Holdet 2g Fr 1 det (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Charlotte Illemann, Ida Louise Eliasen
Hold 2024 Fr 1 det (1g Fr 1 det, 2g Fr 1 det)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb : La Francophonie
Titel 2 1. L'art de vivre
Titel 3 2. La grande cuisine
Titel 4 3. Prononciation
Titel 5 4. Entre deux cultures
Titel 6 5. Paris : Histoire
Titel 7 Forløb #6 Les contes EXAMEN
Titel 8 Forløb#7 Afrique francophone - Le Sénégal EXAMEN
Titel 9 Forløb#8 FF2g Alimentation durable
Titel 10 Forløb#9 Les contes 2 EXAMEN
Titel 11 Forløb#10 La banlieue EXAMEN
Titel 12 Forløb#11 L'enfance et l'imagination EXAMEN
Titel 13 Forløb#12 Répétition
Titel 14 Hjælpemidler eksamen fransk

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb : La Francophonie

Forløbet introducerer til fransk fortsætter B på STX.

Læringsmål:
- Tale om la Francophonie og præsentere fransktalende personer og musik.
- Lave en billedbeskrivelse og anvende chunks til kommunikation
- Overveje karrieremuligheder med fransk
- Anvende læsestrategier til at læse og forstå fransksproget tekst
- Anvende intercompréhension som læringsstrategi
- Slå op i en digital ordbog
- Kendskab til elementære udtaleregler
- Anvende de possessive pronominer (ma, ta, sa osv.)
- Bøje og anvende être, avoir, aller, faire i nutid
- Kende de regelmæssige verbers tre bøjningssystemer (-er, -ir, -re)
- Anvende den bestemte (le, la les) og ubestemte artikel (un, une, des)

Kernestof:
Le Monde de la Francophonie, Institut Français
Entrées p.106
Portræt af en fransktalende person
Portræt af Maître Gims
Black M: “Je suis chez moi” paroles + vidéo-clip: https://www.youtube.com/watch?v=hsOqEhMumaw

Supplerende:
Maître Gims - le clip "J'me tire" :https://enseigner.tv5monde.com/fiches-pedagogiques-fle/jme-tire
La Guadeloupe : https://apprendre.tv5monde.com/fr/exercices/a1-debutant/guadeloupe-couleurs-caraibes://fle.mondolinguo.com/7-familles-pays-francophones/
Udtaleregler 1: https://franskbogen.systime.dk/fileadmin/indhold/Grammatik.pdf
Diverse billeder: Images de la Francophonie

Omfang: ca. 20 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 1. L'art de vivre

Forløbet har mad og livsstil som omdrejningspunkt. I får både et generelt og tematisk ordforråd, som skal hjælpe jer til at tale om tekster/medieklip med mad og livsstil som fokus.

Centrale begreber er bl.a. le bien-vivre, le "hygge" et l'art de vivre en France et au Danemark.

Centrale begreber er bl.a. mon plat préféré, les repas, la cuisine française, les grands chefs cuisiniers, la haute gastronomie,  la pâtisserie, les recettes, le fast-food + le bien-vivre.

Faglige mål:
- Forstå hovedpunkterne, når der tales fransk om kendte såvel som almene emner, formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- Perspektivere jeres viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold

Grammatisk fokus:
- Uregelmæssige verber
- Imperativ
- Artsartikel (le, la, les), delingsartikel (du, de la, des) og reduceret delingsartikel (beaucoup de ...)  
- Adjektivers bøjning og placering

Evaluering:
1. Billedbeskrivelse
2. Træningsark med de centrale verber
3. Videopræsentation af en udvalgt fransk dessert à la tv-køkken med opgaveark.

Kernestof:
Vidéo: À la boulangerie  (cned.fr)
Vidéo: Combien coûte... ? - Prendre des nouvelles (cned.fr)
Quatre amis - 2 épisodes (Kilde)
- Clichés - Les stéréotypes de la cuisine française: https://www.youtube.com/watch? v=OCIAyHEFTrQ
Allez-Hop 9 + (lærebog for 9. klasse): "La cuisine française", Gyldendal
-  Pourquoi les Français sont-ils si fiers de leur cuisine?: https://www.1jour1actu.com/info-animee/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/
- Phillipe Delerm: ”C’est bien d’aller dans un Fast-food”, Paroles Françaises

Supplerende stof:
- Udvalgte billeder inden for temaet

Omfang i alt: 30 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fransk 1: Dialogue - à la boulangerie 06-11-2024
Fransk 2: Scénario - Au restaurant 09-12-2024
Fransk 3: Vidéo - Au restaurant 11-12-2024
Fransk 4: Le passé composé 16-12-2024
Fransk 5 : Description d'image 02-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2. La grande cuisine

Forløbet ligger i forlængelse af temaet "L'art de vivre" og giver jer et generelt og tematisk ordforråd, som skal hjælpe jer til at tale om tekster/medieklip med mad og livsstil som fokus. Forløbet træner jeres evne til at definere, hvordan gastronomien er forankret i fransk kultur.

Faglige mål:
- Forstå hovedpunkterne, når der tales fransk om kendte såvel som almene emner, formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- Perspektivere jeres viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold

Grammatisk fokus:
- Uregelmæssige verber
- Adjektivers bøjning og placering
- Le passé composé

Evaluering:
1. Billedbeskrivelse

Kernestof:
- Vidéo: Clichés - Les stéréotypes de la cuisine française: https://www.youtube.com/watch? v=OCIAyHEFTrQ
- Vidéo : Les secrets de la gastronomie française - Rencontre avec les meilleurs chefs de France:
https://youtu.be/r4AY4r5Ez9g
- Vidéo: Why The French Eat 30 Million Baguettes A Day (kilde)
- Texte: La baguette - un rituel du quotidien  (kilde)
-  Texte: La Haute Pâtisserie  (kilde)
- Webdoc : Pourquoi mange-t-on des crêpes à la chandeleur ? - 1 jour, 1 question
- Documentaire : Chef's  Table (Chef Alain Passard), série sur Netflix, Épisode 1
- Film: Ratatouille (en français !), Brad Bird (2007)

Omfang i alt: 25-30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. Prononciation

Forløbet gennemgår udtaleregler, accenter, overbinding, intonation og nasaler.
Der trænes med interaktive øvelser og dialog.

- Bonjour Paris: https://modules.cned.fr/FranceEducation/BonjourParis/#/
- Temahæfte: Je prononce bien (IE)
- Temahæfte: Førstehjælp til fransk
- À toi la grammaire: https://atoilagrammaire.systime.dk/?id=805




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4. Entre deux cultures

I forløbet undersøger vi, hvordan det er at være ung mellem to kulturer i Frankrig. Vi arbejder med ulighed, marginalisering og kultursammenstød i det franske samfund. Nøgleordene til forløbet er la culture, les origines, la mixité, la banlieue, les adolescents, le racisme, Les émeutes de 2005 et 2023, la discrimination, l’immigration og les quartiers défavorisés. Der er særligt fokus på miljø og levevilkår i udsatte forstæder (les quartiers défavorisés / les zones urbaines sensibles).

I træner:
- film- og billedanalyse
- analyse af forskellige tekstgenrer
- mundtlig præsentation af en film (billedbeskrivelse, personkarakteristik, symbolik og tema)
- interkulturelle kompetencer

Kernestof:
- Où sont nés les immigrés vivant en France ? Extrait de www.insee.fr/fr/statistiques
- Vidéo: C’est quoi une banlieue ? 10 mai 2018 :
- Reportage:" Comment aider les quartiers défavorisés ?" 1Jour1Question
- Reportage (Figaro) : "En 2005, trois semaines d'émeutes urbaines"
- Vidéo : Émeutes de 2005 : Trois semaines qui ont secoué la France (France Info 2015)
- Vidéo : 2005 - 2023 : Pourquoi les émeutes ont été encore plus violentes
- Court-métrage: YA "R" de Ibrahim Koudié (2017)
- Film: Intouchables, Olivier Nakache, Éric Toledano (2011)
-       Film documentaire: CASA, Caroline Benarrosh (2025)

Faglige mål:
- Sprogproduktion med særligt fokus på at forstå fransk tale, indgå i samtale om emnet og egen sprogproduktion.
- Perspektivering af viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til kultur-og samfundsforhold i Danmark.

Omfang i alt: 35 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Français 8: Dialogue sur un film 03-04-2025
Français 9: "YA R" (court-métrage) 01-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5. Paris : Histoire

Forløbet har med fokus på den franske revolution og formuleringen af menneskerettigheder. Vi undersøger, hvordan de banede vejen for den omfattende sanering og urbanisering af Paris under Napoléon I og III, som gjorde Paris til den moderne metropol vi kender i dag.

Der indgår tekster om:
- La Révolution Française
- Historiske personer og monumenter
- Paris' urbanisering

Undervejs er det sprogdag, hvor vi skal på jagt efter franske spor i København: metroen, den franske ambassade, fransk madkultur m.m.

Kernestof:
- "La Révolution française - Histoire et Civilisation", Institut Français du Danemark
- PPT : Paris - Histoire et monuments (IE)
- Déclaration universelle des droits de l'homme, Guillaume Meurice  | Enseigner le français avec TV5MONDE
- "Paris - Histoire et monuments" (PowerPoint ved lærer)
- Court-métrage: Alter Ego, Cédric Prévost (2009)
-  Livre jeunesse: Marie de Paris, Camille Garoche + Isabelle Pellegrini (2018)

Omfang: 10-15 sider i alt
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
La France à Copenhague - présentations vidéo 19-05-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb #6 Les contes EXAMEN

Fokus og faglige mål
Anvende dansk forforståelse til at forstå franske eventyr
Opnå tekstforståelse og ordforråd til at genfortælle eventyr på fransk
Analysere og tale om typiske eventyrtræk på fransk
Analysere eventyr ved brug af aktantmodellen

Grammatiske mål
Repetere regelmæssige verbers bøjning i nutid og passé composé
Forstå verbers bøjning i imparfait
Begyndende fornemmelse for aspektforskel mellem imparfait og passé composé/passé simple
Kunne genkende og oversætte passé simple og imparfait
Forstå de bundne personlige pronominer.

Kernestof
Charles Perrault : Le petit Chaperon rouge. http://chaperon.rouge.online.fr/perraultfr.htm
Les frères Grimm : Le petit Chaperon rouge. https://www.grimmstories.com/fr/grimm_contes/le_petit_chaperon_rouge
Geoffrey de Pennart : Chapeau Rond Rouge. Entrées, Gyldendal, 2009. p. 10-14
Traits typiques du conte. (Inspiré de) Il était une fois, Systime, 1983. p. 12-14.

Omfang ca 30 side
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#7 Afrique francophone - Le Sénégal EXAMEN

I forløbet arbejder overordnet med tidligere franske kolonier i Vest- og Nordafrika og har især fokus på Senegal. I relation til UNESCO-ugens tema håb og handlekompetence arbejder vi med ”Les déchets à Dakar”. Herudover arbejder vi med temaer som » Être enfant au Sénégal » og « La culture et la vie au Sénégal »

Faglige mål
Få forståelse for tidligere franske kolonier i Afrika
Træne præsentationskompetencen via gruppepræsentationer
Opnå kendskab til senegalesisk samfund og kultur
Træne tekstlæsning og tekstforståelse.
Kunne forstå og anvende relative pronominer.
Kunne anvende præpositioner før årstal, byer og lande
Repetere regelmæssige verbers bøjning i nutid, passé composé og futur proche

Kernestof
Matériaux sur les Objectifs de développement durable de l’Unesco et les déchets à Dakar par Claus Bentzen, Nærum Gymnasium marts 2021 : https://www.verdensmaalene.dk/undervisning/les-d%C3%A9chets-%C3%A0-dakar-au-s%C3%A9n%C3%A9gal
Texte : «  Moussa Lô » . Fra Peter Jensen: Porte-paroles – dix portraits de jeunes francophones. Systime: 2001. p.49-52.
Poème : Senghor : Cher frère blanc : https://www.youtube.com/watch?v=XAvhB1Ne20A
Paroles et musique de la chanson « Sénégal » par Youka : https://www.paroles.net/youka/paroles-senegal
https://www.youtube.com/watch?v=vi7IwH7lqY8
Film: Philippe Godeau : ”Yao” (2018) : https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005173/yao

Omfang ca. 35 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Forløb#9 Les contes 2 EXAMEN

Forløbet er en fortsættelse af Les Contes 1 fra tidligere på året, Fokus er at genopfriske eventyrgenren ved at læse et moderne eventyr af Pierre Gripari og arbejde med Téléphones nyfortolkning af Askepot.

Faglige mål
Træne tekstforståelse og samtale om tekst
Genopfriske typiske eventyrtræk
Forstå og bøje adjektiver i køn og tal

Kernestof
Pierre Gripari : Scoubidou. Texte : http://data0.eklablog.com/litteratureprimaire/perso/lire%20et%20ecrire%20ce1/15%20scoubidou-%20la%20poupee%20qui%20sait%20tout-%20p.gripa.pdf
Pierre Gripari : Scobidou. Dessin animé : https://www.youtube.com/watch?v=jnQUKRAWkjA
Téléphone : Cendrillon. Texte : Entrées, Gyldendal 2009 p. 7-8
Téléphone : Cendrillon. Musique : https://www.youtube.com/watch?v=jmvt4B8rK2U

Omfang ca. 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#10 La banlieue EXAMEN

Forløbet genoptager forløbet Entre deux cultures fra 1g. Vi har fokus på:
L’histoire de la banlieue
La vie dans les banlieues françaises
Les émeutes en banlieue

Faglige mål:
Opnå viden om la banlieue, betydningen af un quartier défavorisé og udviklingen i et historisk perspektiv
Træne tekstforståelse.
Træne mundtlighed med fokus på samtale og præsentation af analyse af tekst- og videomateriale.
Anvende viden om begreberne intrégration, ségregation, assimilation på udvalgte tekster.

Materialer:
Vidéo : 1jour1actu: C’est quoi une banlieue ? 10 mai 2018 : https://www.1jour1actu.com/info-animee/cest-quoi-une-banlieue/
Texte : 1jour1actu : Comment aider les quartiers défavorisés 26 mai 2018:
https://www.1jour1actu.com/france/comment-aider-les-quartiers-defavorises-40968/
Texte : Brigitte Smadja : Il faut sauver Saïd. 2008.
Texte : Birgit Mogensen og Bente Virring: Banlieues. Gyldendal, 2008. p 7, 42-43 + p. 44-45
Film : L’histoire de Souleymane de Boris Lojkines (2024)

Omfang ca. 30 sider  
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Francais 6 Vidéo sur la banlieue 27-01-2026
Francais 7 Test écrit banlieue 03-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#11 L'enfance et l'imagination EXAMEN

I det sidste lidt korte forløb om l’enfance & l’imagination arbejder vi med temaer som:
• La relation entre l’enfant et les adultes
• L’enfant et l’identité
• Les enfants et a politique des écrans en France
• L’enfance et l’imagination

Faglige mål
Træne mundtlighed ud fra nøgleord
Træne tekstforståelse og personkarakteristik
Træne argumentation
Træne billedbeskrivelse
Repetere præpositioner
Repetere passé composé og imparfait

Kernestof:
* Court-métrage : Disney Pixar La Luna : https://www.youtube.com/watch?v=DTIG86JKhl0  
* Chanson & vidéo : Stromäe : Papaoutai : https://www.youtube.com/watch?v=oiKj0Z_Xnjc
* Film : Céline Sciamma : Petite Maman (2021) : https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006040/petite-maman
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1130023
* Extrait du texte : Les écrans interdits dans les lieux d’accueil pour jeunes enfants (2. Juillet 2025) : https://www.info.gouv.fr/actualite/les-ecrans-interdits-dans-les-lieux-daccueil-pour-jeunes-enfants
* Extrait du texte : Le gouvernement veut interdire les réseaux sociaux aux moins de 15 ans et l'usage des téléphones portables au lycée dès septembre 2026 (31 décembre 2025) : https://www.franceinfo.fr/internet/reseaux-sociaux/info-franceinfo-le-projet-de-loi-pour-interdire-les-reseaux-sociaux-aux-moins-de-15-ans-est-pret-et-sera-examine-debut-janvier_7712140.html
*Saint-Exupéry : Le Petit Prince chapitre 1 & 2
http://denlilleprins.weebly.com/chapitre-i.html
http://denlilleprins.weebly.com/chapitre-ii.html

Omfang 25-30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#12 Répétition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Hjælpemidler eksamen fransk

Til mundtlig eksamen er det tilladt at tilgå følgende online hjælpemidler via bogmærker i forberedelsen:
https://www.ordbogen.com/
https://leconjugueur.lefigaro.fr/
https://www.minlaering.dk/

Alt andet skal være downloadet lokalt på egen computer eller medbringes på papir. Det gælder også glosesæt i Quizlet.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer