Holdet 2024 bk deut 2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Bettina Mather
Hold 2024 bk deut 2 (1g bk deut 2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Portræt og strategier
Titel 2 Forløb: Perspektiv - og rum
Titel 3 Kroppen i kunsten
Titel 4 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Portræt og strategier

I dette forløb arbejdes med portrætkunsten; at kunne skelne mellem forskellige gengivelsesstrategier og at kunne arbejde praktisk ud fra udvalgte strategier.
Der introduceres til og arbejdes med formelle virkemidler i teori og praksis bl.a. farver, komposition og lys.

Der er fokus på realistiske, symbolske, ekspressive og idébaserede portrætter, og der arbejdes med terminologien omkring portrætter; helfigur, hovedportræt, profil, en face, trekvartprofil.


Desuden periodenedslag i Renæssance og Barok med fokus på:
- Wölfflins begrebspar
- Kort om Vanitas og stilleben-genren

Praktiske øvelser:
- Mimetisk/realistisk portrættegning m. blyant efter gridsystem
- Ittens farvecirkel i akryl
- Kontrastøvelser på ekspressivt portræt
- Ekspressivt portrætfoto m. digital bearbejdning, hvor udtryk, følelse og
stemning er i centrum i både form og indhold. Skabes via AI genereret portræt
- Ekspressivt portræt i oliekridt på papir (fokus på farvekontraster)
- Kompositionsfigurer m. sorte kvadrater på papir
- Blyantstegning med clairobscur skyggelægning (fokus på lys)
- Foto med stilleben-selvportræt m. vanitas (fokus på komposition og lys)
- Linoleumsnit af stilleben (fokus på linjer og lys)
- Modsat betoning af det lineære og det maleriske med pastelkridt på
karton


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
BK VIRTUELT Ekspressionistisk portræt 22-11-2024
Selvportræt: Stilleben med vanitas 20-01-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb: Perspektiv - og rum

FORMÅL:

Bredt introduktionsforløb, der kan favne mange elevers interesser. Med perspektivet som udgangspunkt tilgodeses både den tekniske/matematiske tilgang, men ligeledes den mere intuitive/sanselige tilgang.

Introduktion til et lille udsnit af kunsthistorien. Med perspektivet som omdrejningspunkt kan middelalderens forsøg på perspektiv sammenlignes med renæssancens mestring, og ved at se på, hvordan samtidskunstnere ligeledes - dog i et mere non-figurativ/abstrakt formsprog - bruger perspektivet som et æstetisk virkemiddel kan eleverne hente inspiration her. Dette kan ligeledes være udgangspunktet for en analyse og diskussion af, hvordan nutidens kunstnere bruger perspektivet på en anden måde end tidligere i historien. Man kan her også inddrage værker fra postimpressionisme, kubisme, ekspressionisme for at se på, hvordan og hvorfor de kunstnere brød med perspektivet.

Erfaring af samspil mellem teori og praksis. Med perspektivet i fokus er der en klar teori om, hvordan det skal konstrueres. Herudover skal eleverne også have farveteori, som de skal bruge i deres værk.

Oplevelse af den kunstneriske proces. Eleverne skal øve perspektivtegning vha. skitsering, rentegning, farveøvelser/skitser, kende teorien og historien bag perspektivet og bruge disse erfaringer i deres endelige maleri og analyse af dette. Det skal være tydeligt, hvordan teori, kunsthistorie, analyser, øvelser, skitsering, tegning, farvelægning er en proces mod den endelige tegning.

FORLØBSPLAN
Fokus
Modul 1: Perspektiv og billeder
Intro til faget
Diskussion:
- Hvad er en illusion?
- Hvad er et rum?
- Hvad er et illusionsrum?

Praktisk øvelse: tegn et illusionsrum
(Materialer: papir, blyant, viskelæder, lineal)
vordan tegner man en stol på en plan/endimensionel flade

Intro til forløbet: Perspektivets rolle i kunsten gennem tiden.
Hvornår opdagede man perspektivet?
Hvorfor nedbrød man senere perspektivet?
Hvordan bruges perspektivet som virkemiddel hos nutidige kunstnere?
4. Præsentation af opgaven (se PPT)

Hvordan konstruere illusionen af et 3D-rum på en 2D flade?
Forskellige måder at konstruere et rum

Overlap
Centralperspektiv
Gradienter

Renæssance
Kubisme
Samtidskunst

Modul 2: Perspektivtegning

Vi ser på opgaven igen
Se Khan Academi (https://www.khanacademy.org/humanities/art-history-basics/tools-understanding-art/v/how-one-point-linear-perspective-works (10 min.)
Kort diskussion om perspektiv
Praktisk øvelse: tegn et rum på skolen. (materialer, papir, blyant,viskelæder, lineal)

Læs artiklen: “Perspektiver i kunsten” i Jonas Wolter: Temaer i kunsten 2” s. 17-24
Konstruktionen af centralperspektivet.
Øvelse og skitsering af perspektivisk rum
Modul 3: Farvelære
Kort intro til farveteori (kun Ittens)
Praktisk øvelse med akvarel: Farveblanding: primær og    sekundærfarver.
Vælg én af dine kasser/bogstaver  fra kompendiet. Overfør motivet til 3 stykker akvarelpapir ca. 10 x 10 cm. Farvelæg nu hver tegning ud fra en farvekontrast (komplementær, varm/kold, lys/mørk)
Lav øvelserne i perspektiv-kompendiet. Lav så meget du kan på  45 min. derhjemme
https://www.emu.dk/sites/default/files/Perspektivtegning%20-%20kompendie%20m.%20øvelser.pdf (skal udprintes)


Farveteori:
Primær, sekundær farver+ farve- kontraster
Modul 4: 2-punktsperspektiv
Gennemgå powerpoint om 2-punktsperspektiv
øvelser

Modul 5: Analyse af renæssancebilleder
Khan-Academy https://da.khanacademy.org/humanities/renaissance-reformation/early-renaissance1/painting-in-florence/v/masaccio-holy-trinity-c-1427
Analyse af forskellige renæssanceværker med perspektiv.
Hvad sker der med kunsten i renæssancen?
Idéudvikling og skitsering af eget værk: værkopgaven


Læs artiklen “Renæssancen (1400-og 1500-tallet) i Billedkunst s. 106-110
Prøv at svare på følgende spørgsmål:
Ordet ‘renæssance’ betyder genfødsel, men hvad er det en genfødsel af?
Hvad interesserer kunstnerne i renæssancen sig for? Hvad er idealet for deres kunst?

Begyndende formanalyse (rum, synsvinkel, lys/skygge, plasticitet/modelling, farver)
Betydningsanalyse: hvad vil værkerne kommunikere?

Middelalder og renæssance som stilperiode

Skitsering og idéudviklingsværktøjer
Modul 6: Værkudførelse
I skal have fundet en nutidig kunstner, som arbejder med perspektiv og som i kan lade jer inspirere af. I kan researche i bøger på internettet mm.
Noter, hvad kan I godt lide ved denne kunstners værk - hvordan kan jeg lade mig inspirere af denne kunstner/dette værk?
Inspiration
Skitsering
Analysen som værktøj til selv at skabe komposition, rum, synsvinkel, farver mm.
Modul 7: Værkudførelse


I skal have lavet mindst 3 forskellige blyantsskitser til, hvordan I forestiller jeres værk. Prøv forskellige muligheder og komposition af - hvad fungerer bedst, hvorfor?
Skitsering
Analyse som værktøj
Modul 8: Færdiggørelse af værk
Skriv refleksioner: Hvad har jeg taget med i mit endelige værk fra vores øvelser (perspektiv og farve) og analyser af forskellige værker med perspektiv?


Herunder inblik i croquis og hvordan forståelsen af tegning kan være medvirkende faktor til forståelsen af rum








Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kroppen i kunsten

I dette forløb arbejdes der både praktisk og teoretisk med kroppen i kunsten før modernismen, i modernismen samt i senmodernismen/samtidskunsten.

Derudover arbejdes der med formal- og betydningsanalysens begreber.
Der arbejdes både abstrakt og figurativt samt med diverse udtryksformer i 2D og 3D.

Praktiske værker:
- Skulptur i ler (mimetisk/klassisk gengivelse) af torso med contrapposto - med inspiration fra Michelangelos 'David'-skulptur.
- Stiltrådsskulptur med fokus på modernismens gengivelse af kroppen, som kunne være abstrakt og vise en opløsning, skitsering af menneskekroppen i kunsten
- Øvelse med attributter tilføjet som collage på Michelangelos David
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer