Holdet 3w id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Mikkel Engholm Hvitved, Ulrich Offersen
Hold 2023 id w (1w id, 2w id, 3w id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basketball
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Parkour og ekstremsport
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Hip Hop og idrættens organisering
Titel 6 Studietursforløb om energi
Titel 7 Træningsprojekt og boldspil
Titel 8 Jive
Titel 9 Pickleball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basketball

Faglige mål:

Praktisk:
Eleverne skal kunne:
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover og pumpfake (kængurufinten)
- Rebound både i isolerede øvelser og i kamp (inkl. placering under kurv)
- Vise taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb.
- Løbebaner i følgene angrebsbevægelser: V-cut, backdoor, penetrate and pitch, give and go, screen and roll
- Indgå i kampsituationer, hvor du bevæger dig fri, modtager bolden, og og træffer en god beslutning i forhold til om du dribler, skyder eller aflevererer bolden videre.

Teoretisk:
Vise forståelse for basketballs historiske udvikling samt regler, taktiske og tekniske forhold i basketball. Her ud over at kunne forklare spændingskurven og hvordan man kan reducere spændingsniveauet for at optimerer præstationen under skud.

Materiale: Yubio 2023 afsnit 12.1,12.2 og 12.6.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning


Faglige mål
• Viden om og praktisk anvendelse forskellige bevægelseskvaliteter
• Viden om mentale og basale fysiologiske processer under opvarmning
• Udvælge relevante øvelser og argumentere for øvelsesvalget
• Viden om musikkens betydning for opvarmning
• Kunne samarbejde i grupper
• Skriftligt formidle et opvarmningsprogram
• Fremvise og undervise andre i det rytmiske opvarmningsprogram


Materiale (dokumenter på lectio):
• Rytmisk opvarmning  fra Yubio

Antal sider læst i forløbet  
• 20 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Parkour og ekstremsport

Parkour og ekstremsport

Faglige mål:
- At opnå en grundlæggende forståelse for idrættens oprindelse og udvikling samt æstetikken i bevægelserne.
- Et tilegne sig grundlæggende færdigheder inden for en række bevægelser inden for parkour.
- At kunne sætte bevægelserne sammen til sekvenser der gennemføres i et sammenhængende flow.

Bevægelser der er vil blive arbejdet med:
Forskellige bevægelser over måtte som spiderclimb, monkey crawl, roll, cat balance mm.
Inden for rails, jumps og vaults: cat leap, precision jump, drop roll, tap vault, speed vault, lazy vault, monkey vault, reverse vault, gate vault, tic tac, underbar (lige på og skråt tilløb), palm spin, turn vault over bom.

Teori om ekstremsport
At kunne adskille risiko sport og de fysiske ekstremsport.
At have en såvel biologisk som samfundsfaglig forståelse for hvorfor nogen dyrker ekstremsport. Nogle af de begreber der er blevet behandlet er High og low sensation seekers, identitet, selvaktualisering og flow.

Materiale
Yubio 2023
side 1011-1015 om parkours historie og organisering
side 148-153 om ekstremsport.
side 153-156 om identitet, selvaktualisering og flow.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ultimate

Ultimate
Formål
Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder. Der er et overordnet fokus på spillets ånd med "spirit of the game" som blandt andet tydeliggøres i den afsluttende huddle.

Faglige mål
At have en grundlæggende forståelse af værdisættet omkring spillet mht fairplay og spillets ånd samt at kunne anvende positiv aggression til at fremme holdets præstation.
At have forståelse for og kunne anvende de centrale regler i spillet.

Grundlæggende tekniske færdigheder:
At kunne kaste baghånd, forhånd og overhånd (hammeren).
At kunne gribe med pandekage og pincetgreb.
At kunne benytte pivotering i forbindelse med afleveringer.

Grundlæggende taktiske færdigheder:
At have forståelse for og kunne anvende forskellige løbebaner og cuts i forhold til spilbarthed angrebspillet.
At have forståelse for og kunne anvende stack princippet i angrebsspillet.
At kunne anvende spilsystemer med aftalte løbebaner i angrebsspillet.
At kunne placere sig og bevæge sig korrekt i forsvarsspillet samt at tælle nøl på angrebsspilleren man dækker op.

Materiale: Yubio 2023 side 145-147, 662-670, 690-692 samt videoer om den vertikale stack.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hip Hop og idrættens organisering

Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop. I forløbet kommer du til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, battles, poses, freeces og body-rolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme.

Faglige mål:

Praktisk:
At kunne bevæge sig i takt med musikken og med bevægelser og udtryk/attitude der ligger inden for hip hop genren. Herunder inddragelse og "bounce" og "groowe".
At have et bredt kendskab til forskellige grundtrin og selv kunne finde på grundlæggende bevægelser til dansen.
At have kendskab til bevægelser og poses der er egnet til "bevægelse over gulv", "battles", "soultrain", samt koreografier inden for hip hop.
At kunne lære en hip hop koreografi og forevise den med stil og udtryk.
At kunne udvikle egne koreografier og give konstruktiv feedback på andres arbejde med koreografier. Herunder indragelse af musikkens udtryk, takt og rytme, brug af rummet/scenen, brug af niveauer, brug af poses, start og afrunding af koreografi mm.
At kunne udvikle og forevise en hip hop koreografi af ca. 2 minutters varighed i grupper.

Teoretisk:

At have en forståelse for den historiske udvikling af hip hop.

At have indsigt i danskernes idrætsadfærd i forhold til
- Udvikling i idrætsdeltagelse gennem tiden
- Alder og køn
- Organisering (selvorganiseret, forening,...)
- De mest populære idrætsaktiviteter

At have forståelse for de 4 samfundssektorer i forhold organisering af idræt og hvordan hip hop har udviklet sig i fra subkulture son selvorganiseret idræt i den uformelle sektor til en mere formaliseret organisering i den offentlige og kommercielle sektor.

Materiale: Yubio 2023: side 34-39, 1035-37,1375-80 samt 1399-1401
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Studietursforløb om energi

Studietursforløb om energi med fysik og idræt

Forløbet er planlagt til ikke at være et eksamensforløb.

Forløbet omkring studieturen har energi som omdrejningspunkt. Der er fokus på kost før, under og efter fysisk aktivitet med fokus på energiindtag, energiforbrug og energibalance. Desuden undersøges indtag og forbrug mht. fordeling af makronæringsstoffer (fedt, kuldhydrat og protein).

Faglige mål
- at forstå og gennemføre en toppunkts konditionstest på et cykel eller et ro ergometer for at bestemme maksimal iltoptagelse.
- at planlægge og tilberede et måltid med fokus på tilpas højt energiindtag og fornuftig fordeling af makronæringsstoffer som forberedelse til hård længerevarende fysisk aktivtiet.
- at forberede og indtage fornuftigt med energi og væske under længerevarende hård fysisk aktivitet.
- At gennemføre flere længerevarende fysisk krævende aktiviteter som canyoning, klippeklatring, vandring og adventurerace og estimere energiforbruget under aktiviteterne.
- At arbejde med en åben opgave med egen empiri for at undersøge forhold omkring kost og energibalance og præsentere denne for klassen.

Omfang:
2 moduler til forberedelse og tests
4 praktiske idrætsmoduler på turen
1 modul til præsentationer fra grupper

Materiale:
Se vedhæftede filer på moduler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Træningsprojekt og boldspil

Træningsprojekt og boldspil
Formålet med træningsprojektet er at I skal forbedre jeres fysiske præstationsevne over en 8 ugers periode. I sætter individuelle mål for forløbet og lægger en træningsplan. Gennem perioden træner I for at nå jeres mål og skriver dagbog over træningen. Afslutningsvis skriver i en rapport over jeres projekt.

I undervisningen arbejdes med boldspil. Der vil eksperimenteres med forskellige boldspil hvor der holdes fokus på en høj intensitet. Vi undersøger boldspillene i forhold til træningsudbytte og hvordan de kan bidrage til at forebygge livsstilssygdomme. Med udgangspunkt i WHOs sundhedsdefinition forholder vi os også til den mentale og sociale dimension, da vi efter alle boldspillene vurdere dem i forhold til intensitet (puls og subjektiv vurdering) om det var sjovt og om vi følte os som en aktiv deltager i spillet.


Faglige mål
At kunne opstille gode individuelle træningsmål med udgangspunkt i egen fysiske formåen og motivation. Herunder at få et højt kondital.
At kunne planlægge og gennemføre træning over en længere periode.
At kunne skrive en rapport der tager udgangspunkt i egen træning og viser indsigt i træningslære og sundhed.

Materiale:
Yubio 2023:
Afsnit 1.3.1-1.3.3 (side 28-34)
Afsnit 3.1-3.2 (side 67-71)
Afsnit 5.1-5.2.1 (side 133-136)
Tekst om fysisk aktivitet og livstilssygdomme (vedhæftet moduler)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Jive

Formålet med forløbet i Jive er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af én udvalgt dans. I det første modul vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder.

Faglige mål:

Praktisk:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
- At kunne udføre udvalgte løft og aerials.

Teoretisk:
- Have en grundlæggende forståelse for BESS konceptet inden for Labans bevægelseslære og kunne benytte begrebsapparatet til at karakterisere dansen jive og sammenholde den med bevægelserne fra hip hop.
- Have en grundlæggende forståelse for dansens oprindelse og kategorisering som ”latin” dans.

Praktisk er der blevet arbejdet med følgende variationer/trin: Grundtrin, spark, damedrejning, damedrejning + chassé, american twist, bytte hånd bag herrens ryg, stop and go, vindmøllen, mooch step og natural top.

Materiale: Yubio 2023 side  1308-1310, 1337-40, 1348-53 (ikke alle videoer)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Pickleball

Studieplan
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.

Faglige mål

Teoretisk:
- At kende til reglerne og spillets oprindelse. Specielt at kende de særlige regler omkring køkkenet og double bounce samt at have styr på serverækkefølge og pointtælling.
- At kunne forklare slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash, hvor der anvendes begreber som åben og lukket benstilling, åben og lukket batvinkel samt vægtoverførsel.
- At kunne forklare om taktiske overvejelser i pickleball (double)  i forhold til at søge frem mod nettet samt brugen af de korte slag.
- At kunne forholde sig til hvilke forhold ved Pickleball der gør idrætten særlig populær hos ældre.

Praktisk teknisk:
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og drop (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.

Praktisk taktisk i double
- At demonstrere varieret brug af slagene i duellerne afhængigt af situationen (hvor skydes bolden hen). Herunder brugen af de defensive slag drop og dink.
- At placere sig rigtigt på banen ved serv og undervejs i spillet, således, at der søges frem mod nettet når muligheden byder sig.

Materiale:
Yubio 2023 kapitel 210 side 1254-1282. Det er ikke alle øvelser og videoer der er blevet arbejdet med.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer