Holdet 2024 3g Re2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Religion B
Lærer(e) Nina Stræde Christiani
Hold 2024 3g Re2 (3g Re2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Faderhuset og fundamentalisme
Titel 2 Hinduisme
Titel 3 Islam del 1
Titel 4 Religionskritik
Titel 5 Islam del 2
Titel 6 Værklæsning - Paulus
Titel 7 Scientology
Titel 8 Eksamensklar

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Faderhuset og fundamentalisme

FORMÅL MED FORLØBET
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til Religion B gennem et konkret og aktuelt eksempel: Faderhuset. Forløbet skal give eleverne en grundlæggende forståelse af centrale begreber som fundamentalisme, dommedagsforestillinger og religiøs autoritet. Samtidig trænes studieteknikker som lektielæsning, notetagning og informationssøgning.

FAGLIGE MÅL
Eleverne skal kunne:
• Redegøre for og analysere religiøse fænomener med udgangspunkt i Faderhuset.
• Forstå og anvende begreber som fundamentalisme, deprivation, karismatisk leder, ondskab og millenarisme.
• Skelne mellem forskellige læsninger af helligtekster, herunder fundamentalistisk og historisk-kritisk tilgang.
• Øve sig i at analysere og diskutere religiøse udtryk i både tekst, lyd og video.
• Reflektere over religionens rolle i det moderne samfund.

KERNESTOF
• Religion og samfund
• Religiøse fællesskaber og autoritet
• Hellige tekster og læsestrategier
• Fundamentalistiske bevægelser

METODER
• Indholds- og begrebsanalyse af:
• Tekster (faglige og religiøse)
• Podcasts
• Videoer og sociale medier
• Gruppearbejde og fremlæggelser
• Klasse- og plenumdiskussioner
• Informationssøgning og kildekritik

MATERIALER
Baggrundslitteratur:
Fra Begrebsnøglen til religion (Systime, 2016):
• Religiøse fællesskaber (s. 104-105)
• Kategorisering af religiøse udøvere (s. 38-42)
• Deprivation (s. 11-12)
• Millenarisme (s. 57)
• Karismatisk leder (s. 34-36)
• Ondskab (s. 76-78)

PDF fra Religion og etik (Systime, 2016):
• Homoseksualitet og bibelske tekststeder (s. 66-67)

PDF fra Fundamentalisme i Kristendom og islam af Følner og Lund (Systime, 2008)
• Fundamentalisme – et moderne fænomen (s. 21-24)


Kilder:
Podcast: Third Ear – Ruths hus (afsnit 1-4) https://thirdear.studio/da/pods/ruth

TikTok-videoer fra LoveChurch (Debbie & Daniel)
• D&D om abort: https://www.tiktok.com/@lovechurch24_7/video/7143656047033470213
• D& D om Nærforventning https://www.tiktok.com/@lovechurch24_7/video/7189193593058266373
• D&D om Tøj: https://www.tiktok.com/@lovechurch24_7/video/7179216470298201350
• Ruth: https://www.tiktok.com/@lovechurch24_7/video/7159289095993298181 (i part 2, man må godt blive skift for det blev jeg)

Artikel: ”Eksperter advarer mod »farlige« tanker fra kristne influencere” (Jyllands-Posten, 2023)

TV2 Lorry: Kort video om Faderhuset og Ungdomshuset https://www.google.com/search?sca_esv=77e9856747e8aa3f&sca_upv=1&rlz=1C5GCEM_enDK1108DK1108&tbm=vid&sxsrf=ADLYWIJmXPbIHPrqTIDkfg9iDFCBfvaztg:1724006970736&q=faderhuset+og+ungdomshuset&sa=X&ved=2ahUKEwjyytK4mv-HAxXhy7sIHQG0ChIQ8ccDegQIRhAF&cshid=1724007022382625&biw=1440&bih=673&dpr=2#fpstate=ive&vld=cid:e1d64d16,vid:c4JUkfkJyEM,st:0


ELEVAKTIVITETER
Gruppearbejde med fremlæggelser om:
• Deprivation
• Karismatisk leder
• Ondskab
• Millenarisme
Analyse af bibeltekster med fokus på læsestrategier
Diskussion af LoveChurchs TikTok-videoer og deres budskaber
Refleksion over dommedagsforestillinger og religiøs autoritet


EVALUERING
Løbende evaluering gennem:
• Fremlæggelser
• Deltagelse i diskussioner
• Skriftlige refleksioner og begrebsøvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Hinduisme

FORMÅL
Forløbet giver en introduktion til forskellige sider af hinduismens tro og praksis med nedslag i bl.a. Rigveda (Purusha myten: vedisk offertænkning, kastesystemet), Upanishaderne (atman, brahman, karma, samsara, moksha), Bhagavadgita (frelsesveje) og Manus lovbog (om de 4 livsstadier). Et anden vigtigt fokus i forløbet er hverdagslivets religiøse praksis.

FAGLIGE MÅL:
Når forløbet er slut skal eleverne kunne
- Redegøre for hinduismens oprindelse og helligskrifterne.
- Diskutere om man kan tale om én hinduisme eller flere hinduismer (herunder diskutere om hinduisme er mono- eller polyteistisk)
- Redegøre for skabelsesmyten om urvæsnet Purusha.
- Redegøre for hvem Shiva, Vishnu og Bhama er.
- Forklare at gudeverdenen er mere end de tre ”overguder” og forklare om både avatarer, gudinder og shakti. (Gudefamilier har været fordelt og indgået i projektarbejde, så de relativt mange sider om det er ikke gennemgået systematisk af alle)
- Forklare hvordan hinduer har tre veje til frelse.
- Beskrive hvordan ritualer udføres, bl.a. gennem begreberne linga, murti, darshan
- Redegøre for kastesystemets opbygning og oprindelse, herunder også etiske problematikker.
- Beskrive de fire livsstadier som man kan inddele en hindus liv i (men udgangspunkt i en fra de tre øverste kaster, også kaldet to-gange fødte)
- Diskutere hvilke konsekvenser kastesystemet har for hinduer både i Indien og resten af verden, og dets etiske konsekvenser.
- Diskutere ægteskabskulturen i en hinduistisk præget kultur, og dets etiske konsekvenser.
- Beskrive hvordan en dansk familie kan praktisere hinduismen
- Beskrive forskellige og ligheder ved at leve som hindu i Indien og i Danmark. Herunder også særlige udfordringer for hinduer i Danmark.  

Eleverne har arbejdet med følgende teorier gennem forløbet
- Myteteori (Ætiologi, teogoni, antropogoni, kosmogono)
- Hellige geografi (transcendent og immanent)
- Ritual teori (rituel synæstesi, kollektiv effervescence, antistruktur, communitas)
- Offer teori
- Ninian smart
- Klassifikationer: Helligt – profant

FORLØBETS KERNEBEGREBER
Dharma
Karma
Samsara
Moksha
Atman
Braman
Kastesystemet (ren race)
Varna (betyder farve)
Jati (betyder fødsel)
Brahminer
Krigerkasten - Kshatriya,
Kasten for bønder - Vaishya
Kasten for tjenestefolk - Shudra
Kasteløse
Vedaerne
Upanishaderne
Bagavad Gita
Manus Lovbog
Puranaerne
Guderne
- Shiva
- Vishnu
- Brama
Shakti
Lingam
Murti
Darshan
Forklare hvordan hinduer har tre veje til frelse. (s. 136)
- Karma Marga – Handlinges vej:
- Jnana Marga – Erkendelsesn vej
- Bhakti marga – Hengivenhedes vej (Bhagavad Gita)



GENERELLE RELIGIONSFAGLIGE BEGREBER
Kosmologi
Offer
Myte
Ritual
Helligtekster
Teogoni
Antropogoni
Kosmologi


BAGGRUNDSLITTERATUR
”Hvad er hinduisme” (fra Hinduismen, af Allan Poulsen) 2 sider
”Hinduismens historie og hellige bøger” (fra Hinduismen, af Allan Poulsen) 3 sider
”Om kastesystemet” (fra Hinduismen, af Allan Poulsen) 3 sider
”Filosofien om karma, genfødsel og udfrielse” (fra Hinduismen, af Allan Poulsen) 6 sider
”Fire livstadier” (fra Hinduismen, af Allan Poulsen) ½ side
”Fire livsmål” (fra Hinduismen, af Allan Poulsen) ½ side
”Guderne og deres familier” (fra Hinduismen, af Allan Poulsen) 3 sider
”Brahma familie”, ”Vishnu familien”, ”Shiva familien” og ”Gudinden og Shaktismen” 2 sider


KILDER
Purusha-hymnen, Rigveda (fra Horisont, af Ahler 2014) 1 side
Manus lovbog om Kastesystemet (fra Hinduismen, af Allan Poulsen)


SUPPLERENDE MATERIALE
TV-udsendelse: ”5 skarpe om hinduismen" fra DR 2014, 19 min set på CFU
TV-udsendelse: Teenageren og gudinden fra DR 2006, 29 min set på CFU

”Hvorfor virker ritualer?” Uddrag far Grundboget til religion C af Madsen, L. et. al., 1 side
”Offer” Uddrag fra jeres egen grundbog: Religioner lever red. Albinus, R. et.al. Lindhardt og Ringhof 2017, 1 side

Youtube video: Why Puja is Necessary to Maintain Hinduism, https://www.youtube.com/watch?v=sjFATI2FvJI , 5 min

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Islam del 1

Formålet med "Islam del 1"

FAGLIGE MÅL:
• Træne evnen til at indsamle og bearbejde viden om islam.
• Udvikle færdigheder i at stille relevante spørgsmål og formidle fagligt stof.
• Opnå forståelse for centrale begreber og praksisser i islam.
• Kunne redegøre for forskelle og ligheder mellem islam og kristendom.
• Reflektere over forholdet mellem ortopraksi og ortodoksi.
• Udvikle metodiske færdigheder gennem observation og feltarbejde.
• Øge bevidsthed om egen faglig trivsel og læringsproces.

FORLØBETS KERNEBEGREBER:
• Sharia og dens kilder: Koranen, Sunna (hadith og sira), Qiyas (analogier), Ijma (konsensus)
• Ortopraksi vs. ortodoksi
• Sunni og Shia: historisk opdeling og teologiske forskelle
• Profetens rolle og efterfølgelse
• Islamisk etik og praksis
• Feltarbejde og observation som metode
• Faglig trivsel og refleksion over læring

BAGGRUNDSLITTERATUR:
• ”Hvordan er muslimernes etik” fra Poulsen, Allan. (2023). Religion kort og godt. Forlaget Columbus. 2 sider
• ”Opsplitning i sunni og shia” fra Ahle, A., et.al. (2024). Horisont C - grundbog i religion (2. udg.). Systime. 3 sider
• ”Etikken omkring dig” fra Fra Motzfeldt, D. T., Religion og etik, Systime, i-bog, 5 sider

KILDER:
• Koranen
• Hadith og Sira (Profetens sunna)
• Udrag fra DR-dokumentar: Adam og Eva – Pas på islam (fra 4:05) DR

SUPPLERENDE MATERIALE:
Elevfremlæggelser om:
• Pilgrimsfærd
• Kærlighed og ægteskab i islam
• Dommedag
• Islam og kvindesyn
• Islam og kristendom
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Religionskritik


FAGLIGE MÅL:
Efter forløbet skal eleverne kunne:
• Redegøre for sekulariseringsteorien og dens betydning i Vesteuropa.
• Forstå afsekularisering i det senmoderne samfund.
• Diskutere forholdet mellem religion og videnskab via konflikt-, dialog- og uafhængighedstesen.
• Diskutere sekularisering i en moderne dansk kontekst.
• Anvende Feuerbachs projiceringsteori.
• Forklare Marx’ religionskritik med fokus på “religion som opium for folket”.
• Redegøre for Nietzsches religionskritik med fokus på: vilje til magt, slavemoral og herremoral.
• Diskutere grænser for religionskritik og satire.
• Redegøre for ny ateisme og diskutere dens rolle i det moderne samfund, herunder Dawkins’ tilgang.
• Redegøre for præmoderne, moderne og postmoderne verdenssyn i relation til religion.

FORLØBETS KERNEBEGREBER:
• Sekularisering og afsekularisering
• Ateisme og nyateisme
• Religionskritik (klassisk og moderne)
• Videnskab vs. religion (konflikt, dialog, uafhængighed)
• Projicering (Feuerbach)
• Marxistisk religionskritik
• Nietzsche: vilje til magt, slavemoral, herremoral
• Verdenssyn: præmoderne, moderne, postmoderne
• Antropocentrisme, affortryllelse
• Teisme og deisme

BAGGRUNDSLITTERATUR:
• ”Hvad er religionskritik” Fra Religionskritik af Dorte Enger, Systime, i-bog, 2022, 3 sider
• ”Oversigt over Præmoderne, moderne, postmoderne verdenssyn”, 2 sider
• ”Klassisk ateistisk religionskritik” Fra Religionskritik af Dorte Enger, Systime, i-bog, 2022, 3 sider
• ”Nyateisme” Fra ”Religionskritik” af Enger, Dorthe. Systime, 2013, s. 101-103, 2 sider
• ”Den moderne vestlige religionskritik” Fra Religionskritik af Dorte Enger, Systime, i-bog, 2022, 2 sider
• “Forholdet mellem religion og videnskab” Fra Religionskritik af Dorte Enger, Systime, i-bog, 2022, 5 sider

KILDER:
• Nietzsche tekst ”Magtens gud eller godhedens gud” af Friedrich Nietzsche (fra Mettesket og magterne af Esben Andersen et.al. 1992) 1 side
• Richard Dawkins: Den religiøse virus (set på CFU)
• DRTV: I Guds navn – USA versus Danmark (TV-udsendelse)

SUPPLERENDE MATERIALE:
• YouTube-videoer om Nietzsche:
• Gud er død
• Slavemoral
• Billedanalysemodel
• Spørgsmål og noter til Dawkins-film
• Arbejdsark til DRTV-udsendelse
• Gruppeopgaver og debatøvelser
• Diverse elevpræsentationer og PowerPoints

PowerPoints:
• Begreber og PEEL
• Debatmodul
• “Metode i religion” (maj 2023)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Islam del 2

Del 2:

FAGLIGE MÅL:
• Eleverne skal kunne anvende Jan Hjärpes teori som analyseværktøj til at undersøge muslimske bevægelsers positioner i moderniteten.
• Eleverne skal kunne analysere forskellige udtryk og bevægelser inden for islam – fra modernister til traditionalister og fundamentalister.
• Eleverne skal kunne forstå og forklare begreber som sufi-mystik, mu’tazilaher og ash’ariyyaher.
• Eleverne skal kunne kombinere viden om religionskritik og islam.
• Eleverne skal kunne gennemføre mundtlige fremlæggelser og skriftlige opgaver med fokus på moderne islamiske bevægelser.

FORLØBETS KERNEBEGREBER:
• Jan Hjärpes teori: Indhold (Modernist-traditionalist), Funktion (Sekularist - Teokrat), Engagement (Afstandtagen - Ligegyldighed - Entusiasme)
• Kategorisering af religiøse udøvere: Mainstream, Elite, Maksimalist, Minimalist
• Islamiske bevægelser: Modernisme, Traditionalisme, Islamisme, Militant islamisme
• Mystik og sufiisme: Forståelse af sufi-retninger og deres rolle i islam
• Tolkning af Koranen: Forskellige tilgange og betydninger

BAGGRUNDSLITTERATUR:
• Jan Hjärpe: Teori om muslimske bevægelser og modernitet
• "Kategorisering af religiøse udøvere" Carsten Lykke-Kjeldsen m.fl.: Begrebsnøglen til religion, Systime, s. 38-42
• ”Hvem repræsenterer muslimerne i moderniteten” Fra Kitir, D. ”Klassisk og moderne islam”, Systime, e-bog 2025
• ”Muslimer kritiserer muslimer” Fra Religionskritik af Dorte Enger, Systime, i-bog, 2024
• ”Mystik” fra Carsten Lykke-Kjeldsen m.fl.: Begrebsnøglen til religion, Systime, s. 63-64

KILDER:
Eleverne har til en gruppe opgave selv valgt en bevægelse som er repræsenteret i en hjemmeside.
• Aminah Tønnsen http://islamstudie.dk/  
• Hizb-ut-tahir https://www.hizb-ut-tahrir.dk/
• Masji al-faruq er tilknyttet Hizb-ut.tahir https://www.facebook.com/Masjidalfaruq/?locale=da_DK
• Dansk islamisk center https://dicenter.dk/om-dic/
• Naveed Beig, Fathi Alev, Abdul Wahid Petersen
• Dorteavej. Dansk islamis trossamfund
https://ditsamfund.dk/
• Kaldet til islam (har jeg ikke kunne finde)
• Mariam moskeen https://www.mariammoskeen.com/da


SUPPLERENDE MATERIALE:
• Analyse af hjemmesider Skema fra Grundbog til religion C, af Madsen, L. et. al., Systime e-bog 2025
• Quiz og diskussioner i klassen
• Link til David Samlingen
• Elevfremlæggelser og begrebsark
• Mindre skriftlige opgaver
• Gruppeopgaver

EVALUERING
• Mundtlige fremlæggelser i grupper
• Aflevering af virtuelt modul
• Aflevering af ”skarpe” formuleringer
• Afsluttes
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Værklæsning - Paulus

Formål (faglige mål):
Formålet med dette forløb er at læse en længere religiøs tekst også kaldet værklæsning. Klassen har læst Pauls’ Første Brev til Korintherne.
I forløbet har vi fokuseret på følgende elementer
- Paulus som apostel.
- Hvem tyder det på Paulus skriver til, altså hvad karakteriserer menigheden i Korinth (hvem var de første kristne)
- Indstiftelsen af nadveren
- Nådegaver. Tungetale, Åbenbaringer, profetisk tale, helbredelser. Og herunder en kort diskussion af udbredelsen af nådegaver i kristendommen i dag.
- Opstandelsestroen
- Diskussion af kvindesynet i kristendom
- Diskussion af seksualmoral
- Mystik, her under tungetale (som vi har læst ifm. Sufisme)

I forløbet som helhed har vi desuden fokuseret på
- Diskussion af forskellige indefra-læsning af teksten, herunder især fundamentalistisk læsning vs. Historisk-kritiks læsning
- Kristendommen i det moderne samfund
o Sekularisering
o Kulturkristen
o Den danske folkekirke

I forløbet har eleverne udført feltarbejde.
De har alle foretaget et interview med en person/personer fra et mindre kirkesamfund i eller uden for folkekirken.
Her var læringsmålene at
- Lave interviewguide
- Aftale og afholde interview
- Analyse af interview
- Refleksion over metoden, herunder også reflektere over egen rolle og hvad man kunne forbedre til næste gang.
- Fokus i eleverne undersøgelser var interviewpersonens tilgang til hellig tekster og det mindre kirkesamfunds plads i et ellers sekulariseret samfund.
- Lave et skriftligt produkt ud fra en problemstilling fremsat af Nina.

Som perspektiv til i dag har vi set uddrag fra DR dokumentaren Homohelbredelsen.
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000101195&s=43561300&n=1&o=hits
eller på dette link: https://www.dr.dk/drtv/se/homohelbredelsen_64979
Klip om Helbredelser i Hillsong. ”Hillsong megakirke - Når Gud går viralt” (53.55-57.20) https://beta.mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000128103
Klip om ”Tungetale Sektlederens hemmeligheder” DR2 (24.00-25.00) https://beta.mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000119340


I analysen havde vi fokus på
- læsning og tolkning af biblen.
- Mystik
- Kategorisering af religiøse udøvere (Begrebsnøglen s. 38-42) (læst ifm. Islam i anden tekst)


Læst
1.kor = 30 sider
Artikel om Paulus = 2 sider
Podcast om Paulus, 30 min = 10 sider
Podcast om Paulus og døden, 30 min = 10 sider
Religioner lever om moderne kristendom 10 sider
Dualisme i Begrebsnøglen = 3 sider

Evaluering:
Eleverne afleverer deres interviewguide og noter fra selve interviewet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Scientology

Formål (faglige mål):
Forløbet skal introducere til centrale elementer i Scientology herunder, dianetik, Theta-MEST-teorien, forholdet mellem ånd (Thetan), sindet (det analytiske og det reaktive) og kroppen, frelseforestillinger og broen til fuldkommen frihed som frelsesvej, Scientologys skabelsesmyter (Faktorerne og Theta-MEST-teorien), samt L Ron Hubbard som religionsstifter. Desuden introduceres begreberne nyreligiøsitet og den karismatiske leder, og vi bruger disse begreber til at undersøge Scientology som religion.
Elevernes skal yderligere kunne redegøre for Scientologys opståen og centrale aspekter ved religionen.

Efter forløbet skal eleverne kunne:
- anvende relevante religionsfaglige begreber til at forklare Scientology
- arbejde med kildelæsning ud fra en religionsvidenskabelig metode (indholds- og begrebsanalyse)
- anvende religionsfænomenologiske begreber myte, ritual, bøn, urtid, esoterisk viden,
- forklare L Ron Hubbards position som karismatisk leder
- diskutere menneskesynet i Scientology
- diskutere forskellige typer af kritik som Scientology møder og deres svar på kritikken.
- analysere scientology ud fra teori om ny religiøs bevægelse

Den primære teori i forløbet har været Scientology som en ny religiøs bevægelse
Karismatisk lederskab / personkult
Esoterisk viden
Millenaristiske forestillinger
Synkretisme
Selvudvikling
Vekslen mellem evigt aktuelle spørgsmål og kultur- og samtidsspecifikke elementer
Videnskabeliggørelse af troen


I forløbet har vi besøgt Scientology kirken i København på Nytorv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksamensklar

Læs dokumentet på det sidste modul hvor jeg orientere om eksamen og giver råd til hvordan du kan læse op.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer