At kunne arbejde selvstændigt og kvalitetsbevidst med forskellige bevægelsestyper
• At kunne anvende Labans bevægelseslære til at beskrive forskelle og ligheder på stilarterne

Fokuspunkter for lindyhop
I Lindy hop er der fokus på den hoppende, bouncende stil. Vi fokuserer på 6-count og det eksperimenterende i dansen. Vi arbejder både med åben og lukket position. Følgende elementer er gennemgået:
- rock step
- 6-count grundtrin
- street lindy grundtrin
- follower under arm,
- tuck turn
- cross the bridge
- pass by

Ligeledes introduceres eleverne for jazztrin og aerials.



Fokuspunkter for linedance
• Korrekt teknik og fokus i linedance (Alle har fokus samme vej, blanding af almindelige gåtrin i forskellige retninger og trin, hvor hælen og tåen fremhæves)
• Kunne udføre grundlæggende bevægelser med ansigtet mod fronten (touch, step, walk og vine i forskellige retninger)
• Kunne udføre trin på både hele- og halve taktslag
• Have forståelse for drejninger i linedance
• Kunne koreografien til The Cowboy Hustle, så du kan danse den med passende udtryk
• At kunne udvikle egen linedancesekvens og sammensætte den med andre sekvenser

Materiale:
Kapitel 36.1 og 36.2 i Yubio ("Lindyhops historie" og "Musikforståelse og teknik".


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer